Op de PLANKEN Repertoire-Kindertoneel Handelscompagnie behaalde over 1959 recordresultaten ,Het Hof' wordt voor de tweede maal gerestaureerd Aandelen Pluvier naar de beurs von door MAX MURRAY Bioscoopstaking vrijwel zeker Hogere winst en lagere bedrijfslasten DE KRANf RUNT GIJ NIET MISSEN, GEEN DAG! Over 1960 gunstig resultaat verwacht J ant j e'scli rijf-maar- raak In België Leen Jansen vocht ook tegen „liome'referee" Premielening Zuid" Holland 1957 Villerius toegevoegd aan de reserves Kadaver van olifant in zee gevonden ft s c DINSDAG 22 MAART 1950 PAGINA 10 Indien men denkt, dat liet repertoire voor kindertoneel wel beter zal zijn dan het repertoire voor groten, omdat een kinderstukje naar de mening heel wat vlugger geschreven is dan een grotemensen- toneclstuk, dan zit u er volkomen naast, want het repertoire voor kindertoneel is gewoonweg erbarmelijk. Als ergens de draak nog hoogtij viert dan is het bij het kindertoneel. En er is geen organi satie, die zich daar tot nu toe iets van aantrekt, alsof het kinder toneel niet de minste waarde heeft, terwijl zijn waarde misschien nog wel eens veel hoger zou kunnen liggen dan de waarde van ons "-oteinensen-toneel. Hans van Berven Keinpkes Meubelen 6 (7%)% Goede resultaten in 1959 ven levens- verzekeringsbedrijf Promotor Huizenaar: 100.000 op nc. 2, Serie 13337 Hondenhaar? Hondenhaar? (Wordt vervolgd) Inderdaad, als men zich op de hoogte stelt van het repertoire voor het kinder toneel, dan kan men zich niet aan de in druk ontworstelen, dat de schrijvers zich op een standpunt stellen van: Jantje, schrijf maar raak, want wat je op het pa pier kladt, je schijnt het bij de uitgevers altijd kwijt te kunnen, omdat het toch maar voor kinderen is en weten die kin deren veel!! Maar wij vragen ons dan onmiddellijk af: weten die regisseurs dan niet beter? Want de kinderen zoeken zelf het stuk niet uit. En toch wordt het gespeeld al die wan smakelijke rommel. Die dingetjes vliegen de deur uit. Ze worden gespeeld op scho-, len, in internaatsgebouwen: kindermid dagen worden ermee opgeluisterd; pries terfeesten worden ermee gebombardeerd etc. Men is in een feestelijke stemming en het geldt hier maar kinderen, dus men zet natuurlijk niet de bril van een criti cus op, maar de kinderen zijn er de du pe van, want wekenlang hebben zij hun mooie tijd gegeven aan alle-smaak-be- dervende rommel. En komt dit nu omdat er werkelijk niets beters te vinden is? Ach ja natuurlijk is er wel iets beters te vinden Er zijn zelfs zeer goede kinderstukjes te vinden, maar ze blijven zeldzaam. En hoe gaat het in de praktijk? Er is een feest op komst en men zal en moet een kinderstuk heb ben. Hiernaar begint men natuurlijk op de eerste plaats veel te laat te zoeken Men wordt via zichtzendingen overstelpt met rommel en tenslotte doet men maar een keus; de tijd dringt. Op de tweede plaats moet men wel de gelijk enige kijk op kindertoneel hebben, wil men het juiste en goede stuk kiezen. Dus het komt er zeer op aan. aan wie men de keus overlaat Er schijnen niet! zo heel veel mensen te zijn. die een beet je kijk hebben op kindertoneel. Vandaar ook heel dikwijls de slechte keuze. Op de derde plaats gebeurt het heel dik wijls, dat degene, die de keuze moet doen. niet klaar kan komen en dan maar be sluit. om zelf even gauw een kinderstuk je in mekaar te gooien. Want wat is ge makkelijker dan een kinderstukje schrij ven, zo meent men, vooral als men al een hele serie van die rommel heeft doorge werkt. Drie redenen al dus, die verklaren, waarom kinderen zich zo dikwijls op hel toneel aan waardeloze rommel te buiten gaan: gebrek aan tijd om het juiste stuk te zoeken, gebrek aan inzicht in kinderto neel en de al te vlugge mening, dat men zelf wel een kinderstukje schrijven kan. En inderdaad, als men tot dit laatste overgaat, heeft men meestentijds nog suc ces ook, want niemand, die kritisch toe ziet en zeer zeker niet als men weet. dat die of die het bovendien nog zelf geschre ven heeft ook. En biedt men het dan aan bij een uit gever: vijftig procent kans. dat het dan nog aangenomen wordt, want de vuilnis belt kan nimmer groot genoeg zijn, om dat deze toch haar weg wel vindt in het zo kwetsbare kinderwereldje. En men voelt zich bovendien nog kindertoneel schrijver ook, zodat men het bij dit eerste stukje niet laten zal. En toch is niets zo moeilijk als schrij ven voor kindertoneel. Het vereist een heel aparte gave, die maar aan weinigen gegeven is. Laatst lazen wij nog een groot schrijfster. Het stuk had niets met kinder toneel te maken. Wij hebben haar dan ook onmiddellijk aangeraden nooit meer een tweede poging te wagen, zoiets heeft men nu eenmaal of heeft men niet. Men moet kinderen niet alleen hele maal kunnen begrijpen, hetgeen al heel moeilijk is maar men moet zich helemaal in hun wereldje kunnen verplaatsen, zich helemaal in hun heel eigen fantasie in kunnen leven, hun logische of onlogi sche gedachtegang kunnen volgen, hun heel eigen taaltje kunnen spreken, hele maal kind kunnen worden, zonder ooit kinderachtig, flauw, sentimenteel of mo raliserend en daarmee doden zij onmid dellijk alle levendigheid en kleur van de kinderfantasie. Kinderen willen altijd graag spelen en daarom tonen zij dikwijls enthousiasme voor zelfs het meest domme en saaie spel maar als men de kinderen eerst in alle nuchterheid het spel zou voorlezen, voordat zij nog weten, dat ze het mis schien mogen gaan spelen, dan zal hun kritiek meestal onbarmhartig zijn als „vervelend", „saai", „ajakkes, wat is daar nou aan!", zelfs als zij zouden we ten, dat de meester het zelf geschreven had. o BRUSSEL. 19 maart (ANP) Het is vrijwel zeker, dat de Belgische bios coopbezoeker in de we.ek van 25 tot 21 maart naar een ander vermaak zal moeten zoeken. De besprekingen, die tussen de bond van Belgische bioscoop directeuren en het ministerie van finan ciën zijn gevoerd over een verlaging van de vermakelijkheidsbelasting, zijn in een impasse geraakt en het wordt zeer onwaarschijnlijk geacht, dat voor de volgende week vrijdag nog een compro mis kan worden bereikt. Evenals in tal van andere landen is het bioscoopbezoek in België de laatste jaren als gevolg van het steeds toene mende aantal televisietoestellen aan zienlijk verminderd. De exploitanten eisen een verlaging van de belasting, die in vele plaatsen bijna een kwart van de toegangsprijs bedraagt, tot het percentage dat bij andere openbare ver toningen geldt. Op de ministeries in Brussel hebben zij echter geen inwilliging van deze eis kunnen krijgen. De grootste moeilijk heid schuilt hierbij in het feit, dat de bioscoopbelasting een gemeentelijke aangelegenheid is en dat niet zonder meer de autonomie van de gemeenten kan worden aangetast. Tot de staking is besloten om de aandacht van de bioscoopbezoeker te vestigen op het ge vaar, da-t hun uitgaansavond bedreigt. Overigens zullen niet alle 1600 biosco pen in België hun deuren sluiten. On geveer een derde grotendeels kleine re zalen zijn niet bij de bond aange sloten en een deel daarvan zal bij een staking de voorstellingen wel voortzet ten. De 10.000 werknemers in het Bel gische bioscoopbedrijf zijn inmiddels een actie begonnen om te verzekeren, dat zij van de staking niet de ernstigste financiële gevolgen zullen ondervinden. WADDINXVEEN, 21 maart De Kempkes Meubelfabrieken N.V. te Waddinxveen heeft blijkens het verslag over 1959 een voordelig saldo exploi tatierekening geboekt van f 303.444 (441.782). Uit diverse baten werd nog verkregen f 11.948 (nadelig saldo 4.550). Voor afschrijvingen op duurzame pro- duktiemiddelen wordt f 181.993 (190.190) bestemd, terwijl voor belastingen f 33.470 (75.000) wordt gereserveerd. Hierna kan ean dividend van zes procent (7!£)worden uitgekeerd.Vorig jaar werd aan de reserve nog een bedrag van f. 40.000 toegevoegd. De directie bericht in haar verslag, dat de meubelindustrie duidelijk ten achter is gebleven bij het algemene herstel in de Nederlandse industrie. De verkopers van meubelen in de woning- inrichtingsbedrijven bleven beneden die van de behaalde omzetten in 1958, die reeds beduidend lager waren dan in 1957. Als een van de belangrijkste oor zaken daarvan ziet zij de snelle groei van de televisie. Het potentieel van de Nederlandse meubelindustrie is blij kens het directieverslag onder de gegeven omstandigheden te groot. De concurrentie is bovendien zeer groot, met het gevolg dat ondanks een stij gend kostenpeii de meubelprijzen de laatste tien jaren globaal genomen een merkwaardige stabiliteit vertonen, zulks zonder dat daarvoor bijzondere overheidsmaatregelen vereist zijn ge weest. De export van de onderneming ver loopt bevredigend en heeft de laatste twee jaren steeds een stijging van tien procent boven die van het daaraan voorafgaande jaar vertoond. In 1959 werd 28 procent van de omzet geëxpor teerd. Betreffende de vooruitzichten voor I960 meent de directie meer hoop vol gestemd te mogen zijn. De gelds waarde der uit te voeren orders, wel ke per ultimo 1959 niet onaanzienlijk groter was dan einde 1958, is in de eerste maanden van 1960 nog gestegen, zodat de onderneming althans voor de eerstkomende maanden voldoende or ders heeft om. het onderbezettingsver- lies op te vangen, voorzover tekort aan geschoold personeel dit niet belet. AMSTERDAM, 19 maart Het le- vensverzekeringsbedryf heeft in 1959 goede resultaten geboekt, zo deelt de voorlichtingscommissie uit het levens- verzekeringsbedrijf mede. De hespa ringen van het Nederlandse publiek in de vorm van premies en koopsommen voor levensverzekeringen bedroegen bijna f 861 min., hetgeen f 57 min. meer was dan in 1958. Ook de uitkeringen van de levensverzekeringsmaatschappijen waren belangrijk hoger dan in het voor gaande jaar. Zij bedroegen ruim f 259 min. tegen f 237 min. in 1958. De uitke ringen wegens overlijden van verzeker den waren bijna f 5 min., die wegens het bereiken van de afloopdatum van verze keringen ruim f 9 min. en de periodieke uitkeringen f 8 min. hoger dan in 1958. Uit een onderverdeling naar doodsoor zaken van uitkeringen van f 1000 en ho ger en van periodieke uitkeringen, die verschuldigd werden wegens overlijden van verzekerden, blijkt dat in 818 ge vallen de doodsoorzaak een ongeval was. terwijl er in 12.165 gevallen andere oor zaken waren. Deze cijfers zijn resp. ca. 25 pet. en 40 pet. hoger dan die over 1958. In 1959 kwamen 4056 polissen, die nog geen twee jaar van kracht waren, we gens overlijden van de verzekerden tot uitkering. Daarop was aan premies en koopsommen f 460.599 betaald, terwijl de waarde van de verschuldigde uitke ringen f 6,3 min, beliep. De gezamenlijke beleggingen van het levensverzekeringsbedrjjf zijn in 1959 toegenomen van f 6,9 miljard tot ruim f 7,5 miljard. Meer dan de helft hier van bestaat uit leningen op schuldbeken tenis. De produktie aan nieuwe verze keringen bedroeg ruim f 4,5 miljard. Het definitieve cijfer staat echter nog niet vast. ROTTERDAM, 22 maart Promotor Theo Huizenaar, die dit weekend met zijn pupil Leen Jansen in Berlijn is ge weest, is weinig te spreken over de home-referce, die het gevecht tussen Jansen en de Duitser Dieter Wemhöner arbitreerde. „Leen Jansen heeft het ge vecht gemaakt en na zes ronden stond hij volgens mij en het merendeel van het publiek op punten voor. Toen raakte Wemhüner hem te laag, van welke stoot Jansen in de laatste twee ronden last had, maar waardoor zijn puntenvoor- sprong zeker niet in een achterstand werd omgezet". „Toch was Leen niet eens ln zijn beste vorm, want vorige week heeft hij een paar dagen met griep te bed gelegen. Toch had Wemhöner in de eerste ronden de hulp van de scheidsrechter nodig ge had, die niet ingreep toen de Duitser ging „hangen". Trouwens ook in het gevecht tussen Gustav Scholz en de Zuidafrikaan Mike Holt was er sprake van een verkeerde arbitrage. Mike Holt maakte ook het ge vecht en was zeven ronden in het of fensief. Pas in de achtste counterde Scholz terug, maar dat hij alleen hier door gewonnen had, wil er bij mij niet in", aldus promotor Huizenaar. ROTTERDAM, 21 maart De op-algemene gaande lijn in de sedert 1954 door de Handelscompagnie N V. te Rotterdam behaalde resultaten in 1958 door de recessie onderbroken heeft zich kens het jaarverslag in het afgelopen boekjaar in versterkte mate voortge zet. zodat de financiële uitkomsten over 1959 gunstiger zijn dan die van de voor gaande jaren. Het aanzienlijk verbeterde bedrijfsresultaat is niet alleen aan een verhoogde omzet te danken, maar mede aan de vermindering der bedrijfslasten. De in. het voorgaande boekjaar door gevoerde interne reorganisatie heeft een verdere verlaging van het niveau der bedrijfslasten bewerkstelligd. De nadelige invloed die het bedrijf onder vond, ten gevolge van de weinig roos kleurige positie, waarin de scheeps bouw en scheepvaart in 1959 verkeerden, kón ruimschoots gecompenseerd wor den door uitbreiding en intensivering van de activiteiten, die op leveranties aan de industrie, luchtvaart en over heidsbedrijven zijn gericht. Blijkens de geconsolideerde ver lies. en winstrekening belieo de bruto winst 3.104.007 (v.j. 2.863.073) Het vrijvallen van reserveringen voor du bieuze vorderingen leverde 4130 (10.517), terwijl uit diverse baten -en lasten een voordelig saldo resulteerde van 127.398 (118.343). Na aftrek van V Er moet veel gedaan worden om het Rotterdamse architect David van Stolkworde" genomen en opzichter A. Coulon van het huis Hon- De 1900 ler ndIIU s- - be,nodigde geld voor de restauratie van Het Hof te Honselersdi.jk bij elkaar te krijgen. Een 70-tal Delftse studenten zal zaterdag 26 maart Honselersdijk bin nen stomen in een speciale trein van de Wcstlandse Stroomtram wegmaatschappij. Een grote manifestatie zal er dan door hen gegeven worden, maar het eigen lijke doel hiervan mag niet uit het oog verloren worden, n.l. een grootscheepse actie om het geld voor de restauratie in te zamelen. Wanneer men een blik terugwerpt op de geschiedenis van het Hof door de tijden heen, merkt men op, dat dit de tweede restauratie reeds is. Het Hof, oorspronkelijk stalgebouwen van het eigenlijke Hof, buitenverblijf van Frederik Hendrik, werd gebouwd om streeks 1640 Een groot gedeelte van ihet personeel werd er in onder gebracht. De noordervleugel van het Hof kreeg in 1640 wel een bijzondere bestemming. Zij werd geheel ingericht voor badver trekken. Dit badkwartier bestond uit een grote zaal, een stenen zaal, een slaapkamer en een anti-chambre. Hon-i selersdijk. hoewel het nooit de hoofd zetel van de prins van Oranje is geweest en niet in vergelijking kan komen met hetgeen Versailles voor koning Lodewijk was, is toch van de meest belangrijke gebeurtenissen van het leven van prins Willem III getuige geweest. Daar ont ving hij op 19-jarige leeftijd de Zeeuw se, heren die hem het eerst in de rang van zijn voorouders hadden gehuldigd. In 1677 geleidde hij zijn jonge gemalin Maria Stuart in haar nieuwe vaderland het eerst naar Honselersdijk. In 1679. na de 3-daagse slag van St.-Dénis keerde hij weer voor enkele dagen met zijn jon ge gemalin op Honselersdijk terug. Na het vertrek van Maria Stuart in 1689. haar gemaal Willem III naar Engeland volgend, had Honselersdijk voor goed zijn glans verloren. Na het overlijden van Willem III werd ondanks vele strub belingen in 1732 Frederik de Groote, Koning van Pruisen eigenaar van Honse- laarsdijk. Deze deed in 1754 afstand van al zijn bezittingen in Nederland t.b.v. pr Willem IV en diens erfgenamen. De koopprijs voor het kasteel en het land goed Honselaarsdijk met haar schitte rend aangelegde tuinen bedroeg 700.000:. Voor de meubelen in het kasteel moest 5000 betaald worden. De verwaarloosde toestand waarin het kasteel verkeerde was er echter onder Frederik de Groote niet beter op ge worden. In mei 1754 moesten dan ook de kosten ad 2.414 935 (2.424.372), interestkosten ad 14.715 (17.745) afschrijvingen in totaal ad. 142.450 (156.796) en vennootschapsbe lasting ad 274 997 (102.145) resteert een winst van 388 438 (282.825). Hier uit wordt zoals bekend voorgesteld een dividend van 10 pet. (7 pet.) uit te keren en aan de algemene reserve een bedrag toe te voegen van 200.000 (150.000). Ten aanzien van de diverse onderde len van het bedrijf zegt het verslag, dat de afdeling Algemene Verkoop in aanzienlijke mate tot het hogere be drijfsresultaat heeft bijgedragen. Het netto-resultaat van deze afdeling is be langrijk verbeterd ten gevolge van de door samenvoeging onder éénhoofdige leiding verkregen kostenbesparing. De afdeling Eelktrisc'ne Installatie werkte gedurende het gehele verslagjaar op volle capaciteit, waardoor ook deze af deling een alleszins bevredigend re sultaat kon behalen. De afdeling was dermate ruim van werk voorzien, dat tot uitbreiding van de personeelsbezet ting moest worden overgegaan. De or derportefeuille van deze afdeling per ultimo verslagjaar waarborgt ook voor I960 een volledige werkbezetting. De afdeling Technische Agenturen ontwik kelde zich gedurende het verslagjaar op zeer bevredigende wijze, hetgeen echter ten gevolge van de voor consoli datie en uitbreiding gedane investerin gen nog niet in het afdelingsresultaat tot uiting kon komen. Ten opzichte van 1958 werd een ca. 30 pet hogere omzet bereikt, terwijl het bedrag aan geboekte opdrachten meer dan verdubbelde. De orderporte feuille per uit. verslagjaar is ruim 100 pet. hoger, zodat voor de naaste toe komst een gunstig financieel resultaat mag worden verwacht. De in 1958 ter hand genomen re search op het gebied van de elektroni- ka wettigt de overtuiging, dat de voor de onderneming liggende mogelijkhe den op dit gebied tot de in de toekomst liggende resultaten zullen bijdragen. Ten aanzien van de dochteronderne ming de Valvoline Oil Nederland N.V.. bericht het verslag, dat wederom een bevredigende vooruitgang geboekt werd. selaarsdijk een opgaaf doen, hoeveel geld ermee gemoeid zou zijn om de ge bouwen te restaureren. De begroting was voor complete restauratie f. 40.780,- re paratie ter voorkoming van verder be derf 12,100,—, tefwijl de opbrengst van afbraak zou zijn 28.600,De prinses gouvernante besloot de beide vleugels af te breken, met dien verstande, dat de buitenmuren zouden blijven staan om j werd. de tuinen af te sluiten. Later werd be-! Zoals gebruikelijk bij de Handelscom- sloten om de linkervleugel aan de Naald-i pagnie N V. werden inventaris en wijkse weg (het oude domeinkwartier) g! transportmiddelen tot op f 1,- aIje" heel af te breken, maar van de rechter- schreven, terwijl de voorraden en de- vleugel, 't zgn. badkwartier aan de Nieu- biteuren conservatief werden gewaar- weweg iets meer te laten staan dan oor- deerd spronkeiijk de bedoeling was. omdat niet Ten aanzien van de toekomst zij ge- alle officianten in het huis konden wor- meld, dat de in het afgelopen boek- den ondergebracht en bovendien ruim- jaar behaalde resultaten de directie te nodig was voor de stalling van paarden aanleiding geven de toekomst van en honden. In 1755 werd de reparatie van onderneming met vertrouwen te0e- de voorvleugel aanbesteed aan de zij-te zien. de van de Loosduinseweg, aan timmerman Jan Monna en metselaar Claas van Duyn. Van de kapel of predikzaal. e 'nu bij de sloping van het Domeinkwartier was vervallen waren alleen de fraaie preekstoel en het orgel overgebleven. De preekstoel ging naar de kerk in Wateringen en staat daar vandaag de dag nog. Het orgel ging naar Delfshaven, i« 1854 publiek verkocht voor 310, aan de Rotterdamse koopman Franciscus Krijzer en schijnt thans in Engeland te zijn. Ook na deze eerste restauratie bleef de secretaris Clermont het oude badkwar tier bewonen tot zijn overlijden in 1762. In 1758 was restauratie van Het Huis Honselaarsdijk. het kasteel dus, geheel klaar. Dit kasteel is echter in de loop der tijden later afgebroken met nog enkele a dere gebouwen. Alleen Het Hof, de oor spronkelijke stallen zijn er nu nog Dat wil zeggen in zeer vervallen staat. De tweede restauratie hiervan zal een half miljoen gaan kosten. Velen vinden dit geen kleinigheid, wanneer men ech ter eens nagaat, hoe arm ons Westland is aan cultureel kunstbezit dan ziet men misschien de waarde van het behoud in. Vooral ook omdat het Hof een tamelijk belangrijke rol heeft gespeeld in de économie van de tegenwoordige tuin bouw. Het is niet zomaar een oud gebouw doch een stukje oudheid, dat onafschei delijk bij 't Westland hoort. Het gaat hier om een gebouw, dat voor het Oranjehuis van betekenis is geweest. De gegevens DEN HAAG, 21 maart. Vandaag is wederom de trekking gehouden van de 2'2 procent premielening Zuid" Holland 1957. De premie van 100.000 viel op nummer 2 van serie 13337, die van 10.000 op nummer 1° van serie 13982 en die van 5000 op nummer 8 van serie 11663. ,t De volgende 2 obligaties werden u»»' geloot met een premie van 2500: de nummers 4 en 7 van serie 7914. Voorts zagen de bezitters van de volgende vijf obligaties zich een premie van 1009 toegevallen: nummer 1 van serie 3528, nummer 3 van serie 5731, nummer van serie 7569, nummer 1 van serie 9527 en nummer 3 van serie 13982. De houders van de volgende 5 obligatie® werd een premie van 500 toegewezen- nummer 9 van serie 7569, nummer 9 van serie 8359, nummer 5 van serie 9527, nummer 7 van serie 13982 en nummer 10 van serie 17002, tenslotte werden 105 obligaties uitgeloot met een premie van 125 elk. DE HAAG, 21 maart Villerius van Sparta die in de wedstrijd voor de Euro- pa Cup te Glasgow tegen de Rangers zo" opvallende partij speelde, Is toegevoegd aan de reserves van het voorlopig Neder lands elftal voor de woensdag a.s. te spe* len oefenwedstrijd tegen de London Com bination in het Olympisch Stadion te Am* sterdam. GRIMSBY. (Engeland). 21 maart JUPI). De bemanning van de Engels® treiler „Ampulla" uit Grimsby heeft °P de Noordzee het kadaver van een olifaj1 in de netten gekregen. Toen men trachtt® de vracht aan boord te nemen scheurden de netten en dreef het kadaver weer weg- Geen enkele Engelse dierentuin mist een olifant. Lloyd's in Londen zal daarom na vraag doen bij de onder-assuradeurs. °m te vernemen hoe de olifant in zee terech' gekomen is. De afgevaardigde van Siam zei, dat d® wereldbevolking van ongeveer drie mil' jard zielen binnen 40 jaar za] zijn toege* nomen tot 6 a 7 miljard zielen, waarvan ruim de helft in Azië woonachtig zal zil"j Reeds tweederden van de menshei" heefj niet voldoende te eten. Veertien procent van de wereldbevolking heeft o beschikking over 55 pet. van het wereld inkomen. ROTTERDAM 21 maart. R. Mees en rechtvaardigt de verwachtingen, dat h®4 resuitaat over 19591960 gunstig zal zijn- De in de eerste vijf maanden behaaio® omzetten zijn hoger dan die in dezelf0 periode van het vorige boekjaar. Het bedrijf is thans, blijkens het pr°®'_ pectus, uitgegroeid tot de enige brorn fietsenfabriek in Nederland, waar motoren en de frames geheel naar eige' modellen zonder buitenlandse licentie® worden gebouwd. De vennootschap b?' schikt thans over een dealerorganisaf® van meer dan 2000 agenten en sub-age"' ten over het gehele land. Van de tegen woordige omzet gaat 20 tot 25 pet. naa het buitenland. j De directie vertrouwt, dat in verban met de Euromarkt de export in de tof komst een stijgende lijn zal vertonen. v maatschappij is in het bezit van het 8® hele geplaatste kapitaal van de N-*' Vloeistofmeetapparatenfabriek in Rotter dam. „Pluvier" kan thans bromfietsc en motoren geheel naar eigen model)® produceren in alle prijsklassen. Het b}e voor ter beschikking staande machin park is zeer modern en maakt het m°"ie lijk in elk opzicht tegen concurreren» prijzen te fabriceren. Zoonen en de Amsterdamsche Bank N.V. zullen op maandag 28 maart ter beurze introduceren en voor het eerst doen ver handelen de aandelen in de Motorenfa- briek „Pluvier" N.V. te Rotterdam. Tot op hïden kwam op de incourante markt geen transactie in deze aandelen tot stand. De biedprijs was echter 120 pet. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 5 miljoen verdeeld in 5000 aandelen elk groot nominaal f 1.000,, waarvan ge plaatst en volgestort 3000 aandelen. Bij de oprichting in 1949 bedroeg het ge plaatste kapitaal f 300.000. Het doel der vennootschap is onder meer de vervaar diging van en de handel in rijwielmoto ren, motorrijwielen enz. Blijkens de verlies- en winstrekening over "het boekjaar per 30 september 1959 was het saldo winst f 823.723 (v.j. f 447.284). Er erö 8 (7) procent dividend uitgekeerd De bruto-winst over het (f 1.001.818), de omzet f 15.654.321 boekjaar 19581959 beliep f f 1.530.804 (f 13.259.039). De gang van zaken In de eerste maan- zijn ontleend aan het hoek van Morren. (jen van het thans lopende boekjaar 12) Ik hoop in zijn eigen belang, zei inspecteur Fow ler, dat hij niets verzwegen heeft. O nee, protesteerde mevrouw Sim dadelijk, In tegendeel, hij heeft overal zijn diensten aangeboden. Agent Wilks' was er zelfs door in zijn wiek gescho- Inspecteur Fowler wierp zijn langwerpig hoofd ach terover en lachte hartelijk en Celia merkte in het voorbijgaan, dat de inspecteur een vals gebit had. Dus onze jonge vriend had het plan opge vat de zaak zelf op te lossen? Kij schudde het hoofd U had beter moeten weten, mijnheer Prentice. Firth bracht het tot een schaapachtige grijns. En mu gaat u zeker zeggen, dat u ook mijn hulp wei gert? zei hij. De inspecteur lachte opnieuw. Vanzelf. Wie weet, bedenkt u zich nog wel eens, ïnspec- teur. Ik geloof van niet. Nee, ik durf er zelfs een eed op te doen 'maar wat de dames hier be treft, van hen heb ik een boe) hulp nodig. Hij wendde zich tot mevrouw Sim. U zei iets over een motief, mevrouw. U, die de mensen hier kent, zou mij misschien wel iets wij zer kunnen maken. Degene die juffrouw Pewsey ver moord heeft, had daar kennelijk een goede reden voor. Ja maar ziet u, inspecteur, dan praat ik over mijn vrienden. En als een van uw vrienden nu eens de moor denaar was, mevrouw Sim. wat zoudt u daar dan van zeggen? Het antwoord scheen niet te zijn wat hij verwacht had. Ik weet heel weinig van uw beroep, inspecteur maar uit uw manier van doen maak ik op, dat het uitzoeken van een misdrijf nogal een belangrijke zaak is. Ik ben er van overtuigd, dat iemand ver moorden van weinig goede smaak getuigt, om het maar zacht uit te drukken. Maar ik beschouw het niet als mijn plicht u te vertellen, wie Angela Pew sey vermoord heeft. Moet ik dus aannemen, zei Tom Fowler, zwaar ademhalend, dat u weet, wie de moord gepleegd heeft? Misschien. Ze glimlachte hem toe. als om de pil te vergulden. Dan vraag ik nu ten tweede male mevrouw Sim, wie volgens u die vrouw vermoord heeft. Firth rees half overeind. Dit ging een totaal an dere kant op dan hij verwacht had. Hoor eens hier, inspecteur Maar mevrouw Sim hief een bezwerende hand op. Maar inspecteur, dat hebben we u toch al reeds verteld? Verteld? Mij?. Natuurlijk, sie landloper immers. Die landloper. Inspecteur Fowler haalde zijn zakdoek te voor schijn en wiste zich langzaam het voorhoofd af. Firth jongen, wil je iets te drinken halen voor de inspecteur? Ik begrijp wel dat we hem erg ver velen en dat hij een zware slag achter de rug heeft. Firth schonk een glas in en de inspecteur nam het zonder iets te zeggen aan. Moeder, zei Celia met tegenzin u weet toch, dat de inspecteur' niet gelooft, dat het een landloper is geweest. Nee zei de inspecteur dof, ik geloof niet dat het een landloper was. Ik heb gevraagd, of u iemand kende, die een motief en de gelegenheid gehad kan hebben om juffrouw Pewsey te doden. Ik zou zeggen, aarzelde Firth. dat mevrouw Sim zo goed geantwoord heeft als zij kon. Maar mevrouw Sim moest daar niets van hebben. Nee, Firth, als de inspecteur vragen wil stellen, mag je hem niet tegenhouden Wat wilde u ook weer weten, inspecteur? Motief en gelegenheid, zei de inspecteur. Ik wil- de weten, of u iemand kent, die die twee dingen gehad heeft. Maar natuurlijk. Aha. Pardon? Wie hebben er dan motief en gelegenheid ge had, mevrouw? Mevrouw Sim lachte. Wij allemaal natuurlijk. Juffrouw Pewsey moet een uitgelezen slachtoffer geweest zijn. Ze zat aan raar spinnewiel te spinnen voor de breikrans. De inspecteur begon te geloven dat hij niet goed aij zijn verstand was. Ja zeker, inspecteur Fowler. Geen enkele hond iet jang haar ontsnapte aan de aandacht van de arme Angela. De eigenaars van die honden waren niet erg in hun schik, want Angela wilde hen er toe bewe gen, dat ze de arme heeste op gezette rijden plukten. Ze zei, dat het onvaderlandslievend was om het niet te doen, omdat ze een oude nijverheid tot nieuw le ven wilde wekken en daardoor allerlei klassen van mensen warme kleren bezorgen. Ze had Celia ge dreigd een jumper van hondenhaar voor haar te ma ken. Van de smerigste hond uit heel de buurt, zei Ce lia. Dan moet ze wel erg goed bevriend geweest zijn met juifrouw Sim. zei de inspecteur hoop.vol, om zich zoveel moeite te geven. Mevrouw Sim schudde het hoofd. De motieven van Angela's daden waren door gaans zeer uiteenlopend. Ze handelde niet altijd met het doel zich aangenaam te maken. De inspecteur liet het onderwerp varen. U zei, geloof ik, zei hij. dat iedereen haar die dag had kunnen zien? Kunnen zien en horen. Ze had een luide, kwelen de stem. Ah, zo. Kan ik aannemen, dat er vrij regelma tig mensen uit de omgeving voorbijkwamen? Nu, af en toe. Alleen vrees ik, dat de meeste men sen de laatste tijd liever een eind omliepen, dan langs juffrouw Pewsey's raam te moeten. Grote goedheid, zei de inspecteur. Waarom in vredesnaam? Ik ben bang, dat we u, ondanks alles, nog geen goed beeld van Angela Pewsey's karakter gegeven hebben. Ze was niet alleen vreselijk nieuwsgierig naar ons doen en laten, maar ze wroette er ook in. In zekere zin scheen ze onder de oppervlakte van het dorp te leven. En weet u zeker, vroeg de inspecteur op 'n eigen aardige toon, dat dé andere mensen er net zo over dachten als u, mevrouw Sim? Natuurlijk niet. Misschien liepen ze alleen een straatje om bij wijze van lichaamsoefening. Als ze dan zo in de levens van de dorpelingen wroette, dan zal ze zeker wei een boei van hen ge weten hebben? Ze was een scherpzinnige vrouw, inspecteur, en, zoals ik al zei, erg belangstellend naar ons doen en laten. Ze kan dus zeker iets geweten hebben, waarvan iemand anders niet graag wilde, dat het aan de grote klok kwam. Mevrouw Sim lachte. Ik ben er zeker van, inspecteur, dat als Angela niet iets dergelijks van ons allemaal geweten had, ze haar leven als mislukt beschouwd zou hebben. Het lijkt me verstandiger om aan te nemen, dat ze van de meesten van ons iets wist, dat we liever niet aan de giote klok hadden. Wanneer u dan allemaal min of meer in haar macht was. maakt dat de zaak voor mij niet gemak kelijker. Ze lachte weer. Nee, dat had ik wel begrepen. Maar u ziet wel in, dat ik Angela Pewsey's karakter niet Veranderen kan, zelfs niet om het Scotland Yard gemakkelijk te maken. Zeker, mevrouw. En grimmig voegde hij er aan toe: En al kon u het, dan zou u het toch niet doen, denk ik. Waarom eigenlijk, mevrouw? Omdat, inspecteur, de pijn die u ons zult veroor- taken, niet op kan wegen tegen het goede dat u dost. Misschien, antwoordde inspecteur Fowler, mis schien is dat waar. Hij rechtte zijn schouders. Daar staat tegenover, dat er een moordenaar minder op de wereld zal zijn. Er klonk een soort harde trots uit zijn woorden. Celia merkte het en het was alsof het eens klaps kouder werd in de kamer. Maar mevrouw Sim liet in niets merken, dat ze een verandering van toon had bespeurd. Zoudt u me willen vertellen, inspecteur, zei ze, op wat voor wijze ik u van dienst kan zijn? Zonder dat u uw vrienden behoeft te verraden, bedoelt u, mevrouw? Ik ben er van overtuigd, antwoordde zij, dat u zich langs andere weg minstens zo gemakkelijk om trent onze vrienden op de hoogte kunt stellen. Inspecteur Fowler vroeg zich af, wat hem eigenljik n deze vrouw begon aan te trekken, ondanks het feit, dat ze hem niet wilde helpen. Misschien kunt u zich te binnen bréngen wat u op de dag van de moord al zo gezien hebt. Ik za! u, vrees ik, niet kunnen helpen, zei Celia. Ik ben al vroeg naar de stad gegaan en en pas laat met Firth teruggekomen. En u, mevrouty? Het was een dag net als alle andere dagen, in specteur. Met één belangrijke uitzondering natuur lijk. Dat het de dag van de moord was, bedoelt u? Zij knikte „Ja". Maai er was niets dat daar op wees niets on gewoons? Nee Ik ben die dag grotendeels buiten geweest. Ik had mijn tuingereedschap en mijn handschoenen mee genomen naar de hoek van de tuin langs de weg. Ik had me voorgenomen de rozenboom een beetje te fatsoeneren. En kon u de weg zien? O, ja, heel gemakkelijk. Ziet u, de grond aan on ze kant van de muur is veel hoger dan.het wegdek. We kunnen gemakkelijk op de weg kijken, terwijl de muur aan de wegkant meer dan zes voet hoog is. En hebt u mensen voorbij zien komen? Ja zeker. Zoudt u mij de namen van die mensen kunnen noèmpn? Mevrouw Sim lachte. Werkelijk inspecteur, u hebt er geen idee van, hoe dom ik in die dingen ben. U hebt niet bepaald de indruk op mij gemaakt, dom te zijn, mevrouw. Hij maakte zelf niet de indruk, erg hoffelijk te zijn. Zijn stem klonk nogal grimmig. Maar, inspecteur zei mevrouw Sim geduldig. Als ik me ergens intens mee bezig houd, dan schenk ik nergens aandacht aan. Die dag had ik de rozen onder handen. Maar probeert u eens na te denken, mevrouw. Goed, goed, inspecteur, zei ze gehoorzaamen wachtte. U was daar met de rozenboom bezig en kwam iemand voorbij, die u groette. Wie kan dat geweest zijn? De dominee natuurlijk zei ze peinzend Die komt meestal eén paar keer voorbij en hij zal nooit na- aten te groeien. Ik geloof ja ik weet zeker, dat hij voorbij gekomen is. Nog iemand anders mevrouw? Iets hard. zei mevrouw Sim eensklaps. Iets hards? Hard ja, een hard geluid, zo kort af. Ach. na tuurlijk, majvor Torrens is vóór de lunch langs geko men. —Wie is majoor Torrens, mevrouw Sim? Celia antwoordde, ais wilde ze haar moeder even rust gunnen. Majoor Torrens is gepensioneerd. Hij woont in Huise Impy, een einde verop. Hij is nogal verve lend; hij wil zo'n beetje de baas spelen. Erg galant voor de dames natuurlijk. Een opgeblazen type. weet u. O juist, zei de inspecteur droog. Hij wendde zich weer tot mevrouw Sim Nu mevrouw, we vorderen al aardig. Was er nog iemand anders? Ze keek dromerig in het vuur. Er ligt me iets bij. dat er een vreemde voorbij kwam. De inspecteur keek haar aan en zei toen effen: U wou toch niet zeggen, dat u een landloper gezien hebt. mevrouw Sim? Misschien. Ik kan het me niet meer herinneren- De stem van de inspecteur klonk steeds effen. Probeert u het. Ik geloof niet, dat het een landloper was; ik her inner me iets blauws. Iets blauws? Hij was van zijn stuk gebracht. Maar mevrou^ Sim lette er niet op Dus u kunt me alleen maar vertellen, zei de in specteur. dat u een vreemdeling en iets blauws ge' zien hebt? Mevrouw Sim ging rechtop zitten en glimlachte, schudde haar hoofd. Meer niet, nee. Ik heb u alles verteld. Ik wee4 dat u noe nooit zo'n dom iemand ontmoet hebt, dat is heus mijn schuld niet. Ik zal niet ontkennen dat ik wel eens betere ge* :uigen gehad heb, zei inspecteur Fowler. Hij stond op Niettemin, ik ben blij, dat u niet volgehouden hebt, dat die vreemdeling een landloper was, want dat zou een blaam op mijn scherpzinnigheid gewor pen hebben, vindt u niet? Ze glimlachte en stak haar hand Uit. Ja. dat bedacht ik nog bijtijds. Maar wat denkt u, zou ik wijs doen met na iets blauws te zoeken? Dat moet u natuurlijk zelf uitmaken. t Ze glimlachte weer en inspecteur Fowler had h® onbehaaglijke gevoel, dat de kleine mevrouw Sim he» uitlacnte. fl Laat u ons vooral weten, wanneer we u va dienst kunnen zijn inspecteur. Dank u mevrouw. Als ik u weer bezoek. hoOP ik, dat ik u rechtstreekser vragen kan stellen. ,e De inspecteur ging, vergezeld van Firth naar cL leur. Daar draaide hij zich om en keek zijn metgeZ lieuwsgierig aan. Ik vraag me af. waarom mevrouw Sim in vre desnaam uw hulp heeft ingeroepen, zei hij. Firth grinnikte. Misschien was ze bang. dat u handtastelijk n\ worden, zodat ze beter een man in huis kon hebh® Iets blauws! De inspecteur gromde verachteM en beende de nacht in.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 10