Wapen des vredes" in de Middellandse Zee Nieuwe woninginrichting op het platteland Machtige „carriers" en zwaar bewapende kruisers IN MODELHUIZEN Naar binnen met kousen over de naaldhakken Verkeersongelukken met bejaarden '4- wmÊÊÊm Algemene Levens- V erzekerin gsbank Slavenburg's Bank geeft 8 pet dividend plus 2 pet. agio-stock „Steno gr af in Rietje van Eek Tienduizenden dollars „Het admiraalsschip" Drijvende super market Striking Force Observator pjjfsPI t Steeds wisselende formatie Aflossing van de waclit Mieke. Onveranderd 8 over vergroot aandelen kapitaal 1959 was zeer goed jaar V B WOENSDAG 9 MAART 1960 P r, i m a 4 Het bezoek, dat een Nederlandse minister minister van Defensie ir. S. H. Visser samen met de bevelhebber der zeestrijdkrachten, vice-admiraal L. Brouwer gaat brengen aan de Amerikaanse vloot in de Middellandse Zee, vestigt uiteraard de aandacht op dit wel heel bijzondere wapen. Zo Khroesjtsjev dan niet uitgepraat komt over zijn geheime wapens, de Zesde Vloot is een wapen, voor iedereen zicht baar, maar wellicht even formidabel als een ge- heim, waarvan de doeltreffendheid toch altijd nog bewezen moet worden. De Zesde Vloot Deze betiteling staat voor een organisme, dat momenteel op de wereld zijn weerga niet heeft, zeker niet in het Westen, waar ze de grootste machtconcentratie is, welke men zich wensen en denken kan. We hebben 'n persoonlijke herinne ring aan die Zesde Vloot. Niet aan de Zesde Vloot in haar geheel, dit is vrijwel onmogelijk, want al haar eenheden stomen niet gelijktijdig op en liggen evenmin tegelijkertijd in dezelfde haven. Ze is over verschillende bases verdeeld, maar wordt van één commandopost uit gedirigeerd. Enkele grote eenheden ervan zagen en bezochten we een tweetal jaren geleden in de haven van Napels. Het waren een machtige „carrier" ofwel vliegkampschip, een kruiser en enkele torpedo- bootjagers. Een zeldzaam imponerend gezicht, dat voor ons zelfs de herinnering verbleekte aan de aanblik, welke kort na de Eerste Wereldoor log een Engels eskader in de Straat van Gibraltar, dus tussen de Zuilen van Hercules opleverde. Het Engelse eskader voer in een door de zon verzil verde zee voorbij, onder zware rookpluimen en het vuurde enkele salvo's af, met een voor ons onbekende bedoeling. Fel vlamden de vuurmon den in het blauw van horizon en hemel. Don kere wolken stegen dreigend op. Verder heerste er slechts een diepe stilte. Alleen hier en daar viel een mensenfiguurtje te ontdekken. Het beves tigde, dat hier geen onaardse verschijning voor bijging De „carries?" lag daar ih Napels, met het silhouet van de zacht rokende Vesuvius op de achtergrond, in de onvergelijkelijke omlijs ting van de golf, met zijn begroeide heuvellijnen, volgepropt met witte huizen. Hier was het aan boord een en al beweging en over het water van de haven schoten snelle barkassen vol mariniers en matrozen voorbij, die passagieren gingen of er van terugkwamen. Ons uit Palermo komend, toch lang niet kleine schip voer als een dwerg langs de kolossale oorlogsbodem, waarop de rijen vliegtuigen zich als grote vogels tegen de blauwe hemel aftekenden. Op de kade verdrongen zich de Napolitanen en de aan wal stappende Amerikanen werden door velen van hen als oude bekenden begroet. In de cafés en restaurants vond een Amerikaanse invasie plaats. Men hoorde slechts de woorden „dollari" en „hello" Triesté cijfers Efficient ingericht Volwassenen van 10100 jaar Kinderen doen alles na) M Amerikaanse ZESDE VLOOT! CIJFERS die eigen taal spreken... -7"f Dit weekend waren er weer acht zij mij verschillende gegevens toestuur slachtoffers van het verkeer en van die acht twee bejaarden en twee kin deren. De 81-jarige N. van Mourik uit Barneveld werd zaterdagavond, toen hjj op de fiets de Stationsweg te Barneveld overstak door een perso nenauto gegrepen en overleed kort na aankomst in een ziekenhuis te de, vooral nu bijna overal in de grote steden de speciale verkeerscursussen voor de bejaarden komen. Den Haag was daar een prachtig voorbeeld van. Wij zagen de bejaarden tijdens de prak tijklessen midden in het verkeer op de t.v. Wanneer bovengenoemde vereniging Amersfoort, terwijl de 80-jarige Hage- i zich noemt „Nederlandse Vereniging naar P. Poot zaterdag overleed in de j tot bescherming van Voetgangers Ursulakliniek in Wassenaar aan de dan bedoelt zij niet alleen bescherming gevolgen van het ongeluk, dat hem op van bejaarden Dit onderdeel van de Amerikaanse vloot vervulde ook deze keer weer een good-will missie, door het geven van feesten voor de kinderen, het aan boord halen van duizenden bezoekers, die op bepaalde uren werden toegelaten en met het offreren van voedsel, medicamenten en medische instrumenten aan ziekenhui zen en liefdadige instellingen. Tiendui zenden dollars stroomden gedurende en kele dagen Napels binnen en de verko pers van prentbriefkaarten schonken nauwelijks aandacht aan in burgerkle ding gehulde vreemdelingen, wier valu ta voor hen maar amper waarde had. Zo gaat het overal, waar smaldelen van de Zesde Vloot het anker uitwerpen. De Amerikaanse Zesde Vloot is in de Middellandse Zee bedoeld als een wapen des vredes, om er strijd te voorkomen en noemt zich dan ook „de vriendschaps- vloot" met een zekere naïviteit, die enigszins lachwekkend zou aandoen, in dien daar niet de oprechte bedoeling was om in de eerste plaats aan de volken rond de Oude Wereldzee de zo noodza kelijke veiligheid te waarborgen. Welk een doeltreffend wapen ze is, bewees de Zesde Vloot nog niet zo heel lang gele den, bij de moeilijkheden rond Syrië en de Libanon. Admiraalsschip is de slagkruiser „Des Moines". Gemeenlijk telt de Zesde vloot vijftig oorlogsschepen, beschikkend over tweehonderd vliegtuigen en ze boogt op een totale bemanning van 25.000 koppen, allemaal speciaal uitgezocht met op elke tien man een officier, hierbij inbegrepen De kruiser „Des Moines", het admiraal schip van de Zesde Vloot. Rechts nog gedeeltelijk zichtbaar een bevoorradings schip. natuurlijk de subalterne. Deze vloot be schikt niet alleen over een materiële be wapening van zware kanonnen en atoom wapenen, maar tevens over een aantal der beste brains van de Amerikaanse vloot, waarbij tal can politiek, finan cieel en economisch geschoolde experts. De politieke staan hun mannetje zowel in een „warme" als een koude oorlog 20 februari overkwam, toen hij bij het Westeindc tegen een tram opliep.-.. Een zevenjarig meisje van de familie Stam werd zaterdagmiddag te Babbe- rich door een zware vrachtauto ge grepen, toen het van achter een ge parkeerde bus de weg opliep en de zesjarige Wim Stam bezweek even eens aan de gevolgen van een ongeluk door een vrachtauto veroorzaakt, toen hjj enkele dagen geleden plotseling met zijn fiets overstak in Kljjndijk en werd overreden. Bejaarden en kinderen in het verkeer, die de meeste slachtoffers tellen, zoals uit de gegevens blijkt Van de 11 miljoen Nederlanders zijn er op 't ogenblik ruim 1 miljoen be jaard. Naar berekening zal dit-aantai in 1981 l'/2 miljoen bedragen. Mevrouw V. I. van der Does-Ent hoven, voorzitster der afd. Den Haag i van de Ned. Ver. Bescherming Voet- gangera, heeft bijzonder veel interesse en ik ben haar daarom dankbaar, dat met de nodige laadruimte voor oorlogs materiaal. Er behoren verder enkele mij nenvegers bij en speciale landingseenhe den. Ze kan een bataljon mariniers, 1800 man sterk, op uiterst snelle wijze ergens aan land zetten. Aan het hoofd van dit smaldeel staat een speciaal commando schip. gesteld, zoals ze hier beschreven wordt. De tweede afdeling is de „Amphibian Force" en bestaat uit schepen die ook als landingsvaartuigen kunnen dienst doen Dan komt de derde afdeling, de z.g. aanvoervloot, de „Auxiliary Force" wel ke weer in verschillende onderdelen ver deeld is Ze bestaat voornamelijk uit voorraad- en aanvoerschepen en is een soort supermarket, zowel voor levens middelen als oorlogsmateriaal, tevens een ontzaglijk warenhuis, dat beschermd wordt door 'n afdeling die men de vierde zou kunnen noemen, de „Hunter-Killer Force", welke benaming voldoende zegt. We merkten zoeven op, dat de Zesde Vloot niet steeds uit dezelfde schepen be staat. In de praktijk „dient" elk schip niet meer dan zes maanden in de Middelland se Zee, dan wordt het door een ander vervangen Dit gebeurt, om de beman- pet jaar maakt het admiraalsschip een reis naar de Poolzee. De opvarenden heb ben daarom de bijnaam van „blauwneu- zen", hetgeen niet teverwonderden valt voor lieden, wier zij het dan tijdelijke zich aan de Rivièra bevindt. Een opvarende van de Zesde Vloot moet er altijd in de puntjes uitzien. Daarom staan er bij kalm weder spiegels op de dekken, die tevens het overzicht verge makkelijken. Uit bijzonderheden, die aan bezoekers worden verstrekt, welke zich nader oriën teren willen en kunnen bewijzen, dat ze de opgedane kennis verder zullen ver breiden, zoals journalisten, radio- en tele visiereporters kan worden opgemaakt, dat de Zesde Vloot in drie speciale af delingen is verdeeld, De eerste en be langrijkste is de „Attack Carrier Stri ding Force", dus de aanvallende macht der carrieis ofwet vliegkampschepen, stuk voor stuk groter dan onze „Karei Doorman". Ze bestaat gewoonlijk uit twee van deze schepen, aangevuld met „home Intussen, de Zesde Vloot heeft geen en- kele militaire basis in de Middellandse Attark (.amcr'zee en als zodanig gebruikt ze havens nil, ïv langs de Atlantische kust der Verenigde Staten Maar ze houdt er wel enkele „bijkantoren" op na, groepen leden van de état major, die de contacten onder houden met de Nato en de commandant der geallieerde strijdkrachten in Zuid Europa te Napels. De admiraal van de Zesde Vloot staat weer onder het hoofd van de Atlantische- en Middellandse-Zee- ning eerst met de situatie in de Middel landse Zee vertrouwd te maken, waarna weer in een ander deel van de wereld, waar de Verenigde Staten vloten gesta tioneerd hebben, zoals bijv. in Japan, tiieuwe ervaring kan worden opgedaan. Men wil zowel zeelieden als mariniers niet laten verstarren in een bepaalde rou tine en een afgebakend gebied. Alleen het admiraalsschip blijft gewoonlijk twee twee of drie kruisers en twintig torpedo- jaar achtereen hetzelfde. Home port voor bootjagers. Het aantal jacht- en bom- j het admiraalsschip is de Franse haven bardementsvliegtuigen, waarover ze de yillefranche aan de Rivièra, waarlijk niet beschikking heeft, wordt niet onthuld, slecht gekozen wèl wordt gezegd, dat die over een af- jn yillefranche en andere Rivièra-ste- stand van tweeduizend kilometer kunnen ^en heeft een aantal officieren en leden opereren. De carriers kunnen de vlieg- van (je bemanning van het admiraals- tuigen bij elk weer en op elk uur de EChip zjjn gezin aan de wal. Tweemaal lucht in sturen. Hierbij is zelfs op orka- i strijdkrachten der U.S.A., wiens hoofd- nen gerekend.kwartier zich te Londen bevindt en wiens gezagsgebied zich uitstrekt van de Azo- Toen we, nu ongeveer twee jaar Sele- ren t0t India en van de Noordpool tot den, de gegevens over de Zesde Vlooi kregen, beschikte deze over de car riers „Essex" en „Saratoga", welke laat ste het meest moderne type op dit gebied vertegenwoordigt. Wat de „Essex" betreft deze heeft zijn sporen in de Stille Oceaan In de strijd tegen Japan verdiend. Deze schepen kunnen evenals de andere plqt- seling afgelost of bij een elders gestatio neerde vloot gevoegd worden, indien die er behoefte aan blijkt te hebben. Doch in grote lijnen is de Zesde Vloot samen- Ekstrom is hij behalve zeeman ook pi loot. In het kader van haar goodwill mis sion geeft de Zesde Vloot in de havens, welke door haar schepen worden aange daan, talrijke kinderfeesten, zowat 1500 per jaar. Voorts verleent ze hulp op al lerlei gebied en stelt^ gemoedereerd een vliegtuig beschikbaar, wanneer ergens in een uithoek een zieke snel naar een ziekenhuis moet worden overgebracht. Bij 'n aardbeving in Griekenland was de Zesde Vloot de eerste, wier hulpverlening op de plaatsen des onheils arriveerde. Haar militaire doeltreffendheid be wees ze bij de in de aanvang aangehaalde Libanon-kwestie. Op 14 juli 1958 zond president Eisenho wer tijdens de crisis in het Nabije Oosten op verzoek van de president van de Libanon een strijdmacht daarheen. Bin nen vijftien uren waren de mariniers ont scheept en hadden ze de hun aangegeven posten ingenomen patrouilleerden vlieg tuigen over de bedreigde gebieden dank zij de doeltreffende organisatie van de Zesde Vloot. Tot slot, ofschoon de Zesde Vloot in de Middellandse Zee gestationeerd is, houdt ze daar nooit manoeuvres. Al le oefeningen worden op de Atlantische Oceaan gehouden en dit houdt in, dat de meeste gevechtseenheden zich slechts de helft van het jaar in de Middellandse Zee bevinden. Maar er is natuurlijk altijd een strijdbare kern aanwezig, die on middellijk kan optreden. doch van voetgangers van 1 tot 100 jaar, haalt mevrouw Van der Does aan. De organisatie is een landelijke ver eniging met diverse plaatselijke afde lingen. Het eerste lustrum is pas her dacht. Deze vereniging wil de gedach te uitdragen, dat voetgangers als zwaksten in het verkeer bescherming behoeven en ter eigen beveiliging een grote behoefte hebben aan goede voor lichting. Immers naast rechten, heeft de voetganger ook plichten in het ver keer en beide moet hij kennen...... Hoeveel slachtoffers er vallen on der de voetgangers, speciaal onder bepaalde leeftijdsgroepen, blijkt uit de volgende tabel. (Sinds 1 januari 1959 heeft de lagere-schooljeugd gelukkig verplicht verkeersonderricht en be staat er overal veel belangstelling voor de examens schriftelijk en in de praktijk onder toezicht van de ver keerspolitie!) Leeftijd: 0—14 15—44 65 ©n ouder 0—14 15—24 25—44 45—49 50—59 60—64 65 en ouder Omgekomen als voetganger: 197 52 162 als voetganger zwaar gewond 2280 361 382 133 362 212 746 Totale sterfte 1958 9 pet. van groep 114 (dus zonder zuigelingensterfte) 1 pet. 4470 162 bejaarden dus omgekomen als voetgangers in het verkeer in 1958 en 746,zwaar gewond als zodanig Dit zijn toch wel cijfers, die hun eigen dringende taal in het verkeer spreken en daarom stemt het tot vol doening, dat nu die verkeerscursussen speciaal voor hen komen, die niets van al die borden of stoplichten begrij pen. Die na een werkzaam leven nu genieten van een onbezorgde oude dag, waaraan zo dikwijls een triest einde komt door onvoorzichtigheid bij het oversteken. Weifelen en weer terug lopen, de aloude fout, die een wereld van verdriet voor dat andere oudje Inhoudt, die man of vrouw op deze wijze moet verliezen Men wordt tegenwoordig oud, men doet alles voor de bejaarden. Ook de Ned. Ver. Bescherming Voetgangers, kortweg de N.V.B.V. genoemd- Het streven van deze bond is vanzelfspre kend om te bevorderen, dat boven genoemde vreselijke getallen omlaag gaan. Zij willen een vereniging zijn. die het lidmaatschap voor elke beurs mogelijk maakt. Voor f 2,50 is men lid, ontvangt men de krant met voor lichting en is men tevens als voet ganger verzekerd tot een zeker be drag. Postgiro 1269 Den Haag. Ter eigen beveiliging Onder bescherming wordt verstaan het vragen om veilige wegen voor de voetganger, om betere straatver lichting, om overal, waar mogelijk, trottoirs in bebouwde kommen, om streng toezicht maximum snelheid, maar ook op het gedrag van de voet ganger ter eigen beveiliging. De le den komen vaak zelf met een verzoek om beveiliging van een bepaald punt. Komt dit verzoek daartoe in aanmer king, dan wordt het zo vlug mogelijk met de autoriteiten besproken en het lid krijgt per omgaande antwoord. Als tegenprestatie komt de N.V.B.V. dan ook met een verzoek tot dat lid, nl. te helpen de gedachte van de ver eniging uit te dragen, zich stipt te hou den aan de verkeersregels en om be jaarden en kinderen te helpen in het verkeer, indien dit nodig is. Een ver zoek, dat ongetwijfeld weerklank zal vinden. ,v., V de Equator. Zoals men ziet, de Amerikaanse Zesde Vloot in de Middellandse Zee is een steeds wisselende formatie, maar de or ganisatie ervan blijft onveranderlijk de zelfde, zodat ze een stabiel wapen is, gehanteerd door mannen, die voordat ze een commando in de Middellandse Zee kregen, hun capaciteiten reeds elders be wezen hebben. Talrijke kapiteins zijn ve teranen van de Tweede Wereldoorlog. De Zesde Vloot is een geweldig bedrijf hetwelk ook een omvangrijke administra tie behoeft. Om slechts een enkel voor beeld te noemen, de „Saratoga" de car rier, .heeft een bemanning van 4.000 kop pen, welke per dag o.a duizend kilo vlees consumeert. Er worden dagelijks 10.000 kopp en k offie gesconken (al coholische dranken zijn aan boord verbo den), 7000 eieren voor het breakfast klaargemaakt, 1100 kilo aardappelen ge jast en 800 broden gebakken. Er zijn vijf winkels aan boord, waarin de beman ning souvenirs kan kopen, alsmede toi letartikelen, relsbenodigdheden etc. Hier in wordt voor 100.000 dollar per maand omgezet. Naar schatting besteedt de be manning van de „Saratoga" elk jaar in de havens, waar ze van boord gaat, vijf miljoen dollar. De bevoorrading geschiedt, wat verse groenten en vlees betreft, in de havens van de Middellandse Ze, maar de rest wordt in volle zee aan boord genomen en aangevoerd door transportschepen uit de bases langs de Atlantische kust van de Verenigde Staten. De aanvoervloot be schikt over koelschepen en helikopters. Wat de kruiser „Des Moines" betreft, de ze heeft evenals de andere schepen een installatie tot het drinkbaar maken van zeewate^ en distilleert 140.000 liter per dag, waarbij het water gerekend moet worden, dat door de machines verbruikt wordt. Ir. september van het vorige jaar vond aan boord van de „Des Moines" de „af lossing van de wacht" plaats. Toen werd admiraal Clarence E. Ekstrom ver. vangen door admiraal George W. An derson, een vijftigjarige zeerob, geboortig uit Brooklyn, leerling van de bekende marineacademie te Annapolis. Evenals Met een enigszins bedenkelijk ge zicht bekeek ik de kousslofjes, die mij werden verstrekt, alvorens ik de heerd de grote woonkamer van de familie Van Duinen te Nijkerk mocht betreden. Het leek mij moei lijk om die over mijn naaldhakjes aan te trekken, maar dat bleek mee- te vallen en op bekouste schoenenvoe- ten stapte ik over de drempel 'ussen de woonkeuken en de heerd. Deze stap en no§ vele andere maakte ik op uitnodiging van de Stich ting Propaganda Woninginrichting, die een excursie had geprojecteerd naar plattelandswoningen in verschil lende delen van het land, in verband met de ontwikkeling, die daar gaande is op het gebied van het wonen. De ze ontwikkeling komt vooral voort uit de doorbreking van het isolement van het platteland. In het boerenge zin van tegenwoordig is de kijk op het leven anders geworden dan vroe ger. De boerin heeft meer tijd voor het verzorgen van haar woning gekre gen, in tegenstelling tot vroeger, toen zij geheel in beslag werd genomen door -de eisen, die het boerenbedrijf aan haar stelde. Dit leidt tot een dui delijker scheiding tussen woon- en bedrijfsruimte. De inriohting van een woning, die dateert uit het jaar 1741, tot een moder ner efficiënt ingericht verblijf is niet eenvoudig. Het aanschaffen van moderne apparaten, zoals een ijskast en een wasmachine, is niet zo moeilijk, afgezien van de kosten natuurlijk. Maar een goede combinatie van oud en nieuw is een probleem, dat niet zo gemakkelijk is op te lossen: De bewoonstér heeft dit dan ook niet volkomen zelfstandig gedaan. Een huishoudlerares, die in deze streek werk zaam is, kwam op de proppen en in sa menwerking met architecten van de Stichting Landbouwhuishoudkundig On derzoek te Wageningen gaf zij de be woonster en haar man, al heeft de doorsnee-echtgenoot niet zo' n grote be langstelling voor de inrichting van een huis als zijn vrouw adviezen. De inrichting van de heerd leek ons een niet volledig geslaagde combinatie van oud en nieuw. Modern is het bank stel in de ene hoek van de kamer en de eethoek daartegenover. Modern ook zijn de vloerbedekking en de gordijnen. In sterk contrast daarmee staan de grote kast met blauwe vazen en roze kom men, de rij blauwe borden op de rand van de schouw, de schouw zelf met de tegelmuur en het schilderij met de krullerige, vergulde lijst. De woonkeuken, waar het jongste ge zinslid, Henkie, zijn schrik over de komst van die vreemde dames was ver geten, ontstond door samentrekking van een zijkamer met de gang. Daarach ter bevindt zich de spoelkeuken. De woning te Nijkerk vormt een voor- lichtingsobject. In de zg. streekverbete- ringsgebieden worden namelijk door de huishoudelijke voorlichtingsdiensten van de landbouworganisaties en de S.L.O. keukens, kamers, werkruimten e.d. in bestaande woningen ingericht als voor beeld voor de bewoners in die streek. Die objecten worden dan ook gedurende twee jaar opengesteld ter bezichtiging en ter navolging. In verband hiermee krijgen de bewoners een financiële te gemoetkoming. De modelwoning in Neede, een nieu we woning, werd eveneens ingericht met behulp van bovengenoemde or ganisaties. De vrouw des huizes en haar dochter bleken deze moderne woning best te kunnen appreciëren. De voornaamste indruk, die men van dit huis krijgt, is: licht. Daartoe wer ken mee de lichte kleuren en de grote ramen. Ook hier staan in de ene hoek van de woonkamer een bankstel en in de andere een ronde tafel met vier stoelen. Uit het oude huis werden de twee en twintig jaar oude stoelen met rieten zittingen meegenomen, waarvan het hout werd zwartgeverfd. Dit bleek een zeer gelukkige combi-1 natie met de rest van het interieur.: Het huis bezit vijf slaapkamers, een keuken en een bijkeuken en boven dien nog een zijkamer waar de boer zijn administratie kan doen. Want dit is een onderdeel van de ontwikkeling op het platteland: de boer moet te genwoordig de administratie van zijn bedrijf verzorgen. Evenals in Nijkerk valt ook hier de praktische indeling van de kasten op. De inrichting van de voorlichtings woningen wordt voor 75 pet. tot een ihaximum van 1500 gesubsidieerd. Ook' deze woningen staan twee jaar open ter bezichtiging. Men vindt der gelijke voorbeelden van woninginrich ting in het gehele land. Hoe zuinig de bewoonsters zijn op hun interieur, bleek wel uit de slof jes, waardoor beschadiging van de bou clé vloerbedekking werd voorkomen. H. K. rXr)SótSfSSS&SS>X'ÏS5&i6i iÉilH De stoelen in de eethoek van de wo; ftwwwl ww akamer te Neede zijn 22 jaar oud. Zij vormen i met het 1. Stop! Voor ge het trottoir verlaat en kijk links, rechts en weer links énblijf kijken! 2. Steek de zebra's liefst in groepjes over en help kinderen en bejaarden! 13. U bent strafbaar, wanneer u he' gint over te steken bij rood voetgan* 1 gerslicht! 4. Steek nóóit vóór bus of tram over en wees uiterst voorzichtig bij het over steken tussen geparkeerde auto's door! 5. Wees ervan doordrongen, dat u bij duisternis met donkere kledij niet opvalt! 6. Zoek niet te gauw de schuld bij an deren! I. Ouders, geef hun ook een goed voor beeld in een juist verkeersgedrag! 8. Leer uw kind op de juiste wijze over steken! 9. Spelen op of bij vrachtwagens heeft al vele kinderen het leven gekost. 10. Leer ze af op de rijweg te spelen! II. Roep uw kindje nimmer bij u van af de overkant van de rijbaan. 12. Zoek met uw kind de veiligste weg naar school Leest u deze 12 „gulden verkeers regels" eens op uw gemak na, maar vooral, prent ze diep in uw hart. Moge ik besluiten met een treffen de zin uit het maandblad „Spreekuur thuis" van februari jl. uit het artikel „Oud worden en jong blijven": „Wtf hebben ons doel niet bereikt, wanneer wü een toenemend aantal on zer een groter aantal levensjaren heb ben bezorgd. Het komt erop aan, dat wij die bejaarden een goede levens avond gevenEn düt kan alleen, wanneer zij zich veilig weten in het verkeer, dank zij die lessen! ROTTERDAM, 8 maart Blijkens het verslag over 1959 van de N.V. Algemene Levensverzekcringsbank te Rotterdam be liep het verzekerde kapitaal per uit. de cember 194.218.899 tegen 178.302.380 i« 1958, zodat in de verslagperiode een netto vooruitgang geboekt werd van 15.916.519 14 miljoen ruim). De bruto-produktie heeft 22,8 (20.6) miljoen bedragen, terwijl door diverse oorzaken kwam te vervallen een bedrag van 6,8 (6.6) miljoen. De gemiddelde ge kweekte interest op de belegging belieP In het afgelopen jaar 4.30 pet tegen 4.25 pet in 1958. De premie-reserve, berekend volgens de netto-methode steeg met 3>3 miljoen en bereikte daardoor per-uit. dec- 1959 een hoogte van 37,9 miljoen. In de loop van het verslag werd beslo ten het aandelenkapitaal van de maat schappij dat 500.000 bedraagt, geleidelijk te verhogen tot 1 miljoen. In 1959 werd daarmee een begin gemaakt door het aan delen-kapitaal met 200.000 te verhogen, welk bedrag t.l.v. de extra-reserve kwam- De nieuwe aandelen delen ten volle in de winst over 1959. De financiële resultaten, zijn mede dank zij de gunstige sterftecijfers bevredigend geweest. Het batig saldo van de Verlies- en winstrekening bedroeg 660.826 (495.636) Het dividend werd vastgesteld op onver anderd 8 pet., uit te keren over het volge storte kapitaal van 700.000. Na reserve ring voor belasting ad 225.000 kan ruin» 360.000 aan de extra-reserve worden toe gevoegd. Blijkens de balans bedraagt het reali seerbaar vermogen per 31 dec. 41,3 mil joen, waartegenover verplichtingen staan jegens de verzekerden van ruim 37,9 miljoen. De verplichtingen zijn derhalve zeer ruim gedekt. ROTTERDAM, 8 maart In de van daag gehouden vergadering van directie en commissarissen van de N.V. Slaven burg's Bank werd besloten aan de ver gadering van aandeelhouders die op 30 maart a.s. zal worden gehouden, voor te stellen het dividend over 1959 te bepale» op acht procent in contanten en daarnaast e enuitkering te doen van twee procent uit de agio-reserve in aandelen. Vorig jaar werd acht procent In contanten uit gekeerd. Voorts vernemen wij, dat het jaar 1959 voor de bank een zeer goed jaar is g®' weest. Zowel de winstcijfers als het ba lanstotaal geven een belangrijke stijging te zien. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 8 maart Vader en moe der Van Eek waren uit Terneuzen naar het Tweede-Kamergebouw gekomen waar hun dochter Rietje vanmiddag alS eerste vrouw tot zelfstandig stenografe aangesteld. Het gebeurde met een geestig speechje van de directeur van de steno grafische dienst, de heer H. van der Vel de, die in herinnering bracht, dat een meisje, werkzaam op de gem.-secretari® in Terneuzen hem in 1958 had geschre; ven om haar diensten aan te bieden. 2U 5adTTz®s tlenen °P haar eindrapport v»n de H.B.S. en reeds een snelheid van 20° lellorgrepen per minuut. Dit is sindsdien tot 250 opgevoerd, een prestatie die dr- Drees zelf reeds als een grote bijzonder heid heeft vermeld. Over het werk van de stenografisch® dienst sprak ook dr. Tilanus voorzit!® van de commissie voor de stenografie van de Staten-Generaal: „De zinnen die sten®- grafen maken, zijn vaak mooier dan ze uitspreken. U werkt voor de geschie' denis, want de handelingen van de Sta ten-Generaal blijven een bron van ken nis voor het staatkundig verleden". De burgemeester en de gemeentesecr®^ taris van Terneuzen waren eveneens aan wezig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4