Boek over PAUS PIUS XII van kardinaal Tardini Boeiend en in hoge mate interessant MAMMOETWET werpt schaduw vooruit LJ EEN RUBENS 1 OP DRIFT I De toekomst Z. Em. acht zijn tijd gekomen Remiïes nemen: LANG DEBAT IN EERSTE KAMER Algra (A.R.) tegenover mr. Cals over fundamentele overheidstaak Salarissen in de luwte si" '.u L 'i-L- Aan dat gemartel met brandend niaagzuur moet .u een einde waken. Peking beschuldigt Indonesië V B tlONDERDAO 17 MAART 1960 pagina 7 Shell boekte bijna 15 pet hogere winst Examens 1'L R'iswHk. l0u(DEN, 16 maart Rijksuniversi- Aiu' Kand wis- en natuurk.: mej. J. 1k>nierlS' Leiden. Kand. F I: J. Jonge- 0 ^Leiden. Kand. K I wis- en natuurk O;., f tegen brandend maagzuur Sophie Stein beter Mei „Visevers" op townee Groningse studenten rijmen zonnigheid en zottigheid aan eik aar. „Per vers" mocht niet Eerste steen Asfalt onder water Glijbaan als brandtrap Europost 1 door W. H. VAN EEMLANDT (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 17 maart De kardtnaal- Maatssecretaris Domenico Tardini "eeff woensdagnamiddag in zijn privé appartement ter. Vaticane een zeer "ruk bezochte persconferentie ffege- ven. Deze vond plaats naar aanleiding ran het uitkomen van zijn hoek ,,Pio XII" (j). Op "0 oktober 195!) had kar dinaal Tardini in de Aula der Tiege- "iiigen in bet bijzijn van Z.H. de Paus, "et H. College, et Corps Diplomati que en een uitgelezen gezelschap van geestelijken en leken een rede gehou den over Pius XII bij gelegenheid van de eerste verjaarda van diens dood. Tezamen met de herdenkingswoorden, die op 11 oktobpr 1958 de toenmalige Patriarch van Venetië Giuseppe kar dinaal Roncalli in de San Marco ka thedraal uitsprak, heeft kardinaal Tar dini thans de tekst van zijn doorwroch te rede liet licht doen zien. Bovendien Voegde hij er 70 pagina's noten en do cumenten, historische aantekeningen «n anecdoten aan tob. De kardinaal, die "thans 72 jaar oud 's. heeft zijn gehele priesterleven ge arbeid in hei Vaticaan en maakte van zeer nabij Pius XI en Pius XII mede. Onder het pontificaat van deze laat ste was hij pro-staatssecretaris. In zijn boten en documenten vult hij met con crete gegevens en citaten, persoonlij ke herinneringen en achterjfronddé- tails zijn levensschets van Pius XII aan. De kardinaal haalt ook herinne ringen op aan Paus Pius XI. die hij voorel als mens raak tekent. Het boek telt 170 pagina's, bevat zes kleurenfo to's en tevens enkele lacsimilés Waaronder de door Pius XII eigenhan dig getikte, verbeterde en onderteken de telegrammen aan koningin Wilhel- mina, koning Leopold van België en de Kroot-hertogin van Luxemburg bij de Duitse inval op 10 mei 1940 en tussentekstfoto's van documenten. Het is boeiend en in hoge mate interessant als memoire-literatuur. De kardinaal bood de ter perscon ferentie verschenen journalisten zijn "pek aan en vertelde in een cause rie gedurende een klein uur voorval len en bijzonderheden, die de pausen Pius XI en Pius XII en hun arbeid tekenden. De meeste dier feiten staan bi het hoek Pius XII vermeld. Zeer belangwekkend was ook, wat de kardinaal, die in het zwart gekleed Was en zijn bekende zwarte kalotje op "ad, over zichzelf vertelde. Reeds eer der meldden wij, dat zijn gezondheid vooral na zijn jongste influenza, te Wensen overliet. Op uiterst gemoede lijke wijze bevestigde de kardinaal dit NEW YORK, 17 maart Shell Oil Company heeft in 1959 netto inkomsten geboekt ten bedrage van 147.418.000 dir. De netto inkomsten in 1958 belie- ben 128.583.000 dir. De totale bruto in komsten bereikten een nieuwe recórd- "Oogte van 1.819.954,000 dir. in 1959, te ken 1.674.132.000 in 1958, wat respectie velijk verhogingen met 14.7 en 8.7 pet. betekent. Blijkens het jaarverslag van de maatschappij komt liet netto-resul- "Iat in het afgelopen jaar overeen met -"43 dir. per aandeel, tegen 2.12 dir. in 1958, voor elk der 60.573,368 aandelen die uitstaan na de op 3 december 1959 Roedgekeurde splitsing in de verhou ding 2 1. De verkoop van chemische produk- ten bewoog zich in 1959 op een onge kend hoog peil. Er bestond veel vraag naar chemicaliën voor industriële doeleinden en de verkoop van oplos middelen bereikte een nieuwe record hoogte. De verkoop van synthetische glycerine steeg aanzienlijk, zowel op de binnenlandse als op de export markt, (erwj11 „EPIKOTE" imrsen, de vloeibare kwaliteiten in het bijzon der, weer de snelle groeitendenp te zien gaven die in 1958 was afgezwakt. AMSTERDAM, 16 maart Gem. Uni versiteit: Arts mej. M. Hovy, mevr. A- Misnay en de heer G. Duif, Am sterdam. Artsex le ged. O. Oei, A. Ro- ■jyin, j. Veltman, Amsterdam en J- ^°on, Velsen. .IfTREfóïT, 16 maart Rijksuniver- ?'leit. Kand. wis- en natuurk.: A: S. vfarkering, Arhhem, F. Vervoordel- dpnk, Den Bosch. D: J. Boogaard, Nij megen, F: J. Bleumers, Zutphen, H. Co me1'. Den Dolder, J. Labout, Hilver- fhm, E: E. Van Tellingen, Zeist, C. Auijpers, Utrecht, P. Montijn, Drieber gen, K: mej. J. van Albada, Utrecht, jhej. J. Helmich, Huissen, mej. M. de v°ng. Heerlen, mej. J. Linssen, Grub- ■?envorst, A. van Nieuwestad, Helmond, g: zuster A. Stotzel, Kerkrade, mej. M Reekers, Nijmegen. Doet. aardrijksk.: Z. i;er( Leuven-België. Doet. wisk.: A. van *l0oy (cum laude), Eindhoven, H. vamps, Maastricht, Doet. Natuurk.: M. tanken, Venray. Doet. scheik.D. de w^an, Zeist, li. Olsman, Wageningen, Voskuil, Barneveld. t)ELFT, 16 maart Technische Ho geschool: Kand. civiel ing.: J. Bakker, Sakkum; A. Berkelder, Dinxperlo: S, °K Amersfoort; D. Brand, Zaandijk; Dolhaine, Maastricht; P. van Don- ■e°n, Lienden; G. Dijkers, Breda; P. Rasmus, Den Hoorn bij Delft; G. Gant- P°°rt, Rotterdam; J. Gantvoort, s'- Pfavenhage; Han Bing Tjoe, 's-Gra- vjmhage; T. Hofker, Nes-Ameland; G. Googeveen, Wassenaar; B. Huurman, £°orburg; J. in 't Vetd, Scheveoingen; W Jansma, Groningen; A. Joustra, cla"ssluis; H. Lemstra, Leeuwarden; Offringa, Groningen; A. Peerdeman, vmstercla.n; H. Quokel, Heerlen; A. )an Schaik, Neerlangbroek; J. Stro- p ,9, Driebergen; D. Visser, Drachten; m' v°s, Oegstgeest; L. do Vroede, Alk- ar; W. van do Watering. Bergen op ijm; D. Zijlstra, Groningen, b Aand. werktuigk. ing; H. Rierink, mterdam. bp„ Ilrl- vliegtuigbouwk. ing: F. Hos- Haren, h- lviel ing: J. van Alphen, 's-Graveit- ASe; h. van Baarle, Delft; I, Barthel, j,msterdam; W, de Boer, IJsbrechtum- C'R- Bürmann. Amstelveen; B. Cats, r"uda; h. van Dijk. Amsterdam; R, de }Uati, Delft; W. de Groot, Soest;' C. tpAKstra, Haarlem; H. de -Tong, Rot- m amI,. Kuijpers, Kwintshepl; R. v'hts, Delft; N. de Ronde Bresser, 1T "sterdam; A. Smit, 's-Gravenhage; 1|' van Steeg, ITeiloo; L. Voslamber, A. Walther, Amsterdam; A. thans zelf. Ik word oud, aldus onge veer de staatssecretaris van Zijne Hei ligheid, en de normale aderverkalking is hier het gevolg van. Mijn hart is niet zo best r-eer en al hebben de dokters mij weer aardig opgelapt, de oorzaken blijven. Alleen mijn hoofd is nog hele maal goed! De kardinaal zei, dat zijn ambt de gehele mens eist en een volledige dag taak vormt. Hij betwijfelde of hij aan deze eisen nog kan voldoen en zou zich gaarne geheel of gedeeltelijk terug trekken, omdat daar de zaak zijns in ziens mee zou zijn gediend en omdat het ook goed is een voorbeeld te geven. Maar de beslissing, aldus de kardinaal, ligt. nipt bij hem. maar elders, te we ten bij de Paus. Het was het algemeen gevoelen der aanwezigen, dat de sympathieke grijze kerkvorst zonder enige ophef of pathos toespelingen maakte op zijn hoop eer lang geheel of gedeeltelijk van zijn hui dige taak ontheven to worden. Com mentaren en speculaties noemen de zojuist afgetreden nuntius van Parijs kardinaal Marella, als mogelijke vice- staatssecretaris of opvolger van kardi naal Tardini. (1) CartDomenico Tardini. Pio XII. Tipografia poliglotta Vaticana 1960. 1200 lire. De rede van kardinaal Tardini ver scheen in Nederlandse vertaling in het Katholiek Archief, vijftiende jaargang, nr. 2, 8 januari 1960. (Advertentie) 'ft.1-V-* 'J-',n w 1 En er vandaag mee be ginnen. Dan nooit meer zorg en pijnen door overtollig maagzuur. U blust die brand prompt met één of twee Rennies. Makkelijk in te nemen •en nog smakelijk ook. Apothekers en drogisten verkopen Rennies. En vóél. 1kn?rls' Leiden. Kand. F I: J. Jonge- C U Leiden. Kand. K I wis- en natuurk. cp °°ssink, Hoogmnde. Kand. L wis- g,,e: 'atuurk.mej. E. Holmer, Oegst- (Van onze onderwijsreuactcur) DEN HAAG. 16 maart De ro zen, waarop de Eerste Kamer minister Cals deed zetelen tijdens liet eerste ge deelte van de behandeling der O.. K. en W.-begroting, bleten woens dagochtend bij de voortzetting van bet debat toch niet geheel vrij te zijn van doornen, Een nogal scherp prikje kreeg de bewindsman van de A.R.- spreker, de beer Algra, die zich na drukkelijk clistancieerde van een vroe ger gedane uitspraak, waarin bij de minister meer een makelaar dan een regent bad genoemd, maar die vervol gens over de fundamentele taak van de overheid ten aanzien van bet on derwijs een betoog hield, dat ten dele recht inging legen 's ministers ideeën op dit punt. De heer Algra stelde, dat de positie van de overheid ten opzichte van de openbare school een geheel andere is dan ten opzichte van de „vrije" school. Dit ls geen nieuw geluid en tiet is trou wens een stelling, die mr. Cals zelf on derschrijft. In de redenering van de anti-revolutionaire senator, die de zaak scherp sleep, leidt deze opvatting echter tot wel zeer vérgaande consequenties. Hij heelt er zelfs bezwaar tegen wan neer dc minister spreekt over „het" on derwijs in Nederland: met die term worden de staats- en de vrije school naar zijn oordeel te veel onder één noe mer gebracht. Dit gaat wel regelrecht in togen de visie van de bewindsman, die met na me in zjjn algemene wet voor het voort- gezel onderwijs nu juist omdat lij) hot bijzonder onderwijs niet een aanhangsel van het openbare wil laten zijn uit gaat van „het" onderwijs tout-court, waarna dan evenwel onderscheiden wordt tussen een regelende taak voor het openbaar onderwijs en het stellen van voorwaarden, waaraan het bij zonder onderwijs moet voldoen. De bewindsman heeft dan ook bestre den. dat de overheid niet van „het" on derwijs zou mogen spreken: aldus zou miskend worden het vele gemeenschap pelijke van de verschillende onderwi.js- richtingen. De minister had er nog aan toe kunnen voegen, dat tenslotte de Grondwet ook spreekt van „hef" onder wijs, Het debat over deze kwestie was weer eens een voorproefje van de be handeling der Mammoetwet. Het ziét er naar uit, dat de bewindsman, wan- mecr dit ontwerp in dc Eerste Kamer komt, in de hoer Algra zijn ernstig ste tegenstander zal krijgen. In ceil ander opzicht, ook liet bijzon- dor onderwijs betreffend, bleken mr. Oals en de heer Algra echter naast el kaar te staan. De A.R.-spreker schaar de y.icii niet achter de suggestie van de heer Derksen (KVP) inzake een eigen inspectie voor liet bijzonder onderwijs. De Rijksinspecteurs moeten zich, al dus de heer Algra, hoeden voor grens overschrijdingen,- doch dc taak, die zij wettelijk hebben, dienen zij onverkort te blijven uitvoeren in opdracht van de overheid. De minister stelde, dat de overheid ter waarborging van de deug delijkheid van het hijzonder onderwijs bepaalde maatregelen moet treffen en dat 7.ii daarvoor dan ook een apparaat nodig heeft. Vraag van de heer Derksen: wat valt onder deugdelijkheid? De taak van de inspectie kwam ook ter sprake bij het door prof. Gielen (KVP) gewenste onderzoek naar de ken nis, die de jeugd heeft van de jongste geschiedenis. Staatssecretaris St.uben- rouch verklaarde het bezwaarlijk te achten de onderwijsinspectie een der gelijk onderzoek te laten instellen. Dit ligt veeleer op de weg der schoolbestu ren. De staatssecretaris betuigde in stemming met een opmerking van de heer Algra, die gezegd had, dat het er niet zozeer om gaat de schooljeugd te laten leren over de mensen, die fopt ge weest zijn in de jongste oorlog, doeh dat men beter doet de zaken positief te stellen door bijvoorbeeld de betekenis van het verzet te belichten. Daarbij kunnen zich echter wel eens gevoelig heden voordoen, zo zei de heer Algra: er zitten op de scholen duizenden kin deren, die thuis beter geen navraag kunnen doen naar de houding van hun ouders in de oorlog De Kamerleden hebben in eerste termijn elf uur gesproken, minister Cals en staatssecretaris Stubenrouch hebben daarna na ruim vier uur het woord gevoerd, Mr. Cals zei naar aanleiding van de vele waarderende opmerkingen over zijn tienjarig be windschap, dal hij zich nu bij de „teenagers" rekent, Een keuze doende uit de talloze on derwerpen. die in dit langdurige debat aan de orde zijn gekomen, moeten we vermelden, dai de bewindsman zich gci-fsorveerd toonde ten aanzien van liet pleidooi van prof. Gielen om bfl do spreiding van het hoger onderwijs voor al aan de oprichting van Athenea te denken. „Ik vraag me af of dit rui de weg is, die wij moeten inslaan. Het ni veau van bet. hoger onderwijs moet hetzelfde blijven als thans: enriors mis sen we ons doei", aldus mr. Cals. De minister heeft voorts verklaard, dat hij er wel op vertrouwt, dat de sub sidieregeling voor ile Amsterdamse uni versiteit tijdig tot stand '/.aI komen, dit naar aanleiding van opmerkingen van de heer De Roos (PvdA), die zich op dit plint ongerust had getoond. Inzake Mpo'pVd'p I-' i»| de kennis van de iniernationale organi satie* in lu i iifjzumiei' in verin.nd met de landbouw, eu voedselpolitiek een leerstoel, waarvoor oud-minister Ion- deling genoemd wordt zei de minis ter: „Ne ut weging van liet voor en tegen meen Ik tcoti liet advies ven de curato ren te moeten volgen", (De economl- «Gisteren in de trein een. kennis ontmoet, die ver telde dat hij binnenkort naar Moskou zou gaan. Niet voor altijd, maar ge woon als tijdelijk toerist Nadat ik hem op gepaste wijze om die interessante reis had benijd zei hij: ,,Maar ik moet eerst nog naar Den Briel". „Juist", antwoordde ik „en dat is dan weer heel wat anders". „Ja", zei hij „weet je hoe lang ik daarover doe? Twee en een half uur". Hij bewaarde nu even een stilte, waaruit ik kon opmaken dat hij nog een pointe in petto hield en zei vervol gens: „Weet je hoe lang ik doe over Am sterdam naar Moskou? Drie en half uur". Ik moet u bekennen dat zijn ont boezeming mij inderdaad verpletterde. Waar gaan wij heen. En waar, vraag ik mij in dit verband, dunkt mij, met enig recht af, waar blijft de tijd? Hoe ver zijn wij nog verwijderd van de afschu welijke toestand, dat een mens vandaag vertrekt en gisteren aankomt? In drie en half uur van Amsterdam naar Moskou, dat is bijna onzedelijk. En het is in ieder geval geen reizen meer. Het is overslaan; het is onverantwoor delijk kansen verwaarlozen, riante kan. sen. De kans om te stranden in het liefste dorpje van de wereld, de kans om het schattigste pleintje van West- Europa te ontdekken of gezelligste ca feetje van Twello. En het ergste is; wij willen geen kan sen meer hébben, tenzij dan de kwalij ke van te verongelukken. Wij haken nog slechts naar de onbelangrijke en niet ter zake doende zekerheden van vertrek en aankomst. In feite drijven wij steeds meer af naar een wereld, waarin mensen hun leven met grote, gulzige brokken op slokken. Tenslotte slikken zij zichzelf supersonisch in en hebben verleden, noch toekomst. En als wij onder de groene zoden liggen hebben wij niets gezien, niets gehoord, niets ontdekt en niets beleefd. Wij hebben het genot niet gekend van de trein te missen in Boxtel. Sterker; wij hebben Boxtel nooit gezien, wij zijn er over heen gevlogen. En wij hebben de rode klaproos in de berm van de weg niet gezien, wij'zijn er overheen gevlogen. Wij hebben geen keuze gemaakt, want er werd voor ons gekozen. Wij hebben kortom géén moei te gedaan voor Den Briel, want het kon met aanzienlijk minder Moskou wezen. Maar straks, lieve mensen, kunnen wij dan ook ongetwijfeld met zijn al len opvliegen. PEKING, 17 maart (A.F.P.) Ra dio Peking heeft de Indonesische rege ring er in een heftige aanval van be schuldigd de repatriëring van ongeveer tweeduizend Chinezen naar de Chinese volksrepubliek te bemoeilijken. Volgens het radiostation hadden de tweeduizend Chinezen alle formaliteiten vervuld om op 12 maart te vertrekken, doch de ha venautoriteiten in Djakarta zouden hen nog twee dagen langer hebben vastge houden om hen aan nieuwe administra tieve verplichtingen te onderwerpen. sche faculteit en de senaat zijn het met eens met de voordracht van curatoren). Staatssecretaris Stubenrouch bleek niet zo bijster ingenomen met enkele naamsveranderingen van scholen. Scho- Je voor maatschappelijk werk zijn zich Sociale Academies gaan noemen en voor de kweekschool sprak de heer Van Hulst (CH) over de naam „Paeda- gogische Academie", Men zou kunnen zeggen „What Is in a name", maar het gevaar bestaat, dat men de indruk wekt alsof deze chnlen on academisch niveau staan, aldus de staatssecretaris. ij„ gen «ai'.san 'ei e in net VHMO besprekend antwoordde drs. Stubenrouch aan mevr. Schouwenaar-Franssen (VVD), dat hij de mogelijkheid wil na gaan voor het toekennen van onderwijs bevoegdheid in de technische vakken aan officieren. Wat de saiariskwesties betreft la gen de bewindslieden bij dit begro- tingsdebat goeddeels in de luwte. De staatssecretaris heeft de hoop geuit, dat men het over de salarissen van dc kleuterleidsters binnen afzienbare lijd eens zal worden. „Afzienbare tijd" betekent echter in de Haagse sfeer, zo bleek uit een aanvullende mededeling, niet binnen een jaar. Over de lerarensalarissen zei mr. Cals: er zijn weinig dingen, die mjj zo verheugen als het feit, dat deze ellende nu achter de rug is. Dat salarisverbe- teringen bjj de overheid altijd een sneeuwbaleffect te weeg brengen bleek intussen uit uitlatingen, die de bewinds man deed naar aanleiding van de op merkingen van de heer Derksen over de salariëring van de inspecteurs. Wil men de besten uit het docenten- en -ps voor de inspectie aantrekken, dan moeten na de verbetering van de sala rissen van de schooldirecteuren ook de salarissen van de inspecteurs verbeterd worden, aldus de heer Derksen; maar, zo zei de minister, als de inspecteurs vooruitgaan, dan ook de hogere ambte naren. Onder de schare hogere ambtenaren ven O. K. en W-, die op de tribune het debat volgden, zagen we enige instem mende knikjes. We hebben er in ons land een nieuwe cabaretgroep bi) ge kregen, de „Studentencabaret groep '55". een groepje Groningse stu denten, dat zuidelijke esprit paart aan wat noordelijke nuchterheid en de ca baret-belangstellende Nederlanders wil brengen in de sfeer van het kamer- cabaret. Vier studenten, jaargenoten van el kaar en leden van „Albertus Magnus" hebben elkaar gevonden bij de verwe zenlijking van dit plan. Het zijn Harry Kerckhoffs, die farmacie studeert en de groep regisseert, Monique Habe-ts (sociologie), Hans Wortelboer (socia le geografie) (zie foto: van links naar rechts) en Jan Rottinghuis (rechten) die heel verdienstelijk de piano be speelt. „Visavers" heet het cabaret, waarin ge«en politiek wordt bedreven, geen actualiteiten worden aangesne den, hekeldichten worden vermeden, maar al rijmend zonnigheid en zottig heid wordt gegeven. Eigenlijk is het groepje spelender wijs ontstaan. De leden schreven zelf hun teksten, maakten de liedjes en probeerden ze uit in de kelder, die hen nog steeds tot soos dient, zolang het eigen huls er nog niet is. Begin februa ri kwamen ze tijdens de diesviering van „Albertus Magnus" in eigen kring er mee op de voorgrond. Ze hadden het programma „per vers" ge noemd. Maar prompt kwam er in de plaatselijke krant (inclusief de gebrui kelijke zetfout) „pers vers" te staan en bet duurde maar even of ze hadden van de zakelijk leider van het journa listencabaret dat al een reeks voor stellingen van „pers-vers" heeft gege ven een correcte, maar niet mis te verstane brief. De titel werd toen „visaversal blijft het per vers, zonder dat da rij melarij overigens pervers is. De officiële première zagen we in Winschoten en we hebben genoegen beleefd aan dit viertal, dat nagenoeg zonder requisieten een hele avond weet te boeien. Over het algemeen heeft de Studentencabaretgroep '55 de gro te verdienste dat het oorspronkelijk is, niet aanleunt tegen grote figuren als Toon Hermans, Wim Kan enwim Son- neveld. Jan Rottinghuis verzorgt de hele avond de muziek, grotendeels ei gen werk. Het drietal dat in het licht van de schijnwerpers treedt laat ons genieten van goede liedjes, suggestie ve uitbeeldingen en soms overrompe lende typeringen. Het zo maar echt lekker „gek doen" ligt hen beter, dan het ernstige genre, .want pogingen in die richtingen lopen vaak vast in een wat geforceerde zwaarmoedigheid. Veel plezier hebben we beleefd aan bijvoorbeeld „mag het een onsje meer zijn, mevrouw?", die kostelijke con frontatie met de Groningse kruidenier, of aan het dwaze „Home guards". Een uitblinker, was ongetwijfeld de film rubriek: een geestige persiflage op film-songs en stomme film en film-re clame. Aan nummers als „Een overstap je", „Het boekenventje" moet nog het een en- ander worden bijgeschaafd. Als het cabaret wat is ingespeeld zal het viertal Albertianen ongetwijfeld suc ces oogsten in het land. Een reeks con tracten heeft het groepje thans al ge kregen. Op 19 maart treden de jonge lui op in Sappemeer in het kader van de „Doe open"-sleutelactie ten bate van de vluchtelingen. Daarna volgen voorstellingen in het studententheater Kriterion in Amsterdam voor een feestavond van het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis overleg is gaande over een contract van twee maanden in Kriterion in Eindhoven (Kunst kring) en voor de studenten in Rotter dam, Nijmegen en Tilburg en visa versa naar Groningen voor „De In stuif", tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimtiiiiiiHiiimiimiiifiiiniHiitft ren, broedeieren en dode dieren. Plan ten zijn taboe als zij besmet zijn door schadelijke insecten als drulfluis en coloradokever. In hetzelfde nummer staan nog een aantal „bijzondere bepalingen betref fende de uitvoer van goederen in postpakketten". Hierin wordt o.i. ten overvloede, want wie weet het niet? nog eens gewezen op de mol len-, egels- en kikvorsenwet, die het De eerste steen is gelegd van de nieuwe ateliers voor Eindhoven- se kunstenaars, die in opdracht van het Anjercomité in het Genderdal worden gebouwd. Wanneer na die eer ste steen de tweede en de volgende ge metseld worden is om begrijpelijke re denen nog niet te zeggen. Het waren woensdagmiddag natuurlijk geen bouw vakkers, die naarstig aan het metse len togen. Marianne van Tatenhove en Hans van den Hurk waren tot dit karwei gekozen omdat zij het vorig jaar de beste prestaties leverden tij dens de Anjeractie. Zij hadden er met vele enthousiaste schoolmakkertjes voor gezorgd, dat het geld voor de bouw van deze ateliers bijeenkwam. Nu wijdden Marianne en Hans zich met evenveel enthousiasme aan hun „bouwtaak". Marianne trok er ondanks de koude wind zelfs baar jas voor uit, om in haar zondagse jurk beter de troffel te kunnen hanteren. Hun vaar digheid bij het metselen van de steen met het opschrift „Geschenk Anjer fonds" ontlokte de aanwezigen een be wonderend applaus. Het gebouw, dat ontworpen is door Herman Strjjbos en Frans Vervest, wordt vijftien meter lang en zeven en een halve meter breed. Het zal twee ateliers bevatten. Diep onder de waterspiegel in de Zandkreek (het water tussen Noord- en Zuid-Beveland) zal Rijkswaterstaat deze week een nieu we fase inluiden in de strijd tegen de krachten van de verhoogde stroom snelheid. Vandaag is bij de aanleg van de dam door de Zandkreek nabij Katse Veer een proef genomen met het onder water spuiten van asfalt. Het asfaltschip „Dorus Heij- mans" heeft de reeds eerder gestortte drempel in het thans nog 162 meter bre de sluitgat van een speciaal voor dit doel samengesteld asfaltmengsel voor zien. Ondanks het feit dat het hier een proef geldt is men in kringen van Rijkswaterstaat optimistisch gestemd over de verwachte resultaten. Tot nu tot was alleen een proef genomen in een dok te Amsterdam met dit onder water spuiten van het asfalt. vervoer verbied^ van „mollen, egels of huiden van mollen, zomede van kik vorsen ten getale van meer dan tien of delen van kikvorsen, tenzij met schriftelijke machtiging van de com missaris der koningin". En, voor wie een kunstenaar wil zijn in de verpak kingskunst, wordt nog eens opgemerkt dat grofwild als dam- en edelherten, reeën en mouflons gedurende zekere tijd per jaar niet vervoerd mogen wor den. Mevrouw Sophie Stein, vooral be kend als moeder Doorsnee, heeft na ongeveer vijf weken verpleegd te zijn geweest in de Lu therse Diaconesseninrichting in Am sterdam deze woensdagmorgen kun nen verlaten. Na nog enige rust zal Sophie Stein spoedig weer aan het werk gaan. Het zou een grove misvatting zijn te menen, dat alles wat met de Euromarkt te maken heeft voor niet-economen voornamelijk uit onver teerbare vaktermen zou bestaan. Het jongste nummer van P.T.T.-nieuws geeft daarvan een duidelijk bewijs. Onder het kopje: Postverkeer met de Euromarkt (Frankrijk) staan een aan tal bepalingen, die voor een goed be grip geen enkele moeilijkheid vormen. Zo wordt gezegd, dat bloedzuigers slechts mogen worden ingevoerd als ze op de voorgeschreven wijze zijn verpakt. Een andere mededeling, waarmee u in Euro-verband uw voor deel kunt doen, staat in de bepaling die voorschrijft dat bijen alleen mo gen worden getransporteerd naar Frankrijk als zij vergezeld gaan van een certificaat van oorsprong, die moet zijn afgegeven door eenvee arts. Verboden voor invoer zijn onder meer urnen voor as van verbrande lijken, zuigflessen en spenen, die niet van zuiver caoutchouc zijn vervaar digd, huiden van vogels en knaagdie- rat enkele kleuters op 'deze glij baan slechts als een grapje zien, ervaren sommige andere, gezien de gezichten op de foto, als bittere ernst. Deze glijbaan, aange bracht aan de achterzijde van de ka tholieke kleuterschool van de Zusters van Liefde aan de Koornmarkt in Delft, is ook bittere ernst. Want in geval van brand in de school zal deie glijbaan aan de ongeveer tachtig kleu ters een veilige weg uit de brand be tekenen. Het hoofd van de school, zuster Therese, had het vorig jaar de keus tussen een brandtrap en een glijbaan. Zij vond dat er aan een trap voor kleuters te veel gevaren verbonden zijn en koos de glijbaan. Zo zullen de kleuters, als de nood aan d man komt, in heel kórte tijd de vier meter van de eerste verdieping naar de begane grond kunnen afleggen. De overkap ping beschermt de kleuters bovendien nog De brandweer in Delft is ingeno men met de oplossing tan zuster The rese en zal verdere t oepassing van het idee bij andere scholen bestisf niet in de weg staan. z= ilillllillllililllllillliillllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIillliilllllilllllSlllllllllllirn 22 Met een vlugge beweging ving de inspecteur de ineen zakkende man op en strekte deze op het parket uit. „Ontruim de zaal. Bas", gelastte hij de briga dier. tnet een bezorgde blik op hot smartelijk, nu lijkbleke gelaat van Hoving, „ca laat onmiddellijk de ziekenwagen komen. Die schilder en de suppoost moeten nog even blijven". De onrust op zijn ge zicht tekende zich duidelijker af en hij vroeg zacht jes: „Hebt u wel eens meer last van die flauwtes?" Ilovlngs knikte beschaamd met gesloten ogen. „Maar pas de laatste tijd, meneer, nadat ik uil het ziekenhuis ben gekomen. ik heb al zo lane geen werk gehaden mijn vrouw en kinderen..." In droge, korte snikken schokte zijn borst. „Blijf nu maar rustig liggen tot de ambulance ei is", zei de politieman, onder de indruk van de duide lijke zieligheid van het geval. „We zullen je naat het gasthuis brengen, de dokter zal je onderzoeken en daarna kan ik rustig opschrijven wat je me te vertellen hebt. Maak je nu maar geen verdere kopzorg". De volgende dag werd aan Rossetti, die immer; persoonlijk getuige was geweest van het betreurens waardige incident in de Vlaamse zaal, door zijl vrienden onder het museumpersoneel toegestaan een kijkje te komen nemen in het vertrek, wnar hel schilderij, reeds uit de lijst genomen en op lange schragen gelegd, door deskundigen werd bestudeerd. Niet alleen kreeg de Italiaan hierdoor een goede gelegenheid zich er precies van op dc hoogte te stellen, boe het doek op liet zware eikenhouten span- raam bevestigd was, maag hij kon bovendien on opvallend nagaan, hoe de sluiting der ramen, die op de achtertuin uitzagen .werkte en hoe hoog die vensters zich boven de begane grond bevonden, terwijl hij tevens verschillende bijzonderheden kon waarnemen, die voor zijn komende karwei van belang konden zijn. Op een moment, dat een der experts de aandacht van alle aanwezigen in beslag nam bij het geven van instructies voor de reparatie en daarbij in details aan het schilderij demonstreer de, hoe en waar hët oude linnen van de bedekkende verflaag moest worden ontdaan om te worden aan- eengehecht, eigende Rosetti zich met de hem aan geboren vrijmoedigheid de sleutel toe, die in het slot van de toegangsdeur stak, liet deze in de zak glijden en luisterde verder met eerbiedige instem ming naar de uiteenzettingen van de deskundige. Buitengewoon voldaan over het resultaat van zijn verkenningstocht, keerde hij ongehaast naar de Vlaamse zaai terug, begon ijverig te werken aan dc schets, die hij onderhanden had en vertrouwde ondertussen zijn vriend de zaalwachter toe, dat hij binnen enkele dagen zijn arbeid in het museum hoopte te beëindigen. In het begin van maart zou hij in opdracht' van een Franse firma naar München reizen, om daar in de Pinakothek een serie teke ningen te maken, die een artikel in de „Illustration" zouden moeten verluchten. In de namiddag van diezelfde dag, de 27ste februa ri, liet Strakey zich bij de procureur-generaal in Amsterdam aandienen. Hij toonde deze autoriteit een zojuist van Cardigan ontvangen telegram, waarin ham werd opgedragen de beste advocaat in Nederland te engageren voor de verdediging van Hovlngs en tevens zó geroerd was de millionnair blijkbaar door de schrijnende bijzonderheden, die de New Yorkse avondbladen de vorige dag als ge volg van liet gunstige tijdsverschil nog hadden kun nen publiceren over de droevige omstandigiieden van het gezin een flink bedrag bij de bank te deponeren, waardoor de zorg van de arme vrouw van de psychopaat zou kunnen worden verlicht. De procureur-generaal luisterde geïnteresseerd, legde de toppen van de vingers tegen elkaar en zei: „Het eerste werk van het parket zal natuurlijk •djn een onderzoek te doen instellen naar de geest vermogens van de verdachte, meneer Strakey. Als u het mij vraagt, zal wel blijken, dat de man als verminderd toerekeningsvatbaar moet worden be schouwd en als dat het geval is, bestaat er uiteraard een grote kans, dat de Officier van Justitie van een strafvervolging afziet. Uit wat de politie gisteren en vandaag te weten is gekomen, blijkt dat de toestand van het gezin Hovings inderdaad allermiserabelst is. De mensen hebben nauwelijks te eten, want de man is ai maandenlang zonder werk èn wanneer niet een vroegere vrouwelijk collega van de acteur enkele dagen geleden onverwacht hulp had verleend, zou de man wellicht de hand aan zichzelf hebben gesla gen. Hij is een tijdje geleden voor een ernstige pleuritis in het ziekenhuis verpleegd geweest en kon daarna niet meer aan de slag komen. Vooral in de laatste week deden zich, ook volgens betrouwbare getuigen, herhaaldelijk ernstige geheugenstoornis sen voor. Het is dus aannemelijk, dat het gebeurde een gevolg is van een plotselinge aberratie. Een beroepsmisdadiger is de man in geen geval; hij heeft een schoon strafregister". De hoge politie autoriteit zweeg een ogenblik en schraapte zich toen de keel. „Wat een geluk, meneer Strakey, dat er mensen op de wereld zijn, zoals meneer Cardigan, die en over de middelen èn over de gaven van het nart beschikken om in een geval als dit hun be grijpelijke ontstemming over de gepleegde daad ter zijde te stellen en, instede van wraakzuchtig een meedogenloze vervolging van de schuldige te eisen bereid zijn deze met raad en daad weder op de been te helpen." Reeds diezelfde avond beschikten verschillende dagbladen over het bericht, dat de welbekende Ame rikaanse millionnair Cardigan zich het lot van de man, die zijn schilderij in een vlaag van waanzin bad geschonden, had aangetrokken. Hovings had '■en goede pers! Warme woorden van waardering werden gewijd aan zijn toneelcreaties, de tegenwoor dige nood van het gezin werd in felle kleuren af geschilderd en verschillende kranten deden een be roep op de naastenliefde valt het Nederlandse pu bliek om, gezien het tragische van dit geval, ia, de zak te tasten en zijn giften te zenden aan de re- dactiebureaux. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 7