Nieuws uit stad en omtrek VASTENCONFERENTIE VOOR DE JONGEREN Een portret van Meester Servaes Pietersz Fabri W wÈê ONDER DE DRIE KRONEN... ■f OVER DE DAM A7 -IlltSAA 7 Veel belangstelling in stijlvolle sfeer m 'A V Interessante studie van de gemeentearchivaris Als alles mezza voce gaat een Arij Prins (II) Zwemexamens in het Sportfonclsenbacl BURGERLIJKE STAND v .J Drukbezochte receptie van O. B. K. HUIS voor Scooters Trekkingslij st Toneelwedstrijd S. G. (Vervolg Stadsnieuw? elders in dit blad) N SC DONDERDAG 10 MAART 1960. Damwachtpv l,w» scfiieJamsctie courani Telefoon 66152 p°strekening nr. s 9 0 9 4 3 - A DTIRTUTIIS K-Jr3 Per mm-hoogte. BtJ contract tarieven. .vG:a;a: v NA- li.' A; AA; Tr- T A 'p v. t lA-AA" 'v.: 'A. w'ma- A-AAv 1 u Er Ten halve, hoi Vele katholieke jongeren hebben gc- °r gegeven aan de oproep om naar de ^astenconferenties, die in de Havenkerk worden gegeven te komen. Drie- tot vier honderd jongelui hebben gisteravond de eei"ste conferentie met als thema „Elke steen een biechtstoel" met een enthou siasme de tegenwoordige jeugd eigen be- 'uisterd. Opmerkelijk was dat het aan- "l jongens dat van de meisjes verre overtrof, maar dat zal waarschijnlijk te Vtjten zijn aan het avondlijk uur. De be kende pleinpredikant kapelaan H. W. A. "rans uit Rotterdam heeft gedurende cen half uur zijn jonge toehoorders in sterke mate kunnen boeien. Zijn toe spraak vormde de kern van een modem, "Och sfeervol programma. Reeds bij de binnenkomst in de kerk t^erd' men getroffen door een voor een ka tholieke kerk ongewoon samengaan van °rgel en hobo. Op waarlijk devotievolle wijze werd de sonate no. 1 van G. F. Kanctel uitgevoerd door de heren J. van Berg en T. Vijverberg, Kapelaan J?fans sprak eerst als zegewens uit, dat he jongeren in deze vastentijd even tot ®en innerlijke rust mochten komen tij- ??bs en door deze conferenties. Daarna hield een van de aanwezigen een korte lezing, waarin het verlangen uitgespro ken werd om Gods wil te volbrengen en hat daarbij Jahweh.de grote helper en ®dder is. Gezamenlijk zong men toen "ik wil mij gaan vertroosten". Kapelaan Brans begon zijn conferen- he met drie gebeurtenissen te verhalen, waarin drie jonge mensen op totaal ver- chiUenidie mandor geconfronteerd werden met God als schepper en als redder. De IN HET STERK PERSOONLIJKE ,°orbericht, hetwelk Herman Robbers bij 6 tweede ruk van „De Heilige Tocht" 'chreef, vestigt hij er de aandacht op, al de schrijver bij de conceptie van ver. schillende verhalen ook door jeugdherin. yjhgen aan Schiedam geïnspireerd werd. ..at geldt wel in het bijzonder voor een 'ertal door hem in ,,De Nieuwe Gids" ?®PubIiceerd en wel „Fantasie", „Een jacht", „Hamburg" (waar Prins onge- eer dertien jaar woonde) en „Exe- Utie". Deze vier proza-stukken verte- fenwoorddge de Poe-aanse periode in de kunst van Arij Prins, merkt hij op. Deze jhd de bekende griezelverhalen van de Amerikaanse schrijver Edgar Allen Poe fjclezen en was er ongetwijfeld door be nvloed. „Prins", aldus Herman Robbers Aende het oude Schiedam door en door, U hield veel van het donkere stadje Was tevens, en vooral, gevoelig voor de Geheimzinnige somberheid van zijn een voudige straatjes, zijn als verlaten Tphtjes. Hoe menigmaal heb ik, in later jaren, t?et Prins gedwaald door het avondlijk ®niedam. en heeft hij ze mij getoond, Un geliefde-buurtjes, die hij dan „mooi" u°emde, maar dat met wijd-getfokken fjSen en zekere griezel want, inder- Aad, ze waren somber geheimzinnig en Ijveringwekkend". Kier herinnert Arij Prins aan een an- 5®re. in belangrijke mate Schiedamse hrij versfiguur van het heden, Borde- obï die hier veR iaren ziJn Praktijk uit etende en zelfs op hoge leeftijd nog uit- o6tunt en evenals Prins door het oude °hiedam gefascineerd werd. We mo- J er de aandacht op vestigen, dat hij v' a- in zijn „Verbrande Erven" een beeld het oude Schiedam en zijn mensen utoept. b JUIST IN ONZE DAGEN, nu de oude 'hnenstad steeds meer voor de sanering K?et wijken, menig oud. typisch en Vp aans karakteristiek buurtje reeds „?fdwenen is, lijkt een enigszins weemoe- -ëe herdenking van Arij Prins' honderd en van zijn werk des te f'? geboorteda lueler. .Kaarbij blijft de persoonlijkheid van de- v 2akenman boeien, die aan het hoofd Dh een voor die tijd vrij grote onderne- (jj Ug stond en desondanks tijd vond voor IuePgaande studie, niet alleen van de tufatuur van zijn tijd, maar van het cul- tenibeeld der Middeleeuwen, waarin hij "slotte zijn bestemming vond. hiiSerman Robbers achtte het intussen tj0® onmogelijk, dat Arij Prins_ evena_ls de hem zo hogelijk bewonderde Flau wt hij schreef gelijk deze zijn verha- %*acht, ja tienmaal over naast histo- Zij^'he werken eigentijdse verhalen zou Vat, "lijven schrijven. Hiertoe heeft hem "Uioedelijk de tijd ontbroken, deze druk zakenman, omdat een zakenman-schrijver .vol BaaiierlÜkheid in onze literatuur niet be- 4r;fd een alledaagse figuur is, verdient tiin Prins onze belangstelling en die van A stadgenoten, hen? zou kem wellicht als pionier kun- ïqA beschouwen, wat Schiedam betreft, ft^ t dat we zouden willen beweren, dat Sao1 Weer zijn werken weer zou moeten blo.? lezen afgezien dan voor studie ?al Wel. dat hij als 'n lichtend voorbeeld Iw Worden beschouwd in een Schiedam, te >elk bezig is tot geestelijke rijpheid levpv?Iïl.en en waar een eigen cultureel Tf,n zich aan ihet ontwikkelen is. I^t}® kunnen ons moeilijk voorstellen: de twji van de momenteel zo de trom roe- biy?6 leugdsociëteiten met culturele am- We] s' verdiept in „De Heilige Tocht", e6rI echter zien we de mogelijkheid dat 'NraJ8 ui' ^it of andere milieu's een de zelscv, Ur beoefenend of waarderend ge- va- "up zou kunnen opbloeien pendant StMde Vereniging „Vrienden van het Museum" die zich dan met B0ii vaardigde trots naar Arij Prins hoemen. Ooohlorf «vv Schledom ao omOfok» 82ste Jaargang No. 24234 DAM 18 SCHIEDAM f «"ÏG^eeonden mededelingen .«•30 pej. nun-hoogte. Bij contract tarieven. Kampioenen tttt woorden f 0J0 bil vooruit.be- 60 woorden. advertentie-orders woorden afge- Oe eïl uitgevoerd overeenkomstig Wezen^gelen voor het Advertentie" .-ABOltltIMENTIN Per kwartaal, f 2-54 en f 0.59 per weok. per jongeren, aldus de predikant, hebben echter al deze drie wijzen tot hun be schikking: de tijd. om God te ontdekken, de kans, om de schuld te bekennen en de gave van het doorleven. De gelukkige mens ziet in alles God, in alles het licht van God, dat is het wezen, de kern. De predikant, die zijn toehoorders aan sprak als „beste vrienden", zei, dat het niet normaal is, dat men zich bezon op het lijden. Lijden, pijn en al wat bloe derig is ligt ons niet; dit geldt niet, alleen voor de jeugd, maar ook voor de volwas senen. Waarom duiken wij dan in zo'n groten getale tot vijf keer toe in het lijden van Christus, vroeg de predikant zich af. Is het de reclame, die er voor gemaakt is, een pakkende affiche of de predikant? Natuurlijk niet. we worden immers over stroomd niet folders en Toon Hermans is veel interessanter. Het antwoord op de vraag is voor ieder verschillend. Bij de een zal het de volgzaamheid zijn, de gehoorzaamheid aan de ouders, die aan sporen om naar de conferenties te gaan, bij een ander zal het zijn uit verdriet of zorg of uit protest. Er zijn er ook die komen, omdat het toch zo goed is voor de ander. Bij deze laatsten is vooral de preek over Judas geliefd, Hoe zwarter deze man afgebeeld wordt, hoe witter men zichzelf waant. Het lijden is meer aangeboren dan het leven, dat onder ons kan wegschieten. Met Kerstmis zijn we blij dat er een mens is bij gekomen, zoals wij zijn, het is het feest van de onschuld, iedereen wordt er min of meer lichtelijk door ont roerd; de deugd wordt mens, het licht krijgt gestalte. Wij hebben van de Kerst nacht een idylle gemaakt, maar dat is het niet. Christus heeft zich door mens te worden vernederd, maar meer nog is hij vernederd door de dood en juist door de dood aan het kruis is hij oneindig ver nederd geworden. Een van de deugden, waarin wij te kort schieten, is de nederigheid, aldus spreker.. De jongeren groeien meer en meer naar zelfstandigheid, het gezag wordt afgestoten, we zullen het zelf wei doen wordt er gezegd; dit alles leidt tot de tyrannie van de trots, dit is de eigen liefde. God zet. zich schrap tegen de hoog moed. maar aan de nederige mens geeft hij genade. Hoe meer we onszelf over schatten in onze krachten, hoe dieper Christus wordt neergedrukt in de Hof van Olijven. Laat de ellende van de lij dende Christus toch niet toenemen door onze houding, riep de predikant uit. De moderne tijd vraagt ontzaglijke over winningen. Hele volkeren, vele regerin gen leven zonder God. Het is dan. dat God straft, veelal in het klein, maar soms in het groot, zoals we nu kort gele den weer gemerkt hebben met ene ramp van 8000 doden. God zal de mens leren zich te ontplooien naar zijn wil. Wij zijn pas gelukkige mensen, aldus besloot kapelaan Brans, als we in alles de wil van God kunnen zien en ook zien. Na een korte st.ilte voor overweging van de conferentie zong een jongenskoor psalm 130 in een bewerking van Geli- neau. Met het gezamenlijk bidden van het Onze Vader werd deze eerste vasten- bijeenkomst voor jongeren gesloten. Reeds nu is het duidelijk, dat deze conferenties, - evenals dit in andere ste den in vorige jaren het geval was, een groot succes zullen worden. Voor de jon geren vanaf 17 jaar, die met dit èport moderne kerkoefeningen nog geen ken nis hebben gemaakt, vermelden we nog dat op iedere woensdagavond van de vasten deze conferenties worden gege ven in de Havenkerk aanvang 8 uur. Woensdagavond werden in het sport- fondsenbad de examens afgenomen voor de diploma's 3, 4, 5 en 6. De examinandi bestonden grotendeels uit leerlingen van de cursus „Hulp v. d. Zwemonderwij zer" en oud-leerlingen voor deze cursus. De examens werden ^afgenomen door de heer J. v. d. Pluym, official van de K.N.Z.B. cn J. J. A. Garnaat, chef-instruc teur van het sportfondsenbad. Slechts één kandidaat moest worden afgewezen. Geslaagd zijn voor het diploma 3, A. v. d. Put, Rotterdam; voor diploma 4: Nellie Veltman, W. F., Schiedam, Willie te Wiel en Lucie v. d. Puym, beiden van L.A.C.. Rotterdam, Lydia Eikenbroek, Start, Schiedam, Herma Visser, Marian Trompper, Ria van Baarle, Ineke Roodcn- rijs en Vera Kok, allen van S.Z.C., Schie dam; voor diploma 5: Alie de Ligt S.B.R. en Andries Sonnevcld, S.Z.C., Schiedam; voor diploma 6: Jacques Speelmeijcr cn Q. van Dijke, Schiedam, Carla' de Jong, Start, Schiedam, Alex de Raay, S.Z.C., Schiedam. Time van Arnhem en Annet Verheyden, beiden van W. F. Schiedam. Op woensdag 16 maart worden eveneens in het sportlondsenbad de examens „Hulp van de Zwemonderwijzer" afgenomen, terwijl op 11, 12 en 13 april, voor de eer ste maal te Schiedam, de examens voor zwemonderwijzer van de K.N.Z.B. wor den gehouden. GEBOREN: Nicolaas, zoon van N. Meuldijk en F. van Kooten; Cornells J., zoon van H. J. van Litsenburg en J. L. van der Graaff; Josephina F. M., dochter van P. J. van de Wege en D. A. de Pauw; Johan W„ zoon van M. Elderkamp en J. w. Statz; Maarten, zoon van J. A. Brevet en G. Lems. - V i - VAiW;."'. Avv:;..' v; .A'" - .7--A'.-' 'a K ■p.. -■ V 1 v A-U ;A AAAaA7:AA3;Aw-: sv;.s|: AAAA; /A7. 7."au -'AA 7;?"v. 7 7 'A|A'A^7A;A Zoals we reeds mededeelden, bevat het jaarverslag van het Stedelijk Museum een beschrijving van een zich daar bevindend portret door de gemeentearchivaris drs. Kuijer. We zijn zo vrij deze interessante studie hier grotendeels weer te geven. Op 1 februari 1564 „ontrent zeven uuijren voor den noene" ontving de Schiedamse priester Meester Servaes Pietersz Fabri de notaris Alart Jacopssen van der Wijellen aan zijn ziekbed, om ten overstaan van deze zijn testament te maken. Daarin beschikte hij onder meer, dat een belangrijk deel van zijn vermogen moest worden aangewend tot de stichting van het gasthuis, dat in Schiedam algemeen hekend is geworden onder de naam van Oude Manhuis. Ongeveer honderd en zestig jaar later, in 1725, stelden drie regenten van dit huis, Maarten Cambier, Kornelis Penning en Jan Fockendijk, een genealogie van de stichter op in twee „tafereelen", waarvan het eerste de afstammelingen vermeldt van de drie zoons, het tweede die van de twee dochters van Jacob Arentsz Fabri en Aagjen Hendriks, de grootouders van Meester Servaes Pietersz. In het Weeshuis der Hervormden „Lindenhof", te Schiedam, bevindt zich het eerste en voor ons onderzoek belangrijkste van deze heide stukken. De naam van Meester Servaes, zoon van Pieter Jacobsz Fabri en diens vrouw Goeltgen Ysbrandtsdr, is er met opvallende zorg op aangebracht, volgend de ronding van het wapenschild dat boven de naam prijkt, het enige op het hele „tafereel". Erepenning voor drie leden De bestuursleden van het harmonie orkest Oefening Baart Kunst hebben gisteravond in gebouw Tivoli vele han den moeten drukken op een receptie, die gehouden werd ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van deze op één na oudste muziekvereniging in Schie dam. Vele organisaties en verenigingen zowel van in als van buiten Schiedam hebben door middel van hun afgevaar digden blijk van waardering gegevn. Vele goede woorden en wensen zijn er ook op deze avond uitgesproken, vaak vergezeld van cadeaus. Als eersie heeft de vertegenwoordi ger van het gemeentebestuur mr. M. J. M. van Kinderen gesproken namens burgemeester J. W. Peek, die ziek is. „Als men zioh de toestand van rond 1900 realiseert", aldus onze wethouder, „dan moeten we groot respect hebben voor de mensen, die toen het initiatief hebben durven nemen o,m een harmo nie-orkest te stichten. In de 60 jaren welke nu achter ons liggen is O. B. K. voor de Schiedamse burgerij een begrip geworden, bij ieder evenement is u on misbaar. Daarom vieren wij als ge meentebestuur dit feest gaarne met u mee, omdat gij mede een van de dragers zijt van de gemeenschapsgedachte. Wij kunnen u slechts veel succes voor de toekomst wensen",' aldus mr. .Van Kin deren. Vervolgens sprak de heer G. W. van Bergen Walraven, 2e voorzitter van de Schiedamse Gemeenschap. In deze tijd van zinvolle vrijetijdsbesteding, al dus spr. staan velen langs het lijntje. Ook hij roemde O. B. K. als een voort drager van de gemeenschapsgedachte en besloot met de wens dat de ver eniging tot nog hogere prestaties mocht komen mede in het belang van de samenleving. De penning van verdienste mocht de heer Van Bergen Walraven aan drie leden van O. B. K. uitreiken: aan de heer J. v. d. Hoek, die vanaf de op richting lid is en 40 jaar penning meester is geweest, aan de heer J. van Unen, die reeds 55 jaar lid is en aan secretafis P. L. Verlinde. De voorzitter van de jubilerende vereniging, de heer A. de Bruijn, dankte beide sprekers voor de vriendelijke woorden, verder sprak hij nog over de financiën en over de samenwerking S.G.-O.B.K. Als afgevaardigde van het hoofd bestuur van de Kon. Ned. Federatie van Harmonie- en Fanfarekorpsen sprak J. Groenendaal, die zei trots te zijn op O. B. K., dat altijd een goed lid was geweest van de ruim 600 aangesloten korpsen. Als herinnering reikte hij een legpenning uit. Nog zeer velen van de aanwezigen hebben waarderende woorden gespro ken. De heer C. Lansbergen namens de S. G. sectie muziek; de heer Van der Kamp namens het comité Ned. Ver. voor Gedenkdagen, de voormalige Namens de burgemeester van Schiedam, Mr. Peckdie door ziekte verhinderd nas, sprak Mr. M. J. M. van Kinderen tot het bestuur van de jubilerende muziek vereniging Oefening Baart Kunst gisteravond op de in Tivoli gehouden receptie een gelukwens uit. Links mr. Van Kinderen en de heer De Bruyn. Oranjevereniging, de heer Sterk, na mens de Rott. Politie Harmoniever. Hermandad, de heer Verburg namens Voorwaarts (Vlaardingen). Als laatste sprak mevr. Braat van het damescomité namens de donateurs, de middenstand en het bedrijfsleven. Zij bood 50 nieuwe muziekstandaards aan en enige knielappen voor de trommel slagers. Advertentie ROTTERDAMSEDIJK 146 Op ons kantoor Dam 18 ligt de trek- kingslijst ter inzage van de R.K. Jeugd vereniging „Tot ons Plezier", gehouden op 1 maart jl. In het kader van de toneelwedstrijd van de Schiedamse Gemeenschap voert de arbeiders toneelvereniging „Tot steun in de strijd" vrijdagavond in Musis Sacrum de thriller „Gaslicht" op; schrij ver Patrick Hamilton, vertaling Cruys Voorberg. De kleuren van dit schild zijn tenge volge van sterke verbleking, die ook het ontcijferen van de vele namen vaak ern stig bemoeilijkt, niet steeds met zeker heid te onderscheiden; de figuren daar entegen zijn nog duidelijk herkenbaar. Het wapen is gevierendeeld en ver toont 1 drie aanziende ossekoppen van zilver op een veld van blauw, geplaatst 2 1; II een klimmende leeuw van rood op een veld van, goud; III zeven rode merletten, zoomsgewijze geplaatst op een veld van zilver met in de rechter bovenhoek een vrij kwartier van rood; IV een denneboom op een terras van blauw op een veld van zilver. Het valt buiten het bestek van dit artikel een analyse te geven van dit samengestelde wapen. Wat ons hier interesseert is voor. al het feit, dat wij het, volkomen gelijk, aantreffen op een schilderij in het Ste delijk Museum te Schiedam, waarop een voornaam manspersoon in staande hou ding staat afgebeeld, kennelijk gezien zijn kleding en attributen, een geestelijke of een geleerde. In de rechterbovenhoek van het schilderij lezen wij Anno 1552, en daaronder; Aetatis 52 Een overigens niet meer te herleiden traditie zag tot op heden in dit werk het portret van Cornelis Jacobsz Fabri, een zoon van Mr Servaes, broer Jacob Pie tersz en burgemeester van Schiedam in de jaren 1575 tot 1578. Deze Fabri zou dus op 'n zeker voor die tijden onwaarschijn lijk hoge leeftijd nog een zeer belangrijke magistraatsfunctie hebben vervuld. is meer Mogen wij dus op deze grond de juist heid der genoemde traditie in twijfel trek ken, de reeds vermelde identiteit der wa penafbeeldingen op geslachtstafel en schilderij, maakt het, aantrekkelijk in de voorgestelde figuur de bekende Meester Servaes te zien. Er is echter meer. Wij bezitten een ordonnantie, die het opnemen van com mensaals en de inwendige dienst in het Oude Manhuis regelt en die aan het slot in duidelijke en plechtige bewoordingen bekrachtigd wordt door baljuw, burge meester en vroedschappen van Schie dam. Deze bekrachtiging eindigt met de woorden: „Aldus gedaen bij 't Collegie van de Vroetschappen der Stede Schije- dam opten XXVIIJen Julij des jaers XVc zeven ende tnegentich" Dit is nu juist het jaartal, dat wij op het schil derij onder de afbeelding van het wapen aantreffen. Wij mogen dus thans wel aannemen, dat wij hier het portret van meester Servaes Pietersz Fabri voor ons hebben. Zeer waarschijnlijk hadden de toenma lige regenten de afbeelding van de stich ter een plaats gegeven in de regentenka mer van het Oude Manhuis en de plech tig garantie van de stedelijke overheid voor de goede gang van zaken in dit huis hebben zij in herinnering willen hou den, door het jaartal waarin zij gegeven werd op diens portret onder zijn wapen te laten aanbrengen. Zoals altijd en overal na de carnaval- Voor dat oversteken -kreeg verd. 4.. oi festiviteiten, was het deze week ook hier in de rechtszaal: de dood in de pot. Traag en nu cn dan stokkend vloei de de stroom der schuldenaren langs de groene tafel, waar de getoogde en gebefte heren de drieschaar spanden. Allen waren min of meer nette verdach ten, (eigenlijk meer beklaagden) met overigens weinig spectaculaire delicten en U weet, daaraan is voor de verslag gever weinig vreugde te beleven. Zelfs de officier, wij hebben de laat ste weken een invaller voor mr. Schim mel, leek onder invloed te verkeren van ....de heersende malaise. Althans, hij prevelde zijn akten van beschuldiging en requisitoirs met zulk perfect „mezza voce", dat het er op leek, dat de ver dachten zélf niet mochten horen, wat zij misdreven hadden. Dat dit onze arbeid niet vereenvoudigde, zult U wel willen begrijpen en om deze reden vragen wij voor eventuele onvolledigheden excuus. We beginnen dan maar met M. S. uit Schiedam. Hij kwam met een vracht auto vanuit de Kreupelstraat de Lange Kerkstraat inrijden. Nu zijn beide stra ten, zoals bekend, niet erg breed. Hier door kwam verd. op de linker weghelft van de Lange Kerkstraat, wat volgens verd. hier onvermijdelijk is. S. die reed met een snelheid van plm. 5 km p. u. werd door een van de rechts komende wagen aangereden. „U had beter in de Kreupelstraat naar links kunnen gaan en dan de bocht nemen", doceerde de kantonrechter. Inderdaad. Weliswaar zou verd. dan de plaats van zijn over treding verplaatst hebben, maar aange zien in de Kreupelstraat geen auto na derde. zou een aanrijding achterwege zijn gebleven en zou bij afwezigheid van een politieman ook een bekeuring we gens rijden op de linkerweghelft in de Kreupelstraat) achterwege zijn geble ven. Nu lagen de zaken anders. Verd. kreeg voor zijn overtreding 15- of 6 dagen Omdat hij ook een passagier aan boord had, die op een plaats zat, waar hij niet zitten mocht, kreeg hij er nog 5.. of 2 dagen bij. Mevr. C. S. te Vlaardingen negeerde bij het oversteken van een voetgangers, pad het rode stoplicht. Toen zij terzake werd geverbaliseerd gaf zij bovendien een valse naam op. Zo'n mevrouw toch! 2 dagen en voor dat pseudoniem 20.- of 8 dagen. De officier had voor dit laat. ste 25.. of 10 dagen gevraagd. J. V. te Vlaardingen reed met cen vrachtauto, waarvan de koppeling los was en waarvan verschillende onderde len zich in staat van verwaarlozing be vonden. Hij kreeg hiervoor 30.- of 12 da gen en zijn opdrachtgever v. W., op dit punt recidivist, 75.. of 30 dagen Safety first! H. te 's-Gravenhage deed een kind van bijna vijftien jaar arbeid verrichten. Hij deed zulks, zoals hij mededeelde, uit menslievende overwegingen. Later werd hem daartoe door de arbeidsinspectie, zoal niet om menslievende, dan toch uit sociale overwegingen vergunning ver leend. Wegens die arbeid zonder vergun ning gaf de rechter hem 4.. of 2 dagen. Als U op de markt in Vlaardingen gaat wandelen, doe dit dan niet met een rij wiel aan de hand. M. S. te Vlaardingen deed zulks wel. Dit kost hem nu 2.50 of 1 dag. Slechte viering Op 26 december 1.1. vierde C. T. te Schiedam, Tweqde Kerstdag. Hij zocht de feestvreugde met zo zeer in het spi rituele, als wel in de spiritualiën. Had verd. het nu maar gelaten bij een hui selijk festijn.... maar hij wilde per se anderen in de pret laten delen en be gaf zich in de openbaarheid! Zo werd hi.i bekeurd wegens openbare dronken schap en nu voor dit feit veroordeeld tot 15.- of 6 dagen. Nou ja. agge maor leut 'et!Zo dacht ook H. B. te Vlaardingen. Hij maakte met zijn gade een wandeling in de Maassluise dreven. Zijn pad voer de hem op een terrein, met een bord, „Verboden toegang". Hij had dat bord wel gezien, maar verkeerde klaarblijke lijk in de mening, dat dit verbod niet gold voor een wandelend paartje. De officier en vervolgens de kantonrechter toonden begrip te hebben voor de situa tie en zo kwam verdachte er af met 5.- of 2 dagen. C. S. té Schiedam reed op een brom mer, waarvan de ketting was losgelo pen Verd verklaarde, dat dit juist ge beurd was, toen de verbalisant hem aan- U had beter hield. Hij kon door dH euvel echter niet direct remmen en moest het voertuig eerst laten uitlopen. Het mankement werd stante pede hersteld. Omdat de rem niet geheel in orde bleek, kreeg verd. 7.50 of 3 dagen en daar ook de bel stuk was. nog eens 2.. of 1 dag. Een chauffeur van J. v. D. te Schie dam reed met een vrachtauto. Naast hem zat een monteur van het bedrijf, die ook het volledige rijbewijs bezit. Voor afwisseling nam deze laatste het stuur eens over maar. deze monteur had geen werkboekje!.. Bij controle werd procesverbaal opgemaakt en nu werd de werkgever, J. v. D. veroordeeld tot 2.50 boete of 1 dag hechtenis!. Een soortgelijk iets overkwam H. B. te Schiedam. Van twee van zijn chauf feurs was het werkboekje niet in orde. Dit kost B. twee maal 5.. of twee maal 5 dagen. Door het niet verlenen van voorrang veroorzaakte J. v. B. te Schiedam met zijn auto een aanrijding. De aangered ene liep daarbij een ernstige blessure op, ni. een grote hoofdwond en een hersenschud ding. Verd. werd veroordeeld tot 40.- boete subs. 16 dagen hechtenis. Geen straf W. H. R. te Rotterdam had op de Hoog straat het stopverbod overtreden. Hij was n.l. bezig met zijn auto de klanten te bedienen. Op de Hoogstraat dan, had verd. er drie naast elkaar (klanten na tuurlijk). Hij verkeert dus wel in moei lijke omstandigheden. De rechter ver klaarde hem schuldig zonder oplegging van straf. J. v. d. L. te Schiedam nam met zijn auto een bocht met een uursnelheid van 50 km!!. Daardoor nam hij die bocht ook te groot met als gevolg een aanrijding De uitspraak was, conform de eis, 40._ of 16 dagen. Allerhande J. H. te Vlaardingen gaf met zijn auto geen voorrang aan twee voetgangers, die aich op bet knippenboüenpad bij het Rubensplein bevonden: 15.- of 6 dagen. J. K. te Rotterdam begaf zich op pad „gewapend" met cen alarmpistool, maar alarmpistolen vallen nu eenmaal onder de vuurwapenwet. Het vonnis was 15.- of 6 dagen plus verbeurdverklaring van het pseudowapen. De piraten Ook de piraten van de weg waren weer vertegenwoordigd: C. v. B. te Vlaardingen haalde uit zijn brommer 42 km. per uur. Dat kostte hem nu 25 of 10 dagen. J B. te Rotterdam haal de er maar 40 km. per uur uit. Daarom kreeg hij maar 20.- of 8 dagen. Wegens het niet verlenen van voorrang kregen de autobestuurders A. de J. te Schiedam 25- of 10 dagen en J. v. d. L. eveneens te Schiedam, ook eveneens 25- of 10 dagen. J. V. te Vlaardingen én J. W, te Schiedam reden bij avond op een brommer, zonder achterverlich ting: 5.. of 2 dagen elk. L. v. P. te Schiedam reed met auto door stop licht. Dezelfde overtreding pleegde M. te Schiedam. Dit kosttte hun f20 of dagen. J- H. te Vlaardingen zette een door hem bestuurde auto achteruit, waar. bij een bromfiets sneuvelde. Behalve de scbadevel-'gpedd'ng zal H. 25 moeten betalen of 10 dagen brommen. Voor het negeren van een stopverbod zag M. K. te Rotterdam zich veroordeeld tot 7.50 of 3 dagen. Tenslotte: J. H. te Schie dam begaf zich met zijn rijwiel op ver boden paden. Zoals dp meesten onzer bekend zal zijn, mag zulks ook niet zon der rijwiel! Verd. kreeg voor zijn over treding 3 of 1 dag, terwijl J. K. te Rot terdam. die zijn auto te dicht bij een hoek had geparkeerd, hiervoor 10 of 4 da gen incasseerde. Meester Servaes Pietersz Fabri was priester. Wij vinden hem vermeld als be zitter van een beneficie, dat verbonden was aan de bediening van het altaar, toe gewijd aan de H. H. Christophorus en Erasmus, in de parochiekerk te Schie dam. Zijn band met het kerkelijk gezag kan mede blijken uit het feit. dat hij van zijn bisschop Georg van Egmond en van aartsdiaken, de domproost Johannes Sla- check, toestemming had verkregen om bij testament te beschikken over gelden, die hij uit kerkelijke inkomsten had verwor ven. In deze zogenaamde licentia tes- tandi, staat hij, evenals in zijn testament, vermeld als magister, meester. Stellig wijst deze titel niet op een graad in de theologie of de rechten voor de bezit ters daarvan bood Schiedam geen werk terrein maar op een aan de een of andere universiteit afgelegd examen in de faculteit der artes, een propae- deuse van min of meer philosophische aard op de hogere faculteiten van de theologie, de rechten of ook van de me dicijnen. Verreweg de meeste clerici, die toen aan een universiteit studeerden stelden zich met het behalen van de ti tel magister artium tevreden en keerden dan naar huis terug. Wij treffen hen ten onzent aan in de kapittels der ka nunniken, onder de eigenlijke zielzorg- gers. de pastoor, en onder de benefi cianten der grote kerken, zoal onze mr. Servaes er een was. Omvangrijk testament Deze Fabri was ook welgesteld. Het feit zelf van zijn universitaire studie zou wellicht al in die richting kunnen wijzen. Maar ondubbelzinnig getuigt hiervan zijn omvangrijk testament, waarin hij gewag maakt van goederen, die „hem eensdeels aengecomen sijn bij successie van zijn ouders ende andere sijne vrienden, ende eensdeels bij fortuijne ende zijn dili- gentie deur die gratie ende hulpe van onsse Heere ten voorsten geconquesteert ende veroevert zijn". Wij zouden willen weten wat wel het voorwerp van zijn „diligentie" geweest Is. Welnu, hierover verschaffen ons, naar wij menen, aanwijzingen de registers van de lüe penning van de huurwaarde van onroerende goederen uit de jaren 1553, 1556 en 1561 Mr Servaes blijkt daar. In eigenaar te zijn van een „schuijr". een „plaats" en een „taenhuijs". Hij was dus, moeten wij aannemen, eigenaar van een haringrederij. Dit zou dan tevens zijn voorliefde voor het zeevarend volk verklaren, die uit zijn testament spreekt. Immers het gasthuis dat hij wil stich ten. zal wel allereerst bevolkt moeten worden door „dengheenen. die van zijnen bloede tot armoede zoude moghen co- men ende tselve begheren", maar, bij ont stentenis van zulke gegadigden, door „die schamele reeders deser stede ende zoeverre daer gheen reders en waeren totten voorscreven getaele toe. sal tvoorschreven getal vervult werden uuijte schamele stijerlui.iden ende boots- gesellen ofte andere seh#mele luijden der voorscreven stede. Priester-haringreder Dat deze in onze ogen zonderlinge com. binatie; priester-haringreder in die ja ren opzien heeft gebaard of wrevel heeft gewekt blijkt nergens. Wij moeten hierbij «venwel het volgende in het oog houden. De haringrederij was in die jaren voor Schiedam de stedelijke nering bij uit stek en een waarbij de bevolking van hoog tot laag betrokken was. Dat dus een Schiedamse priester door erfenis of schenking eigenaar van zo'n bedrijf werd of belanghebbende, daarin ligt onder de gegeven omstandigheden niets verwon derlijks. Van minstens nog één andere priester uit deze jaren Jacop Hugesz, weten wij dat hij in een haringrederij ge ïnteresseerd was. En het is geenszins uitgesloten, dat een nader onderzoek in de archieven nog meer dergelijke geval len aan het licht zou brengen. Vervolgens moeten wij bedenken, dat er voor ruim zestig procent van de toenmalige gees telijken geen sprake was van nauw con tact met het gelovige volk. daar zij geen functie in de zielzorg vervulden: deze was in hoofdzaak toevertrouwd aan de pastoor van de parochiekerk. Hun gees telijke taak bestond uitsluitend in het le zen van een vastgesteld aantal mis sen aan het altaar waaraan hun benefi cie verbonden was. een beneficie, dat hun echter meestentijds beslist niet ver oorloofde in welstand te leven. Dit alles geldt ook voor onze mr. Servaes. en de welstand die wij bij hem ontwaren dankte hij dan ook aan hetgeen hij ge- erfd had en voornamelijk wel aan zijn bedrijf. Het register van de 10e penning uit het jaar 1561 veroorlooft ons die wel stand enigermate te peilen. Hij bewoon de, aan de tegenwoordige Nieuwstraat, een eigen huis, dat in 1561 getaxeerd werd op een huurwaarde van 24 pond Hollands per jaar. Een gelijke taxatie tref fen wij aan voor nog slechts één ander huis, dat aan de Goystraat, de tegenwoor dige Hoogstraat, stond en bewoond werd door Christina Joostendr. Het beeld nu dat de kunstenaar ons voorstelt, schijnt slechts ten halve de voorstelling te dekken die de geschreven bronnen voor ons oproepen. Deze Fabri hechtte bij al de maatschappelijke wel stand die zijn bedrijf hem bracht toch blijkbaar meer aan zijn titel van ma gister artium. Wat het schilderij ons laat zien is de humanist, niet de reder. De kleding laat hieromtrent geen twijfel be. staan; zij vertoont, om slechts een enkel voorbeeld te noemen, een treffende gelij kenis met die van Erasmus op 't bekende portret door Hans Holbein de Jonge uit 1523 (Parijs, Louvre). De attributen die nen om de indruk te versterken dat wij hier een man voor ons hebben, die van de bonae literae zijn dagelijks werk maakt; en het nogal opvallend aange brachte citaat uit Terentius' Eunuchus; „omnium rerum vicissitudo" (vrij ver taald: „niets is bestendig"). Dit citaat moet ons hem doen kennen als iemandt die de wisselvalligheid van dit aardse bestaan heeft ervaren en er de inspiratie voor zijn wereldbeschouwing in heeft gevonden. Toch vermogen kle ding, attributen en citaat niet de indruk weg te nemen die vorm en expressie van 't gelaat op ons maken; deze Fabri lijkt ons niet van het type, dat zijn dagen sleet in het studeervertrek, gebogen over foli anten. En hier is de kunstenaar dus blijk baar waarheidlievender geweest dan zijn opdrachtgever, een verrassing, die de portretkunst ons vaker biedt. Met betrekking tot het wapen en het engelebkopje daarboven nog een enkele opmerking. Bij de restauratie van dit schilderij kwam vast te staan, dat beide ter zelfder tijd als het portret geschilderd en niet eerst later op het paneel zijn aan gebracht. Voor deze oorspronkelijkheid pleit ook, dat de vier kwartieren van de opdrachtgever in het wapenschild zijn weergegeven; in de zeventiende eeuw ge raakte deze wijze van afbeelding in on bruik. Aan het engelenkopje boven het wapenschild tenslotte, is geen andere dan decoratieve betekenis toe te kennen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 3