Luisterrijk galadiner en stralende balletopvoering Hoog bezoe k krijgt eerste dag een schitterend besluit Filmsterren in staking tegen zichzelf Concentratieverschijnselen in het bakkerijbedrijf Echoput bij Apeldoorn honderdvijftig jaar— Haardos brengt f 280 op T STOMmSS Sahara-olie probleem voor Europese energiepolitiek Tik TTMatTrl PINDAKAAS f Zonder vergun ning rusthuis geleid Militairen willen niet meer eten Commissie Ambachten laat ook een waarschuwend geluid horen NIMF ECHO ZIT OPGESLOTEN- Bouwactiviteit steeg met 13 pet Aardgas mogelijk grote concurrent voor steenkool en olie PRESIDENT PRADO IN DEN HAAG VOOR DE MINDERE GODEN? Haarlemse vrouw vooi het Gerechtshof „Alitalia" gaat vliegen op Schiphol Dank zij „Wij komen" Moeder komt op tijd Meer particuliere woningbouw De vrije artsenkeuze voor militairen Regeling is nog niet ingegaan DINSDAG S MAART 1960 PAGINA 5 In kazerne te Epe „Maaltijd deugt niet, eet zaal niet geriefelijk" in kwaliteit de BAAS Vet Jongen laat kuif millimeteren voor vluchtelingen &V\voor het Neder- e"~J„erar~e„n Ernstig zieke dochter in Australië bezocht Vorig jaar Examens V E (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 7 maart Een galadi ner in de rijke, historische Oranjezaal ^an het 17e-eeuwse Huis ten Bosch is f's een hoofdstuk uit een fraai geïllus- ïr®erd sprookjesboek. En het diner dat ™et koninklijk paar gisteravond de pre- SIdent van Peru, dr. Emanuel Prado en zijn gevolg aanbood maakte daarop Seen uitzondering: kaarsen flikkerden j>P rijk-gedekte tafels, champagne flon kerde in kristallen glazen, onzichtbare biusici speelden zoete melodieën, ope- 'ette-achtig geklede lakeien liepen on hoorbaar op hun muilen achter de gas- •,P|' langs, talloze decoraties schitter den op fantasierijke ambtskostuums. Rond de tafels, die een bijna gesloten ring vormden, waren 71 gasten ge schaard, één minder dan was voorzien °mdat minister Korthals door ziekte was verhinderd. Aan beide zijden van de tafel was men gezeten, wat in deze Saai, waar ook de traditionele diploma tendiners gegeven worden, gewoonte is. ■Mevrouw Prado zat tegenover koningin "Uliana, dr. Prado tegenover de prins en de dochter van de president, Rosa, tegenover prinses Irene. In de nok van de zaal, waar overal wandschilderin gen de aandacht vragen, zetelde, vijf- 11 - meter hoog. een strijkorkest van le den van de Marinierskapel. Zij goten den melodieënregen uit over de hoof den van de gasten en ook de Zuidame- Hkaanse muziek werd niet veigeten. lichtsignalen van beneden, in het ge heim gegeven, deelden mede of er te hard of te zacht gespeeld werd of wan- heer moest worden gestopt. Zo'n sein dm even te pauzeren flitste bij voor beeld naar boven toen de koningin en de president over en weer, respectie velijk in het Nederlands en in het hpaans. vriendelijke woorden uitwissel den. De entourage was tot in de puntjes Verzorgd. Het tafelzilver was voorzien van het rijkswapen; kostbaar Sèvres- ^ervies prijkte op het tafellinnen dat be kend staat als „Druivenbouquet van 1840". Fleurige voorjaarsbloemen wa len op,smaakvolle wijze tussen het ser vies geschikt. De aanwezigen, gezeten op vergul de stoelen, savoureerden achtereen volgens Médaillons de fois gras a la Périgord au gelée de madère; Con sommé Royal Printemps; Délices de sole Belle-Aurore; Jambon braisé au vin de Bourgogne la Port Maillot en ten slotte Biscuit glacé vanille en sauce cerises. En voor wie nog niet overtuigd is van het feit dat een gala diner in de Oranjezaal geen gewoon etentje L: iedere gast had vier gla zen voor zich staan. Een voor (ge woon) water, een voor champagne en twee voor wijn. In dc Koninklijke Schouwburg ver scheen het hoge gezelschap daarna om een voorstelling bij te wonen van het Nederlands Ballet, aangeboden door het gemeentebestuur van Den Haag. De zaal was langs de balcons eenvou dig maar heel smaakvol versierd met vergulde corbeilles, gevuld met vuur rode tulpen en zachtrode azalea's tegen een onder grond van planten. De gala uniformen der aanzienlijke genodigden schitterden, op rokcostuums en fronten glansden ordetekenen in overdaad, de toiletten der dames waren veelal uiterst sierlijk. Om 9.40 uur arriveerden de hoge be zoekers in de schouwburg, waar zij, ter wijl zij zich begaven naar hun plaatsen op het eerste balcon, met handgeklap werden ontvangen. Hare Majesteit droeg een vorstelijke zijden robe van citroengele kleur, prinses Irene, die op deze avond haar ouders en hun gasten vergezelde, was gekleed in een cud- rose zijden avondtoilet en was evenals haar moeder met diadeem getooid. Prins Bernhard droeg het uniform van generaal der vliegers. Veel bewonde ring wekte dj uiterst elegante verschij ning van Madame Prado in een der nieuwste Parijse creaties met fonkelen de juwelen. President Prado was in rok. Toen de hoge bezoekers in het ge zelschap van burgemeester Kolfscho ten, die in ambtsgewaad was gekleed, hun plaatsen hadden bereikt, speelde het Kunstmaand Orkest onder leiding van Anton Versjes de volksliederen van Peru en Nederland. Het programma van de voorstelling, die zonder onderbreking werd gegeven, bevatte Balanchine'r ..La Somnambu le'' en Massine's „Résages". Tussen deze beide grote stukken in danste Joan Cadzow ,,La mort du cygne", eens de meest geliefde dans van de beroemde Anna Pavlova. Het succes was in alle opzichten evenredig aan het cachet n de avond. Na afloop van de voorstelling, die om elf uur was geëindigd, werd het gulden boek van Den Haag met enig ceremonieel getekend waarna de ko ningin en de president zich de ar tistieke leidster van het Nederlands Ballet mevrouw Sonia Gaskell, de Engelse gastsoliste Joan Cadzow en de Nederlandse solisten Sonja van Beers en Leonie Kramer lieten voorstellen. Daarna aanvaardden de koninklijke familie en haar Peruviaanse gasten per auto de terugweg naar Huis ten Bosch via het bevlagde en met een lichtende erepoort voorziene Lange Voorhout. In de wandelgangen en foyers van de schouwburg bleven velen nadien op uitnodiging van het gemeentebestuur nog geruime tijd geanimeerd bijeen. MMS AMSTERDAM, 7 maart Vanmid- ('ag heeft de procureur-generaal bij het Gerechtshof tegen een 46-jarige vrouw Mt Haarlem wegens overtreding van de Gemeentelijke verordening op verzor- kings- en verpleeghuizen te Haarlem, J^'ee boetes van elk één gulden geëist, ''j vroeg vernietiging van het vonnis v an de kantonrechter te Haarlem, 'vaarbij zij van rechtsvervolging was "btslagen. Mn september en december 1958 had j'l als houdster van een verpleeghuis t? Haarlem voor de kantonrechter in flaarlem terecht gestaan, omdat zij p,Qt tijdig, na de inwerkingtreding der |®hieenteiijke verordening op verzor- G'hgs- en verpleeghuizen, de vereiste I ®rgunning had aangevraagd. De recht- .,abk te Haarlem had het vrijsprekend °hnis van de kantonrechter bevestigd .mdat, naar haar oordeel, de genoem- ce verordening geen verbindende kracht eft. In cassatie besliste de Hoge Raad de motivering van dit vonnis onvol- g°ende was en verwees de zaak naar het sefechtshof in Amsterdam. Ter zitting verklaarde verdachte, M zij destijds geen vergunning had aan- fj^raagd. omdat een bevoegde instan- Je haar had meegedeeld, dat deze ver gunning haar toch zou worden gewei- Prd. Toen zij later op advies van haar A'dediger toch een aanvrage indiende j 6rd hierop door B. en W. van Haar- v *n afwijzend beschikt zonder opgave h redenen. „De verdediger, M. A. van Löben Seis, emde de hele zaak een drama. Ver- }Mhte is intussen getrouwd en haar man jW®ft op zijn beurt een vergunning aan- L.^'fahgd 'om het rusthuis te mogen 'den. Deze vergunning is hem gewei- 1/ rd, omdat verdachte zijn vrouw is. Mhdachte en haar man hebben, aldus te verdediger, begrepen dat het vech- n, tegen de bierkaai is. Zij hebben de u°ed opgegeven en besloten de strijd staken. In het rusthuis hadden ze al h geld belegd. HOLLYWOOD, 7 maart (UPI). Voor het eerst in de geschiedenis van filmland zijn de acteurs in staking gegaan. Bij zeven grote filmmaat schappijen is het werk neergelegd door 14.000 leden van de vakvereni- gir van acteurs, onder wie Majtilyn Monroe, Gina Lollobrigida, £)oris Day, John Wayne, Cary Grant en James Stewart. De acteurs eisen een aandeel in de opbrengst van de na 1948 gemaakte films, die aan de televisie worden verkocht, hetgeen door de maat schappij wordt geweigerd. De „grote" sterren treden de laat ste jaren gewoonlijk in films op, tegen een bepaald honorarium plus een aan deel in de winst, of uitsluitend tegen een aandeel in de winst. Zij staken dus min of meer tegen zichzelf, maar heb ben toch de partij gekozen van hun minder gefortuneerde collega's en hou den zich aan het besluit van de meer derheid, dat met ongeveer drie stem men tegen één is genomen. Een aantal hunner, die tevens producent zijn, zo als Frank Sinatra, Marlon Brando, Burt Lancaster en Kirk Douglas, kan doorwerken. Zij hebben ruimte ge huurd bij onafhankelijke studio's en soms ook bij de grote, om hun eigen films te maken. De meesten hebben al contracten getekend, waarin de eisen van de vakbond worden ingewilligd. Anderen wachten nog even af, zoals bijvoorbeeld Debbie Reynolds, die ver klaarde: ,,Ik blijf maar thuis bij mijn gezin. Laten we hopen, dat de staking over een week of twee tot het verle den behoort en dat we dan weer aan de slag kunnen. Als het te lanfe duurt, ga ikbij de televisie werken'. John /ayne vindt staken een dwaas heid. „De sterren zullen er het groot ste nadeel van hebben. De televisie staat klaar om_ de werkloze technici en andere arbeiders over te nemen", verklaarde hij. In dit licht bezien, lijkt het er op, dat de maatschappijen wel spoedig bakzeil zullen halen, hoewel in krin gen van de vakbond wordt verwacht, dat de staking zes tot tien weken zal duren. Bij 20th Century Fox heeft men het werk aan vier films moeten stilleg gen, waaronder „Let's make love" met Marilyn Monroe in de hoofdrol. Metro Goidwyn Mayer was met twee films bezig en Columbia en Para mount elk met één. Het koninklijk paar, het Peruviaan se presidentiële paar en de hoge gasten horen staande de volkslie deren aan bij de aanvang van de galavoorstelling var het Neder landse ballet in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. ZWOLLE, 7 maart In de Prin ses Margrietkazerne te Wezep (gein. OUlebroek) hebben enige honderden militairen, behorende tot het 41ste ge niebataljon, vanavond geweigerd de warme maaltijd te gebruiken. Zij wilden het eten niet, omdat het naar hun me ning onvoldoende smakelijk was en ook omdat zij van mening zijn, dat de ac commodatie van de eetzaal te wensen overlaat. Het schijnt, dat er onder deze mili tairen reeds enige tijd ontstemming heerste over de kwaliteit van de war me maaltijden. Zjj zouden het voorne men hebben niet te eten, zo lang zjj dit kunnen volhouden. Enige weken geleden zou zich een soortgelijk incident hebben voorgedaan. Toen zouden de militairen een brood maaltijd hebben geweigerd. Van de zij de van de legervoorlichtingsdienst werd ons medegedeeld, dat de bataljonscom mandant en de kazernecommandant een onderzoek instellen. DEN HAAG, 8 maart In haar rap port over Economiscche samenwer king in het ambacht" zegt een door het hóoldbedrijfsschap Ambachten in gestelde commissi-! dat het haar ge bleken is <lat samenwerking die ge paard gaat met een prijsgeven, of wel een verstrekkende vermindering der economische zelfstandigheid (het ver schijnsel dat door de leden der Eerste Kamer, die om een onderzoek vroegen, is geducht) in het ambacht vrijwel uit sluitend in het bakkerijbedrijf wordt aangetroffen. Wat het ambacht in het algemeen betreft bestaat, naar de me ning der commissie, geen grond voor vrees van verlies der zelfstandigheid als gevolg van toepassing van samen werkingsvormen. Afgezien van de verdwijning van randexistenties, hetgeen, aldus het rap port, als een natuurlijk saneringspro ces moet worden beschouwd, doet het verschijnsel zich overigens in het bak kerijbedrijf tot dusverre slechts inciden teel voor.' Het zijn met name de be drijfjes die minder dan tien baaltjes bloem per week verwerken, die op het platteland verdwijnen. Een en ander neemt echter niet weg, dat zich in het bakkerijbedrijf concentratieverschijnse- SCHIPHOL, 8 maart „Alitalia" heeft thans een definitieve beslissing genomen inzake de verbinding met Amsterdam, welke met ingang van de nieuwe zomerdienstregeling aanvangt. In de periode tussen 1 april en 1 juli zal de Italiaanse luchtvaartmaatschap pij met een DC-6B vier maal per week, maandags, woensdags, vrijdags en zondags een dienst onderhouden tussen Rome via Milaan naar Schiphol en te rug. Na 1 juli zal de frequentie van de dienst dagelijks zijn. Ook de K.L.M. zal dan een dage lijkse dienst onderhouden tussen Am sterdam en Milaan en terug. Het ge deelte tussen Milaan en Amsterdam heen en terug vliegen beide lucht vaartmaatschappijen in pool. De KLM zal voorts naast de verbinding met Milaan twee diensten per week uit voeren tussen Amsterdam en Rome zonder tussenlanding in Milaan. Uit de aard der zaak blijft de KLM met nog meer vliegtuigen op Rome vvliegen, nl. in de diensten, die via Rome naar Zuid-Afrika, het Midden-Oosten en het Verre Oosten leiden. (Advertentie) G Harderwijk, 7 maart Daar het gymnastieklo- Tanmorgen werd in kaal volkomen gevuld was iw gymnastieklokaal van met ohgeveer zeshonderd h/ christelijk lyceum de ?os geknipt van een leerlingen, Rein Jan- jv? "it klas vier van het ïLyhiasium ten bate van b0, door pater Fire te NAVen Anne Frankdorp vluchtelingen. Dit vkh rde in het kader Nm,een actie tot het bij- ®ngen van een deel b(fTse hms in het dorp digde dertig mille. 135 aïl tevoren was reeds .gulden vooi deze „rdos bijeengebracht f)ip morgen moest elk e ceremonie wilde u***» 35 cent betalen. bracht deze recette on geveer 150 gulden op. De haardos was dus ongeveer f 280 waard. Rein Jansen werd op een podium geplaatst en kapper A. Bruining uit Harderwijk verscheen om zijn „kostbare" pruik te verwijderen. Onder hila riteit van de jongelui sneuvelden de lange lok ken. Het zaï stellig voor de bezitter een vreemde aanblik zijn geweest, toen hij zich na de knippartij bekeek ii het spiegeltje met zijn gemillimeterde hoold. Hij nam het echter zeer vrolijk op. Ten bate van deze actie zijn aan het christielijk lyceum in Harderwijk nog verdere activiteiten te signaleren, zoals drie met een bepaalde bedoeling welig groeiende baarden, een club van babysitters en een groep die heitjes voor karweitjes trachten te verzamelen. Maar haar stem blijft eeuwig leven Menigmaal door u gehoord; Als gij dwaalt door bosch en dreven, Geeft zij weer het laatste woord. (SAXE) ot deze straf veroordeelden de goden de nimf Echo wegens haar gebrek aan gepaste trots, omdat zij weg- kwijndetoen zij haar liefde tot Narcissus niet beant woord zag. Er was al niets meer van haar overgebleven dan haar stem, die wel zeer schoon van klank was. Voortaan Echo is onsterfelijk en gij kunt haar weer oproepen, als gij u naar haar put begeeft in de prachtige bossen van het Kroondomein in Apeldoorn. Ge behoeft niet eens een lichtzinnig meisje te zijn om uw klanken boven de put uitgesto ten, weerkaatst te horen. Voorlopig is er nog alleen maar op zondag audiën tie. Het Veluws boertje, dat u het witte huisje aan de weg naar Amersfoort binnenleidt, waarin zich de geheimzin nige put bevindt, stoort u wellicht in uw mythologisch gepeins, ais hij heei nuchter gaat verhalen: „Deze put werd gegraven op last van koning Lode wijk Napoleon in 1809 en voltooid in 1811. zy was bestemd voor drinkwater ten behoeve van de paarden van het le ger In grappig dialect doet hij zijn schier eindeloos verhaal, zoals nu dus reeds ongeveer 150 jaar, mede door;zijn voor gangers. aan een luistergraag publiek verteld is. Jaarlijks vernemen een vijf tig- tot zestigduizend mensen deze ge schiedenis, om daarna in spanning toe te zien, hoe dp gids een brandend kaarsje boven een emmer van een ka trol laat zakken, welke emmer eerst na ongeveer 10 minuten de wateropper vlakte 78 meter beneden de rand van de put bereikt. Halverwege bezorgt de gids u echter reeds een verrassing door in zijn han den te klappen en na enkele seconden krijgt ge uit de diepte twee maal op nieuw een klap te horen. Het geluid wordt dan weerkaatst door het water en klinkt terug zowel tegen de dalende als stijgende emmer, die elkaar pas- zou deze stem moeten rondzweven op eenzame plaatsen als in bossen en over rotsen, terwijl zij de laatste klanken zou herhalen van zinnen, uitgesproken door even lichtzinnige meisjes als Echo zelf was. Als we Ovidius moeten geloven, was zij ook zeer babbel ziek van aard. In zijn Metamorphosen lezen we, dat Echo dikwijls Juno aan de praat hield, terwijl haar gemaal Jupiter zich met de nimfen vermaakte. Juno zou er achter zijn ge komen en wist te bewerken, dat Echo nóch praten, nóch zwijgen kon, wanneer een ander het woord had. De bezoeker volgt daarna weer ge spannen het steeds ieler wordend vlammetje en misschien hoopt hij wei de schone trekken van de nimf in de waterspiegel te ontdekken, zoals Nar cissus tijdens de jacht bij een vijver overkwam. Al spoedig ziet hij echter niet eens meer rimpelingen en staart hij in het duister, want de emmer is in het water gezakt en de kaars ge dooid. Nu giet onze vriend een scheutje water uit een bakje en hij telt: één, twee, drietot acht en dan pas horen we het water spetteren. „Zal ik het nu eens laten regenen en wil u een regenboog zien?" vraagt hijwaarbij hij vertelt in vele landen geweest te zijn, in vele putten geke ken te hebben, maar daarin nog nooit een regenboog te hebben gezien. De regen wordt keurig nagebootst, maar naar een regenboog zoekt men tever geefs. De man had echter eerlijk ge zegd er ook nooit een in een put ge zien te hebben. Plotseling dreunt het huisje op zijn grondvesten. Een leven als een oor deel of een kanonschot is afgegaan. Wil Echo ons verjagen? De gids lacht weer raadselachtig, maar is toch zo goed ons de oorzaak van het lawaai te verklaren. Hij had alleen len voordoen, die hier en daar tot on gerustheid aanleiding hebben gegeven. Het gaat hierbij dan doorgaans om be drijven die de eigen produktie van brood (ook wel van koek en banket) sta ken en deze overdragen aan een cen trale bakkerij. De commissie merkt op dat toch de ervaring heeft geleerd - en niet alleen in de bakkerij - dat een dergelijke pro- duktieconcentratie (al dan niet aange vuld met een rationalisatie der distribu tie) op den duur licht kan leiden tot een overheersende positie van het pro ducerende bedrijf en een geleidelijk voortschrijdende terugdringing van de zelfstandigheid der overige deelne mers, aldus het rapport. Het is in het algemeen niet zó gesteld dat het effi ciënt geleide kleine bedrijf ten achter behoeft te staan bij het efficiënt gelei de grote bedrijf. De commissie pleit voor het verkrij gen van meer statistisch materiaal over het bakkersbedrijf. Wanneer de concen tratiegedachte aan de orde komt moet thans veelal een beslissing worden ge nomen op grond van onduidelijke fi nanciële verwachtingen en van een meer evidente arbeidsbesparing die zich minder leent voor een nauwkeu rige waardering in geld. De commissie wil niet nalaten op te merken, dat, naar haar mening, de toe komst van de bakkerij - en in het alge meen ook van het ambacht - niet is ge diend met het bestendigen van een zelfstandigheid die slechts gekocht kan worden tegen de prijs van overmatige, arbeidstijden, een aan de inspanning niet evenredige beloning en een te zwa re belasting der gezinsleden. AMSTERDAM. 8 maart. Mevrouw A. Moreels uit Den Haag die dezer da gen dank zij het noodfonds „Wij Ko men" per KLM naar Sydney kon reizen om daar haar ernstig zieke dochter te bezoeken heeft nu bericht gezonden dat zij haar kind gelukkig nog levend heeft aangetroffen. Onmiddellijk na aankomst kreeg zij in Australië van alle kanten hulp. De toestand van de dochter was ernstig doch ze herkende haar moeder onmiddellijk. Beiden waren bijzonder dankbaar dat deze hereniging mogelijk is gemaakt. DEN HAAG, 8 maart Blijkens ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek omtrent de bouwactiviteit in het vorig jaar werd in de sector ge bouwen voor een bedrag van 2.632 min geproduceerd tegen 2.371 min in 1958. In deze bedragen zijn de norma le onderhoudswerken en de werken be neden 2.000,- niet begrepen. Indien men rekening houdt met prijsverande- ringen lag de reële produktie in 1959 ongeveer dertien procent hoger dan in 1958. In de woningbouw bedroeg de produk tie (exclusief herstel en verbouw) 1.417 min tegen 1.352 min in 1958, een stijging dus met vijf procent. Op vallend is de sterke stijging (45 pet) in de sector scholen. Hierin werd n.i. oer een bedrag van 232 min geproduceerd tegen 160 min in 1958. De produktie in de sector bedrijfsgebouwen bedroeg 549 min. hetgeen negen pet meer is dan in 1958. Uit de gegevens omtrent de aantal len begonnen woningen blijkt het aan deel van de bouw in opdracht van parti culieren te zijn gestegen van 42 pet in 1958 tot 53 pet in 1959. Het totaal aantal in 1958 en 1959 begonnen woningen be droeg resp. 83.396 en 87.085. Van de in 1959 voltooide woningen (83.632) was 43 pet opgedragen door particulieren. On der deze 36.002 woningen bevonden zich 10.375 of 29 pet huurwoningen. Met in begrip van de woningen gebouwd in op dracht Vhn gemeenten en woningbouw verenigingen zijn in 1959 55.866 huurwo ningen gereedgekomen, dit is 65 pet van het totaal in 1959 gebouwde woningen. Eind januari 1960 waren 88.054 wonin gen in aanbouw. Aan weg- en waterbouwkundige kapl- taalswerken werd in 1959 voor een be drag van 606 min geproduceerd tegen 490 min in 1958, percentsgewijs een ongeveer even grote stijging als in de sector gebouwen. (Advertentie) Hebl U maagklachten? Misschien zelfs' reeds maanden of jaren? Neem dan geenlap» middel, dat (J slechts tijdelijk helpt en dat U dus moet blijven inne men, doch STÓMABRAS dat een blijvende ver betering brengt DEN HAAG, 8 maart Uit de publi- katies in diverse couranten (ook in ons blad) zou kunnen worden afgeleid, dat militairen die ziek thuis zijn zich reeds thans door een arts naar eigen keuze zouden kunnen laten behandelen. Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld, dat deze regeling nog in het stadium van voorbereiding verkeert. Het tijdstip van invoering van deze maatregel hangt af van nog door de minister van Defensie te nemen beslissingen. UTRECHT, 7 maart Geslaagd doet. ex. rechtsgeleerdheid: G. J. Rem- melink, Steenderen. Cand. ex. Spaanse taal- en letterkunde: mej. G. A. de Vooys, Utrecht. Semi-arts ex: J. J. Blom, Utrecht. W. Boersma, Zeist. Arts ex.: J. M. van den Born, Maas tricht, A. A. W. Tjalma, Hilversum. Tandarts: D. de Haas, Amsterdam, G. O. M. Karthaus, Breda, K. de Man, Middelhamis, mej. J. R. H. M. Terra, Utrecht. LEIDEN, 7 maart Geslaagd voor het doet. ex. Indonesische taal- en let terkunde de heer C. L. Voorhoeve te Leiden. - f: .«j- jftö '5W;:Wm Vooral in de zomermaanden bezoeken vele nieuwsgierigen de echoput. maar met zijn vuist een dreun te gen een blok op de deur gegeven. Geen wonder, dat deze deur om de twee jaar vernieuwd moet worden. Hoe Echo er toe gekomen is, in de bossen van Apeldoorn, haar verblijf te zoeken? Wel, nadat men bij het graven na 70 meter in het grondwater was te rechtgekomen, vloeide dit in een droge periode weer weg. Naar beweerd wordt, moesten toen krijgsgevangenen in de put afdalen om diepèr te graven. De wanden werden met eiken stammetjes gestut. Op zekere dag werd niet recht genoeg gegraven, zodat een bocht ont stond en toen kwarn met het water ook Echo te voorschijn. Er is een sage van Jan L. de Boer, die een heel ander levensverhaal van Echo geeft. Onder een heuvel vlak bij de put woonde Aardman, die de praat zieke dochter Echo van het echtpaar Lucht en Aarde huwde. Echo moest al tijd het laatste woord hebben. Aard man kreeg daar op het laatst genoeg van en stopte Echo in de put. Vast staat in ieder geval, dat koning Willem II in de bossen een landhuis liet bou wen, dat de naam Aardhuis kreeg. We doen het best bij Echo zelf te in formeren. Wanneer men gebogen over de balustrade in de put de vraag roept: „wie was de moeder, Echo, die je baarde?" krijgt men prompt tot ant woord: „Aarde". Stelt men de vraag: „En je vader, die belemmerd heeft je vlucht?", wordt er teruggeroepen: „Lucht." Het is jammer, dat alle dialogen bij de put gevoerd, niet zijn vastgelegd. Een bandre order zou nu goede dien sten bewijzen. De tegenwoordige pachter, de heer J. Klosse, heeft het" plan een paviljoen- tje bij de put te bouwen en het 150- jarig bestaan vond hij een goede aan leiding de archivaris van Apeldoorn, de heer R. Hardonk, te vragen de ge schiedenis van de Echoput haarfijn uit te zoeken. De heer Hardonk is van mening, dat de put niet gegraven is om aan drinkwater voor paarden te komen, maar ten gerieve van de tolgaarder, die daar woonde. Tot 1930 heeft er een tolhuis gestaan, maar het ver dween met de verbreding van de Amersfoortseweg. IGNAAT AGASI. DEN HAAG, 8 maart Het Tweede Kamer-lid ir. S. A. Posthumus heeft de vorige week als lid van de energie- commissie van het Europese Parle ment een reis naar de Franse olie- en aardgasvelden in de Sahara gemaakt. Op een persconferentie in Den Haag verklaarde hij naar aanleiding daar van o.m., dat het grote aandeel der Franse overheid in de komende exploi tatie van Sahara-olie en -aardgas een probleem voor de Europese energiepo litiek kan gaan vormen. De Fransen verwachten tegen 1062, als de pijplei dingen door de Algerijnse woestijn naar de Middellandse-Zeekust volledig in bedrijf zullen zijn, een produktie »an 25 miljoen ton per jaar. Die produktie. die in 1965 tot 46 a 50 miljoen ton zou kunnen stijgen, is te groot voor Frank rijk alleen. Op het ogenblik bedraagt b.v. het verbruik van aardolieproduk- ten in de zes landen van de EEG circa 18 miljoen ton per jaar. Zou de Sahara- olie, waarvoor de Fransen een voor keurspositie in de EEG hopen te krij gen, in de algemene energiepolitiek van de zes EEG-landen een grote rol gaan spelen, dan bestaat het gevaar, dat die energiepolitiek in te sterke ma te kan worden beheerst door één van de zes landen, n.l. Frankrijk. Volgens de heer Posthumus zou de Franse re gering in dat geval een aantal zeker heden moeten verschaffen en zich moe ten onderwerpen aan algemene richt lijnen van een Europees energie-orgaan. Tegenover de verwachte Sahara-pro duktie van 25 miljoen ton in 1962 staat een Amerikaanse jaarproduktie (Ver. Staten en Canada) van 371 miljoen ton en een jaarproduktie van 231 miljoen ton in het Midden-Oosten. Frankrijk betrekt nu zijn olie voorna melijk uit het Midden-Oosten. Die olie wordt verwerkt in raffinaderijen, die het bezit zijn van wereld-oliemaat schappijen. De verwerking van de Sa hara-olie zal voor deze ondernemingen problemen opwerpen, aangezien die olie lichter is, d.w.z. een groter benzinegehaite heeft, dan de olie uit Amerika en het Midden-Oosten De raf finaderijen zijn gebouwd met het oog op de zwaardere olie en bovendien heeft Europa meer behoefte aan stook olie dan aan benzine. Mogelijk zou in de Ver. Staten, waar het benzineverbruik groter is, een be tere markt voor lichte olie kunnen worden gevonden. De heer Posthumus heeft op zijn reis vernomen, dat men de mogelijkheid schijnt te willen onder zoeken of Sahara-olie aan de Ver. Sta ten kan worden geleverd in ruil voor zware olie. Eind maart zou met het oog daarop een eerste zending Sahara- olie vanuit Bougie naar de Ver. Staten worden verscheept. De Fransen bouwen op .het ogenblik bij Straatsburg een raffinaderij voor Sahara-olie,die vanuit Marseille met een pijpleiding zal worden gevoed. Die pijpleiding zou eventueel later naar Karlsruhe kunnen worden doorgetrok ken. De Sahara zal, naast olie, een voor Europese begrippen enorme hoe veelheid aardgas kunnen leveren. De voorraden worden geraamd op 850 mil jard kubieke meter. Frankrijk, dat op het ogenblik per jaar circa 1,3 miljard kubieke meter verbruikt, zou hier dus eeuwen mee kunnen rondkomen. Het ligt voor de hand, dat dit gas, dat goed geschikt is voor huishoudelijk verbruik en voor verwarming, een ernstige con current van olie en steenkolen op dit gebied kan worden, zodat men met be leid te werk zal moeten gaan wil men verstoringen op de energiemarkt voor komen. Doch zowel voor de olie als het aard gas is nog de grote vraag of zij tegen concurrerende prijzen kunnen worden aangeboden. De prijs voor ruwe olie uit de Sahara, die in overleg tussen oliemaatschappijen en de Franse rege ring is vastgesteld, is tamelijk hoog. En daarbij zijn naast Algerië in Libië olievelden ontdekt, die veel dichter bij de kust liggen, zodat van die zijde nog verdere concurrentie kan worden ver wacht. Naast al deze technische vraag stukken bestaat uiteraard nog het alles overheersende politieke vraagstuk, hoe Algerië zich verder staatkundig zal ont wikkelen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5