35 km ver HOE U DE FLORIADE 1MOET DOEN1 N' Wonderen van natuur en wetenschap Floriade Tentoonstelling; in twee delen, een rozenshow, een beeldhouw- tentoonstelling, bloeiende bollen, heempark, de Clusiushof, „Bos en Veld", Tuinen der Volkeren Ui D Florida? Niet alles tegelijk willen DINSDAG 22 MAART I960 Wanneer u de Flpriade, dit machtsvertoon van de natuur, wer- m ^-<v u- ,v kelijk aandachtig hebt ondervonden, zal niemand u iets wijs behoeven te maken over tuinbouw. U hebt het hoogst persoonlijk kunnen aanschouwen, en al blijft het eigenlijke wonder verborgen, het uiterlijk proces van kiem tot kracht valt toch in allerlei stadia gade te slaan. Overal wordt bovendien, desgewenst, mondeling toelichting gegeven. Elders treft de lezer eert advies aan hoe de Floriade te „doen" wij beperken ons hier tot een globaal overzicht van wat deze manifestatie allemaal behelst. De Westzeedijk scheidt het terrein in twee delen: het Park aan de Maas, en de noordelijke driehoek met de grote hallen en andere gebouwen, ook wel voorterrein genoemd. De hoofdingang ligt aan dit voorterrein, vlak naast museum Boymans-Van Beuningen. Jac. Kleiboer Tropische kas Feiten ZWERVEND OVER DE FLÓRIADE Bloemennlatoaus zorgen al direct voor een fleurig welkom. De tuin van not museum is aangelegd als rosarium, dat natuurlijk pas in de zomer tot volle Rlorie komt. Op dit rosarium Is ook Plaats ingeruimd voor een gedeelte van Chart.well's rozentuin, het landgoed Van Sir Winston Churchill. Andere lan den nemen aan deze rozenshow eveneens deel. Verder zult u tal van beelden op merken, die tezamen een grote open- luehtexpositie vormen. Ruim 160 sculp turen, van Rodin en Maillol tot Moore pn Marini, staan over de hele Floriade 9i'gesteld. In de nabijheid is een pavil joen gewijd aan bloemen en planten in de Bijbel, een bijzonder interessant fa cet van deze gigantische tuinbouwwereld. Na even een blik geworpen te hebben °P het massieve Dijkzigtziekenhuis komt h in „Voedt u goed", de afdeling, waar de Nederlandse prestaties in dc groen ten- en fruitteelt worden gedemonstreerd. Zowel glascultuur als teelt in de volle Rrond zijn vertegenwoordigd. Mechanisa tie en veilingen completeren het geheel, yp de rese-arch. proefstations en we tenschappelijke instituten is de ken spreuk van de Floriade, „van kiem tot kracht" speciaal van toepassing. Dit element beschouwt men dan ook als de *iel van de hele tentoonstelling. Buiten is dan nog op een inzending van de Nederlandse bloemisterij en de bloembollenkwekers te zien, hoe de cultuur van rozen, anjers, fresia's etc. onder glas wordt bedreven, ter wijl de Ahoy- en Energiehal geheel in beslag genomen ziln door de eerste grote binnenexpositie, gewijd aan de bolbloem. Dat feest moet u maar lie ver zelf gaan zien, want alle bloemen Worden pas donderdag en in de nacht voor de opening door 200 man in de grond gezet. Nog 8 tussentijdse ten toonstellingen worden in de iwee hal len gearrangeerd, o.a. gewijd aan de lente (cyclamen, irissen, orchideeën), Hollands tuin, exotica, de roos. bota nische tuinen, de dahlia en andere herfstge wassen. De Westzeedijk passeert men via een brug of. als u wilt, per gondel, om dan wederom door de immer stralende bol- bloemen te worden begroet. Voor de jubilerende „Algemeene Vereeniging" is een ereplateau gereed gemaakt, cn daarnaast z\jn er particuliere cn collec tieve inzendingen. De voorjaarsbollen- wei aan de Kievietslaan is vrij toegan kelijk. Elders kunt u zien, hoe een mo- deltuin er uit behoort te zien. I.aat u door deze aanblik niet van de wijs brengen, want hier zijn hoveniers van klasse aan het werk geweest. Daar naast is een kruidentuin te bezichtigen, niet te verwarren met de Clusiushof. waar ook honderden kruiden zijn sa mengebracht. Een bijzonder aardig tafereel vormt ,v éwwüSmr. -W.lf fepifo N§i de achttiende-eeuwse tuin voor het Hee- renhuys. Van het stijve patroon der afdeling Bos en Veld is een brug gemaakt van doorgezaagde boomstammen. Dit gedeelte zal pas in de zomer op zijn groene hegjes gaat toch een grote be koring uit, en het water daaraan gren zend maakt de idylle compleet. Ook liet huis zelf fleurt op door deze entou-1 rage. In enkele vertrekken van het ge- bouw heeft De Antiekbeurs een meu beltentoonstelling ingericht. Op „Bos en I Veld" zijn honderden inheemse planten en bloemen verzameld, en de Konings hof is een vorstelijk kleinood van na- J tuur-lüke pracht. Een groot gedeelte van het park I wordt ingenomen door de inzending „Tuinen der Volkeren". Amerika, Bel- I gië. Frankrijk, Luxemburg, Nederland, West-Duitsland en Zweden zijn de deelnemers. België eert daar Guido Gezelle, de dichter van „mij spreekt de blommc een tale", en Zweden wijdt zijn bijdrage aan Linnaeus toe. West-Duitsland demonstreert zijn op vatting over „wonen in het groen terwijl de Verenigde Staten 300.000 dollar hebben geïnvesteerd in een ex positie, die een imposant beeld geelt van de hedendaagse stand van de Amerikaanse tuinbouw. Het middel punt daarvan is een moderne bunga low, voorzien van alle noviteiten die op huishoudelijk gebied maar beschik baar zijn. Daartussen loopt men door een lange allee, geflankeerd door rhododendrons, en door de bomen van de afdeling bosbouw en hout. Veel hebben wij op onze wandeling on vermeld moeten laten of slechts even aangeduid. Het overige zij gaarne aan de bezoeker overgelaten. Wel willen we hier nog de heren J. Schipper en ir. M. J. Vroom noemen, respectievelijk lei der van het bouwbureau en tuinarchi tect, die voor het algehele aspect ver antwoordelijk zijn. Een belangrijk aan deel heeft ook architect J. B. Bakema geleverd door zijn ontwerp voor de bouwkundige elementen. Deze bestaan ocussennarcissen en vroege tulpen beheersen nu het beeld nog van de Floriade. Een hoekje van het Park met bloeiende crucussgn. IJ/' e ving en ergens een formule f/y op, die het gezichtsbereik zou uitdrukken van het mense lijk oog. Deze formule zou luiden: de afstand (in kilometers) is gelijk aan de wortel uit het getal 13 vermenig vuldigd met de hoogte (in meters), waarop men zich bevindt. Toegepast op de Euromast krijgt men het som metje: afstand V 13x100 ofwel ruim 35 kilometer. Mits het zicht hel der is, klopt deze berekening wel ongeveer met de feiten. Met het blote oog kunnen Breda, de duinen en Den Haag gezien worden, met een kijker de Utrechtse dom en zelfs soms de hoogovens van IJrnuiden. mooist zijn. uit reeksen opeengestapelde holle be tonblokken, die zich als doorzichtige, en toch voldoende scheiding suggere rende, coulissen door heel het park slingeren. De Floriade wordt voorts nog opge luisterd door diverse waterpartijen, een electrlsch carillon op een der singels, en andere speelse trekjes. En ook zult u ergens de fototentoonstelling „The Fa mily of Man" aantreffen, die wel een onduidelijk verband onderhoudt met tuinbouwcultuur, maar dit kan tenslot te ook gezegd worden van een carillon. En om die reden zou men ze nog niet willen missen. De Euromast biedt niet alleen een prach tig uitzicht over de Rotterdamse havens, men krijgt er ook een uniek totaalbeeld van de Floriade. De strakke lijnen van de 18-de eeuwse tuin, vóór het oude heren huis, krijgen van deze hoogte gezien nog extra accent. (foto Rotgans) Het is dus weer Jac. Kleiboer. Evenals met Ahoy en de E 55 blijft zijn naam ver bonden met de Floriade, hoe deze ook mag uitvallen. Zelf is hij van het succes rotsvast overtuigd. Hij gelóóft eenvoudig in de attractie, die een dergelijk soort tentoonstel ling voor iedereen moet hebben. En dan praat hij over de glorie van de. bolbloem, maar de groei van een komkommer kan hem evenzeer tot lyrische uitlatingen verleiden. Welke van de drie ten toonstellingen hij het liefst heeft voorbereid, vertelt hij uiteraard niet, want zonder diplomatie kan ook hij het in zijn werk geen ogenblik stellen. Wel soms zonder logica. Het is meermalen gebeurd, dat hij redelijke argumenten van zijn medewerkers volkomen ne geerde en liever afging op eigen intuïtie. De intuïtie won het dan van het gezond verstand. Maar zoiets maakte de samenwerking er uiteraard niet eenvoudiger op. Jac. Kleiboer ziet de betekenis van de Floriade vooral in het con trast van de idylle te midden van het rusteloze leven rondom En het water van de Maas zorgt dan voor een ongekunstelde climax Want de rivier rekent hij tot een wezenlijk bestanddeel van de ten toonstelling, een element, dat juist de spanning oproept tussen de rust der natuur enerzijds, de dynamiek van de haven anderzijds. Zo spreekt Jac. Kleiboer over zijn Floriade. Zijn trots is te begrij pen. Rotterdam toont zich inder daad van een onvermoeide zijde het koestert een vreemde schat in zijn midden, en in deze paradox steekt op zich al een verdiensté. Hoe bekend de Floriade nog vóór de opening over de hele wereld al was, illustreert wel de brief, die het secretariaat dezer dagen ont ving uit Spanje. De bezorging be rustte echter op een abuis. Het schrij ven was bestemd voor een adres in Florida. a ettelijke omzwer vingen over de 40 ha van de Floriade menen we u enige advie zen te moeten geven. Daarbij gaan we ervan uit, dat u niet tot de vak zonder u te verdiepen in tabellen, cijfers of uitvoe rige explicaties. Buiten en in de Energiehal maakt u vast wat kleurenfoto's hebt dan een ruime pauze wel verdiend en als u lang ge noeg rust neemt, springen van bloempftrtijen zon- vanzelf een aantal dingen naar voren die u nader zou willen bekijken. Zijn er dat erg veel, dan moet mensen hoort die vin- ^.er de bordjes met La, den zelf hun weg wel tijnse namen uit te spel- maar tot de geïnteresseer- 0 gewone zwart- de leken: een groep die witjes van een mooi pa- vermoedelijk bijna alle van de mensen), niet-vaklui omvat, want U wandelt langs de ko- wie is niet geïnteresseerd ninklijke oranjeboompjes in wat leeft en groeit? de vorstelijke kassen bin- Maar past u op, dat u nen en werpt een vluch- zich door uw belangstel- tige blik binnen de muren ling niet laat meesleuren van de Clusiushof. En als in een stroom van details, u daarachter, bij de coni- die ieder op zich uw in- ferenbosjes van de boom- teresse kunnen hebben, kwekers een merel ziet maar waarvan de combi- rondstappen met wormen natie beslist te machtig in de snavel, blijf dan zal terugtrekken in de wordt. Want dan gaat u even onopvallend kijken kassen van Aalsmeer wp niet naar huis met blijde in welke struik hij ver herinneringen aan een dwijnt: als het niet te fleurig geheel en een aan- druk is kunt u dan mis- tal hoogtepunten die u schien even kennismaken bijzonder getroffen heb- met een nest vol gapende ben, maar in een stemming jongen maar kijk niet V8n doffe neerslachtig- naar het naambordje van determineren en de meest eP Wandel eerst gelukkigen blijven doel- Eigenlijk moet u het in door naar de tropische - twee etappes doen, liefst kas vol grillige oerwoud met een dag of wat tus- planten en naar de afde- senruimte; als dat niet ling van de bosbouw, kan, maakt u de twee ex- waar u zo mogelijk de cursies op één dag: de brandtoren beklimt, om- eerste vroeg in de mor- dat u toch nog fit bent gen en de tweede 'smid- en omdat u er uit kunt dags, met daartussen een kijken over de buiten u onverbiddelijk selecte ren: u hebt nog maar en kele middaguren, dus een handvol onderwerpen is voldoende. Voor de een zal daar de tropische af deling bij zijn, voor de ander het rosarium; som mige weetgierigen zullen heel de middag besteden aan de centrale inzending van de research, terwijl de bloemenliefhebber zich zelf een groententuintje heeft, zal zich wijden aan de Westlandse inzending, de natuurliefhebber zal misschien alleen het heempark willen uit- loos rondzwerven om systeemloos te genieten van kleuren en vormen. Op die tweede rond wandeling gaat u pas echt fijnproeven: de eerste trip heeft u vertrouwd ge maakt met de situatie: u ruime pauze. De eerste landse paviljoens en de w°rdt niet meer in ver keer begint u dan met strakke lijnen van de J probleemloos rond te 18de eeuwse tuin, vlak wandelen en op willekeu- naast de natuurlijke bos- rige plaatsen rustig te jes van het heempark gaan zitten, daar waar u een mooi tableau voor u hebt of waar juist een aanlokt gaat u dan lang- u dan zonder schade alle bankje in de zon staat, zamerhand in de richting interessante wetenswaar, van de Euromast, om een j—•-> stukje te eten of om al leen maar uit te zien over het panorama van Rotter dam en zijn havens. warring gebracht door de entourage, maar u hebt er juist houvast aan. Doel- gericht gaat u door het ,.Bos en Veld". Langs de fraaie park naar de uit- route die u het meest gezochte afdelingen, waar Terloops gluurt u even in de kassen met groenten en bloemen en in de hal len van de wetenschap pelijke afdeling, maar digheden kunt indrinken. Nog één ding: trekt u vooral gemakkelijke schoenen aan, want het is een hele tippel. en van (lc meest „aparte" inzen dingen op de Floriade is de grote tropische kas. Men komt daar var het Hollandse voorjaar buiten ineens midden in het tropische oer woud terecht. Er is zeifs een originele Papoea-hut uit Nicuw-Cluinea, althans een waarheidsgetrouwe kopie Dc in richter van de kas, de Amsterdam mer G. .1 Kierscb ontwerper van o.a het lUjnslmrgsp bloemencorso vertelde ons, dat er vijfduizend ver schillende planten staan, allemaal af komstig uit. de Nederlandse Horti Botanici Ze zijn aangebracht op een ondergrond van grillig gevormde boomstammen, dit tot het vaste ten toonstellingsmateriaal van de arran geur behoren In de kas kan men o.a. koffie-, thee- en caeaopianten zieij gloeien; zelfs is er een savvah met op schietende rijst. I)e hele sfeer is tro- niscri, behalve de temperatuur- -men hoeft voor de planten niet vast te houden aan wat De Bilt onder tro pisch verstaat, n.l. 30 graden C.; van laar. dat men terwille van de be zoekers met tien graden minder vol staat. Buiten de kas is een verwarmde vijver aangelegd waarin o.a. dc Vic toria Regia een plaats heeft gekregen. eer dan een kwart miljoen is op de Floriade besteed aan de in zending van de wetenschappelijke instituten. De kern van deze inzending is ondergebracht in de Ahoy-hal, waar men het ten toonstellingsmotto „Van kiem tot kracht" levende werkelijkheid ziet worden: er staan kiemtafels opgesteld, waar zowel de kleinste zaadjes die van de orchidee als de grootste de kokosnoten tot leven worden gewekt. Men krijgt er ook een kijkje onder de grond, in het domein van mollen en wormen. Deze laatste kan men zelfs horen: in een smalle, hoge bak bevinden zich enkele wormen, die in hun lichaams holte een klein stukje zilverdraad met zich meedragen, dat radio-actief is gemaakt. De straling die de wormen uitzenden kan met een geiger teller worden beluisterd. Het bollenlaboratorium gunt de bezoekers een blik in de electronenmicroscoop, die zelfs de virussen zichtbaar maakt. Om iedereen in staat te stellen, het microscopische beeld waar te nemen, wordt dit overgebracht op een televisiescherm. Een van de grootste wonderen van natuur en wetenschap is de meristeemcultuur van bloemplanten. Men heeft ontdekt, dat pianten die zijn aangetast door virussen, in hun uiterste punt virusvrij zijn. Dit z.g. meristeem of vegetatiepunt, dat ongeveer 0,2 mm in doorsnee is, wordt van de plant afgenomen en op een speciale voedingsbodem tot ontwikkeling ge bracht. Op deze manier weet men virusvrije planten te kweken! Buis- ies met pas geïsoleerde en reeds groeiende meristemen zijn op de ten toonstelling te zien. Zaden en stekken het blijkt al uit de meristeem- cultuur zijn niet dc enige middelen om tot nieuwe planten te komen. Sommige soorten kunnen zelfs heel gemakkelijk door middel van stukjes blad worden voortgeteeld: deze worden op eep goede voedings bodem gelegd en na enige tijd ontstaan er kleine plantjes uit! In de afdelingen van de wetenschap zal men van de ene verbazing in de andere vallen. Zo wordt in de wetenschappelijke kassen die men temidden van de „eetbare tuinbouw" vindt, gedemonstreerd boe men bij een plant het aantal chromosomen tracht te verdubbelen. Dat is vooral van belang als men een gekweekt ras dat een dubbel lantal chromosomen heeft -— wil kruisen met een wilde plant, die maar ;en enkel aantal heeft. In deze kassen ziet men ook tomaten groeien in water. Uiteraard zijn daar de nodige voedingszouten in opgelost inaar uit het feit, dat in hetzelfde water goudvissen zwemmen blijkt wel, dat de plant met weinig tevreden is! entrees, gelegen e Floriade heeft vijf De hoofdingang is naast museum Boymans-Van Beuningen, en verder kan het pu bliek kiezen uit de ingangen bij het Erasmiaans gymnasium Wytemaweg waar ook het kantoor is gevestigd) de Westzeedijk bij het Noorse kerkje, de Parkkade achter het ventilatiege bouw van de tunnel, en de Wester laan. De Euromast is alleen via het tentoonstellingsterrein bereikbaar. Automobilisten kunnen zich houden aan de borden die overal in de stad worden aangebracht. Wanneer zij de richting Maastunnel aanhouden, ko men zij het dichtst in de buurt. Rot terdam is zo vriendelijk met de metro- aanleg nog tot oktober te wachten. De directie van de Floriade garan- deert voldoende parkeergelegenheid. Treinreizigers nemen bij C.S. de tramlijnen 5 of 14, bij station Blaak 10, 17 of bus 31, hij station Hofplein tramlijn 11. Tussen Zestienhoven en de Floriade rijden buksen. De toe gangsprijs bedraagt voor volwasse nen f 2.25, 's avonds na 6 uur f 1.50. Voor kinderen beneden 16 jaar zijn deze bedragen resp. f 1,. en f 0-75. Passe-partouts voor de gehele duur der tentoonstelling kosten f 10,-, na 15 april echter f 15,-. Voor de Euromast gelden de vol gende tarieven: volwassenen f 1.50, kinderen beneden 15 jaar f 0,75 en schoolkinderen in klasseverband 1 0.60. De Floriade is zowel 's zondags als in de week geopend van 9 tot 24 uur. De avondverlichting belooft iets bij zonders tc worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 7