P.T.T.-primeur voor Yenray POSTBODE doet zijn werk PER A UTO VOORDELIG VOOR POSTBESTELLING IN UITGESTREKTE GEMEENTEN PRODUKTSCHAPSPRIJZEN UITGEREIKT Voor vis en visprodukten CaptamMoipi CHRONOLOGIE VAN DE STAKING vijftien dagen wordt Na het werk hervat G.A.O. bouw getekend MdSQKxs&£ Prijzenvoorschrift waarborg tegen doorberekening EEN RUBENS I OP DRIFT 1 Sneller en met minder mensen Morgen reeds in werking 11 gg fi: Kapitale boerderij in Mijdrecht afgebrand Stichting Oorlogsgraven vertoont film over erekerkhoven iiitiifi EINDE BOUW CONFLICT DINSDAG 22 MAART I960 ■HiMi b^Sét'. V 4- door W. H. VAN EEMLANDT tgfV ZEESLEEPBOOT ARUBA (Advertentie) lilÉi In het uitgestrekte Peelgebied rond Venray bewijst de auto de postbode nuttige diensten. wel wat overdreven, vindt Frans Cre- mers, bijvoorbeeld ten aanzien van de bezorging van de post. Op dit punt zouden klanten, die enkele honderden meters van de weg af wonen, de post bode zeer terwille kunnen zijn door aan de weg een brievenbus te laten plaatsen, welke door het postkantoor gratis ter beschikking wordt gesteld. In de enorme uitgestrektheid van de Venrayse postbestelkring staat slechts één van'deze brievenbussen opgesteld. Gulhartig Voor het overige heeft Frans Cre- mers over zijn klanten niet te klagen. De meeste bewoners van de elf Ven rayse kerkdorpen zijn gulhartige men sen. Uit waardering voor het soms moeilijke werk, dat de postbode moet verrichten, onthalen zij hem meer dan eens op een lekker kopje koffie of op een kom stevige soep. Een tractatfe, die vooral bij guur weer niet te ver smaden is. Elke Venrayse postbesteller heeft zo zijn eigen vaste adressen. Het koffie huis van ,,Frenske" is de woning van boomkweker L. van Baar, het verstge- legen punt van zijn route. Even is Frans Cremers bevreesd geweest, dat de koffie-traditie met de komst van de postauto's zou verbro ken worden. Het is niet gebeurd. De bevolking van Venray blijft de service van de postbestellers waarderen. Daarbij komt nog, dat ook de gemotoriseer de postbode bij de uitoefening van zijn functie nog vaak genoeg heel wat karweitjes moet opknappen. Bij slecht weer zijn sommige wegen niet berijdbaar p-er auto. Het oude ver voermiddel, de fiets boven' op el ke bestelwagen aangebracht moet er dan weer aan te pas komen. Besteldiensten worden tegenwoor dig vaak per auto uitgevoerd. De bakker, de slager, de melkboer en de kruidenier doen dit, alleen de post bode niet. Doorgaans, speciaal in de steden, bezoekt hij zijn klanten nog al tijd volgens de vanouds beproefde me thode: te voet. PTT-bestellers te plat- telande zijn voorzien van een dienst- rijwiel of in het gunstigste geval van een bromfiets. Aan een dienstauto zijn zij nog niet toe. De kans is evenwel groot, dat in deze toestand binnen niet al te lange tijd verandering komt. Bij de directie van de PTT bestaan immers plannen om, in navolging van Belgie, auto's in te voeren voor een groot aan tal bestellers. Of dit gebeuren zal, hangt voor een niet gering gedeelte af van de proef, die momenteel in de noord-Limburgse postbestelkring Ven ray wordt genomen. Zes van de een en twintig postboden aldaar zijn opge leid tot chauffeur-besteller. Zij vormen de vaste bemanning van vier kleine rood-zwarte bestelauto's, waarvan er drip een steeds in reserve elke dag het wijde Peelgebied rond Venray doorkruisen. Voorlopig is deze gemeente de enige plaats in Nederland, waar brievenbestel. Iers bjj hun werk gebruik maken van een dienstauto. Elders, o.a. in de Noordoostpolder, gebruikt de PTT auto's om een aantal bestellers naar verafgelegen woonkernen te vervoeren, maar nergens, behalve dan in Venray, geschiedt de postbestelling aan huis per auto. Venray dankt deze primeur aan zijn enorme uitgestrektheid, alsmede aan de slechte toestand van het wegennet in de pas ontgonnen Peelgebieden. De oppervlakte van deze gemeente be draagt maar liefst 14.616 ha en het wegennet is meer dan 446 kilometer lang, waarvan ruim 320 kilometer on verharde zandwegen. De afstanden van Venray-centrum, waar het hoofdpostkantoor gelegen is, tot de vele tot deze gemeente behorende kerkdorpen, bedragen tien a vijftien kilometer en achteraf gelegen boerde rijen zijn wel twintig kilometer of meer van het postkantoor verwijderd. Vroeger (vóór 1920) legden de Ven rayse postboden deze afstanden, on geacht de weersomstandigheden, te voet af. Later, na 1920, toen de dienst- rijwielen werden ingevoerd, kregen zij het iets gemakkelijker, maar ook toen verdiende hun werk de kwalifi catie „zware arbeid" nóg ten volle. Dit gold zelfs voor de „brommende" postbestellers, die in 1957 op de lange routes hun intrede deden, want ook zij hadden het niet gemakkelijk, voor al 's winters niet. Meer dan eens moesten zij met de bromfiets op hun schouders door dichtgesneeuwde veld wegen dabberen. Frans Cremers „et Frenske" zeg gen de inwoners van Venray weet hier alles van. Gedurende zijn drie en twintigjarige dienst heeft hij heel wat sneeuw-avonturen beleefd. Postbode Cremers is evenals zijn vijf collega chauffeur-bestellers bijzonder ingeno men met de komst van de bestelauto's. Deze nieuwe wijze van bestellen is én voor „de klanten" én voor de postboden een hele vooruitgang, zo meent hij. Al- Dank zij het nieuwvervoermiddel ontvangen ook de verafgelegen dorpsbewoners hun pos£ bijna even vroeg als de centrumbewoners. lereerst.' omdat thans alles veel sneller en efficiënter gaat. Per auto kun je bij na dubbel zoveel bestellingen afdoen als per fiets (340 tegen 180). Wijken, die vroeger (foor twee man werden ge daan, kunnen nu door één besteller wor den afgewerkt. Voorts is daar het voor deel, dat de postbode in zijn auto alle post voor de gehele wijk kan meene men, hetgeen vroeger nooit mogelijk was. Dit is vooral voor uitgestrekte plattelandsgemeenten van belang, waar de brievenbesteller tevens loketbeamb te is. Giro-stortingen, uitbetalingen, ze gelverkoop, en tal van andere aange legenheden handelt hij immers aan huis met de mensen af. Van de auto kan een klein rijdend postkantoortje worden gemaakt. „Klanten", die meer dan 1,8 kilome ter van een postkantoor verwijderd wo nen, hebben recht op deze service-aan- huis. Een recht, waarop de Venrayse PTT-cliëntele erg gesteld is. Soms DEN HAAG, 23 maart De voorzit ter van het Produktschap voor Vis en Visprodukten, de heer D. J. van Dijk, heeft gistermiddag in de Haagse Die rentuin de produktschapsprijzen 1959 uitgereikt. De eerste prijs voor de verzorging van verse zeevis en verse haring aan boord van treilers, aangevoerd te IJmui den, werd gewonnen door schipper N. Korbee van de IJM 36 „Jacoba Gesi- na" van de rederij voorheen J. C. Pronk N.V. te IJmuiden. Mevrouw Korbee nam voor haar man die op zee is de prijs in ontvangst. De eerste prijs voor de verzorging van verse zeevis en verse haring aan boord van kotters (120 tot 350 pk), aange voerd te IJmuiden, ging naar schipper Th. Kwakman van de VD 9 „De Jonge Jan" van de rederij J. Kwakman te Vo- lendam. Voor de-verzorging van verse zeevis en verse haring aan boord van loggers, aangevoerd te Umuiden, werd de eerste prijs behaald door schipper C. van der Plas van de KW 5 „Fier- man Eduard", rederij Meerburg's Noordzeevissérij en haringexport N.V. te Katwijk aan Zee. De eerste prijs voor de verzorging van gezouten haring aan boord van loggers is uitgereikt aan mevrouw Den Heiier voor haar man, schipper W. den Heijer van de Sch 21 „Arie van der Zwan'.' van de N.V. Jaczon Rederij. Voor Vlaar- dingen werd deze prijs gewonnen door schipper F. van Schoor van de VI 97 „Prinses Juliana", eigenaar rederij N.V De Dogger Maatschappij te Vlaardin- fen, en voor IJmuiden en Katwijk aan ee door schipper J. Hoek van de KW 163 „Janna" van de rederij N.V. Insu- linde. De prijzen van de schippers beston den uit wisselbekers, die men driemaal in successie moet winnen wil men er eigenaar van worden, en een wimpel voor het schip. De bemanningen van de schepen en de reders kregen de Produkt- schapslegpenningen. De heer Van Dijk bracht vooraf dank aan allen, die hadden meegewerkt om de kwaliteit van de Nederlandse vis op zo'n hoog peil te brengen. Nederland is niet het enige land dat visserij heeft, maar van de Euromarktlanden is Ne derland wel het enige land dat meer produkten van de visserij exporteert dan importeert. Er moet steeds gevoch ten worden om ons afzetgebied te be houden en eventueel te vergroten, aldus de heer Van Dijk, die de toekomst voor de visserij niet pessimistisch tegemoet zag. Over het jaar 1959 is totaal voor 144,5 miljoen gulden aan vis en visse- rijprodukten geëxporteerd, hetgeen een stijging betekent van 12,5 miljoen gul den. Hiervan is voor 10 miljoen gulden geëxporteerd naar de Euromarktlan den. „Hoe het ook zal gaan met betrek king tot de begrenzing van de territo riale wateren, ik ben ervan overtuigd, dat de Nederlandse visser zijn eenmaal Ingenomen plaats zal behouden", zo be sloot de voorzitter van het Produkt schap zijn toespraak. De voorzitter van het produktschap voor vis en visprodukten. de heer D. J. van Diik heeft gistermiddag in de Haagse dierentuin de produktschap spry zen uitgereikt. De eerste prijs voor de verzorging van gezouten haring aan boord van loggers ontving mevrouw Den Heyer voor haar man. schipper W. den Beyer van de Sch 21 „Arie van der Zwan Maar dit ongemak is niet in staat om het enthousiasme van de Venrayse postboden over het nieuwe vervoermid del: de bestelauto, te verkleinen. Met de directeur van het hoofdpostkantoor Venray, de heer F. C. Snoeks, zijn zij van mening, dat de proef inzake de postbestelling per auto zeer beslist zal slagen. Mogen we directeur Snoéks geloven, dan is daarmee ook in Ne derland de periode van de postbestel ling per auto aangebroken. COR BERTRAND MIJDRECHT, 22 maart Gister morgen is door een ongeluk met een butagasfles brand ontstaan op de kapi tale boerderij van de heer J. van Wijk. Bij het aansluiten van een nieuwe gas fles controleerde de zoon van de eige naar met de vlam van een lucifer of er gas ontsnapte. Een grote steekvlam was het gevolg. Het slachtoffer liep bij het naar buiten brengen van de bran dende fles zodanig brandwonden op dat opname in een ziekenhuis noodza kelijk whs. De woning branddegeheel uit. De vrijwillige brandweer wist met acht stralen de stallen te behouden. De materiële schade is aanzienlijk. Men is tegen brandschade verzekerd. (Van onze correspondent) ALKMAAR, 22 maart In de „Vlo tory"-bioscoop alhier begon gisteravond een serie filmavonden, die de Oorlogs gravenstichting zich voorstelt in land te houden. De film geeft een beeld van alle binnenlandse en buitenlandse erekerkhoven en eregraven, welke dank zij de zorgen van de stichting worden onderhouden. Van de graven in Birma heeft men geen film kunnen maken daarom werd door middel van kleuren dia's hiervan een beeld gegeven. C2Z*a!!*. Generaal Agent voor Nederland ANDRÉ KERSTENS' Wijn- en Gedlstllleerdhandel N.V., TILBURG Vervolg van pagina 1) in de ambtenarenvertrekken terugtrok ken om te beraadslagen over te nemen beslissingen. De bedrijvigheid werd sterk verhe vigd door de wijzigingen welke het Col lege van Rijksbemiddelaars op het laat ste moment nog in de cao wilde aan brengen. Zij waren van mening, dat de produktiviteitsstijgingscijfers in de bouwnijverheid, zoals die door het CBS verstrekt waren een ruimte voor loons verhoging toelieten welke 0,3 pet. min der is dan aanvankelijk bij de onder handelingen was aangenomen. Er was dus een minimaal ruimtetekort, dat, geheel volgens de regels van de vrije re loonvorming, niet voor loonsverho ging besteed kon worden. De Rijksbe middelaars zochten de 0,3 pet. weg te werken door de bromfietsvergoeding voor de bouwvakarbeiders, welke van 40 tot 50 cent verhoogd was terug te brengen op het oorspronkelijke bedrag. De arbeiders gingen hiermee niet ak koord en meenden de zaak te kunnen redden door de gereedschapsvergoeding voor timmerlieden welke van 2 tot 4 cent verhoogd zou worden weer tot 2 cent terug te brengen. Het College ging hiermee akkoord, maar becijferde, dat de loonsverhoging in totaal nu toch nog precies 0,05 pet. meer bedroeg dan het and zou kunnen verdragen. De zaak werd toen in orde gemaakt door de uit kering bij regenverlet van 90 pet. tot 80 pet. te verlagen, een onduidelijke operatie, welke, naar wij van deskun dige zijde vernamen, eigenlijk niets om het lijf heeft omdat de werknemers bij regenverlet altijd reeds 100 pet. uitke ring ontvangen. De stemming onder de werkgevers _j werknemers was na de minuscule ingreep van het College van Rijksbe middelaars bijzonder cynisch. Men begreep niet waarom, bij alle grote moeilijkheden van de afgelopen tijd en bij de moeilijkheid waar het gisteren om ging, nog tijd besteed moest wor den aan ingewikkeld getnillimeter. Felicitaties Onmiddelijk nadat de cao wasge- tekend feliciteerden de drie voorzitters van de werknemersbonden in het bouw bedrijf de heren Brandsma, Werkho ven en Eibergen, elkaar. „We hebben de slag gewonnen" zo zei de heer Brandsma, voorzitter van de Algeme ne Nederlandse Bouwbedrüfsbond. De voorzitter van de R.K. bouw vakarbeidersbond „St. Joseph", de heer H. Werkhoven, verklaarde dat de bonden gesterkt zijn in hun over tuiging dat de leden achter de be sturen staan. Waardering had hij voor de wijze waarop de leden-sta kers de stakingstaktiek begrepen hebben. Hij toonde vertrouwen in de leden, maar ook in de vele ongeor ganiseerden die juist in deze weken begrepen hebben hoe belangrijk een organisatie kan zijn. De werknemersvakbonden weten nog niet precies hoeveel de staking aan uit keringen heeft gekost. Vast staat even wel dat dit vele honderdduizenden gul dens bedraagt. In de eerste stalcings- week werd in Amsterdam al meer dan 100.000,. uitgekeerd aan ongeorgani seerde stakers. AMSTERDAM, 22 maart Nu vandaag de staking in de bouwvakken afloopt geven wij een chronologisch overzicht van de ontwikkelingen» sinds het 1 maart duidelijk werd, dat het conflict niet gemakkelijk wu zijn op te lossen. Deze eerste „officiële" staking in het na-oorlogse Neder land waarhij de bouwvakarbeidersbonden gesteund door hun centrales- het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, de Katholieke Arbeiders Beweging en het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft facetten te waarop in ondervolgende opsomming een terugblik wordt zien gegeven geworpen. 1 MAART, zou de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst tussen werkge vers en werknemers in het bouwoe- drijf ingaan. Deze C.A.O. zou de werk nemers- primair een loonsverhoging van vijf procent geven. In de formulering van de c.a.o., ter goedkeuring voorge legd aan het College van Rijksbemidde- l'aars, was een clausule opgenomen waarin de werkgevers stellen voor de onderhanden zijnde bouwwerken de loonsverhogingen in de prijzen te zul len doorberekenen. Op deze clausule weigerde het College van Rijksbemid delaars zijn fiat op grond van zijn op vatting, dat d doorberekening in strrijd moest worden geacht met de loon- en prijspolitiek van de regering. 2 MAART. De Raad van Bestuur Bouwbedrijf, waarin de drie werkge versorganisaties samenwerken, maakte bekend, dat schrapping van de doorbe rekeningsclausule onmogelijk was. De voorzitter, de heer J. Dura, had bij de bekendmaking daarvan in het openbaar ook de dreigende staking onder de werk nemers ter sprake gebracht. Van de Nederlandse Christelijke Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond emaneerde in tussen de bekendmaking, dat nog niet alle mogelijkheden om tot een voor de betrokken partijen aanvaardbare oplos sing te komen uitputtend waren onder zocht. De onrust onder de bouwvakarbeiders kwam tot uiting in een wilde staking van enige honderden personen in de Zaanstreek. 3 maart Een gesprek tussen de minister van Economische Zaken, drs. W. J. de Pous en de voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, de heer J. Dura, bleef zonder resultaat. De drie werknemersbonden coördi neerden hun standpunt en stelden vast dat het niet ingaan van de nieuwe C.A.O. het gevolg was van de weige ring der werkgevers haar te tekenen volgens de aanwijzing der rijksbemid delaars. Zij stelden de eis: onvoorwaar delijke ondertekening der C.A.O. Het al ternatief'. een staking ingaande 7 maart. 4 MAART Ook een tweede bespre king tussen minister De Pous en de heer Dura bleef -onder goede uit komst en de vakbonden stelden de aan nemersorganisaties een ultimatum, dat 5 maart om twaalf uur zou aflopen. 5 MAART hield de Stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf te Den Haag een persconferentie, waarin zij de handha ving van haar standpunt bekend maak te. 7 MAART brak de staking uit. Het stakingsparool gold voor vijfentwintig plaatsen. Onderhoudswerk en kleine nieuwbouw viel er buiten. In een ver gadering van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf -leeft de Christelijke bond een poging gedaan de andere bonden te bewegen de C.A.O.'s alsnog te onder tekenen. Deze poging mislukte. Dit veroorzaakte een breuk in het front van de aannemers. 8 MAART. Niet alle afdelingen van de Christelijke bond van Aannemers en bouwvakp.itroons stemden in met de bereidheid van het bestuur. Intussen was een bespreking gehouden tussen de voor- (Advertentie) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 maart De minister van. Economische Zaken heeft in de staatscourant van vandaag een prijzen voorschrift voor de bouwnijverheid af gekondigd. Dit prijzenvoorschrift, ge baseerd op de Prijsopdrijvings- en 26) Strakey's hart bonsde hem bijna hoorbaar in_ de keel, toen opnieuw de deur openging en een joviale jongeman in scheepsuniform, met een frisse rode kleur en een paar heldere grijze ogen, de studeer kamer binnenstapte. In de rechterhand droeg de bezoeker een nieuwe leren reiskoffer, die de kunst handelaar met één oogopslag als de juiste herken de. Het door hemzelf er op geplakte adres voor de expediteur sloot elke twijfel uit. De steward zette zpn last voor de schrijftafel neer en wendde zich tot Strakey. „Daar is je vrachtje, ouwe longen! „Heb je nog moeilijkheden gehad?" vroeg de aan gesprokene. „Noppes! Die organisatie van mu werkt ge smeerdin beide havens. Maar nu het servies compleet is, wil ik wel graag even afrekenen." „Hoeveel?" vroeg Cardigan aan Strakey. „Vijfhonderd." Uit zijn portefeuille nam Otis het bedrag en legde dit voor de jongeman op tafel. Tegelijk drukte hij op de schelknop. De bediende kreeg opdracht me neer Ripperton uit te laten. Toen de steward ver trokken was, wees Cardigan naar de grote midden tafel en zei: „Pakt u het daar maar uit." Met een zekere plechtigheid voldeed de antiquair aan dit verzoek. Hij haalde een klein stalen sleu teltje uit zijn vestzak, knikte tevreden, nadat hij het glimmende hangslot nauwlettend had be schouwd, en opende dit. Uiterlijk onbewogen keek Cardigan achter zvjn du- reau toe, hoe Strakey gewichtig constateerde, dat de buitenzijde van de koffer geen beschadiging ver toonde, voor hij het deksel opsloeg. Diagonaal, aan beide zijden ondersteund door dicht opeengepakt houtwol, lag daar een één meter lange rol van ongeveer vijftien centimeter doorsnee, verpakt in zwarte stof en bijeengehouden door een stevig touw. Strakey vatte voorzichtig de beide uiteinden aan en deponeerde het pakket op de tafel. Toen wendde hij zich met een buiging tot Cardigan en zei thea- „Laat het uw eigen hand zijn, die dit pakket opent! U stelt zichzelf daarmee in het bezit van een der schoonste kunstwerken van de wereld." „Ik heb u gezegd dat u het zou uitpakken!" Teleurgesteld zette Strakey zich aan zijn taak. Daar ging het effect, dat hij zich zo vaak in wens dromen had voorgesteldSnel sneed hij het t°uw op verschillende plaatsen door, ontrolde de verhul lende zwarte doek en wankelde achteruit als iemand die een verpletterende vuistslag in het gezicht had ontvangen. De kleur in zijn opgewonden gelaat trok weg en maakte plaats voor een groenachtige bleek heid. Nog steeds achter zijn schrijftafel zittend, be schouwde Cardigan onverschillig de op de openge slagen doek liggende rol, die de indruk maakte uit halfvergaan vloerzeil te bestaan. Strakey, tegen be ter weten in hopend, dat Rossetti tot betere beveili ging van het schilderstuk, dit in het yersleten zeil zou hebben gewikkeld, greep een stoffige punt van de onsmakelijke materie en trok met een ruk de rol geheel open. Toen eindelijk hief hij verslagen de ogen naar zijn beheerste opdrachtgever, die met de sigaar recht tussen de gesloten lippen vooruitstekend en de handen in de zakken, maar zo rustig bleef zitten, alsof hem niet het ergste was overkomen, dat men zich kon denken.. Cardigan stond op, liep naar de middentafel, keerde de koffer om, zodat de houtwolvulling er uitviel en twee zware werkmanslaarzen op het kost bare tafelkleed bonsden, en onderzocht minutieus het linnen aan de binnenzijde en het dikke leer aan de buitenkant. Daarna nam hij het hangslot op, draai de met zijn gevoelige vingers de sleutel enige malen heen en weer en ging zwijgend terug naar zijn plaats. Hij drukte op de schelknop, en zei sober tot de bediende: „Laar deze meneer uit Nadat de deur achter de onthutste, onverstaan bare woorden stamelende, Strakey gesloten was, tikte Otis bedaard de as van zijn sigaar. Niemand, die hem op dit ogenblik had kunnen bespieden, zou aan zijn onbewogen, ontwrikbaar gelaat hebben kun nen ontwaren, dat Cardigan zojuist de grootste te leurstelling van zijn leven had doorgemaakt. Inte gendeel, een nauw merkbare ironische glimlach speelde een ogenblik om zijn lippen, terwijl hij te rugdacht aan die onvergetelijke middag in Amster dam, toen hij voor het eerst goed had begrepen, wat het bezit van de Judith en Holofemes voor hem zou betekenen. Geen ogenblik twijfelde hij er aan, dat het doek uiteindelijk in zijn bezit zou komen en in al zijn pracht in deze zelfde kamer zou hangen. Maar het zou tijd kosten en hij zou langer moeten wachten voor zijn liefste wens in vervulling ging. Hij strekte de arm uit en nam de telefoon van de haak. Tussen vele andere nummers op de naast zijn vloeiblad liggende lijst, vond hij dat van de privé-woning van de man, die meer vertrouwelijke zaakjes voor hem had opgeknaptde directeur van het beste detective-bureau ter wereld. Hij vroeg de huistelefoniste hem een directe verbinding met de stad te geven, zeker ervan, dat zijn gesprek niet zou kunnen worden afgeluisterd door de ver nuftige inrichting van het schakelbord. Meneer Parkington was thuis en kwam bijna on middellijk aan het toestel. „Zeg Parkington, ik heb een dringende zaak met je te bespreken. Wanneer kan je me komen opzoe ken?" „Nu dadelijk, meneer Cardigan." ,,'t Is zondagavond „Uw zaken gaan voor alles. Binnen een half uur ben ik op Riverside Drive." (Wordt vervolgd). de dag werking Hamsterwet 1939, zal op na de aankondiging in treden. Het zegt, in bewoordingen, wel ke op het eerste gezicht niet erg duide lijk zijn, dat de prijs van een bouwwerk verhoogd mag worden met alle stijgin gen van materiaalprijzen en alle verho gingen van lonen en andere arbeids voorwaarden, behalve de verhogingen welke bij de nu getekende cao over eengekomen zijn, Door deze formulering is een waar borg geschapen tegen de doorbereke ning van de loonsverhogingen. Tezelf dertijd is echter de mogelijkheid open gelaten om andere loonsverhogingen dan die nu zijn overeengekomen wel door te berekenen. Het blijft daarmee dus mo gelijk om bijvoorbeeld algemene loon maatregelen ter compensatie van prijs stijgingen in de bouwprijzen mee te ne men. Dit laatste geldt natuurlijk niet voor de compensaties voor de stijging van melkprijzen en huren, aangezien de ze laatste reeds in de nu getekende cao is opgenomen en hij de „Prijsbeschik- king Bouwbedrijf 1960" van doorbereke ning is uitgesloten. Deze formulering van het prijzen voorschrift is ook van belang voor de risicoclausule in de bouwnijver heid. Wij vernemen, dat de overheid deze risicoclausule zal blijven gebrui ken, doch daarin de wijziging zal aan brengen, dat voor latere doorbereke ning alleen loonsverhogingen van al gemeen en compenserend karakter in aanmerking komen. Daarmee vallen dus voortaan de loonsverhogingen uit de gedifferentieerde loonpolitiek niet meer in de risicoregeling. De algeme ne maatregelen, welke niet door be drijfstaksgewijze overleg tot stand ko men, vallen er voortaan buiten. De prijzenbeschikking bevat verder de bepaling, dat de doorberekening van de loonsverhogingen wel geheel of ge deeltelijk zal mogen plaats vinden voor werken, aangevangen voor 1 maart en nog niet beëindigd op 1 september 1960 indien wordt aangetoond, dat het niet doorberekenen in deze gevallen ertoe zou leiden, dat de onderneming als ge heel daardoor niet meer tot normale ex ploitatieresultaten zou komen. Hiermee doet minister De Pous dus de belofte gestand, welke hij tijdens de onderhan delingen over de doorberekeningskwes tie aan de aannemers had gedaan. De aannemers hadden echter geëist, dat niet per onderneming, maar per werk de kwalijke gevolgen van de doorbere kening zouden moeten worden aanvaard zitter van de Katholieke Aannemers- bond en de voorzitter van de Katholieke werkgeversverenigingen. Bemiddelings voorstellen van verschillende zijden kwamen aan de orde. De landelijke stakingsleiding maakt® bekend, dat het aantal stakende arbei ders op 35.700 werd geschat. 9 MAART, De ondertekening van de c.a.o. door vertegenwoordigers van of Christelijke aannemers- en bouwvak- patroonsbond werd uitgesteld. Bekeno werd gemaakt dat de ongeorganiseer de bouwvakkers een ondersteuning van de vakbonden zouden krijgen van ze® gulden per dag. Hier en daar moesten werkwilligen afzien van pogingen orïl het werk te hervatten. 10 MAART De Raad van Bestuur Bouwbedrijf sloot de Nederlandse chris telijke aannemersbond uit. De sugges tie van de katholieke organisaties overgenomen. Het Tweede-Kamerlid Andriessen trad op als bemiddelaa' om aan de hand van deze suggestie te pogen een oplossing te vinden. Een kort geding werd tegen de Staal aangespannen over de doorberekenings clausule, namens de Nederlands aan* nemers- en patroonsbond en de katho lieke aannemers- en patroonsbond sa' men met nog enkele andere betrokke nen. Dit korte geding zou 12 maart voof de Haagse rechtbank dienen. In de avond werd bekend, dat de re gering het voorstel van de heer Ah' driessen in het kader van haar politiek onaanvaardbaar achtte. Minister Pous deelde dit mee in antwoord °P de interpellatie van de heer Van Mas' trigt. De bewindsman vond met het re%el ringsstandpunt algemene instemming bij de Kamer en men zou zelfs kunnen zeggen, dat de minister een „open doek je" kreeg. Voorlopig zou de overhei° niet naar machtsmiddelen grijpen, doen zij heeft zo nodig maatregelen achter de hand, aldus de heer De Pous. 11 MAART. Een voortgaande uitbrei ding vande staking -werd gemel"' Eventuele organisatie van inzameling®r_ werd bij de stakingsleiding in overwe ginggenomen. Intussen werd in Am sterdam en Rotterdam stakende arbei ders ontslag aangezegd. 12 MAART. De stakingsleiding deel de mede, dat de bouwstaking nog ver der zou worden uitgebreid. Zij ver wachtte een strijd van lange duur. Voor de ongeorganiseerden overwoog de Haagse Advocaat mr. dr. K. Klaassen het aanspannen van een kor geding tegen de Staat en de vakcen trales, omdat zij worden belet aan he werk te gaan. 12 MAART diende vdor de president van de Haagse rechtbank het kort Se' ding, aangespannen door de aannemt'1'5' bonden tegen de Staat, het College var Rijksbemiddelaars en de leden van a college persoonlijk. Een voorstel van a president, beogende alsnog tot e® schikking te komen, werd door de r gering afgewezen. 16 MAART wees de president, jhr' mr. Witsen Elias in diens uitspraak eis der aannemers (om gedaagde te ve - oordelen tot het laten vallen van voorwaarde van niet-doorberekenina. af. Hij deed daarbij geen uitspraak o\ de rechtmatigheid van het stellen die voorwaarde. Hij woog de belang^ voo* de Staat, 'groter dan het belang van eisers. Hij deed eisers de suggestie, c.a.o. te tekenen onder protest en m voorbehoud van alle rechten. et Intussen was bekend geworden, dat n bestuur van de Christelijke Aannem®* bond enkele dagen tevoren was a» g treden, nadat tijdens een vergader' - de leden het bestuur hun vertrouw hadden opgezegd. 17 MAART kondigden de drie vake*'1' trales, NW, KAB en CNV, een land lijke steunactie aan. Eveneens 17 was er opnieuw overleg tussen aan mers en regering. Het bleek dat de ai. nemers het aanvullend contract beg fende de niet-doorberekening wel wit tekenen, als daaraan de bindende vu t waarde werd verbonden dat zij, m" j. de gewone rechter hen in het gelijk s len, alsnog het bedrag van de doorn kening op opdrachtgevers zouden j,. van partijen tegen elkaar af en achj-^ het belang van zijn niet ,ingrijpe_n_ V0jg nen verhalen. De regering wilde ter dat in dat geval het doorbere n ningsbedrag op de Staat zou wor verhaald. jt> Ook nu kwamen de regering e0egC aannemers niet tot elkaar. Van ringszijde werd nu gedacht aan 1,1 eCn regelen als het uitvaardigen van op de prijsopdrijvings- en hamste (,j. gebaseerde prysbeschikking. neerd met een bindende Ioonrege of eventueel een speciaal wetje. j, 19 MAART werd voor de daarop gende maandag weer een uitbrei gji van de staking tot een aantal plaa ge en enige wegenbouwobjecten a„0di' kondigd. Die dag kwamen, op ultGer ging van minister De Pous, ver'lttZgC' woordigers van do centrale wer jg vers- en werknemersorganisaties Den Haag bijeen zonder succes. D® sis voor verder overleg was „tut*' vervallen, toen de Raad van eaf<F' bouwbedrijf zijn standpunt handha» 21 MAART kwamen rechtstreeks^, het conflict betrokken ministers, rs- tegenwoordigers van de werkge en werknemersorganisaties in ,,0of' bouwbedrijf en de waarnemend zitter van het College van Rijksje- delaars in Den Haag bijeen, va gep geringszijde werd meegedeeld da prijsbesehikking zou worden ui tg® digd, die de eis tot afstand °0®eJj)e^ de risicoclausule door de aan7.aniSa' zou vervangen. De aannemersorg oV ties (uitgezonderd de N.C.A.B., het ogenblik geen gevolmacn vef» heeft en de Ned. Ver. van werkg- 0ji in het heibedrijf) tekenden de ®-a'n' t® der voorbehoud van alle rechw aanzien van de prijsmaatregel. 'Epsf], kingsleiding nam direct daarop jójU» regelen tot beëindiging van de met ingang van vandaag. „ncPfJ, 22 MAART. Waarschijnlijk *^,0° nog zal het College van Rijksbe laars de c.a.o. goedkeuren. ORANJESTAD (ANP) opgerichte Arubaanse Sleep- en - fif'-j maatschappij N.V., waarin .defi,fips Wijsmuller is geïnteresseerd, is het bezit gekomen van een cfm die zeesleepreizen kan maken- ste tocht, zo bericht men uit als een reden voor deze doorberekening, zal naar Hongkong zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4