e CONGO een prooi voor buitenlandse hebzucht'5 van Belg ië poogt eenheid nieuwe staat Jubilaris D Ben Goerion brengt privé- bezoek aan Amerika „Wehr'-belasting voor vrij gestelden van dienstplicht? Skiën op import-sneeuw i Mamea-Ceiei 033 MGR. ALRERS JUBILEERT Israëlische premier zal misschien Adenauer in New York ontmoeten Vreemde objecten in de lucht Nieuw aanknopingspunt voor de KVP-fractie in de Eerste Kamer Amerikanen red den Sovjet militairen Charme voer Uw handen Valschermkatten op jacht in Borneo ABDIJSIROOP wmm Na 49 dagen drijven over de oceaan WOENSDAG 9 MAART 1960 55 Volendam blijft thuis Meisjes showen zelfgemaakte kleren - Jury had het moeilijk Duster uit twee meter gordijnstof Zak doekjes voor niet-winnaressen Diner en contra-diner in Den Haag '1 (Van onze Brusselse correspondent) BliUSSEL, 9 maart De Belgische "Unster van buitenlandse zaken, Wig- 'y, heeft gisteren in de Kamer van "««vertegenwoordigers bevestigd dat regering twee maal met de grootste "slistheid protest heeft aangetekend 'l5en de verklaring die op 26 februari ï?°r de Franse minister, Couve, de lurville, werd afgelegd aan Baron Jas- '.T de Belgische ambassadeur te Pa- Mls en waarbij de Franse regering de •nening te inen gaf dat het voorkeur recht van Frankrijk op de Congo nog steeds van kracht is. Dit voorkeurrecht *yas op 24 april 1884 door de voorzitter »an de Internationale Congo Associatie, '«ranch, namens koning Leopold II aan ~e Franse republiek verleend voor het seval de Associatie zich genoopt mocht (Advertentie) 7! /Fgr. Albers, apostolisch vicaris JfJ van Maiang op oost-Java, telt onder de duizenden ge repatrieerde Nederlanders talrijke Vrienden en bekenden. Dat is ook de reden waarom wij aan het jttbi- lee dat hij donderdag hoopt te vie ren, enige ruchtbaarheid willen ge ven. Op die dag zal het 25 jaar ge- Leden zijn dat dessapastoor Albers Geïnstalleerd werd als apostolisch Prefekt van Malang. Het luas voor zijn medebroeders rnet wie hij zich in de twintiger ja ren op het priesterschap voorbe reidde,' een welhaast uitgemaakte z<fak dat frater Avertanus, zoals hij pnds zijn intrede in de Karmel van Boxmeer in 1923 heette, na zijn priesterwijding naar de missie zou gaan. Want hij stak zijn liefde voor het missiewerk in die jaren allerminst onder stoelen of banken. Maar toen in het begin van 1935 zijn benoeming tot apostolisch pre- fekt bekend werd, zullen ze wel be denkelijk gekeken hebben, want Pater Avertanus was toen nog geen jaar priester en rhet zijn 31 le- ensjaren de jongste kerkvorst. Hoe men in Rome echter gezien eeft bewijst wel de geschiedenis an het missie-centrum Malang. Heler leiding van mgr. Albers °htte de missie op oost-Java, die tot f°t dan toe meer beperkt had de Nederlandse katholieken, Laar aktiviteit vooral op de in- er,ernse bevolking. Het onderwijs (,r de vorming van eigen klerus (j,.°e!?en de bijzondere belangstel- Jl van de energieke bisschop. p V? de drie jaren dat mgr. Albers haJ0or van de Javanen was, le hij hun harten al geJto- en was zijn onverdeelde liefde efal bekend. Dat is niet anders W°orden toen hij bisschop werd. j.,le aan de Gunturweg nr. 2 aan- 0 °Pt, wordt door monseigneur zelf ^ngedaan en hij doet niet tever- dnl een beroep op hem. En om- 1 iedereen dat weet kan het wel v^s gebeuren dat het storm loopt na°r zijn huis en dat de politie er- °ht 'e ^as moet komen om hem te ber Men' Ziin vrijgevigheid gaat zich Ze^s zover dat zijn adviseurs krnhHleer dan eens achter de oren eS} ben als monseigneur zich weer ge s Grandioos in de schulden heeft i-p'g'ken. Maar de bisschop kan het tr0 antvjoorden, want zijn Godsver- zii„ e.n is minstens even groot als vrijgevigheid. ïer, °c'1 °°k hieraan zijn weer gren- zij het onvrijwillig, gesteld. In 'he? Woso is mgr. Albers een henl0e middelbare school begon- dO leerlingen in een ge- Gek He nieuwbouw zou er r^ien. zijn als niet de recente kfV'g'hsanering alles onmogelijk Gemaakt. Daarom hoopt mgr. VripH nu op steun van zijn oude in het vaderland. Nu nie- zijn Van *ien hem persoonlijk met hp. jubilee geluk kan wensen is c tocl ricn op gironummer 84633 van ston h mogelijk een bijdrage te de n'1 °P gironummer 84633 van armelmissieprokuur te Aals- b0oS onder vermelding feestgave ke l vrgr. Albers". Hef gezamenlij- k.. edrag zal dan over enkele we- har,d"an mgr. Albers worden over- Npri 1ois een huldeblijk van zijn "erlandse vrienden. Methodius Hendriks O. Carm. zien van de Congo afstand te doen. De overeenkomst werd in 1908 bij de over name van de onafhankelijke Congo- staat door het koninkrijk België be krachtigd. Zoals men zich herinneren zal hebben wij verleden maand reeds gewag gemaakt van een diplomatieke werknota over dezelfde kwestie die eind januari door Parijs aan het Belgische ministerie van Congolese aangelegen heden was gezonden. In zijn verklaring voor het parlement heeft minister Wigny eveneens het door de premier van de Centraal-Afrikaanse Federatie, Sir Roy Welensky, aan een Londensc krant verleende interview betreffende de eventuele fusie van Katanga met de Federatie ter sprake gebracht. Hoe wel de verklaring van Welensky in de voorwaardelijke wijze en in voorzichtige bewoordingen is gesteld, kaïi de Belgi sche regering ze slechts betreuren, al dus Wigny. Zij heeft daarom ook niet nagelaten daartegen te Londen protest aan te tekenen. De Britse regering heeft de Belgische ambassadeur de verzeke ring gegeven Sir Roy om opheldering te verzoeken aangaande zijn voorne mens ten opzichte van Katanga. In verband met het onderhoud tus- feen Couve de Murville en Baron Jas- par verklaarde minister Wigny dat het in 1884 verleende optie-recht'thans niet meer bestaat. Waar het Afrikaan se binnenland in de negentiende eeuw nog het voorwerp zijn kon van diplo matieke akkoorden en internationale handelstransacties, is daar volgens Wigny op het ogenblik zeker geen sprake meer van. Bovendien kan de machtsoverdracht aan de soevereine Congolese regering op 30 juni be zwaarlijk worden geïnterpreteerd als een „verkoop van het Belgische Afri kaanse bezit" waarop het akkoord van 1884 toepasselijk was. Minister Wigny verklaarde dat men deze- in cidenten niet opschroeven mag. Niet temin rekende hij het zich tot een licht ervoor te waarschuwen dat ielgië geenszins zou kunnen dulden dat een andere mogendheid van de door België verleende onafhankelijk heid gebruikt maakt om de Belgische soevereiniteit in Afrika door banden te vervangen waaruit deze mogend heid voordelen halen kan. Naar aanleiding van minister Wig- ny's verklaring in de Kamer maakt „Le Soir" gewag van geruchten te Londen luidens welke de contacten tussen Ka- tanga en Rhodesië niet door particulie re of door politieke groepen werden ge legd, maar door de machtige koper- en uranium-mijnonderneming „Union Mi- nière" en een Anglo-Amerikaanse mijn- trust in Zuid-Rhodesië. Financieel is laatstgenoemde groep zeer sterk in de Union MinPre geïnteresseerd. Volgens Le Soir" hebben indiscreties en een al te voorbarige ruchtbaarheid dan de onderhandelingen de mogelijkheid van een fusie van de rijke Congolese pro vincie met de Centraal-Afrikaanse Fe deratie definitief uitgesloten. Een ak koord met een man als Sir Roy We lensky. wiens rassen-politiek weinig ver trouwen inboezemt, zou overigens door de Katangese politieke leiders nooit goedschiks worden onderschreven. Xjaar volgens de Brusselse krant zou de situatie er vanzelfsprekend heel an ders uit gaan zien als de Federatie ont bonden werd en een nieuwe associaite tot stand kwam tussen de Bantoe-stam men, die aan beide zijden van de Ka- tangees-Rhodesische i grens al met el kaar verwant zijn. In financiële kringen te Brussel viel gisteren in verband met het be richt uit „Le Soir" een heel wat ge nuanceerder geluid te beluisteren. De ze kringen wijzen erop dat men er ongelijk aan heeft de onderhandelin gen tussen Katangese en Rhodesische zakenkringen uit hun Congolese con- tekst te isoleren. Want in werkelijkheid zal over de toekomst van Katanga niet te Elisabethstad of te Salisbury worden beslist, maar wel te Leopold- stad waar de toestand op dit ogenblik vrij verward schijnt te zijn. In de Congolese hoofdstad is de verhouding der politieke krachten sedert het einde van dé Ronde-Tafelconferentie geheel gewijzigd. Er is een bondgenootschap tot stand gebracht tussen de Bayaka- stammen, de oorspronkelijke bewo ners van het gebied Leopoldstad, de Bangalas de uit het zuiden van de Evenaarsprovincie uitgeweken stam men die op dit ogenblik te Leopold stad nagenoeg veertig procent van de bevolking vertegenwoordigen en de P.S.A., tot dusver de zusterpartij van de Abako in de Kasaï-provincie, en het politiek lichaam van de Ka- saï-stammen in de hoofdstad Deze drie groepen zuilen bfl de aan staande parlementsverkiezing een een heidsfront vormen tegen de Abako. De politieke controle over Leopoldstad zal hierdoor aan de Abako onttrokken wor den. Xasavoeboe, wiens Abakopartij in gevolge de afscheuring van de oude na tionalistenleider Daniel Kansa, flink verzwakt is, is thans tot de overtuiging gekomen dat zij kansloos is om in een unitaire Congo nog een eersterangsrol te spelen. Kasavoeboe's enige werke lijke mogelijkheid ligt besloten in de door hem sedert jaren reeds gepropa geerde federatie van Nr.der-Congo met de Franse Congorepubliek van de eerwaarde heer Joeloe. Dit zou dan met een het einde betekenen van de unitaire Congo. Naar wij vernamen zal Kasa voeboe's Belgische raadsman op de Ron de-Tafelconferentie, prbf. Van Bilsen, in de eerstvolgende dagen naar Leopold stad vertrekken om er de Abakoleider van zijn voornemen af te brengen. Van dit bezoek hangt heel wat af, want wanneer prof. Van Bilsen niet laagt, zal de Congostaat, zoals die te Brussel moeizaam is gestructureerd, na 30 juni onvermijdelijk ten prooi vallen aan „de buitenlandse hebzucht", waar voor eerste minister Eyskens op de Ronde-Tafelconferentie nadrukkelijk heeft gewaarschuwd. Het is inderdaad duidelijk dat wanneer de Neder-Congo afscheurt, de rest van de Congo van zijn natuurlijke poort op de zee beroofd wordt. De Kivu, de provincie der grote plantages, zal een uitweg zoeken naar Dar Es Salam aan de Indische Oceaan- kust, waar België door het tractaat van St. Germain in 1921 een vrijhaven kreeg, terwijl het Kata:,, jsc koper en uranium automatisch zullen worden afgevoerd naar de haven Lobito, in Portugees Angola, dat door een spoorweg met Ka- tanga verbonden is. Een minder ge kende bijzonderheid is evenwel dat de Lobitospoorweg door Brits kapitaal wordt geëxploiteerd. Ook het feit, dat niet minder dan dertig procent van de „Union Minière" aandelen zich in de portefeuille bevindt van de Tanganika- maatsehappij, die grotendeels Rhodesi sche koperexploitatie beheerst is door het grote publiek niet gekend. De „Union Minière" en meteen de hele Katanga zouden dus onder Britse con trole geraken en een toenadering tot de Centraal-Afrikaanse federatie zou er vroeg of laat het natuurlijk uitvloeisel van zijn. Alleen een sterke Congolose regering kan een dergelijke evolutie nog verhinderen. KOETJING, 9 maart (AFP) Bo- van bepaalde gebieden van Serawak, met name de rijstvelden in het cen trum van dit Britse deel van Borneo, zullen katten per parachute worden neergelaten. Do „operatie-kat" is no dig geworden door een plaag van rat ten die grote verwoestingen aanrich ten. De eerste valschermkatten in de geschiedenis zullen binnenkort worden ingezet. Er trad een bedaagde man het cafeetje binnen en zei tegen de waard: „Een rondje voor de hele." Als u nu gedacht had dat er een jolige stemming ont stond en dat iedereen zijn hoed in de lucht gooide, dan heeft u het mis. Er viel een diepe stilte en men keek met enige achterdocht naar de milde gever. Waarom maakte hij dat gulle gebaar? Had hij de pool gewonnen of de honderdduizend ge trokken of was hij soms zo maar een stille rijke? Wij wilden best getrak teerd worden, maar wij moesten wél even weten hoe en waarom. Wij namen dus met enige reserve onze versnapering in ontvangst en hie ven een gedempt collectief „Proost" aan in de richting van de feesteling, die ons daarop niet lang meer in het onzekere liet. Hij was precies vandaag veertig jaar in gemeentedienst en hij kwam net van het stadhuis, waar hij ontvangen was door de directeur zelve en waar hij een medaille, mitsgaders een enveloppe had ontvangen. Moesten wij dat geloven? Weliswaar zag hij er geloofwaardig-stralend uit, maar hij behoorde niet tot de kring van vaste klanten en dan kun je van alles verwachten. De jubilaris ging echter onverveerd verder. Vandaag vierde hij het in stilte, met moeder de vrouw en de kinderdn; maar morgen had hij daar en daar een receptie. En hij hield weliswaar niet van die drukte, maar je kwam er ge woonweg niet onderuit en hij wilde de colleges niet teleurstellen. Bovendien had hij horen verluiden dat de burge meester ook wilde komen en kon je zo'n man een affront aandoen? Wij bleven bedachtzaam zwijgen. Want het kon vriezen of dooien. En misschien had die man wel gewoon on genoegen met zijn vrouw gehad. Maar hij gaf nog een rondje en zei dat die veertig jaar waren omgevlogen, dat hij nóóit te beroerd was geweest om zijn handen uit de mouwen te ste ken en dat eerlijkheid toch altijd maar het langst duurde. Dat zag je maar weer. Toen stond hij op, rekende af met het gebaar van iemand, die het doen kon en verdween als een „hulde" ge worden mens door de deur. Wij bleven ietwat verweesd achter, dubbend met het probleem van „waar of niet waar[ Een bonafide grijsaard zuchtte: „Tja, tja, veertig jaar is ook een héle tijd." Maar toen zijn woorden bestorven waren vond een heer met een geruite pet op de oplossing, die allen aénsprak. „Weet je wat", zei hij, „weet je wat, we gaan morgen met de hele troep naar die receptie." Advertentie De 23 genezende bestanddelen van Abdijsiroop (Akker-Si roop) jagen die gevaarlijke griephoest weg uit uw gezin. BOSTON, 9 maart (UPI) De pre mier van Israël, David Ben Goerion, is gisteren in Boston aangekomen voor een onofficieel bezoek aan de Verenig de Staten. Hij zal morgen door presi dent Eisenhower te Washington worden ontvangen voor een informele bespre king en er is ook sprake van een ont moeting met de Westduitse bondskan selier Adenauer, volgende week maan dag in New York. Ben Goerion spreekt morgen ook met de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Herter. Er is tegen Ben Goerions aanwezig heid in de Verenigde Staten veel verzet gerezen en de regeringen van tien Ara bische landen hebben in een officiële nota aan Herter nog dezer dagen ge waarschuwd voor een verslechtering van de „Arabisch-Amerikaanse betrek kingen". Op deze waarschuwing heeft Washington geantwoord met de verkla ring dat Ben Goerions Amerikaanse reis die betrekkingen niet in gevaar zal ■Wmx' brengen. Het bezoek is privé. Het is bijna tien jaar geleden dat Ben Goe rion voor het laatst in de V.S. was. Adenauer zal maandagochtend in het gebouw van het secretariaat van de Verenigde Naties te New York een ont moeting hebben met een aantal leiders van de Joodse wereldgemeenschap. Ook zal hij door de secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjöld, ontvan gen worden. Er is sprake van dat Ben Goerion die dag in New York zal zijn en dat er een privé-ontmoeting met Adenauer is gearrangeerd. STOCKHOLM, 9 maart (UPI) Zweedse astronomen breken zich het hoofd over vreemde lichtverschijnse len die inde lucht zijn waargenomen. Het licht is door verschillende mensen gezien en zelfs gefotografeerd. Het gebeurde op zondagmorgen en men heeft de onbekende satelliet of vliegende schotel maar vast „Al pha 1960" gedoopt. Om althans enig houvast te hebben. Alpha 1960 is waargenomen door de bemanning van een vliegtuig dat op een binnenlandse Zweedse route vloog en door het observatorium van Stockholm dat in Saltsjoebaden vlak bij de hoofdstad is gelegen. Een fotograaf uit Norrtaelje heeft zelfs kans gezien het vreemde object op de gevoelige plaat vast te leggen. „Ik zag twee lichtende voorwerpen en ze bewogen even langzaam als satel lieten vlak na hun start. Maar plot seling veranderden de lichten van richting," aldus deze fotograaf, Esse Jansson genaamd. Toen een van zijn foto's was afgedrukt bleken er zelfs drie mysterieuze voorwerpen op te staan. Jansson zag het allemaal 's morgéns vroeg om even voor half zes. Merkwaardig genoeg zag de heer Sten Haakansson uit Bromma, dat zestig kilometer van de woonplaats van de heer Jansson ligt, op het zelfde tijdstip ook een lichtverschijn sel, al nam hij er maUr één waar. „Het kwam boven de horizon zoals ik al verwachtte dat het zou doen. Maar plotseling veranderde het van rich ting en daalde opnieuw," aldus Haa kansson. Het lichtverschijnsel is ook door een staflid van het Stockholmse ob servatorium waargenomen, door Gunnar Larsson-Leander. Hij merkte „de satelliet" op toen deze zich juist keerde en in noordwestelijke richting begon te dalen. „Het zag er uit als een satelliet. Ik ben er absoluut zeker van dat het geen meteoriet of iets dergelijks was," aldus Larsson. En zo zijn we opnieuw verzeild geraakt in de vliegende schotels. dinsdagavond hebben de ruim drie honderd leerlingen van een Ma ter Amabilisschool uit Amster dam-Zuid een modeshow gehouden in het Van Nispenhuis aan de Stadhou derskade te Amsterdam. Het is op deze schooj de laatste jaren de gewoonte dat dé meisjes de kledingstukken, die zij in de winter op school hebben ge maakt, zelf aan hun medeleerlingen, ouders, vriendinnen of bekenden tonen op een speciaal daartoe georganiseer de modeshow. Een Mater Amabilisschool is een school voor katholieke meisjes boven de zeventien jaar, waar speciale aan dacht wordt besteed aan de geeste lijke en ook lichamelijke vorming van het meisje. Nederland telt er ong. 167, Amsterdam twee. De cursus duurt drie jaar en wordt geheel vrijwillig door de meisjes gevolgd. Zij komentwee avonden per week naar school. Het winterprogramma is reglementair vastgesteld, het zomerprogramma daar entegen Is geheel vrij en wordt door de leidsters samengesteld. De Mater Amabilisschool in Amster dam-Zuid die onlangs tien jaar be stond houdt ieder jaar een modeshow. „Niet alle meisjes nemen daaraan deel", zo vertelde ons een van de leidsters, mejuffrouw J. M. Rayma- kers, „veel meisjes durven niet om dat zij het zo eng vinden voor het oog van iedereen te showen met hun zelfgemaakte kleren. Speciaal de eer ste jaars ontbreken vaak op deze avonden". Dinsdagavond namen cir ca tachtig meisjes deel. Zij lieten ge zamenlijk 116 modellen zien van schor- jes, pyama's, babydolls, rokken, blou ses, japonnen en 'dusters. Een beetje onwennig en verlegen, maar wel alle regels van de showkunst in acht ne mend paradeerden zij over de lange loper, gracieus glimlachend naar ou ders, vriendinnen, broers, zusters, verloofden en bekenden en niet te ver geten naar de kritisch speurende jury, die. uit vijf personen bestond. Deze lette op, of het model bij het meisje paste en beoordeelde de afwerking, accessoires, coupe en algehele in druk. Tijdens de pauze sloeg zij aan het puzzelen en maakte daarna de uit slag bekend. Zoals gewoonlijk had ook deze jury het bijzonder moeilijk gehad om de winnaressen in de ver schillende afdelingen aan te wijzen, maar uiteindelijk was zij toch tot de conclusie gekomen, dat in de afdeling schortjes de eerste prijs moest worden toegekend aan Berty van Wessem, in de afdeling pyama's aan hetzelfde meisje, een eerstejaars nog wel, en in de afdeling rokken, blouses en japon nen aan Lia Smit. Van de meisjes tenslotte die een duster hadden ge maakt kreeg Ankie van Veen een goed keuring. Zij had haar duster gemaakt uit gordijnstof en had er nogal wat moeite mee gehad om hem uit de twee meter stof die zij mocht gebruiken, te maken. Had zij' meer meters ge bruikt, dan had zij de financiële li miet van tien tot twaalf gulden over schreden. De meisjes die niet voor een prijs in aanmerking kwamen kregen als aandenken 'n zakdoekje cadeau, waar door zij in ieder geval niet geheel met lege handen thuis kwamen. Alles scheen in kannen en kruiken. Volendam zou, gerepresenteerd door een gemengd koor, op Broadway verschijnen. Dit koor zou meewerken aan een vijf weken duren de show in de Radio City Music Hall. De managers in New York en de verantwoordelijke leiders van het Vo- lendammer opera- en operette-ge zelschap waren het over de voorwaar den bijkans eens: vijfendertig leden van het gezelschap zouden de reis maken. Dat zou weliswaar de helft zijn van het grote koor dat zo indruk wekkend in het nieuws kwam, toen Ti to Schipa bij zijn bezoek aan Volen dam een vocaal accompagnement kreeg, maar er moest een weinig ge schipperd worden. Over en weer. Vast stonden de primaire voorwaar den: een goed salaris en een vorste lijk zakgeld voor alle deelnemende leden van het gezelschap en voortref felijke hotels. Mede heeft tot het Amerikaanse en gagement bijgedragen de omstandig heid, dat de Volendammers bezig zijn iiiiiaiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiniimiiimiiiiimiiimii met de voorbereiding van een evene ment met de Italiaanse tenor Antonio Salvarezza als solist. Toen de Amerikaanse showbusiness- men zich de handen reeds begonnen te wrijven, in gedachten het overvolle theater ziend, waarvoor de Volendam- se attractie zou zorgen, hadden inmid dels Volendamse ouderen de hoofden bijeen gestoken om de gehele zaak van deze trip eens nader onder de loep te nemen. En toen zag men de wolkenkrabbers oprijzen zoals Buffet ze heeft geschilderd: spichtig en somber-dreigend. En de ouderen in Volendam overwogen dat het koor voor een groot deel uit jonge mensen bestaat, o.a. vele meisjes. Hoe zouden .dezen reageren op het uitbundige uit gaand publiek op Broadway? En dan: vijf weken optreden nog nog twee voor de reis. Zeven weken in het ge heel. En dat voor jonge mensen die nog nooit van huis waren geweest. Zou een dergelijke trip geen schade lijke weerslag hebben op de gemoe deren der jonge mensen en... op die der 35 achterblijvers? Tenslotte be staat het koor uit zeventig medewer kenden. En dan, de voorbereidingen voor het nieuwe concert. Deze zouden in het gedrang komen. En toen is het grote besluit gevallen. Volendam gaat niet naar Broadway. En nadat beslo ten was dit de business-men te doen weten... ging men over tot de orde van de dag. Es Var zu schön gewe- sen iiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiniiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiüiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiitiiiiiiiiiii nherent aan staatsiebezoeken van buitenlandse staatshoofden zijn de gala-diners en de „noenma len", zoals lunches in hofkringen on veranderlijk worden genoemd. En on verbrekelijk daaraan verbonden zijn weer de „bezichtigingen der tafels voor de visuele en schrijvende pers", zoals het in communiqués van de rijksvoorlichtingsdienst heet. Tijdens het bezoek van dr. Emanuel Prado, de 71-jarige president van Peru, was dat niet anders. Tot driemaal toe mocht de pers „de tafels bezichtigen". Soms kan dat een boeiende bezigheid zijn omdat men vaak nog juist mee kan waken hoe zenuwachtige functiona rissen de laatste hand aan de voorbe reidingen (doen) leggen. Ook in de indrukwekkende Oranjezaal van het Huis ten Bosch waren lakeien maan dag nog druk bezig toen de pers kwam kijken. De eerste opmerking van hofmaarschalk mr. R. Zinnicq Bergmann, die enige toelichting gaf, was, dat het ten strengste verboden was met de lakeien te praten, nadat hij iemand hierop betrapte. Dinsdagmiddag, bij het „noenmaal" in de ambtswoning van de minister van Buitenlandse Zaken, ontving mi nister Luns de pers zelf. En dat op zijn eigen joyeuze wijze. „Als alles gezien heeft moet ik u echt, zij het met bloedend hart, weer laten gaan. U moogt niet blijven, zei de bewinds man bij de begroeting. En het leek of hij het echt betreurde. Vol trots wees de minister op zijn eigen tafelversie ring, waaronder prachtige zilveren vo gels en een zilveren botter, die hij, zoals hij zei, vroeger als verlovings cadeau van een vriend had gekregen. De reusachtige empire-strooiers, pe per en zoutvaten ter grootte van bloemvazen, waren geleend van het Mauritshuis. Ook dit menu bestond uit heerlijk heden als kreeftcocktail, schildpad soep en in wijnsaus gekookte kip. Het Hotel des Indes was gisteravond plot seling Peruviaans grondgebied gewor den omdat dr. Prado daar het „con tra-diner" aanbood. Binnenhuis-archi tect P. Vos had van de toch al repre sentatieve ruimte een vorstelijke zaal gemaakt, waar zeventig genodigden, met als ere-gasten het koninklijk paar en de prinsessen Beatrix en Irene, zich om de rijk-gedekte tafels schaar den. Hier kon de pers eveneens ge tuige zijn van de laatste voorberei dingen. Zo gaf maitre d'hótel Mathieu Glaudemans zijn eindinstructies aan zijn twintig kelners, onder wie zes trotse leerlingen van dc hogere hotel vakschool, die dit feest mochten mee maken: „doe alles geluidloos, ren niet, want wy hebben drie uur de tijd." Men kon het opnieuw betreuren dat men alles alleen maar mocht bezich tigen: begonnen .oerd met een dubbel getrokken heldere bouillon, waarbij goudgeel gebakken kaasstengels geser veerd werden; daarna werden in wit te wijnsaus gepocheerde, mei '-reeft gegarneerde zeetong opgediend, een zeer gecompliceerd toebereide, in zijn geheel gebraden kalfsrug, in rode wijnsaus gestoofde harten van selde rij, gegarneerd met merg en tenslotte een chipolata-pudding met aardbeien saus. Europese gerechten, die echter de Zuid-Amerikanen uitstekend smaak ten. Engeland heeft op het ogenblik geen sneeuw, maar dat betekent niet, dat er niet geskied kan worden. Te Redd Dish Vale bij Manchester heeft men op een heuvel helling een keurige springschans gemaakt, bekleed met sneeuw uit Schotland, die in speciale verpakking is aangevoerd. Kameroen Groepen bandieten heb ben in het afgelopen weekeinde een aanval gedaan op Bafang, tweehonderd kilometer ten noordwesten van Yaoen- de. 31 mensen, onder wie vrouwen en kinderen, kwamen hierbij om het le ven. Stamveten en politieke rivaliteit vormden de oorzaak van de aanval. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 8 maart Staatssecre taris Caimeyer voelt persoonlijk wel iets voor de ,,Wehr"-belasting, zoals die in Zwitserland bestaat en waarbij aan personen, die vrijgesteld zijn van dienst plicht een bijdrage wordt opgelegd ten behoeve van hen die wel hun dienst plicht te vervullen krijgen. De persoon lijke verklaring van de staatssecretaris kwam vanavond laat in de Eerste Ka mer na een uitvoerig debat met de heer Maenen (KVP) over de sociale voorzieningen voor dienstplichtigen. De katholieke woordvoerder had daarbij gevraagd om een inkomstendervings vergoeding van f 75.- a f 100.- per maand voor dienstplichtingen en een uitkering Dij het beëindigen van de eer ste oefentijd. Hij zei dat de regelingen voor dienstplichtige militairen in som mige opzichten nog slechter zijn dan voor werklozen. Generaal Caimeyer wees beide wen sen echter af op grond van de finan ciële consequenties, die hij becijferde op tachtig miljoen gulden per jaar. Er is reeds f 84.- miljoen per jaar nodig voor soldij en weddebetalingen en voor andere uitkeringen aan dienstplichtigen. De extra last is volgens de staatssecre taris niet in te passen in het defensie plafond. Na de repliek van de heer Maenen zei generaal Caimeyer echter toch wel iets te zien in het argument dat de dienstplichtigen naast het persoonlijk offer niet ook nog een extra «zware financiële last mag worden opgelegd. Maar de staatssecretaris meende dat er nog wel andere wegen zijn om aan dit bezwaar tegemoet te komen en toen viel het woord „Wehr"-belasting. De generaal had er noch met de minister noch met het kabinet over gesproken en moest dus zijn verklaring voor zjjn persoonlijke rekening laten. Het lijkt echter niet uitgesloten dat de KVP de ze uitlating in de toekomst nog wel eens zal gebruiken voor een nieuw plei dooi voor uitkeringen aan dienstplich tigen. De heer Maenen kreeg een afwijzend antwoord van de staatssecretaris op zijn vraag of het rijk niet aan dienst plichtigen die meedoen aan de jeugd- spaarregeling gedurende de diensttijd de minimuminlage wil verschaffen. Vol gens de bewindsman zijn in de jeugd- spaarwet reeds voldoende faciliteiten voor dienstplichtigen opgenomen. WASHINGTON, 9 maart (Reuter) Het Amerikaanse vliegdekschip „Kear- sarge" heelt zondag op 1.000 mijl ten west-noordwesten van het eiland Mid- ^e Stille Oceaan vier Russische militairen opgepikt, die door een hevige storm in een klein landingsvaartuig 49 dagen over de oceaan waren gedreven. Het Russische schip, dat slechts zes tien meter lang is, was op 17 januari stuurloos geworden toen het ter hoogte van Jetorofoe, een der eilanden van de Russische Koerillengroep, door de storm werd getroffen. De vier Russen waren uitgeput door hun ontberingen. Naar schatting was hun vaartuig ruim duizend mijl afge dreven. De mannen die al die tijd ge leefd hadden van drie blikken vlees, een brood en het regenwater dat zij konden opvangen, hebben 35 tot 40 pond aan gewicht verloren. Functionarissen van het Amerikaan se ministerie van defensie gaven als hun oordeel te kennen, dat de Russen het gebied van de Koerillen kennelijk gebruiken voor amfibie-oefeningen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 7