Tweede vastenconferentie voor jongeren Nog grotere belangstelling Geheugen-hulp m I I Vondst/n het zoeklicht Joodse oudheden in Schiedam HUIS voor Bromfietsen OVER DE DAM In 1859 iverd hier een synagoge gebouwd Restauratie van het Prinsenhof I Hij, zij en de keukenpan Examens hulp van de zwemonderwijzer S.B.L.O. vergaderde Gemeenteraad gaat Rijnmondbespreken Propaganda'avond Prinses Beatrix Poliofonds Excelsior '20 overklast De Spartaan BURGERLIJKE STAND DE SITUATIE IN HET BOUWBEDRIJF Pelotonsvlaggen uitgereikt Concertje Jeugdkoor Orpheus Ze stalen melk Brandje Fiets gestolen Diefstal Kraan in Scliie Agenda Rotterdam Sterk verhaal SQUADRON SABRES OPYPENBURG Gevonden voorwerpen N S C DONDERDAG 17 MAART 1960 P a c rr a Dam'wachter Uw® scliiedamselie courani Gemeentelijke sportnota is klaar Op vrijdag 8 april ^3* bekaken wotóea, Dc grote toeloop van de jeugd naar de J'astenconferenties is wel een duidelijk "ewijs, dat deze samenkomsten geslaagd '"ogen heten. Waren er vorige week drie- tot vierhonderd jongelui in de Havenkerk aanwezig, gisterenavond waren er ruim aöO jongeren opgekomen om te luisteren haar kapelaan H. W. A. Brans, die zijn tweede vastenconferentie hield onder het thema, „Kun je God maar laten roe- Pen". Als men de woorden van Johannes de apostel hoort, aldus de' gewijde redenaar, die hij spreekt over de liefde, of als men evangelie of zijn geschriften leest, dan is het duidelijk, dat juist hij de apos tel van de liefde genoemd wordt. En toch pinden wij bij hem in verband met Judas het verschrikkelijke woord satan. Jo hannes zegt over Judas: en de satan voer in hem binnen. De predikant zei hergens in het geloof zo onwankelbaar ht te geloven als in de duivel. In onzp huidige maatschappij is de duivel echter langzamerhand teruggewezen naar de Wereld van het cabaret, evenzo heeft Uien met de engelen gedaan. Men vindt heide soms verenigd in de reclame! De duivel heeft macht over de mecs- ten, zo niet over allen, aldus ging kape lan Brans voort. Zie naar de begrotin gen die ingediend worden voor de defen- sie. men zou er een paleis van kunnen houwen. Judas staat bekend als de verrader, blaar ook hij is niet als verrader gebo ren. Hij was een boerenjongen uit een gewoon dorp, uit niets blijkt, dat hij bui tengewoon begaafd of- buitengewoon on begaafd was: hij was gewoon. Maar het leven van Judas kreeg een veel grotere baarde, toen hij Christus ontmoette. Als Christus in de mens komt, als een men senleven door Christus gekruist wordt, krijgt; het ineens betekenis; Hij komt naet een eeuwige beslissende aanbieding, Dij, Komt met een keus. Waar Christus komt, js alles de moeite waard te onderkennen, het activeert de hele mens naar zlin.PeJ" ie zijde en sust de slechte kant. Bij de Advertentie ROTTERDAMSEDIJK 146 Het LIJKT WEL, alsof de directie van de uitgeverij „Het Wereldvenster" haar ginds dn Baarn iets gemerkt heeft ?an de gestadige vooruitgang, welke in ?«t Schiedamse horecabedrijf te consta teren valt, waarover we zo het een en ander ten beste hebben gegeven. Niet, dat ze ons een kookboek toezond Voor het samenstellen van exquise diners jn zaken als Europoort en De Kroon. Nee %ar de gedachte, waarvan ze ongetwij- feld moet zijn uitgegaan —of was het de schrijfster, de bekende Henriette Holt- hausen? is toch waarlijk niet zo gek. Ze zal ongeveer als volgt geweest zijn: heel wat mensen kunnen goed eten waar- heren maar niet allemaal kunnen ze zich Ckquise diners in exclusieve zaken ver floven. Bovendien, er zijn heel wat lie den die zelf graag koken en kokkerellen ch zo af en toe iets bijzonders willen klaar •haken. Kennelijk gedragen op deze gedachte belandde Henriette Holthausens „Hij, zij en de Keukenpan" op onze schrijftafel, f straks terecht te komen in de boe- enkast van haar, die onze zorgen deelt, de plank: de weg naar het hart van he man loopt door zijn maag, welke col- ectie nog steeds groeiende is en ditmaal h*et een voortreffelijk boek zal worden hangevuld. -EEN NIEUWE, CULINAIRE wegwij ken", aldus luidt de ondertitel van deze nieuweling van Henriette, de vrouw "hef de pollepel. u Wij zouden eraan willen toevoegen: eokboek voor de kleine man. „.Begrijp ons goed, we bedoelen hiermede Jets onaardigs. Het lijkt ons echter een c°ede karakteristiek voor de tweede hhdel van vijfhonderd recepten van een- 0Udige expresse-, vegetarische- en rauw. wstgerechten dieetmenu's en uitgebrei de internationale schotels (de laatste f voor de kleine man met een flinke Dendenkring). ..Voor werkende vrouwen, vrijgezellen „h waardige huisvrouwen", aldus ver- Jhdelijkt de schrijfster haar bedoeling °h eens extra, tf, b. die onze zorgen deelt, rekent zich (p de laatste en ze verzekerde ons, dat Jt boek nog beter is dan „Spreekuur J de keuken", waarvan reeds een tweede rhk verschenen is. MEN KAN VAN HENRIETTE Holthau- verwachten, dat ze als een vrolijke, jPSeruimde keukenprinses optreedt. „eeds als lectuur is dit boek een genoe- hp 1 Wat er uit voortkomt, wel, men zou zelf moeten ervaren,. Waarschijnlijk met een lonkje naar fiedam als Jenever-, Likeur, en Limo- jjdestad heeft ze er nog een aantal wen- s h voor het samenstellen van verfris- phhe dranken aan toegevoegd, ze als |h paar drankverhaaltjes" betitelend. jiiAls we zeggen, dat het boek leuk ge- v hstreerd is en van een keurige band jJfien, dan besluiten we een loflied, 'Vtelk ons zonder meer ingegoten werd. öi^et is een boek, om als inleiding te z ?Ren voor een discussie op het vrijge- pj'encongres Wanneer een vrijgezel jij Sebruik van maakt, heeft hij het be- kjSt niet slecht bij zichzelf en J Henriette Holthausen. een is dat het priesterschap, bij een an der troost of bekering, bij weer een ander is het een extra zwaar kruis. Vele jongeren raken bij zo'n ontmoeting het spoor voor een lange tijd of zelfs defini tief bijster. Ze weten geen goed ant woord op die roepstem van Christus. Dat was ook de ondergang voor Judas, hij had een verkeerde vragenformule. Judas vroeg zich af: wat verdien ik er mee. wat heb ik er aan? Maar dat was ook het geval bij de andere apostelen. Tot bij het Laatste Avondmaal hebben ze nog om de beste plaats gestreden, tot vlak voor hun eerste communie, hun priesterschap Niet als supporter. Wij moeten aan de roeping van Christus beantwoorden, aldus de predikant. Kijk niet als supporter naar het lijden van Christus. Ook wij spelen een rol mee bij dat lijden. Het afschuwelijke van de me. ditatie over Judas is dat men zich over hem verheugt, men gaat zichzelf beter vinden vergeleken bij hem. Christus komt voortdurend in het le ven van de mens door de genade van bij stand of liever, zoals kapelaan Brans zich uitdrukte, in de stoet van genade die op de mens afkomt. Ieder mens krijgt bezoek van Christus. Hij ruit als het wa re het volk op. Weer terugkomend bij Judas, legde de predikant uit, dat Christus hem tot het. einde toe gespaard heeft, tot aan de han denwassing, toen de handen van Judas een ontmoeting hadden met de handen van Christus. Zelfs toen zei de Verlos ser nog: laat hem zijn werk doen. ga nu. En het was nacht, zegt de evange list, dit is, de nacht van Judas, de nacht van het kwaad, de nacht, waarin het licht is gekomen, maar niet werd aange nomen. Johannes voegt er aan toe: en de duivel voer in hem. Duivel betekent leu genaar. want die duivel presenteert niet het kwade als een puur kwaad. Hij ver siert het kwade, hij pakt de mens niet in die dingen, waarin die mens sterk is. Hij doet het heel anders en volgt dan in zeke re zin de tactiek van God, maar met een geheel verschillende uitwerking. De dui vel zal de mens daar pakken, waar deze zichzelf sterk waant/zich zelf overschat. De mens zal vallen daar. waar hi.i dacht te staan. Zo is ook Petrus gevallen in diezelfde Judasnacht. Laten we ons vasthouden aan Christus, aldus besloot kapelaan Brans. Het kwa de schrikt af, we worden er eenzaam door, talloze huwelijken gaan door het kwaad ten gronde. Laten we met Chris tus in zulke gevallen dan bidden: Onze Vader. Een sfeervol, modern programma. Ook deze tweede vastenconferentie werd weer omlijst door een sfeervol en Onohlod woor Schier)om •r onul'tk® 82ste Jaargang No. 24240 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 661S2 POSTREKENING NR. B 9 0 9 4 3 ADVERTENTIES 1 6J5 per mm-hoogte, BIJ contract •Peoiaie tarieven- ingezonden mededelingen 0.30 per mm-boogte. Bij contract tarieven. kampioenen SO woorden i 0.50 bij voorultbe- ^Big. Elk woord meer 3 ct. Maxi- "•na CO woorden. wordCT. Ijtea en uitgevoerd overeeiikomstóg RAM*»» voor bet Advertentie- - abonnementen in**! per kseanteal, 1 2JC en f fc» -pee - wtdt. per Gisterenavond werd in het Sportfond- senbad de cursus „Hulp van de zwemon derwijzer" afgesloten met een praktisch en theoretisch examen. Dank zij de rijks subsidie voor het jeugdwerk, is het de KNZB, mogelijk gemaakt deze cursus sen te organiseren. Het doel van deze op leidingen is, aan leden van zwemvere nigingen, die in hun clubs belangeloos elementair zwemonderwijs geVen 'n goe de theoretische en praktische opleiding te verschaffen. Wat hun vaardigheid be treft, moeten zij minstens in het bezit zijn van diploma 4. Niet alleen dat hier ter stede in 1956 het eerste examen heeft plaats gevonden, maar ook zijn tot nog toe in Schiedam de meeste (6) cursussen gehouden en met 't totaal aantal (68) volledig geslaagden neemt onze stad de eerste plaats in. Van de 11 kandidaten die woensdag avond aan dit examen hebben deelgeno men, kon aan de 10 de bevoegdheid „Hulp van de zwemonderwijzer" worden ver leend. De examen-commissie bestond uit mevr. C. Vuyk-Bras en de heren C. Geer- lings (voorzitter) en L H. J. J. Krol en K. Seiner. De voorzitter der examen-commissie wenste na afloop de geslaagden geluk en sprak de verwachting uit, dat zij van het geleerde veel nut in hun vereniging zullen hebben. Hij hoopte dat het behalen van deze bevoegdheid voor verscheidene van de geslaagden aanleiding zou zijn, de cursus voor zwemonderwijzer te gaan "volgen. In zijn gelukwensen betrok hij ook de cursusleider, de heer J. J. A. Gar- naat, chef-instructeur van het Sport- fondsenbad. Geslaagd zijn de dames: Willie te Wiel en Lucie van der Pluym, beiden van LAC te Rotterdam, Nellie Veltman van WF, Alie de Ligt SRB, Ria van Baarle, Vera Kok, Pauly v. d. Wildt, Herma Visser, al len van SZC, Lydia Eikenbroek en Cra- la de Jong beiden van Start. In gebouw Wijkcentrum hield gister avond de Schiedamse Bond voor Licha melijke Opvoeding haar algemene leden vergadering. Bij de opening heette voor zitter J. Bijloo bijzonder welkom de heer Chr. v. Dijk en J. Bronneman, de ver tegenwoordiger van de gemeente. Spr. schetste in het kort de 30-jarige geschie denis van de S.B.L.O. en stond even stil bij de impasse van 1957. toen het gehele bestuur aftrad, spr. ging ook uitvoerig in op de bewogen vergadering van 1958 Voorzitter noemde de samenwerking tus modern programma. Ter opening speel de de heer A. Vijverberg „Jesu, joy of man's desiring" van Johann S. Bach in een bewerking van Myra Hess en als na spel een fantasie in G mol van Bach. Een jongerenkoor zong twee moderne psal men van Gelineau, een van de jongeren las uit de H. Schrift, een meisje decla meerde bijzonder sfeervol „Er is een lam, dat bloedt" van Gerard Wijdeveld. De derde vastenconferentie wordt ge houden woensdag 23 maart a.s. weder om in de Havenkerk. aanvang acht uur. Met verwijzing naar het'slot van zijn schrijven van 4 februari jl. waarbij hij de gemeenteraad deed toekomen het Ver slag van het overleg inzake het vooront werp van wet tot instelling van een pu bliekrechtelijk lichaam „Rijnmond" en in verband met het daarna aangeboden rapport van de Commissie Nieuwe Water weg (z.g. Commissie Klaasesz), deelt de burgemeester de raad thans mede, dat het de bedoeling is, op vrijdag 8 april a.s. te 19.30 ten Stadhuize een vergadering tc houden, uitsluitend ter behandeling van deze aangelegenheid. Enkele misverstanden, welke zich voor deden bij de propaganda werden oorzaak, dat de gisteravond in Musis Sacrum" gehouden toneelvoorstelling niet de be langstelling trok die nodig was om de ze avond het gewenste effect te doen opleveren. Voor het propaganda-comité wordt dit een reden om nogmaals een dergelijke, maar dan beter voorbereide avond te organiseren. Zij die de toneel groep „Het Open Doek" aan het werk gezien hebben in de thriller „Ik huur de deze kamer" van Wim Bischot geno ten van een goede toneelvoorstelling, die op zich reeds een grotere belangstel ling verdiende. De regie, in handen van Jacques van Bijlevelt alsmede de décors van Adr. v. d. Lely waren goed verzorgd terwijl niets was nagelaten om de spanning tot het hoogtepunt op te voeren. Evenals vorig jaar hebben klaverjas- koppels van de r.-k. Sportvereniging Excelsior rond de kaarttafel strijd ge leverd met koppels van de r.-k vereni ging „De Spartaan" uit Rotterdam. Het treffen vond ditmal plaats in de foyer van het gebouw „Arcade" en is ge ëindigd in een zege voor de zwart-wit- ten Vorig jaar werden de Rotterdammers tot tweemaal toe winnaar en ze zou den bij een derde overwinning definitief in het bezit gekomen zijn van de grote wisselbeker Toen na een enerverende strijd de eindstand werd opgemaakt be droeg de totale puntenoogst voor de gast heren 67255; de balans voor De Spar taan sloot met een minder gunstig cij fer, nl 66500, zodat Excelsior winnaaï werd met een verschil van 755 punten Zo gaat de ere-zuil dus voorlopig tot sep tember naar de kantine in „Thurlede'' want in deze maand vindt de return plaats te spelen in het clubhuis van De Spartaan Koppelklassering: 1 de dames v Don- gen-Martinot (Sp) 4393 pnt; Martinot- De Corver (Sp.) 4285 pnt.; 3 J. Os- terholt-G Osterholt (E); 4 J v Gils- H Veldboer (Sp); 5 A Heeren-H Hau- brieh (E) De troostprijs voor het koppel met het minste aantal behaalde punten was voor het koppel v d Hulst-v d Water GEBOREN: Maria Ch. d. v. M. v.d. Kaaden en P. A. de Vries; Simon, z, v. J. A, M, v. Dijk en E. Dumoulin; Marinus z. v. W Janssen en W. Huijterkamp; Johanna M. I. d. v, G. H. J. van Bracht en J H. Saalmeijer; Jacqueline, H.M. d. v. J, v, d. Most en H. Swiderski; Ve ronica C S. d. v, S, Th. L. Kloos en C. A. M. Vollebregt. OVERLEDEN: P L. Verlinde, 77 jr. Nu het einde van de staking in de bouw bedrijven waarschijnlijk in zicht is, ge zien de laatste berichten, kan geconsta teerd worden, dat hier ter stede het con flict geen enkele moeilijkheid heeft op geleverd, inzoverre althans er sprake zou kunnen zijn van een gespannen verhou ding op de werken. Reeds spoedig is vrij wel overal het werk neergelegd en al leen gisteravond hebben stakers werk willigen, die op de werf van Wilton Fijen- oord aan een bouwwerk wilden beginnen, min of meer gedwongen het werk neer te leggen. Dit geschiedde inmiddels reeds bij de poort en het ging allemaal vrij ge makkelijk- Wat de Katholieke Bouwvakarbeiders bond St.-Joseph betreft, deze houdt da gelijks zitting i-n Gebouw Arcade, waar zich haar vijfenveertig leden dagelijks komen melden. Er kwamen zich ook nog' vijfentwintig ongeorganiseerde katholieke bouwvakarbeiders, die inmiddels naar de centrale post in Rotterdam werden door gestuurd. Er vindt regelmatig een inspec tie plaats van de bouwwerken in de stad, Men meldt ons uit Delft: De kantine van de voormalige Kogel gieterij was gisteravond volledig bezet door officieren, onderofficieren en man schappen van de Nationale Reserve. Het doel van de bijeenkomst was de uitreiking van Pelotonsvlaggen door de provinciaal commandant majoor J. Jan sen Manenschijn. die deze plechtigheid verrichtte in opdracht van de kolonel Postma, territoriale commandant. Majoor Jansen Manenschijn sprak zijn erkentelijkheid uit voor de houding en indruk die de Nationale Reserve heeft gemaakt tijdens het bezoek van de Pre sident van Peru. De garnizoenscom mandant van 's-Gravenhage had even eens zijn tevredenheid betuigd en het ligt in de bedoeling op Prinsjesdag eveneens de Nationale Reserve in te schakelen bij de afzetting. Hierna reikte hij Pelotonsvaantjes uit aan de officieren van de vier pelotons (Schiedam), en Waterweg II (Maassluis). Na afloop van de korte plechtigheid volgde er voor de aanwezigen een film programma. aan Uiiincicu van ut vjci puuiuuo waarbij geconstateerd wordt, dat vrijwel n j Delft> Rotterdam IV .Waterweg I, overal het staKingsparool opgevolgd werd. - - - - - - - - Op 6 juli a.s. zal in gebouw Arcade het jeugdkoor van Orpheus een concertje ge ven voor de ouders en familieleden van de jongelui en voor de echtgenoten van de afdeling mannenkoor. Niet alleen zullen de jongemannen enkele nummertjes brengen, maar ter aanvulling ook het mannenkoor en daarnaast zullen mannen en jongens gezamenlijk nog wat ten beste geven. Ook is het de bedoeling, aan de aanwe zigen even te demonstreren, op welke manier een nummer wordt ingestudeerd met die knapen en dus wordt voor de tijd van, laten wij zeggen een kwartier, in het openbaar les gegeven. ■Twee jongens van 13 en één van 11 jaar zijn gistermiddag door de politie op heterdaad betrapt, toen zij flessen melk stalen uit de kelders van woningen in de Burg. van Haarenlaan en de Schim- melpenninckstraat. Toen de jongens na der aan de tand werden gevoeld, beken den zij ook in de Van Hallstraat, de Nieu we Damlaan en de Mgr. Nolenslaan in de afgelopen weken dergelijke diefstallen te hebben gepleegd. In totaal dronken zij dertig flessen leeg. De lege flessen leverden zij tegen statiegeld in. Van dit geld kochten zij snoep en gingen zij naar de bioscoop. De brandweer onder leiding van com mandant D. de Jager heeft gistermid dag omstreeks halfvijf een brandje ge blust langs de spoordijk ter hoogte van de Nieuwe Damlaan. Over een lengte van ongeveer tachtig meter stond de dor re grasberm in brand. Het bluswerk duur de een half uur. Waarschijnlijk is een uit de trein weggeworpen peukje de oor zaak van het brandje. Mevr. C. E.-B. Vermist haar fiets, die zij gistermorgen op slot neerzette tegen een lantaarnpaal op de Broersvest. De heer H. M. deed aangifte van diefstal van een damesfiets in de Tuinlaan. Mevr. L, v. d. B.-T. deed aangifte van diefstal van 85, uit een kast in de slaapkamer van haar woning aan de Noordvestsingel. Zij had haar woning 's morgens gedurende ongeveer een uur verlaten. Het slaapkamerraam aan de achterzijde van de woning was geopend. De 35-jarige koopman J. van G„ wo nende aan de Lange Achterweg, beleefde gistermiddag een hachelijk avontuur, dat gelukkig nog goed is afgelopen. Met een rijdende kraan was hij op het terrein van de fa. Van Gelderen aan de Schie, ter hoogte van de Nieuwpoortweg. bezig met het laden van een schuit. Op onverklaar bare wijze reed de kraan plotseling de Schie in. Met een vermetele sprong redde de kraanbestuurder zich. Hij had zich nog op het nippertje uit de nauwe kabine kunnen werken en sprong op de schuit. De vijftien ton zware kraan verdween onder water. Van G. was na het ongeval geheel overstuur, en kon geen verklaring geven voor het gebeurde. Hij werd niet gewond. Passage Theater: Bonjour Tristesse (volw.) dagelijks 2 en 8.15, zat. en zond. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; donderdagavond geen voorstelling. Monopole Theater: Van maandag t/m. woensdag Duel op de Atlantic (14 jaar) 2.15, 7 en 9.15 uur, zat. 2.30, 7 en 9.15, don derdagavond „The Robe", passiefilm 8 uur, speciale voorstelling. Stedelijk Museum: Start-tentoonstelling werken Anton Lutgerink dag 1017 uur, zondag 1217 uur; tot 10 april. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL ST.-LIDUINA Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8: Uitleenbureau en Leeszaal voor volwassenen di, do. za. van 1012 uur, di. t.m. za. van 25 uur ma. di wo. vr. van 78.30 uur. Jeugdbibliotheek: wo. 24, do. 45 en 1—3 14 jaar en ouder ook woensd. van 67 30 uur. Jeugdleeszaal: di. do. vr. van 45.30 u. Uitleenpos-t Molensingel Noodkerk Ke- thel. di 48 uur. Filiaal Rijnstraat 1: volw. di. 6308 uur: vr. 7—8 uur. jeugd: wo. 25 uur. Filiaal Nieuwland Wijkgebouw Dr. Wi- bcutplein (zijingang) jeugd wo. 1 303 u voiw wo. en vr. 78 30 uur. Uttleenpost Emmastraat 3: ma. 78 uur en wo en vr 78 30 uur. R.-k. Plattelandsbibtiotheek: Ultleenpos: Kerkweg 46. zondag 11.30 tot 12.30 NACHTDIENST APOTHEKEN Deze week: apotheek Gouka, Hoog straat 29. DONDERDAG Rott. Schouwburg 8 uur Domino (Co- medie Francaise); Aula Boymans-Van Beuningen 8 uur leerlingenuitvoering Toonkunstconservatorium. VRIJDAG Rott. Schouwburg, 8 uur De Meeuw (Rott. Toneel). ROTTERDAMSE BIOSCOPEN. Arena: La Paloma, a.l. Capitol: The beat generation, volw.; Donderdag: Zij die van de zonde leven, volw. Centraal: Johnny Guitar, volw. Cineac A.D.: En eeuwig zingen de bos sen, 14 jaar. Colosseum: Avontuur in Hong Kong, 14 jaar, donderdag: Dr. Vlimmen, (strikt volw.) Harmonie: De pelsjager van de Slangen- rivier, 14 jaar, dinsdag tot en met don derdag: Serenade, 14 jaar. Lumière: Operatie Petticoat 14 jaar. Luxor: Breng de Bismarck tot zinken, 14 jaar. Metro: De reis om de wereld in 80 da gen, 14 jaar. Prinses: Het beest in de nacht, 14 jaar. Donderdag: Mon oncle, a.l.; za. 24 uur: De oruid is niet bleu, volw. Rex: Revolverhelden, a.l. donderdag: The Louis Armstong Story, a.l.; Thalia: On the beach, volw. 't Venster, Les Cousins, str. volw. Victoria: De zwarte orchidee. 14 jaar: donderdag: Voor wie de klok luidt, volw zaterdag, woensdag 2 en zondag 2, 4.30: New York op stelten, a.l. ."«to In mei hoopt men de restauratie van het Prinsenhof in Delft klaar te hebben. De restauratie van de vleugel aan de Schoolstraat staat onder leiding van prof. N. Lansdorp. Een steenhouwer tijdens het afbikken van antieke tegels. OPEENS WERD HIJ getroffen door een sterk, violetachtig licht, dat als een kolossale schijnwerperbundel op hem ge richt werd. Het was, alsof het een bar rière vormde. Ten zeerste verbaasd en tegelijkertijd nogal verschrikt, bracht de automobilist zijn auto tot stilstand, aan de rand van de weg. Het was even over het middernachtelijk uur. De automobilist was van Buenos Aires naar Bahia Blanca vertrokken en niet ver van deze stad overkwam hem dit zeldzame avontuur, dat door de Argen tijnse kranten ais een sterk verhaal dankbaar is uitgebuit, in kolommenlan- ge beschrijvingen en even lange veron derstellingen over een bijna penibele kwestie. Die kwestie houdt zonder meer in, dat Argentinië niet alleen door de voor malige dictator Peron bedreigd wordt, die volgens de laatste berichten in Spanje, gereed staat om het land binnen te vallen en de macht weer aan zich te trekken, maar ook zoiets is als een basis van. vliegende schotels. In een der bladen van Bahia Blanca stond een lang, geïllustreerd verhaal over het wedervaren van de automobilist die zowaar door een vliegende schotel ontvoerd is geweest. Hij werd niet naar de maan of naar Mars of Venus mee gevoerd. Maar juist daarom kwam de krant tot de conclusie, er zich in Argentinië, ergens in een wildernis, een geheime ba sis voor vliegende schotels moet bevin den, waardoor met één slag een einde wordt gemaakt aan de illusie, dat het land ver van het wereldgewoel ligt en niet gauw in het een of ander conflict betrokken zat worden, Natuurlijk werden er de geheimzinnige duikboten bij gehaald, die al sinds enke le jaren langs de kust van Brazilië en Argentinië gesignaleerd worden. Ook thans wordt weer jacht gemaakt op der gelijke onderzeese spoken. Enkele jaren geleden wierp een Argentijns oorlogs schip bommen uit boven het spoor van zo'n geheimzinnige duikboot. Er werd ge constateerd, dat die geraakt moest zijn en later stelden verkenners vast, dat ergens midden op de Atlantische Oceaan naast een schip een duikboot lag, die kennelijk gerepareerd werd. Het schip was een Russisch vaartuig ALVORENS ENIGE STATISTISCHE gegevens te verstrekken over het aantal Israëlieten, dat van 1826 tot en met 1865 verder gaan wij niet, omdat het dan geen „oudheden" meer zijn binnen onze stad gevestigd waren, willen wij, nog een paar belangrijke berichten ver melden. Zo lezen wjj in de notulen van heren burgemecsteren van onze stad van 9 juli 1818, dat van Gedep. Staten ontvangen was een resolutie van 26 sen S.B.L.O. en gemeente van de laatste Juni n°. 3, waarbij kennis werd gege- tijd zeer goed. Bijzonder slecht was hij ven> dat Z.M. had bepaald, dat onder te spreken over de landelijke sportnota, bij ^de subsidies, welke op de staten van be- een eerste inkijken viel dat niet op, maar bii een verdere bestudering der cijfers, kwam men tot dit teleurstellend resul taat. De heer Bijloo kon mededelen, dat de gemeentelijke sportnota klaar is en op het moment in studie is bij B. en W. Als voornaamste punt stond op de agen da het aftreden van J- Bijloo als voorzit ter. Als men tot de ontdekking komt, al dus de aftredende voorzitter, dat men verschillende dingen moet laten om het ene te doen, dan is er iets niet goed. In verband met zijn functie als hoofd van een school en voorzitter van de KNVB afdeling Rotterdam had daarom de heer Bijloo gemeend zich niet meer herkies baar te moeten stellen. Als nieuwe voorzitter werd zonder tegen kandidaat gekozen de heer A. de Jong, die 12 jaar penningmeester van Hermes D.V.S, is geweest en verder daar alle functies heeft vervuld. In zijn eerste ken nismaking met de vergadering vroeg hij zich af waaraan in de komende jaren vooral aandacht te besteden. Dat is aldus de nieuwe voorzitter, pp de eerste plaats de jeugd, hier vooral ligt een belangrijke taak voor de S.B.L.O. Verder noemde spr. de sporthygiëne en een Schiedamse sporthal. Ook de heer J. Kloos had zich bij de periodieke aftreding niet meer herkies baar gesteld. In zijn plaats kwam de heer Bolnes van de r, k. gymnastiekvereni ging „Excelsior". Bij de rondvraag is o.a. gesproken over het bedrijfsvoetbal, dat te kampen heeft met een groot veld- gebrek. In een aparte vergadering van de sectie voetbal zal dit probleem nog nader groting van steden en gemeenten voor de armen werden gebracht, ook bere kend zou worden een som voor de Is raëlitische gemeente in evenredigheid van het aantal zielen van die gemeente en in vergelijking met die van de overige gezindheden. Deze bepaling wekt wel enige bevreem ding, wanneer men daarmede vergelijkt de voorwaarden, waaronder de eerste Is raëlitische gezinnen zich in 1786 hier in onze stad mochten vestigen. Zij toch moesten voor hun eigen armen zorgen. Er was iets veranderd in de zorg voor de Joodse armen. Want na deliberatie over bovengenoemde koninklijke bepa ling, werd door heren burgemeesteren goedgevonden deze resolutie voor no tificatie aan te nemen „uit hoofde dat de armen der Israëlitische gemeente alhier ter stede nevens andere ingezetenen aan spraak hebben op de onderstand van de Magistraats Armenkamer" en ook door die Kamer zouden worden bedeeld. Nog een ander K.B. dient vermeld te worden en wel het besluit van 26 okto ber 1818, waarbij de koning bepaalde, dat de personen, behorende tot het Israëliti sche kerkgenootschap, wanneer zij de eed moesten afleggen, dit „met gedek- ten hoofde" zouden mogen doen, aldus de notulen van burgemeesteren alhier van 19 november 1818. Hieronder laten wij nu een opgave volgen van het aantal Israëlieten, die in de jaren 1826 tot en met 1835 binnen onze stad woonden. Wij maken bij deze tabel de opmerking, dat men de naam „Hoogduitse Israëlie ten" in zeer uitgebreide zin dient te ne men, want niet allen waren ze van Duit se afkomst. Later ontmoet men de naam „Nederduitse Israëlieten." Hoogduitse Portugese Jaar Israëlieten Israëlieten Totaa] 1826 15 14 29 1827 15 12 27 1823 13 14 27 1829 12 16 28 1830 10 13 23 1831 7 7 1832 7 7 1833 7 7 1834 6 6 1835 8 8 Uit bovenstaande tabel blijkt, dat sinds 1831 onze stad geen Portugese Is raëlieten onder haar inwoners telde: zij waren naar elders vertrokken en eerst in 1854 komen zij Schiedam weer opzoeken. Het aantal Hoogduitse Israëlieten was in 1831 niet groot, mogelijk twee gezin nen. maar van 1836 tot en met 1845 nam hun aantal toe, zoals blijkt uit onder staande tabel: Jaar 1836 1837 1838 1839 1840 1841 1842 1843 1844 1845 Hoogduitse Israëlieten 9 12 24 19 22 29 30 29 33 31 Terugkerend naar de geschiedenis van de Israëlitische gemeente alhier, lezen wij in de notulen van heren burgemees teren van 19 november 1821 dat door de niet-katholieke erediensten, op 20 sep tember 1821 was gearresteerd een „Al gemeen Reglement voor de Israëlitische Synagogische Ringen binnen dit Konink rijk". Öf in het tijdvak 1826-1845 de Israëlieten hier ter stede een synagoge bezaten, is ons niet bekend. Wel hebben zij een aantal jaren kosteloos gebruik ge maakt van de bovenverdieping van het voormalige wachtlokaal op de Markt, voor het houden van godsdienstige samenkom sten, tot aan het jaar 1859. Het dagelijks bestuur van onze stad onderging in maart 1825 een kleine ver andering; het bestuur van de drie bur gemeesters werd vervangen door één burgemeester, nl. Cornelis Heereman, en twee wethouders. Aan dit college van B. en W. werd door de heer E. J Cohen, „opzichter van de opnieuw opgerigte Is raëlitische gemeente alhier" een rekwest gericht, dat in hun vergadering van 26 augustus 1840 in behandeling werd geno men. De heer Cohen verzocht daarin om evenals in vorige jaren, vergunning langs de huizen van de ingezetenen liefdegaven ten behoeven van de armen van zijn ge meente te mogen inzamelen. Na deli beratie werd hem deze vergunning ver leend onder voorwaarde echter, dat de commissaris van politie alhier daarvan kennis zou dragen en deze collecte op één dag moest aflopen. Wij laten nu opnieuw een tabel volgen betreffende het aantal alhier inwonende Israëlieten waaronder ook Portugese over het decennium 1846 tot en met 1855. Nederduitse Portugese Totaal Jaar Israëlieten Israëlieten 1846 33 33 1847 33 33 1848 26 26' 1849 29 29 1850 46 46 1851 46 46 1852 57 57 1853 50 50 1854 54 1 55 1855 56 2 58 In verband met het stijgend aantal Is raëlieten binnen onze stad kan gebracht worden een missive van gecommitteerden van de hoofdcommissie tot de zaken van de Israëlieten van 7 april 1846, een be schikking bevattende, waarbij de Israë litische gemeente alhier wederom als een bijkerk werd hersteld, aldus de notulen van B. en W. van 15 april 1846. Mogelijk kan hieruit worden geconcludeerd dat aan de Israëlieten door de gemeente een lokaal werd beschikbaar gesteld, zoals wij reeds boven schreven en dat gelegen was op de Markt. Eerst in 1859 kwamen zij in het bezit van een synagoge gebouwd op de grond van het voormalige Stads Spin- en Weef instituut, welke 11 maart 1859 op plechtige wijze in gebruik werd genomen en in 1884 nog bestond. Zoals wij reeds eerder schreven, wa ren de alhier wonende Iraëlieten in 1787 in het bezit gekomen van een eigen be graafplaats, gelegen op de Burg van Ma- tencsse. Jaarlijks moest voor het gebruik van deze grond door hen huur worden betaald. Nu echter de Israëlitische ge-1 -- --uci .awaa. meente alhier zo snel begon te groeien. S J"oor °e omwonenden zoveel mogelijk te wensten zij deze grond in eigendom of 'I? 'oestelJ^n echter niej in erfpacht te bezitten. Daartoe richtte Moeten deze duikboterv de geheime ba sis voor de vliegende schotels van voor raden voorzien? zo vroeg het Argentijnse blad zich af. Wat onze automobilist betreft, door het licht verblind en zich niet goed voelend, moet hij flauw gevallen zijn. Na onge veer een half uur ontwaakte hij uit zijn bezwijming en bevond zich tot zijn ver bazing midden in een weiland. Zijn auto bleek verdwenen. Hij begaf zich naar een weg, die niet ver van de weide liep en kwam daar iemand tegen, aan wie hij vroeg, hoe ver het nog was naar Ba hia Blanca. „MAAR BESTE MAN", zei deze, je bent hier in de buurt van de stad Salta.. Nu was de verbazing van de automo bilist nog groter dan te voren. Want de stad Salta ligt helemaal in het noorden van Argentinië, niet minder dan der tienhonderd kilometer van Bahia Blan ca verwijderd, waarvan hij, voordat zijn auto door het eigenaardige licht tot stoppen was gedwongen, niet zo heel ver verwijderd was, naar hij meende. Toen de automobilist zijn vreemde avontuur aan de politie vertelde, geloof de deze hem niet. Maar na een telefo nische rondvraag werd de auto inder daad op de door de automobilist aange geven plek gevonden. Hij kon onmoge lijk in zo' nkorte tijd Salta bereikt heb ben. Uit het verhoor, dat men hem af nam, kwamen enkele dingen naar vo ren. die hij aanvankelijk in droomtoe stand leek te hebben meegemaakt. De conclusie was: aan boord genomen van een vliegende schotel en wellicht daar een hersenspoeling ondergaan De automobilist is nu nergens meer te vinden. Volgens het aangehaalde blad hebben de militaire autoriteiten hem ..in beslag genomen". Hij zou zelfs naar de Verenigde Staten zijn overgebracht, om daar door autoriteiten op het gebied van ruimtevaart en vliegende schotels nader aan de tand gevoeld te worden Intussen, niet alle bladen in Argenti nië hechten geloof aan dit sterke ver haal. Een ervan kwam zelfs met een spotprent van een bord met macaroni een ook in Argentinië zeer geliefde schotel) met als onderschrift: onze scho tels bevinden zich inderdaad ongrijp baar hoog in de lucht, wegens de hoee prijzen Er zijn tóch altijd cynische mensen. Op de vliegbasis Ypenburg verblijft momenteel een so.uadron Sabres van he; Commando Luchtverdediging De straal- vliegtuigen zijn voor oefeningen' naar Ypenburg gekomen en het geluid is dan ook de laatste dagen niet van de lucht Het squadron opereert normaal des nachts en behoort dus ook des nachts te oefenen. Om de hinder van het lawaa. de Opperrabijn van de Nederduitse Is raëlitische Hoofd-synagoge te 's-Gra venhage in 1849 een rekwest aan de Raad van onze stad, daarbij verzoekende voor en in naam van de Israëlitische gemeen te alhier ter stede, dat aan dezelve in ei gendom of in erfpacht mocht worden ge geven, de grond, welke bij hen als kerk hof wordt gebruikt. Bovengenoemd rekwest werd in de raadzitting van 27 november 1849 in be handeling genomen en besloten hetzelve te stellen in handen van een commissie, bestaande uit de heren wethouder C. A. van Bol'es en raden L. Knappert S.Czn. en A. Makkers. Deze commissie bracht in de raadszitting van 13 december d.a.v. rapport uit, hetwelk luidde: dat het gedeelte van de algemene burgerlijke begraafplaats bij de Israëlieten alhier 'a gebruik, aan hen in eigendom en vrij be heer mocht worden afgestaan. En deze Israëlitiesche begraafplaats is er thans nog hoewel niet meer gebruikt wor dende ondanks dat de algemene be graafplaats naar de viaardingerdijk al hier is overgebracht Hieronder volgt nu de laatste tabel van het aantal alhier wonende Israëlie ten over de jaren 1856 tot en met 1865: Nederduitse Portugese Totaal Jaar Israëlieten Israëlieten 1856 55 2 57 1857 61 2 63 1858 66 3 69 1859 75 3 78 1860 75 3 78 1861 75 3 78 1862 72 3 75 1863 62 3 65 1864 75 3 78 1865 76 3 79 Tenslotte maken wij de belangstellende lezer er nog op attent, dat op het ge meentelijk archief alhier nog aanwezig is een .nventaris van de bij de voormalige Israëlitische gemeente in bezit zijnde stukken. L. A. ABMA,, s nachts, maar in de avond en wel zo vee. mogelijk in de vooravond. Dergelijke u vondoefeningen zullen ook vanavond weer worden gehouden, zo vernemen wij van „e Luchtmachtvooiiichtingsdiensl Daarna zal het squadron $abres weer naar zijn basis, Twente, terugkeren. jbevragen aan het hoofdbureau van politie tussen 912.30 uur en 26 uur. ,rui?^e hei'l-'ng1acé's. 1 p. zwarte da- mesgiace s, blauw kindervest, zwarte trainingsbroek, lp. nylonkousen, pa piertje met klein geld. Te bevragen bij de vinders: Gummibal in zakje, G v.. Beesten, St.-Jacobs Gast- ^■Isii t*g. Knappertlaan 59; autoped. Vishandel Neptunus, Singel; badmm- ton-racket. K. de Ridder, Seringenhof 4, Act helstaafje staal Stokhof Broers- veid 26, stempel. T. Heezen Beierland- sestraat 45a, gesp van mantel, Mulder. Makkerstraat 1; bos sleutels. Boot, Dr. Wibautplein 15; sleutel, v d Bosch Bilderdijkstraat 29b; zilveren coliier, Por tier Gem. Ziekenhuis; damespolshorlo ge, de Vries, Da Costastraat 7a; doublé kettinkje. H. Bieze v. Marumstraat 26c; damespolshorloge, Sloothaak Boeierrir 18c, Rotterdam; benzmetank-dop, J Springer, Parellelweg 246a; handzaag. J. Storm, Amalia van Solmsstr. 16; make up tasje met inhoud, Kienhuis, Rotter- damsedijk 419; boodschappentasje J v Harmeien, v. d. Elststraat 18a;bruin damesbeursje met inhoud, Groot. Huijs- mansstraat 24b; rood kindertasje m. inh Mosch, Gasstraat 8; kinderparaplu Apo theek Gouka, Hoogstraat 29 portemon nee m. inh. J. Lansbergen, Noordeinde, 27 Kethel; witte gymschoen, J. Lange- veld, Lange Achterweg 6; grijze sjaal, A. Kamman, Rotte'rdamsedijk 2f7a; wit kinderschoentje. A. Onstenk, Zwartewaal- sestraat 18; 1 p. groenen handschoenen. Westhuis, Ouddorpsestraat 7b; 1 p. zwar te lederen dameshandschoenen. Metse laar, v. Beverenstraat 43; 1 bruine he renglacé CL). Kleiheeg, Marconistraat 81a; 1 p. rode kinderwanten, v. Beer den, Kerklaan 2.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 3