Bouwconflict Tweede Kamer tornt hevig aan regeling oude woningen van Huiverig making tegenover vrij- huizenbezit Veiling bij Mak van Waay Vliegtuigbenzine gestolen Stichter van Hollandia I sfvnc Huurwet in het parlement Interpellatie bouwstaking morgen al? Parlementsstenogravin" Kaartspel moet gezellig blijven Z Vier verdachten staan terecht oersterk gebit Eerste Papoea- meisje geslaagd Gen.-maj. Sachse WOENSDAG 9 MAART 1960 PAGINA 5 Geen Agadir-kinderen naar Nederland Koningin en prinses- sen onderscheiden Rijtoer door Den Haag Jongetje verdronken rr Plaatsvervangers Bij staatsbezoeken Staten-Generaal geen gastheer OVER DE GOEDE TOOM EN GLADSTONE Wat is.Kaarten? Een spel, een tijdverdrijf, een gezellige bezigheid. Laat het dus voor aUe deelnemers werkelijk gezellig spel blijven! Stel dat U een doorgewinterd bridger bent, of een canasta-kampioea, en dat U speelt met beginne lingen. Ai, wat is het dan vaak verleidelijk om spitse kritiek te leveren! Of om soms héél verwonderd, soms héél verveeld te gaan kijken. Arme partners, .zij krijgen er nog een minderwaardigheidscomplex vanVermijd dit dus. zoveel mogelijk! Wees geduldig!.En, weet U wat? Presenteer een Gladstone. Want Gladstone is - met of zonder filter - een sigaret die iedereen voldoening schenkt! VOORNAAM EN AANGENAAM Geestelijke verzorging in het leger Minister ziet geen nood zaak voor steun aan Humanistisch Genoot schap door ARONAL vitamine tandpasta Verpleegster-vroedvrouw Met brandkast aan de haal in Dieren Vijf jaar geëist Afgestoten wagen over rijdt rangeerder Slachtoffer overleden de moderne wijze van pijnstillen is: snel! AKKERTJES Even moeilijk te bewijzen als te geloven. Zo oordeelden wij bij de aanvang van het bouwconflict over de stelling van de aannemers als Zouden zij hun produktiviteitsstijging steeds zo volledig aan de opdracht gevers doorgeven, dat er nu zonder doorberekening geen loonsverhoging 'neer af zou kunnen. Hetgeen daarna !n de bouwnijverheid gebeurd is heeft u 001"deel geen wijziging gebracht. Weliswaar is ook door de tegenpartij, bfinister De Pous, niet met cijfers aangetoond dat de aannemers verre gaand ongelijk hebben, maar de mi nister is in dit geval daarvoor niet de eerst aangewezene. Is het bewijs dus niet geleverd, het geloof in het gelijk der aannemers is nog evenmin °ns deel geworden. Redenerend van hit het ongerijmde zou men het feit van de staking als bewijs van geloof waardigheid naar voren kunnen bren gen. De bewust aanvaarde stagnatie van de woningbouw, de met open °gen gewilde beëindiging van een vijftienjarige periode van sociale rust, «et riskeren van aanzienlijke bedrijfs verliezen, het zijn evenzoveel onvoor stelbare zaken. Zij zijn slechts ge rijmd te noemen als de aannemers ervan overtuigd waren gelijk te heb ben ofwel en dat is minder fraai zich in de strijd met de regering onbetwist de sterksten waanden. Het lijkt ons realistisch om het op een eombinatie van beide factoren te houden. Intussen vertoont het front een bres door het toegeven van de protestants- christelijke aannemers. Daarmee ver liest het aannemersstandpunt aan ge loofwaardigheid. Weliswaar spelen Voor de protestants-christelijke aan nemers hogere motieven een rol, maar Wij menen deze motieven volkomen in hun waarde te laten als wij ver onderstellen, dat zij mede geboren zijn uit twijfel aan de juistheid van het aanvankelijk ingenomen stand- Punt. Verder moet niet vergeten wor den, dat een zeer groot gedeelte van de protestantse aannemers vrij kleine en op het ambachtelijke ingestelde ondernemers zijn, voor wie de kwes tie van de doorberekening van min der gewicht is dan voor de grote bouwbedrijven. Waarom dat zo is laten wij nu eenvoudigheidshalve blaar even in het midden. Tenslotte znag vermoed worden dat het poli tieke aspect van de dreiging van een langdurig conflict met de nrotestants- christelijke bewindsman De Pous de Protestants-christelijke aannemers wat Week in de knieën gemaakt heeft. Maar dit alles doet aan de grote be tekenis van hun besluit niets af. In de publieke opinie is de zaak der aan nemers zwakker geworden. Hetzelfde Pioet ook van het politieke aspect ge zegd worden. Door de beslissing van de protestants-christelijke aannemers staat minister De Pous sterker dan ooit. Het is zelfs zo wij weten met °f wii dit nu juist met sterkte moeten betitelen dat hij nu nog maar nau welijks kan buigen zonder te breken, daar iedere concessie aan de twee halsstarrige bonden een prik in de rug van zijn bouwende geloofsgeno ten gaat betekenen, tenzijhet opkomende verzet van de individuele Protestants-christelijke aannemers te- Sen de beslissing van hun bestuur zulke afmetingen zou aannemen, dat dit bestuur geen grond meer onder de voeten zou hebben. Maar die kans hikt ons gering te zijn, daar de heer van Mastrigt in de Tweede Kamer Waarschijnlijk reeds morgen zijn in terpellatie houdt en men mag ver- Wachten dat deze, op een of andere Wijze, politiek zal weten te verenigen Wat nu economisch gescheiden dreigt te raken. Mogelijk vormt de kans op een po litiek in gebreke stellen van de aan nemers voor deze een prikkel om yPoediger tot een goede beslissing te bomen. Wij hopen daarop van harte. Als de ontoereikendheid van hun argumenten eenmaal politiek gede poneerd is, wordt de voortzetting van het gevecht even uitzichtloos als de Weg terug moeilijk zal zijn. DEN BOSCH, 8 maart Het Ne derlandse R.K. Huisvestingscomité deelt mede dat van verschillende zijden r^nmeldlhcjsn binnenkomen voor opne- ming van kinderen van de slachtoffers jai1 de ramp in Agadir. Het comité zeer getroffen door deze blijken van medeleven maar de praktijk heeft ech- ïA geleerd dat de plaatsing van deze fjbderen spoedig zowel bij de ouders als {Bi[de kinderen op psychologische moei- hot den stuiten. In overleg met de "etrokken autoriteiten is daarom beslo et vooralsnog niet op deze aanbiedin- ?®n in te gaan en de hulpverlening V beperken tot materiële bijdragen. eerste zending goederen is reeds 'aar Agadir onderweg. (Vervolg van pagina 1) Over de inhoud van de wet huurver hoging had de Kanier nog al wat op te merken. Er werd bijv. heftig getornd aan de regeling die de minister heeft getroffen voor oude woningen. In de wet staat dat woningen van voor JOJ8, die een minimum-huur doen van !),- in de grote steden, en overeenkomstige huren in andere gemeenteklassen, bui ten de huurverhoging vallen, wanneer althans de huuradviescommissies niot oordelen dat de woning volwaardig is. Waarom deze maatregel aan een bouw jaar beperken, vroeg de heer van Vliet (K.V.P.). Alle woningen van welk jaar ook, die een lage huur hebben en vrij wel dus ook altijd onvolwaardig zijn, dienen er volgens hem buiten te vallen. Die jaargrens werkt verschil in behan deling van woningen met dezelfde huur waarde in de hand, aldus de katholieke woordvoerder. Ook zal het zeker voor huurders moeilijk zijn om te bewijzen dat een woning voor 1918 is gebouwd. Er komt dan ook een amendement als de minister de heer van Vliet niet be vredigend zal antwoorden. De heer Bommer (P.v.d.A.) daaren tegen wilde alle woningen van voor 1918 van huurverhoging uitsluiten, tenzij de eigenaar kan aantonen dat ze in een re delijke staat verkeren. Hij vond deze huurgrens willekeurig en verwarring stichtend en wilde ook de taak om de huuradviescommissies tot een uit spraak te brengen overdragen aan de eigenaar en niet aan de huurders. iedereen maakte voorts aanmerkingen over de regeling met betrekking tot de bedrijfspanden. Over het algemeen vond men de grens tot het vrijmaken van deze panden van huurverhoging on voorzichtig getrokken. De heer van Vliet wilde dat de proef niet wordt genomen met panden die variëren van 2.500,- tot 5.000,- maar dat men begint met een niveau van 3.500,- tot 6.000,-. Ook de heren Schuitemaker (VVD) en. v. d. Peijl (C.H.) waren bevreesd voor een ongelimiteerde prijsopdrijving wanneer de beheersing van de huren in deze sector wordt opgeheven. De heer van Eijsden (A.R.) vond dat de bewinds man ongelijk had als hij bedrijfspanden naar een andere maatstaf gaat beoor delen dan woningen. De minister ziet hierin een vorm van kapitaalbezit. De heer van Eijsden was van oordeel dat de mogelijkheid hok voor deze panden aanwezig moet blijven om via de huur- bescherming het huurniveau in de hand te houden. In het algemeen stond men nogal hui verig tegenover de liberalisatie ook van het woningbezit. De heer van Heivoort (K.V.P.) was van oordeel dat men daar eigenlijk eerst toe kan overgaan wanne'er er voldoende woningen gepro duceerd worden, en voorts wanneer de DEN HAAG, 8 maart Koningin Ju liana en de prinsessen Beatrix en Irene droegen vanavond tijdens het contra diner van de president van Peru de versierselen, behorende by de onder scheiding grootkruis in de orde van de Zon van Peru. De vorstin heeft de on derscheiding gekregen met briljanten. De hoge gasten hebben vanmiddag met ons vorstelijk paar een korte rijtoer door Den Haag gemaakt. (Van onze verslaggever) WEERSELO, 9 maart In de buurt schap Saasveld is gistermiddag de twee jarige Bennie Tijink verdronken. Het kind was onder een gaasafrastering van de tuin van het ouderlijk huis ge kropen en toen in het water geraakt. Het lijkje werd na lang zoeken op een kwartier afstand van het ouderlijk huis in het stromend water gevonden. Ben nie was de jongste van een gezin van vier kinderen. regering een behoorlijk inzicht heeft in de situatie op de woningmarkt. Dat is nog lang niet het gevai, want er zijn geen betrouwbare normen. Hij waar schuwde dan ook tegen experimenten. De heer van Eijsden wilde wel libera liseren, maar dan slechts geleidelijk en niet dan nadat de toestand op de wo ningmarkt daar aanleiding toe blijkt te geven. Grootboek aan laars gelapt De heren Aqdriessen (K.V.P.) en van Eijsden lieten scherpe afkeuring horen aan het adres van de eigenaars van woningen die de wet Grootboek Woningverbetering aan hun laars hebben gelapt. Het oordeel van de Kamer over het aanvaarden van die regeling destijds liep sterk uiteen. De katholieke woordvoerder zei, dat het een uit nood geboren compromis was geweest., waar men dus, na de zaak te hebben bijgeschaafd, vooral om po litieke redenen mee in zee was ge gaan. De grote rechtsonzekerheid die eruit is voortgekomen was de reden dat hij er nu vanaf wilde. De pro testantse spreker beriep zich op vroe gere waarschuwingen evenals de heer van Dis (S.G.P.) die juichte dat dit „wanprodukt" van socialistische wet geving" nu verdwijnt. De heer Kra nenburg (P-v.d.A.) dacht daar be paald anders over en waste zijn han den in onschuld met de opmerking dat het kabinet-De Quay capituleert voor 50.000 wetsovertreders. De Kamer zal waarschijnlijk donder dagavond al de interpellatie-Van Mas trigt houden Over de bouwstaking. Mocht het huurdebat langer duren, dan komt dit vrijdag aan de orde. De heer Burger (P.v.d.A.) heeft getracht de bei de debatten in elkaar te strengelen, maar daar ging niemand op in. (Advertentie) Dinsdag is zoals reeds gemeld de eerste Nederlandse vrouwelijke parle- mentsstenograaf in dienst getreden. Het is mej. Marie A. van Eek, geboren 23 maart 193S te Terneuzen. Mej. Van Eek krijgt hier bloemen aangeboden van haar directeur de heer H. van der Velde. DEN HAAG, 7 maart Gaarne geeft de minister van Binnenlandse Zaken, mede namens zijn ambtsgenoot van Buitenlandse Zaken aan de Eerste Ka mer de verzekering, dat ook door hem de wenselijkheid wordt erkend de Sta ten-Generaal deel te doen hebben aan ontvangsten en andere plechtigheden, welke ter gelegenheid van het staatsbe zoek van regeringshoofden van vreem de mogendheden worden georganiseerd. Doch anderzijds zullen de wijze waar op, en de mate waarin dit kan geschie den toch afhankelijk moeten worden ge steld van de aard der plechtigheden en van de plaats, waar deze het meest ge schikt kunnen worden gehouden. Voor het mede als gastheer doen op treden van de Staten-Generaal bestaat naar het oordeel van de bewindslieden geen aanleiding. Wel ware in voorko mende gevallen te overwegen of wel licht voor de Staten-Generaal niet een eigen, zelfstandig aandeel in de ceremo niële functies zou kunnen worden gere serveerd. Eerste-Kamervoorzitter Jonkman had het dinsdag te druk door het bezoek der hoge gasten uit Peru om zijn taak in de Kamer waar te nemen, 's Avonds wercl hij daarom vervangen door mr. G. Vixse- boxse en 's middags door de 88-jarige prof. mr. A. Anema foto rechts). 'Meisjes aan het strand" van Isaac Israels, geveild bij Mak v. Waay. AMSTERDAM, 8 maart Tijdens een veiling van werken van moderne schilders bij „Mak van Waay" te Am sterdam is het kleine doekje met de vrouwenkop „Marjorie" van Kees van Dongen geveild voor ƒ8400.- en „Het grijze hoedje" van dp/elfde schilder voor 7200,-. Beide werken kwamen in handen van Nederlandse verzamelaars. Een Vlaams landschap met ploegende boer van de Belgische schilder Constant Permeke bracht 5400.- op en zijn zee gezicht Blauwe avond" 2100,-. Diens „Grijze zee" daarentegen bracht bet niel verder dan 700,- na een aanvan kelijke inzet van 1.000.-. Ook deze doe ken blijven in ons land. Op een aquarel van Rik Wouters is levendig geboden. Deze ..Dame aan een tafel in een interieur" ging voor 3600 naar een Belgische particulier. Enkele kleine doeken van Karei Appel werden op ƒ620 en ƒ360 afgeveild. Zijn „Figuur" uit 1951 bracht liet met 1550,- boven de duizend gulden. Veel belangstelling was er voor een doek van Campigli ..Baders op een rots". Na een inzet van ƒ2500.- steeg dc prijs snel tot ,00,-. Twee werkjes van Clavé brachten 2400,- en 2450,- op. De ..Terre au printemps" van Corneil- le, die reeds eerder te zien was op de Corneille-expositie in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam, bracht het tot f 1650,-. Van de oudere werken zij nog ver meid: een landschap van Hondecoeter 700,-) cn een paneel uit 1649 van Ge rard Honthorst 1400,-). Tenslotte brachten enkele doeken van Isaac Israels het boven de ƒ2.000,-. Zijn „Baders aan het Lido-strand" kwam voor 4100,- in handen van een verza melaar. SIZE 20 STUKS F te ALKMAAR, 8 maart Voor de recht bank hebben vandaag terecht gestaan een 47-jarige grondwerktuigkundige uit Den Berg, een 42-jarige vliegveldchef uit Den Haag en een 41-jarige en een 32-jarige vlieger, beiden uit Rijswijk. Allen werden verdacht van diefstal van vliegtuigbenzine op Texel ten nadele van de N.V. Schreiner en Co. Beklaagden beriepen zich er op, dat zij iets deden wat traditie was geworden. Zij verkeer den in de veronderstelling, dat destijds een chef toestemming had gegeven om dagelijks enige benzine uit de tankinstal- latie van het vliegveld Texel te gebrui ken. Dit betrof dan de eerste twintig liter, die met condenswater vermengd waren en die toch veiligheidshalve moesten worden afgetapt. De verdedigers, die tot vrijspraak concludeerden, betoogden, dat de firma Schreiner niet benadeeld was. De gesto len benzine, circa 5.600 liter per jaar, kwam op een bedrag van 2.800 jaar lijks. De verdachten reden op deze ben zine in het weekend naar huis en spaarden zodoende hotelkosten. Thans bedragen deze onkosten circa 1.000,- per maand. (De zaak kwam aan het rollen door de aangifte van een Texelse hotelhouder). Ook voerden de verdedi gers aan, dat de firma Schreiner con- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 8 maart In de Eer ste Kamer heeft zich vandaag een ge- <4achtenwisseling ontwikkeld over de geestelijke verzorging in het leger en de taak van het Humanistisch Ge nootschap daarin. De heer De Rijk P.v.d.A.) had gevraagd om gelijke mogelijkheden voor de humanistische verzorging, vergeleken met de steun die rooms-katholieken en protestants- christelijken van de overheid genie ten. Minister Visser hield vol dat van een behoefte bij de troep aan huma nistische verzorging niets was geble ken en dat buitenkerkelijk niet het zelfde is als humanistisch. Mocht die behoefte er toch wel blijken te be staan dan was de bewindsman tot steun bereid. Volgens de heren Algra (AR) en Maenen (KVP) echter dient de overheid zich te houden aan het christelijk karak ter van de geestelijke verzorging. De kerk is meer dan een „genootschap", zei mr. Algra. Volgens de heer Lou- wes (WD) moeten de humanisten in de gelegenheid worden gesteld het bes te dat in hen is te geven aan de mili tairen die daarop prijs stellen. „Ik heb wel eens de indruk dat de humanisten met hun verlangen naar goedheid en eerlijkheid, zich in „de voorhol van het christendom bevinden", ook al zullen zij de deur misschien nooit vinden", al dus de heer Louwes. (Advertentie) (bij a both, en drog.) 70, 90, 1.45 (extra groot) 'n kwaliteitsprodukt van de Wybertfabrieken. tractueel 120 liter per uur in rekening moest brengen voor de vliegtuigen, die ze voor de Luwa liet vliegen. In werke lijkheid werd maar 95 liter per uur ge bruikt. Het'was daarom niet te verwon deren. dat de diefstal van de benzine oogluikend werd toegelaten. De officier van justitie, mr. dr. J. Vellinga, eiste tegen de twee eerste ver dachten, die ongeveer drie jaar zich op deze wijze benzine hadden verschaft, een gevangenisstraf van vijf maanden met aftrek, en zes maanden met aftrek. De twee vliegers, die minder benzine hadden gebruikt, hoorden lichtere straf fen tegen zich eisen, n.l. drie maanden voorwaardelijk met 400.,- boete en één maand voorwaardelijk en ƒ200,- boete. Uitspraak 22 maart. HOLLANDIA (ANP) Het eerste Papoea-meisje in Nederlands Nieuw- Guinea is geslaagd voor het diploma verpleegster-vroedvrouw. Het is de 21- jarige Maria Nukuboi uit het dorp Dojo in het district Sentani die dit diploma te HoIIandia heeft behaald. Maria Nukuboi verkreeg in 1956 haar di ploma verpleegster N.G.D. en volgde hierna een 2-jarige opleiding in prena tale zorg, verloskunde en kraamverzor- ging. Hiermede is de eerste leerling af geleverd van de georganiseerde oplei dingen bij de dienst van gezondheids zorg. Na de uitreiking van het diploma overhandigde de heer Biersteker, als hoofd van de afdeling kindersterftebe- strijding, aan Maria een grote verlos- trommel met alle benodigdheden voor de dagelijkse praktijk van een vroed vrouw benevens een bloeddrukmeter. Deze materialen werden door de Unicef ter beschikking gesteld. Verwacht wordt, dat er in de komende jaren regelmatig enige vroedvrouwen van inheemse landaard gediplomeerd zullen worden, teneinde de moderne ver loskundige techniek ook in de grotere dorpen te brengen. Overwogen wordt om Maria Nukuboi in Sowek (Biak) te plaatsen, een dorp van ongeveer 2000 zielen waar de bevolking in inheemse stijl een kraamkliniek heeft gebouwd. ARNHEM, 8 maart Voor de recht bank hebben vandaag terecht gestaan een 30-jarige machinist uit Apeldoorn, een 42-jarige schilder uit Arnhem en een 26-jarige autospuiter. De eerste eerste twee waren er van beschuldigd, in dè nacht van 30 op 31 augustus uit het stationsgebouw van de Gelderse Tramwegen te Dieren een brandkast met inhoud te hebben ontvreemd Een der verdachten bekende, de ander bleef volharden in zijn onschuld. Aan de derde beklaagde waren dief stallen ten laste gelegd. Tegen de ma chinist luidde de eis vijf jaar met af trek en f 150 boete of dertig dagen. Te gen de schilder werd tweeëneenhalf jaar met aftrek geëist en tegen de autospui ter zes maanden met aftrek. Uitspraak 22 maart. EINDHOVEN, 8 maart. Gister nacht is de 45-jarige rangeerder B. van den Berg uit Eindhoven overleden. Maandagavond omstreeks tien uur werd hij op het emplacement van de N.S. door tot nu toe onbekende oorzaak over reden door een afgestoten wagon. Het slachtoffer laat een vrouw en twee kin deren achter. (Advertentie) flitsen de pijn weg T Zrijdag 11 maart 1910 vierde 1/ kapitein F. J. P. Sachse van het Nederlands-Indi sche leger zijn veertigste ver jaardag in een kampement aan de Humboldtbaai aan de Noord kust van Nieuw-Guinea. Vier dagen tevoren had hij het kamp officieel in gebruik genomen en het de naam Hollandia gegeven. Maandag 7 maart heeft de stad Hollandia (ongeveer vijftiendui zend inwoners) haar vijftigjarig bestaan herdacht en vrijdag hoopt generaal-majoor b.d. zijn negentigste verjaardag te vieren. ,.De festiviteiten heb ik niet bij kunnen wonen. Als je negentig jaar bent moet je bescheiden zijn en ik voelde er niet veel voor om een nieuwe tropenuit- rusting aan te schaffen", zegt ge neraal Sachse. „Ze vieren het nu wel op 7 maart, maar eigenlijk had dit vorig jaar september moeten gebeuren. Toen was het namelijk vijftig jaar geleden, dat ik met mijn detachement van tachtig militairen met vrouwen en kinderen, topografen, sociolo gen en zoölogen een bivak op sloeg aan de Humboldtbaai, om vandaar uit verkenningstochten in het nog onbekende grensge bied van Nederlands- en Duits- Nieuw-Guinea te ondernemen", aldus de generaal, die een verklaring heeft voor de keuze van de naam Hollandia. „De Duitsers hadden in die buurt een nederzetting „Germaniahoek" en wij hebben er toen maar iets met Hol land van gemaakt." De generaal komt pas goed op dreef, als hij over zijn exploratietocht begint te vertellen. De toenmalige kapitein Sachse moest namelijk in opdracht van de Nederlandse regering het grensgebied in kaart brengen en zoeken naar een natuurlijke grens, die de denkbeeldige schei ding, de 141e lengtegraad, zou kunnen vervangen. Bovendien wilde men gegevens hebben over de bevolking, de dieren en de fauna van het gebied. De nu bijna negentigjarige stichter van Hollandia vertelt ons uitvoerig over zijn belevenissen. Hij haalt er dikke boeken bij - verslagen van de militaire verkenningstocht - waarin zijn naam vele malen wordt genoemd en de foto's, die hij toentertijd gemaakt heeft en die veelvuldig gebruikt zijn om beschrijvingen te illustreren. Er komen grote kaarten van Nieuw-Guinea op tafel, ivaarop hij de route aanwijst, die gevolgd werd. „Kijk zo zag het er eerst uit: hele lappen wit gebied, maar nou moet je deze kaart eens zien, die hebben wij na onze tocht gemaakt." Kapitein Sachse en zijn mannen doorkruisten twee jaar lang de binnenlanden rond Hollandia, verzamelden vele waardevolle gegevens over het nog onbekende grensgebied en de bevol king en legden op kaarten de natuurlijke grens vast. De eerste wereldoorlog heeft echter roet in het eten gegooid, vandaar dat de denkbeeldige grens nooit door de zo moeiza.am verkende natuurlijke grens is vervangen. Generaal Sachse werd in 1870 in Gombong op Midden-Java geboren, waar zijn vader majoor bij het toenmalige Nederlands-Indische leger was. Op zijn veertiende jaar ging hij naar Nederland, naar het „Jonge-hereninstituut Van Kinsbergen", want hij wilde zee-officier worden net als zijn oom en beide neven. In 1887 slaagde hij voor zijn adelborsten-examen en vier jaar later werd hij tweede luitenant bij de mariniers. Hij is echter maar kort zee officier gebleven, want in 1893 kregen hij en zijn vrienden van de minister dc goede raad om maar naar iets anders uit te zien, daar het Korps Mari niers zijn langste tijd achter de rug had. „We waren zo woedend, dat we direct in het Vreemdelingenlegioen wilden, maar toen we hoorden, dat daar alleen Fransen officier konden worden, hebben wij er maar van afgezien. Mijn vrienden namen ontslag uit de dienst en ik ging over naar het Nederlands-Indische leger en keerde terug naar Java. Na tal van overplaatsingen en bevorderingen sloot generaal-majoor Sachse zijn •militaire loopbaan bij het K.N.I.L. in 1927 af. Hij ging met pensioen en keerde terug naar ons land. Het klimaat beviel hem echter maar matig en hij trok daarom naar het warme zuiden en ging in Nice wonen. Na een verblijf van vijf jaar in deze stad kwam hij op aandrang van zijn kinderen weer naar Nederland, waar hij zich geheel ging wijden aan zijn hobby: scheepsmodellen bouwen. In zijn woning in de Schuytstraat in Den Haag prijken nu nog de brik „Ireneen de „Dromedaris", waarmee Jan van Riebeeck rond. de Kaap voer. „Het is toch eigen lijk wel ergdat wij als zeevarende natie nergens een behoorlijke gelegenheid hebben om modelscheepjes te laten varen. In een tijd, dat op de meeste gemeentebegrotingen een tekort prijkt, hoeven we niet te proberen om voor zo iets nog geld te krijgen", zegt hij spijtig.' De generaal knutselt nu niet meer met scheepjes, daar zijn zijn ogen niet scherp genoeg meer voor. Wel maakt hij zo nu en dan nog eens een kastje of doosje, al vindt hij ze zelf nogal grof. De stichter van Hollandia is nooit meer terug geweest op Nieuw-Guinea. „Ze hebben me beloofd, dat ze een film zullen sturen van de festiviteiten en ik ben erg benieuwd, want er moet veel veranderd zijn."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5