EUROMAST MONUMENT 1—.van KOOPMANSGEEST— Het hoge kraaienest en de kombuis beneden de kajuit en de iglo LIFT STIJGT ALS EEN VLIEGTUIG Driemaal boven afgrond Gondels van Expo DE STAD EN HET WOELIGE WATER RUSTIG AMUSEMENT P. Hoonhout DINSDAG 22 MAART 1960 (Joto Rotgans) llllllllllllllllimillllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIU Hij is al lang een vertrouwd element geworden in het stedelijk silhouet: «de slanke Euromast, nieuw hoogtepunt van Rotterdams doorzettingsvermogen en Rotterdams élan. Als een in beton belichaamd uit roepteken achter het devies van deze stad „steiker door strijd" domineert hij zijn omgeving tot ver in alle wind richtingen. De Koopmansgeest vair de Maasstad heeft met de Euromast een monument voor zichzelf gescha pen, een blijvend getuigenis van eigen kracht en eigen durf. Maar boven op de toren kunnen de captains of industry, de keiharde businessmen, tevens eens afstand nemen van het wereldje waarin zij zwoegen. Ze zien het terrein van hun dagelijkse arbeid dan in de juiste verhoudingen, en in het perspectief van dit rijkgescha keerde panorama zullen zij de betrekkelijkheid van hun koninkrijkjes beseffen. Tegelijkertijd echter zullen zij zich des te sterker aangetrokken voelen door de winstgevende beloften, die achter de horizon wachten om te worden ingelost. En vormen stad en haven, honderd meter daar beneden, niet een ideaal décor voor het afsluiten van nieuwe contracten, voor de verwerving van opdrachten, kortom voor de creatie van liet juiste klimaat tussen de Rotterdamse zakenman en zijn gewaardeerde gast? Aan de ene kant het statisch beeld van de stad, een stad zó vol van steen, dat het groen der natuur daartussen geheel verstikt lijkt, en aan de andere kant het beweeg lijke water, de nooit rimpelloze rivier, waarop schepen van allerlei vorm, formaat en nationaliteit een druk, leven dig verkeer onderhouden. Ieder ogenblik is het panorama anders. De Maas is de bron waaraan Rotterdam en een goed deel van het land dagelijks het leven danken; van deze waarheid raakt de toeschouwer pas op de Euromast ten volle doordrongen. De energie die hier ontplooitd wordt Toen de plaats, waar de Euro mast uit de grond zou rijzen, nog een ongerept stuk tunneltalud was, zo omstreeks augustus 1958, waarde daar soms een eenzame figuur rond, als om aan te kon digen, dat er iets stond te ge beuren. Dat was de de heer P. Hoonhout, timmerman - maat- voerder, in dienst van het aan nemersbedrijf J. P. van Eeste ren n.v., een der eersten, die di rect bij de bouw van de toren betrokken was. Geen fase heeft hij overgeslagen; iedere meter dat de mast als een betonnen paddestoel de grond uitrees, volgens het befaamde glijbekis- tingssysteem, schoof timmerman Hoonhout mee de hoogte in. Totdat de aarde ruim 100 meter onder hem weggezonken was en architect H. Maaskant vrijdag middag 27 maart 1959 kon mede delen, dat precies om één minuut vóór drie uur het hoogtepunt was bereikt. En we troffen deze werker van het eerste, en ook van het laatste, uur dan ook op de trans van de toren, honderd meter boven Rotterdam, tegen de ach tergrond van een bedrijvige ha venstad. De houw van de Euromast interessant karwei geweest. „Dit maak je nooit .meer mee, iets zo aparts als hier is gebeurd," zegt hij er zelf van, maar direct voegt hij daar aan toe, dat er voor hem persoonlijk nog wat minder prettige herinneringen aan verbonden zijn. Want driemaal gebeurde het bijna, dat hij naar bene den viel. Eenmaal bracht de snel toegestoken hand van een collega redding, twee keren wist de heer Hoonhout zelf het evenwicht te hervinden. Tot nu toe heeft hij deze belevenissen maar voor zijn vrouw verborgen gehouden, maar nu het werk aan de Euromast is afgelopen, bestaat er geen reden meer ze langer te verzwijgen. Een los juk werd hem de eerste maal bijna loodnottig, toen hij tijdens de tocht omhoog daarop argeloos zijn voet wilde plaatsen. Een collega schoot juist bijtijds te hulp, en bovendien droeg Hoonhout op dat ogenblik een veiligheidsgordel. Êen volgend benauwd ogenblik brak aan, toen hij met een houtboor te ver doorschoot juist boven de gapende afgrond van de liftschacht. De schrik werkte pas uren later uit, toen hij door een tijdelijke verlamming werd getroffen. Op het ogenblik, dat men Jiem naar huis wilde laten vervoeren, werkten zijn spieren plot seling weer normaal. En de derde maal tenslotte werd hij door een electrische stroom bijna verdoofd toen hij op 100 meter hoogte zat te werken. Op het laatste ogenblik wist hij de ijzeren bout, die hem die stroom bezorgde, van zich, af te werpen en zo voor de derde maal aan de dood te ontkomen. Toch heeft Hoonhout geen vrees. Wanneer het hard waait, schom melt de Euromast op zijn fundament, iets wat de werkers in de top met ontgaat. En anders merken ze het thuis wel aan hun zeebenen, waar de cadans dan nog in zit. Maar ook dat '-.an de heer Hoonhout geen vrees inboezemen. Hij weet trouwens veel te goed, welke waarborgen getroffen zijn om catastrofen, menselijkerwijs gesproken, uit te sluiten. Aan de kant waar het restaurant het minst uitsteekt, is de schacht van gewapend beton gemaakt. Tien bundels stalen draden van 100 meter lang zorgen voor vol doende tegenkracht om de zaak in evenwicht te houden. De Euromast is berekend op windkracht 12een natuurverschijnsel, dat volgens het K N M I eens per 200 jaar voorkomt. is voor hem natuurlijk een machtig gangspunt aangeland. Daar is dan keus tussen verschillende mogelijkheden. Waarschijnlijk zult u direct het panorama willen zien, hetzij buiten hetzij achter glas. In de open lucht moet u even aan de wind wennen, die op deze hoogte nooit verstek laat gaan. Ruim 500 mensen kunnen zich tegelijk op de platforms bevinden. Binnen zijn dan twee restaurants, amfitheatersgewijze ingericht en toepas selijk ,,Het Kraaienest" genaamd. De keuken heet uiter aard Kombuis". Boven de top van de mast rijst nog een 15 meter lange vlaggestok uit, ook tot dit doel in gebruik, maar waarin het publiek tevens een gestyleerde tulp gelie ve te zien. De twee liften stoppen ook op dertig meter hoogte, waar nog een belangrijk element van de Euromast te bezichtigen is: de stuurhut met brug, geheel ingericht door jonge leerlingen van de bedrijfsschool van Wilton- Fijenoord. Kompas, stuurwiel, telegraaf, echolood, radar, enfin, alle moderne navigatiemiddelen hebben hier een plaats gekregen. Zü symboliseren nog het sterkst de verwantschap tussen toren en haven(stad). H. St. In ruime mate zal het publiek zich nog op andere wijze kunnen verpozen dan door de aanblik van de pracht det natuur. Met hongerige magen en dorstige kelen word^ overal rekening gehouden. Zowel snelle snacks als uit gebreide maaltijden staan ter beschikking in zeer afwis selende entourages. In gondels op twintig meter' boven de grond zal een groot deel van het tentoonstellingsterrein onder zicj1 voorbij kunnen zien schuiven. Het is dezelfde gondel- baan, die ook op de Expo zo'n attractie vormde. Cap®" i ï- 9 Personen per uur. Ook drié treintjes, e)K plaats biedend aan 60 personen, zullen herinneringe" wekken aan de Brusselse wereldtentoonstelling. ÖPhet Ahoyterrein staat een gebouw, waar men zich door een druk op de knop kan voorzien van fruit en bloemen ,i" verpakking. Daarnaast is een populair café-restaurant i"' gericht, waar ook gehaaste bezoekers terecht kunnen. Pa" is er natuurlijk het Ahoy-restaurant met de snackbar ,,D°0' biet en ook het tunnelpaviljoen is in de Floriade opg?' nomen. Het voormalige koetshuis van Het Heerenhuys lS herschapen m een gezellige schenkerij, „De Postillon" Sf' naamd. Voor kinderen staat ,,De Hooibergen" ter beschik' king, een waar paradijs met een landelijke allure. Verder kan op verschillende plaatsen worden gepicnict, hetzij °P de vele banken, hetzij direct aan het water op een de" gazons. Wel schijnt het ons toe, dat er best wat meer banken met leuningen hadden mogen staan, maar goed« misschien wordt aan dit verlangen later nog tegemoetge? komen. Tenslotte is er in de noordoostelijke hoek van ke* Park een overdekte hal opgetrokken, „Florahoy" getiteld voor ontvangst en bijzondere gebeurtenissen. Het publiek kan hier tevens een schuilplaats vinden tegen eventuef1 slecht weer. Internationale orkesten treden er de "e,e dag op, zodat „Florahoy" tot een feestelijk trefpunt ka" uitgroeien. F Luidruchtige centra zal men op de Floriade nerge"? aantreffen om, naar het woord van Jac. Kleiboer, "e karakter der tentoonstelling geen geweld aan te doen. imiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNimmiiin manifesteert zich naar ons gevoel nog altijd het treffendst in de kleine, dof pruttelende sleepbootjes, die, kordaat als terriers, een kolossale koopvaarder door het water voort zeulen. En overal kranen, bokken, los- en laadbruggen, dokken, kortom het ganse gecompliceerde instrumentarium! waarmee Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen de inter nationale scheepvaart naar zich toe lokken. De tweede havenstad ter wereld spreidt baar macht en vermogen glorieus ten toon, en niemand die zich aan de grootsheid van deze aanblik zal kunnen onttrekken. Ook hij niet, wiens ogen gewend zijn aan fijnzinniger taferelen. Wel zal hij misschien nog meer behagen vinden bij het aanschouwen van het kleurige palet aan de voet van de Euromast: de Floriade, vrijwel de enige natuuroase die in de omtrek te ontwaren valt. Fascinerend is het hoe het intense weg verkeer vlak voor het tentoonstellingsterrein in de grond verdwijnt of er uit komt kruipen. De Euromast staat juist tussen de tunnel en het water, een plaats die geraffineerd is gekozen, maar ook de nodige technische problemen op wierp. Bovendien moesten tal van kabels verlegd wor den voor de diepe bouwput, waarin 132 betonnen hei palen de toren zouden schragen. Nadat de gemeente raad financiële steun geweigerd had zeer tot verdriet van secretaris J. Hasper, die zich zo enthousiast voor het plan had ingezet maar wel de grond beschik baar wilde stellen, kon toch, toen bleek dat het bedrijfs leven zelf de benodigde 3,2 miljoen gulden bijeen dacht te kunnen brengen, het spectaculaire werkstuk beginnen. Heel de bevolking leefde mee met de groei van het bouwsel, terwijl het poliofonds vruchten plukte van de ,,Dan"-actie. In drie weken was de paal op hoogte, en op het hijsen van het 240 ton wegende stalen restaurant pa deden zich voor de belangstellende toeschouwers geen bijzondere evenementen meer voor. Maar binnenin ging het werk in hoog tempo door teneinde vrijdag de eerste bezoekers te kunnen ontvangen. Aan de Euromast zijn m totaal 183.000 manuren besteed, verdeeld over ruim 15 maanden. Men bezoekt de toren natuurlijk op de eerste 'plaats om het uitzicht, maar er is in dit merkwaardige bouwwerk zelf ook heel wat te beleven. Om te be ginnen is er aan de voet de zogenaamde Kajuit met een cafetaria voor 60 personen. De tocht naar boven per lift, snelheid 4 meter per seconde, is een sensatie op zich. De druk op de trommelvliezen zal u, juist als in een vliegtuig, doen slikken, maar op dat ogenblik gaan de deuren al weer open en bent- u zo'n kleine honderd meter boven uw uit- et „pièce de milieu" van de Floriade" is de „Euromast". Technische gegevens: Hoogte 119 m; schachtdiameter 9 meter; restaurant (het „Kraaienest") 215 zitplaatsen; omloop om restaurant 160 staanplaat sen; uitzichtplatforms 520 staanplaatsen; „kajuit" 60 zitplaatsen; liftsnelheid 4 m per sec.; capaciteit van twee liften 900 personen per uur; stuurbrug 30 m hoogte. (Uitbouw aan onderste helft van de mast, op de tekening ter wille van de duidelijkheid weggelaten, zie foto). De betekenis van de in de tekening geplaatste cijfers is: 1. restaurants (het „Kraaienest"), 2. keuken (het „Kombuis"), 3. navigarium, 4. ruimte voor techn. apparatuur, 5. liftmachinekamer, 6. lichtschachthuis, 7. nood- trappenhuis, 8. „kajuit" met „Iglo", 9. expeditie en voorbereidingskeuken, 10. ruimte voor techn. apparatuur, 11. hoog- en laag spanningsruimte. Op deze dwarsdoorsnede is de mast in tweeën „geknipt". Als men aan neemt, dat men het onderste deel van de voorzijde beziet, dan ziet men van het bovenste deel de achterzijde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 8