I Fantastisch speelgoed op beurs in New York In hetWestland stond een huis Produktschap voor Zuivel beveelt export van melk aan Bespoediging van bemoeilijkt toenadering EVA Hartelijk en winderig afscheid van dr. Manuel Prado i 1 m m Zelfs een atoomduikboot die in een badkuip duikt en weer boven komt Een geniaal kind Spaanse bisschop voor persvrijheid Zuiverder melk door beter zeven Het ontstaan van Het Hof Honselersdijk te Ook snellere inwerkingtreding van het verdrag van Stockholm? NIEUWS in het kor' Stevige handdrukken en vriendelijke schouderklopjes m - 179. ■I - Te begaafd voor huidige pleegouders Accountants willen hun „titel" beschermen Verrassende vinding Veerse vissers moeten verhuizen IE KRANT KUNT 6IJ NIET MISSEN. 6EEN DAG! Ter verkrijging van optimale prijs Hersenspoelingen in het Britse leger NASSP-comité wil spijtoptanten helpen Arbeidsprobleem in tuinbouw Westland SCHROOTFRAUDE Frank Rijsdijk geeft onveranderd 14 pet. i V B DONDERDAG 10 MAART I960 PAOINA Een goed begin: ;n Waarborg-costuum 25 zaken in Nederland Adres aan Tweede Kamer Russische olie naar Indië Compensatie voor middenstand Aanval op passiespelen van Oberammergau Spaaroverschot van 32 min. bij Boerenleen banken in februari m RIVIERTIJDINGEN Lï$' ..g< Begin het voorjaar goed en kies een Waarborg-costuum uit de gloednieuwe collectie „mode I960". Prachtige wollen kamgarens, twist-cloth en bannockburn. In de nieuwste Piëm onte modekleuren zo vanuit Italië. NEW YORK, 9 maart (TJPI). Ver spreid over drie hotels en een aantal andere gebouwen wordt in New York de jaarlijkse speelgoedbeurs gehouden, waar de speelgoedindustrie haar vondsten uit stalt om de afnemers aan te trekken voor het komend ..speelgoedseizoen", de tijd tegen Kerstmis. De overheersende indruk van de speelgoedbeurs is wei, dat het Amerikaanse speelgoed steeds duurder en realistischer wordt. Speelgoed is voor vele Amerikanen nog een seizoen-artikel. Dit neemt niet weg, dat de zaken steeds beter lopen, en dat ook buiten het seizoen belangstelling ont staat voor speelgoed. In 1959 zetten de Amerikaanse speelgoedfabrikanten voor 1.9 miljard dollar om, dat is veertien procent meer dan in 1958. De importeurs, die buitelands speelgoed in de V.S. in troduceren, hebben hun omzet in diezelf de periode zelfs met dertig procent zien stijgen. Er is een firma, die trapauto's maakt. Alleen hoeft de jonge eigenaar niet te trappen, want er zit een heus benzinemotortje in. Zulke autootjes kos ten 125 dollar, dat is bijna 500 Neder landse guldens. Zulke dure stukken zijn op de speelgoedbeurs geen uitzondering Het is vele „speelgoedpsychologen" daarom een hart onder de riem, dat bijna al het dure speelgoed onmisken bare opvoedingswaarde heeft. Want als "speelgoed" worden onder andere aan gediend: telescopen, microscoopjes, chemische, elektronische, natuurkun dige, en zelfs artistieke experimenteer dozen en gereedschapsuitzetjes, waar voor een beginnende bankwerker zich niet zou hoeven te schamen. Er zijn imitatie Hammondorgeltjes, die echte akkoorden te horen geven, in prijzen van 36 tot 75 dollar. Er is een ongeveer 30 centimeter lang model van een robot, geheel demonteerbaar, met allerlei aanwijzingen en hulpmiddelen, zodat een leergierige jongen zijn weg kan gaan zoeken in de wereld van de mecha nica. De schaalmodellen van auto's en bo ten die door miniatuur benzinemotortjes worden aangedreven zijn haast ontel baar. Men vindt schaalmodellen van an tieke auto's, van vliegtuigen en sche pen en van treinen, ai dan niet demon teerbaar. Er is zelfs een .-schaalmodel OLD BRIDGE (NEW JERSEY). 9 maart (UPI) In Old Bridge in de Amerikaanse staat New Jersey doet een jong echtpaar pogingen om een vierja rig aangenomen dochtertje. Alice Marie, dat de staat in een meer „culturele" omgeving wil plaatsen omdat het een intelligentie-quotiënt heeft, dat aan het geniale grenst, bij zich te kunnen houden. Het echtpaar R:chard Combs, bewoners van een bescheiden huis in het stadje Old Bridge hij is 25, zij 26 jaar besloot vier jaar geleden tot het aanne men van een kind, omdat het er zelf geen had. Nu heeft het naast. Alice Marie twee eigen dochtertjes, een van twee jaar en een van vijftien maanden. De staat probeert te verhinderen, dat het echtpaar de adoptie krijgt toegewe zen. Het heeft daartoe eerst sinds kort stappen ondernomen De autoriteiten zijn van mening, dat Alice Marie, met een intelligentie-gemiddelde van 138. bij haar pleegouders niet de opvoeding zou krij gen, die zij verdient. Het echtpaar Combs achten zij niet in staat de „zeer supe rieure" kwaliteiten van Alice Maria tot vo-lle ontplooiing te brengen. Het echtpaar daarentegen gelooft, dal overplaatsing van het kind een emotio nele schok zou teweegbrengen. „Er be staat geen twijfel aan dat zij zeer intel ligent is", aldus Combs, „maar ze is even zeer emotioneel Als men haar van ons afneemt, zou dat Alice Marie diep tref fen". MADRID, 9 maart (KNP) Mgr. Pedro Cuadrado, bisschop van Huelva in Spanje, heeft als voorzitter van het Nationaal Comité van de Katholieke Pers in een toespraak te Pamplona ge pleit voor een in de wet vastgelegde persvrijheid in Spanje. ,,De openbare mening moet volgens de wet vrij geuit mogen worden, zónder dat de belangen van Kerk, maatschappij en staat er ge schaad door worden", aldus mgr. Cuad rado. Hvj bevestigde voorts, dat de mi nister van informatie Arias Salgado te kennen heeft gegeven, speciale aan dacht aan een mogelijke wet voor pers vrijheid in Spanje te zullen schenken. De voorcensuur zag de bisschop graag onderworpen aan wettelijke bepalingen, die iedere willekeur en misbruik uit sluiten. De rede van de bisschop is in extenso gepubliceerd in het blad „Ya". van een atoomonderzeeboot, dat in de badkuip vaart, duïkt cn weer boven wa ter verschijnt. Natuurlijk zijn de raket ten druk vertegenwoordigd. Zelfs het goedkoopste autootje wordt al aangekondigd als een „werkend mo del", en het is voor menige niet-Ameri- kaan een hele opluchting als blijkt dat er ook bruikbaar en leuk speelgoed voor kleinere kinderen is, en popjes in vele afmetingen. DEN HAAG, 8 maart De Neder landse orde van accountants heeft aan de Tweede Kamer een adres gestuurd waarin zij haar bezwaren tegen het ontwerp van wet, houdende regelen be treffende het accountantswezen kenbaar maakt. Het hoofdbezwaar richt zich te gen het voorstel de beroepsuitoefening ook in de toekomst vrij te laten en de titel „accountant" onbeschermd te laten, ten. Voorts meent de orde, dat door het ontbreken van wettelijke normen de overgangsbepalingen slechts schijnbaar de mogelijkheid inhouden, dat alle te goeder naam en faam bekendstaande ac countants, die op een verantwoord ni veau hun beroep uitoefenen in de wette lijke regeling worden betrokken. De orde doet een dringend beroep op. de Tweede Kamer te willen bevorderen, dat een wettelijke regeling van het ac- countantsberoep tot stand komt, die het gehele Nederlandse acountantswezen omvat en voorts dat een overgangsre geling in de wet wordt opgenomen, die de inschrijving in het register mogelijk maakt voor alle accountants, die een redelijk aantal praktijkjaren hebben NEW DELHI, 9 maart. - Dinsdag is te New Delhi een overeenkomst onderte kend tussen de Sovjetrussische Organi satie voor de Buitenlandse Handel en een particuliere Indische firma, de Hin dustan Organisers, voor de invoer van Sovjetrussische olieprodukten in Indië. In de oliebehoeften van Indië wordt op het ogenblik voorzien door Engelse en Amerikaanse maatschappijen, die alle haar eigen raffinaderijen in Indië heb ben, doch ruwe olie invoeren, omdat de olievelden in Indië nog niet worden ge ëxploiteerd. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 9 maart Door de toepassing van een verrassende vinding DEN HAAG, 8 maart. Het Tweede-Kamerlid Westerhout (PvdA) heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat schriftelijk gevraagd of het in de bedoeling van de minister ligt om nu blijkens zijn mededelingen in de Tweede Kamer een regeling ex artikel 8 van de Deltawet niet op korte termijn is te verwachten te bevorderen, dat compenserende maatregelen ten be hoeve van de indirect door de voorge nomen verplaatsing van de Veerse vis sersvloot gedupeerden zullen worden getroffen. Als dit zo is, wil de heer Westerhout weten of de minister dan bereid is zo spoedig mogelijk tot be kendmaking van dergelijke maatregelen over te gaan, teneinde aan de thans onder de Veerse middenstand hier omtrent bestaande onzekerheid een einde te maken. NEW Y ORK-OBEÏt AMMERG AU, 8 maart (UPI) ,,De passiespelen van Oberammergau hebben een antisemi tisch karakter en de organisator, Georg Johann Lang, is jeen oud-nazi", aldus Midden in het Westland een kwartier gaans ten noorden van Naaldwijk in Hundeshe), Hontselse, Huntscl of Honse- lersdicke lag in de middeleeuwen een oud kasteel, dat sedert de 13e eeuw een der woonsteden was van de heren van Naeldwijck. De oude naam schijnt Hont- sole te zijn geweest. Geen andere plaats kan hier bedoeld zijn dan het latere Honselaarsdjjk of Hondsholredijk, nu Hon selersdijk, dat binnenkort in het middel punt van de belangstelling zal komen te staan (zo zij het niet reeds is) in verband met de geldinzamelingsactie voor de restauratie van bet z.gn. Hof. Wanneer men de geschiedenis van dit hof induikt, blijkt echter dat het helemaal geen Hof is geweest doch bijgebouwen van het huis Honselaarsdijk, genaamd het Hof, een der lusthoven gesticht door Frederik Hendrik, op de plaats van het kasteel dat in de aanhef genoemd is, dat Fred. Hendrik heeft gekocht van prins Karei van Aremberg, een aangetrouwde neef van Hendrik IV van Naeldwijck. De Westlandse bevolking was zeer ver heugd. dat de heerlijkheid uit de handen van een vreemd geslacht prins Arem berg kwam uit het zuiden aan de prins van Oranje was overgegaan. Een der ar chitecten van het nieuwe paleis was de bekwame Jacob van Campen (1647) naar wie de Jacob van Campenstraat te Naaldwijk thans is genoemd. Toen huis en park zo ver gevorderd waren, dat men vorstelijk bezoek kon ontvan gen. deed de behoefte zich voelen aan nieuwe stallen. Men koos daarvoor uit een terrein tenoosten van het huis over de buitenste gracht, genaamd de Capelwerff, waarop de beide stallen van het oude slot nog stonden. Op 11 januari 1640 had de aanbesteding plaats. Aanbesteder was rentmeester Simon van Catshuizen. Hij moest de oude stal len en de huisjes die op de aangekochte landen stonden doen afbreken en de vaarten, die het terrein doorsneden del ven en verleggen. Voor 62.000 aan het einde van 1641 was het werk (waar he den het overblijfsel „Het Hof" nog van is dus) gereed. Het bestond uit 3 pavil joenen. die door twee galerijen met el kaar waren verbonden. Zij sloten aan twee zijden een vierkant plein af, dat aan de noord-west zijde werd begrensd door een muur en aan de zuid-west zij de door een gracht. De 3 torens op dé paviljoenen waren gedekt met „goede Maes ofte Engelsche lijen", terwijl de galerijen met blauwe pannen waren be dekt „als op sael van Z. H op 't Binnen hof te sien is". Twee jaar later werd aanbesteed het bouwen van stallingen en verdere officiën aan de westzijde van het huis, geheel gelijkvormig aan de nieuwe stallen, doch met 4 torens en 3 galerijen. Later kregen de stallen aan de oostzijde een soortgelijke uitbreiding. De aannemer van dit werk was Dirk de Milde voor 63.500. Frederik Hendrik vertoefde in het vooriaar dikwijls op zijn geliefde Honselaarsdijk, voor hij naar het leger toog. Ook voor een andere vor stelijke familie, de koning van Bohemen en zijn gezin stond het huis altijd open. Ook stelde de prins Honselaarsdijk ter prof. Robert V. Davis, hoogleraar aan beschikking aan Frederik V, keurvorst de Columbia University van New York, van de Palts, gehuwd met een dochter van Jacobus I van Engeland. Weldra zou het Prof. Davis schrijft dit in „Commen tary", een maandblad van het Ameri kaanse joodse comité. Lang, die de spe len sinds 1922 organiseert, was een van de eerste nazi's van Oberammergau. Lang heeft tot zijn verdediging aange voerd, dat htj lid van de nazi-partij werd „om in staat te kunnen zijn mijn werk voor de spelen voort te zetten...". Hij ontkende, dat de passiespelen an tisemitisch zijn. „Zij werden geschreven door Rooms-Katholieke priesters en de abt van het klooster Ettal heeft vorig jaar nog de teksten van 1815 en I860 doorgenomen." In mei beginnen de eer-i ste opvoeringen, voor de 35ste maal sinds 1634. 1 kasteel een nog voornamer gast binnen zijn muren ontvangen. In 1638 vertoefde er nl geruime tijd Maria de Medlcis, we. duwe van Hendrik IV en moeder van Lo- dewijk de XIII van Frankrijk. Mej. Tous. saint de latere mevrouw Bosboom heeft het verblijf van Maria op Honse laarsdijk tot onderwerp van haar histori- DEN HAAG, 9 maart Het Produkt schap van Zuivel 'in Den Haag kan zich op vele punten verenigen met de voor stellen van de E.E.G.-commissie voor een gemeenschappelijk landbouwbeleid, doch op een aantal voorname punten en vooral op dat van de prijsvorming van melk, neemt het een ander standpunt in dan de E.E.G.-commissie. Het Produktschap meent dat men niet moet uitgaan van een min of meer ge fixeerde opbrengst van de melk, doch dat gestreefd moet worden naar een zo hoog mogelijke prijs bij de afzet in binnen- en buitenland, met een zo klein mogelijke toeslag op de produktie. Dit is echter al leen denkbaar als de melk die de opti male prijs op de binnenlandse markt niet bereikt, kan worden uitgevoerd naar der de landen. Hierbij zal een exportpremie nodig zijn, die het verschil tussen de op- zullen de boeren voortaan in staat zijn timale prijs en de wereldmarktprijs over de melk op een snelle manier te zeven, brugt, aldus een rapport van de Commis- waarbjj bovendien de kwaliteit van het sie Internationale Samenwerking van het produkt in belangrijke mate wordt be vorderd. In een daartoe speciaal beleg de bijeenkomst in Joure heeft de bur gemeester van Haskeriand, mr. K. Haskerland, mr. K. Hoekstra, gister middag de uitvinding wereldkundig ge- maakt. Hij sprak als zijn overtuiging uit, dat het hier inderdaad een zeer be langrijke uitvinding betrof. Sinds jaar en dag zitten overal de boeren met het probleem van „de schone melk". Op zes boerenbedrijven in Friesland is in de afgelopen maanden het nieuwe apparaat onder geheimhouding be proefd. Het resultaat was een grote tijdsbesparing en daardoor een hogere uitkering, nl. een halve cent per liter wanneer het een overgang van klasse II naar I betrof en een cent per liter wanneer een sprong van III naar I werd gemaakt. Het apparaat is eenvoudig en kost maar een paar tientjes. Vroeger heeft men het altijd gezocht in de „teems", de grote trechter waardoor de melk in de bussen gegoten wordt en waarin zeefplaten gelegd kunnen worden. Hoe heter men de zeefplaat echter maakte, hoe langer de melk werk had om er door te komen, met als gevolg een snel le bacteriënwerking en verlies van kwa liteit. De nieuwe uitvinding is een cylinder die tussen melkbus en zeeftrechter ge zet wordt. Op een vacuumkraan aan de cylinder wordt de slang van de melk machine aangesloten. Deze zuigt een vacuum tussen de bus en de zich op de zeef bevindende melk die dan in een ongelooflijk snel tempo door de zeef ge zogen wordt en in de bus loopt. Het is mogelijk op deze wijze dertig liter melk in een halve minuut volledig te reinigen. Het toestel, dat VP I (Vuil- proef I) genoemd is, zal zeer binnen kort in serieproduktie worden vervaar digd. Er is octrooi op de vinding aan gevraagd. Produktschap, dat hedenmorgen op een bestuursvergadering in Den Haag is be sproken. Het Produktschap en de E.E.G.-commis sie komen tot de conclusie dat extreme prijsuitslagen op de Euromarkt moeten worden voorkomen en dat in beginsel op de interne markt een ander prijsniveau kan bestaan dan op de wereldmarkt, met alle consequenties van dien voor de ge meenschappelijke handelspolitiek. Voorts menen zij dat de vraag naar zuivelpro- dukten zal moeten worden vergroot, o.a. door verbetering van de kwaliteit en het distributie-apparaat. De E.E.G.-commissie wil het zuivelbe leid baseren op een richtprijs voor boe- renmelk, als basis voor een interventie prijs voor boter waarmee te grote fluc- LONDEN, 9 maart (Reuter) Het Brit se leger maakt bij speciale oefeningen ge bruik van „hersenspoelingen" als onder vragingsmethode, aldus een beschuldiging in de Londense Daily Mail van vandaag. Een geheime verhoor-eenheid zou met de ze methoden de „harding" van elite-een heden op het oog hebben, die voorbereid moeten zijn op communistische verhoor methoden, Maar de namaak-hersenspoe- lingen waarbij de ondervraagden uren achtereen naakt en geketend moeten blij ven staan zouden toch nog zó drastisch zijn, dat enkele mannen ziekenhuisbehan deling behoefden. Socialistische parle mentsleden zouden er vandaag vragen over willen steilen in het Lagerhuis. Vol gens de Daily Mail heeft het ministerie van oorlog verklaard, dat het allemaal niet zo erg was als bet werd voorgesteld. Het blad stelt, dat verscheidene Navolan- den, waaronder Frankrijk en Denemar ken soortgelijke verhoorgroepen kennen. tuaties in de richtprijs zouden moeten worden voorkomen. Die richtprijs voor boerenmelk zou elk jaar voor 30 septem ber moeten worden vastgesteld. De inter ventieprijs zou zodanig moeten zijn dat de opbrengst van de voor bereiding van boter gebruikte melk ongeveer vijftien procent daaronder ligt. De lmer dr. E. van de Wiel, vertegen woordiger van de Kon. Ned Zuivelbond, zétte het denkbeeld van de optimale prijs uiteen, doch hij kon niet zeggen hoe dit prijsniveau zou moeten worden vastge steld. Daarvoor heeft men nog niet ge noeg gegevens. De heer G. J. Blink, van de Vereni ging voor Zuivelindustrie en melkhygië ne, betreurde dat het rapport geen duide lijk beeld geeft van- wat men nu eigenlijk wil bereiken. Het hoofddoel is toch dat de boer voor zijn melk een redelijke prijs krijgt. Volgens hem lijkt het echter of men van deze gelegenheid gebruik wil maken om de zuivelindustrie en de han del te beschermen. Iir. J. B. Ritzema van Ikema, van de bond van Coöperatieve Zuivelverkoop- verenigingen, wees er onder andere nog op, dat Nederland nu het enige netto- exporterende land voor zuivel in de ge meenschap van de zes is. De Euromarkt zal echter als geheel ook netto-exporte rend worden, en hiermee is volgens hem in de E.E.G.-voorstellen niet voldoende rekening gehouden. Men zal grotere aan dacht moeten besteden aan het openhou den „van de weg naar buiten". De finan ciering van de exportpremies zou een ge meenschapsaangelegenheid moeten zijn, zo verklaarde hij voorts. DEN HAAG 8 maart Het comité „Nationale Actie Steunt Spijtoptanten Indonesië" (N.A.S.S.I.) heeft als doel stelling aangenomen „de overtuiging van het Nederi. .dse volk te vertolken, dat de in Indonesië aanwezige stamge noten, die in ellende verkeren, door ons volk moeten worden geholpen, hetgeen op dit ogenblik vooral, inhoudt, dat die genen, die blijkens aanvrage tot toela ting in Nederland gedwongen zijn hier te lande een toevluchtsoord te zoeken, de gelegenheid geboden wordt in ver sneld tempo hierheen te :omen". Dit doe' is op een vergadering vastgesteld. Het comité is als volgt samengesteld: prof. mr. W, L. G. Lemaire, hoogleraar te Leiden, voorzitter: mevr. wed. S. H. Spoor-Dykema, vice-voorzitster; Hein Buitenweg, eerste secretaris, E. A. C. den Hamer, tweede secretaris. S. L. F. Catalani thesaurier. Als leden hebben o.a. zitting: le Eerste-Kamerleden H. Algra en mr J van Bruggen en de Tweede-Kamerleden n:cj. mr. J. J Th ten Broecke Hoekstra, mr. F. H. J. M Daams, ir. C. N. van Dit, A. E. M. Duynstee, mevr. D. Heroma-Meilink en F, H. van' ie Wetering. sche novelle genomen „Het Huis Honse laarsdijk in 1638" Omstreeks 1643 droeg Fred. Hendrik aan Gonzale Coques te Antwerpen de leverantie op van „10 stucken schilderij op doek, in ramen en gespannen", om in de nieuwe zaal van 't Nederhof (bij de stallen) in het oosten van Hondsholredijk opgehangen te worden (de bekende serie van 10 com posities van den geschiedenis van Amar en Psyche met figuren van natuurlijke grootte, die later gecopieerd blejren te zijn naar Raphael). Dit was in het kort het ontstaan van het huidige Hof met de rol welke het eigen lijke hof daarbij speelde. Hieruit blijkt misschien ook de waarde van het behoud van dit monument. De gegevens zijn ont. leend aan het boek van Morren. Daar de arbeidsvoorziening in Westland een steeds nijpender problem wordt, en het wel eens goed is om, nu O verheidszij de te kennen is gegeven, LONDEN, 8 maart Volgens be voegde kringen te Londen zal de voor gestelde bespoediging van de totstand koming van de Euromarkt een toena dering tot de Europese Vrijhandels- Associatie, EVA, nog bemoeileken. Dit wordt in deze kringen opgemerkt naar aanleiding van de beginnende drie daagse conferentie te Wenen van des kundigen van de zeven landen van de EVA. Deze conferentie zal worden gevolgd door een bijeenkomst van de ministers van handel, die in hoofdzaak ten doel heeft te komen tot een gemeenschap pelijk standpunt van de zeven landen in de conferentie van het comité van de 18 landen van de OEES, de Verenig de Staten, Canada en een vertegen woordiger van de Euromarkt, die op 29 maart te Parijs zal beginnen en in de loop waarvan een eerste poging zal worden gedaan de moeilijkheden weg te nemen, die tussen de zes en de ze ven gerezen zijn. Naar de mening van de bevoegde kringen te Londen zijn de zeven van de kleine Vrijhandelszone voor wat hun betrekkingen met de Euromarkt. be treft in een bijzonder moeilijke positie gekomen door het voorstel tot versnel de uitvoering van het verdrag van Ro me. Men meent in deze kringen, dat de conferentie te Wenen nu de moge lijkheid van een spoediger inwerking treding van het verdrag van Stockholm moet overwegen, terwijl zij ook zou moeten bespreken of de tariefverlaging van 20 pet, die op 31 juli a.s. in de klei ne Vrijhandelszone plaats Zal vinden, met kan worden gebrach op 30 pet. Op deze wijze zou de ontwikkeling van de handel tussen de Zeven kunnen worden bespoedigd en althans een ge- deeelteiyke compensatie kunnen wor den verschaft voor de uitwerking van een eventuele versnelde uitvoering van het verdrag der Europese economische Gemeenschap. UTRECHT, 9 maart. - Bij de Stichtin gen Spaarbank van de Boerenleenban ken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en de Coöperatieve Centrale Raiffeisen- bank te Utrecht bedroegen de stortingen en terugbetalingen in februari 1960 res- zndKyLV5^10a00° enuf.125-400000'. - "i m w.nu>n f 39 7nnnnA T" spaaroverschot was van sterdam een bijeenkomst plaatsvinden Lt snaaroverschot ?rsn cnïnnn" bedr°6g ter gelegenheid van het 6e lustrum net spaaroverschot f 50.700.000. de Kring van Amsterdamse Econome"' V3^ de subsidiëring op de zgn. migratie-3^ beiders te zijner tijd beëindigd zal w°' den, en het als organisatie nodig is, a® dere wegen te zoeken om de arbeidsvolk ziening op de tuinbouw-bedrijven vei''» te stellen, is er besloten gemeenschap?1^ lijk hierover te vergaderen op maand'» 14 maart des avonds te 7.30 uur in 0 „Binnenhaven" te Naaldwijk. Om enige leiding aan de bespreking 1 geven, hebben de dagelijkse besturen v® L.T.B., C.B.T.B. en H. M. v. LandboU* de heer ir. de Wild, van het Departeffl®1:, van Sociale Zaken uitgenodigd een ime' dend woord te spreken. DEN HAAG De president van Japanse rede'rsvereniging, de heer YaS®' zo Ichii. maakt een oriënteringsreis do" een aantal Europese landen. Afgelop® week heeft de president Nederland Pb zocht en daarbij een bezoek afgeleê bij de directeur-generaal van seheeP vaart, de heer W. L de Vries. HENGELO De heer P. Pel, Neder lands vice-consul te Toronto, zal woen-; dag 16 maart op 'n lunch van de Ned®'_ lands-Canadese Kamer van Kooph®®J del in het Amstelhotel te Hengelo W' spreken over ,',de betekenis van Cao® da als economische partner van Ned®" land". Er zal gelegenheid zijn voor d's' cussie. CAïRO Een woordvoerder van A Arabische Liga heeft medegedeeld, d' de financiële en economische commisf'_ heeft goedgekeurd om de administrate ve beperkingen op de handel tussen a, Arabische landen af te schaffen, om b® plan tot vorming van een Arabische ëe' meenschappelijke markt te bespoedig®' alsmede om een permanent bureau stichten voor zaken, die betrekking h®®' ben op de Arabische economische 6®®' heid. AMSTERDAGM— 8 maart. Op zaterd^ 12 maart a.s. zal in Carlton te Ah1* LUXEMBURG, 9 maart. De Ne derlandse PvdA-afgevaardigden jhr. mr. M. van der Goes van Xaters en G. M. Nederhorst, hebben opnieuw vragen aan de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal gesteld over het huns inziens trage verloop van het onderzoek naar de schrootfraude. Zij vragen o-a. of de Hoge Autoriteit kennis heeft genomen van een verkla ring van de procureur-generaal in Den Haag, mr. D. J. van Glise, waarin deze zou hebben gezegd, dat hij nog steeds niet genoeg gegevens uit Luxemburg heeft ontvangen en daardoor nog met met het onderzoek, waarom in oktober was gevraagd, heeft kunnen beginnen, hoewel mij bij herhaling in de afgelo pen maanden heeft geprobeerd de nodi ge gegevens te verkrijgen. Als de in houd van die verklaring juist is, aldus de heren Van der Goes en Nederhorst hoe moet deze nalatigheid dan worden verklaard? In dit verband vragen zij voorts, waarom de Hoge Autoriteit zich pas in oktober 1959 tot de Nederlandse justitie had gewend, negen maanden nadat zij aan de Nederlandse minister van Economische Zaken om een onder zoek naar bepaalde onregelmatigheden hadden gevraagd. Voorts zouden de he ren Van der Goes en Nederhorst willen weten waarom de Hoge Autoriteit haar verzoek om een gerechtelijk onderzoek heeft beperkt tot de periode 1 april 195430 april 1957, terwijl toch ook na die datum vermoedelijk ernstige fraude in de schroothandel is gepleegd. ROTTERDAM. In de vergadering van commisarissen en directie van Frank Rijsdijk's Industriële onderne mingen N-V. te Hendrik-Ido-Ambacht werd besloten aan de in april te hou den algemene vergadering van aandeel houders voor te stellen over het boek jaar 1959 een dividend van onveran derd veertien procent uit te keren. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 9 maart. Op een zeer ongedwongen en hartelijke wijze heeft de president van Peru, dr. Manuel Pra do, vanmorgen met stevige hand drukken en vriendelijke schouderklop jes op een winderig Ypenburg af scheid genomen van koningin Juliana, prins Bernhard en een aantal autoritei ten. In een Dakota van de Kon. Lucht macht werd hij door kapitein-vlieger waarnemer W. J. Holswilden naar Pa rijs gevlogen, vanwaar de president, zijn echtgenote en zijn gevolg naar Li ma, de hoofdstad van Peru, zuilen te rugkeren van hun reis door een aantal Europese landen, waarvan Nederland als laatste werd bezocht. Op de vliegbasis werd het gezelschap ontvangen door de commandant lucht verdediging Nederland, commodore A. B. Wolff en de commandant van Ypen- burg, kol. B. Slager. Na in de V.I.P.- (Very Important Persons)-kamer af scheid te hebben genomen van een groot aantal autoriteiten, onder wie de minis terpresident prof .dr. J .E. de Quay, minister Luns en de voorzitters van de beide Kamers, was de laatste protoco- laire taak van dr. Prado het inspecte ren van de erewacht gevormd door hon derd man van de Koh. Luchtmacht in ceremonieel tenue. Daarna kwam het afscheid. De presi dent sprak zijn grote dank uit aan de koningin voor de ontvangst en zei nog eens hoe prettig hij het had gevonden met haar te hebben kennis gemaakt. Sprekende met prins Bernhard ging de resident ogenblikkelijk over op de paanse taal en nam op hartelijke wij ze afscheid van hem. Daarna kuste hij zijn dochter Rosa ten afscheid en zijn drie kleindochter, die hier niet ontbra ken. Op de trap keerde hij zich nog eenmaal om, zwaaide met zijn hoed en riep naar beneden dat hij maar gauw naar binnen zou gaan, omdat het 7? De strujie icind i eroO'zaakte enige hilariteit bij het afscheid door een uniformpet van iemands hoofd te blazen en over de grond voort te jagen. De koningin heeft er kennelijk plezier in, een van de drie kleindochters van de vertrekkende president (links), eveneens. anders te koud zou worden voor de wach tenden. Daarna werd het protocol eenvoudig weggeblazen door de stromhoos, die uit de inmiddels aangeslagen vliegtuigmo toren kwam: de marechaussée, die al die tUd als een beeld had gestaan, kon zich maar nauwelijks op de been hou den, en moést zich, na zich enige tijd manmoedig maar tevergeefs te hebben verzet, ergens anders opstellen. De pet van de eerste stalmeester maj. Bischoff van Heemskerck waaide voor de voeten van de koningin, die zich bukte om het hoofddeksel op te raoen, maar een func tionaris was haar juist voor. Diverse hoeden waaiden over het plaform. Aangezien hoge hoeden al lemaal op elkaar lijken, kon het ge beuren, dat minister Luns die op een gegeven moment zijn weggewaaide hoed wilde opzetten, tot de ontdekking kwam dat deze hem opeens veel te groot was geworden. Het bleek de hoed van Baron van Haersolte te zijn, die met een veel te kleine hoed in zijn hand liep. Na een korte hoeden- wisseling was alles weer in orde. Het vliegtuig reed weg; nog even werd er gewuifd, toen was het bezoek van dr. Manuel Prado geschiedenis gewor den. LOBITII, 8 maart 1960 Gepasseerd na 13 uur en bestemd voor: T* DUITSLAND: Anna, de Vegter; Animo V.' Bosveld; Atention, Grinwis; Broedertrouw, wa terbeek: CEM 7 v. d. Stelt; Confiance, de RÜöJJ De Goede Verwachting, Visser; Enjo, Eng°J* ma; Fanto 50, Meurer; Hansa 4, Frcitga; Ju1j' Bootsgezel; Mimosa, v. Zeveren; Mutatio, v. Kamp; Neckartank, Bauer; Neska 91, Kok0®.,' Onderneming. Grupstra; Pressburg, Kerst*» Quo Vadis, Kluytenaar; Sambre et Meuse, tel: Spes, De Jonge; Catalonia Neijenhutzen; E co, Kramer; Tromp. Slagter; Vega. Botter; v». caan 167, Kriek; Wilhelm, Kron; Rheinuniob V. Vossen; Rupelhorn 2. Kieboom; Pr. BJ* trix, Noordhoek; Broedertrouw 7, de Boer; Uf ta, Drenth; Lama 2, Koekoek; Nelly v. gaard; Simon Cornelia, Boksteijn; Bellona, scher; Brazabille, Beyer; Denubia, Munst® Harpen 62. Falck; Lloyd 9, Wedorp; Pont0», de Boer; Roelof je, Koekoek; Vulcaan 69, O0 log; Munchen, Osse; Eos, Hermes; Nussia Jansen; Adriana Dirkje, Schot; Animo I, K* vit; Bern, Bienemann; Caria, Twigt; Christi*aJJ Booy; De Goede Verwachting. Kreeft; Koblenz, Kase; Fanto 42, Schuier; Fratern» 10, v. Hemelrijk; Hendrika, ter Wee; Lux, Morgana, Schouwenaar; Najade, Schuur; N®' ka 92. Hoefnagels; Neska 97. Gerritsen; 018 v. Assche; Oudega, de Pree; Pontet Canet, L» terbach; Safi, Heun; Soes, Danser; Stuyv sant. Witjes; Tessin, Dekkers; Tina Rein, WJjJ*. ster; Trio, Meeuwsen; Vita Pugna, Vlietst*.. Wilhelmina v. d. Werf; Rhenus 11, Eisenhb Rugen. Thalhem; Ronny, v. d. Taay; Bct'g, v. Dijke; Cofra, IJveldoorn; Schurmann Blitz; Leon. Duseseau. Schmalt; Nasshorn, Eb®* Algerie, Pols: Brahms, Platteschorre; CobJP toir 3, Bierschrenk; Friedrichshof, Bayer; J non, Hecke; Michelet, Angst; Roemer Vise». Verlinden; T.V. 3, Meissner; Herm. Lutterma*1»' Stella, Hanses, Annegrethe I, Kotter. LOBITII, 9 maart 1960 Gepasseerd voor 13.00 uur en bestemd v5*0,-, DUITSLAND: Zuid Holland, Grenkowski, C® tor, Bauman; Charme, v. Akeleye; Avontu»., ten Kate; Klingsor, v. Toorn; Tirol, Michel: Wj>' cheren, Kombrink: Huka, v. Asperen;; Moin]! Wijkstra: Kliba. Klinge: Pendel 105, MauchsV. Velasques, Bartels; Franz Botter, Eichm*y®' Vredeburg, Pauwels; Cornelia, Oosterlo; HeinV Wendt; Tina, v. Oudenaerde; Neska 60, v. Bogert; Titis, Nenk; H. Kurier 10, Bentz, MoB* dijk, Wammers; Lelystad, Heuker; Tij dg®** Nooitgedacht; Merwesteyn, Starrenburg; R°^L land, Swinkels; Spes Salutis, Bouwman; v. Oost; Express 21, Lafleur; Maria, v. Gean, v. d. Hoeff; Arag 15, Ruschmann; Hiiö Steneker; Polla, Jonstra; Jentje, Taekerp Dankbaarheid, Drent; Rijolina, v. d. Haar; V* tek, Schulze; Mannesmann 3, Jafke; KrupP Frommel; Rex, Kemp; Thea, Friedmann; me. Davids; Rosalie, Steenbeek; Arendje. brink; De Hoo pv. cl. Heuvel; Union, Timin®\j Animo. Staafsma; Pro et Contra, Veltman; S0- Deo Gloria II, Jansen Janny, v. Wijck; Stinnes 100, Lahnstein; Rheintank 12, Hasam, de Koninck; Tadorna, v. d. Hoeve' Agnes, Schwarz; Velzicht, v. d. Valk; AJL Romantica, Stein; Sarinia, Barning; Olex 74, wak; Alceyon, Sliedregt; Kerkwijk, Jansse»' Actania, v. Deursen; Marion, Schlolat; De H0(Jv Berends; Lauma, Poppelier; Madeleine, v. P°f,i Wiaand, Boer; Westri, Hartman; Jean Marp11 Westerlinck; Libelle, Adamaschek; Giresa/Y, Friedman; Internos 2, Beckers; Stadt Kitz1^ gen, Stonner; Rarjo, Drenth; Gerard Const^bY- Gommers; Frospèrite. Albrecht; Beta, Gouwep Anna Cornelia, Vermeulen; Jacobus. Claes; berty, Francois; Elbe 10. Daniel; Express W Bussdorf; Adige, Smet; Pima, Rhcungauth; Berkenpas; Adma, Mureau; Speculant, HgvejJL Willem Adri, Jiskoot; Zoomland, Seinkels; Av^^ Künstmann; Preference, de Wilde; Delta, ~r3 scher; Wilhelmina, Ferwerda; Volharding,- Actief, Visser; Unitas, Schotanus; Rival, v. Waal; Vautege 12. Schmidt; Madeleine, Wara^J Dordrecht 8, Zwalua; Krupp 5, Kreth; 9. Heimbach; Esso Erlangen, Friedrich; Zorg. Sipema; Panto Rhei, v. Oyen, Niets stendig, v. Oyen; Linquenda, Stavast; Lis- Meegen; Moby Dick, v. d. Laan; Soli Deo G'ni ria 4. Miggelbrink; Corri. Schuitemaker; L Scjioüwstra Willem Mathijs, v. Riemsdijk; tank 21. Honig; Doris, Wurtz: Aleca I. v Hoeven; Columbia, Joore; Varsseveld, Corb' Tanktmotor i. stumko; Campanula, Wehril; via, Leeuwestein; Rheinpreussen 3. UngJL Thcresia Specht Jager; Scaldia, Vos»; Burgb» dia, Simonis; Guju, Glper. et-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4