praktijk en Theorie het communisme Na 42 jaar is zeer weinig van van de theorie overgebleven Knoop BRAZILIAANSE KUNST slapen epeda Benelux Unie-verdrag met grote meerderheid aangenomen Motie-Van Meel steun in de rug voor regering SAMEN OP SCHOOL, SAMEN GEPROMOVEERD Eigen ziekterisico Prof. Müller uit West-Berlijn over: dit in uw oor Voor f 76 aan gebakjes Koning Leopold op reis TWEEDE KAMER Nog lang niet tevreden Ideologie onveranderd gevaarlijk „Zeeland"' heeft weer vastgemaakt Boete voor „Doe-open" IP VAN NELLFs theebuiltjes 98 ct Huisvrouw staat terecht voor „flessentrekkerij Prins Bernhard opent tentoonstelling Minimum-pr ij smetho- des mogen niet in E.E.G. doordringen Ambtenaar verduistert twintig mille Twee employe's van de Staatsmijnen DONDERDAG 17 MAART 1960 PAGINA 5 op Kdtrs lip! 20 stuks f. f Onrustige Zenuwen? Sleepreis met vliegdekschip voortgezet Afternoon Administratief personeel dagbladen hoger loon A.L.M.A.-bestuur gewijzigd Twee leden onderscheiden Burgemeestersbenoe ming in Zeeland Vragen van Kamerlid iedere dikte, elke^maat bouw- en meubelplaat Twee jaar gevangenisstraf Wij hebben er reeds eerder be zwaar tegen gemaakt, dat een steeds toenemend deel van de Rationale loonsom aan de verplich te ziekenfondsverzekering wordt be steed. Nog onlangs merkten wij op, dat "et geen overbodige luxe zou zijn, eens goed na te gaan, of aan deze entwikkeling geen grenzen dienen te worden gesteld. Wij hebben dan °ok met waardering kennis genomen van het feit, dat onze bezorgdheid Wordt gedeeld door de directeur-ge neraal van de volksgezondheid, prof. 9r. P. Muntendam. In een bij gelegenheid van de uit breiding van het Wilhelmina-zieken- nuis te Assen gehouden rede wees Prof. Muntendam er op, dat bijvoor beeld de kosten van ziekenhuisver- pleging sedert 1942 per verplicht-ver- zekerde zijn gestegen van 2,76 per laar tot 26,34 in 1959, het tienvou dige dus. Het is duidelijk, dat hier aan een halt moet worden toegeroe pen, evenwel zonder de zorg voor onze zieken te schaden. Dit kan, Wanneer de gehele financiering van onze gezondheidszorg op de helling komt. Maatregelen alleen op het ge bied van het ziekenhuiswezen zijn niet voldoende, want ten slotte wil niemand, dat dit kwalitatief achter uit zou gaan. Verlichting van lasten hioet ook in andere richting worden gezocht om het geheel draaglijk te maken. Prof. Muntendam heeft de proble matiek niet alleen ter discussie ge steld, maar bovendien als zijn me ning uitgesproken, dat het nodig is, de verzekerden gedeeltelijk het risi co voor de gebeurtenissen „van alle dag" te dóen dragen. Dit wil zeggen, dat de verzekerden zelf een deel van de kosten, die verbonden zijn aan de hulp door de huisarts en de aan schaffing van geneesmiddelen, voor hun rekening zullen moeten nemen. Dat brengt allerlei bezwaren met zich mee, zowel van medische als technische, als administratieve en sociaal-politieke aard. Maar de di- tecteur-generaal van de volksgezond heid weerlegt deze bezwaren met de Uitspraak, dat het gedeeltelijk dra gen van eigen risico kosten-bespa- fend kan werken, zonder dat het de kwaliteit van de geneeskundige zorg zal schaden. Wellicht zal het deze zelfs verbeteren. In dit verband kan Worden verwezen naar de gunstige ervaringen, die men met het eigen- nisico-stelsel in Frankrijk, België, Luxemburg, Zwitserland en Zweden heeft opgedaan. In de Westduitse Bondsrepubliek kende men tot dusver slechts een ver_ Plichte betaling van een halve mark Per recept, maar ook daar heeft de gezondheidszorg geleid tot zo hoge financiële lasten, dat men zich ge noodzaakt zag, over te gaan tot een nieuw systeem van verplichte ziek teverzekering, dat circa tachtig per cent van het gehele volk omvat. De Wijze, waarop daarin het element -.eigen risico's" is verdisconteerd, is Vernuftig genoeg om ook ons wellicht tot lering te kunnen strekken. De bondsregering wil de verzeker den zelf 1,50 D.M. per visite of con sult aan de artsen doen betalen. Voor kinderen is deze betaling niet ver schuldigd. Ook personen met een in komen van minder dan tweehonderd D.M. per maand, zijn vrijgesteld, evenals zieken die langer dan zes Weken in behandeling zijn. De zie kenfondsen krijgen bovendien het Recht, deze betalingen door de pa tiënten aan een maximum per ziek tegeval te binden, maar zullen daar bij niet beneden een bedrag van vijf tien D.M. mogen gaan. De door de Urtsen op deze wijze ontvangen be dragen vormen slechts een deel van hun inkomen. Los daarvan krijgen zij per prestatie een honorering van 9e ziekenkassen. De verzekerde, die een recept aan 9e apotheker aanbiedt, zal minstens cên D.M. en maximaal drie D.M. Pit eigen portemonnaie moeten be talen. Men volgt daarbij een staffel, baarbij de bijbetaling voor een re cept tot vijf D.M. is gesteld op één D.M. Voor elke mark meer is tien pfennig extra verschuldigd, tot een thaximum van drie D.M. wordt be- teikt. Ook op deze regel zijn uitzon- 9eringen gemaakt ten behoeve van chronisch zieken, die geregeld zijn Pangewezen op preparaten als insu- 'ihe, enzovoorts. In de ziekenhuiskosten zullen de Westduitse verplicht-verzekerden bij °Pname eveneens moeten bijdragen eh wel minstens één D.M. en hoog stens 3.30 D.M. per verpleegdag, Pfhankelijk van het inkomen waar oor men in de ziektekostenverzeke ring is aangeslagen. De maximum- '°ongrens bedraagt thans 7920 D.M. Begrijpelijk heeft deze „Kranken- kassenreform" in de Bondsrepubliek k°gal wat stof doen opwaaien. Er Was echter geen ontkomen aan, niet PJIeen wegens de aanzienlijke stij ging van het aantal verzekerden, 9och ook omdat een steeds intensie ver gebruik wordt gemaakt van de wensten der artsen en apothekers, 0lh van de ziekenhuizen maar niet te spreken. Ook in Duitsland loopt men v°or elk wissewasje naar de arts, *°9at deze „handen" te kort komen. Ditistreeks 1900 telde men in Duits- And 27.000 artsen op een bevolking Vftn 56 miljoen. In 1930 waren er t°nd 47.000 op een bevolking van 65 biljoen. De tot 52 miljoen inwoners ^reduceerde Westduitse Bondsrepu bliek heeft in haar midden 76.000 art- ?en, d.i. één op 700 inwoners en toch kunnen zij het vele werk niet aan. De nieuwe Duitse ziektekosten voorziening houdt op menig punt erbeteringen in die voor navolging aanmerking zouden mogen komen, bijvoorbeeld de bepaling dat alle :erzekerden van veertig jaar en Uder zich bij wijze van voorzorg PPt de drie jaar aan een volledig ge neeskundig onderzoek kunnen onder- Werpen. Eens per jaar mogen zij ,elfs voor controle naar de tandarts. ^Pnstaande moeders kregen recht P1* alle voorzorgsmaatregelen, die un toestand kan vereisen. ...De wettelijke ziektekostenvoorzie ning dateert in Duitsland reeds van rfL, toen een Duitse arbeider hoog- v ens tweeduizend mark per jaar kon ^rdienen. In 1910 kwam de tot dus- her geldende regeling tot stand. Dat a vijftig jaar thans het element van ?t eigen risico wordt ingevoerd, is v'et in de laatste plaats toe te schrij- ,,en aan de toegenomen draagkracht j?h de Duitse verzekeringsplichtigen. u in Nederland de gezondheidszorg I»., financiële impasse is (Advertentie) (Van onze correspondent) TILBURG, 16 maart Prof. dr. H. Müller, hoogleraar in de filosofie in West-Berlijn, die een tournee langs verscheidene universiteitssteden in Nederland maakt en de studenten op wekt tot bezinning op het commu nistische gevaar, sprak vanavond over het onderwerp „Theorie en praktijk van het communisme". Voor de communistische landen, aldus prof. Müller is de spanning tussen theo rie en praktijk een intern probleem, dat wij zakelijk moeten beoordelen. Ver scheidene theoretici, die de praktijk aan de theorie wilden aanpassen, als bijvoorbeeld Djilas uit Joegoslavië, prof. Ernst Bloch uit Leipzig en de stu denten in Jena in Dresden, werden op exemplarische wijze gestraft. Hoe ziet dat spanningsveld tussen theorie en praktijk er nu in feite uit. Volgens de theorie van Lenin zouden na de over winning van het proletariaat de besten uit het volk raden, sovjets, moeten vor men, welke in hoge mate beweeglijk zouden zijn. Dit is de oorspronkelijke zin van kritiek en zelfkritiek. Thans echter, na tweeënveertig jaar, heeft de (Advertentie) MHnhqrdt's Zenuwtabletten IJMUIDEN, 17 maart De zee sleepboot „Zeeland" en het vliegdek schip „Saginaw Bay", tussen welke de sleepverbinding zondagmiddag in stormweer was verbroken, op ongeveer 500 mijl ten zuidoosten van Kaap Race op New Foundland, zijn thans onder weg naar Rotterdam. Nadat opnieuw was vastgemaakt op ongeveer 400 mijl ten zuiden van Kaap Race en de wind kracht aanzienlijk was afgenomen, is de reis gisterenmiddag hervat. STEENWIJK, 17 maart Een der deelnemers aan de fietstocht rond het IJsselmeer ten bate van de „Doe- open"-actie heeft zich gisteren voor het kantongerecht moeten verantwoorden, omdat hij omstreeks de jaarwisseling met voetzoekers had gegooid. De offi cier eiste 5,- boete. De kantonrech ter verklaarde de jongen schuldig, doch legde hem geen straf op onder voor waarde, dat hij 5,- zal storten voor de „Doe open"-actie. (Advertentie) Met 1 Van Nelle's ^Afternoon", theebuiltje (groot formaat) zet u minstens 5 koppen krachtige, geu rige thee. 'n Hele pot vol voor nog geen 5 centDat is dus minder dan 1 cent per kop! Thee zetten met „Afternoon" thee builtjes is ideaalSnel, gemak kelijk èn.... proper! Doe 'took! Bestel ze direct: groot formaat) doos van 20 stuks geraakt, zou dienen te worden on derzocht, of ook bij ons niet een sys teem van bijbetalingen uitkomst kan brengen. Prof. Muntendam is er van overtuigd, dat men te eniger tijd hiertoe zal moeten overgaan. leiding zich in hoge mate van het volk gedistancieerd. Vooral onder invloed van het Stalinisme is het staatsappa raat machtig geworden. Ook zou vol gens de leer van Marx en Lenin de staat na de overwinning van het prole tariaat automatisch afsterven, omdat volgens de theorie do mens goed is en door het communisme ook de maatschap pelijke verhoudingen weer gezond ge maakt zullen worden. De eindfase van het communisme is bereikt wanneer de staat is opgeheven. In werkelijkheid is do staat echter zeer machtig; hij valt in feite thans met de partij samen. De grote macht van de partij blijkt uit haar- direct benoemingsrecht, dat zij op alle niveaus heeft. De discrepantie tussen theorie en praktijk blijkt voorts uit het zoge naamde nationaliteitenprobleem, het geen van grote importantie is wan neer men beseft dat 48 procent van de USSR-volken geen Russen zijn. Vol gens Lenin zou in één generatie een nieuw mensentype, de Sovjetmens, ontstaan. Er zijn thans inderdaad Sovjetmensen ais Khroesjtsjev af komstig uit de Oekraïne en Mikojan uit Armenië. Voor het grootste deel van het volk echter geldt dit niet. Het nationaliteitenprobleem is niet op gelost en naar de mening van prof. Müller zijn er aanwijzingen, dat dit probleem nooit zal worden opgelost. De landbouw is in de USSR een groot probleem. Steeg de industriële produk- tie enorm, successen op het gebied van de landbouw bleven uit. Om de agrari sche produktie te stimuleren werden op initiatief van Khroesjtsjev zogenaamde „agrosteden" ontworpen, die lijnrecht ingingen tegen de in de theorie genoem de kolchozen, waarbij iedere boer een stuk land en enig vee zou bezitten. Zelfs is het industriële tarievensysteem thans in de landbouw ingevoerd. Dit is dus wederom een voorbeeld van het gema nipuleerde denken van de Sovjet-Unie, waarbij de theorie geweld wordt aan gedaan. Vervolgens sprak prof. Müller over de relatie tussen Moskou en Peking. Volgens de theorie zouden hier geen verschilpunten aanwezig kunnen zijn. Er zijn daarentegen veel wrijvingspun ten, die voornamelijk het gevolg zijn van het feit dat men in China de theo rie ernstiger pleegt te nemen. Zo zijn de Chinese .volkscommunes een con sequente doorvoering van het beginsel dat eigendom uit den boze is. Een de finitief uiteengaan van Rusland en Chi na acht prof. Müller vooralsnog echter uitgesloten. China heeft economisch im- mers nog veel van Rusland te verwach ten en op politiek gebied is Rusland zo veel als China's pressiegroep. Wat is er, zo vroeg prof. Müller zich aan het slot van zijn rede af, na 42 jaar nog van de theorie over? Op het gebied van de natuurwetenschappen is de ideologie thans geheel irrelevant. Ook op economisch terrein speelt de ideologie een steeds geringere rol. Na tuurwetenschappelijke en economische vakbladen worden vanuit Kiev over de gehele USSR gedistribueerd. Geheel an ders is het op het gebied der geestes wetenschappen. Daar blijkt de commu nistische ideologie een reële denkrich ting met fundamentele gevaren voor het vr\je Westen. Op dit terrein, aldus besloot prof. Müller, kan daarom van coëxistentie geen sprake zijn. (Van onze correspondent) y> GRONINGEN, 17 maart De poli tierechter heeft gisteren een huisvrouw wegens „flessentrekkerij" veroordeeld tot 180 dagen gevangenisstraf met af trek, waarvan 70 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar met als bijzondere voorwaarde, dat zij en kel nog maar contant mag kopen en haar schulden zal moeten betalen. De officier van justitie had tegen deze vrouw zes maanden gevangenisstraf met aftrek geëist. Ze kocht links en rechts, sieraden, lekkernijen, keukenuitzet, sportartike len. Op een zaterdagmiddag had ze voor 76 gulden aan taartjes gekocht, klaarblijkelijk om de hele buurt op visi te te kunnen hebben. Alles wat zij bij haar kennissen en buurtgenoten zag, wilde deze vrouw ook hebben, met dien verstande, dat ze wilde domineren door nog duurdere aanschaffingen te doen. Koning Leopold maakt met zijn vrouw, prinses de Réthy, een reis door het Verre Oosten. U ziet hen hier bij aankomst op 'het vliegveld van New-Delhi. Zij zijn, volgens de gewoonte in Indië, omhangen met een bloemenslinger. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 16 maart In tegenwoor digheid van vele autoriteiten, onder wie Bernardus Kardinaal Alfrink, de commissaris der koningin in de provin cie Utrecht, mr. C. Th. E. Graaf van Bovenstaande joto toont v.l.n.r.: Z. Em. Bernardus Kardinaal Alfrink, de ambassa deur van Brazilië de heer J. de Sousa Leao, prins Bernhard en dr. M. E. Houtzager, directrice van het museum. (Advertentie) Wage,nans Van Tuinen NV Fabrikante van Artifort meubelen en Epeda matrassen (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 16 maart Drie mi nisters en twee staatssecretarissen heb ben tegenover de kritisch ingestelde Tweede Kamer met succes het Bene lux Economische Unieverdrag verde digd. Het is z.li.s. aangenomen. Alleen de communisten verklaarden zich te gen. Wel zijn met dezelfde meerder heid twee moties aanvaard, maar één daarvan was een duidelijke steun in de rug voor de regering. De andere zal, naar minister Luns verzekerde, ernstig door de regering worden bestudeerd. De minister was het met de inhoud ech ter niet geheel eens. Dat het verdrag zijn zwakke kan ten heeft is door alle bewindslieden toegegeven. De Kamer begreep ech ter, dat met de Benelux, al is deze nog niet tot een perfecte economische unie gegroeid, toch reeds zeer veel is bereikt, zowel politiek als econo misch. Minister Zijlstra wees op het afbake nen van de onderlinge grenzen, op de sinds jaren bereikte eenmaking van de tarieven en op de gemeenschappelijke handelspolitiek. Hij ontkende dat de E.E.G. nu reeds een voorsprong op de Benelux zou hebben. Zolang in de E.E.G. het goederenverkeer nog niet voor 95 procent vrij is, kan daar geen sprake van zijn, aldus de minister. Wan neer de E.É.G. inderdaad een echte vrjje economische unie zou worden, dan zou dat precies zijn wat wij allemaal willen hebben, zo zei prof. Zijlstra. In tussen is de situatie dus heel anders en de Benelux heeft dan ook nog volop reden van bestaan. De landbouwkwestie heeft geleid tot het aanvaarden van een motie Van Meel (K.V.P.), waarin de nauwletten de aandacht van de regering wordt ge vraagd voor het gevaar, dat in de E.E.G. het systeem van minimumprij zen wordt overgenomen. Minister Zijl stra heeft dit systeem veroordeeld als een „afschuwelijke zaak". Minister Ma- rijnen verdedigde deze zwakke stee in het verdrag door uiteen te zetten, dat in de praktijk het gevaar minder groot is dan het er op papier uitziet, omdat hij met zijn Belgische ambtgenoot dui delijke afspraken heeft gemaakt. Wat de E.E.G. betreft heeft de re gering zich volledige vrijheid voorbe houden, aldus de minister van Land bouw. De motie van dr. Van Meel vulde dit betoog van de minister dus slechts aan. Anders keek minister Luns tegen de motie-Samkalden (P.v.d.A.) aan, die de regering oplegde om de Parlemen taire Beneluxraad beter te bewerktui- gen. De regering zou ambtenaren ter beschikking moeten stellen om de com missies van dit parlement in te lich ten. De minister keek en sprak beden kelijk. Moeten r .ijn ambtenaren zich op het politieke vlak gaan bewegen, zo vroeg hij Mr. Van Thiel (K.V.P.) gaf hem de verzekering, dat slechts tech nische informaties zouden worden ge vraagd. De minister vertrouwde dit ken nelijk nog niet. Waar is de grens tussen politieke en technische kwesties, zo zuchtte hjj, maar hij vond het geen hals zaak. Nauwelijks was de motie aangenomen of men zag minister Luns naast zijn vroegere ambtgenoot oud-minister Sam- kalden, die de motie heeft ingediend, in de socialistische banken plaats ne men, kennelijk voor een eerste gesprek over een basis van uitvoering. Tot de verhelderingen op zakelijk ge bied behoorde ook de uiteenzetting van de staatssecretaris van Financiën dr. Van den Berge. Deze sprak over de moeilijkheden op fiscaal terrein. Er is wel een tariefgemeenschap in de Be nelux, maar nog lang niet in techni sche zin een enkel douanegebied. Daar voor is de situatie veel te complex. Er is al eens getracht om tot een gemeenschappelijk systeem van om zetbelasting te komen. Het resultaat was dat men tot de ontdekking kwam, dat de geheel andere manier van hef fen voor deze enkele belasting voor België reeds een verlies van zes miljard per jaar zou meebrengen en voor Nederland een winst van zeven honderd miljoen gulden. Alleen in oen eenheidsstaat zou een dergelijk gelijk making op fiscaal gebied mogelijk zijn, aldus de staatssecretaris. De vervoersproblemen zijn door staatssecretaris Stijkel behandeld. Ook hij wees op de grote moeilijkheden in de praktijk. Hij zag echter eveneens de mogelijkheid, dat de Benelux een con structieve bijdrage verleent voor het tot standkomen van een Europese samen werking. Minister Luns heeft de heer Assman (K.V.P.) de verzekering gegeven, dat de belangen van West-Brabant nu voor op gaan bij de komende onderhande lingen niet. België ever de Antwerpen- Rijnverbinding. Wat de Rijnvaartpre- mies betreft zei de minister dat deze, althans wat de bestaande premies be treft, welbewust buiten dit verdrag zijn gehouden. Het probleem moet echter wel worden opgelost, maar het maakt nog een punt van overleg uit met Bel gië. Lynden van Sandenburg, dr. J. Huls- kèr als vertegenwoordiger van de mi-, nister van O.K. en W„ de ambassa deurs van Brazilië. Mexico, Columbia, Portugal en Groot-Brittannië, en burge meester jhr. C. J. A. de Ranitz, heeft vanmiddag prins Bernhard in het Cen traal Museum de tentoonstelling Moder ne Braziliaanse Kunst geopend! De directrice, mej. dr. M. E. Hout zager, sprak een bijzonder woord van welkom tot kardinaal Alfrink, nu deze voor het eerst in zijn nieuwe waardig heid het museum bezoekt. Zjj drukte daarbjj de wens uit, dat de gezamen lijke collecties van het Aartsbisdom en het Centraal Museum spoedig een aan zienlijk ruimere huisvesting zullen krij gen. Met een enkel woord wees zij op de belangrijkheid van deze tentoonstelling, waar alleen werk van huidige Brazi liaanse kunstenaars aanwezig is, dat de laatste drie of vier jaar is ontstaan. Er spreekt een sterke gebondenheid uit met de architectuur, die zich in Bra zilië belangrijk heeft ontwikkeld. Ter aanvulling zijn specimina van Brazi liaanse volkskunst aanwezig. De ambassadeur van Brazilië, de heer Joaquin de Sousa Leao, gaf daar na een overzicht van de stromingen in de (Braziliaanse kunst. Prins Bernhard dankte de Braziliaanse regering voor het beschikbaar stellen van de collectie en mej. Houtzager voor het inrichten van de tentoonstelling, waarna hij deze voor geopend verklaarde. (Advertentie) AMSTERDAM, 17 maart Het col lege van rijksbemiddelaars heeft de nieuwe c.a.o. voor het administratief personeel in het dagbladbedrijf goedge keurd. Alle werknemers van 25 jaar en ouder krijgen een salarisverhoging van 28 per maand (inclusief de ver werking van de huurcompensatie 1957). De minimumsalarisschalen van de vrou welijke werknemers worden verhoogd in het kader van het systeem „gelijke betaling voor gelijk werk". De verho gingen gaan in met terugwerkende kracht tot 1 augustus 1959. Het college heeft ook goedkeuring verleent tot ver hoging van de salarisschalen met drie procent met ingang van 1 januari 1960 voor de journalisten. UTRECHT. 17 maart Tijdens het A.L.M.A.-congres zijn, bij gelegenheid van hun aftreden uit het hoofdbestuur der Academische Leven Missie Actie, mr. Th. Bot, voorzitter en pastoor N. J. M. Vendrik, moderator, wegens hun uitzonderlijke verdiensten gedurende vele1 jaren onderscheiden met het „lid maatschap van verdienste" van de A.L.M.A. Deze onderscheiding is nog nooit eerder verleend. Het landelijk bestuur van de A.L.M.A. is nu als volgt samengesteld: J. B. Rijn bout, praeses; H. F. J. M. Crebolder, ab-actis; A. C. J. Albregts, fiscus; mej. J. J. Botman, ab-actis Ila en A. G. Tjin-A-Ton, assessor. DEN HAAG, 16 maart Het Twee de Kamerlid Scheps (PvdA) heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken schriftelijk een aantal vragen gesteld Over het maandenlang met verlof zijn van de burgemeester van Axel en van die van Oostburg en over de strubbelin gen rond de burgemeesters van Ooster- land en van Goes. De heer Scheps vraagt de minister of hieruit niet ge concludeerd moet worden, dat het be leid inzake het benoemen van burge meesters in Zeeland in bepaald opzicht te kort is geschoten. De Tweede Kamer heeft gisteren eensgezind de communisten daarge laten het verdrag tot instelling van de Benelux Economische Unie aanvaard. Dat is een gedenkwaardig ogenblik in de ontwikkeling der sa menwerking tussen de drie landen, waarbij wel even ietwat feestelijk mag worden stilgestaan. Helaas bren gen het verdrag en de daarbij beho rende overeenkomsten echter noch voor de volksvertegenwoordiging, noch voor de regering een volledige bevrediging van de verlangens. Het Benelux-landbouwbeleid weigert zich, zoals sedert jaren bekend, te lenen voor een harmonisatie welke Neder land ook werkelijk als harmonisch in de oren klinkt. Aangezien ons land zich reeds bij herhaling aan deze steen des aanstoots heeft gestoten, is het begrijpelijk dat het parlement ook thans ami de landbouwparagraaf van Tret verdragswerk, waarin de moeilijkheden immers niet worden weggenomen, ernstig aanstoot nam, zodat van een overheersend gevoel van tevredenheid geen sprake was. Nffiar ook in deze onlust viel een tref fende eensgezindheid te constateren, niet slechts tussen regering en Ka mer, doch eveneens tussen de rege ringsgezinde partijen en de oppositie. En bij het algemeen levende besef, dat de voordelen van de tenslotte toch in unieke mate wèl gerealiseer de harmonisatie van Benelux duide lijk het zwaarste wegen, mag wel- licht ook de Nederlandse eensge zindheid inzake de nog resterende be zwaren tot verheugenis stemmen. Er viel in de Kamer nog op een ander punt een langzamerhand onge woon geworden eensgezindheid te constateren, namelijk inzake de nood zakelijk geachte versterking van de betekenis van de Raadgevende Inter parlementaire Beneluxraad. De daar toe strekkende motie van het lid der oppositie, prof. Samkalden, werd on dertekend door woordvoerders van de vijf grootste fracties. Zij is door de gehele Kamer z-h.s. aanvaard. Te recht is, naar onze mening, op de gebrekkige samenwerking tussen het comité van ministers en dit uit parlementsleden der drie landen sa mengestelde raadgevende orgaan de vinger gelegd. En nu willen wij over de 'bezwaren van minister Luns te gen het door de motie-Samkalden o.m. voorgestelde administratieve contactpunt" tussen de ministers en de raad niet lichtvaardig heenstap pen een ambtenaarlijk „contact punt" is inderdaad ongewenst en de grens tussen technisch-administratie- ve èn politieke coördinatie en infor matie valt moeilijk te trekken als de bewindsman dan ook maar zijnerzijds waar maakt, dat hij voor een beter contact en nauwere samen werking tussen de ministers en de raad met kracht in het veld zal tre den. (Advertentie) LEEUWARDEN, 16 maart De rechtbank heeft een 43-jarig voormalig hoofd van de dienst sociale zaken van een der Friese gemeenten, terzake van verduistering van een bedrag groot 20.000, conform de eis veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. DELFT, 16 maart Aan de Techni sche Hogeschool zijn vanmiddag twee employe's van de staatsmijnen in Heer len gepronioveerd. De twee promoven di waren even oud, beiden uit Gronin gen afkomstig, waar zij samen op de lagere school zijn geweest en het gym nasium hebben gevolgd, waarna zij ge lijk in 1939 eindexamen hadden gedaan. Èen van hen, de heer J. Buiten, ging scheikunde studeren aan de rijksuni versiteit te Groningen. De ander, de heer J. Srnidt, technische natuurkunde aan de Technische Hogeschool. Na hun studie, waarbij zij elkaar min of meer uit het oog hadden verloren, kwamen zij beiden in dienst van de staatsmijnen, waarna het contact werd hersteld. Zowel do heer Buiten als ir. Smidt besloten aan de Technische Hogeschool te promoveren tot doctor in' de 'techni sche wetenschappen. Dat hun promotie op dezelfde dag werd gesteld, is echter een toevalligheid. De administratie der hogeschool wist namelijk niets van de voorgeschiedenis af en bereidde de pro motie plechtigheden op de normale wij ze voor. De promotie van ir. J. Smidt geschiedde met lof op het proefschrift, getiteld „Metingen aan steenkool met behulp van magnetische resonantie methoden". De heer J. Buiten promo veerde op een proefschrift, getiteld ,,De- methylering en scheiding van pyridi- nebasis uit cokes-ovengas". Promotor van beide promovendi was prof. dr. D. W. van Krevelen, oud chef van het cen traal laboratorium der staatsmijnen. Als tweede promotor van ir. Smidt trad op prof. dr. B. S. Blaisse. De pas gepromoveerden bezochten na afloop van de plechtigheid eikaars receptie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5