Zowel Oost als West nieuwe ontwapeningsplannen Westen houdt rekening met Franse verlangens Parkacoats Ziek De centrale D c 3 T W1 Y Conferentie in Genève begonnen Controlehet kernprobleem —MB - J. Richard Heuckeroth overleden I.C.E.M. hielp 960.000 personen emigreren mmm NAV O-alarmsysteem één nacht zonder dienstdoend officier V B DINSDAG 15 MAART 1960 PAGINA 7 «en elke woensdag jongensmarkt Nederlandse Prix de Rome voor grafische kunst door JOSEPH ALSOP t: iwü wü niimiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimii Storing in kussen Oudejaarsfeest van de hengelaars Fifth Avenue on wheels Van koning der caravans tot Sindbad Werf Westhaven te Zaandam krijgt wereldfaam -„De oude heer Willem" GENÈVE, 15 maart (UPI, Reuter) De ontwapeningsconferentie van vijf 'Vesterse en vijf Oosteuropese landen, 's vandaag in Genève begonnen. In het Verblijf van de Franse delegatie hebben Bisteren de delegatieleiders van de V. S., ingeland, Canada, Frankrijk en Ita- liet Westers ontwapeningsplan be sproken en gereedgemaakt voor aanbie- Jj'ng. Ook de Oosteuropese delegaties nebben gisteren een voorbespreking ge houden. De Poolse vice-minister van buitenlandse zaken deelde na afloop 'liervan mee, dat de communistische Aan de ontwapeningsconferentie die vandaag in Genève is begonnen, wordt deelgenomen door verte genwoordigers van tien landen, maar 'h feite zijn er maar twee partjjen. Dat de vijf communistische staten die aan het gesprek deelnemen een gesloten eenheid vormen spreekt van zelf. Po- Jen, Tsjechoslowakije, Roemenië en Rulgarije zjjn satellietstaten van Mos kou^ en zowel hun defensiebeleid als hun buitenlandse politiek worden een voudig door het Kremlin gedicteerd. Engeland, Frankrijk, Canada en Italië e9hter kunnen zich weliswaar in kracht "iet meten met Amerika, maar de Amerikanen kunnen deze bondgenoten biet zonder meer een gedragslijn op leggen. Vooral uit de houding van Erankrijk is, sinds De Gaulle het in Earijs voor het zeggen heeft, wel ge bleken dat een bondgenoot van de V.S. sich niet als een satelliet behoeft te gedragen. Parijs moet natuurlijk me', de opvattingen van Washington reke ning houden, maar omgekeerd moeten de Amerikanen ook wel eens de Fran sen tegemoet komen. De vijf Westerse deelnemers aan de ontwapeningsconfe rentie hebben wekenlang gepraat over de coördinatie van hun plannen, en banvankelijk bleek het niet eenvoudig bm tot een gezamenlijk programma te homen. De vijf zijn er vorige week ech- in geslaagd, hun meningsverschillen "ij te leggen. De Geneefse conferentie behoeft dus slechts twee plannen te bestude ren: een communistisch en een ^esters Beide plannen voorzien in een ontwapeningsproject in drie stadia. Terwijl de communisten echter hun Project in vier jaar afgewikkeld willen Jien, hebben de Westerse landen geen 'lidslimiet gesteld. Een essentieel ver- Schil tussen de beide plannen is ook, dat het Westen iedere nieuwe fase in de ontwapening vooraf wil laten gaan door de instelling van een doelmatig oonjrole-systeem met betrekking tot de Volgende ontwapeningsmaatregelen, ter- *til Khroesjtsjev pas een effectieve i controle wenst in BUITENLANDSE KRONIEK de derde en laat ste fase van zijn plan. Men kan de kern van het ont wapeningsprobleem als volgt samen- vatten: Het Wes- ten wil geen ont wapening voor er controle is, om b'et het risico te lopen het slachtoffer van een verrassende aanval te worden, '-'e Russen zeggen: we willen geen con sole zonder voorafgaande ontwapening, Obi ons niet bloot te stellen aan spio nage. Het Westen weet minder van de Russische bewapening, dan omgekeerd. Ret is de Westerse mogendheden bij voorbeeld niet nauwkeurig bekend waar 9,9, Sovjet-Unie overal raketbases heeft, 'lldens de onderhandelingen tussen J^ost en West over het stopzetten van de kernproeven is al gebleken, hoe Moeilijk het is, met de Russen tot overeenstemming te komen over een doeltreffend controle-stelsel. De contro- o op de atoomexperimenten is overi- ?ehs nog betrekkelijk eenvoudig verge- J-«en met de controle op een eventuele v°lledige ontwapening. Als men de twee ontwapeningsplan nen voor zover wij die nu ken- nen naast elkaar legt, ziet boen nog meer verschillen: In hoever- F.e moeten Oost en West hun conven- "onele strijdmacht in de eerste fase van het ontwapeningsschema beper ken? d6 partijen hebben hierover uit eenlopende opvattingen. Wanneer moet vervolgens de atoombewapening wor- 9en beperkt? Het Westen wil er reeds *b de tweede fase mee beginnen. (Het pas vooral een wens van Frankrijk jbi de kernwapens al in een vroeg sta- ?dJm aan te pakken). Rusland daaren- ;®gen wenst pas in de laatste fase tot atoomontwapening over te gaan. (De- e Russische opvatting is nog maar van ®cente datum: toen de Sovjet-Unie J5 het stuk van de atoombewapening i?°g bij de V.S. achter stond, stelde zij J* haar ontwapeningsplannen de uit- ëfhning van A- en H-bommen primair. h'bds kort hebben de Russen bij hun "«wapening het accent verschoven van conventionele strijdmacht naar de r? et met kernlading). Tenslotte zijn ir°st en West het ook niet eens kun- ,jeb worden over de verzekering van o® Veiligheid in de wereld na de tot- 'bbdkoming van een ontwapeningsre- fi 'mg. Het Westen wenst de oprich- v.bg van een soort wereldpolitiemacht, „kast de handhaving van kleine natio- tot politiemachten. Rusland heeft Vr, bog toe alleen gesproken over de Pluming van beperkte nationale veilig- sidstroepen, zonder ook maar te zin- fcPblen op een internationaal orgaan. de uitwerking van het Westerse ''an vóór zo'n internationaal politie- QPParaat stuit men overigens direct n,U.het probleem, hoe men een inter- r.®-ionaal gezagsorgaan of wereldrege- pbg zou moeten vormen. Een wereld- gj b'ie zou immers onder politieke lei- bg moeten komen. ..Hoewel men dus geen grote verwach tten kan koesteren van de nu begon- ®b conferentie, is het althans verheu- f®nd dat er weer een gesprek gaande Oyer het meest brandende wereld- ba, Het is dertig maanden gele- 0Qb dat de onderhandelingen in de sub- V JPmissie voor ontwapening van de dé .gestaakt werden, en intussen militaire macht van de grote mo- gpv beden voortdurend gegroeid. De hem van een ..oorlog door misre- kp,9!bg" zouden nu nog veel verschrik- ge 'her zijn dan in 1957, toen de Rus- gp„»zich uit het vorige ontwapenings- sprek terugtrokken. landen een plan hebben voor algehele ontwapening in vier jaar. Het Westerse plan is een ietwat ge amendeerde versie van het voorstel dat de Engelse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, vorig jaar septem ber bjj de Verenigde Naties heeft inge diend. Het hoofdkenmerk ervan is -dat in alle drie de etappes het machtseven wicht bij de vermindering der strijd krachten in gelijke mate behouden blijft. Er zjjn geen politieke voorwaarden in dit nieuwe plan opgenomen en het is minder strak dan de voorstellen voor een gedeeltelijke ontwapening, die het Westen in 1957 heeft opgesteld. Men verwacht dat het nieuwe plan morgen op de eerste besloten zitting in Ge nève zal worden ingediend door de Brit David Ormsby-Gore Er ligt een algemeen principe aan ten grondslag, nl dat de ontwapening moet beginnen met een „lichte" fase, waardoor de landen in staat zijn, hun vertrouwen te tonen. In deze eer ste fase worden geen internationaal toe zicht en controlemaatregelen op grote schaal geëish In de tweede fase wordt het toezicht intensiever. In alle drie fasen wordt aandacht geschonken aan ontwapening op kerngebied, maar pas in de tweede fase wordt rekening gehouden met daden op dit punt. Het communistische voorstel be helst het inkrimpen van de Ameri kaanse, Russische en Chinese strijd krachten tot 1.700.000 man, en de En gelse en Franse tot 650.000 man. In de tweede etappe móeten alle strijd krachten worden geliquideerd en al le buitenlandse bases worden geslo ten. Het derde en laatste stadium be helst de vernietiging van alle kern en raketwapens, en het stellen van al le strijdkrachten onder een interna tionaal toezichtsorgaan. Jules Mocli, de leider van de Fran se delegatie te Genève, zei gisteren te gen verslaggevers, dat er in het Wes telijke plan rekening wordt gehouden met Frankrijks opvatting, dat de ontwa pening op kerngebied van primair be lang is. Moch merkte voorts op dat de stopzetting van de produktte van kern materiaal voor militaire doeleinden en het aanwenden van de opgeslagen voor raden voor vreedzame doelen gelijk tijdig moeten geschieden. Deze omscha keling zou betrekking moeten hebben op grote hoeveelheden en zo snel mo gelijk moeten worden uitgevoerd. Moch was verder van mening dat men op een bepaald ogenblik en wel als de in ternationale sfeer tengevolge van de eerste stappen verbeterd is, de belang rijke politieke vraagstukken opnieuw moet bestuderen. Moch verklaarde in de loop van het gesprek dat het tech nisch mogelijk is elk half uur een sa telliet met een kernwapen boven een bepaald land te laten verschijnen en hem „op bevel" omlaag te laten stor ten. Verenigde Staten Elf negers zijn gisteren tot gevangenisstraffen varië rend van tien tot dertig dagen en boe ten van honderd of vijftig dollar ver oordeeld, omdat zij geweigerd hadden een zaal van de gemeentelijke biblio theek van Petersburg in de Amerikaan se staat Virginia te verlaten, die alleen voor blanken bestemd zou zijn. Onder de veroordeelden bevonden zich twee predikanten. (A.F.P.) (Advertentie) prima waterafstotende poplin, geheel dubbel, 4 moderne kleuren. (kleine stijging per maat) Speciaal verlaagde J. M. prijs, 2 jaar Dat is natuurlijk wel het noodlot van staatslieden, dat wanneer zij eens griep hebben niemand het hele maal gelooft. Wat mij be treft: ik vertrouw Khroesj tsjev voor geen cent, maar als die man zegt dat hij ziek is, dan neem ik aan dat hij ziek is. En dat is vrijwel het enige, dat ik van hem aanneem. Al leen blijf ik het onverantwoordelijk van de Sovjet-Russische premier vin den, dat hij net griep krijgt op het moment dat hij naar Parijs zal ver trekken. Dat doe je niet als beschaafd mens. Als het nu nog Moskou of Win schoten was geweest, a la. En ik zou er dan ook op die grond bijna wat ach ter gaan zoeken. Maar goed. Daar is natuurlijk ooit iemand begonnen met zo'n „diploma tieke" ziekte. En sindsdien is hij net zo ingeburgerd geraakt als, laat ik zeggen, de griep. Staatslieden worden ziek als het hun past en als zij be ter zijn kunt u er staat op maken dat er een ander op het punt staat in el kaar te storten. Zou de Gaulle echt geloven in de ziekte van de Rus? Ik weet het niet. Maar het lijkt me wel een man, die op de gekste momenten last kan heb ben van een lichte spit. HOORN, 15 maart Op 74-jarige leeftjjd is alhier overleden de heer J. Richard Heuckeroth, die vooral voor de tweede wereldoorlog grote bekendheid heeft verworven als dirigent. Jacob Richard Heuckeroth werd 2 november 1885 geboren. Hij werd in 1906 eerste dirigent van het stedelijk theater te Passau. In 1907 kreeg hij de leiding van de Nederlandse opera, die hij afwisselde met het Duitse theater. In 1920 werd Heuckeroth verbonden aan de koninklijke vereniging ,,Het Ne derlands Toneel van Willem Royaards. Verscheidene keren trad hij in de daaropvolgende jaren tevens op als gastdirigent van het Concertgebouwor- In 1932 richtte hij te Amsterdam de Nederlandse Kameropera op. Dit gezel schap heeft bestaan tot 1938, toen Heuc keroth zich om ~ezondheidsredenen als algeheel leider moest terugtrekken. Van 1944 af woonde de heer Heucke roth in Hoorn, waar hij en zijn echtge note muzieklessen gaven en /met een zelfgebouwd marionettentheater opera- voorstellin ;on verzorgden. DEN HAAG, 15 maart Dit jaar zal het examen, voorafgaande aan de wed strijd om de „Prix de Rome" beginnen op 16 mei. De wedstrijd (proef- en eind- kamp) in de grafische kunsten begint 3 juni. Uitgereikt kunnen worden een prijs en een accessiet, bestaande uit onder scheidenlijk een gouden en een zilveren erepenning, wie de gouden erepenning wordt waardig gekeurd en blijk heeft gegeven van groot talent en buitengewo ne aanleg, kan gedurende ten hoogste drie achtereenvolgende jaren worden begunstigd met een jaargeld. Gegadigden dienen zich uiterlijk 18 anril schriftelijk op te geven bij de hoog leraar-directeur vrn de Rijksakademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam. ROME, 15 maart De intergouver nementele commissie voor Europese migratie, de I.C.E.M., heeft van het be gin van haar bestaan, dat is van 1 fe bruari 1952 af tot 31 december 1959, haar hulp verleend bij de emigratie van 9"i.COO personen, te weten 43Ó.000 kost winners en 530.000 familieleden. Onge- "cer 425.000 personen van dit totaal val- 'an. onder de categorie der vluchtelin gen. Deze emigranten kwamen voor het grootste deel uit Italië (269.000), uit Nederland (74.000), uit Griekenland (63.000), en uit Spanje (43.000). Z;j von den voornamelijk emplooi in Australië (250.000), in Canada (121.000), in Ar gentinië (100.000) en in Brazilië (73.000). Dit heeft de directeur-generaal der Ï.C.E.M., Marcus Daly te Rome op een persconferentie meegedeeld. WASHINGTON. Op een pers conferentie, die hij voor zijn vertrek uit Indonesië hield, heeft Nikita Khroesjtsjev in het algemeen te verstaan gegeven, dat hij van plan is in Berlijn na de topconferentie alles in de wacht te slepen, waarop hij zijn zinnen heeft gezet, ais men hem tijdens de top conferentie niet uit eigen beweging toeschuift, waar hij om vraagt. Hier door worden enkele vrij ernstige en ook dringende vragen opgeworpen. Hoe zal de Amerikaanse president bijvoorbeeld reageren op deze aan kondiging, die nu net de enige con cessie, die Eisenhower te Camp Da vid van Khroesjtsjev heeft losgekre gen, tot een aanfluiting maakt? De president heeft de besprekingen te Camp David afgebroken en zich te ruggetrokken naar Ge.tysburg om deze concessie af te dwingen. En toen beloofde Khroesjtsjev, zij het met tegenzin, geen limiet te ver binden aan de onderhandelingen inzake Berlijn en geen ultimatum meer te sturen. Al kan raen twisten over de juiste bewoordingen van de verklaring, die Khroesjtsjev in Djakarta aflegde, het is duidelijk, dat het zijn opzet was een limiet te stellen en aan zijn eisen inzake Berlijn een ultimatief karakter te geven. In ieder opzicht is zodoende het enige praktische re sultaat van Camp David ongedaan gemaakt. Een tweede vraag heelt betrekking op de topconferentie zelf. Te Camp David heeft president Eisenhower aan Khroesjtsjev de plechtige verzekering gegeven, dat hij nooit „onder bedreiging" naar de topconferentie zal gaan. Na de persconferentie te Djakarta is het duidelijk dat de Amerikaanse pre sident onder bedreiging zal gaan, als hij gaat. Zal Eisenhower daar om van zijn plannen om naar de topconferentie te gaan afzien, indien Khroesjtsjev zijn woorden niet in trekt? Toch blijkt uit alles, dat degenen, die zich het best een oordeel kun nen aanmatigen, van mening zijn, dat de bedoelingen van de 'president onzeker zijn. Anders zou de West- duitse bondskanselier Konrad Ade nauer alvorens door te reizen naar Japan niet zo lang in Washington zijn gebleven teneinde daar zoals algemeen bekend en bijna officieel is toegegeven te pleiten voor een vastberaden Amerikaanse politiek inzake Berlijn. Anders zou de moe dige burgemeester van West-Berii^n, Willy Brandt, niet van plan zijn vlak voor de topconferentie een pro- paganda-veldtocht door Amerika te ondernemen om te waarschuwen te gen een Amerikaans verraad aan zijn stad en zijn bevolking. e oorzaak van Adenauers openlijke ongerustheid over de oogmerken van de Ver enigde Staten is tot dusver geheim geweest; maar dat geheim kan nu worden onthuld. De oorzaak was de manier, waarop president Eisenho wer zelf de Berlijnse kwestie heeft besproken tijdens de bijeenkomst te Parijs van de regeringsleiders van Groot-Brittannië. Frankrijk, West- Duitsland en de Verenigde Staten in december. In feite kwam het hier op neer, dat Eisenhower zei, dat Berlijn niet verdedigd kon worden, och is de ernst van deze ver bale manoeuvres nauwelijks te- vergelijken met de ernst van de werkelijk dominerende vraag. Wat is nu de werkelijke politiek, die president Eisenhower in de Berlijn se crisis denkt te volgen? Of, om het anders te stellen, houdt de presi dent er werkelijk een principiële en vaststaande politiek op na voor deze crisis, die uiteindelijk kan lei den tot de noodzaak te kiezen tussen een zeer ernstige kans op oorlog en de zekerheid van een westelijke ca pitulatie, die erger is dan de capitu latie van München? Nu Khroestsjev op deze manier is gaan praten, is het vraagstuk van Eisenhowers bedoe lingen uiterst urgent geworden. zonder dat men hei risico liep van een oorlog met waterstofbommen, en een oorlog met waterstofbommen was ondenkbaar. Op deze mysterieu ze uiteenzetting heeft generaal Char les de Gaulle krachtig en met enige verontwaardiging geantwoord. Zelfs de Britse premier Macmillan heeft meer gedaan om de zorgen van kan selier Adenauer te verlichten dan de Amerikaanse president. Natuurlijk is het waar, dat in het later uitgege ven communiqué de verzekeringen uit 1958, uit de tijd van Dulles dus, werden herhaald, dat het westen de vrijheid van West-Berlijn tot elke prijs zal verdedigen. Maar zelfs dit communiqué en een laatste gesprek met president Eisenhower gaven Adenauer niet de overtuiging, dat hij nu precies wist, hoe Eisenhower over dit hoogst belangrijke vraag stuk dacht. at de president in Parijs zei. was bovendien niet verwar render dan wat hij op zijn openbare persconferenties en tot en kele vertrouwden in besloten kring Dr. Adenauer zon nog steeds niet gerust zijn op Eisenhowers vast beradenheid inzake Berlijn. heeft gezegd. De stijl en de toon van deze presidentiële uitlatingen wekker zelfs de indruk, dat Dwight D. Eisenhower bepaald niet lang, grondig en van tijd tot tijd biddend over zijn keuze inzake Berlijn heeft nagedacht. De indruk is, dat hij zijn keuze nog helemaal niet heeft be paald voor het geval, dat Khroesj tsjev hem niet van de noodzaak om te kiezen zal ontslaan. Als deze in druk juist is, dan bestaat er in de westelijke politiek inzake Berlijn zo iets als een centrale leemte. Het is duidelijk, dat men zich grote inspan ningen getroost om deze leemte, in dien zij bestaat., op te vullen. Het is ook tamelijk duidelijk, welke poli tiek de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Christian Her ter, aangenomen zou willen zien door de bondgenoten van Amerika. An ders zou Herter niet zo zijn best hebben gedaan om de vluchten naar Berlijn op grote hoogte te doen her vatten teen vöorstel, dat overigens voorlopig weer van de basn schijnt te zijn). Maar ondanks deze en an dere tekenen is het bekend, dat Adenauer blijft betwijfelen aan dc. uiteindelijke standvastigheid van "de Amerikaanse president. Ais de twijfel van Adenauer blijft bestaan, mag men redelijkerwijs veronder stellen, dat ook Khroesjtsjev niet ge looft, dat Eisenhower standvastig zal blijven En dat is op zichzelf al een hoogst gevaarlijk aspect van de situatie. (Copyright - N.Y.H. Tribune) v.vjwip,. i X A e I; U: s - De fraaie Ketch Yankee van de Amerikaan Irving Johnson, die er binnenkort een even schone zuster bij krijgt. kussen, waarop hij elke avond zat. eens aan een nader onderzoek ging onderwerpen en er een storende ther mostaat te voorschijn kwam. Serieuze klachten zijn bepaald niet zeldzaam: in 1958 kwamen er 7600 bunnen: 3100 over slechte radio- en 4500 over ge stoorde televisie-ontvangst. Op het terrein van de scheepswerf Westhaven in Zaandam verschijnt binnenkort een reusachtige alu minium caravan. De eigenaar daarvan is een kleine, gebruinde man, steeds met een donkere alpino boven zijn hoe kige gezicht. Zijn naam is Wally Byam en dat wil voor de Amerikanen zoveel zeggen als koning van de caravans. Wally rijdt in caravans, Wally bouwt caravans, Wally doet in caravans, kortom Wally leeft van caravans. Sa men met zijn vrouw rijdt hij in de hoge, langwerpige wagen, voorzien van alle mogelijke luxe en comfort, de wereld rond en iedereen die maar wil mag met hen meeals hij maar be taalt. Dat laatste is voor vele Amerikanen geen bezwaar en vandaar dat in het brede wagenspoor van Wally Byam's Fifth Avenue on wreels zoals hij zijn caravan noemt honderden en nog eens honderden luxe woonwagens de wereld zijn rondgereden. De goede Wally is er gewoon gek van geworden en in zijn streven naar de perfectie zoekt hij steeds naar allerlei nieuwe mogelijkheden om het zijn betalende tochtgenoten maar naar de zin te ma ken. Bij zijn jongste plan heeft hij alle consequenties buiten zijn caravan ge gooid en besloten over te gaan tot de aankoop van een reusachtig luxe jacht, dat hem in staat zal stellen om zo af en toe het stof van de weg af te spoe len en op de open zee eens lekker uit te waaien. Wie kon hem daarbij be ter van advies dienen, dan zijn vriend en landgenoot Irving Johnson, de man die evenals Wally met betalende gas ten de wereld bereist, maar dan per schip. Tijdens een theevisite aan boord van Irving's zeiljacht „Yankee" raak te Wally in extase. Voor het eerst sinds vele jaren kwam hij uit de ban van zijn glinsterende caravans. Het fas cinerende lijnenspel van deze prachti ge ketch, de vermetele tuigage, de scherpe boeg, de brede flanken en de rijzige spiegel, geïnspireerd op de ach terkant van Nordhoff en Hall's be roemde Bounty, Wally was er weg van en gaf luidkeels te kennen dat hij zo'n juweel van een schip ook wel wilde bezitten. „Dat kan," sprak Irving nuch ter en de financiële draagkracht van Wally kennende, gaf hij een gouden tip voor de werf Westhaven in Zaan dam, die onmiddellijk in een opdracht werd omgezet. Wally heeft de wens te kennen gege ven de bouw vanaf het begin te willen bijwonen en vandaar dat de bouwers, de heren Komman, Meintser en Por- sius hem binnenkort als gast krijgen. Het hoofdstedelijke Amstel Hotel of welke andere dure gelegenheid ook zal van de goede Wally niets wijzer wor den, want hij brengt zijn reusachtige caravan mee. „Hij is zo gebouwd, dat mijn vrouw er zelfs in wil wonen, en dan kunt u er zeker van zijn dat het er best in is uit te houden", vertelde hij lachend. Met zijn nieuwe schip, dat zoals u begrijpt een aardige som duiten zal vertegenwoordigen, wil Wally straks een moderne Sindbad worden en evenais Irving Johnson, met betalende passagiers de wereldzeeën verkennen. Hoe dat precies in zijn werk moet gaan is nog niet bekend. De brave Wal ly weet van zeilen hoegenaamd niets af, en van een bestekje maken of een sterretje schieten heeft hij nog nooit gehoord. Maar in de caravan is hij heel wat mans en dat geeft hem het vertrouwen straks ook met zijn luxu euze schip goed overweg tc kunnen. iiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiHiiiifiiin Storingsambtenaren van de radio- controledienst van de P. T. T., die voorzien van een speciale technische uitrusting permanent door het land reizen op zoek naar storings bronnen, die een goede ontvangst van rad of televisie belemmeren, moeten behalve technici ook nog diplomaten zijn. Dat blijkt uit een artikel in het jongste nummer van P.T.T.-Bedrijfs- banden over deze functionarissen. Zij komen namelijk wel eens tot de ont dekking, dat de storing opzettelijk wordt veroorzaakt door een kwaad willige buur die, juist als de televisie- uitzending begint, zijn scheerapparaat of stofzuiger aanzet om hem dan voor- lopi te laten draaien, zonder er een ander gebruik van te maken dan als stoorzender. Aan de „storingsambtena ren" is den de taak het conflict vreed zaam op te lossen en het geschil bij te leggen. Want lang niet altijd heeft men een wetsartikel achter de hand om medewerking af te dwingen. Deze „storingsambtenaren" komen in actie als er bij hun afdeling door één tele- visiebezitter of drie radioluisteraars geklaagd wordt over slechte ontvangst. Voor radiostoring worden drie klachten uit dezelfde buurt vereist om er zeker van te zijn, dat de storing niet in het ]\T a vanavond V zeven uur J- vierenveertig een uur na zons ondergang) mag er tot 1 juni niet meer worden gevist in de binnenwateren. Elf weken lang zullen de zoetwaterbewo ners weer rustig kunnen ademhalen en de instandhou ding van de eigen soort veilig stellen. De vaste stok of zwiepende splitca- ne-hengel van het sportvisserslegioen zal hen de komende maanden niet meer bedreigen. Vandaag echter heeft cie strijd tussen mens en vis op vele fron ten nog heftig ge woed. Zelf vierden wij het oudejaars feest van de henge laars in alle stilte en vroegte op de Tienhovensc Plas sen. Wij waren in voornaam gezel- schap, want niemand minder dan Rein Mijdema, bijgenaamd de Amsterdamse professor in de ,,vissologie", was er onze betrouwbare gids. De maestro van het zingende nylon kent elke stek van enige betekenis en roeide ons naar tochten, waar vadertje snoek kolk op kolk in het donkere water veroorzaakte. Herhaal delijk kregen we dan ook mooi hobbel en zagen we het snoer met ra.telend ge weld van onze werpmolen wegschieten. Maar was de eerste aanvalsdrift van onze prooi bekoeld, dan kwamen de dobbers tergend langzaam terug aan de oppervlakte ten teken, dat het vermeende monster geen zin had om door te bijten. Slechts eenmaal konden we een slanke, krachtige jager, vastgeslagen aan een breed uitslaande, koperkleurige spinner, met ons schepnet uit zijn ele ment lichten. Ruim tien minuten heeft het opwindende gevecht geduurd. Toen was het pleit beslecht. Daarna hebben we de haak voorzichtig verwijderd en het. beest weer de vrijheid gegeven. Het spel bekoort ons méér dan de knikkers. Het voorbije seizoen is beslist niet ongunstig geweest. Dank zij de prachtige zomer, gevolgd door een goed najaar en een niet al te strenge winter hebben de loze vissertjes ruimschoots hun hart aan de waterkant kunnen ophalen. Er is vrij redelijk gevangen, al lijkt het er op dat twintigponders en nog jorscre exem plaren zeldzamer worden. Of hebben de zware jongens de vele trucs en kneepjes van het St. Petrusgilde door, zodat zij zich niet zo makkelijk meer laten strikken? Door de wettelijk voorgeschreven rustperiode voor de zoetwatervisserij zal de belangstelling voor de zeehengelsport van het strand of de pieren af weei toenemen. Op bot en schol, schar en poon of hoe het Noordzeevolk je ook heet, mag immers het gehele jaar door worden gejaagd. De vangstberichten zijn de laatste tijd wel niet zo enthousiast, maar dat kan met de dag omslaan. Ook in dat opzicht verraadt de zee haar grillig karakter niet. A"" A' ,,A. s, -A,.': !:Ar iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiMiitiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiii toestel zelf veroorzaakt wordt. Zij hoeven zich niet altijd ter plaatse te overtuigen. Een duidelijke omschrij ving van de storing maakt soms zelfs een diagnose op afstand mogelijk. Storing, die uitsluitend op zaterdag middag of woensdagmiddag te zien of te horen valt, blijkt niet zelden ver oorzaakt te worden door buurjongetjes, die met hun elektrisch speelgoed bezig zijn. Maar niet altijd werdt het euvel zo gemakkelijk gevonden. Heel moei lijk was het wel bijvoorbeeld bij die elektro-technicus thuis, die als „vak man" met zijn hand op zijn hart kon verklaren, dat de storing buiten zijn huis gezocht moest worden. Totdat men na veel zoeken ook dat elektrisch oor het venster van een aristo cratisch herenhuis aan Rotter dams Westersingel stond gis teravond oud maar vitaal de heer Wil lem Ruys. In zijn tuin bliezen en trom melden zeventig musici, tezamen vor mend de Harmonie van de Kon. Rot- terdamsche Lloyd, een serenade naar hem toe, want hij de oude heer Willem stond aan de vooravond van zijn 95ste verjaardag. Een groot man, deze 95-jarige, die gedurende de pe riode van zijn directoraat een vloot van meer dan zestig schepen voor zijn maatschappij liet bouwen, een groot man, deze oude heer Willem, die nog dagelijks een gang maakt naar het hoofdkantoor aan de Veerhaven, en niet alleen om er even uit te zijn. Gis termorgen was hij maar niet gegaan, want de post had al een hoeveelheid felicitatiebrieven gebracht, welke nau welijks te verwerken bleek. Hij stond daar gisteren rustig en bedaard, zo nu en don van zijn instemming blijk ge vend door het zwaaien met zijn hoed. Voor de muzikanten had hij een bier tje in het ijs gezet, dat de heren gepre senteerd werd door meisjes in het zwart met wit gesteven schortjes. Het bestuur van de harmonie liet hij aan zich voorstellen. Toen een van de le den de opmerking maakte, „Tot over vijf jaar", volstond hij met de zakelijke kanttekening „Ik zal je vast noteren". Toen het potje bier door de muzikale kelen was gestroomd, werd de serena de besloten met een mars die als het ware voor deze gelegenheid was ge schreven: Our director, heette het feestnummer dat naar het venster werd gestuurd als een hommage aan de man, die een stuk Rotterdamse scheepvaartgeschiedenis vertegenwoor digt. LUXEMBURG, 15 maart (UPI) De Luxemburgse minister van buiten landse zaken en van het leger, Eugen Schaus, he„ft gisteren bekendgemaakt, dat het strategische alarmsysteem in het centrals Europese hoofdkwartier van de NAVO in Fontainebieau in de nacht van 29 februari zonder dienst doend officier i' geweest. De officier die de bewuste nacht dienst had, ma joor Aloyse Schiltz, is inmiddels naar Luxemburg -ert--gestuurd, reeds ge schorst en zal spoedig wegens Dlichts- verzuim worden vervolgd, aldus de Luxemburgse minister. Een a-oordvoerder van het geallieer de hoofdkwartier in Fontainebieau heeft inmiddels verklaard, dat de vei ligheid van West-Europa geen gevaar heeft gelopen door de afwezigheid van de dienstdoende officier.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 7