woensdag i6 maart i960 Dagblad voor Schiedam en omstreken Geen bindende besluitenwel Episcopaat ziet mogelijkheid voor Katholiek Verbond van de Arbeid De sociale organisaties moeten zelf hun toekomstige structuur bepalen Oprichting van bedrijfsbonden is aan voorwaarden gebonden 1 met.. m ADENAUER VOLDAAN NA GESPREK MET IKE Kort geding. PRESIDENT WIJST EIS VAN AANNEMERS AF Overwegingen berusten op arrest van Hoge Raad Jussi Björling heeft in Londen lichte hartaanva Dodelijk ongeval in mijn „Laura Een nachtvorstje in Colorado Vakorganisaties moeten werk van standsorganisaties overnemen Kerkvervolging in China 1 V, Overheidsbelang prevaleert Rol in La Bohème toch gezongen Lonen en prijzen in wegvervoer Vliegdekschepen losgeslagen Het weer VLAK VOOR DE VOORSTELLING Bejaarde bisschop klaagde zijn nood bU In Hengelo Nachtelijke brand ^ERWOEST WONING JtfeGELO, 16 maart. 4len felle tv0'aande brand heeft vannacht een Jhg aan de Johannaweg verwoest, iig bewoners, de familie F. J. Verber- teUhian, vrouw en twee jonge kinde- werden in hun slaap door het IJlt» verrast. Zij wisten zich door een tv inu1 'n veiligheid te brengen. Van Pe 'bboedel kon niets worden gered. ^6z|chade bedraagt ongeveer 20.000. Wordt door verzekering gedekt. inbreker in Hengelo aangehouden NS?el°pen Zeerovers plunderen schepen bij Celebes Portefeuille met vijf mille verloren Oneerlijke vinder koopt auto van het geld Regering wil van beleid niet afwijken Sleep in slecht weer Vrij koud nieuwe amsc courant HEERLEN, 16 maart De 44-jari- ge schachthouwer H. J. Deckers uit Kerkrade is gisteren dodelijk veronge lukt in de ondergrondse werken van de mijn „Laura" in Eijgelshoven. Op de 274 meter verdieping raakte hij bekneld tussen de schachtkooi en een ijzeren balk. Het slachtoffer was ge huwd en vader van vier jonge kinde ren. (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT, 15 maart De bis schoppen van Nederland menen, dat de huidige ontwikkeling van de maat schappelijke structuren pleit voor een Kezamenlijk overleg van de drie groe peringen van uitvoerende, mediale en 'eidinggevende werkers om te komen '°t oprichting van één katholieke cen trale, waarbij alle katholieke beroeps- eh vakorganisaties rechtstreeks zijn aangesloten en waarin de drie ge doemde groeperingen als zodanig aan wezig zijn. Deze katholieke vakcen trale zou. naar de mening van de bis schoppen, terecht een Katholiek Ver bond van de Arbeid genoemd kunnen ^'orden. Hierin zouden zodanige draatregelen getroffen dienen te wor den, dat de genoemde groeperingen garantie hebben volledig tot hun recht te zullen komen. Dit is te lezen in het schrijven, dat de bisschoppen onder de titel „De katholieke organisaties in deze tijd hebben gericht tot de ka- tholieke sociale organisaties, in het bijzonder van de werknemenden. De bisschoppen hebben hierin hun visie gegeven op enige actuele kwesties in zake de structuur van deze organisa ties. 1 ijdens een speciale audiëntie, die maandagmorgen in een der zalen van „Esplanade werd gehouden, heeft de aartsbisschop van Utrecht. Bernardus kardinaal Alfrink, aan de vertegenwoordigers van een aantal uitgenodigde organisaties zoals reeds gemeld het bisschoppelijk schrijven overhandigd, nadat hij hier op een korte toelichting had gegeven. (Advertentie) ^Vaticaanstad. 15 maart cu.p.i.) i,. >.Een gewapende wacht bivakkeert brjjn huisAcht van mijn pries- jsrs zitten nog in de gevangenisEen T gestorvenWegens mijn leeftijd U" ik niet in de gevangenis gezet V- nebben mij geïsoleerd alsof ik een lUrnetteljjke melaatse benZij pro- j)Teh het geloof uit de harten van waters en gelovigen te rukken Ui s zinnen in de brieven van een §Tanrde Chinese bisschop, die hij heeft ^schreven kort voor hij verleden ,?ahd - - Co: !?n in zijn diocees bij Nanking in »ntnumstisch China 'stierf Simon Tsoe S.J. stierf op 5 et,01"1 j-1. op 91-jarige leeftijd. Hy 22 fe- was r|['' van de eerste Cliinese bisschoppen V bejaarde "prelaat weigerde het h'jg.^nor paus Pius XI in 1926 in dé St.- 'Ster zijn gewijd. H te buigen voor de „patriotten", J>rQé°genaamde religieuze groepen, die t§r„eren loyale bisschoppen en pries- UlVh^oen vervangen door trouwe tij Tengers van de communistische par- blji. 'J werd in 1958 door de „patriotten" Jw, ..pensioen gezonden" en een schis- „gjeke bisschop werd in zijn plaats Kozen". (Van onze correspondent) UAHgeLO, 16 maart. De politie abtei Aangehouden een 26-jarige door- 3? !Taer, die er van verdacht wordt Uafel° te Ik V>J ®en geldkistje met 2400,ont- kUti T, en bij twee andere bedrijven bedragen. De aangehoudene heeft Ut Het geld heeft hij besteed aan 1 t,°Ssen van een groot aantal schul- b foij Was niets meer van het gesto- week drie inbraken in te hebben gepleegd. In het fi- UA Van de Coöperatie Samenwerking Vjy H ftprt ^-^1 ^4 f OA OA Ant Seltj over. Wanneer de oprichting van de ene centrale voor het ogenblik onbereikbaar is, suggereren de bisschoppen als aan loopstadium de vorm van een driele dige federatie. Daartoe zouden dan de groepen van 'mediale werkers en lei dinggevenden eigen centralen moeten vormen. De federatie zal zo geformeerd moeten worden, dat directe besluitvor ming in de top mogelijk is. Behalve op de kwestie van één of meerdere katholieke vakcentrales heb ben de bisschoppen ook hun visie gege ven op het vraagstuk van de bedrijfs bonden en op de verhouding tussen de stands- en vakorganisaties. Het schrijven bevat geen jjbisschoppe- lyke besluiten of bindende richtlijnen. De bisschoppen willen, zoals zy in het eerste hoofdstuk uiteenzetteh, de verant woordelijkheid voor de herziening van de bestaande organisatie-schema's leg gen waar -ij liggen moet: bij de huidige leiders en wetenschappelijke denkers van het ka.holieke organisatieleven. Zij geven slechts hun visie omdat de orga nisaties hierom hebben gevraagd en omdat zij medeverantwoordelijkheid gevoelen voor de thans ontstane situa tie. „In vraagstukken als deze is het eerste en laatste woord echter zeker niet aan uw bisschoppen," aldus het schrijven, dat wij elders in dit blad vol ledig afdrukken. De bisschoppen menen echter wel „gezien het gezrg, dat een bisschop pelijk woord voor het katholieke volks deel heeft" door het geven van hun visie aan de bedoelde leiders een ge- rtde aanleiding te kunnen bieden om over te gaan tot een daadwerkelijke ver nieuwingspoging. Zij hopen tevens de weg te kunnen wijzen, die uit de veel heid van inzichten kan voeren naar een in eensgezindheid aanvaarde oplossing. De bisschoppen spreken dan ook de verwachting uit, „dat evenals dat vroeger het geval was ook thans het bisschoppelijk woord loyaal door het katholieke volksdeel zal worden aan vaard, ook al zal het in te nemen standpunt van meer dan één groep het offer vragen van een compromis met de eigen zienswijze". Vragen uit 1951 In hun voorwoord herinneren de bis schoppen or aar dat reeds in 1951 aan het episcopaat de vraag werd voorge legd of de vakcentrale van de K.A.B. al dan niet zou overgaan tot invoering van bedrijfsbonden. Mei deze vraag hangt onmiddellijk samen de vraag of de vakbelangeii van alle katholie ke werknemers één dan wel in meer dere vakcentrales behartigd moeten wor den. Hierbij kan evenmin de vraag ont gaan worden of de verhouding tussen de stands- en vakorganisaties nog past bij de nieuwere ontwikkeling. Op deze drie vragen hebben de bis schoppen thans hun visie gegeven. Reeds in 1951 werd hiertoe de com- missie-Beaufort in het leven geroepen, die in 1954 een rapport uitbracht, waarin de betrokken organisaties echter niet tot eenstemmige conclu sies kwamen. Daarna heeft de per manente commissie voor de opbouw van de sociale organisaties (een bis schoppelijke adviescommissie) aller lei informaties ingewonnen en vele voorbereidende werkzaamheden ver richt, alvorens de bisschoppen hun vi sie in het thans verschenen schrijven neerlegden. Genoemde adviescommissie, die maandag eveneens op de audiëntie aan wezig was, bestaat uit mgr. dr. W. Koenraadt, vicaris-generaal van de bisschop van Breda, magister dr. J. G. Stokman o.f.m., lid van de Tweede Ka mer, mgr. K. W. H. A. Roncken, hoofd aalmoezenier van sociale werken in het bisdom Roermond, drs. M. J. Wen- ners, professor aan het Philosophicum te Warmond, en de zeereerw. heer P. Veuger, econoom van het bisdom 's Her togenbosch. Bedrijfsbonden onder voorwaarden Met betrekking tot de bedrijfsbonden wijzen de bisschoppen op de opkomst en ontwikkeling van een nieuwe groep werkers in het t clrijfsleven. die media le en hogere leidinggevende functies vervuilen, welke groep steeds groter en belangrijker zal worden, en vragen zich voorts af of de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie ook niet in de onder bouw een bedrijfsgewijze band tussen al le werkers wenselijk zal maken. Overi gens zijn de bisschoppen van oordeel, dat de vorming van bedrijfsbonden op zich geen kwestie van katholiek begin sel is. Zij spreken zich niet uit over de praktische wenselijkheid van bedrijfs bonden, maar menen als voor de vorm van de bedrjjfsbond wordt geko zen Wel enige voorwaarden te mogen stellen. De eerste voorwaarde is, dat de struc tuur van de bedrijfsbonden zodanig moet zijn, dat alle groepen van werkne mers uitvoerende, mediale en lei dinggevende intern zichzelf kunnen zijn en extern hun eigen bijdrage zullen kunnen leveren bü de beslissingen op sociaal-economisch terrein, zowel in de afzonderlijke bedrijfstakken als in het gehele bedrijfsleven, eventueel via na tionale verbanden van de over het hele bedrijfsleven verspreide groepen van mediale en leidinggevende werknemers. De tweede voorwaarde is, dat als een vakbond wil overgaan naar een be drjjfsbond en zijn werfterrein wil uit belden, dit zal dienen te geschieden in overleg met de vakorganisaties, die in deze bedrijfssector werkzaam zijn. Taakverbreding Met betrekking tot de verhouding tus sen de stands- en vakorganisaties mer ken de bisschoppen op, dat aanpassing noodzakelijk is. Zy nemen als uitgangs punt de noodzakelijke integratie van de sociaal-economische taak van de vak organisaties en het vormende werk op godsdienstig-zedelijk, maatschappelijk en cultureel tei-rein, dat thans nog aan de standsorganisaties is toebedeeld. De ze vrij sterke scheiding schijnt moei lijk gehandhaafd te kunnen worden, re den waarom de bisschoppen pleiten voor een taakverbreding van de vakorgani saties, die het vormende werk .zouden kunnen overnemen en hiervoor geza menlijk organen kunnen oprichten met nauwe diocesane bindingen. Het is duideljjk, dat de verwezenlij king van deze visie ingrijpende wijzi gingen zal meebrengen in de structuur en de onderlinge verhouding van vak- en standsorganisaties. Het is zeker niet de bedoeling van de bisschoppen, dat alles wat thans bestaat en wat in het verleden vruchtbaar is gebleken, nu in eens gaat verdwijnen. Wel zullen de be staande organisatievormen moeten wor den omgevormd en aangepast aan de huidige noden en behoeften. (Vervolg zie elders in dit blad) Het is zo koud in Colorado dat mevrouw Hugh slechts met behulp van een hamer haar wasgoed van de lijn kan krijgen. WASHINGTON, 16 maart (Reuter) De Westduitse bondskanselier, Ade nauer, beeft na een conferentie van bijna twee uur met president Eisenho wer van de Verenigde Staten ver klaard dat hij nu de overtuiging heeft dat de Westelijke bondgenoten vastbe sloten zullen zijn in de kwestie-Berlijn. Toen hjj het Witte Huis verliet zei hij uit eigen beweging: „Ik ben bijzonder voldaan. Ik hoop dat de president ook tevreden is over de besprekingen". In een gezamenlijke verklaring zeiden bei de leiders te „geloven dat de menings- uitwisscling tot een verdere coördina tie van de standpunten der beide re geringen in een aantal gemeenschap pelijke vraagstukken heeft geleid". De president en de bondskanselier herhaal den hun vastbeslotenheid om hun in spanningen voort te zetten om de her. eniging van Duitsland in vrede en vrij heid te bereiken. Zy waren het er verder over eens DJAKARTA, 16 maart (Reuter) Volgens een bericht van „Antara" heb ben zeerovers twee met copra geladen kustvaartuigen overmeesterd en ge plunderd in de wateren nabij Zuid-Cele bes. Zij maakten zich uit de voeten met bijna 2000 ton copra. dat het behoud van de vrijheid van de bevolking van West-Berlijn en haar recht op zelfbeschikking aan elke toe komstige overeenkomst over de stad ten grondslag moeten liggen. Voorts werd onder andere gesproken over de huidige ontwapeningsbesprekingen in Genève en over de Europese econo mische integratie. Over de Europese economische integratie werd in het cummuniqué gezegd: „De president her haalde dat de Amerikaanse regering de doelstellingen van de Europese ge meenschappen en een versterking van de Atlantische economische samenwer king steunt". Beide leiders waren in genomen met het vooruitzicht „dat de Verenigde Staten en Canada spoedig nauwer met de Europese landen sa men zullen gaan in een nieuwe orga nisatie voor Europese economische sa menwerking". Beide leiders merkten voorts op dat „aanvaarding van de re cente handelsvoorstellen van de Euro pese gemeenschappelyke markt een belangrijke bydrage zou zyn voor een algemene vermindering van de wereld handelsbarrières". (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 16 maart De pre- sident van de rechtbank jhr. mr. Witsen Elias heeft vanmorgen uit spraak gedaan in het korte geding, dat zes aannemersorganisaties en de N.V. Dura naar aanleiding van het bouwconflict aanhangig hebben ge maakt tegen de staat, het college van rijksbemiddelaars en de leden van dat college. De president weigerde de door eisers gevraagde voorzieningen en veroordeelde hen in de kosten van het geding, groot 750. De president weigerde ten gunste van de aannemers in te grijpen op grond van een arrest van de Hoge Raad inzake de „Panhonlibco"-affaire. In dat arrest was gesteld, dat de rech ter alvorens bij kort geding in te grij pen de belangen der betrokken partyen tegen elkaar moet afwegen. Jhr. mr. Witsen Elias overwoog, dat de regering, indien zü zou toestemmen In de doorberekening der loonsverhogingen in de prijzen der onderhanden werken, de regering te recht zou kunnen komen in de spiraal van lonen en prijzen. Er zijn ook ande re bedrijfstakken, zoals de metaalsec tor en de grafische sector, waarin de onderhanden werken een grote rol spe len. De regering zou de doorberekening dan ook daar wellicht niet meer kunnen weigeren. De president overwoog verder, dat de eisende partij onvoldoende bewe zen heeft de schade, die zij bij niet doorberekening zou lijden, niet te kun nen dragen. Vooreerst geldt, dat de aannemers door het ondertekenen van de CAO de schade, die de staking hen toebrengt, hadden kunnen voorko men door de eisers gesteld op vijftig miljoen gulden - kunnen de aanne mers, aldus de president verhalen op de staat als de gewone rechter de onrechtmatigheid van de niet-door- (Van onze Limburgse redacteur) ROERMOND, 16 maart De ge- meente-politie heeft gisteren een 28- jarige inwoner van de stad aangehou den, die met de Carnavalsdagen een portefeuille vond en zich het daarin bevindende geld (ƒ5.000,-) toeëigende. Met een gedeelte van dit geld kocht hij een auto. By zijn arrestatie bezat hij nog 1100,-. Het geld was verloren door een bejaarde woonwagenbewoner. berekenin -voorwaarde vaststelt. Verder herinnerde de president aan de verklaring van minister De Pous, waarbij deze heeft toegezegd om in bepaalde gevallen onderhanden werken die 1 maart 1960 zijn begon nen en 1 september 1960 nog niet be ëindigd zullen zijn, de doorbereke ning geheel of gedeeltelijk te willen toestaan. Aan het gevaar van schade acht de president daarom in grote mate tegemoet gekomen. Overwegende dat de nelangen van de eisende partij in dit conflict geringer zijn dan het belang dat voor de over heid op het spel staat, weigerde jhr. mr. Witsen Elias om in het conflict in te grijpen. DEN HAAG, 16 maart De minis ter van Verkeer en Waterstaat en de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid hebben gisteren een gesprek gevoerd met de vertegenwoor digers van de betrokken organisaties van werkgevers en werknemers over de lonen en prijzen in de sector van het vervoer over de weg, met uitzondering van de autobusdiensten. Tijdens dit over- Jeg heeft de regering zich op het stand punt gesteld, dat er ten aanzien van de bovengenoemde sector geen aanleiding bestaat af te wijken van het algemeen door de regering gevoerde loon- en prijsbeleid. IJMUIDEN, 15 maart In het noor delijk deel van de Atlantische Oceaan, waar sinds eind vorige week zwaar stormweer met windkracht 10 tot 11 woedt, is zondag de sleepverbinding tussen de IJmuidense zeesleepboot „Zee land" en het vliegdekschip ..Saginaw Bay" (7800 ton) verbroken. De „Zee land" van n.v. bureau Wijsmuller te IJmuiden is met deze sleep onderweg van Boston naar Rotterdam, waar het vliegdekschip gesloopt moet worden. Het weer werd vanmorgen beter, zo dat de kapitein van de „Zeeland" een nieuwe verbinding tot stand hoopte te kunnen brengen. Aan boord van de ronddrijvende „Saginaw Bay" verblij ven acht runners, die het allen goed ma ken. De „Zeeland" heeft de scheep vaart in de noordelijke Atlantische Oce aan op een positie ongeveer 500 mijl ten zuid-oosten van Kaap Race op New Foundland verzocht ruimte aan het ronddravende vliegdekschip te verle nen. Ook de sleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit en Co's internationale sleep dienst uit Rotterdam, die met het vlieg dekschip „Kasaan Bay" onderweg is van Bbston naar Hamburg, heeft te kampen gehad met het slechte weer, dat op het noordelijk deel van de At lantische Oceaan woedde. Ook dit vlieg dekschip is losgeslagen, maar de „Zwar te Zee" heeft gistermorgen om zeven uur ter hoogte van de Spaanse kust weer kans gezien vast te maken. Eisenhower begroet Adenauer op hartelijke wijze Wütt* Muis. bij diens aankomst op het LONDEN, 16 maart (UPI) De be roemde Zweedse tenor Jussi Björling heelt gisteravond een lichte hartaan val gehad, even voor hij zou optre den bi de koninklijke opera hier. De voorstelling begon met 35 minuten ver traging. Tijdens de voorstelling was aan de zanger niets te merken. Aan het slot brachten de ruim 2.000 aanwezigen, on der wie zich koningin-moeder Elizabeth bevond. Björling staande een ovatie. Vijf minuten voor de opera La Bohè me zou beginnen in Covent Garden, waar Björling voor het eerst na 21 jaar weer zou optreden, vond men de zan ger ineengezakt op een stoel in zyn kleedkamer.Ik kan niet opkomen ik ben te ziek hartaanval haal een dokter", fluisterde hij tegen de to neelmeester. Deze rende weg om een dokter te halen, „Hij lijdt aan acute hartspanning. Hij heeft langdurige rust nodig", verklaarde de dokter. De be drijfsleider trad voor het doek, terwijl het publiek reeds met langzaam klap pen uitdrukking aan zijn ongeduld gaf. „Ik moet u vertellen dat Jussi Björ ling de gehele dag onwel was. Vijf minu ten geleden-bestond enige twijfel of hij zou kunnen optreden. En er bestond enige *wijfel of hy nog ooit zou kun nen zingen", legde hij uit. Het publiek schrok zichtbaar. Verle den week moest in de Metropolitan Ope ra in New York Rudolf Bing voor het voetlicht treden om het publiek te ver tellen dat de beriton Leonard Warren* overleden was terwijl hy zong in „La forza del destino". Een goed half uur nadat de voorstel ling had moeten beginnen, richtte sir David Webster, administrateur van de opera, zich tot het publiek: „Ik moet u meedelen dat de heer Björling een hartaanval heeft gehad. Maar hij zegt dat hij zal zingen, om u niet teleur te stellen." James Horrocks, recensent van de Daily Express, schryft dat de tenor vaak zyn frasen afbrak en langzamer dan gewoonlyk zong. Toen het doek viel, kwam daverende byva!. De han den op de hartstreek, boog Björling tel kens weer. Hij glimlachte en hij ween de. Iemand uit Björlings omgeving ver telde dat de zanger, nadat hy door de dokter was onderzocht, het toneel was opgegaan en toen weer bevonden had dat hy niet kon zingen. „Maar toen hem verteld werd dat de koningin-moed°r onder het publiek.was, was dit een ex tra stimulans en hy zong zijn rol" Toen het doek voor de laatste maal gehaald was, werd Björling door de ko. ningin-moeder ontvangen. Zij wenste hem een snel herstel. De koningin-moe der had laten vragen of hij naar de koninklijke loge wilde komen als hij zich daartoe in staat gevoelde. Hij ging „Ik apprecieer het dat u toch hebt Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Bewolkt, maar op de meeste plaat sen droog: weer. Krachtige tot ma tige noordoostelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zon: 6.51-18.47. Maan: 0.00-8.57. DE BILT, 16 maart. De koude Scan dinavische lucht, die zich gisteren boven ae provincies Groningen en Friesland bevond, is verder over Nederland uit gestroomd. Tegelijkertijd dreef er bewol king binnen, die de afgelopen nacht een grote temperatuurdaling tegenging. Wat de vooruitzichten voor morgen betreft is er weinig verandering in het weerbeeld te verwachten. kunnen optreden, was u heel goed' ^moeder. Naar mijn mening sprak de koningin station Weer Den Helder geheel bew. Ypenburg geheel bew. Vlissingen geheel bew. Eelde geheel bew. De Bilt geheel bew. Twente geheel bew. Eindhoven geheel bew. Zd.-Limburg mist Stockholm geheel bew. Oslo geheel bew. Kopenhagen geheel bew. Londen motregen Amsterdam geheel bew. max. min. neersl. temp. temp. afgel. Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn München Zurich Genève Wenen Rome Madrid Mallorca Lissabon geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. mist mist half bew. regen zwaar bew. regen onbewolkt half bew. licht bew. gisteren 6 32 15 11 13 11 16 16 -0 3 3 16 10 17 16 13 15 7 14 12 13 16 18 13 3 4 3 2 3 3 3 12 -3 1 0 6 3 3 7 7 0 4 1 5 10 10 5 6 6 24 uur o 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.1 0 0 0 2 19 0 0 0 0.1 0 5 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1