Rennersclub Apollo in het goud Steeds meer Russen komen naar de Baltische landen k i Restauratie gebouwen van historische te Oudewater Vogelhuis in Artis wordt beste van Europa Ernstig conflict voor 25-jarig bestaan Hoornvliestransplantatie een ethisch en juridisch probleem Litauen oefent nog de minste aantrekkingskracht uit Immigranten-invloed begint zich te laten gelden Kreymborg Kerk en toren en panden aan Donkere Gaard en Markt Niet steeds tijdig materiaal aanwezig Zij bepalen zelf hun taak en plaats Frimavera Italiana Kreymborg! Grote uitbreiding van het aantal soorten Wettelijke voorziening kan uitkomst bieden Studenten duwen oude auto Rapport over dijkbreuk in Tuindorp-Qostzaan Minister Cals kreeg kopergravure Mgr. J. P. Huibers naar Banneux Belgische ambtenaren verpolitiekt Onderwijzers mogen in Hamburg weer hun pupillen kastijden „Runnen" in Den Haag niet strafbaar V B DONDERDAG 17 MAART I960 PAGINA 4 Op 6 maart jl. was het precies vijftig jaar geleden, dat de Rotter damse rennersclub „Apollo" werd opgericht. Het was niet voor het eerst, dat in Rotterdam een wie lerclub het leven zag. In 1872 reeds wordt een Rotterdamse wielerclub „De Zwaluw" genoemd die echter na zijn oprichting wei nig meer betekent in de Rotter damse wielersport. De sport evo lueerde van die op de hoge velo cipede tot aan het hardrijden op een fiets met even grote wielen op de door Dunlop uitgevonden lucht banden. Zelf prijzen kopen Hometrainer favoriet VAN DEN HAAG NAAR AMSTERDAM Tien jaar bij O. K. en W. ji/aa/ióef&t. 7 O Uit de historie Aan de Donkere Gaard Op de Markt Nog meer te doen Hoog en ladi Hoge Raad verwerpt beroep tegen vrijspraak Immigranten brengen iets u I Toen het eenmaal zo ver was von den enkele jongelui in Rotterdam, dat er in onze stad nu ook maar eens „ge organiseerd" aan wielersport moest worden gedaan. En zo werd dan op 6 maart 1910 bij „rooie" Herman Hoogen- kamp aan de viietlaan de rennersclub „Apollo" opgericht. Op de kortelings door het huidige bestuur van „Apollo" belegde bijeenkomst was de stokoude garde vertegenwoordigd in de persoon van Janus Siebel, die als mede-oprich ter de prille geschiedenis van „Apol lo" kent, maar later de fiets verruilde voor een wiebelend dek van een zee schip en eerst kortgeleden na vele ja ren op alle wereldzeeen te hebben rond gezworven in de goede oude Maasstad weerkeerde. Ja, Janus kan nog veel vertellen uit die eerste jaren. Met zijn broer Henk, Kees Strookman, de loodgieter, Holle man, Grootveld en anderen, wier na men onder het stof van het grijze verle den zijn zoekgeraakt, werden de eerste wedstrijden in de Alexanderpolder ver reden. Prijzen? De renners legden een of twee kwartjes uit en hiervan werden de „blikkies" gekocht. Er waren er op de bijeenkomst van „Apollo" nog veel meer, die over het ver leden van „Apollo" i.e. de historie van de Rotterdamse wielersport weten mee te praten. Marius Suiker, een oud-Apollo-man, de pas kort geleden overleden Rinus van der Wiel, voorzitter \an „De Pedaalrid ders" de club, die enkele maanden later werd opgericht en onder meer Starren- burg, Grootveld, Van Nunen ën dan na tuurlijk het huidige bestuur van „Apol lo" met voorzitter Henk van Leeuwen als leider van het bijzonder geanimeerd gesprek tussen deze oude coryfeeën. Wat oneerbiedig valt de vergelijking tussen „Apollo" en „De Pedaalrid ders" van destijds als de „petten" en de „hoge hoeden club". Het klonk oneerbiedig maar zo was het beslist niet bedoeld. Men wilde er alleen maar mee zeggen, dat „Apollo" de club van de gemoedelijkheid was en dat het bij anderen vaak zo erg serieus toe ging. Namen, namen van rnensen, die „Apol lo" een goede klank gaven in de Neder landse wielersport? In de periode van 1914 tot 1920 was de heer Thijssen een stu wende kracht in de nu jubilerende vereni ging. Als renners gaven Bram Polak (die iedere week uithet Brabantse Willem stad kwam om bij „Apollo" zijn trai ningsritje te rijden) Janus van Herpen en de Suikers kleur aan de prestaties van „Apollo" als wielerorganisatie. Een organisatie die zich toen reeds, zoals ook nu het geval is, in de wintermaan den met heel veel ijver toelegde op de wedstrijden op de home-trainer. „Apollo heeft het ook moeilijk ge had. In 1934. met de schaduwen van het 25-jarig bestkan reeds op z'n pad. kreeg de club een ernstig innerlijk con flict te verstouwen. Het conflict werd een breuk en het geheel viel in twee Het eerste bestuur van Apollo zoals het delen uiteen: het oude vertrouwde j vijftig jaar geleden achter de groene „Apollo" en een nieuwe loot aan de Ne- I tafel troonde. dcrlandse wielcrstam „De Rotterdam- sche Leeuw". Goede sportlieden dragen echter de gramschap niet al te diep en verladen jaar op het zilveren jubileum van „De Rotterclamsche Leeuw" was „Apollo" een van de eerste om z'n hartelijke en wel gemeende gelukwensen te komen aanbie den en straks, op 26 maart in het patroonaatsgebouw aan de Hammers- straat, waar „Apollo" ter gelegenheid van het goude jubileum recipieert, zal „De Rotterdamsche Leeuw" evenmin ont breken om het huidige bestuur bestaande uit de heren H. van Leeuwen (voor zitter), J. van Riel (secr.), J. Groene- weg (penningm.) en de commissarissep A. Dullaart en L. Otterspeer zijn ge lukwensen te komen aanbieden. Onge twijfeld zullen velen van deze gelegenheid gebruik maken, al lijkt het tijdstip van dezé receptie minder gelukkig ge kozen, daar de KNWU op die zelfde dag in Utrecht haar jaarvergadering houdt. (Van een verlsaggever) HAARLEM, 1& maart —Vier studen ten zullen het komende weekeinde probe ren een stokoude auto van Den Haag naar Amsterdam te duwen. Zij onderne men deze wonderlijke tocht ten bate van de sleuteltjesactie „Doe Open". Zater dagmiddag vertrekken zij uit Den Haag en zvj hopen de volgende dag in Am sterdam aan te komen. Het is de bedoe ling, dat zij in de verschcllende plaatsen die 7.ij onderweg aandoen, worden inge haald. In Haarlem, waar zij zondagmiddag omstreeks twaalf uur worden verwacht, bereidt bet jeugdcomité van de actie „Doe Open" de vier studenten met hun oude auto een hartelijk ontvangst. Er zal een muziekkorps aangetreden staan om hun voor de laatste 20 km moed in te blazen. AMSTERDAM. 16 maart Prof. ir. J. Th. Thijsse, directeur van het water loopkundig laboratorium in Delft, heeft zijn rapport over de dijkbreuk in Tuin- dorp-Oostzaan aan de justitie uitgebracht. De officier van justitie, mr. W. P. Bak hoven, zal nu spoedig beslissen of hij een vervolging zal instellen. Inmiddels hoopt het Nationaal Rampenfonds einde van deze maand de einduitkeringen aan de slachtoffers van de watersnood vast te stellen. Daartoe zullen echter eerst alle nota's enz. bij het rampenfonds moe ten zijn binnengekomen. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 16 maart In principe is gedurende de afgelopen tien jaar de techniek van hoornvliestransplantatie niet ingrijpend gewijzigd. Men weet ech ter thans beter dan in 1950, welke geval len zich ervoor lenen en welke gevallen niet. Ondanks verbeteringen in de tech niek wordt in een nog steeds niet onbe langrijk deel der gevallen getransplan teerd hoornvlies na kortere of langere tijd weer troebel, zonder dat dit teleur stellende resultaat geweten kan worden aan technische fouten. Dit zei prof. dr. J. ten Doesschate, hoogleraar in de oogheelkunde te Utrecht tijdens een bijeenkomst van" de Centrale Commissie voor de hoornvliesinstanties van het Nederlandsche Roode Kruis bij gelegenheid van haar 10-jarig bestaan. Medici en verplegenden uit verschillende ziekenhuizen waren daarbij tegenwoor dig. Prof. ten Doesschate wees er vervol gens op, dat het zich beschikbaar stellen door donors geen theoretisch probleem is maar moeilijkheden ontmoet op ethisch en juridisch vlak. Men moet immers de toestemming hebben van een overlede ne of zijn nabestaanden om de ogen kort na overlijden te mogen wegnemen ten einde daarmee een levende mens, die zijn gezicht dreigt te verliezen of reeds verlo ren heeft, te helpen. In de meeste oogheelkundige centra kan men thans beschikken over een re delijke hoeveelheid transplantatie-mate riaal. Weliswaar moet de patiënt soms geruime tijd wachten tot er materiaal beschikbaar komt, maar uiteindelijk Uun- ook ook alle niet-spoedeisende gevallen worden geholpen. Er zijn echter patiënten, die niet kunnen wachten. Dat zijn zij, bij wie de hoornvliestranplantatie dient om een verzwakt of ziek deel van het hoornvlies te vervangen. In verschei dene centra moeten dergelijke opera ties dikwijls worden nagelaten, omdat men niet tijdig over materiaal kan be schikken. Ondanks de bemoeiingen van het Roo de Kruis is in vele centra nog niet de ideale toestand bereikt, dat vrijwel iedere dag vers materiaal ter beschikking is. In dit opzicht zijn de transplanterende centra in hoge mate afhankelijk van het verple gend personeel van de ziekenhuizen, waarin de patiënt komt te overlijden. Op hen rust de moeilijke taak de nabestaan den van een overledene ertoe te bewegen toestemming te geven tot het verwijderen van de ogen. Persoonlijk is prof. ten Doesschate met zijn voorganger prof. Weve van mening, dat het probleem zou moeten worden op gelost door een wetswijziging ln die zin, dat het aan bepaalde door de wet aan te wijzen artsen wordt toegestaan in be paalde door de wet aangewezen zieken huizen bij overledenen transplantatie-ma teriaal te verwijderen; tenzij de overlede ne voor zijn dood te kennen heeft gege ven, dat hij dit niet toestaat. Prof. ten Doesschate deelde nog mee. dat onlangs een bekend Spaans oogarts bij de mens gunstige resultaten heeft be reikt met een uit plastic vervaardigde hoornvliesprothése. De voorzitter van de jubilerende com missie, arts P. Bolt, zei in zijn openmgs. woord, dat jaarlijks een 150 tot 200 ver zoeken worden gedaan om de ogen van een overledene voor transplantatie af te staan. De gehele propagering van het werk kan nooit berusten op een perfecte organisatie, maar moet gedragen worden door de idee van menslievendheid. Mr. F H. A. de Graaff, voorzitter van het Ne derlandsche Roode Kruis meende wel, dat er voor deze liefdedienst meer begrip is gekomen. DEN HAAG, 15 maart Vandaag is het tien jaar geleden, dat mr. J. Cals betrokken werd bij de leiding van het departement van O. K. en W. Van 15 maart 1950 tot 2 september 1952 was hij als staatssecretaris in het bijzonder be last met de zorg voor de zaken op het terrein van o.a. de vorming buiten schoolverband, de kunsten en de radio. In september 1952 volgde hij prof. Rut ten op als minister. Ter herinnering aan deze tienjarige ambtsneriode hebben de hoofdambtenaren van O. IC. en W. hedenochtend mr. Cals in diens werkkamer een handgekleurde kopergravure uit 1730 met een oorkonde aangeboden. De ^secretaris-generaal, dr. •J. H. Wesseling, voegde daarbij het woord. De echtgenote van de minister en de beide staatssecretarissen van O. K. en W., de heren Stubenrouch en Scholten, waren mede aanwezig. De bisschop van Haarlem, mgr. J.P. Huibens. zal zondag 8 mei deelnemen aan de Nederlandse bedevaart naar Ban neux Om 10 uur zal hij op de esplanade een pontificale H. Mis opdragen. Des middags is er een plechtig lof met zege ning van de zieken. Voor deelneming aan de bedevaart of aan het ziekentriduum kan men zich op geven voor het bisdom Haarlem bij de heer B. Ooms, Nw. Gracht 32, Haarlem en voor het bisdom Rotterdam bij de heer H. Starmans. Molenweg 21, Noot dorp. BRUSSEL, 16 maart. De voormalige secretaris-generaal van het Belgische mi nisterie van economische zaken, baron Snoy et d'Oppuers, heeft dinsdagavond in een lezing voor de leden van het Belgi sche koninklijk staathuishoudkundig ge nootschap ernstige kritiek geleverd op de verpolitieking van het ambtenarenkorps in België. „De functie van ambtenaar hun aan tal wordt in België op 450.000 gesteld is bij ons in verval en het ambtelijk apparaat zal elk jaar minder in staat zijn zijn taak te vervullen", zei de ge wezen secretaris-generaal, die dit jaar zijn ambtelijke loopbaan afsloot om een werkkring in het particuliere bedrijfs leven te aanvaarden. „Alle ambtenaren hebben thans een politieke kleur. De aanwerving, de bevordering en de orga nisatie van de diensten zijn ondergeschikt aan partijbelangen. Ministers menen zich te moeten beschermen tegen hun eigen ambtenaren. Zowel het economische le ven als de aan het bewind zijnde rege ringen hebben van deze toestand te glij den, maar niemand wil dat erkennen". STOCKHOLM (Van onze correspondent) T 7" olgens het or- 1/ gaan der Bal- tische vluchte lingen in Scandina vië „Balt-Press" zijn de geruchten over een steeds krachti ger w ordende Rus sische infiltratie in de Baltische landen nu officieel beves tigd door Moskou. In de eerste week van februari is na melijk in alle Rus sische bladen een officiële medede ling gepubliceerd van het Bureau voor Statistiek over de resultaten van het onderzoek naar de samenstelling van de bevolking in de Sovjet-Unie. Uit de ze mededeling blijkt duidelijk, hoe het aantal personen van Russische nationali teit of afkomst in de voormalige Oost- zee-staten sinds het einde van de oorlog is toegenomen. Estland had voor de komst der Russen een betrekkelijk homogene bevolking, bestaande uit 88,2% Esten en slechts 8,2% Russen. Volgens de Russische volks telling in 1959 bedroeg het aantal Esten in de „Estlandse Volksrepubliek" 72,9%, terwijl het aantal Russen, Wit-Russen en toegenomen tbt 30,9% oftewel 646.000- In Litauen woonden voor de bezetting 84,4% Litauers en slechts 2,4% Slaven. In 1959 bedroegen deze cijfers 79,3% voor de Litauers en 10,37» voor de Sla vische bevolking. In Litauen is de Rus sische infiltratie dus minder geweest dan in Letland en Estland. De oorzaak hier van is waarschijnlijk, dat de industriali sering in Litauen minder omvattend is geweest dan in de twee andere Baltische landen en dat de levensstandaard er be langrijk lager is. In totaal wonen er in Estland, Letland en Litauen nu 1.210.000 Russen, Wit- Russen en Oekraïners. Hierbij komen dan nog personen afkomstig van andere minderheidsgroepen in de Sovjet-Unie, die na de Tweede Wereldoorlog naar de Baltische landen zijn overgebracht of er uit eigen beweging naar toe zijn geko men, zoals b.v. Karelische Finnen, In- germanlanders, Armeniërs, Georgiërs enz. Hun aantal is onbekend. Bovendien zijn na de oorlog talrijke personen van Baltische afkomst terug gekeerd naar hun land - meestal als Russische bezettingsambtenaren. Dezen gedragen zich doorgaans meer als Rus sen dan als Balten en hun moedertaal zijn ze door hun langdurig verblijf in Rusland soms grotendeels vergeten. Uit de Russische statistieken blijkt ook, hoeveel personen van Balti sche afkomst zich in Rusland of andere Oosteuropese of Aziatische lan den bevinden. Zo woonden er in 1959 ongeveer 96.000 Esten, 102.000 Letten en 175.000 Litauers in andere delen van de Sovjet-Unie. Dit betreft personen, die of Op de centrale markt te Tallinn (Reval), de hoofdstad van voor de oorlog zijn geëmigreerd of dis Estland komen ook meer en meer Russische vrouwen hun tijdens of na de oorlog zijn gedeporteerd' inkopen doen. - - Tenslotte bevestigt de Russische sta tistiek ook nog het bekende feit, dat op het gebied van onderwijs en ontwikke ling de Georgiërs en Armeniërs in het zuiden en de Letten en de Esten in het noorden de hoogste standaard hebben. In deze republieken is het aantal perso- „wi„. nen met middelbare en'hogeschool oplei- aanzienlijk gewijzigd en bestond niet ding per 1000 inwoners het grootst. De meer dan 627» van de bevolking uit Russen zelf komen pas op de zesde Letten, terwijl het aantal Slaven was plaats. Oekraïners was toegenomen tot 287.000 oftewel 23,9%. In Letland woonden voor de Russi sche bezetting 75,57» Letten en totaal 12% Russen, Wit-Russen en Oekraï ners. In 1959 waren deze cijfers echter (Van onze correspondent in Australië) Onlangs werd de aandacht gevestigd op een conflict, hetwelk zich openbaar de tussen Australische vakbonden en de van onder leiding van de uit Polen af komstige J. Baltinos een „New Citi zen Council" was gevormd. Er Is aan vankelijk wat confusie en ergernis ge- nlcuwe Australiërs" als gevolg waar- weest. Merkwaardig genoeg wordt er nu !#Cf Italiaanse lente in onze prachtige collectie Waarborg-regenjaesen. Zie o.a. Model „ROMA" - vlot, sportief, met opgestikte zakken. 100°/o egyptische garens, DRI-SIL bewerkt, dus duurzaam waterafstotend. Speciale lentaprijs f 45.- 25 zaken in Nederland De verbouwing van het vogelhuis ln Artis te Amsterdam, waarmee in augustus een begin is gemaakt, vordert gestadig. In grote trekken is het gebouw reeds klaar, zodat men aan de afwerking ervan is be gonnen. Toch zullen er nog wel een maand of drie voorbijgaan vo^r het vogelhuis weer in gebruik kan worden genomen. Maar dan beschikt de dierentuin over een vogelhuis dat tot de beste van Euro pa kan worden gerekend. Reeds thans kan men constateren, dat de nieuwe kooien ruimer zullen zijn dan de oude, terwijl zij bovendien veel beter zullen worden verlicht, zodat in het algemeen de bonte kleuren van de vele exotische vogels, die hierin worden ondergebracht, beter tot hun recht zul len komen. Bij de indeling en inrichting van de verblijven heeft men rekening ge houden met de vele verschillende soor ten vogels, die ze zullen gaan bewonen. Zo krijgen de kolibries een speciaal voor deze tere vogeltjes gebouwd ver blijf. Ook worden enkele kooien vervaar digd, waarin men diverse soorten kan gadeslaan zonder de belemmering van glas of gaaswerk. Deze kooien die in feite»dus geen kooien zijn krijgen een extra goede verlichting, terwijl de pro menade voor de bezoekers zo donker mogelijk is gehouden. Gezien het feit, dat vogels in het algemeen niet van het licht in het donker zullen vliegen, specu leert men er in Artis een beetje op, dat de gevederde diertjes netjes in hun eigen kooi zullen blijven en niet de wandelgang van het publiek zullen invliegen. Of hoog. stens eens in de kooien ernaast, die even eens aan de voorzijde open zijn, op be zoek zullen gaan. Mocht dit experiment om een of andere reden toch mislukken dan bestaat de mogelijkheid de kooien direct met glas of gaas af te sluiten. Ook wordt in het vogelhuis een mo derne, streng van de eigenlijke bewoners gescheiden, quarantaine ingericht. Daar in kunnen nieuw ingekomen vogels gedu rende enige tijd worden ondergebracht om nauwlettend te worden geobserveerd. Het aantal vogelsoorten, dat in ver band met de verbouwing de laatste tijd niet was aangevuld, heeft met de her opening in het verschiet, reeds een fIinT ke uitbreiding ondergaan. Er passeert bijna geen week of er arriveren zendin gen uit alle delen van de wereld. De eerste wek,en vertoeven de nieu welingen in de algemene quarantaine, waarin een groot aantal extra kooien is geplaatst om de vogels een voorlo pig onderdak te geven. Als de dieren ge zond blijken te zijn. verhuizen ze naar de noodkooien. die op verschillende plaatsen in de tuin, onder andere in een Reeds geruime tijd bestaat ln Oude water terecht belangstelling voor de res tauratie van verscheidene historische ge bouwen. Dit was al het geval in de tijd van de' laatste wereldoorlog, toen o.m. de panden Markt westzijde nrs. 2 en 4 onder handen zijn genomen. Thans staan op de nominatie de kerk en toren en de panden Donkere Gaard 4 en Markt Oost zijde 14, beide laatste door de gemeen te aangekocht resp van de dames Quee en de heer C. M. Stolwijk. Met de restauratie van de kerk en to ren is belast het architectenbureau G. en Ir. T. van Hoogeveest te Amersfoort, die reeds tal van kerken elders ln ons land restaureerden en wel zeer ter zake kundig moeten worden geacht. Naar wi] vernemen zal voor wat de kerk betreft eerstdaags de aanbesteding van de eer ste etappe plaats vinden. Kerk en toren beheersen op heel bijzondere wijze het Oudewaterse stadsbeeld. Beide hebben een respectabele ouderdom en moeten reeds gebouwd zijn in de laatste helft van de 13e eeuw. De eenvoudige spits- boogvërsieringen zijn kenmerkend voor de vroeg Gotische stijl uit die tijd. Oor spronkelijk moet de kerk een kruisvorm hebben gehad. Als gevolg van latere verbouwingen is de kerk thans een drie- beukige hallenkerk. Voor de hervorming was zij gewijd eerst aan St.-Willibror- dus. later aan de aartsengel Michael. Het is in hoge mate merkwaardig, dat kerk en toren onder de vele stormen, die over het stadje hebben gewoed, bewaard zijn gebleven. In 1349. 1376 en 1575, is Oudewater belegerd geweest, ingeno men en verwoest. Hoeveel oude kerken zijn in de loop der eeuwen door bliksem, inslag of door andere oorzaken, niet ver brand In Oudewater is dat gelukkig nimmer het geval geweest. Wanneer die kerk en toren eens spreken konden, zou den zij heel wat over de rijke geschie denis van het stadje te vertellen heb ben. Om een voorval te noemen. Bij de verdrijving van de Fransen in 1813 wordt de kerk ingericht als stal voor het on< uitbouw van de filmzaal staan, nabij het i jgj-brengen van de paarden van een 700- restaurant. Daar verblijven de gevleu-1 taj Donse kozakken. Tn de notulen uit die gelde diertjes tot zij hun intrek in het qj<j staat vermeld: „Het aandenken aan vogelhuis kunnen nemen. Op deze wijz< ,2e kozakken zal lang in de geheuge hoopt Artis eind mei of begin juli bij dt lis van de burgerij blijven voortleven' heropening van het vogelhuis met een Ook de toren moest oorspronkelijk een sprankelende collectie voor de dag te. wat andere vorm hebben gehad. Destijds maakte hij deel uit van de versterking, toen de stadsmuur nog langs de oost zijde van de IJssel liep. Zeer waarschijn lijk was de toren aanvankelijk voorzien van kantelen en een spits. Wanneer deze veronderstelling juist is, dan moet al voor 1600, het tegenwoordige wolfs- dak daarop zijn aangebracht. Met de restauratie zullen ongetwijfeld enkele jaren zijn gemoeid. Wanneer deze echter mettertijd hun beslag verkrij gen, dan zal Oudewater twee bouwwer ken rijk zijn van bijzondere schoonheid, die ongemeen het stadsbeeld zullen ver fraaien. Met de restauratie van de panden Don kere Gaard 4 en Markt oostzijde 14, is belast het architectenbureau ir. J. Kru- ger te Voorburg Dit bureau heeft ook nog andere bouwwerken te Oudewater onder handen, o.m. de beide pandjes in de Noorderkerkstraat tevenover Re- hoboth. Verwacht mag worden, dat met de werkzaamheden voor het pand Donkere Gaard 4, dat al zo lang tot grote erger nis van velen me t palen is gestut om in vallen te voorkomen, binnenkort een aan vang worden gemaakt. Ook de planne hiervoor verkrege de goedkeu ring van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. terwijl de subsidies inmiddels betaalbaar werden gesteld. Aanvankelijk is overwogen of daarin niet een Oudhollands restaurant zou zijn onder te brengen. De hoge kos ten daarvan en het risico van een slui tende exploitatie, bleken tenslotte hier voor een beletsel. Thans zal het door de gemeente als pakhuis worden verhuurd, wat echter aan het uiterlijk geen afbreuk doet. Het ligt in de bedoeling, dat de ge vel ongeveer eenzelfde aanzien krijgt als die van het belendende kaaspakhuis, zonder uiteraard de fraaie gebeeldhouw de koppen in dit pakhuis. Eenzelfde deur met daarnaast twee vensters met eiken luiken en daarboven over de gehele breedte glas in lood worden aangebracht, terwijl de vensters in de bovenverdieping uit kruisramen met eiken luiken bestaan. De tegenoverstaande bakkerswinkel, Markt oostzijde 14 van de. heer C. M. Stolwijk, biedt nog meer mogelijkheden. Wanneer de restauratie daarvan haar be val is, bestaat uit vakwerk, doch uit een schelpmotief, wat in Nederland vrij zelden voorkomt. Het ligt in de be doeling van de Remonstrantse Broe derschap om dit jaar in de gevel een steen of plaat aan te brengen, waarop ver meld is, dat in 1560 ter plaatse Arminius is geboren. De vraag is gesteld, waarvoor de bel de genoemde panden toen zij na verwoes ting in 1575 opnieuw opgebouwd werden, hebben gediend. Stellig zijn het patri ciërshuizen geweest, mogelijk van wel gestelde baanders, wie het in de 17e eeuw zeer goed ging. Op het marktpleintje woonden verscheidene magistraten, die in die tijd gekozen moesten worden uit de aanzienlijkste en rijkste burgers, slag krijgt is Oudewater een bouwwerk rijk dat in schoonheid weinig onderdoet voo' het genoemde kaaspakhuis. Stellig zal dit op bijzondere wijze bijdragen tot de verfraaiing van het toch al zo unieke marktpleintje. Oorspronkelijk heeft in een nis tussen de ramen op de eerste verdie ping een prachtig beeld, een vrouwenfi guur Fortuna, gestaan, vervaardigd door de 17e eeuwse bouwmeester Hendrick de Keyser. Dit beeld is heel in het begin van deze eeuw door een opkoper aangekocht, die het weer aan een zekere heer Buys doorverkocht. Deze heeft het aan het Rijksmusum geschonken. Met medewer king van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, is dit beeld in bruikleen afgestaan aan de stichting Waaggebouw. Het ligt in de bedoe ling, dat het bij de restauratie weer op de oude plaats terug komt, waarvoor aan de Minister toestemming wordt gevraagd Verder komen in de voorgevel eveneens kruisramen met glas in lood, voorzien van eiken luiken. De zijgevel, die thans door enkele ramen en een deur ontsierd wordt, wordt mede in de restauratie be trokken en krijgt weer het vroegere aan zien. Vanaf de Lange Burchwal zal dan zicht baar worden het vroegere fraaie trap. torentje. Een bijzonderheid van deze ge vel is dat de vullingen van de bogen boven de ramen, niet zoals met tal van andere oude gevels in Oudewater het ge- Men ziet, dat het tegenwoordige stads bestuur niet stil zit, als het er om gaat in Oudewater met stadsschooon uit vroe gere eeuwen te bewaren. Op deze wijze zal het stadje steeds aantrekkelijker wor den voor het vreemdelingenbezoek. Bij de kerk en toren en de twee genoemde ge bouwen aan de Markt, zat het voor wat de restauratie betreft, stellig niet blijven. Nog tientallen andere oude gevels moe ten te zijner tijd een beurt krijgen.. HAMBURG, 16 maart (U.P.I.) Aan Hamburgse onderwijzers zal Ret per 1 april, onder zekere voorwaarden, toe gestaan zijn ongezeglijke leerlingen door middel van de »plak" tot de orde te roepen. Het toepassen van lijfstraf fen op scholen is lange tijd een branden de kwestie in Duitsland geweest. Verschei dene keren hebben onderwijzers zich voor de rechter moeten verantwoorden omdat zij er gebruik van gemaakt had den. plotseling van verschillende zijden erkend' dat er iets hapert tussen de vakbonden en de immigranten, en men wordt opgc* wekt de verhoudingen te verbeteren. De „New Citizen Council" veroorzaak te ïn de jaarlijkse algemene vergade ring van „The Good Neighbour Coun cil", de organisatie voor „goede nabuur schap met immigrantèn", consternatie' door dat ze in circulaires klachten van de immigranten omtrent hun behandelin» door vakbonden kenbaar maakte. minister voor Immigratie, mr. Down®1" wist niet beter te doen dan tegen de „New Citizen Council" en het lidmaat schap daarvan te waarschuwen. Ondank5 dat groeide de nieuwe organisatie e" groeide snel: in korte tijd telde zij bijn® 6000 leden en de heer Baltinos heef' zich als doel gesteld: voor de belange" van immigranten bijzonder in de vakbon den op de bres te staan en te trachten die ook in het parlement te verdedigen Van bepaalde zijde is getracht de or ganisatie de voet dwars te zetten, onder meer door deze niet als vakbond te er kennen, doch daarop is een erkenning als politieke groep aangevraagd. Na de storm in. Canberra is het eve" stil geweest, doch daarna weerklonken er machtige stemmen, die het voor d5 immigranten en Baltinos zijn gaan opne men. Daar is de befaamde en invloedrijke radio-commentator en „kolomschrijver Eric Baume, die constateerde, dat inderdaad iets fout zit tussen de immi granten en de voor hen verplichte vak bonden. De parlementaire redacteur van „Th® Sun"-bladen, Neil O'Reilly kwam n°® eens terug op het gebeurde in Canberi5 en contstateerde, dat Baltinos niet voo' niets zo snel een groot aantal „nieu^ Australiërs" heeft aangetrokken en e:, ook alle reden tot klachten is, terV^ Baltinos allerminst gerekend kan viot' den 'tot de „oproermakers". Want 0Pv3,ó lend is, dat juist in de organisatie van d „ijzerwerkers", waarin de bekende com munisten-bevechter Laurie Short de leL ding heeft, de immigranten de groots' steun en hulp ontvangen en daarin va hen klachten worden gehoord. O'Reilly merkte echter op, dat men *'f de topleiding van de vakbonden bijzond® op immigranten gesteld is, ook vanv/eë hun activiteit en anti-communistische Se' ïef daar hebben de immigranten en werk®rS het meest mee te maken. Zelfs diegenen die geen lid woru^ van Baltino's organisatie, zijn voelens. doch dat in delagere regiori vaak het omgekeerde het geval is. overtuigd, dat vakbonden en politi®1 Aan het toedienen van het pak slaag zijn nu enkele voorwaarden verbonden. Zo mag de leerling niet ouder zijn dan zestien jaar en ook moeten alle andere disciplinaire maatregelen zijn uitgeput. De onderwijzers moeten er verder van uit gaan. dat lijfstraf in wezen afkeu renswaardig is. De onderwijzers in Hamburg mogen voorts geen verwondingen veroorzaken en de stok nimmer gebruiken voor meis jes. Kinderen mogen niet op het hoofd ge tikt worden. Overtreedt een onderwijzer deze bepalingen, dan is hij strafbaar. DEN HAAG, 15 maart De Hoge Raad heeft vanmorgen het beroep in cassatie, dat de officier van justitie van de rechtbank had ingesteld tegen het vonnis van de rechtbank, waarbij een run ner werd vrijgesproken, verworpen. De runner, een tegelzetter, was ten laste ge legd, dat hij zonder vergunning van B. en W. van Den Haag op de Gevers Deynootweg en -straat als wegwijzer had post gevat om inzittenden van per sonenauto's (toeristen), de weg te wij zen naar een pand waar zij konden over nachten. Krachtens artikel 13 van de Algemene Politieverordening van Den Haag mag niemand zonder vergunning van B. en W. als besteller, wegwijzer, pakjesdra ger, bewaker van voertuigen op de openbare weg post vatten. De Hoge Raad heeft het beroep in cassatie verworpen, op de overweging dat onder weg wijzen naar gewoon spraakgebruik wordt ver staan: het zich opstellen met het oog merk gegadigden uit het publiek die naar de weg vragen, in dit opzicht te bedie nen Deze bepaling omvat niet mede de handelingen van degenen, die op de open bare weg post vatten, om personen uit het publiek bekend te maken met het feit, dat zij in een bepaald huis kunnen slapen en hun de weg daarheen te wijzen. partijen hun taak jegens de immigrant®, niet naar behoren volbrengen" zo c°e; stateert O'Reilly en voegt hieraan „Indien de oprichting van zijn nied^j organisatie daarvoor genoeg ogen G openen, heeft hij een belangrijk W«r verricht." Moge dus ook van Australische zijde.s, zij het dan ook (nog) niet van de ter! de activiteit van de immiëT a, ten op vakbondsterrein waardering vangen, het blijkt steeds meer, dat de bezig zijn hun taak en plaats zelf te v palen en daarbij langzaam, heel zaam de Australiërs, in wier belang eens wordt gewerkt, aan hun zijd® krijgen. Daarin blijven de Nederlanders ker niet achter. Tijdens de hiervoor «jjjj noemde vergadering van „The Neighbour Council heeft de geh»J raliseerde dr. C. Wouters het spec) voor de buitenlandse doktoren opëe men, die verplicht worden in Austral opnieuw te gaan studeren, waarbij ju wordt voorgesteld, alsof de opleiding, Europa tenachter staat bij die in yAi' tralië, hetgeen dr. Wouters een be jei' ging jegens de Europese university =[i achtte. Hij protesteerde ook sterk l een suggestie, dat de regering een a,»ii zal gaan voeren waarbij immigr ®j?sje' worden opgewekt, binnen het SeZ) aV;' ven de Engelse taal te gebruiken, vi j' door de kinderen dus de „moeder zullen vergeten. ^1- Tegen deze en andere pogingen tot tuurverarming tekende dr. Wouters test aan. De kort geleden genaturaliseerde Schruyer, die in het plaatsje Faulconbi' et in de staat Nieuw Zuid Wales w gedurende de oorlogsjaren in het landse verzetswerk een niet onhete' rijke rol speelde, heeft zich als Af gesteld een zetel in het Federale P jjf ment te véroveren, waarin hij naasGï aanbinden van de strijd tegen co"'/ nistische invloeden vooral in de ging, tevens wil ijveren voor een., militaire bewapening van Australi|,^: het oog op Aziatische 'gevaren. thans neemt de heer Schruyer actie1 aan politiek en maatschappelijk wjr|r t)> Het zijn slechts enkele voorbeeld^ e(j; de vele, dat de immigranten in s.j' sterker mate niet slechts „meeloP doch opk „zelfwerkers" willen züG Ondanks vaak onverdiende kriüe oorspronkelijke afwijzingen!.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4