Fijne Dessert Rood-Merk Paars-Merk I snelheid) Weinig invloed van de hogere temperatuur op winterprodukten standaardpakken drielingpak ter kennismaking 25 ct korting tijdelijk van f.^2<^voor slechts 99' f~kaa£ ftaééete Ut frtcU/ Ingewikkelde overdracht van j Verolme-schip Forest Hill Verhoging sociale pensioenen in verband met de huurverhoging MOCCONA poederkoffie geen dag! In het algemeen hield vraag goed aan Scheepsbouwer scheepsbouw j I niet missen DÉ KRANI KUN! 6JJ Kïf WWH GfFN DAG! VOORTAAN KUNT U GELD SPAREN WANNEER U MET SUNSL WAST SUNIL, het meest moderne èn meest degelijke wasmiddel SUNIL, het meest gebruikte wasmiddel in Nederland j Op zoek naar de anti-materie aan hartkwalen Meer miljoenen nodig voor tienjarenplan W ter kennismaking van f.l,24voor WAST STRALEND WIT....EN SPI Grote verpakking ^tan^ DINSDAG 8 MAART 1960 PAGINA 8 1 SUNIL, nu ook het meest voordelige wasmiddel 3 gewone pakken Sunil kosten f. 1,29 1 drielingpak Sunil kost slechts f. 1,24 IN HET WESTEN Meeste mensen sterven IN SURINAME De snelheid waarmede het nieuws de lezers bereikt is belangrijk, s Immers nieuws moet nieuw zijn. Een bericht heet van de naald =5 H wordt gelezen. Kersvers van de pers ontvangt eb iedere dagbladabonné zijn krant in de bus. s vol nieuws. BE Ëf Elke dag wordt de krant met een zekere spanning tegemoet ge- eb zien. i§ Dagbladreclame is bij- eb zonder effectief door de aandacht, die iedere le- §5 zer iedere dag voor H „zijn" krant heeft. Ver- ee over en verdedig- Uw es debiet met dagblad- EB I reclame. =s fl Nieuws trekt altijd, iedere dag. ee Ook het advertentie- eb nieuws. De krant kunt U SUNIL NU DRIELINGPAK SUN I3I.7K 280 r DEN HAAG 3 maart Het centraal I Bureau van de Tuinbouwveilingen in Ne. j derland deelt over het verloop op de groente- en fruitmarkt in de periode 25 februari t.m. 2 maart liet volgende mede: Ofschoon de temperaturen de laatste dagen aanzienlijk zyn opgelopen en de weersomstandigheden op veel plaatsen een voorjaarsachtig karakter kregen, is toch de invloed daarvan op de vraag naar de winterprodukten zeer beperkt ge bleven. Slechts hij een enke produkt trad verzwakking van de belangstelling KORT GELEDEN HEBBEN WE in dit rubriekje het een en ander verteld over het bestaan van de anti-materie, dus iets, dat lijnrecht tegen de materie, dus onze bestaande wereld in gaat en er zelfs de doodsvijand van is. We haalden aan, dat Sovjet-Russische geleerden in de in het begin van deze eeuw ergens in de Siberische oerwouden ingeslagen me teoor niets anders zien dan een uit anti materie bestaand sterretje. De enorme ravage, die daar werd aangericht, zou nl. niet door een meteoor te weeg zijn ge bracht. We hebben in het kort uiteengezet, wat met de anti-materie bedoeld wordt. Nu lazen we dezer dagen, dat de geleer den reeds op zoek zijn naar de anti-mate rie. Notabene nog niet eens zo ver van ons vandaan en wel bij Genève Het geweldige laboratorium daar, welks bouw vijftig miljoen gulden kostte, is niet op gericht, om atoombommen en zo te maken of onderzoekingen te doen naar de mogelijkheden, om de atoomeriergie voor vreedzame doeleinden en dus vor- al voor de industriële produktie aan te wenden. Het is uitsluitend en alleen be stemd voor research, dus voor onder zoekingen en experimenten. Hier wordt een wetenschappelijk jar gon gesproken, hetwelk een leek met de oren doet klepperen Elektronen, neu tronen, protonen .wisselen er af met Syn- chrotone,' Kosmotrone Bevatrone etc. En als men er cijfers in de mond neemt, is het voor kosmische getallen als zoveel miljard elektronenvolt. Dat het labora torium in Genève overigens spoedig in de schaduw zal worden gesteld al is het momenteel het „zwaarste" ter wereld, zwaar in de zin van zwaar water en zo is feitelijk bijzaak. In 1964 wilden de Sovjet-Russen met 65 miljard elektronen- volt werken en de Verenigde Staten ho pen reeds dit jaar iets dergelijks te presteren, doch dan halen ze nog maar de 30 miljard JA, GENèVE IS OP HET ogenblik tweemaal zo sterk als het Sovjet-Russi sche experimentele laboratorium van Doebna en viermaal zo sterk als het Amerikaanse te Beverley. hetwelk slechts zes miljard elektronenvolt bereikt. Voorlopig zal Genève nog aan de kop staan in de race naar steeds grotere ener gie-ontwikkeling en bij het pogen, anti materie te produceren, welke, zoals we een vorige maal hebben opgemerkt, bij een botsing met de materie letterlijk niets overlaat, zelfs geen gaswolkje. Men is reeds bezig te vermoeden, dat de elektronen en de protonen niet de uitersten in de materie zijn, derhalve als het ware het laatste woord zouden zijn, maar dat er nog kleinere eenheden be staan. De geleerden kennen reeds o.m. mesonen. Pimesonen. sigama en lambda- deeltjes, die ze elementaire deeltjes noe men en waarvan we weten dat ze onder bepaalde omstandigheden in atoom ker nen optreden. Ze „leven" vaak slechts nog veel korter dan een duizendste seconde en vallen daarna uiteen. Bij de kernsplitsing spelen ze een bepaalde rol en komen er door vrij. Het is allemaal intussen nog erg raadselachtig en het zal nu de taak van Genève zijn alle raad sels, die zich voordoen, te ontraadselen Hierbij zal het misschien tot wereld schokkende ontdekkingen komen. We reldschokkend wellicht ook in de letterlij ke zin van het woord Het is maar ge lukkig. dat Genève tussen hoge en zware Alpenketens ligt die misschien de stoot voor ons hier in de lage landen aan de zee kunnen opvangen. DIE EXPERIMENTEN DAAR en el ders bestaan o.a. uit het elektro-magne- tisch uiteenslaan van atomen, hetgeen tegen een metalen wand gebeurt De in het rond vliegende deeltjes worden in hun loop gevolgd Ze tekenen zich daar bij ongeveer als straaljagers tegen het hemelblauw af. Men kent minstens der tig elementaire deeltjes, maar het. is nog allerminst zeker, of er niet nog meer zijn Er bestaat een groep, welke geen langer „levenheeft dan een tienmiljard- ste seconde Het zoeken naar dergelij ke deeltjes is als dat naar een naald in een hooiberg. Een nog niat bevestigde theorie der atoomgeleerden is, dat er misschien hele werelden van anti-materie bes'.aan. Waar ze die in het heelal moeten zoe ken, weten ze niet en evenmin, of ze ooit anti-materie kunstmatig zullen kun nen samenstellen. Maar ze zijn aan het zoeken. op Met nanie voor spruiten nam de In teresse nogal af, hetgeen resulteerde In aanzienlijk lagere prijzen. In het alge. meen echter hield de vraag goed aan. Op de bewaarkoolmarkt bleef de vraag naar rode kool zeer krachtig. Voor het binnenland als voor de export worden flinke hoeveelheden afgenomen. Dit was mogelijk doordat de aanvoer op ruime schaal voortgang bleef vinden. Als bui tenlandse afnemers waren vooral West- Duitsland en Frankrijk van belang. De belangstelling voor gele kool liep iets terug. Hierdoor verloren de prijzen enige vermindering. Desondanks bleef de afzetsituatie gunstig. Ook voor witte kool nam de interesse iets af, hetgeen een lichte daling van de prijzen tot gevolg had. De export bleef goed op peil; in het bijzonder naar Frankrijk en West-Duitsland werden gro te hoeveelheden verladen. De aanvoer van breekpeen beweegt zich al enige tijd in dalende lijn. maar houdt daarbij toch nog een flinke om vang. De belangstelling bleef heel groot al was het laatst van de week wel eni ge vermindering te zien. Alle sorterin gen daalden daardoor iets in prijs. De ex port omvatte grote hoeveelheden. West- Duitsland en Frankrijk waren de belang rijkste afnemers; daarna volgen België en Zweden. De aanvoer van waspeen ging regelma tig voort en was van grote omvang. De vraag naar dit produkt bleef krachtig, waardoor de prijzen voortdurend op een hoog peil lagen. De binnenlandse handel en West-Duitland waren de belangrijk ste afnemers. Kleinere hoeveelheden kregen bestemmingen jn België en Enge land. De aanvoer van witlof heeft inmiddels een aanzienlijk kleinere omvang be reikt Dit heeft er toe bijgedragen, dat de prijzen zich hebben kunnen herstel len. Het merendeel van de aanvoer werd voor de binnenlandse markt ge kocht. Een beperkte hoeveelheid werd naar West-Duitsland verladen. Andijvie werd aan slechts een klein aan tal veilingen aangeboden Hoewel de aan voer reeds begon toe te nemen, bleef deze in totaal nog heel beperkt. De vraag werd iets sterker en de prijzen liepen daardoor op. Enige ontwikkeling was er ook te be speuren in de aanvoer van vroege spi nazie. In de prijzen deed zich een daling voor. Reeds werden kleine partijen naar West-Duitsland verladen. De aanvoer van kaskomkommers gaat nu regelmatig omhoog. Het gebied Loosduinen gaat daarbij vooraan, terwijl ook een ver meerdering te zien was aan de veilingen Zwijndrecht en Rotterdam, doordat in middels in wijdere kring bekend gewor den is, dat de aanvoer van dit produkt op gang is gekomen, werd de vraag wat meer algemeen. Daardoor liepen de prij zen ondanks de iets ruimere aanvoer in het begin van de week op. Op dit niveau duurde de handel de gehele week voort. Kropsla komt thans in langzaam toe nemende hoeveelheden aan de veilin gen, Dit produkt bleef nog altijd zeer gewild en werd gekocht voor Engeland, West-Duitsland. België en Zweden. De prijzen trokken iets aan. ROTTERDAM. 5 maart Ongewoon volgens onze goed vaderlandse begrip pen omtrent scheepsbouw en scheep vaart was de gang van zaken aan boord van de bijna 20 000 tons tanker Forest Hill, die vanmiddag door Verol- me iverd overgedragen aan ja, uiteindelijk aan Verolme zelf. De man, die uiteindelijk met de scheepspapieren op zak naar huis ging was weliswaar de Noorse reder M. Skangen, maar het schip gaat varen voor de British Petrol, er zit een Hol landse bemanning op gemonsterd door de Kon. Hollandsche Lloyd en het vaart onder Nederlandse vlag want de eigenaar is de N.V. Nationale Tauk- vaart Maatschappij te Rotterdam en die nu heet voor eengroot gedeelte weer Verolme". de scheeps- en werf bouwer en de reder met de fameuze carrière. Neen. de Forest Hill, die nog twee zusterskrijgt ,is volgens onze vader landse begrippen geen gemakkelijk schip. Het is niet zo'n boot .die op een goede dag door een reder besteld, door een werf gebouwd en handje-contant je betaald wordt. Vele maatschappijen hebben klaarblijkelijk de bouw van de Forest Hill gefinancierd en er zijn knappe koppen aan te pas gekomen, voordat het kieltje gelegd kon wor den- Als wij het goed hebben, heeft dit inggewikkelde procédé zich als volgt voltrokken De B.P., voor wie de tan ker m charter gaat varen, kwam enige tijd,geleden op de markt met de vraag naar scheepsruim te voor een bepaald aantal jaren. De Noorse mijnheer Skangen hoorde ervan en liet weten, dat hij er voor kon zorgen. Hij sloot een chartercontract af met de B.P. en op zulke papieren kun je bij elke bank geld lenen. Niet genoeg om een schip te bouwen weliswaar en vandaar deed hij er zelf nog wat bij. Vervolgens toog hij naar de Nationale Tankvaart Maat schappij (lees Verolme), die ook wal geld voor de Forest Hill beschikbaar stelde en toen bij Verolme het schip ging bestellen. De heer C. Verolme kon. aldus handelend, niet een betrek kelijk klein bedrag aan geld een mooie order voor een van zijn werven imde wacht slepen, hetgeen hij ook prompt deed. De situatie is nu dus zo: Bouwer- Verolmeeigenaar Nationale Tank vaart Maatschappij (Verolme); bare- boet charter aan l. M. Skangen; char terer B P. Ingewikkeld, maar leuk. De heer Verolme intussen verblijft in Brazilië, waar hij onlangs op zijn Zuid amerikaanse werf de minister van Economische Zaken rondleidde. DEN HAAG, 7 maart Uit een nota der regering naar aanleiding van het eindverslag der Tweede Kanier over het wetsontwèrp tot wijziging van de Huur wet blijkt, dat thaHs aan de Sociaal Eco nomische Raad advies is gevraagd over de in het onderhavige verband voorgeno men verhoging van pensioenen krachtens de A.O.W. en de A.W.W. In deze advies aanvrage is uitgegaan van de volgende verhogingen: het ongehuwdenpensioen voor bejaar den van 972,- tot 1.086 per jaar; het gehuwdenpensioen voor bejaarden van 1.584,- tot 1.740,- per jaar; het pensioen voor weduwen zonder kin deren, alsmede de tijdelijke weduwenuit- kering van 1.326,- tot 1.458,- per iaar; het pensioen voor weduwen met kinde ren van 1.968,- tot 2.148,- per jaar; het pensioen voor wezen tot 10 jaar van 438,- tot 480,- per jaar; het pensioen voor wezen van 10 tot 16 jaar van f 660,- tot 720,- per jaar en het pensioen voor wezen van 16 tot 27 jaar van f 864 - tot f 948.- per iaar. Het ligt in liet voornemen reeds van de maand april af de volgende maande lijkse voorschotten op de verhogingen te verlenen: aan ongehuwde bejaarden 7,-; aan gehuwde bejaarden 11,-; aan wedu- wij zonder kinderen 9,-; aan weduwen met kinderen 14,-; aan wezen tot 10 jaar 3,-; aan wezen van 10 tot 16 jaar 4,50; aan wezen van 16 tot 27 jaar 6,-. GENèVE. 7 maart (Reuter) De mees te mensen in de westelijke landen sterven aan hartkwalen, in het bijzonder aan hartvaatziekten. Dit blijkt uit een statis tisch verslag over 1956,, dat is gepu bliceerd door de Wereldgezondheidsorga nisatie. Het aantal mensen, dat in deze landen aan hartkwalen overlijdt, is driemaal zo groot als het aantal, dat aan kanker nummer twee op de lijst der meest ge vreesde ziekten bezwijkt. Blijkens de cijfers, die betrekking heb ben op de V.S., Groot-Brittannië, West- Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland, sterven er in Engeland en Wales mee* mensen aan een hartverlamming dan W de andere vier landen. PARAMARIBO, 7 maart Vermoede lijk in het begin van juni zal een Suri naamse delegatie naar Nederland ga3'} voor besprekingen over de financiering van het tienjarenplan, dat nu in het vijfde uitvoeringsjaar is. Een commissie heeft advies uitgebracht, waarin gesteld is, dat de kosten Uer uit voering van het plan met f 22 miljoen (Sur. crt.) moeten worden verhoogd. De delegatie zal bestaan uit de mini?" ter-president, mr. S. D. Emanuels, de mi' nister van opbouw, dr. ir. F. Essed. de minister van financiën, dr. J J. Sedney- en de tienjarenplan-commissie van de Surinaamse Staten, bestaande uit de he ren J. A. Pangel, J. Rens, J. LachnW0' H. S. Radhakishun, mr. C. Ooft en mr- H. A. F. Heidweiler.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 8