Nieuws uit stad en omtrek „DE BLINDGEBORENE" Schipper F, v. Schoor ontving wimpel De keuze van het juiste beroep OVER DE DAM KASTPAPIER Negentig jaar manufacturen- liandcl Bertels bij Katholiek Vrouwengilde HUIS voor M0BYLETTE MERCURIUS DE KRANT KUNT GIJ NIET MISSEN, GEEN DAG! s C DINSDAG 22 MAART 19GÖ Morgen clerde Jongeren- conferentie Door vier vrouwen belielit In deze moderne tijd. De aloude beroepen: ver pleegster en onderwijzeres BURGERLIJKE STAND Nog eens Ary Prins dezer dagen spraken we met ho. Di«uwe scTnedamscTie courani Damwachtp.r W.F. op de kunstzwem- kampioenscliappen Bouw complex 362 woningen in Nieuwland Weekhuur 14,95 Het ju bijen m van Gebr. Bertels R.-k. Instuif „Deed het Zelf" Een goed initiatief Nieuwe industriehallen Grondverkoop in Kei liel Wees voorzichtig Verstekelingen Be beroepsoriëntatie onder auspiciën Van het r.-k. Vrouwengilde o.l.v. me vrouw S. M. G. Elshof- de Veld, in vol ledige samenwerking met het hoofd der flater- Deïschool, zuster Marie Andrée. trok dit jaar nog meer belangstelling dan gewoonlijk, de opkomst in Rotterdam overtreffend. Verheugend vooral waren de serieuze vragen, die de ouders stel- den en door hun beider aanwezigheid Vaak toonden, belang te stellen in dit experiment. Maar vooral en dat is wel het allerbelangrijkste, toonden de exa menkandidaten van dit jaar hun volle belangstelling en zij vroegen ongedwon gen naar de vele mogelijkheden straks, a's de deur van de school zich voorgoed achter hen sluit en zij dan definitief we ten, wat te zullen worden. Mevrouw S. M. G. Elshof- de Veld heette de spreeksters, alsmede de meis- les hartelijk welkom op de schoolban ken en zette het doel van de middag biteen. Het werk van een vrouw in de maat schappij is belangrijk, want zij heeft een heel andere kijk op de dingen, 'de allereenvoudigste, b.v. bij de bouw van een huis. Daarbij zijn bepaalde facet ten, die een man ontgaan, maar een Vrouw, die er de gemakken van moet hebben, ontgaan ze niet en geeft die tvenken door. Vroeger telde een meisje eigenlijk Het zo erg mee. Het hoofd van de school of de ouders beslisten over haar lot. Tegenwoordig is dat gelukkig an ders, aldus spreekster. Het meisje heeft Zelf de vrije keus en wikt en weegt, als het pog niet zeker is van zichzelf. Ervan uitgaande, dat hierbij meetellen: Zelfkennis, geschiktheid tot de studie, lichamelijk en geestelijk, accuraat zijn, hiet heel je hart werken, waarbij de fi nanciële kant niet altijd de belangrijn se is. Wijzend op de parabel van de talen ten, die de meisjes zich nog levendig herinnerden door het pas met goed ge- Volg afgelegde godsdienstexamen, wees hievrouw Elshof op de woorden van een Psalmist: „God weet van ons zitten en Van ons staan.." Wat er ook gebeurt in ons leven, nooit zullen wij alleen ®taan, nooit zullen wij een gesloten deur 'inden. Geen meisje weet van te voren, of het later wel trouwt. Is dat niet het geval, dan kan het helemaal voor zichzelf z°rgen en bij goede studie na de ulo- laren, zich veel kunnen permiteren. Er Zyn gelukkig ook nog meisjes, die zich bijzonder aangetrokken voelen tot het eligieuze leven. Deze wel zeer persoon- i.lke kwestie bespreken ze dan met hun biechtvader. De mening, dat het weggegooid geld 'a, als een meisje doorstudeert, vindt seen opgang meer, want in het huwelijk eventueel komt deze kennis goed van Pas en in deze moderne tijd is er ge lukkig óók plaats voor de gehuwde, wer kende vrouw. Tot slot herinnerde me vrouw Elshof aan de talloze mogelijk heden bij de Marva. Milva of Luva. waar. Voor het meisje stevig in haar schoenen behoort te staan. Na de pauze sprak me juffrouw A. Schrandt, eertijds lerares pan de r.-k. Huishoudschool en de Ma ter Amabilisschool alhier, thans direc trice van de r.-k. huishoudschool „An- cula Domini" te Rotterdam. Het volgen van een vormingsklas eist ®6n ulodiploma A. of B. of het overgangs- beWijs naar de 4e klas M.M.S.. H.B.S.of yymnasium. Duur van de opleiding 1 laar, waarin van alles les gegeven wordt, tv el lange schooltijden, maar niet zoveel huiswerk als op de ulo. Waarvan de meis jes opgelucht zuchtten. Mogelijkheden hierbij: kolonie-leidster, Verpleegster, maatschappelijk werkster, lerares N.O.. huishoudkundige voor in lichtingen en diëtiste. Elk beroep lichtte biej. Schrandt uitvoerig toe, nog even gewagend van haar prettige werkkring hier in Schiedam, die zij toen bij zr. Consolatrix eigenlijk onder protest aan vaardde want zij had zich in haar leven vast voorgenomen, nóóit voor de klas te staan Hetzelfde kon mejuffrouw J. Tielman beamen, zij wilde ook nooit voor de klas staan en. is nu docente voor de oplei ding van de verpleegsters in de Dr. No- letstichting!. Voor de verpleegstersschool moet het meisje 18 jaar zijn en goed ge zond. Er komt meer kijken dan alleen maar lopen en staan. De opleiding voor het diploma A, waarin onderwijs wordt gegeven in de theorie en praktijk van de verpleegkunde, duurt 3% jaar. De eerste 3 maanden is het meisje alleen op school, daarna gaat het in het ziekenhuis wer ken en studeert natuurlijk verder. Mo gelijkheden hierbij: kraamverpleegster, kinderverzorgste'r, zenuwpatiëntenver- pleegster, maatschappelijk werkster. Door studerend: hoofdzuster, directrice, do cente. Het meisje is intern. Voor diegenen, die niet geslaagd zijn, kan men als ..voorwerkster" aangesteld worden, terwijl de meisjes van 17 jaar ook een opleiding als ziekenverzorgster kunnen krijgen. Het salaris is enorm verbeterd. Als pas gediplomeerde komt men op een 300.- bruto in de maand met 9 jaarlijkse verhogingen, 450.- bru. to. Dokters- en tandartsassistente kan men worden met een schriftelijke en prak tische opleiding bij een dokter. Tot slot sprak zr. Augusta, directrice van de Kath. Kweekschool St.-Lucia in Rotterdam. In haar Franciscaner habijt wist zij onmiddellijk de juiste snaar te treffen, al haar liefde voor het eigen be roep weergevend in haar bezielende woor den. Een raadgeving en een richtwijzing was dat van een oudere vrouw, die gees tig opmerkte, dat het woord „frikken" gelukkig uit de mode is, maar dat er bij het onderwijs de knapste koppen vroe ger zaten, omdat diegene, die goed leren kon, dit mócht, maar dan bij het onderwijs. Het kind zelf besliste dit niet, daar zorg den het hoofd van de school en de ouders wel voor. Deze tijd is voorbij, het kind heeft de eigen keus en het behoeft nooit hang te zijn, dat het later zonder werk zal komen, want de nood bij het onder wijs is groot. Het Departement reikt hun de hand, die financiële moeilijkheden tij dens de studie hebben met een toelage van 300.- (puntengemiddelde 7,5). In bijzondere gevallen, zoals bij „late roe pingen" op 38-jarige leeftiid enz. ver- boogt men deze toelage, die men dan, later in gedeelten terugbetalen kan. De onderwijzeres van tegenwoordig kan zich de weelde veroorloven van een eigen flatie en zo zij alle zeilen bijzet, de vreugde kennen van een beroep, dat af wisselend is, maar bovenal bestaat uit het zorgen voor een ander hetwelk bij ieder vrouwelijk beroep altijd de boven toon voert. Met een hartelijk applaus dankten de meisjes ook deze goede spreekster, waar. na mevrouw Elshof als omlijsting van dit geheel heel fijntjes voordroeg „De Ve delaar" van de priester-dichter Jac. Schreurs. Zuster Ma-rie Andrée dankte voor alle zorgen aan de avond en deze middag besteed. Advertentie Rotterdamsedijk 146 GEBOREN: Maria, dochter van M. F. van der Windt en M. Krauwinkel; Jo hannes, zoon van J. Breddels en D. Maas; Maria J. L., dochter van J. H. van der Linden en J. M. J. Th. Foet; Peter, zoon van C. M. Pieters en J. R, Staat; Marjolein, dochter van J. B. Havenga en L. M. Habeling; Izabella, dochter van J. Berkel én A. A. den Tuinder; Yvonne, dochter van A. Piller en G. de Boer; Adriana H., dochter van A. J. Zoll en G. J. Munnik; Ro bert H., zoon van J. van Deemter en J. J. van 't Hof; Mario R., zoon van P. Ch. Konings en A. J. Bockkom; Mieke, dochter van H. van der Ent en M. P. Th. de Vette; Catharina, di van A. Swaneveld en G. Vroegli; Johan zoon van J. van Vliet en M. Ph. Breur; Marijke E., dochter van R. Mandemaker en H. T. Snoeijenbos. OVERLEDEN: C. van Meggelen, 62 jaar; D. Ch. Spaan, 79 jaar wed. van J. S. Admiraal; S. H. Billing, 54 jr., echtgen. van J. E. van Leeuwen. stadgenoot over Ary Prins. Hij be kort tot de generatie, die zich nog iets -rent deze verdienstelijke, zelfs emi- etUe Schiedammer weet te herinneren, j™.hij vertelde, welk een indruk het Wstijds had gemaakt, toen men hoorde, „®t Ary Prins het slachtoffer was gewor- Jvan de grote geldontwaarding welke Ja ia de Eerste Wereldoorlog in Duits- l.hd voltrok. Ary Prins had tijdens zijn iphgdurig verblijf te Hamburg een grote yensverzekering gesloten, volgens het f £jfen van 200.000 mark. Maar na Duits- de? ineenstorting bleek de polis waar- loos. zodat hij er nimmer een uitkering er heeft ontvangen. „Dezg bijzonderheid, die natuurlijk niets I ®t Ary Prins' literaire persoonlijkheid e maken heeft, mag echter toch tot dat ing gerekend worden, hetwelk de entou- t^ge van deze persoonlijkheid kenmerk- 6_^rU is het zo, dat er in Schiedam nog v^n niet te schatten aantal mensen rond- andelt, dat Ary Prins min of meer per- °nljjk heeft gekend. Voor het verzame- OtoNnrf «x» v.hndui» 82ste Jaargang No. 24244 DAM 1 i SCHIEDAM TELEFOON 86192 POSTREKENING NR. 9 9 0 9 4 3 ADVERTENTIES 2 0.15 per mm-hoogte. Bij contract sp-echale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELING-EN f 0.30 per nun-hoogte, BIJ contract speciale tarieven. kampioenen tot 20 woorden I 0.M bij vooruitbe- taliatjg. Elk woord meAr 3 ct. Maxi mum eo woorden. Alle adver-tentle-cxrdm ^8»- sloten en uitgevoerd oveceeaaaMnsng *1* Kegelen voor bet Aowweuiai- tweaen. ABONNEMENTEN 7.40 per kwartaal, f ï-M 9>* maand en 1 per week. len van materiaal omtrent deze Tach tiger, zoals hij in Schiedam leefde en werkte, zou het zaak zijn, datbhier eens nader naar gezocht werd. Zowel zijn ge boortehuis als zijn woonhuis zijn bekend. Maar daar, waar men onwillekeurig der gelijk materiaal zou verwachten, be schikt men over zo goed als niets. Ary Prins bleek in Schiedam vrijwel een vergetene. Er kan echter nog veel gedaan worden, om de herinnering aan hem vast te leggen, in de stad, waar hj het levenslicht aanschouwde, stierf en vele jaren werkte en de grondslag voor zijn literaire roem legde. We zijn werkelijk benieuwd, welke in stantie zich met deze zaak zal belasten, een taak, die Schiedam aan deze grote zoon ten volle verschuldigd is. Aan de kunstzwemkampioenschap- pen, die voor de eerste keer in de Ne derlandse zwemgeschiedenis, zaterdag en zondag te Zwolle zijn gehouden, werd ook een 4-tal dames .van W.F. deelgenomen. Van de Nederlandse ver enigingen, waar het kunstzwemmen beoefend wordt hadden de verenigingen ZAR en de Meeuwen uit Amsterdam, DVZ uit Den Haag, BZZ uit Zwolle en WF uit Schiedam ingeschreven. Hoe wel door insiders gerekend werd op een eerste plaats voor alle categorieën voor ZAR, was zonder meer niet te bepalen hoe de verdere verhoudingen zouden lig'gen. Uiteindelijk was het de tweede wedstrijd in kustzwemmen die in Ne derland gehouden werd. De loting had uitgewezen dat WF als eerste te water zou gaan; een niet bepaald aanlokkelijke opdracht, wan neer de jury nog niet ingeschoten is, de vreemde omgeving en niet te ver geten de gespannen zenuwen. Dit bleek al uit de cijfers voor deze uitvoering, die gebracht werd door Marian Groo- tenboer en Marjo Manintveld, 5 6 5 5U 6. Bij de groepen kwam WF uit met een Walsfantasie voor vier dames, t.w. Ma rieke en Annet Verheijden, Marian Grootenboer en Marjo Manintveld. Daar bij kunstzwemwedstrijden per categorie, opschuiving van de vereni gingen plaats vindt, kwam WF als 5e vereniging aan de start, direct na het buitengewoon goede en spectaculaire groepsnummer van ZAR dat uitgevoerd werd door de internationale „azen", Hetty Balkenende, Nienke te Riet, Annie Appels ^en Frieda Eichenberg. Dat WF hier met 6 U 6!i 6% Ti en 6'. uit kwam is een succes voor de uitvoerenden. Zondag werd aangevangen met de uitvoering van zes verplichte figuren, die door alle deelneemsters moesten worden uitgevoerd, waarna een aan vang met de soli kon worden gemaakt. Hierbij werd WF vertegenwoordigd door Marieke Verheyden, die na de solo van Hetty Balkenende met het te Schiedam zo bekende Zeehondjes Speeluurtje uitkwam. Het publiek reageerde buitengewoon op deze solo en ook de jury liet zich niet onbetuigd blijkens de cijfers 8 8'A 8'.i 7 7li die werden opgestoken. In de rangorde, die wij na afloop opmaakten, bleek dat van de zeven groepsnummers, WF de vijfde plaats innam, van de 13 duetten de 8e plaats en van de 23 soli eveneens de 8e plaats, resp. met 86.88, 79.92 en 102.30 punten. Dat WF met het kunstzwemmen op de goede weg is, moge blijken dat Marieke Verheyden in 1958 met de zelfde solo in Den Haag 80.59 behaalde en thans 102.30. In de internationale jury was Schiedam vertegenwoordigd door de heer J. J. A. Garnaat als assistent-scheidsrechter. Advertentie KANTOORBOEKHANDEL LANGE HAVEN 77 TELEF. 68812 Bij een raadsvoorstel van 14 novem ber 19.58 berichtten B. en W. dat de plan nen voor de bouw van een nieuw com plex van 1000 woningen in het kader van de met Muijs De Winter's Bouw- en Aannemingsbedrijf N.V. te Rotterdam gesloten basisovereenkomst (5-jaren- con tract) vorderden. Naar aanleiding van hun voorstel van 31 december 1958 besloot de raad in be ginsel tot de bouw van 531 woningen op een aan de gemeente toebehorend ter rein in Nieuwland-oost. Deze 531 wonin gen maakten een deel uit van bovenge noemd complex van 1000 woningen. Het ligt in de bedoeling om, zodra het Rijk hieraan zijn toestemming geeft, met het heiwerk voor het tweede gedeel te van het complex van 1000 woningen, omvattende 362 woningen een aanvang te maken. Ook dit complex is ontworpen geza menlijk door het Architecten- Inge nieursbureau Spruijt Den Butter b.i. alhier, en de heer E. F. Groosman, ar chitect te Rotterdam. Het plan heeft betrekking op het bou wen van 88 woningen met 2 slaapka mers, 232 woningen, met 3 slaapkamers, 24 woningen met 4 slaapkamers en 18 bejaarden-woningen, welk plan zal worden uitgevoerd deels als portiekbouw (176 woningen) deels als galerijbouw (186 woningen). Bovendien is bij dit project betrokken het bouwen van 7 garages. Volgens het formulier, waarbij steun uit 's Rijks kas voor de bouw van 362 woningwetwoningen is aangevraagd, zal de aannemingssom bedragen f 6.049.674,-. Het architectenhonorarium zal bedra gen 64.591,66; het dagelijks toezicht zal een uitgave meebrengen van 40.906.- voor onvoorziene uitgaven is uitgetrok ken 36.200.; de aansluitingskosten zul len bedragen 36.200.; het adviseursho norarium is geraamd op 17.303,60; ren teverlies tijdens de bouw 187.346.25; totaal 6.432.221,51; hierbij de bouwkos ten garages 24.545.40; totaal 6.456.766,91 alsmede de grondkosten 1313.774,65. De exploitatiebegroting geeft een ge middelde huur van 14,95 per week per woning aan. Op 1 maart j.I. was het negentig jaar geleden, dat de heren J- H. en II. J. Bertels zich in Schiedam vestigden. Voordien trokken de gebroeders vanuit Krommenie langs 's Heren wegen met het pak op de rug, hetwelk artikelen bevatte die gerangschikt moesten wor den onder, zoals het toen heette, „ma nufacturen. Zij traden hiermede in het voetspoor van hun vader die jaar in jaar uit in de zomermaanden vanuit- Neukirchcn in Duitsland naar Kromme nie kwam om zijn waren in ons land aan de man te brengen. De voorraden la gen opgeslagen in een pakhuis en bij het naderen van de winter gingen de luiken voor de vensters en werd in de stad als het ware overwinterd. De tijden veranderden en meer en meer vestigden dergelijke negotiemen sen zich in winkelhuizen. Ook de gebroe ders Bertels verzetten tijdig de bakens en hoe het contact met het Schiedam van die dagen tot stand is gekomen valt niet te achterhalen, maar „Schiedamse. Cou rant" van 1 maart 1870 verscheen de vol gende kennisgeving: H. HOFSTEE berigt bij deze aan zijn geëerde stad genoten, dat zijne zaak in manufactu- Dezer dagen zijn leden en supporters van Hermes D.V.S. aangevangen met het aanbrengen van een van de drie staan-trib/meswaar de afmetingen van zijn: 56 x 8. 68 x 8 en 5Jf x 8. Dit werk wordt met eigen krachten verricht. Met het nieuive seizoen moet een en ander in gebruik worden genomen. Maandagavond was er een bijeenkomst van afdelingen Schiedam en Nieuwland- Kethel van H.K.V. in de zaal van het Geref.. Jeugdhuis aan de Lange Haven Opgevoerd werd het bijbelspel in twee bedrijven „De Blindgeborene", eenmans- toneel door p. fr. Tobias Firon O.E.S.A. Mevrouw v. d. Toorn, de presidente van het vrouwengilde afdeling Schiedam opiende de bijeenkomst. De leden wer den verzocht om aandacht te schenken aan de gezamenlijke boetedag op 25 maart a.s om 9 uur is de H. Mis in Huize St.-Liduina tot intentie van de vluchtelingen. Dan, voor de a.s. bijeen komst in Arcade voor kath. Schiedam, waar een van de heren van K.A.S.K.I. zal spreken over de problemen van de randstad Holland. Mevrouw v. d. Toorn las het 9e hoofdstuk van Johannes voor, waar het verhaal van de blindgeborene in al zijn beknoptheid toch duidelijk en alomvattend tot ons spreekt. Dit verhaal speelt in de tijd van Jesus, die men later genoemd heeft, de tijd van Zijn strijd tegen de Joodse Hiërarchie. Onverbloemd spreek Hij hier in de tem pel. Hij redt de overspelige vrouw uit de handen van de" schriftgeleerden en fari- zeeën, Hij geneest de blindgeborene n.b. op Sabbatdag In Jeruzalem zeggen de mensen al tot elkaar: „Is Hij het niet, die men zoekt te doden?". Iets later wor den er zelfs stenen gegrepen om Hem te stenigen. Overvaard gaat Jesus Zijn gang. De waarheid zal verkondigd worden. Er is niets nieuws onder de zon. Me vrouw v. d. Toorn spreekt van „hersen spoeling". Voor ons een nog nieuw be grip. maar ook Jesse, de blindgeborene ondergaat zijn hersenspoeling als hij ter verantwoording geroepen wordt voor de Hoge Raad en Caïfas, met zijn aanhang, een vreselijke druk uitoefent om de blindgeborene er toe te brengen het won der en dus Jesus, te verloochenen. Dit bijbelspel, zoals Pater Tobias bij zijn inleiding zei, is meermalen als vol ledig openluchtspel gespeeld in Friesland en voor de badgasten op Vlieland. Het thema is de strijd tussen het licht en de duisternis, gesymboliseerd in de in het wit geklede Jesse en de zwart geklede Belial. Tweemaal een uur heeft de pater, ge kleed in het witte gewaad van een Joodse schriftgeleerde het publiek met geba ren, beheerst stemgeluid en fenomenale mimiek, in de ban gehad. De tijden kun nen veranderen, maar de mensen zijn van alle tijden. De bezoekers hebben een avond beleefd met de mensen van Jesus' tijd. Men zag dó sympathieke maar wij- félmoedige Nicodemus ten voeten uit; de gewone man van de straat, in al zijn verschoptheid toch nog het meest onge> repte deel van de bevolking. Het was, in deze vastentijd een meditatieve avond van de leden van beide Vrouwengilden. Morgenavond acht. uur wordt in de Haivenkerk de derde bijeenkomst ge houden in de serie Vasten-conferenties voor jongeren. Voor deze conferenties bestaat, af gaande op het wekelijks stijgende aan- ^1 aanwezigen, een steeds groeiende belangstelling en ook voor morgen avond verwacht men weer een grote opkomst. Evenals vorige keren word! er een, I juist voor de jongeren, ongemeen j boeiende en eigentijds programma ge boden. Men heeft zich voor de muzi kale omlijsting weer kunnen verzeke ren van de medewerking van de heren C. v. d. Berg, hoboïst van het Rotter dams Philharmonisch Orkest en A. Vijverberg, concert-organist. Deze mu sici zullen ter opening van de confe rentie de Sonate in C-dur van Loeillet ten gehore brengen, terwijl als sluitstuk van de" bijeenkomst het Adagio uit het hobo-concert van Marcello gespeeld zal worden. .Ook deze avond zal sfeervol opgeluisterd worden door het jongeren koor dat Psalm 130 van Gelineau zal zingen, waarbij de antifoon door alle aanwezigen meegezongen zal worden. Een lezing ujt de H. Schrift door Astrid Kleiss gaat vooraf aan de eigen lijke conferentie van kapelaan H. W. Brans, welke deze week tot onderwerp heeft: „Er zegt er Een dat Hij Koning is". Ook dit programma zal weer vele jongeren kunnen boeien en wij mogen dan ook de Schiedamse jeugd aanraden in groten getale de Havenkerk te be zoeken. Deze conferenties zijn voor iedere jongere van grote waarde. Zondag jl. organiseerde de r.-k. In stuif1 „Jong Schiedam" een avond, ge heel met medewerking van eigen krachten. Dat dit idee wel aanslaat bij het Instuif-publiek, werd wel bewezen door de grote opkomst en de gezellige sfeer die er tijdens de avond heerste. Terwijl er afwisselend met dit „doe- het-zelf'-programma een vlot dansje werd gemaakt, groeide de stemming al lengs naar de ouderwetse Instuif- gezelligheid. Een groot aantal medewerkenden verscheen achtereenvolgens op het po dium, teneinde de vele bezoekers een op hoog peil staand „Elck wat wills"- programma te bieden. Het spits werd in deze afgebeten door een 14-jarige ac- cordeoniste die, zonder een greintje plankenkoorts en met veel vaart een populaire potpourri de zaal inzond. De heer J. J. van Rutten bracht ver volgens enkele klassieke piano-werken van Rachmaninoff en Chopin, welke hij, geheel onvoorbereid en zonder bladmuziek uitstekend vertolkte. Het publiek beloonde deze uitzonder lijke prestatie met een gul en wel gemeend applaus. Later op de avond verschenen de Smits-Sisters op de planken om op frisse en enthousiaste wijze enkele populairs: teenager-melo dieën te zingen. Deze en nog enkele andere program ma-onderdelen verleenden aan deze avond een bijzonder attractief karak ter. ren vanaf heden heeft opgehouden. Dan kende voor het genoten vertrouwen, be veelt bij in ieders protectie aan zijne op volgers de Heeren Gebr. Bertels. die zich voorstellen binnen énige dagen van de heropening der zaak kennis te geven. Deze kennisgeving is prompt gedaan en dit was het begin van de ontwikke ling van een van de best gerenommeer de middenstandsbedrijven in deze bran che, hetwelk zich zelfs in de magerste jaren wist te handhaven en in perioden van opbloei steeds gelijke tred hield met de ontwikkeling van onze stad. Na twintig jaar werd het bedrijf uit gebreid met een zaak in Delft, alwaar de heer H. J. Bertels de leiding op zich nam. In dezelfde stad werd in 1918 in het pand Hippolytusbuurt 43 boven dien een zaak in bedden eh tapijten ge opend. Hier ter stede namen de heren Bertels in het jaar 1929 eveneens de ver koop van deze artikelen ter hand en wel in de panden no. 24 en 26 waarin tot dien confectie verkocht werd. Voor de Schiedammers is de naam Bertels een begrip geworden als iets dat er evenals de Korenbeurs en het Zakkendragers huis nu eenmaal bijhoort. Men had 't in de volksmond niet over de N.V. Gebr. Bertels doch over „Bertels op de Dam" Voor de huismoeders betekende dit begrip tevens een gaarantie, dat het in deze zaak bestede geld goed besteed was. Dit is misschien een van de voor- meentelijke. provinciale of Tweede Ka naamste redenen, dat deze zaken zich medverkiezingen bij hun partij-leden in de moeilijkste tijden wisten te handha aankloppen. Dit aankloppen gebeurt dan ven. Thans is de leiding van het bedrijf meestal omdat men de leden nodig heeft Het is een bekend feit. dat de politieke partijen in de rumoerige tijd van de geJ in handen van de heer J. F. M. Bertels, een kleinzoon van de man die in Delft de naam Bertels bekendheid gaf. Het gaat er in onze moderne tijd heel wat anders aan toe dan in vroeger jaren. Er wordt niet meer alleen vakmanschap vereist om staande te blijven,' maar de inkoop-politiek vraagt organisatie en sa menwerking. Zo komt tegenwoordig de naam „Bertels" voor op de lange lijst van de z.g. „Kofa" magazijnen die een middenstandsbolwerk vormen tegen de invloed van de grote warenhuizen. Met de bouw van grote winkelpalei zen kan het grootwinkelbedrijf de zelf standige middenstandszaken misschitn de loef afsteken doch er blijft toch altijd een ding waarmee deze middenstanders de warenhuizen een slag voor blijven en dit is het door velen gewaardeerde per soonlijke contact met de afnemers. Bij „Bertels op de Dam' is dit contact steeds zeer nauw geweest en het resultaat hier van ligt toch wel zeer duidelijk in deze negentig bestaansjaren opgesloten. Het herdenken van dit zeldzame jubileum gaat niet met festiviteiten ge paard. Anders zal dit gaan wanneer over tien jaar het eeuwfeest gevierd zal wor den. Het zou wel de moeite waard zijn om te weten hoe onze stad er dan uit zal zieft. Wat er ook mag veranderen de naam Bertels zal zich blijven handhaven. Hier op wijzen nu reeds de plannen die ge reed liggen tot modernisering van «de afdeling woninginrichting welke reeds lang op het lijstje van de best gesor- t.esrde-magaïjjf&en, ia ox&& atari voorkomt, voor het verspreiden van het verkiezings materiaal, zoals folders, aanplakbiljet ten en-of voor het verkrijgen van finan ciën voor het vormen van een verkie zingsfonds. Waren de verkiezingen achter de rug dan hoorden de leden alleen wat als er weer verkiezingen in het vooruitzicht wa ren, Tussen de verkiezingen in lagen de partijen dan meestal „dood". Dit was ook bij de K.V.P. het geval. Aan deze ongewenste situatie tracht nu de propa- ganda-commissie van de Katholieke Volks partij. afdeling Schiedam-West, een ein de te maken. Het is haar namelijk uit een gehouden enquête gebleken, dat zeer veel leden van de afdeling belangstelling hebben voor de loon- en prijspolitiek. Omdat zij graag wil dat haar leden over deze ingewikkelde materie een juist en duidelijk beeld gegeven wordt, heeft zij getracht één van de kopstukken naar Schiedam te halen. En het is die propa- gan'da-commissie nog gelukt ook. De onderdirecteur van de Katholieke Arbeiders Beweging, dr. Coppes is be reid gevonden om morgen, woensdag 23 maart het een en ander uit de doeken te doen in de bovenzaal van gebouw Arca de, Lange Haven 71, aanvang 20 uur. Het belooft een interessante avond te worden, want de heer Coppes staat be kend als een boeiend spreker. Vanzelfspre kend is er ook gelegenheid hem vragen te stellen. Wij zijn ervan overtuigd dat bet initiatief van de K.V.P. propaganda- commissie Schiedam-West zal slagen. Staande, vierde van links (met de beker schipper F. van Schoor. De N.V. J. v. d. Tempel Zn. heeft zich tot het gemeentebestuur gewqnd met het verzoek aan haar in erfpacht te ver strekken een 'perceel grond, gelegen in het industrieterrein bewesten de Schie aan de Plesmanstraat, groot ca. 1330 m2, ten einde daarop een drietal indus triehallen te bouwen. Hiertegen bestaan bj B. en W. geen bezwaren. De grond zal worden uitgegeven onder de norma le erfpachtsvoorwaarden; in verband met de ligging en de vorm van het perceel is de grondwaarde te stellen op 48.50 per m2; uitgaande van een percentage van 4'/a bedraagt de canon dus 2.18 per m2 per jaar. Door de heer H. B. Symens, keel-, neus- en oorarts te Schiedam, is ver zocht een stukje grond aan de Sehicdam- seweg groot ca. 540 m2 te kunnen kopen voor de bouw van een praktijkhuis. Hier tegen bestaan bij B. en W. geen bezwa ren; de prijs is vastgesteld op 45.- per m2, terwijl overigens aan de verkoop de normale voorwaarden zullen worden v erbonden. O De 10-jarige H. G. R. uit de Fulton- straat liep gistermiddag in de P. K. O.- laan pardoes tegen een R.E.T.-autobus, toen 'hij onvoorzichtig de weg over stak. De jongen liep schaafwonden en een pijnlijke rechtervoet op. Maandagmiddag werden tijdens een feestelijke plechtigheid in de grote zaal van de Dierentuin in Den Haag de pro- duktschapsprijzen over het jaar 1959 uit gereikt. Ook van de Vlaardingse schip pers was in de zaal een deputatie aan wezig. Schipper F. van Schoor van de VL. 97, die ook reeds over 1958 de wim pel mocht ontvangen, was nu voor Vlaar- dingen weer de schipper, die met de eer ging strijken voor het aanvoeren van de best verzorgde gezouten haring. Hij ,-on de beker en de wimpel. De overige schippers, de heren W. F. Rog van de VL. 79 en K. C. Rog van de VL, 197 kregen een aantal medailles uit handen van drs. Van Dijk. directeur van het Produktschap, die deze middag de prijzen overhandigde. Het verdere programma vermeldde onder meer het optreden van de bekende radio- en televisie-medewerker, de heer H. van Stipriaan, die nu een quiz bracht. Zestien Italianen dachten gisteren als verstekelingen ons land te kunnen ver laten. In de Maashaven in Rotterdam verstopten zij zich aan boord van het onder Canadese vlag varende Italiaanse schip San Palermo. Het schip maakte echter een uitzonderlijk kort reisje: van de Maashaven in Rckterdam ging het rechtstreeks naar de werf Wilton- Fijenoord in Schiedam. Daar werden zrj ontdekt en overgegeven aan de politie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 3