Monsieur K is niet meer zo joviaal als vroeger Lezen Persoonsverheerlijking is in een nieuwe vorm terui H D H D i D D Grondwet Vijfde Republiek wordt ingrijpend gewijzigd c DE YOGI EN DE COMMISSARIS In 1958 kritiek op De Gaulle Gevaarlijke gast ^JB Besluit van de Uitvoerende Raad der Franse Gemeenschap te Parijs J 1 MJ Nederlandse films naar buitenland V B buitenlandse KRONIEK MM Vinea Domini Jeugdromance krijgt na dertig jaar blij besluit Gizella Orlowski uit Boedapest trouwt bij volmacht met Henk Leushuis Stépels brieven Misrekening Tulpenkoefs van Isfanboe! naar Floriade Onvoorzichtig overgestoken Examens DINSDAG 22 MAART Ivuo Amsterdam, 22 maarl De ..Monsieur K die morgenochtend om elf uur op het Parijse vliegveld Orly landt, is ernstiger en ook minder toegankelijk dan de Khroesjtsjev, 'e ons de eerste jaren na de dood van Stalin is ge schilderd. Het is waar: nog altijd benadert hij de Politiek liever van de experimentele dan van de doc trinaire kant (met een incidentele uitschieter naar het domein van de communistische theorie) en de ietwat rustieke vorm van humor, die hij zo lange tijd aan de 'Jag heeft gelegd, heeft hem niet verlaten. Maar de dagen, dat iedere buitenlandse verslaggever, die in Moskou arriveerde, als het ware kon verwachten, dat hij Khroesjtsjev binnen de 24 uur kon gadeslaan in een van zijn wereldberoemde conférences, zijn definitief voorbij. Michel 1 atu, de Moskouse correspondent van •.Le Monde heeft dezer dagen beschreven welk een bijna plechtig verloop de zeldzame verschijningen van Khroesjtsjev in het openbaar thans hebben: „Tussen twee indrukwekkende hagen genodigden komt hij langzaam binnen, verbluffend klein en corpulent, en altijd een paar stappen vóór op het peleton der pre sidiumleden. Hoe kort zijn benen ook zijn, hij beweegt zich met gemak Het massieve en zeer bleke gezicht, waarin een grote wrat bij een der neusvleugels opvalt gaat over in een reeks onderkinnen. Twee uiterst kleine helderblauwe oogjes kijken naar links en naar recht; terwijl de ronde, glimmende schedel enkele timide groetbewegingen schetst". Het is niet langer zo. dat hij zijn politiek fórmuleeit in een alcoholische roes; sind: jaar en dag is hem mineraalwater voorgeschreven. Zijn aanvankelij ke neiging om de politieke hansworst uit te hangen kwam voor een deel voort uit onzekerheid. Tegenover Averel] Harriman heeft hij Zelf bekend, hoe na Stalins dood de he le generale staf van het Kremlin als Verweesd achterbleef. „Ik heb gehuild: Per si0t van rekening zijn wij allemaal zijn leerlingen geweest". Maar in een land, waar de mogelijkheden om zich Dat do topconferentie tussen Oost en West pas in mei van dit jaar wordt gehouden, is het werk van Re Gaulle Toen Eisenhower eind sep tember vorig jaar, na zijn besprekin gen met Khroesjtsjev te Camp David, zijn bezwaren tegen een ontmoeting van de regeringsleiders had laten val len. drongen vooral de Britten er op aan. dat die ontmoeting nog vóór het einde van 1959 zou plaats hebben. Maar de president van Frankrijk wilde daar Piet van weten. Hij wilde nog enige Plannen verwezenlijken vóór hij met de andere drie leden van de Grote Vier aan een conferentietafel zou plaats ne men. Het prestige van Frankrijk, dat hl de Vierde Republiek zo veel gele den had, moest eerst nog aanzienlijk Versterkt worden. De Gaulle had zich vooral drie doeleinden gesteld. Op de eerste:-plaats moest Frankrijk aan de topconferentie deel kunnen ne men als een atoommogendheid. De transen moesten hun eigen atoombom hebben. ids 13 februari j.l., toen in de Sahara de eerste Franse atoomex plosie plaats had, kan Frankrijk zich inderdaad een atoommogendheid noe men, al kan het zich, als zodanig, in de verste verte niet meten met Ameri ka- Rusland en Engeland, drie staten die zowel over A- als over H-bommen leschikken en die bovendien raketten neboen om deze kernwanens naar het mandig oei te brengen. De Franse atoomexplosie heeft althans de Franse nationale trots versterkt, en het aan een van De Gaulle in zijn eigen land s er door gegroeid. et tweede doel dat De Gaulle zich gesteld had betref de Algerijnse kwestie. De president hoopte, dat den begin zou kunnen worden gemaakt •het de oplossing van het Algerijnse Probleem vóór de bijeenkomst van de regeringsleiders van Oost en West, op dat men tijdens die bijeenkomst de fransen op dit punt niets zou kunnen verwijten. De Gaulle's verklaring van september 1959 en vooral ook zijn spectaculaire ra dio- en televisie toespraak van 29 januari (tijdens de opstand van Lagaillarde en Ortiz) schenen aanvankelijk het begin van het ein- d? van de Algerijnse oorlog aan te kon- pgen. Maar in de loop van deze maand hseft de situatie een ongunstige wen- d'ng genomen, en van een spoedig Jaakt-het-vuren is geen sprake meer. ~e kans dat een oplossing van de Al- berijnse kwestie in zicht komt vóór de Mote Vier op 16 mei in Parijs bijeen komen is ni eenvoudig uitgesloten. ■Een derde wens heeft De Gaulle wel geer bijtijds kunnen verwezenlijken. De drijse topconferentie zal voorafgegaan pdrden door een Frans-Russische ont- jhoeting aan de top, nadat vorig jaar Dts-Russische en Amerikaans-Russi- rf he tapgesprekken plaats hadden. Als Westerse Grote Drie over twee maan- hun onderhandelingen beginnen met T Russische premier, zal De Gaulle de vesterse regeringsleider zijn die uit de Rh te banci de jongste opvattingen van Throesjtsjev heeft kunnen vernemen, 'tussen zal het Franse staatshoofd a drigens nog de Britse premier en de ytaerikaanse president persoonlijk van jjVh indrukken van Khroesjtsjev op de hp?gte hebben gesteld. Onmiddellijk na einde van Khroesjtsjevs bezoek aan Jmnkrijk reist De Gaulle immers naar Mhden, en op 22 april arriveert de Jjnse leider in Washington. Va Gaulle ziet in het komende bezoek Mi1 Khroesjtsjev aan Parijs een erken- hg door Rusland van Frankrijks be- hgrjjke rol in de wereldpolitiek. be Gaulle zal overigens ongetwij feld zeer goed beseffen, dat zijn r,... invitatie aan de Russische pre- L ®r niet zonder risico is. Khroesjtsjev ton de 'aatste Rid met genoegen ge- (Rhstateerd, dat Frankrijk voor de an- leden van de Atlantische Verdrags- tM'hni.satie geen gemakkelijk bondge- iT' is, dat De Gaulle zelfs nu en dan Meri. de wensen van de Amerikaanse jn gaat, en dat de visie van t> Kransen op de oplossing van het i» e vraagstuk niet identiek is met 6 van de anderi - h. (De Gaulle is de enige Westerse te ontwikkelen tot een all-round poli ticus niet opgeschept lagen, is Khroesj tsjev naar voren gekomen als een na tuurtalent. Slogans als „collectieve leiding" en „afschaffing van de persoonsverheer lijking" heeft hij bekwaam gehanteerd om het ontstaan van andere monopo lieposities dan de zijne të verhinderen. Langzamerhand, en zeker sinds hij de leiding van partij en regering is gaan combineren, is zijn gezag minder „af geleid" en meer „oorspronkelijk" ge worden. Uit „volmacht" ontstaat thans bij hem „macht". Zijn positie kan blijk baar niet meer geschokt worden door een economische calamiteit als de mis lukking van de oogst in Kazakhstan. e uiterlijke tekenen van aanzien waardigheid hebben hun invloed gehad op zijn persoonlijkheid en op de stijl van zijn optreden. De man is er lastiger op geworden; de arme ambassadeur in Djakarta, Volkov, die wereld was, is voorbij. Een aantal bij zonder bekwame medewerkers vormen zijn persoonlijk secretariaat, dat kan zorgen voor snelle en accurate „brie fings". et Britse blad „The Guardian heeft de komende ontmoeting tussen Khroesjtsjèv en de Gaulle onlangs gekarakteriseerd met de titel van een boek van Arthur Koestier: de yogi en de commissaris. Het is mis schien interessant nog eens te recapi tuleren, hoe de commissaris zich in het verleden over de yogi heeft uitgelaten. Aanvankelijk zat hij vol kritiek. Op 21 september 1958 verklaarde hij in een interview met de „Pravda": „De nieu we Franse grondwet luidt de dictatuur in en herinnert aan de wijze, waarop Hitlér aan de macht is gekomen. De 13de mei was een fascistische putsch; alles wijst erop, dat er een systeem van wraak en terreur in de maak is In november 1958 deed hij niettemin Op muren en schuttingen in de Franse hoofdstad wordt de Russische minister president, Khroesjtsjev, een hartelijk welkom toegeroepen. Leve de Frans- Russische alliantie, staat er overal hij te lezen. De Parijse communisten schijnen zich wel uit te sloven. ik van de andere Westerse mogendhe- M - .(De Gaulle is de enige Westerse tóiringsleider die de Oder-Neisse linie Rin i, erkend.) Khroesjtsjev zal tijdens bezoek aan Frankrijk proberen de Sen ASe dieven tegen de Westerse bond- Tiri n UR te buiten. Hij zal de een- te u van het Westerse kamp trachten ^.ondermijnen. 'R'hM'iR Khroesjjtsjev de wrijvingen tus- R frankrijk enerzijds en Amerika en hu m'and anderzijds toejuicht, ergert .cb aan de nauwe vriendschapsban- Rlj tussen De Gaulle en Adenauer. De ^stsche premier zal de Franse pre- verantwoordelijkheid droeg voor het programma van Khroesjtsjevs reis door Indonesië, heeft dat gemerkt. Ook vereenzelvigt „Monsieur K" zich ge makkelijker met de traditionele Rus sische staatsidee. Hij heeft Stalin, de eens zo verguisde Stalin, alweer ge prezen om zijn vechtlust en zijn toe wijding. Op de meest onverwachte ogenblikken roept hij tsaren als Peter de Grote en Nicolaas I tot zijn getui gen. Nu zij alleen Khroesjtsjev geldt, schijnt ook de persoonsverheerlijking ineens veel minder verwerpelijk te zijn. Wij zien de premier tenminste als de ster van de documentaire film „Een uitmuntend strijder voor de vrede een opmerkelijk détail is hier, dat zijn bezoek aan Engeland in deze rol prent ontbreekt, aangezien de samen stellers geen enkele meter journaal film konden opscharrelen, waarop niet tevens de inmiddels in ongenade ge vallen Boelganin voorkomt en zijn gebundelde redevoeringen zijn in de ovjet-Unie gegarandeerde best-sellers De toenemende ontoegankelijkheid van Khroesjtsjev houdt uiteraard ook verband met het klimmen der jaren De aanhoudende spanning, waaronder hij leeft, brengt hem in-steeds grotere afhankelijkheid van het comfort, dat een positie als de zijne in de Sovjet- Unie nu eenmaal meebrengt. Zeker twee maanden per jaar moet hij zich terugtrekken in zijn villa te Pitsunda aan de Zwarte Zee en tijdens de ove rige maanden van het jaar trekt hij herhaaldelijk weg uit Moskou naar een van zijn beide dafsja's. Zijn gezin en hij worden omringd door een staf personeel, zoals lijfwachten, koks, een barbier, kameniers, dienst meisjes, chauffeurs en tuiniers. Men zou zich echter deerlijk vergissen, in dien men zou menen, dat deze luxe corrumperend zou werken op Khroesjt sjevs klassebewustzijn en op zijn ge- l<?of in het communisme. Integendeel, zijn voornaamste politieke „asset" is juist zijn fanatiek vertrouwen in de fun damentele juistheid van het Marxisme- Leninisme. Nog steeds is Khroesjtsjev een onverzadigbare lezer; onlangs vertelde hij op een congres van de Russische schrijversbond, dat hij zich soms met spelden prikt om wakker te blijven. Maar ook de tijd, dat Khroesj tsjev de grootste „one-man show" ter' sident in de komende besprekingen waarschuwen voor de Bondskanselier, de door Moskou meest gehate staatsman in het Westen. Als Khroesjtsjev straks zijn aangekondigde bezoek aan Verdun brengt, zal hij wellicht de Fransen he inneren aan hun oorlogen met de Duit sers. Khroesjtsjev zai in Frankrijk de roi spelen van de vredelievende staatsman, al zal hij misschien zo nu en dan ook wel eens zijn ware aard tonen. Hij heeft, sinds zijn bezoek aan Engeland van 1956 en zijn reis door Amerika van 1959, eni ge ervaring van het beïnvloeden van de publieke opinie in Westerse landen. Het zal De Gaulle niet gemakkelijk val len om Khroesjtsjevs bezoek aan Frankrijk in goede banen te leiden. een poging om de Gaulle te winnen voor zijn plannen inzake West-Berlijn. Tij dens een receptie op de Albaanse am bassade zei hij tegen de Franse ambas sadeur, Maurice Dejean; „Frankrijk heeft net als de U.S.S.R. genoeg te lijden gehad van de Duitse agressie. Waarom neemt u ons aanbod voor een regeling niet aan?" Intussen betoogde de Sovjet-ambassa deur in Parijs, Sergei Vinogradov, voortdurend, dat er misschien met de Gaulle politiek meer te beginnen viel dan het oppervlakkig leek. Dit argu ment won aan geloofwaardigheid, toen de Gaulle zich bereid verklaarde de Oder-Neisselijn te erkennen als de oost grens van Duitsland. Nog op het vijf tiende congres van de Franse commu nistische partij te Ivry in juni 1959 kon Maurice Thorez verklaren, dat het eco nomische en sociale beleid van de Gaulle alles sloeg, wat men in Frank rijk tevoren aan reactionaire politiek had meegemaakt. Maar in september werd hij in Mos kou door Khroesjtsjev ernstig toege sproken en duidelijk bleek nu de over wegende invloed van Vinogradov. In oktober werd bekendgemaakt, dat Khroesjtsjev in beginsel had ingestemd met een bezoek aan Parijs. Zelf ver- Nu de Boekenweek weer met de narcissen op het punt staat te ontluiken moet ik toch eens met U over het lezen praten. Wat is lezen? Het lezen is een vorm van gesprek; van een verschrikkelijk eenzijdig gesprek overigens. Er ont breekt een partner. De schrijver na melijk. Hij betoogt wel, maar hij zegt niks terug op de tegenargumenten van de lezer. Hij gaat er eenvoudig niet op in, hij blijft gewoon verder gaan met zijn eigen betoog. Op zijn best houdt hij tijdens het schrijven enigs zins rekening met mogelijke opmer kingen. maar hij kan niet alles voor- T,en- Maar een vorm van gesprek blijft het, het lezen. De schrijver schrijft tegen U en U praat (in stilte, als alles normaal verloopt) tegen hem op. U kunt hem natuurlijk terug laten praten, maar dan blijven zijn uiteen zettingen wel voor (Uw) eigen reke ning. U kunt op uw beurt ook terug schrijven en dan wordt er gewoon een nieuw litterair meesterwerk gebo ren. En dan oefent U de fijne, stille terreur van de auteur uit. Op dit moment ben ik mij ineens 1 vrij pijnlijk bewust van het 'feit dat ik bezig ben te schrijven. Enfin, U gaat uw gang maar; en de rubriek „Brieven i van lezers" is er ook nog. In ieder ge- val kan ik mij Z0als U al begrepen heeft zeer wel inleven in uw lust tot tegenspraak, ik zelf ontkom er al lezende nooit aan. al sla ik maar de telefoongids open. „Mijn volgende vraag is: leest U wel eens? Zegt U „Nooit", dan moet ik U even wenkbrauwen fronsend aankijken. Want in dat geval mist U allerlei fraaie kansen op vreugde en ergernis. Ik wijs er overigens met na druk op dat ik NIET gevraagd heb: wat leest U. Want dat komt er naar mijn mening, geen snars op aan. Laat U niet overdonderen door de lieden die beweren: „Zeg mij wat gij leest en ik zal U zeggen wie gij zijt". Uit het simpele feit dat U leest valt af te leiden dat U iemand bent. En dat is voldoende. Afgezien nog van het feit dat een mens verknocht kan zijn aan het lezen van de Bijbel en even goed een notaire paganist kan wezen en af gezien ook van het andere feit dat hij bij het geregeld lezen van Sartre als een vrijblijvend optimist door het leven kan blijven gaan. Waar het op aan komt is, dat U leest. Want lezen ontwikkelt. Dat is waar zelfs als U bij dat lezen te werk gaat met de grootste willekeur. Het is, mijns inziens, een misverstand te me nen, dat die ontwikkeling begint bij een werkje over het zelf verzorgen van kamerplanten of over het sexuele leven der sprinkhanen, alhoewel het natuurlijk bijzonder instructief kan zijn. Maar leerzame boekjes stimu leren zelden de zelfwerkzaamheid. In tegendeel, zij putten de lezer uit instede van hem te voeden. Laten wij nu eens de volslagen on- nute en onnuttige litteratuur nemen. Stel, U leest uitsluitend detectives. U leeft, litterair gezien, slechts bij de gratie van whisky drinkende speurders en elkander opensplijtende schurken. Geneer U toch niet, want wat ligt dan meer voor de hand dan dat U zich innerlijk bezint op het maatschappe lijk-zedelijke vraagstuk van het alcoho lisme of zelfs op dat van het recht van het plegen van gewelddaden onder bepaalde omstandigheden? En doet U dat ook na de lectuur van „Hoe timmer ik zelf mijn kippenhok?" en haalt U méér uit de filosofie van Gabriël Mar cel? Vraag het Bernard Delfgaauw. Ik wil maar zeggen: lees veel, maar lees raak. Goed. Dit stukje lezende bent U naar de keuken gerend om het brood mes uit de lade onder het aanrecht te grijpen. Welnu, dan zal ik, behalve door uw mes, sterven aan de onge kende weelde van iemand die bewe zen ZAG, wat hij bewezen wilde heb ben. klaarde de Sovjet-premier op 31 okto ber voor de Opperste Sovjet, dat het jongste voorstel van de Gaulle om de Algerijnse kwestie op te lossen door middel van zelfbeschikking en algeme ne verkiezingen een belangrijke rol zou kunnen spelen. e maanden rond de jaarwisseling gaven het hoogtepunt van de be trekkingen tussen de Gaulle en Khroesjtsjev te zien. Op 3 november erkende het centrale comité van de Franse communistische partij rouw moedig, dat het een blunder had be gaan door zijn voortdurende aanvallen op de Gaulle's denkbeeld van zelfbe schikking voor Algerije. Maar sindsdien is er weer ruimte voor kritiek .gekomen. Khroesjtsjev heeft, op 14 februari jl. in Nieuw Delhi verklaard het te betreuren, dat Frank rijk de weg heeft ingeslagen van nieuwe kernproeven. Thorez schreef 11 maart jl. in „L'Humanité", dat de Gaulle door het afwijzen van onderhandelin gen met de Algerijnse nationalisten en door „het herhalen van de leugen der zogenaamde pacificatie" zowel Frank rijk als Algerije onrecht heeft aange daan. „Dit is niet overeenkomstig de verwachting van de miljoenen stakers, die op 1 februari de bestraffing eisten van de fascistische muiters in Algiers, alsmede de snelle en loyale toepassing van de zelfbeschikking". Indien het woord van de eerste secretaris van de Franse communistische partij nog enige politieke betekenis heeft, dan duidt dit artikel op zijn minst aan, dat er tussen Khroesjtsjev en de Uaulle wel eens en kele harde woorden zouden kunnen val len. H.J.N. n 1922 maakte de thans 49-jarige koperdraaier Hendrik Leushuis uit Hengelo, als twaalfjarige jon gen, kennis met de tienjarige Gizella Orlowski uit Boedapest. Dit meisje behoorde tot een Hongaars kinder transport, dat voor enkele maanden in een Nederlands gezin werd opgeno men. Gizella werd bjj de ouders van Hendrik in Hengelo ondergebracht. Dat was het begin van een kennis making, die acht jaar later een der tig jaar durende romance werd, want zowel Gizella als Hendrik hebben el kaar na het vertrek van het meisje in 1922 niet kunnen vergeten. Met ve ie brieven onderhielden ze het con tact. Toe de heer Leushuis in 1930 een serieuze' poging ging wagen om de hand van Gizelle te vragen, is de brief helaas zoek geraakt, althans nooit in Boedapest bij de Orlowski's gearriveerd. Hendrik neemt aan, dat de brief met een postvliegtuig, dat in die tijd verongelukte, is verbrand. Ofschoon tot 1940 de corresponden tie tussen de families Leushuis en Or lowski bleef doorgaan is de heer Leus huis lang in het onzekere gebleven of Gizella zijn liefde zou beantwoor den. Ten gevolge van de oorlog en an dere omstandigheden stopte tot 1957 de briefwisseling. Eerst toen gaf Gi zella weer een teken van leven. Hen drik had al die tijd geen Nederlands meisje willen trouwen hoewel hjj meer dan eens de gelegenheid daar toe had omdat nog steeds de Hon gaarse voor hem de enig ware was. Stapels brieven zijn er de laatste twee jaar van Hengelo naar Boeda pest en omgekeerd verstuurd. Van al les werd gedaan om tot een huwelijk te komen. Het verzoek voor een vi sum, voor een bezoek van het meis je aan haar pleegmoeder in Hengelo, werd vlot ingewilligd, maar de Hon gaarse autoriteiten weigerden haar daarop een paspoort te verstrekken. Ook andere pogingen leden schip breuk. Teneinderaad hebben Gizella en Hendrik besloten om bij volmacht een huwelijk „te sluiten. De Koningin ver strekte 15 maart deze volmacht. De ambtenaar van de burgerlijke stand in Hengelo voltrok zaterdag het hu welijk. Als bruidje fungeerde de 26- jarige Joke Leushuis, een nicht van de bruidegom. Door het huwelijk is Gizella Nederlandse geworden. Zij zal met de bescheiden, die haar zo snel mogelijk zullen worden toegestuurd, in Boedapest bij het Nederlands ge zantschap een Nederlands paspoort kunnen ontvangen. Dan staat haar niets meer in de weg pm naar Hen gelo te komen en zich bij haar man te voegen. Zo spoedig mogelijk zal dan in de H. Hartkerk het kerkelijk huwelijk worden ingezegend. e vóórvreugde, gelegen in het maken van plannen en het tref fen van voorbereidingen tot een of andere festiviteit, is op zich een belangrijk onderdeel van het feest zelf. Volgens sommigen is die voor pret dikwijls nog intensiever dan de eigenlijke feestvreugde. Zo gezien valt fiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimititiiimmi heer H. Ploum, beiden verbonden aan het Kath. Cultureel Vormingscen trum en Gemeenschapsoord „Vinea Domini" te Witmarsum (Fr.), de or ganisator van vakantie-ontspanning voor de rijpere jeugd, droegen daar toe het hun.ie bij. Het vcrig jaar telde men op één na 600 liefhebbers voor de Vïnea-reizen. Dit jaar zal het vermoedelijk niet veel minder v. „rden: een start met 300 personen in het prille voorjaar is im mers veelbelovend voor het nog en kele maanden verwijderd reisseizoen. Het programma voor 1960 vermeldt de meest uiteenlopende reizen naar de diverse buitenlandse toeristenoorden; basis-reizen of voettochten, autocar- en caravaniochten, skitochten en zeil kampen. De laatste in het Friese me rengebied. De Wijngaard opent pret tige perspectieven voornamelijk voor de gevorderde vaderlandse jeugd in de leeftijd van 2030 jaar. Men be hoeft op die grens echter niet per se te wachten, want ook voor de reis lustige jongens en meisjes in de leef tijd van 16—20 jaar wordt in een af zonderlijke organisatie door Vinea Do- mini gezorgd. derdaad moet oppassen, dat de voor lichting, die met dit blad gegeven wordt, niet verkeert in propaganda, maar voor een enkele keer kan men het „O., K. en W." wel vergeven wan neer het met zijn „Mededelingen" buiten de zakelijke sfeer treedt. Het jongste nummer van het weekblad schenkt, de communistische kritiek ten spijt, andermaal aandacht aan de minister. Ditmaal is er echter wel een bijzondere aanleiding. Mr. Cals was, zoals men weet, de vorige week tien jaar bewindsman. Ter ere daarvan staat op de buiten kant van het blad de brief afgedrukt, waarmee minister Rutten op 35 maart 1950 de Heer Secretaris-Gene raal, de Heren Raadadviseurs A.D., de Heer Accountant en nog enkele an dere Heren op de hoogte stelde van de taken die Staatssecretaris Cals afgevaardig- heeft bij e communistische de de heer Bakker de behandeling van de begro ting van O., K. en W. in de Tweede Kamer de spot gedreven met de pu bliciteit, die mr. Cals nogal eens krijgt in het Mededelingenblad van zijn departement. Een rede van de minis- het te begrijpen, dat onder de onge- ter hier en een rede van de minister veer driehonderd jongelui, die zondag uit alle delen des lands naar Utrecht waren gekomen om hun gemeenschap pelijke vakantie- of reisplannen te be spreken, een opgewekte geest heerste. De geestige speeches van pater Ama- tus van Straaten O.E.S.A. en van de daar, een foto van de minister zus en een foto van de minister zo men raakt er wat op uitgekeken, aldus de communist. „O., K. en W." is het enige minis terie, dat er een eigen weekblad op na houdt. We geloven, dat men in- MINISTER CALS .gebukt onder last?. iiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiniiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiHii,miniminn Utrecht door NEDERLAND tZODkm muite lilden JMEGEH *<1. DUITSLAND 1 m S« .rumfniTL e?!AD£- 1 TEHUIS) WEERDE* =V0E* omA DE tRotterdam MJNECEN R0TEH9URG „W* sjHWEir oostenrijk I jm EEG9È* C-'SAUBIIBG "vrv T l II "tl Totale afstand 3404 km Vertrek 30 maart Aankomst 7 mei Pleisterplaatsen 750 km ZWARTE ZEE K EN-SAID* I If LAND TURKIJE |60203}V.PELT Tfolgende week woensdag begint de grote tocht van de y Istanboel naar de Floriade in Rotterdam, voor zijn rekening zou nemen. Boven deze brief ziet men door een uitge knipt gedeelte van de kaft een foto van een voorover gebogen mr. Cals. Symbolisch voor de last, die op zijn schouders drukt? Nee, het zit toch even anders. Als men het buitenblad heeft omgeslagen, blijkt, dat het plaatje een onderdeel is van de foto, die gemaakt werd toen de bewinds man bij de uitreiking van de Theo Mann-Bouwmeester-ring Caro van Eijck de hand kuste... Voor de begrotingsbehandeling in de Eerste Kamer hebben de hoofd ambtenaren van O., K. en W. een bij eenkomst gehad met de minister, bij welke gelegenheid de „teenager", zo als hij zich heeft genoemd, een ge schenk werd aangeboden. De in het Mededelingenblad afgedrukte toe spraak, die de secretaris-generaal, dr. J. H. Wesselings, die ochtend heeft gehouden, onthult, dat hogere ambte naren het niet" altijd met hun minis ter eens zjjn. Dat laten zij zelden naar buiten blijken, maar hier staat het nu toch zwart op wit. Toen minister Rutten destijds met een staatssecretaris aankwam, ging er op O., K. en W. bepaald geen juichkreet op, aldus dr. Wesselings. Men kende noch de heer Cals, noch Wat tulpenkoets" van ruim 3400 km dwars door Europa over de oude wegen, die de postkoets vroeger ook heeft gereden. Via deze het ambt van staatssecretaris. route heeft vier eeuwen geleden Ogir Ghislain de Busbecq, gezant van het Duitse dit ambt inhoudt, weet men trouwens Rijk bij het hof van Soliman de Grote van Turkije, de eerste tulpebollen mee naar west-Europa genomen. Hij gaf er een aan zijn vriend, de Franse botanicus Clusius, die m Leiden de Hortus heeft opgericht. Reden genoeg dus om in het hader vam de Floriade en bij het Eeuwfeest van de Kon. Ned. Vereniging voor de Bloembollencultuur opnieuw een „tulpenkoets" te laten rijden. Het wordt een spectaculaire tocht. De geel-zwarte potskoets zal met een snelheid van nog geen tien kilometer per uur de oude Europese postwegen volgen en 7 mei veerfl9 dagen na het vertrek de Floriadepoort binnenrijden. Op rfo )e 1S ™.'Ue weergegeven. Het zal voor de passagiers van de koets beslist geen saaie reis worden. Istanboel heeft spontaan een hele reeks evenementen by het vertrek voorbereid en ook op de pleisterplaatsen zal men de „tulpenkoets een joyeus ehtree bereiden. na tien jaar nog niet precies. De chefs van de departementale afdelin gen hebben elkaar in 1950 maar moed ingesproken in deze zin: maak je niet druk, over twee jaar zijn er ver kiezingen en dan is hij weer weg; misschien zelfs wel eerder. „Ik ge loof, dat wij zelden een grotere mis rekening hebben gemaakt", zei de secretaris-generaal- in zijn gelukwens. Hij heeft er echter geen twijfel over laten bestaan, dat de ambtenaren hun misrekening niet betreuren. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 22 maart Zoals reeds ge ruime tijd in uitzicht was is op de gis termiddag in het Elysée onder voorzit- schap van president De Gaulle gehou den zevende bijeenkomst van de Uitvoe rende Raad van de Franse Gemeen schap het besluit genomen tot een her ziening van de grondwet der Vijfde Re publiek waardoor het mogelijk zal zijn dat autonome leden-staten van de ge meenschap onafhankelijkheid verwer ven zonder dat zij daardoor het lidmaat schap van de gemeenschap verliezen. De grondwet zoals zij thans luidt, be- p -alt dat_ een staat, lid van de gemeen schap, bij het onafhankelijk worden, op houdt tot de gemeenschap te behoren. Deze ingrijpende grondwetswijziging zal aanhangig worden gemaakt, naar verluidt, zodra de onderhandelingen die momenteel gaande zijn met Mada gascar en met Senegal en Soedan, die zich tezamen reeds verenigd hebben tot de federatie van de Mali, terzake van de overdracht der soevereiniteitsbevoegd- heden tot een goed einde zullen zijn ge bracht; waarbij te verstaan is dat dit goede einde tevens moet inhouden dat bevredigende akkoorden van voortdu rende samenwerking niet Frankrijk zul- len zijn bereikt. De voorziene procedu- re voor bedoelde grondwetswijziging is de zogenaamd „eenvoudige", d.w.z. dat het voldoende zal zjjn dat het Franse parlement en de Senaat der Gemeen schap in gelijkluidende termen het des betreffende wijzigingsvoorstel goedkeu ren. Een referendum komt er niet aan te pas. Naar wij onlangs berichtten, had inmid dels ook de conferentie van regerings hoofden van de vier autonome republie- kenCongo, Gabon, Tsjaad en de Centr.- Afnkaanse republiek, tezamen voor malig Frans-Equatoriaal-Afrika Vor mend, aangekondigd dat deze staten eveneens om hun onafhankelijkheid zou den vragen om daarna een eenheid te vormen binnen de Franse gemeenschap. Groot-Brittannië In Southamp ton is gisteren een tienjarige jongen be schuldigd van de moord op een negen jarig meisje, dat vier weken geleden in een park werd doodgestoken. De jongen zal voor zen jeugdrechtbank moeten verschijnen. (Rtr.) De films „Prijs de Zee" van Her man van der Horst en „Fanfare" en „Glas" van Bert Haanstra zullen wor den ingezonden naar het filmfestival te Bloemlon'.ein, dat in mei zal wor den gehouden. Dezelfde films gaan eveneens naar het filmfestival te Mel bourne, dat van 2.» mei tot 11 juni zal plaatsvinden. „Nieuw dorp op nieuw land", de film van Louis A. van Gasteren, die de tot standkoming van het dorp N.agele in de Noordoostpolder tot onderwerp.jieeft, is aangemeld voor de „International Housing and Planning Filmcontest", die in de maanden mei en juni in Puerto Rico wordt georganiseerd. TEUGE, 22 maart Op de rijks straatweg is gisteren de ongeveer 60- jarige G. H. Koldenhof, bestuurder van een tractor met melkwagen, tijdens het oversteken van de weg door een passe rende auto aangereden. Hjj overleed la ter in het ziekenhuis te Apeldoorn. AMSTERDAM, 21 maart Geslaagd voor het kandidaatsexamen soc. aard rijkskunde mej. J. Blok, mej. A. Küp- pers (Amsterdam) en de heer U. J. Huber (Twello) UTRECHT, 21 maart Aan de rijks universiteit te Utrecht zijn geslaagd voor het cand. examen Nederl. lette ren: mej. C. F. M. Coolen (Amers foort); Semi-arts examen: P. van den Broek (Hilversum), P. M. W' Star mans (Utrecht), C. van Woerden (Utrecht). Arts-examen: A. J. Crucq (De Bilt), mevr. M. E. C. van der Franse film „De Beer" is de acteur Francis Blanche hoofdbewaker van een dierentuin. Overigens schijnt hij met geheel zonder vrees voor dieren te zijn. Zijn mede-acteur Renato Rascel schikt zich daarentegen beter in de om arming van de grote beer, of zou hij weten dat het in dit gTvTZlechts eln opgeTet beest betreft? Graaf-van Dijk (Utrecht), L. H. Tromp (Hoevelaken). LEIDEN, 19 maart Geslaagd voor het doet. ex. ned. recht de heren A. H. Huibregtson (Rotterdam), P Verkadë (Den Haag) en L. C. de Oude (Rotter dam). Geslaagd voor het kand. ex. En gelse taal- en letterkunde mej. C H. Heckman (Den Haag), voor het kand. ex. Chinese taal- en letterkunde mej. Loe Gwat Jong (Brussel), voor het doet ex. Franse taal. en letterkunde mej. m' G. Iloveijn (Goes). Geslaagd voor bet semi-artsex de heren J. J. Herskovits (USA) en J. J. van Leeuwen (Voor schoten). Geslaagd voor het artsex. da heren A. v.d. Berg (Scheveningen), H. (USA?1"0615 ^Oegstgeest) en R Spoedek AMSTERDAM, 19 maart (G.U.) Kand. ex. economie B. C. Haacker, Th. H. H. Taggenbrock (Amsterdam) en J, A. Njjboer (Utrecht), doet. ex. Engels mej. G. Struyckenkamp (Am sterdam) en mevr. A. Y. Stokhuyzen- Sehuurman (Wassenaar)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 9