Dagblad voor, Schiedam en omstreken Regering wil voorlopig niet grijpen naar machtsmiddelen DURA LEX SED LEX homburg Oefenvluchten in Indonesië afgelast V eiligheidsmaatregele rond de president Andriessen geeft poging op V I Zo nodig heeft zij echter maatregelen achter de hand Kamer spreekt vertrouwen uit Auto-ongeluk bij Spaubeek eist drie levens ering acht zijn voorstel niet aanvaardbaar Regi GEVAARLIJKE LADING s^is^jssss&i£rss£js: ri MINISTER DE POUS OVER BOUWCONFLICT llllliillllfc rnrnrnimmm Vijf doden bij ongevallen elders Het weer. Na aanval op Soekarno's paleis Nog geen oplossing Negen overleven den in Agadir onder puin bevrijd 4 VRIJDAG 11 MAART 1960 \f;é - Mevrouw, hebt u reeds uw voor deel gedaan met de drastische prijs- v&Hagmg van HomSburg's vf&0swaren 7 Zo nee, vraag dan bij uw winkelier om inlichtingen en ook u zult verbaasd zijn over deze enorme prijsver- laging van de bekende en geroemde ëiomSsurg^s vi&eswaren. Probeert u dan met- Ben eens die heerlijke Homhprg's rookvers, de Gelderse worst welke door haar bereiding en verpakking dagenlang onveranderd heerlijk blijft. de Glorie van Guyk met INVENTUM is 't goed leven INVENTUM rr Om nooit te vergeten Zachter Het weer in Europa N.C.A.B. wacht met ondertekening c.a.o. jlWBBKfe, van ca 85 9 C. Ai nieuwe schiedamsche courant (Van onze parlementairs redacteur) DEN HAAG, 10 maart De minis ter van Economische Zaken, tirs. De "ous, wil alles doen om voorlopig nog tengs de weg van onderhandelingen het Conflict in de bouwwereld tot een op lossing te brengen. Hij heeft echter in oe Tweede Kamer bij een interpellatie °ver deze zaak duidelijk laten uitko teen, dat het kabinet wel degelijk on derling overleg heeft gepleegd over Verdere maatregelen, wanneer die 011- Vermijdlijk zouden zijn. Daarover kon de minister zich vanzelfsprekend in het openbaar niet uitlaten. Op vragen van de heer van Mastrigt heeft hij mede gedeeld, dat de spelregels omtrent het loon- en prijsbeleid bij de aannemers teel degelijk bekend zijn geweest, al stellen zij het nu anders voor. Hij gaf een vernietigend oordeel over het ge brek aan medewerking, dat de werk gevers te zien hebben gegeven. Cijfers omtrent de utjjging van de produktivi- teit hebben zij niet willen verstrekken a' hadden deze kunnen dienen tot ver sterking van hun stelling, dat doorbe rekening van de loonsverhoging bij lo pende werken ni. t mogelijk zou zijn. Uit tal van gegevens is de minis ter gebleken, dat de bouwprijzen teeer konden worden verlaagd. Op grond van de daling van de materiaal kosten was in 1958 en 1959 reeds een verlaging met vier procent mogelijk geweest. De minister concludeerde, dat noch in de jaren 1953 tot 1957 noch daarna de produktiviteitsstijging in de prijzen tot uitdrukking is gekomen. -C-Vat betreft de pogingen om het con- Rtct te beëindigen, is de regering de bouwers op de volgende wijze tegemoet Sekomen: T Er wordt van het bouwbedrijf geen prijsverlaging verlangd, een verla ging, die gezien de hoogte van de produktiviteitsstijging bij andere be drijfstakken wel zou zijn geëist. De verlaging van de vorstverletpre- mie tot een maximum van drie pro cent behoeft voor de... anderhanden zijnde werken niet aan de opdracht gever te worden doorgegeven. In bepaalde gevallen, met name bij de onderhanden zijnde werken, die op 1 september nog niet zijn vol tooid, mag onder zekere voorwaar den doorberekening plaats vinden. Minister De Pous deed mededeling van een nieuw voorstel dat hem „van bepaalde werkgeversorganisaties" was gedaan. Het kwam hierop neer, dat de aannemers volledig hun rechten en plich ten uit de contracten zouden handha ven, zowel wat de kostenstijgingen als wat de kostendalingen betreft. Daar naast zou de vorstverletpremie, die thans tien procent bedraagt, gedurende één jaar op nul worden gesteld. De minister noemde dit volkomen onaan vaardbaar. Applaus voor minister Minister De Pous heeft in de Tweede Kanier na zijn uiteenzetting een ap plaus gekregen voor de wijze, waarop hij zijn beleid verdedigde. In het Ne derlands parlement is dit een zeldzaam voorkomend huldeblijk. Hij bood weer stand aan de suggesties, om nu met (Advertentie) (Advertentie) dwingende maatregelen te gaan wer ken. „Wij leven in een democratie en een regering maakt hier geen prestige kwestie van," aldus de minister. Hij zei, dat hij tien jaar ervaring had op het gebied van maatschappelijk terrein en dat hij de machtsmiddelen kent. en hun repercussies. Ik geloof niet in dreigementen, aldus drs. De Pous. Vooral van socialistische zijde was men over de conclusie van de minister niet tevreden. Men vond zijn betoog wel sterk, maar had liever concrete harde maatregelen gezien door het op leggen van bindende regelingen. Ernstige waarschuwing Over het dwingend opleggen sprak ook prof. Oud (V.V.D.). Hij waarschuw de ernstig hiertegen. Het ligt niet in de aard van een kabinet, dat het devies voert zoveel mogelijk de verantwoorde lijkheid bij het bedrijfsleven zelf te la ten, aldus de liberale woordvoerder. Hij zei echter wel, dat het ooit eens zover zou kunnen komen. En de regering heeft daartoe zeker de bevoegdheid. Ook de heer Andriessen (K.V.P.) liet duidelijk weten, dat de regering baar loon- en prijsbeleid niet om wille van de bouwnijverheid moet laten verzwakken. Daarvoor staan er te grote nationale belangen op het spel. Hij had begrip voor de bijzondere om standigheden, waarin het bouwbedrijf verkeert.. Daarom kon hij er mee in stemmen, dat de minister 3 procent van de vorstverletpremie aan de aanne mers had geschonken, en geen prijs verlaging had gevraagd. De KVP-frac- tie betreurt echter in hoge mate, dat deze bedrijfstak geen gegevens heeft willen verstrekken omtrent de stij ging van de produktiviteit. Dergelijke gegevens moeten immers de basis vormen voor iedere loonregeling. Dr. Bruins Slot (A.R.) noemde de hou ding van de werkgevers ontoelaatbaar, daar deze ingaat tegen hetgeen zij met hun centrales zijn overeengekomen. 'Zij frustreren zowel de rechten van de ar beiders ais de taak van de regering, aldus de fractieleider van de A.R. De Kamer heeft na de interpellatie geen motie aangenomen. Algemeen was men van oordeel, en de minister was het daarmede eens, dat in de beschou wingen voldoende duidelijk de uit spraak was neergelegd dat men achter het beleid van de minister staat. Mo ties van vertrouwen zijn in het Neder landse parlement geen gebruik. Latijnse spreuken Er werd met Latijnse spreuken ge werkt o.a. door prof. Oud (summum ius summa iniuria). Dr. Bruins Slot had een nog veel meer toepasselijke spreuk: „Dura lex sed lex", waarbij het eerste woord een toespeling was op de voorzitter van de Raad van Be stuur Bouwbedrijf. ,,In dit verband is deze spreuk van heidense oorsprong," aldus de A.R.-woordvoerder. (De spreuk betekent: de wet is wel hard, maar het is nu eenmaal de wet. Red.). UXiU Tijdens de vergadering van de Tweede Kamer van donderdagavond, die was gewijd aan de bouwstahingontlokte een snedige opmerking van prof. dr. P. J. Oud een gulle lach aan de ministers, die aan de regeringstafel hadden plaats genomen. V.l.n.r. achter de tafel: prof. dr. J. Zijlstra, premier prof. dr. J. E. de Quay. drs. J. W. de Pous, mr. J. van Aartsen en mr. A. C. Beerman, Linksonder: De heer Van Mastrigt aan het woord in de avond vergadering van de Kamer. (Van onze Limburgse redacteur) MAASTRICHT, II maart Op de' autoweg Geleen-Heerlen is gister avond onder de gemeente Spaubeek een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij drie personen op slag werden gedood en een persoon zwaar werd ge wond. Tengevolge van een nog niet precies bekende oorzaak botste op de plek waar de vierbaans weg in verband met herstelwerkzaamheden tijdelijk in een tweebaans weg overgaat een uit Heer len komende personenauto, bestuurd door de 33-jarige C. Snjjders uit Ge leen, directeur van het Heerlense Euro pahotel tegen een uit tegenovergestel de richting komende auto op, nBestuurd door de 48-jarige uitvoerder van een betonmaatschappij A. Geerts, eveneens uit Geleen. Beide chauffeurs werden op slag gedood evenals de echtgenote van uitvoerder, de 50-jarige mevr. Geerts. De heer Snijders was gehuwd en va der van drie kinderen, het echtpaar Geerts had vier kinderen. Een derde inzittende die met het echtpaar Geerts meereed, mevr. Ouwerkerk uit Geleen, moest met een schedelbasisfractuur in het St. Jozef-ziekenhuis te Heerlen worden opgenomen. Ook de stoffelijke overschotten van de drie slachtoffers werden naar Heerlen overgebracht. De auto's werden totaal vernield. Het verkeer op de drukke autoweg werd geruime tijd gestagneerd. VENLO In de nacht van woens dag op donderdag is de vijftigjarige drogist A. Theunissen uit Horst met zijn auto op de weg tussen Venlo en Horst tegen een boom gereden en daar bij op slag gedood. Het slachtoffer laat vijf kinderen achter. AMERSFOORT De 41-jarige W. Voortman uit Nunspeet en de 32-jarige F. Berghuis uit Vierhouten, beide van beroep buffetbediende, zijn gister nacht om half twee verongelukt op het kruispunt Laan 1914 en Daan Fokke- malaan. Zij waren van de wedstrijd Sparta-Glasgow-Rangers in een gehuur de auto met grote snelheid op weg naar huis. De toedracht van het ongeval is niet komen vast te staan. Tegenliggers waren er niet. De auto wrong zich om een boom, waarbij de inzittenden op de weg werden geslingerd. Dé heer Voortman was op slag dood, de heer Berghuis van elf kinderen, overleed kort na het ongeval. EINDHOVEN -Gistermiddag is in de Van Thienenlaan het negenjarig knaapje J. Poell op de fiets aangere den door een bestelauto. De jongen werd zo zwaar gewond, dat hij kort na aankomst in het binnenziekenhuis aan de gevolgen overleed. AMSTERDAM Gisteravond ls de 4-jarige Ronald Blits in de 2e van Swindenstraat overreden. Hij was op slag dood. Het jongetje was onder een stilstaande auto gekropen om een lol- lie, die hij had laten vallen op te rapen. Toen hjj het snoepgoed gepakt had kroop hij onder de auto uit aan de kant van de rijbaan. Op het moment dat juist een tankauto passeerde. Deze wa gen reed met het rechterachterwiel over het jongetje heen. Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen, maar in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit zuide lijke richtingen. Zachter. Zon; 7.02-18.39. Maan: 17.53-6.33. max. min. neersl. Station Weer temp. temp. afgel. gisteren 24 uur Den Helder onbewolkt 5 2 2 i'penburg half bew. 10 -0 0 Vlissingen licht bewa 12 3 0 Eelöe onbewolkt 6 -0 1 De Bilt licht bew. 8 1 1 Twente licht bew. 8 0 1 Eindhoven zwaar bew. 10 2 1 Zd.-Limburg geheel bew. 12 2 2 Stockholm geheel bew. -3 -7 0 Kopenhagen zwaar bew. 4 1 0 Londen zwaar bew. 14 6 5 Amsterdam half bew. 8 1 1 Brussel geheel bew. 14 1 0.1 Luxemburg zwaar bew. 9 3 0 Parijs geheel bew. 16 8 0.5 Nice weerlicht 13 7 12 Berlijn onbewolkt 9 1 0 München zwaar bew. 13 1 0 Zürich geheel bew. 13 3 0 Genève geheel bew. 8 1 1 Wenen zwaar bew. 4 -1 0 Athene zwaar bew. 10 6 0 Rome regen 15 11 14 Lissabon regenbui 14 6 3 DJAKARTA, II maart (UPI, Reu ter) De Indonesische luchtmacht heeft alle oefenvluchten afgelast nadat is komen vast te staan dat de be schieting van Soekamo's paleizen door een van haar straaljagers niet kon worden beschouwd als een op zich zelf staand incident. Volgens onofficiële berichten is de jonge piloot van de MIG-17, die woens dag de paleizen van de president in Djakarta en Bogo'r en de bad- en vis sersplaats Tjiiintjing aan de baai van Djakarta heeft beschoten, aanvanke lijk door iemand opgepikt die hem van burgerkleren heeft voorzien. Dit zou op een afgelegen plaats zijn gebeurd waar de piloot, Daniël Alexander Maukar, een Menadonees, zijn straaljager aan de grond had gebracht. De vlieger reed in een auto toen hij op ongeveer 60 km buiten Bandoeng door soldaten werd gevangen geno men. Van officiële zijde weigert men commentaar te leveren op de berich ten dat Maukar zijn actie klaarblijke lijk van tevoren heeft beraamd en het zo geregeld heeft dat hij door een vriend zou worden opgevangen. Het is niet bekend wie de andere persoon in de wagen was. De Indonesische auto riteiten waren aanvankelijk geneigd het incident te beschouwen als een ge val van „amok". Rondom president Soekarno's Vrij heidspaleis in Djakarta hebben le- gertroepen nu luchtdoelgeschut opge steld en een cordon opgetrokken," als veiligheidsmaatregel. De dader van de aanslag is volgens mededelingen van luchtmachtkringen gisteren naar Djakarta overgebracht om verhoord te worden. Hij zai voor een tribunaal van de luchtmacht moe ten verschijnen. In de omgeving van het paleis i:i de hoofdstad patrouilleren soldaden in pantserwagens en vrachtauto's. Arbei ders zijn begonnen met het herstel van de paleisgevel, die door de mitrailleur kogels is beschadigd. President Soekar- no confereerde gisteren gedurende een half uur met de ch.ef van de lucht machtstaf, luchtmaarschalk Suryadar- ma. UTRECHT, II maart De heer W. J. Andriessen, de nieuwe bemiddelaar in het bouwconflict, heeft de werkne mersbonden in Utrecht gistermiddag medegedeeld, dat zijn pogingen om te komen tot een oplossing van het con flict zijn mislukt. Op verzoek van de katholieke werkgeversvereniging heeft de heer Andriessen een gesprek gehad met zowel de minister van Economi sche Zaken als met de drie hoofdbe< sturen van de werknemersvakbonden. De bemiddelaar zocht de oplossing in de sfeer van de vorstverletpremie. De vakbonden hadden zich bereid ver klaard, aan een gesprek met de rege ring deel te nemen, wanneer de rege ring in het voorstel van de heer An driessen mogelijkheden zag die haar prijspolitiek niet zouden aantasten. De ministerraad is echter tot de conclusie gekomen, dat het voorstel Andriessen in het kader van haar politiek onaan vaardbaar is. Minister De Pous heeft dit gisteravond in de Tweede Kamer medegedeeld in zijn antwoord op de interpellatie Van Mastrigt. Intussen is van de zijde van de Ne derlandse Christelijke Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond medegedeeld dat aangenomen moet worden, dat dé voorzitter en de secretaris van de N.C.A.B. waarschijnlijk niet vóór za terdagnamiddag tot ondertekening van de c.a.o. voor het bouwbedrijf zullen overgaan. Zaterdag zal namelijk in Utrecht een buitengewone algemene vergadering van de N.C.A.B. worden gehouden ter bespreking van het con flict. Men verwacht ongeveer zeshon derd afgevaardigden van alle afdelin gen, zoals bekend hebben verschillen de afdelingen van de N.C.A.B. aange drongen op het beleggen van deze ver gadering, aangezien men bezwaren had tegen de ondertekening van de c.a.o. De N.C.A.B. heeft 'gistermorgen officieel per aangetekende brief be richt ontvangen van de Raad van Be stuur Bouwbedrijf, dat hij geroyeerd is als lid van deze raad. Het hoofdbe stuur van de N.C.A.B. is van plan, volgende week schriftelijk protest aan te tekenen tegen dit besluit. Verder heeft de Raad van Bestuur Bouwbedrijf met nadruk ter kennis van de leden der aangesloten organisaties gebracht, dat het verboden is werkne mers in dienst te nemen die wegens deelneming aan de staking zijn ont slagen. Op een gistermiddag gehouden' te- legrafiscn bijeengeroepen algemene vergadering van de Nederlandse Ver eniging van Wegenbouwers heeft de ver gadering zich in haar geheel achter het standpunt van het hoofdbestuur ge steld, dat geen afstand kan worden ge daan van het recht, met de opdracht gever de lopende werken af te reke nen op basis van de in de contracten voorkomende risicoclausule. De vergadering sprak haar veront waardiging uit over wat zij noemden „de onelegante wijze" waarop het Col lege van Rijksbemiddelaars de c.a.o. voor het bouwbedrijf wil doen invoeren. Zij ging akkoord met het besluit van het hoofdbestuur om het College van Rijksbemiddelaars in kort geding te dagvaarden. Het bestuur en de leden van de Ne derlandse Metselaars Patroons Bond, die gisteren in Amsterdam in algemene vergadering bijeen waren, hebben aan de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, de drie aannemersbonden en de drié cen trale werknemersorganisaties in het bouwbedrijf uitdrukkelijk meegedeeld, er op te staan dat wat ook de be slissing zal zijn van de aannemersor ganisaties in het conflict door de aannemers aan de onderaannemer- metselaarspatroons eventuele loonsver hogingen zullen worden doorbetaald. Zoals reeds gisterenmorgen door de landelijke stakingsleiding is me degedeeld, zal de staking in het bouwbedrijf uitgebreid worden tot enkele steden in het zuiden van het land, die niet op de oorspronkelijke lijst van de landelijke stakingsleiding voorkomen. De werkzaamheden aan een groot bouwwerk in Den Bosch zijn al stopgezet. De landelijke sta kingsleiding verwacht, dat de sta king zich ook nog zal uitbreiden tot Helmond, Boxtel en Apeldoorn. De financiering van de uitkeringen aan de duizenden stakende bouwvak kers in ons land, waarmee zaterdag een begin zal worden gemaakt, levert de vakbonden geen enkele moeilijk heid op, aldus heeft de voorzitter van de centrale stakingslciding, de heer C. Brandsma, medegedeeld. De vakbon den, zo zei hij, kunnen dit nog weken volhouden en beschikken naast direct liquide middelen over grote kredieten bij tal van banken. (Vervolg zie elders in dit blad) Wij verheugen ons over de eens gezindheid waarmee de Tweede Ka mer zich bij de interpellatie-Van Mas trigt achter de regering heeft ge schaard, hetgeen begrijpelijk mag zijn na hetgeen wij in vroegere com mentaren over het bouwconflict en het standpunt van de aannemers ge schreven hebben. Dis vreugde wordt echter getemperd bij de gedachte, dat net nodig was het loon- en prijsbeleid te beschermen door een uitspraak van de Kamer over een kwestie die in beginsel aan het overleg tussen de partijen in het bedrijfsleven moet worden overgelaten. De staking in de bouwnijverheid heeft deze gang van zaken helaas onvermijdelijk ge maakt. Hoe begrijpelijk de interpel latie dus ook was, gevaarlijk was zij eveneens. Dat bleek wel uit de po ging van de socialisten om de nood van minister De Pous tot hun deugd te maken door hem via het opleggen van een bindende loonregeling en het gebruik maken van de Prijsop- drijvings- en Hamsterwet een eind- weegs voort te duwen in de richting van het dirigisme. Uiteraard wisten de minister en het overgrote deel van de Kamer de zin van de interpel latie beter naar waarde te schatten. De aannemers hopelijk ook. Het betoog van de minister heeft op de Kamer grote indruk gemaakt. Het vertoonde nochtans zwakke plekken. Zo kon het niemand duide lijk worden waarom de minister de aannemers tijdens het overleg aan zienlijke tegemoetkomingen heeft aangeboden, terwijl toch zijn gehele betoog bedoelde te bewijzen, dat de bouwnijverheid geen andere behan deling verdient dan de rest van de bedrijfstakken. De enige verklaring die de minister er voor gaf betrof de bijzondere geaardheid van de bouw nijverheid, maar aangezien de aan nemers hun gehele standpunt in het conflict baseren op deze bijzondere geaardheid vinden wij de verklaring van de minister volstrekt onvoldoen de. Het zou ons, ter wille van de objectiviteit, dan ook liever geweest zijn als in het debat ook het aanne mersstandpunt van deskundige zij de belicht was. Wij nemen weliswaar niet aan, dat de conclusie van de Ka mer daardoor sterk gewijzigd zou zijn, maar het debat zou aan duide lijkheid gewonnen hebben. Over een deskundige vertolker van hét aannemersstandpunt zou de Ka mer hebben kunnen beschikken in de figuur van de AR-heer Aantjes, secretaris van de christelijke aanne- mersbond. Deze bond heeft zich wel iswaar op zedelijke gronden van het gelijk van minister De Pous laten overtuigen, maar daarbij heeft hij uitdrukkelijk vastgehouden aan de economische juistheid van het stand punt der aannemers. Het debat zou dus bepaald rijker geworden zijn wanneer de heer Aantjes, voor deze keer eens vergetend dat de linker hand niet mag weten wat de rechter hand doet, duidelijk gemaakt had wel ke offers er nu eigenlijk gebracht moeten worden. Als één ding uit het bouwconflict duidelijk geworden mag zijn, is het wel de ergerniswekkende ondoorzich tigheid van deze bedrijfstak. (Advertentie) Warm watert* I voor minder I dan '/7 cent per liter bij nacht- stroom, met B een boiler van AGADIR, 11 maart (AFP, Reuter) Gisteren, twaalf dagen na de ramp, zijn nog negen overlevenden onder de puin hopen van Agadir vandaan gehaald. Een van hen was een man van 70 jaar. Bij zonder tragisch was echter het lot van twee zusjes die in de wijk Talbordj werden gevonden. Het jongste zusje stierf kort na de redding in de armen van het oudere zusje. Deze bleek haar verstand verloren te hebben. Zij was licht gewond en volledig uitgeput. De ouders van de kinderen zijn vermoedelijk twaalf dagen geleden reeds omgekomen. Kroonprins Moelai Hassan heeft op zijn hoofdkwartier te Inezgane met func tionarissen en deskundigen gesproken over de mogelijkheid om zo spoedig mo gelijk de onbeschadigde fabrieken en de haven van Agadir weer in gebruik te laten nemen. Er zijn plannen ge maakt om havenarbeiders over te bren gen naar een kamp in het noordelijke gebied van Agadir, dat slechts gedeel telik vermeld is. Tegen het einde van de tniearnT aan boord 28.000 houders met gifgas, schip met gifgashouders 7ot h„e,bbe" de nazi's in de Oostzee een poogd deze lading te bergen Nn d*9h baanden lang hebben duikers ge- het zeewater waren aangetast De f'n"10 P-leek' dat reeds vele houders door met beton zijn volaestnrt r>«"h ampullen zijn nu m grote vaten geplaatst, die in het diêpsfegedeelte van de V£n de "August Peters" moet de »aten P geaeelte de Atlantische Oceaan - ongeveer 500 km ten westen van Spanje tot zinken brengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1