Ex-generaal treedt op als pottekijker bij Bundeswehr N z H Helmuth von Grolman waar borgt de democratie in en van Westduitse leger D w A I Aanbod van wapenstilstand blijft van kracht „WEHRBEAUFTRAGTER" IS EEN SUCCES Topconferentie in New Delhi CHEFAROX Ben Goerion naar de V.S. vertrokken Kredietverlening verder gestegen Eisenhower terug in Washington K De Gaulle tot rebellen: Maar over zelfbeschikking niet meer gesproken ivordt J Twaalf Indonesiërs van honger en dorst omgekomen Ministers Beerman en Korthals naar de West 33 banken in januari Aanval van Nasser op Jordanië en Irak DINSDAG 8 MAART 1960 ■MÉM - V.A> buitenlandse KRONIEK Maagklachten? Askegel van 102 mm In Delft deden ook vijf dames mee - „Rock 'n roll"-end sigaren roken Carnavalscongres Erewacht laat steek vallen Mens en garnaal Verkeer op school Winkelcentrum in Eindhoven BMujlin i-kS^s - s Generaal b.d. Helmuth von Grolman blijft als Wehrbeauftragterniet achter zijn bureau aan de Koblenzerstrasse te Bonn zitten. Hij zoekt de Westduitse dienstplichtigen ook op als ze op manoeuvres zijn. al China, dat onlangs grensgeschil len heeft geregeld met Burma, nu ook met Indië tot een akkoord komen? Het antwoord op deze vraag kan wellicht volgende maand gegeven Worden, als Tsjoe En-lai in New Delhi met Nehroe geconfereerd heeft. Wel kan nu reeds vastgesteld worden, dat Peking het conflict met de Indiërs al thans voorlopig, niet op de spits wil draven, en dat de Chinese premier op een ondergeschikt punt een concessie San zijn Indiscche collega heeft gedaan. Aanvankelijk had Tsjoe En-lai immers alleen met Nehroe over het conflict tussen de beide landen willen spreken, als dit gesprek kon plaats hebben cp Chinees grondgebied of in een neutrraal tand. In december kreeg de Indische Premier een nota van de Chinese re geringsleider, waarin voorgesteld werd een topconferentie te doen houden er gens in China of in de hoofdstad van Burma, Rangoon. Nehroe gaf toen een afwijzend antwoord, maar hij verklaar de zich wel in principe bereid tot een gesprek, en hjj deed de suggestie, dat gesprek in New Delhi te houden. Eind februari heeft Tsjoe En-lai inderdaad laten weten, dat hij bereid is om in april naar de Indische hoofdstad te ko men, en Nehroe heeft dit aanbod aan genomen. et schrijven waarin Tsjoe En- lai's jongste voorstel vervat was, was aanzienlijk vriendelijker ge steld dan de voorafgaande Chinese no ta's aan Indië over de grensgeschillen. De Chinese regeringsleider sprak de hoop uit, dat de donkere wolken die zich boven de beide landen hadden sa mengepakt verdreven zouden kunnen Worden en dat de „oude vriendschap pelijke betrekkingen" tussen de twee haties „geconsolideerd en versterkt" zouden worden. Tsjoe En-lai doet dus het alsof de vriendschappelijke betrek kingen, die in de eerste jaren na de stichting van de Chinese Volks republiek in 1949 inderdaad be staan hebben, er nog altijd zijn. In feite is echter de antipathie tegen T Peking onder de mdische bevolking de laatste tijd der mate gegroeid, dat er wel een bijzon- Sar gespannen verhouding is ontstaan. Bet is begonnen met dë overweldiging J{an China's noordelijke buur Tibet hoor de Chinese troepen, en met het fOrlenen van asyl door Indië aan de Balai Lama. Het conflict is echter in herfst van het vorig jaar op een hoogtepunt gekomen, toen Indische en V; run esc troepen zowel aan het oostely- als aan het westelijke uiteinde van je vierduizend kilometer lange grens ,h botsing raakten, waarbij een twaalf- mi Indische soldaten werden gedood ®h waarbij andere Indische militairen u°or de Chinezen gevangen werden ge- 'jonien. China heeft sindsdien in La- h?kh (Indisch-Kasjmir) een gebied van met minder dan 25.000 km2 bezet, ter- 7é)l Peking aanspraak maakt op In- l'sch gebied met een totale oppervlak- l van 120.000 km2. Indië stelt zich op mt standpunt, dat er geen reden is tot jjvziging van de bestaande grenzen, haar China verklaart, dat de grenzen P vele punten nooit duidelijk vastge- 'feld zijn en dat de Indische kaarten onjuist beeld geven van de situa- •j,?- In een interview met de Sunday 'meg heeft Nehroe zaterdag j.l. naar anleiding van het Chinees-Indische pfensgeschil verklaart: „De moeilijk- d is, dat de Chinezen nu alles op- s ®e.n, wat zij ooit in hun hele lange ge- 2J-hiedenis bezeten hebben als men k redeneert zou Rome nu aanspraak ^hhjfejj maken op het bezit van Lon- Overigens heeft Tsjoe En-lai zich nu weliswaar bereid verklaard c om voor de Chinees-Indische top- onCerentie naar New Delhi te komen, ^aar hij heeft niet te verstaan gege- rtpkj dat hij zelfs maar een klein van het nu door hem bezette nmsche gebied wil teruggeven, noch dik ,hi-i aanspraken op meer In- d,, ch gebied zal laten varen. Men kan ba biet zeggen, dat er een vruchtbare Sn5? bestaat voor het komende ge- he in de Indische hoofdstad, al W Tsjoe En-lai zich in minzame be- sA dingen uitgedrukt in zijn jongste ilD.lven aan Nehroe. hipt 0'9 beseft, dat hij de Chinezen (J01 met geweld kan verdrijven uit het Non 'n bezit genomen deel van da*Aj ndië, om de eenvoudige reden, de Indische krijgsmacht maar heel (Van onze correspondent in Bonn) ,e „Mercedes" met het nummer „BD1-50" („BD1" is „Bonds dag") is al goed bekend bij de of ficieren en soldaten van de Westduitse strijdkrachten. Regelmatig pleegt hij te verschijnen bij de kazernes, de oplei dingscentra, de kantines en de overige militaire etablissementen van leger, marine en luchtmacht. liet is de wagen van de generaal-B.D. Helmuth von Grol man, die nu ongeveer een jaar „Wehr beauftragter" van de Bondsdag is en daarmede het wakende oog van het Westduitse parlement over de democra tische gang van zaken bij de strijdkrach ten. Dezer dagen zal generaal Von Grol man zijn eerste jaarverslag aan de Bondsdag voorleggen. In die tijd heeft hjj 4.000 bezwaarschriften „uit de troep" onderzocht en behandeld. Toen de West duitse Bondsrepubliek nu alweer ja ren geleden besloot om binnen liet raam van de Noordatlantiselie Verdedi- gingsorgaifisatie een eigen strijdmacht op de been te brengen, was de grote angst in binnen- zowel als buitenland, dat de nieuwe „Wehrmacht" zich we derom zou kunnen ontwikkelen tot een „staat in de staat", een macht die wel licht de regering zoals in het verle. den „onder de Pruisen" herhaaldelijk was geschied zou kunnen dwingen tot een politiek, die zij eigenlijk niet kon verantwoorden. Op zoek naar een middel niet alleen om de „Bundeswehr" onder controle te houden, maar ook om er op toe te zien, dat de democratie in de strijdkrachten zou worden gehandhaafd en om te ver hinderen, dat „Kommiszgeist" en Ka- da vergehorsam" weer zouden worden ingevoerd, volgde de Bondsdag het Zweedse voorbeeld van een „parlemen taire gecommitteerde voor de strijd krachten", die in West Duitsland de ti tel „Wehrbeauftragter" kreeg. Na lang zoeken naar een man met een eigen uitgebreide militaire ervaring, die vrij was van Nazi. en „Wehrmacht"- smetten en die bereid was zo nodig te gen de bevelhebers op te tornen, vond men eindelijk de vroegere secretaris-ge neraal van het Nedersaksische ministerie voor vluchtelingenzaken, de generaal-b. d. Von Grolman. Hij was voor alle poli tieke partijen in het Westduitse parle ment acceptabel als parlementair con troleur der strijdkrachten en scheids rechter in eventuele conflicten tussen manschappen en officieren. De „Wehr beauftragter" was een absoluut novum in de Duitse militaire geschiedenis: nog nooit had iemand de „Wehrmacht" ge controleerd. Toen hij op 1 juni 1959 zijn functie aanvaardde in een Spartaans inge richt bureau aan de regerings-avenue te Bonn, de Koblenzerstrasse er moet voor generaal Von Grolman nog plaats worden gemaakt in het gebouw van de Bondsdag lagen er al 700 bezwaarschriften op hem te wachten van manschappen en officieren der der drie onderdelen van de nieuwe Westduitse-„Bundeswehr", die meen den dat zjj op de een of andere manier in hun principiële rechten als „staats burger in uniform" waren aangetast. Gemiddeld komen er dagelijks 25 brieven bij hem binnen, maar een abso lute minderheid daarvan betreft werke lijk serieuze gevallen vn militaire chi canes. Vele klachten aan de 61-jarige „Wehrbeauftragter" betreffen het wel zijn der Westduitse militairen: hun eten, onderbrenging in de kazernes, het woningzoeken door gehuwde officieren en onderofficieren wier huwelijken in gevaar geraken omdat zij te lang ge scheiden van hun gezinnen moeten le ven e.d. Dit zijn zuiver sociale problemen, die formeel niet vallen onder de taak van generaal Von Grolman, doch die hij des ondanks onderzoekt en tracht op te les sen. Het kan hem n.l. niet onverschillig zijn of het moreel in de troep wordt aangetast door sociale ontevredenheid, die in dat geval zou kunnen uitgroeien tot een politiek probleem. (Advertentie) voor b lijve ndC verbetering Vormt .een genezende laag op de maagwand zwak is vergeleken met de Chinese. In dië weet, dat het de moeilijkheden met China slechts met praten uit de weg kan ruimen, maar het heeft in onder handelingen weinig te bieden of te dreigen. Toen Nehroe vorige week het Indi sche parlement in kennis stelde van Tsjoe En-lai's aanbod om naar New Delhi te komen, bleek, dat de overgro te meerderheid van de parlementsle den voor een Chinees-Indische topcon ferentie was, omdat men begreep, dat er geen alternatief bestond. Over het geheel genomen is de anti-Chinese stemming in Indië echter ook na de jongste ontwikkelingen niet afgenomen. Tsjoe £ln-lai zal bij zyn bezoek van volgende maand door het Indische pu bliek ongetwijfeld heel wat koeler wor den begroet, dan bij zijn bezoeken van 1956 en 1954 het geval was. Sommige politieke figuren schijnen anti-Chinese demonstraties te willen houden bij de aankomst van de Chinese premier, maar Nehroe zal daar wel een stokje voor steken. aar de „Wehrbeauftragter" in de eerste plaats tegen waakt, is machtsmisbruik door officieren tegenover manschappen en wangedrag van manschappen tegenover officieren. Een officier beval voor zjjn eenheid een „snelheidsweek", van tandenpoet- sên af tot en met geweer-schoonmaken toe, omdat één soldaat 's morgens te laat op het appèl was verschenen. De manschappen wendden zich tot gene raal Von Grolman. De officier werd overgeplaatst. Een andere officier slingerde een gol- daat op de bon, die in burger naar de bioscoop was gegaan, terwijl de officier in uniform zat. De officier vond dit on waardig. Generaal Von Grolman echter niet. De officier kreeg een waarschu wing. Maar ook de beroepssoldaat, die had geweigerd een gerechtvaardigd bevel van een officier uit te voeren, werd uit de dienst ontslagen. En drie officieren, die vanwege talloze overplaatsingen tel kenmale gewoon „over het hoofd wa ren gezien", werden achteraf bevor derd, nadat de troepencommandant er generaal Von Grolman op attent had ge maakt, dat zijn officieren „maar niet opschoten". Het instituut van de „Wehrbeauftrag ter" (kosten in 1969: rond 400.000 mark voor een bureau met 25 man personeel) is in het eerste jaar na zijn instelling een succes geweest. Generaal Von Grol man geniet nog steeds het vertrouwen van de meerderheid van de Bondsdag en hy heeft intussen eveneens het ver trouwen van de manschappen en officie ren der strijdkrachten kunnen winnen. Er is nog maar eenmaal kritiek op hem uitgeoefend, en dat was in verband met de zeer kritische „Deutsche Solda- tenzeitung". De inspecteur der land strijdkrachten, generaal Heusinger, had de troep verboden aan de D.S.Z. mee te werken. Hij verbood de soldaten evenwel niet het lezen van de krant. Vele mili tairen zegden evenwel hun abonnement op en de D.S.Z. wendde zich tot gene raai Von "Grolman, die een c..„erzoek instelde en generaal Heusingers verbod onderstreepte. De socialisten in het par lement menen, dat generaal Heusinger een dergelijk verbod (waarmede hij, volgens hen, „slechts de minister van defensie in bescherming heeft willen ne men", die voor de socialisten nu een maal een zondebok is) nooit had mogen uitvaardigen. Generaal Von Grolmans oordeel is, dat de grootste psychologische moeilijk heden hij de heropstelling der Westduit se strijdkrachten reeds zijn overwonnen. De recruten zijn bereid zich ook aan de strengste discipline te onderwerpen, zo lang in de kazerne de menselijke atmos feer gehandhaafd blijft. Zijn eerste jaar verslag aan het parlement zal zeker po sitief uitvallen. In Beersjeba heeft men de resten ge vonden van een vijfde-eeuwse Byzan tijnse kerk met een zes meter lang vloer mozaïek met kruismotief. Reeds eerder vond men een drietal andere van derge lijke vloeren in genoemde plaats. De Franse schilder Jean Puy, die te zamen met Matisse zijn opleiding kreeg en één der voorlopers van het Fauvis- me was, is in de ouderdom van 84 jaar te Roanne overleden. PORT DARWIN (Australië), 8 maart (A.F.P.) Twaalf Indonesiërs zijn van honger_en dorst omgekomen gedu rende de vijf weken dat hun boot hul peloos ronddreef tussen Timor en Australië. De slachtoffers hadden zich, samen met tien andere Indonesiërs die de tocht hebben overleefd, te Koepang, op Timor, ingescheept op een vissers boot, die de opvarenden in vijf uren naar het eiland Roti moest overbren gen. Kort na het vertrek werd de boot overvallen door een storm en werd de mast overboord geslagen. De boot werd tevens stuurloos en dreef gedu rende vijf weken op de Timor-zee. Daarna belandde de boot op het eiland Bathurst, ten noorden van Darwin. Omdat men zonder water of voedsel van Koepang was vertrokken, waren inmiddels twaalf der opvarenden on derweg door honger en uitputting ge storven. De overlevenden, die te Darwin hun lotgevallen meedeelden, hebben nog veertien dagen op het eiland Bathurst rondgezworven voordat zij aankwamen op een katholieke missiepost, waar zij op hun verhaal konden komen. De tien overlevenden, die zich thans in een li chamelijk goede conditie bevinden, zul len naar Timor worden teruggebracht. JERUSALEM, 8 maart (U.P.I.) Samen met zijn vrouw Paula en zijn privé-secretaris Itzjak Navon is gister avond premier David Ben Goerion van Israël per vliegtuig via Parijs en Lon den vertrokken naar de Verenigde Sta- tèn, waar hij een ere-doctoraat in ont vangst zal nemen aan de universiteit van Waltham. In een korte verklaring op het vliegveld Lod zei de premier, dat hij in Amerika ook „enkele vrien den zal ontmoeten". De berichten, dat hij o.a. met Eisenhower en Herter zal spreken, zijn niet bevestigd. „Ik weet, dat de veiligheid van Israël in betrouwbare handen is," aldus de premier voor zijn vertrek,- „en ik ver trouw erop, dat de rust, die nu heerst, op de dag van myn vertrek, er ook zal zijn als ik terugkom." DEN HAAG, 8 maart Zoals reeds is gemeld vertrekt de gevolmachtigde minister van de Nederlandse Antillen, de heer W. F. M. Lampe vrijdag naar de Nederlandse Antillen. Thans kan t worden meegedeeld dat. hij de reis zal f maken tezamen met de Nederlandse minister van Justitie, mr. W. Beerman, die in de Antillen overleg zal plegen met zijn Antilliaanse collega, mr. R. J. Isa. Hij zal tevens van de gele genheid gebruik maken om kennis te maken met de leden van de rechterlij ke macht op de Antillen. Eind maart of begin april vertrekt vice-premier drs A. Korthals voor een bezoek aan de Zuidamerikaanse rijks delen. AMSTERDAM, 8 maart Blijkens do hoofdposten van de gecombineerde balansen van de 33 representatieve handelsbanken in de kredietverlening in de maand januari verder gestegen. De post overige debiteuren gaf van de cember op januari nl. een toeneming te zien van f 3.751 min. tot f 3.882,3 min. Hiervan komt f 2.517,8 (decem ber f 2.408 min.) voor rekening van de vier grote banken. De kredieten aan de overheid zijn gedaald en wel bij de 33 banken van f 300,4 min. tot f 265,8 min. waarvan bij de vier grote banken van f 251,7 min, tot f 216,1 min. De creditsaldo's van cliënten gaven van december op ja'nuari bij de 33 ban ken een stijging te zien v'an f 4.342,3 min. tot f 4.445,2 min. Deposito's en spaargelden vermeerderden van f 2.872,4 min. tot f 3.059,9 min. De post kas etc. liep op van f 737,5 min. tot f 771,2 min. WASHINGTOT 8 maart (AFP-Reu- ter) President Eisenhower van de Verenigde Staten is gisteravond na een reis van 25.000 kilometer door Bra zilië, Argentinië, Uruguay en Chili, op het militaire vliegveld van Andrews, nabij Washington, geland, waar hij werd begroet door familieleden, vice- president Nixon, ministers, de ambassa deurs van de door hem bezochte lan den en andere hoogwaardigheidsbekle ders. De president, die vier dagen rust heeft gehouden op het eiland Porto Ri co, alvorens naar Washington terug te keren, verkeerde in opperbeste stem ming. Zijn door de tropenzon gebruind gelaat contrasteerde met de sneeuw, die op het vliegveld lag. Eisenhower dep met vlugge pas langs de lange rij autoriteiten, schudde handen en po seerde bereidwillig voor de fotografen. Zijn echtgenote vertoeft thans met va kantie in Arizona. Zij zal zich eerst over enkele dagen bij haar echtgenoot op het Witte Huis voegen. Vanavond zal de president het Amerikaanse volk in een radio- en teleyisietoespraak van een kwartier het een en ander over zijn reiservaring'-! mededelen. DAMASCUS, 8 maart (Reuter) President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek heeft Jordanië be schuldigd van „samenwerking met En geland." Volgens hem valt Jordanië onder de Britse invloedssfeer. In een toespraak tot strijdkrachten van de V.A.R. in een militair kamp nabij Damascus, uitgesproken ter her denking van het feit. dat Israël drie jaar geleden zijn troepenuit het gebied van Gaza terugtrok, verklaarde Nas ser: „De regering te Amman poogt te ontkennen, dat zij onder buitenlandse invloed staat. Doch hoe kunnen de Ara bieren vergeten dat de Jordaanse heer sers het Britse imperialisme en de Verenigde Staten hand- en spandien sten hebben bewezen, waarbij zij tegen de belangen van het Arabische nationa lisme hebben gehandeld?' Nasser zei ook dat in Irak de „Engelsen en ^de communisten samenwerken, met het doel het Arabische nationalisme te ver nietigen en de Iraakse vrijheidsstrij ders te doden." Café De Koophandel aan de Bees tenmarkt in Delft viel de sommigen misschien wat wankel aandoende eer te beurt de eerste wedstrijd voor par ticulieren in het produceren van de langste sigarenaskegel binnen zijn muren te hebben. Al twee jaar lang organiseert de Nederlandse sigaren- industrie dergelijke, wat commercieel getinte wedstrijden, maar tot nu toé alleen in studentensociëteiten en mi litaire tehuizen. Als langste askegels werden zodoende geregistreerd een kegel van maar liefst 106 mm en vijf kegels van 105 mm. In de hoop dat de wat oudere en meer geroutineerde particulieren hun rookkunst nog wat langer zouden rekken, werd nu in Delft een overigens niet zo groot aan tal mensen aan het roken gezet. De stemming -was goed. De Delftse sigarenwinkeliers kunnen daarover en ook over de behaalde resultaten tevreden zijn. Bob Wallagh leidde de wedstrijd. Een deskundige Delftse ju ry stond hem bij. De heer Wallagh kon ook een vijftal dames verwelko men, die iets voor de sigaar bleken te voelen. Spoedig werd de brand ge- stoken in de 110 mm lange wedstrijd- gigaren, die een uitnodigend opschrift óp het bandje droegen. De oudste deelnemer was de 73-ja- rige heer E. Kaptein, de jongste was de 18-jarige H. van der Voort. Terwijl cameramensen opnamen maakten, werden .alle mogelijke standen aan genomen om de askegel te handha ven. We zagen een deelnemer languit op de grond liggen. Een ander liet zijn hoofd achterover op de piano rus ten. Het leek wel rock 'n roll. Al spoedig was de troostprijswin naar bekend. Een naskegel van 55 mm lag als troosteloos hoopje op de grond. De anderen lieten zich hierdoor ech ter niet van hun stuk brengen, maar gingen moedig verder, en zelfs de dames bereikten de middengroep. De uitslag, waaruit bleek dat de dames M. Koot en A. dé Koning de respecta bele kegellengte van 95 mm hadden bereikt, bevestigde het. De dames kregen behalve de prijs een doosje si garen. Kampioen werd uiteindelijk de heer J. van der Berg met 102 mm. Hij ontving een elektrische droogkist met vijftig sigaren. De heer L. van der Bosch volgde als tweede met pre- cies 100 mm. De heren G. Rothfusz en iiiniiiiiiiimmiiiiimimimmiimmmniffiiiiiHiiiuiimHHiMiiiiitiiiiifiiiiiiiuiiHHiiiiiiiittiHuuHNHiiiiiiHfHiHiniiiifiiiiiii J. Admiraal kwamen ieder tot 99 mm. Zij allen en nog talrijke anderen kre gen tot slot natuurlijk sigaren aange boden. Is de plannen verwezenlijkt kun nen worden en waarom zou den zij niet? dan komen op iiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiii iitiiiiiiiiiiiiiiiiiimmmiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii! uitnodiging van de initiatiefnemer de heer Ger Greljn te Grevenbricht car navalsprinsen met hun gevolg uit ge heel Europa bijeen. De heer Greljn, wiens hobby het is congressen op bre de basis uit te denken, stelt zich voor de carnavalsverenigingen in Valken burg en Grevenbricht de idee te laten uitvoeren. Behalve de camavalsvor- sten zullen ook de raden van elf, de hofkapellen, de „tanzmariechen" en de buutreedners" op het congres zijn. Het programma zal aan alle onderde len van een goed carnaval aandacht schenken en zo zal, maar dan op car navaleske wijze top-figuren worden gekozen, o.a. een „opperprins carnaval 1960-1961". De organisatoren zijn van oordeel, dat waar in Europees verband zoveel samengebundelde ernst bestaat, de uit laatklep van de zinvolle zotheid niet mag ontbreken. Op het congres dat van 9 t.m. 11 ok tober wordt gehouden zullen deskundi gen de folkloristische betekenis van carnaval en carnavelsgebruiken, zowel in binnen- als buitenland, belichten. Een glorieuze intocht op 9 oktober zal het congres inleiden, zo stelt men zich voor. Bij de Doggersbank is het begonnen, toen daar vorig jaar garnalen werden gevangen, die in deze noordelijke wateren nog niet aan de oppervlakte waren gehaald. Het waren grote garnalen, van een variëteit, die men hier nieuw kon noe men. Toen de garnalenbioloog die deze vangst had gedaan, de mogelijkheden voor de garnalenvissery in dit ver band nader bekeek en o.a. een tempe- ratuuronderzoek instelde, kwam vast te staan, dat de diertjes zich het pret tigst gevoelden in zeewater van 16 gra den. Zij zochten het water met een temperatuur van 16 graden op als zij b.v. in een bak met water van glijden de temperaturen tussen 6 en 20 gra den werden vrijgelaten. Het prakti sche nut van de proef is, dat de gar- nalenvissers, die er nu op uit trekken, met een thermometer de plaats kunnen bepalen waar zij het meest succes kun nen verwachten i.e. de beste vangst van deze grote garnalen. En zo is de mens weer een stapje verder gekomen by de onderwerping van de garnaal ten believe van de gastronomische con sument. -r T et ?s welhaast traditie, dat de erewacht bij officiële gelegenheden een steekje laat vallen. Dat gebeurde ook gistermorgen in Den Haag, bij het II Huis ten Bosch, waar de president van Peru werd ontvangen. Een lid van de als erewacht aangetreden Studenten-weerbaarheid werd het stram in de houding staan plotseling te veel. Hij zakte geluidloos ineen en werd prompt op een brancard weggedragen, terwijl zijn makkers onbewogen in de houding bleven staan. Waarom ook niet? Zoiets is immers te verwachten. IIIIIUIIIIIIIIIIIlllIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllElllillllllIllllllllIllllllllllllllllllllllllllllllliilHlillllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItlllltll Vandaag hebben bijna 250.000 leer lingen van de hoogste klassen der lagere scholen het schriftelij ke jeugdverkeersexamen afgelegd. Dit vrijwillige examen dat het Verbond voor Veilig Verkeer ieder jaar organiseert mag zich na 1946 en vooral sedert de invoering van het verplichte verkeersonderwljs 1 januari 1959, in een steeds stijgende belang stelling verheugen. Vorig jaar namen ongeveer 230.000 kinderen aan het exa men deel. Het examen bestond uit de schrifte lijke beantwoording van een 25-tal vra gen op verkeersgebied. Na het theore tisch examen volgt in de komende we ken het praktische gedeelte. Kinderen, die beide gedeelten met goed gevolg hebben afgelegd, ontvangen het jeugd- verkeersdiploma. Gewoonlijk slaagt 75 a 80 procent van de kinderen voor het examen. imi n Eindhoven „Nederlands snelst groeiende gemeen te" is de laatste ja ren bij de enorme wo ningbouw enige ach terstand ontstaan in de bouw van bedrijfspan den voor detailhandel en ambacht. Om aan de behoefte hieraan tegemoet te komen, zal aan het nieuwe Maria- plein, in het hart van Meerveldhoven, een groot winkelcentrum gebouwd worden met allerlei voor zieningen, die per branche kunnen worden aangepast aan de behoeften: verkoopruimte, magazijn, werkplaatskantoor, expeditieruimte enz. Dit is het eerste bouwplan in de woonstad Veldhoven, dat in volledige étagebouw wordt uitgevoerd, en het tweede project in zuid-Nederland (naast het Hermanns Boexstraatcomplex in Eindhoven) waarbij neringdoenden eigenaar kunnen worden van een zakenpand in een dergelijk object. Het pand komt te liggen aan een ruim parkeerterrein, hetgeen het winkelen per auto zal vergemakke lijken. Met de bouw die een half miljqen gulden kost is reeds een begin gemaakt door de bouwmaatschappij W. G. F. Coppelmans, volgens het ontwerp van het architectenbureau Van den Berg te Eindhoven. «l« PARIJS, 8 maart (Reuter, A.F.P.) te ogenblik gekomen is de Algerijnen De Franse regering heeft gisteren bekendgemaakt dat het aanbod van generaal De Gaulle van een wapenstil stand aan de Mohammedaanse op standelingen gehandhaafd blijft. Deze bekendmaking, die volgt op gissingen over de bedoelingen van de Franse president na zijn jongste bezoek aan Algerije, werd gedaan op een perscon ferentie door de Franse, minister van voorlichting, Terrenoire. Daar het voorste] tot een wapenstilstand hoere- naamd geen reactie heeft uitgelokt van degenen tot wie liet gericht was, is het nodig, dat het Franse leger rechtstreeks liet herstel van de orde tol sB'l-l li-'*.-—t '-„f f'-lflr renoire over de jongste Algerynse reis van generaal De Gauile gepubliceerde communiqué. Terrenoire zei, dat wanneer het juis- uit drie mogelijkheden een kens zou den kunnen doen: 1) terugkeer naar rechtstreekse overheersing door het Franse moederland, 2) afscheiding en 3) een met Frankryk verbonden Al- gery'e. De officiële, aan de pers voorge lezen verklaring, bevatte een samen vatting van wat generaal De Gaulle de legerofficieren heeft gezegd tijdens zijn inspectiebezoek van drie dagen dal hij vorige week aan Algerije 'heeft gebracht. Hoewel de drie oplossingen waaruil de Algerijnen kunnen kiezen na een periode van vrede en rust worden herhaald, wordt niet gerept over „zelfbeschikking", waarvoor de Franse kolónisten in Algerije niets voelen. In het communiqué heet het rli+ Kii s stelling" van afscheiding noodzakelij kerwijs gedacht moet worden aan „een reusachtige hergroepering van bevolkingen op enkele gebiedsdelen, die zeer ernstige gevolgen zou mee brengen voor de toekomst van Alge- rye." Terrenoire zei, dat generaal De Gaulle het uitgesloten acht, dat in Algerije een meerderheid voor af scheiding zal stemmen. Volgens Terrenoire heeft De Gaulle de legerofficieren in Algerije gezegd, dat het Algerijnse vraagstuk, hoe be langrijk het ook moge zyn, niet het enige vraagstuk is waarvoor Frankrijk zich gesteld ziet. Het leger diende, bij de uitvoering van zijn huidige taak in Algerije, ook de aandacht te vestigen op eventuele taken elders. In Cairo heeft de algemene secretaris van het ministerie van buitenlandse za ken van de „voorlopige Algerijnse re gering", Dahlab, gisteravond ver klaard, dat als De Gauile afziet van zelfbeschikking voor de Algerijnen,' de ze hun onafhankelijkheid docr middel van de wapens zullen grypen. De Gaui le had het bij het verkeerde eind als hy dacht dat het ogenblik aan de vooravond van premier Jihrocsj'sjev» bezoek aan Parijs en van de tos:confe rentie en' na de kernbomproef in de Sahara goed gekozen was 0111 Ie be weren dat Algerije Frans is. „Wij zijn bereid tot een strijd van lange adem", aldus Dahlab. De Chileense schilder Pedro Reszka Moreaux is zondig in Santiago over leden. Hy ontving zyn opleiding in Franlcryk en heeft o.m. in Spanje, Ne- ■f j - X I - Z C4Z1XV1 Xfc Vil liV Vtb V/ li1ZJJ dat bij „de verfoeilijke veronder- I derland en Italië gewerkt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 7