De katholieke Nederlander en zijn partijkeuze Landbouwschap dringt aan op inpoldering Lauwerszee i MEER VOLKSTAAL, minder Latijn in de liturgie Belangrijke mededeling van paus tijdens predicatie de zonnige 1 dit is Nationaliteit van de leden van ons Vorstenhuis Pater dr. C. Kolfschoten S.Jf Jeugdig partijbestuurder V' ledereen vindt MttfS even lekker Prof. Romme voor de Tilburgse studenten Toetsing van politieke praktijk aan het beginsel KVP eenzijdig én veelzijdig Ernstige brand in Paterswolde Geniet van uw pijp >sMinisteriële nota is onvolledig Al/ RAN O de tws/uipeutifr van demsfeïa/uj. Koningin en prinsessen bezitten de Britse, nationaliteit 4 mei herdenking in Ridderzaal Oud-provinciaal der Jezuïeten Gerard Woertman -f II I V B DINSDAG 15 MAART 196ft PAGINA 5 Confectiefabriek geheel door vuur vernield ijvert ffS; 'i** Zachte, geurige baai-tabak, een uitgezochte melange van de fijnste overzeese tabakssoorten pB|§ Geleidelijk aan, zonder overijling Oud-minister W. Smit van Suriname overleden Erelijst van gevallenen in gebouw Tweede Kamer Militair na botsing tegen boom overleden Lopen voor „Doe Open (Advertentie) (Van onze correspondent) Tilburg, 14 maart In de aula van Katholieke Economische Hogeschool "Prak vanavond prof. Romme over het ®nder\verp „De partijkeuze van de ka- 'oolieke Nederlander", De allesbeheer sende vraag, aldus prof. Romme, is: "oor welke keuze dien ik het best het aIgemcen belang. Geen van de vfjf grote GRONINGEN, 15 maart Een felle 'ntslaande brand heeft gisteravond in Ijvee uur tijds een confectiefabriek te 1 aterswolde geheel vernield en een "angrenzend café ernstige brand- en Waterschade berokkend. Toen de brandweer ter plaatse kwam •Pet groot materieel sloegen de vlam oten reeds naar buiten en tekende zich Nn felle gloed af tegen de donkere 'Pcht. Een harde wind wakkerde de ,'ammen aan, die voedsel vonden in Uo textielvoorraden.. De brandweer be- ®jreed de vuurzee met zes stralen, maar ,oien kon niet verhinderen, dat het ate- 'er nagenoeg geheel uitbrandde. De Schade is aanzienlijk. Men is verze- Naar de oorzaak van de brand, die 'h het atelier is ontstaan, wordt een ?hderzoek ingesteld. In het confectie bedrijf vonden 40 personen werk. politieke partijen is dan op voorhand uit te sluiten, want zij trachten alle het algemeen belang te dienen. Voorts ont kent geen der genoemde partijen een verband tussen levensbeschouwing en politiek, doch terwijl de confessionele partijen de consequenties hiervan aan vaarden voor hun partij als geheel, spe len deze bij P.v.d.A. en V.V.D. slechts een rol bij de meningsvorming van het individuele lid. Tenslotte is er reden tot keuze, omdat de K.V.P. los van de con crete omstandigheden van tijd en plaats niet de enige in aanmerking komende partij is. Het is om te kunnen kiezen noodza kelijk, dat men een juist beeld heeft van de politieke partijen. Van de pro testantse partijen weet de katholiek volgens prof. Romme doorgaans weinig. Het beginselprogramma van die par tijen, namelijk dat het Nederlandse volkskarakter het stempel draagt van de Hervorming en dat dat protestantse karakter behouden moet blijven, sluit deze partijen praktisch uit van de keuze van de katholiek. In dit verband wees prof. Romme op de moeilijkheden die uit het beginsel program van de beide protestantse par tijen voortvloeien voor de vorming van een Nederlandse C.D.U. Ook aan de kant van de K.V.P. ligt wel een moei lijkheid. die echter minder pregnant is. De K.V.P. streeft niet naar een rooms- katholieke staat, doch naar de inweving van het rooms-katholieke beginsel in een staat met een gemengd karakter. De protestants-christelijke opvattingen zijn meer in de historie verankerd, waar door thans nog een gemeenschappelijk beginselprogramma wordt uitgesloten. Het is daarom vooralsnog zaak naar een gemeenschappelijk verkiezingsprogram ma met handhaving van autonome be ginselprograms te streven. Prof. Romme sprak de verwachting uit, dat het ge meenschappelijk verkiezingsprogramma van de christelijke partijen ten behoeve van de rechtstreekse verkiezingen voor het Europese parlement, waar zij één christen-democratische fractie zullen vormen, een toenadering in het natio nale vlak zal stimuleren. (Advertentie) VÖEN HAAG, 14 maart Het bestuur Sen t landbouwschap zal in zijn mor- CgfJ te houden vergadering een con- "n rief aan de minister van Verkeer nu Waterstaat behandelen, waarin op- wordt aangedrongen op afslui- ®n inpoldering van de Lauwerszee. de concept-brief wordt gezegd, dat ■Jv1"6 nota van de bewindsman aan de VrMede Kamer over dit onderwerp on- Vrj bQende recht is gedaan aan diverse inpoldering en afsluiting pleiten- in arSumenten. De onveiligheid, waar tic duizenden bewoners in een wjj- ^-brpgeving rond de Lauwerszee dag W. dag verkeren, vraagt om een op termijn te verrichten daad. Aan W tweede waterkering zal een grotere in ?de moeten worden toegekend dan nota van de minister wordt ge- Ijm?® concept-brief stelt verder, dat de <3e dhdeling in de ministeriële nota van W Waterhuishoudkundige facetten van W Vraagstuk geen recht doet weder- aan de urgentie, waarmee maat- vérh j dienen te worden genomen tot hgi etering van de lozingscapaciteit in V,noordelijk gedeelte van Frieslands ,ern en de afwatering van grote de- tip T an Groningen en Drenthe. Indien *ai (abwerszee niet wordt afgesloten, v?rnr,e N>uw van een gemaal te Zout- ter vervanging van het gemaal d(?n geen enkel uitstel kunnen lij- kezvvaq* vsordt in de concept-brief verder gemaakt tegen de geringe waar de die in de nota wordt gehecht aan de landwinst. Zo zal b.v. voor de poot- aardappeltelers het beschikbaar komen van grond in de Lauwerszee een uit komst betekenen. Tenslotte wordt in de concept-brief aandacht besteed aan de financiële as pecten. Als bij het ramen van de ba ten rekening wordt gehouden met de in de kamerstukken niet geraamde voor delen. aldus de concept-brief, dan is de rentabiliteit van het onderhavige pro ject zeer bevredigend. (Advertentie) f 1^ 27 CT •N BIZONDER LEKKERE SIGAAR! De voornaamste politieke partijen die dan nog voor de keuze overblijven, on derscheiden zich in hun samenstelling. Dit is van groot belang, cmdat elke partij geneigd is bijzondere aandacht te schenken aan zijn kiezerskorps. De K.V.P. -is uit levensbeschouwelijk oog punt eenzijdig samengesteld, uit maat schappelijk oogpunt is zij daarentegen veelzijdig: zij omvat kiezers uit alle lagen van het volk. De P.v.d.A. en de V.V.D. daarentegen zijn eenzijdig wat betreft hun maatschappelijke samen stelling en uit levensbeschouwelijk oog punt zijn zij veelzijdiger dan de K.V.P. Welke samenstelling, aldus vroeg prof. Romme zich af, is nu het gunstigst voor het algemeen belang? Prof. Romme ziei in het samenko men van de verschillende maatschap pelijke groeperingen in een politieke partij een mogelijkheid tot verzoening van de belangentegenstellingen. De maatschappelijke veelzijdigheid van een politieke partij draagt bij tot de integratie van de maatschappij. De vastheid der zedelijke beginselen, die de K.V.P. wenst door te trekken tot dc politiek, opent gezien de geeste lijke verdeeldheid van het volk de mogelijkheid tot een stabiel beleid. De P.v.d.A. kent weliswaar levensbe schouwelijke werkgroepen, doch de conclusies hiervan worden onder de socialistische gedachte geschoven en dus veelal dienstbaar gemaakt aan een socialistische politiek. Niettemin is een dergelijk overleg altijd nog beter dan helemaal geen levensbe schouwelijk overleg, zoals bij de V.V.D. Tot slot wees prof. Romme op de grote waarde van de onderlinge bezinning op de zedelijke beginselen, welke bezin ning alleen in een levensbeschouwelijke partij op optimale wijze kan geschie den. Zij moet leiden tot een voortduren de toetsing van de politieke praktijk aan het beginsel en zal leiden tot een bewuste politieke keuze van dc katho lieke Nederlander. RANG HAARLEM, 15 maart Gistermor gen is hier overleden de oud-minister van Financiën van Suriname, de heer Willem Smit, in de ouderdom van 63 jaar. Zijn gezondheidstoestand was in de laatste weken niet gunstig. De vori ge week werd hij in het ziekenhuis op genomen. De heer Smit is minister van Finan ciën geweest in het kabinet Ferrier van 1955. Zijn stoffelijk overschot zal donderdag ter aarde worden besteld in Hilversum, waar hij reeds enige tijd woonde. AMSTERDAM, 15 maart Koningin Juliana en de prinsessen Beatrix, Ire ne, Margriet en Marijke bezitten de Brit se nationaliteit. Prinses Wilhelmina eveneens; zij bezit ook de Zwitserse na tionaliteit. Koningin Juliana heeft de Zwitserse nationaliteit in elk geval be zeten tot aan haar huwelijk met prins Bernhard. Dit zijn dc interessante con- sies tot welke nir. W. Keuchenius komt in een artikel „Het Nederlanderschap des Konings" in de laatste aflevering van het Nederlands Juristen Blad.' Sedert een uitspraak in hoogste Brit se rechterlijke instantie van december 1956 staat nl. vast, dat naar Brits recht de leden van het huis van Oran- je-Nassau, die afstammen van prinses Sophia van Hannover (1630-1714) de Britse nationaliteit bezitten. Prinses Sophia is de in Den Haag ge boren dochter van de keurvorst Frede- rik van de Palts, de „Winterkoning", en prinses Elisabeth van Engeland; zü was gehuwd met Ernst August van Han nover (.1629-1698) en werd in 1705 de vermoedelijke erfgename van de Britse troon. De Duitse prins Ernst August van Hannover, geboren in 1914, een broer van koningin Frederika van Grie kenland, had van de Britse rechter een verklaring van recht en een formele be vestiging gevorderd, Jat hij de Britse nationaliteit bezit op grond van de om standigheid, dat hij afstamt van de ge noemde prinses Sophia. Hij is in deze vordering geslaagd. Zijn Britse burger schap berust op een bepaling uit de British Nationality Act van 1948 en de Princess Sophia of Hanover Naturalisa tion Act van 1705. Deze wet bepaalt nl. dat prinses Sophia en al haar afstammelingen in de rechte lijn, die reeds geboren zijn of in de toekomst geboren zullen wor den, onderdanen zijn van het Britse Koninkrijk. Aangezien nu prins Hen drik en prinses Wilhelmina veertien maal van prinses Sophia afstammen, voldoet, koningin Juliana op achttien verschillende wijzen aan de eisen van de Princess Sophia Act; hetzelfde geldt voor de prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke, aldus de conclu sies van mr. Keuchenius. Hij ver meldt hier nog bij, dat prins Bernhard op geen enkele wijze van prinses So phia afstamt. Zwitserse nationaliteit 6 juni 1958 bevestigde de kanselier van het Zwitserse canton Genève, dat prinses Wilhelmina naar Zwitsers recht de Zwitserse nationaliteit bezit. Aan Frederik Frans, groot-hertog van Mec klenburg Schwerin, die een bet-over grootvader was van wijlen prins Hendrik was 6 november 1815 voor hem zelf en zijn nakomelingschap bij wege van een „lettre de bourgeoisie" het burgerschap van de republiek Genève verleend. Zulk een burgerschap impliceert de Zwitser se nationaliteit. Prins Hendrik bezat dus de Zwitserse nationaliteit, en door baar huwelijk met prins Hendrik prinses Wil helmina eveneens. Door geboorte bezat dus prinses Julia na de Zwitserse nationaliteit. Door haar huwelijk met een Nederlander (prins Bernhard had de staat en hoedanigheid van Nederlander verkregen door de na turalisatie-wet van 24 november 1936) verloor prinses Juliana dc Zwitserse na tionaliteit, maar zij kan deze naar Zwit sers recht terstond herkrijgen door middel van een schriftelijk verzoek ge richt tot de Zwitsers federale minister van Justitie en Politie. Een vrouw, die de Zwitserse nationaliteit heeft bezeten, en deze ten gevolg van haar huwelijk met een vreemdeling heeft verloren, kan deze nationaliteit zonder medewe ten en zonder toestemming van haar echtgenoot terugkrijgen. Zelfs kan zij haar minderjarige kinderen die natio naliteit deelachtig doen worden zonder de toestemming cn zelfs tegen de wil van hun vader. Mr. Keuchenius deelt nog mede, dat de Zwitserse autoritei ten in dergelijke aangelegenheden nogal geheimzinnig te werk gaan. De Zwitserse politie-autoriteiten schijnen dc instruc tie te hebben, dat de buitenlandse auto riteiten in geen geval op de hoogte mo gen worden gebracht van dit wederom verkrijgen van de Zwitserse nationali teit. Nederlandse nationaliteit Hoe verrassend het ook moge zijn, dat de koningin en de prinsessen van haar Huis naar vreemd recht een vreemde nationaliteit bezitten, zulks is naar Nederlands recht irrelevant. Onze Grondwet bepaalt wel, dat dc Koning geen vreemde kroon mag dragen, doch nergens wordt bepaald, dat de Koning geen vreemde nationaliteit naast de Nederlandse kan bezitten, verkrijgen of aanvaarden. Mr. Keuchenius stelt voorts, dat het geen betoog behoeft, dat de Koning Ne derlander is, maar hij zou het antwoord schuldig moeten blijven, als men hem zou vragen waar dat Nederlander schap in de grondwet of in enige wet uitdrukkelijk is beves tigd. Hij acht het weinig elegant dat het Nederlanderschap van de Koning cn* van de prinsen en ongehuwde prin sessen van zijn Huis niet uitdrukkelijk in de Grondwet is bevestigd en rechtens slechts berust op twee artikelen uit de wet op het Nederlanderschap, nl. dat Nederlander door geboorte is het wettig gewettigd of door de vader erkend na tuurlijk kind, waarvan de vader tijdens de geboorte de staat van Nederlander bezit en dat naturalisatie ook om rede nen van staatsbelang kan worden ver leend. Mr. Keuchenius pleit er voor om wanneer meer urgente zaken tot een be vredigende regeling zijn gekomen de kwestie van de verankering van het Ne derlanderschap des konings in de grond wet tot een voorwerp van aanhoudende zorg te maken. Wij betwijfelen evenwel de noodzaak hiervan. Het Nederlanderschap van de Koning is dusdanig een bestanddeel van onze materiële constitutie, van ons wer kelijk staatsbestel, (hetgeen overduide lijk blijkt uit talloze bepalingen In de wet eii de grondwet, die een heenwij zing naar deze constitutionele realiteit bevatten) dat het niet nodig is dit in een afzonderlijke grondwetsbepaling vast te leggen. (Van. onze Romeinse correspondent) ROME, 15 maart In een predica tie, die Paus Joannes XXIII in een der kerken van de Romeinse banlieue heelt gehouden, heeft hij onder meer ver klaard, dat de Kerk het Latijn in haar riten en ceremoniën geleidelijk gaat verminderen ten behoeve van de volks taal. De i aus woont gedurende de zon dagen van de Vasten de vespers bij en houdt een preek in een der kerken aan de rand van Rome, waar tengevolge van de binnenlandse immigratie veel uit het arme Zuiden, maar ook van net platteland de wijken in een schrik barend snel tempo groeien. De paro chies tellen er tienduizenden mensen en het is de periferie van de stad, die zowel de zielzorg als de sociale zorg DEN HAAG, 14 maart De plech tigheid ter herdenking van de Neder landse gevallenen uit de tweede wereld oorlog die aanvankelijk jaarlijks, later eens in de vijf jaar door de commissie nationale herdenking in de Ridderzaal is gehouden, zal dit jaar een bijzonder karakter dragen. De commissie en de minister van O. K. en W. zullen een bij eenkomst beleggen waarin koningin Ju liana namens de regering aan de Sta- ten-Generaal de erelijst van gevallenen zal overdragen ter plaatsing in de en treehal van het gebouw van de Tweede Kamer. Op deze erelijst zijn familienaam en voornamen, plaats en datum van ge boorte, beroep of militaire rang en plaats en datum van overlijden of sneu velen vermeld van alle Nederlandse staatsburgers van wie bekend is, dat zij als lid van de strijdkrachten of als op varende van de koopvaardij dan wel door deelneming aan het verzet in Ne derland of Nederlands-Indië tijdens de tweede wereldoorlog het leven hebben verloren. Het betreft hier bijna 18.000 personen. De erelijst is in de afgelopen jaren gecalligrafeerd door de zusters Benedictinessen van de Onze Lieve Vrouw Abdij in Oosterhout. Zij zal in de entreehal van het Tweede-Kamer gebouw worden geplaatst in een ge denktafel, ontworpen door de architect Aldo van Eyck. de grootste moeilijkheden Ijerokkent. Deze maal was de wijk Tiburtino UI aan de beurt en tot de stampvolle kerk van S. Maria del Soccorso en tot de duizenden mensen, die zich voor de kerk verdrongen, niettegenstaande het slechte weer, zei de H. Vader onder andere, dat het Latijn geleidelijk aan gereduceerd zou worden en gedeeltelijk vervangen door het Italiaans, opdat de gelovigen met meer begrip en gemak kelijker de Heilige Diensten zouden kunnen volgen. De paus voegde eraan toe: maar langzaam aan, zonder over ijling en overdrijving, terwijl het Latijn waar noodzakelijk bewaard zal blijven in de meest belangrijke delen der litur gie. Terwijl bijvoorbeeld te onzent en ln Duitsland op deze weg reeds een ze ker deel is afgelegd, is met de vervan ging van het Latijn door de volkstaal in Italië nog geen begin gemaakt. Hier bij speelt stellig mee een rol, dat het Italiaans en het Latijn elkaar zeer na staan, zodat de schijn gewekt wordt, als zou het volk ook het Latijn eniger mate kunnen volgen. In hoeverre de paus het Latijn door de volkstaal wil vervangen zien, gaf hij in de korte pas sage hierover verder niet aan. De aan kondiging echter, niet voor een gezel schap van kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders of van experts, als de liturgisten, maar gedurende een predi catie in een volksparochie, was wel een novum. Dat dit opzien baarde in de Vaticaanse kringen zou wellicht af te leiden zijn uit het feit, dat de op der gelijke terreinen altijd erg voorzichtige „Osservatore Romano" in het verslag van 's pausen predicatie deze passage zeer vaag weergaf. „Herinnerend" aldus schreef het blad „aan de les sen van de dag, opende de Opperher der, gelijk de priester dat gewend is te doen, het boek, het missaal, het bre vier. Het'is in het Latijn geschreven: maar mettertijd zal de gelovigen ge leerd worden om steeds verder door te dringen in hetgeen gezegd en uitge drukt staat in de heilige teksten en in de officiële taal der Kerk". LEERDAM. 15 maart De 24-jarige beroepsmilitair C. d. Jong is gisteren om het leven gekomen tengevolge van het feit, dat hij met zjjn motorfiets even buiten de bebouwde kom van de ge meente in een bocht tegen een boom reed. Hij werd eerst naar het zieken huis alhier en later naar een Utrechts ziekenhuis overgebracht. Daar is hij aan zijn verwondingen overleden. De oorzaak van het ongeval is onbekend. (Advertentie) AMSTERDAM, 15 maart Zaterdag vertrekt uit De: Haag een bejaarde automobiel naar Amsterdam. Het voer tuig, dat precies een halve eeuw oud is, kan niet meer op eigen kracht rij den. Vier jonge mensen zullen de wa gen duwen en trekken. Deze extra zware voettocht, gemid deld vier kilometer per uur, wordt ge maakt ten bate van de jeugdactie voor de vluchteli en „Doe Open". De ka ravaan zal worden begeleid door enkele verzorgers, die langs de route tevens sleuteltjes zullen verkopen. Zondagmid dag arriveert de stoet in de hoofdstad, z„ wordt door de organisatoren mee gedeeld. (Van onze Limburgse redacteur) MAASTRICHT, 15 maart Op zes tigjarige leeftijd is gisteren plotseling overleden pater dr. Constant J. J. T. Kolfschoten S.J., oud-provinciaal van <le paters Jezuïeten in Nederland en thans rector van het theologicum te Maastricht. Pater Kolfschoten werd rond elf uur levenloos aangetroffen in zijn werkkamer, waar hij een uur te voren nog bezoek had ontvangen. De overledene werd op 24 juni 1899 te Arnhem geboren. Na zijn gymnasia le studies trad hij in 1917 in bij de pa ters Jezuiëten te Mariëndal. Twaalf jaar later op 27 juli 1929 volgde zijn priesterwijding. Pater Kolfschoten, die te Rome theo logie studeerde en aldaar ook promo veerde tot doctor in de theologie, was achtereenvolgens werkzaam als minis ter van huize „Katwijk" te Den Haag en als godsdienstleraar aldaar (1932- 1938)als missie-overste en professor te Riga in Letland (1938-1941), als mi nister van het Canisiuscöllege te Nij megen (1941-1942) en daarna vier jaar lang als pastoor van. de Canisiusparo- chie aldaar. Na de oorlog volgde zijn benoeming tot rector van het Canisianum, het theo logicum van de paters Jezuïeten te Maastricht. Deze functie vervulde pa ter Kolfschoten tot 1950, toen hij geko zen werd tot provinciaal van de paters Jezuïeten in Nederland (1950-1957). In 1958 keerde de oud-provinciaal weer te rug naar Maastricht, waar hij voor de tweede keer rector werd van het Ca nisianum. Het stoffelijk overschot van pater Kolfschoten zal donderdag hier ter aar de worden besteld. rij plotseling is het noti tieboekje van Gerard Woertman vol gelopen. Sinds hij op 12 december van het vorige jaar voorzitter van de Jongeren in de K.V.P. werd moethij zijn aandacht behalve aan de jeugd in Hengelo, waar hij onderwijzer is, ook aan het landelijk jongerenwerk geven en is hij nu ook lid van het partij bestuur van de grootste poli tieke partij in Nederland gewor den met geregeld vergaderen in allerlei plaatsen met de „grand old men" van kamerfracties en partijorganisatie. Alle actuele kwesties bespreken en trachten je een eigen oordeel te vormen. Het is allemaal nogal overwel digend. Het stimuleren van de jonge ren heeft Gerard Woertman al tijd geboeid. Hij vertelt met siréaak over dat werk, dat in Overijssel een heel apart cachet heeft. Die provincie is politiek gesproken in dezelfde gelukkige omstandigheden als de televisie kijkers. Men heeft er me-r „be- reik" dan elders, omdat er van Duitsland uit het een en ander overwaait, dat zeer de moeite waard is. Wanneer oude poli- tieke rotten in het Westen zich met enige bezorgdheid afvragen, wanneer er nu in de praktijk eens iets van de Christen-democratische partij-idealen terecht gaat komen, dan zouden zij goed doen tens met de Overijsselse jon geren op stap te gaan. Een weekend in Westfalen, waar zij de levendigste contacten met hun geestverwanten onderhouden, zou hun beslist weer moed geven. „De gesprekken, die wij daar voeren of met onze Duitse vrienden hier, zijn altijd boeiend," vertelt Gerard Woertman en hij kijkt je een tikje medelijdend aan als hij merkt dat je daar nog niet van gehoord hebt. Het is niet de aard van de Tukkers en de Sallanders om met dat wat zij hebben opgebouwd aan^de weg te timmeren. Maar ook onder hun eigen provinciegenoten hebben de Overijsselse jon geren al wat bereikt. Een van de eigenaardigheden, die hen erg hinderde en waar ze zich van meet af aan tegen verzet hebben, is het verschijnsel van vliegen-afvangerij onder katholieken in standsorganisaties, die elkaar met prestigekwesties en weinig begrip het leven moeilijk maken. „Ik vind zoiets eigenlijk griezelig,' is de spontane reactie van de jongerenleidei Woertman. Wij moeten elkaar vóór alles begrijpen en verdragen. Gelukkig is dat bij de Overijsselse jongeren het geval." Zo is het ook met de ver houding van de ouderen tot de jeugd. „Ik weet wel, dat ze anders reageren dan vroeger, maar wat ik niet begrijp is de eigenaardige kortzichtigheid van vele ouderen. Ik zou hun wel eens willen toeroepen: Kijk toch niet alleen naar het negatieve in deze jeugd. Het maakt op mij soms ie indruk als van mensen, die een schilderij bekijken en niet in de gaten hebben dat zij de achterkant van het doek voor ogen hebben," aldus het oordeel van een jongere, die zijn sporen al genoeg verdiend heeft om met gezag te kunnen spreken. Gerard Woertman leidt de jeugd niet langs de paden van Baden Powell, al hecht hij daar minstehs evenveel waarde aan als zijn collega-jeugdlei ders. Zijn pad moge wat minder romantisch en aantrekkelijk lijken voor wie het niet kent, het heeft ook en met name in Overijssel zijn tradities en zijn romantiek. Men denke slechts aan de oude havezate in Tubbergen, het geboortehuis van Schaepman, waar nog altijd een krachtige inspiratie van uitgaat. Kringvoorzitter Horbach had een minder gelukkig arbeidster rein kunnen treffen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5