Dames suède jasjes f' 109,- 119,- f 129,- -139,- L49,- Dames regenmantels 35,- 45,- f 55,- f 65,- f 75,- Heren regenjassen en coats 35,- 45,- 55,- f 65,- Heren colberts 25,- 35,- 45,- 55,- f 65,- Heren pantalons 19,50 29,50 39,50 f 49,50 Het ROVERSNEST in Siciliaanse klooster het Lloyds Register verontrust over wereld sclieepsbouYv ■■GÉI Vondstrn het zoeklicht Lof en kritiek op liet directie beleid bij de ROBECO Olieraffinaderij in Amsterdam De monniken werden door de Mafia geterroriseerd Anton Molkenboer overleden Bemoedigend verloop sloop programma Promotie-damduel bleef onbeslist Plannen voor vestiging van Pure Oil Company Westelijk voorstel voor ontwapening Het Oecumenisch Concilie Schiedam, Tel. 67416 Olie- en vetmarkt mmm Monsieur K. in Parijs Pakkei; Vlisco zeer bevredigend verkocht De hersenspoeling bij het Britse leger Groente en fruit naar 'Noorwegen Concurrent voor de transistor? Convocatie na Pasen? Gemeentel, uitkeringen aan de stakers NSC VRIJDAG 11 MAART 1960 PAGINA 4 O %- 'w Dames-, Heren- en - Kinderkleding 7/ Niemand Een onschuldig lijkende tuinman 1 sm&M 'a' Alleen vrijwilligers onder toezicht van arts Basisverbreding Bespreking in Den Haag :ël« di' Bar voorjaar mmm* J «7 -I'Jij Broersvest 1 i 1 WIJ NEMEN ALLE BETAALZEGELS AAN tewêsttê met de «enoeinde bende rovende monmken^gewaagde^fUU- apothe er^ «nh^enhetda7 ttfigSSSZ het land van ae angMe kl00sterlingen in gevaar zou komen Bovendien zouden de bandieten hebben, het fraaie ta- Niemand dergenen, die door de ban dieten tot slachtoffer werden gemaakt, waagde het, de politie er in te men gen. Evenals de apotheker, die nota- bene een doctorstitel bezit, verontschul digen ze zich thans door te zeggen, dat de toenmalige carabinieri nift betrouw baar waren en misschien wel met de bandieten heulden. De laatste zorgden door het afmaken van vee en het in brand steken van schuren en voorrra- den, dat de schrik er in bleef bij de mensen. Tenslotte kwamen ze zo ver, omeen wat wij zouden noemen onbe zoldigd rijksveldwachter, die geweigerd had, hen te helpen, van een hinderlaag uit neer te schieten, en zwaar te verwon den. Nadien geloofden de monnikén in het belang der slachtoffers te handelen door te bemiddelen. De laatste overval wer.pl de bandieten echter noodlottig. Want de politie in de provinciale hoofdstad Caltaniseta kreeg de lucht van de terreur, waardoor de omgeving van Mazzarino geteisterd werd en ging 'n onderzoek instellen. De eerste, die hiervan iets gewaar werd, was de tuinman. Hij vluchtte naar Genua, werd BOTTERDAM, 10 maart De Noord - amerikaanse talken liepen in het begin van deze 4-daagse berichtperiode nog verder op. De kopers namen aan. dat het ditmaal menens was en betaalden de hogere vraag-' prijs voor bleaehable fancy talk verschil lende malen. Ook de tweede hand maakte Men moet de Italiaanse best seller „De Tijgerkat" hebben gelezen, het bucolische meesterwerk van de Siciliaanse aristocraat, die er het leven en de toestanden op Sicilië van ruim honderd jaar geleden in beschreef of men moet door het gebergte van Tinakria, zoals Sicilië in de Oudheid heette, gezworven hebben om zich te kunnen voorstellen hoe het mogelijk was, dat van een klooster uit boodschappers van een roverbende naar gezeten bur gers togen, om van hen afgeperste geldsommen in ontvangst te nemen of hen te waarschuwen, dat indien ze niet betaalden, hun leven en dat van hun kinderen niet meer veilig zou zijn en als eerste waarschuwing hun huis in brand zou worden gestoken. Men moet eigenlijk met eigen ogen aanschouwd hebben hoe in de uithoeken van Sicilië de tijd als het ware stil is blijven staan en tevens weten, dat gedurende de'laatste jaren herhaaldelijk zonen van rijke ouders ontvoerd werden en wekenlang in een grot gevangen wer den gehouden tot de gevraagde losprijs betaald was Ja, dan beseft men, hoe weinig er eigenlijk nodig was, om enkele weltfremde monniken m een afgelegen streek, in een omgeving, waar de bevolking wist, met op de carabinieri te kunnen rekenen, tot medeplichtigen van een kleine bende te maken, die één hunner als tuinman in dienst van het klooster had doen gaan.... hen als bemiddelaar op te met em*e "Van" een treden in een kwestie met de genoemde richt hebben gelezen, gde jjj_ apotheker. De gardiaan weigerde hierop daar echter gearresteerd en naar Sici- rovende monmke g i,n te aaan maar de tuinman bad en ng overgebracht, waarhij zich in de ge vangenis het leven benam. Het feit, dat de dreigbrieven op een schrijfmachine van het klooster geschreven waren en in een put revan enkele wapenen gevonden werden, was oorspronkelijk aanleiding dat de monniken voor de hoofdschuldigen werden aangezien. Maar de tuinman had de sleutels van alle vertrekken en moet de wapenen in de put geworpen hebben, teneinde de politie ten béhoeve van zijn opdrachtgevers op een dwaal spoor te brengen. De zaak is thans In vol onderzoek, terwijl de vier kapucijnen in de gevange nis zijn opgesloten, op beschuldiging van medeplichtigheid. Het blijkt intus sen niet gemakkelijk, de eigenlijke aan stichters op te sporen, omdat met de tuinman de voornaamste schakel verdwe nen is. Zoals altijd werkten de mafiosi in de grootste geheimzinnigheid. Men kan tot dusver slechts vermoeden, maar roverhoofdman^GiuTiano en van de mafio si, teneinde sensationele rep°r'?gJfnnse schrijven over de monniken van t kloos ter van Mazzarino. Hun bevindingen wa ren minder sensationeel .dan ze ver wachtten en toch weer sensationeel. Want de situatie bleek heel anders, dan uit de eerste berichten geconcludeerd werd. Niet de monniken roofden, maar ze tra den als bemiddelaars op. Het neemt na tuurlijk de schuld met weg van de vier monniken, die zich tot medeplichtigen maakten uit angst voor hun leven doch het werpt toch een heel ander licht op deze toch wel beschamende affaire, wel ke alleen verklaard kan worden door de mentaliteit van de mensen in die uithoek d£?Dea apotheker, het eerste van de bende afpersers, leverde zelf een typisch staaltje van die mentaUteitdOor aan de reporters te verteilen, pucijner monniken evenzeer slachtoffers waren als hij. Hij nam 't hun met kwa- liik dat hij meer dan een miljoen lire aan' de bende had moeten afstaan, eerst een half miljoen en daarna, toen alsi waar schuwing de rode hand op zijn dak ha. gekraaid, nog een half miljoen. Het onderzoek van de politie heeft ove rigens uitgewezen, dat de bende OP bij zonder geraffineerde wijze te werk w s ee®aan. Hun „zaakwaarnemer de kloos- tertuinman Lo Bartolo, een zestigjarig hoogst °nschuldigiij?envitto?to de «ar- vertroouwen van Padre Vittorio, de „ar diaan weten te winnen. Nu al w"r ®nkele jaren geleden zat deze s avonds laat; m zijn cel, toen er plotseling kogels om zijn oren floten. Dodelijk verschrikt maakte, hii alarm, de andere monniken snelden toe maar de dader bleek in en rond het klooster onvindbaar. Men durfde inmid dels niet de donkere nacht m. omm he naburige Mazzarino hulp te halen, zien de verlatenheid van de streek en het late uur. Pas de volgende dag werd de politie gewaarschuwd, wier' onderzoek echter geen enkel resultaat opleverde. De volgende dag vroeg de tuinman de gardiaan te spreken en deelde hem onder de "rootste geheimhouding ®ede' derd te zijn door enige genadeloze ba - dieten, die hem bevalen, de gardiaan over hiervan gebruik om enkele posten loko en stomend te ruimen. Doch na een week was het beeld weer geheel anders: de prijs de kopers zich terugtrokken. Daar de po liep enkele dollars per ton terug, waarop sitie van de mindere soorten Noordameri- kaanse talk slechts weinig v-sranderde, on dergingen de inlandse technische dierlijk vetten ook weinig wijziging, met enkele zaken. De onderhandelingen over de voor verkoop van de nieuwe vangst walvistraan zijn beëindigd: de vastgestelde prijs van 72.10.- per longton is dezelfde als het vorige jaar. Kokos- en palmpitolie daal den ditmaal vrij aanzienlijk. Palmolie was nog een fractie lager, maar verkopers zijn nu niet meer tot verdere concessies be lager dan het vorige, met flinke afdoenin gen in soyaolie. Alleen lijnolie vormt hier- reid. Voor de liquide oliën ligt het huidi ge slot. na enkele fluctuaties, wederom op een uitzondering, die kon zich van de sterke baisse in de vorige berichtperiode volledig heitellen, zelfs met een zeer vast slot. Voor verschillende soorten vetzuren bestond aanvankelijk goede kooplust tot onveranderde a iets lagere prijzen. De af gelopen 14 dagen vielen in twee weken uiteen, in de eerste was de ondernemings lust bevredigend, in de tweede liet deze daarentegen veel te wensen over. (Mede gedeeld door Bessem De Schepper te Rotterdam). HAARLEM, 10 maart Op de leeftijd van 87 jaar is vannacht te Haarlem over leden de mozaiek-schilder Anton Molken- boer, die bekendheid genoot in binnen- en buitenland. Hij werd in Leeuwarden geboren en studeerde aan de Rijksacade mie voor beeldende kunst te Amsterdam, waarna hij zijn studie voortzette in Parijs en New York. Teruggekeerd in ons land was hij onder meer een aant^ jaren als lector verbonden aan de Rijksacademie voor beeldende kunst te Amsterdam. Aan vankelijk maakte Molkenboer meer wand schilderingen. o.a. voor het Sint Francis- cus gasthuis te Rotterdam, later legde hij zich in het bijzonder toe op moz^jek. In vele kerken van ons land zijn werleen van hem te zien, evenals In Amerika. België, Frankrijk en Zweden. Ook maakte Molkenboer omstreeks 1920 voor de Wagnervereniging te Amsterdam kostuums en decors, De overledene was Ridder in de orde van Oranje-Nassau en de Franse regering benoemde hem in 1950 tot Ridder in het legioen van eer, als er kenning voor zijn werken in en voor Frankrijk onder meer voor het in 1950 te Kapelle in Zeeland gemaakte Franse oorlogsmonument. het voornemen bernakel. het enige kostbare bezit van het doodarme Klooster te vernielen. De gardiaan probeerde^ eerst, de ban dieten tevreden te stellen met het wei nige geld, waarover hij beschikte. Het klooster leeft van aalmoezen en hij kon dus niet veel bieden. Maar de bandieten gebruikten zijn aanbod, om hem aldus in hun netten te verstrikken. Mede door de sluwheid van de oude tuinman slaagden ze er tenslotte in> de gardiaan en drie der monniken tot hun handlangers te maken Ze lieten het niet bij de apothe ker, zetten spoedig hun bedreigingen kracht bij, door op 'n stille weg de rijke grondbezitter Canata te overvallen, toen deze met vrouw en zoontje in zijn auto door het land reed. Ze sleepten Canata uit de auto en schoten hem Voor de ogen van vrouw en kind dood. Hij had gewei- gerd hun geld te geven. Sinsdien durfde niemand in. Mazza rino en omgeving de bandieten te weer streven Om de aandacht niet al te veel op de gardiaan te vestigen, dwongen ze ook de drie andere monniken hun hand- en spandiensten te verlenen. Ze belastten zich, na de mededeling ontvangen te hebben, dat hun hetzelfde lot als dat van Canata zou treffen, indien ze niet gehoor zaamden, met het overbrengen van „boodschappen" en het incasseren der afgeperste geldsommen. LONDEN, 10 maart Volgens het jaarverslag over 1959 van Lloyds Re gister of Shipping is er aanleiding tot toenemende verontrusting voor de scheepsbouw in het algemeen. In het verslag wordt medegedeeld dat de ton nage aan schepen, die in 1959 in de gehele wereld van stapel liepen, met een totaal van 8,7 miljoen brutoton de eerste vermindering van de scheeps bouw sedert 1947 betekent. In de toe komst zal blijken, dat 1958 met 9,3 miljoen ton aan te water gelaten sche- pen een hoogtepunt bereikte, dat waar de politie vertrouwt, spoedig tot arres- schijnlijk nog gedurende vele jaren tatie van de hoofdschuldigen te zullen „jef. geëvenaard zal worden, aldus het kunnen overgaan. En dan is er zeer ze-1 verslag, ker een der interessantste processsen in 1 de oude historie van de Siciliaanse mafia op komst. K. H. Het zestiendeëeuwse, half vervallen' ka- pucyncr klooster van Mazzarino op Si- citië, waar de overgebleven nwnniken treuren om hetgeen hun vier door angst verteerde medebroeders deden (Van onze dammedewerker) Nadat ln de halve competitie om één plaats in de hoofdklasse van de Rotterdamse Districtsdambond in het seizoen 1960-1961 zowel Bleiswijk als Constand 2 van Pernis met 12-8 hadden gewonnen waarmede de degradatie naar de eerste klasse van Femis vast stond concentreerde donderdagavond de belangstelling van de Rotterdamse dammers zich op het beslissende duel Constant 2—Bleiswijk. Na ruim vier uren spelen vielgeen beslissing. De wedstrijd eindigde namelijk in 10-10. Volgende week volgt de eerste beslissingswedstrijd. Constant 2 en Bleiswijk 1 moeten doorspelen tot een beslissing is verkre gen, want in oordpunten staan de tien tallen volkomen gelijk. De strijd donderdagavond was bij zonder spannend. Het duurde enige uren. voordat de eerste beslissing viel. Een remise-resultaat. Daarna hebben om beurten de combattanten een kleine voor sprong gehad, het laatst Constant 2. Maar bij de stand 10-8 forceerde de Bleiswijk-speler Slappendel winst en dat betekende 10-10, een volkomen aan- vardbaar resultaat. Volledigheidshalve willen we hieraan evenwel toevoegen, dat de kwaliteit van de partijen ons enigs zins tegenviel. In deze vorm spelende zal het team, dat uiteindelijk promoveert, tot de zwakste verenigingen van de hoofd klasse behoren. Wel willen we hieraan toevoegen, dat het uiteraard moeilijk te beoordelen valt in hoeverre de spanning van deze beslissende ontmoeting haar na delige invloed heeft doen gelden op deze kwaliteit van het spel. De uitslag luidde: H, J. KermisD. van Spengen, 0-2; H. KleinJ. van Spen- gen, 1-1; L. Pors—C. Molenaar, 1-1; H. v.d. Velde—P. L. in 't Veen, 2-0; J. AkkermanK. Duijvestein, 1-1; J. Voor- burghA. J. Goris, 1-1; L. Vlasblom— J. Groenewoud, 1-1; P. N. Poldermans D Slappendel, 0-2; J. de JongW. v.d. Heuvel, 1-1; J. v.d. LindenA. P Noorman, 2-0; totaal Constant 2—Bleis wijk 1, 10-10. -w'«> 'r v f In de afgelopen 2% jaar namen de orders gestadig af, zelfs nog voor het duidelijk werd, dat de scheepsbouw- capaciteit in de wereld te snel groei de. De in aanbouw zijnde tonnage geeft nog maar weinig vermindering te zien, maar de aandrang tot afleve ren is verdwenen en de nog steeds om vangrijke uit te voeren orders staan bloot aan de mogelijkheid van uitstel en annulering. Eind 1959 waren er ongeveer 6 mil joen ton scheepsruimte wegens gebrek aan emplooi opgelegd en had de re- servevloot der Verenigde Staten een omvang van 13,5 miljoen ton. Een omvangrijker sloopprogram ma is wenselijk en de ontwikkeling in 1959 is in dit opzicht bemoedi gend. De totale in dat jaar geslpop- te tonnage van bijna drie miljoen ton vertegenwoordigt het hoogste jaarcijfer dat ooit werd bereikt en de vraag naar schroot is nog steeds zeer groot. In deze kritieke periode van waarschijnlijk drie a vier jaar zal er voor het verkrijgen van scheepsbouworders zeer sterke con currentie bestaan. Het meest opmerkelijke feit van de na-oorlogse jaren was volgens het ver slag de toeneming in Japan van een produktie van 400.000 brutoton in 1954 tot 2,4 miljoen ton in 1957. De afge lopen twee jaar is de omvang van de Japanse scheepsbouw successieve lijk verminderd tot 2,1 miljoen en 1,7 miljoen ton alvorens in het afgelopen jaar een daling ontstond tot 1,2 mil joen ton. Tendele doordat deze beide landen als gevolg van de oorlog de installaties moesten vernieuwen, be reikten zij een veel sneller bouwtem- po dan de meeste andere landen. In dit opzicht maakt Zweden een opmer kelijke uitzondering, waar in 1959 een hoogtepunt der produktie van 857.000 ton werd bereikt. De snelle aflevering was voor alle drie de landen een fac tor, die ze het meeste succes deed hebben bij het werven van orders op de open markt voor export van scheepsruimte. In Nederland werd in 1959 met 607.000 ton een hoogtepunt bereikt, terwijl Italië met 518.000 ton slechts weinig beneden de beste omvang van zijn scheepsbouw bleef. Ook deze twee landen hadden een goed aandeel in de buitenlandse orders. Na1 de oorlog heeft de scheepsbouw in Frankrijk, Noorwegen en Spanje zich gestadig ontwikkeld, hoofdzakelijk door binnen landse orders. Denemarken, Polen, België en Joego-Slavië hebben alle bloeiende scheepswerven, die een be hoorlijk aandeel in de buitenlandse or ders hebben, aldus het jaarverslag van Lloyds. I MEN HEEFT ZO HET een en an der kunnen lezen over de uitgebreide voorzorgsmaatregelen, welke bij het be zoek van monsieur K ofwel Khroesj- tsjev aan Parijs genomen worden. Mon sieur K. zal er o.m. het huis bezich tigen waarin Lenin woonde. Het staat reeds thans onder een veel strenger toe zicht aan het geval was in de jaren 1908 tot 1912, toen op de vierde verdie ping van dat huis in de Rue Marie Rosen in het veertiende arrondissement een verdacht individu huisde, een zekere Iljits Uljanof, later beroemd als Lenin. Deze verdachte Rus werd er verzorgd door zijn oude moeder en zijn vrouw, Nadiedja Kroepskaja. Ze beschikten met zijn drieën slechts over twee kamers en een keuken. Tegenwoordig is dit „appar tement" het trotse bezit van een jonge, werkende vrouw. Niet ver er vandaan staat een hotel, waar in de Rue d'Alé- sia van 21 tot 27 december 1908 het vijfde congres van de pan-Russische, so cialistische arbeiderspartij werd gehou den. Monsieur K interesseert ztoh daar niet zo erg voor, maar Lenins woning wil hij met alle geweld bekijken. MONSIEUR K IS OVERIGENS niet de eerste grote Rus, die in Parijs officieel ontvangen wordt. De eerste was tsaar Peter de Grote, ook voor ons land geen onbekende. Men heeft van hem geno teerd staan, dat hij twee meter en drie centimer lang was en enorme hoeveel heden voedsel consumeerde. Een andere Russische bezoeker, aan wie evenwel geen blij welkom werd toe geroepen, was tsaar Alexander I. een der overwinnaars van Napoleon. Hij le gerde in 1814 zijn Kozakken in het Bois de Boulogne. Daarna kwam, als gast van Napoleon III. in 1867, tsaar Alex ander II en in 1896 bracht tsaar Nico- laas II een bezoek aan Parijs. Men herinnert er daar nu aan, dat monsieur K dezelfde voornaam heeft als d'ie tsaar, aangezien Nikita een verklein woord van Nicolaas is. Dat bezoek van Nicolaas II had een marathon-achtig karakter, doordat het volkomen overladen was. Op een dag bezocht de tsaar aller Russen het Louvre, de porseleinfabriek van Sèvres, het kasteel van Versailles, zat hij aan aan een galadiner en woonde hij een bal letvoorstelling bij. Geen wonder dat hij de volgende malen, bijv. bij een voorstelling in de Opera, geen enkele maal applaudisseer de. Hij was kennelijk bang, dat er daarna gebisseerd zou wordenToen hij een andere keer van gala-uniform verwissel de, viel hij doodmoe in slaap. Men durfde hem pas na een half uur te wek ken, omdat heel officieel Frankrijk op hem te wachten stond. Van de diners. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 9 maart De bespre, kingen tussen de Pure Oil Company in die Verenigde Staten en het gemeentebe stuur van Amsterdam over de vestiging van een olieraffinaderij zijn thans zo ver gevorderd dat, naar verwacht wordt, spoe dig definitievebeslissingen worden geno men. Als vestigingsplaats voor het be drijf is een terrein in het westelijk ha vengebied aangewezen vóór de Hembrug Tijdens een lezing voor de Amsterdamse KVP over de economie van de hoofd stad heeft wethouder mr. F. van Wijck zich optimistisch over de kansen uitgela ten, al noemde hij de betrokken maat schappij niet met name. De Pure Oil Company is tot dusver slechts actief geweest in Noord- en Zuid- Amerika Onlangs is het besluit gevallen om de 'activiteiten uit te breiden tot Europa. Daartoe heeft een delegatie van het bedrijf, onder leiding van de bedrijfsleider Ralph S. Fowler, een reis gemaakt langs de Europese havenste den met het doel de vestiging van een 'raffinaderij te bespreken. Bij zijn terug keer verklaarde hij Amsterdam een goe de kans te geven. Er is nog geen zeker heid over het tijdstip van realisering van de plannen. In de onlangs uitgebrachte Havennota heeft de directeur der Havens en Han delsinrichtingen, ir. N. Snijders aange geven dat in het grote uitbreidingsge bied van de havens in west terreinen zijn. gereserveerd voor de vestiging van twee olie-raffinaderijen. Hij liet zich daarbij optimistisch uit over de kansen voor de spoedige vestiging van een be drijf. Amsterdam is gunstig gelegen voor de ondernemingen, die zich bezighouden met de export naar de Scandinavische landen, daar uitbreid tog van de capaci- t in deze land?*1 r—momisch tot on- gunstige resultaten zou leiden. Voor de energievoorziening van de hoofdstad heeft de vestiging van een raffinaderij gunstige gevolgen, omdat deze tevens dienstbaar zou kunnen wor den gemaakt voor het kraken van aard gas, dat de hoofdstad tn de toekomst in stijgende mate zal gaan gebruiken. Het raffeagebedrijf van de Pure Oil Company zou echter zeker in het eer ste stadium, niet van een omvang wor den, vergelijkbaar met die van de zeer grote raffinaderij van de B.PJVI. in Rotterdam, De capaciteit van de Amsterdamse haven voor olieopslag heeft zich de laat ste jaren, vooral door de stichting van de nieuwe complexen van de AMATEX en COMOS zeer snel ontwikkeld. PARIJS, 10 maart (Reuter/AFP) De Vijf westelijke landen zullen gezamenlijk een ontwapeningsplan indienen op de con ferentie van oost- en west, die- dinsdag in Genève begint'.Dit is vandaag door een woordvoerder van de NAVO meegedeeld. De vijf westelijke landen zijn Amerika, Frankrijk. Engeland. Italië en Canada. De Navo-woordvoerder noemde het plan se rieus en vrij van propaganda. De inhoud wordt voorlopig geheim gehouden. In de omgeving van de Navo wordt ge zegd, dat het plan een compromis is tus sen het Britse plan voor een ontwapening in fasen, het Franse plan om voorrang aan kernontwapening te geven en de stand punten van Amerika, Canada en Italië, zoals die kenbaar zijn gemaakt op de in januari te Washington gehouden confe rentie van deskundigen. LONDEN, 9 maart Het Britse minis terie van oorlog heeft toegegeven, dat er bepaalde methoden van „hersenspoe ling" worden gebruikt bij de opleiding van groepen vrijwilligers. Zo worden dezt. vrijwilligers, die slechts ondergoed aan hebben, aan kettingen gebonden of ook wel aan blokken vastgeketend Gehurkt zitten op een speciaal ontwor pen krukje met één poot vormt een an dere oefening. In de verklaring van het ministerie wordt gezegd, dat het hier niet gaat om methoden, die door de Britse strijdkrach ten zullen worden gebruikt, maar om de opleiding van vrijwilligers, die in geval van oorlog door de vijand gevan gen genomen zouden kunnen worden en een hersenspoelig zouden moeten on dergaan. Alleen vrijwilligers volgen de- Ze opleiding die gegeven wordt in aan wezigheid van een arts, aldus de ver klaring. DEN HAAG, 9 maart -• De Noorse autoriteiten hebben bekend gemaakt, dat met ingang van 14 maart de invoer van prei en selderij Ln dit land onbeperkt zal worden toegestaan. Verder mogen van 16 maart af appelen en uien onbe perkt in Noorwegen worden ingevoerd. Op 18 maart eindigt de periode van vrije invoer van komkommers en sla in Noorwegen. Invoer van deze produkten zal daar dan nog slechts mogelijk zijn vooi zover daarvoor invoervergunningen worden afgegeven. ROTTERDAM, 10 maart. In de ver gadering van aandeelhouders van de Robeco, Rotterdamsch Beleggingsconsor tium N.V. is van aandeelhouderszijde naast waarderende woorden, ook kritiek geoefend op het d'rectiebeleid. Een aandeelhouder verweet de direc tie, dat de Robeco op aandeelhouders vergaderingen van maatschappijen, waar van zij aandelen bezit, de besturen van die maatschappijen gesteund heeft tegen de wens der kleine aandeelhouders in. Dit is o.m. gebeurd in de aandeelhouders vergadering van de Vlisco. De aandeelhouder was van mening, dat een dergelijk beleid niet strookt met het doel van de onderneming en tenzij de directie hem van het tegendeel zou kunnen overtuigen, zou hij tegen de jaarstukken stemmen. De directie is er kennelijk in geslaagd de aandeelhouder van het tegendeel te overtuigen en motiveerde haar houding aldus: Het is in enkele gevallen nodig geweest het eigen bezit in de „vreemde" onderneming te beschermen, b v- tegen buitenlandse invloeden. In de meeste gevallen laat de Robeco zich niet ver- tegenwoordi/en op aandeelhoudersver gaderingen. Maar in hoogst enkele geval len, waarbij het verzoek tot de maat schappij gericht werd wel aanwezig te zijn, meende de Robeco in het algemeen belang hieraan gehoor te moeten geven. Op de vraag van dezelfde aandeelhou der tegen welke koers de Robeco het ge hele bezit aan aandelen van Vlissingen Katoen 200.000) heeft afgestoten, ant woordde de directie, dat het een alge meen-beleidskwestie is om dergelijke medededelingen niet te doen. Wel wilde zij mededelen, dat het pak ket tegen een zeer bevredigende koers van de hand gedaan werd, waardoor de onderneming een redelijke winst op deze transactie heeft kunnen boeken. De Robeco is echter niet ingegaan op het bod van een bekend bankiershuis, omdat zjj dit bod veel te laag achtte. In een vergelijkingsonderzoek tussen de Nederlandse beleggingsmaatschappij, ingesteld door één der dagbladen, is ge bleken, dat de beheerskosten t.o.v. het vermogen en van het inkomen bij do Robeco relatief het laagst waren. Naar de mening van één der aandeelhouders behoorden op de verlies- en winstreke ning ook andere kosten opgenomen te worden dan die zijn opgevoerd.. Op de vraag welke deze „andere' kosten zijn geweest en waarom die niet op de V. en W.-rekening zijn opgevoerd, antwoordde de directie, dat alle kosten in de V. on W -rekening zijn verantwoord. Wel dient hiérbij aangetekend te worden, dat de Robeco b.v. de Amerikaanse dividenden en de obligatierente verantwoordt onder aftrek van de Nederlandse vermogens belasting. die hierop drukt. Een aandeelhouder merkte op, dat bij het opstellen van de effectenportefeuille praktisch goen obligaties voorkomen. Hij vroeg zich af, of de directie de toekomst zo gunstig inzag, dat zij in dit beleid geen wijziging zal brengen. De voorzitter ant woordde hierop, dat het mogelijk is, dat een deel van de liquide middelen tijdelijk in obligaties belegd zal worden in de toekomst. Een andere aandeelhouder* vroeg zich af, of het wel een gelukkige omstandig heid genoemd kan worden, dat de aan delen Robeco in Parijs geïntroduceerd waren. Volgens deze aandeelhouder wer den de aandelen hierdoor in de specu latiesfeer gebracht. Bovendien werd het karakter van de Robeco, di toch een zui vere beleggingsmaatschappij is, hierdoor verloochend. De directie deelde deze zienswijze echter niet. Zij was van me ning, dat juist door het nemen van ande re beleggingen in Europa haar basis ver breed wordt. De introductie van aandelen Robeco in Frankrijk mag beslist niet ver eenzelvigd worden met speculatie. Im mers in alle landen zijn er tijden, dat door grote aan- en verkopen vraag en aanbod sterk fluctueren. Geïnformeerd werd nog naar de mo gelijkheid om over te gaan tot het uit keren van een interim-dividend. De di rectie meende, dat hieraan te grote moei lijkheden verbonden waren. Voor één be taling staan er momenteel ca 300.000 divi dendbewijzen uit. De Robeco blijft echter bedacht op de invoering van het stelsei van de interimdividendbetaling in de toe komst. Een der aandeelhouders meende, dat op grond van het feit, dat de beurskoersen de laatste tijd zo sterk vooruitgelopen zijn op de inflatoire tendensen, dat het niet langer verantwoord was nog reclame te maken voor het aantrekken van de kleine beleggers. De directie wees er naar aanleiding van deze vraag op, dat de daling van de aandelenkoersen Robeco. In tegenstelling tot de grote bedreven binnen de perken is gebleven. Er behoeft voor de kleine belegger dus geen angst te bestaan, dat het rendement van zijn bezit Robeco_ ernstig zou dalen. De jaarstukken werden tenslotte met algemene stemmen goedgekeurd. De heer J. A. G. Sandberg werd tot commissaris herkozen, terwijl de heer L. W. E. Rau- wenhoff aan de raad van commissarissen werd toegevoegd. WELLINGTON. 10 maart. (AFP) Volgens de president van de bank van Japan, Masamitsj Yamagiwa, is in Japan een „opvolger van de transistor" ontwik keld, die kleiner en beter dan de transis tor is. De uitvinders proberen er octrooi op te krijgen. Volgens Yamagiwa, die in Nieuw-Zeeland op zakenbezoek is, zal de nieuwe uitvinding de transistor onttronen. die hem werden aangeboden, is het me' nu bewaard gebleven. De tsaar was ecn mager eter, in tegenstelling met Peter de Grote. Men bemerkte te laat. dat de tsaar helemaal niets voor muziek voelde. Maar hij liet het merken, want enkele malen verliet hij een concert, voordat het ten einde was. onbeleefd, von den de Fransen. Naar het schijnt, bekommeren Russen ziich in het algemeen niet zo erg om d« eisen van wellevendheid. Monsieur K zegt alles, wat hem voor de mond komt. Afwachten, waarmee hij De Gaulle za' plagen. VATICAANSTAD, 10 maart. (AFP) De convocatie voor het oecumenisch con cilie van de Kerk wordt na Pasen ver wacht, aldus verneemt AFP in gewoonlijk welingelichte kringen in Vaticaanstao- Het concilie zal, meent men, in 1962 êe' houden worden. Tegelijk met het verscho nen van de convocatie za] de Paus de zeS tien commissies instellen, dte de voorbe reidingen voor het concilie moeten tref' fen en daarbij elk een bepaald gebied bestrijken zoals het van het dogma, ds moraal, de liturgie, de zielzorg e.d. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 10 maart. De wet houders van de gemeenten Amsterdaib' Rotterdam, Den Haag en Utrecht heb ben vanmorgen op het stadhuis alhie^ een bespreking gehad inzake de bouW' staking. Aangenomen mag worden, d® men de kwestie van de uitkeringen stakers onder het oog heeft gezien. overleg heeft niet geleid tot het doe van voorstellen voor bepaalde maat regelen. Indien zulks noodzaken.) blijkt, zullen de besprekingen worde1^ voortgtzet in het kader van de Ver eniging van Ned. Gemeente. De Nederlandse Katholieke Midde'1" standsbond heeft vanmorgen aan de ministerraad het volgende telegram ëe zonden; „De Nederlandse Katholieke Mid denstandsbond acht het voorstel de Nederlandse Katholieke Aa" nemers- en Patroonsbond een re' mogelijkheid tot een spoedige eindiging van het conflict in bouwnijverheid en ondersteunt voorstel". be de Maart roert zijn staart, zo wil volksgezegde. Het barre voor waarmee we thans worden ,fie blijd", bewijst de waarheid er Zo heerlijk in de lentezon op ee terrasje en kort daarna is het n° dig om, warm ingepakt, een erP kacheltje ergens vandaan te hal^.j Zouden die kleurige crocussen, overal al in de parken zijn opSe doken, het niet koud hebben?

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4