De HERDER verzamelt zijn kudde in de Hoeksehe Waard PLATE toonzalen 250.- Alléén GROTE MARKT 19-21 APPELNOES TAFELBESCHUIT 17 TOIiETPAPIEI i 6R0TE REPEN RIJST 27 BOEREMETWORST 38 maakt u het leve Belastingontwerpen donderdag opnieuw in de Tweede Kamer s t n Pocketboeken mogen vrij worden verkocht Macaroni elleboogjes 250 gram 20 Rundvelbeker 500 gram 47 Zuurkoolspek Prima slaoliegrote fles 98 Sperziebonen3U blik 77 Prima cacao zak 250 gram 85 BiSCUitS Molen rol 225 gram 33 Sinaasappelsap 3 «me. 100 Ananas 8 schijven Per blik 55 Rode bessesap Saksische leverworst 100gram 37 Ontbijtspek 100 gram 37 Haring in tomatensaus 3 blikjes 95 Aardbeienjam per pot 78 En zijn vrienden laten hem niet in de steek Lening B. N. G. 1960 II zeer sterk overtekend MEUBELGEBIED en INTERIEURVERZORGING Spinazienterbuk 58 MaïzenaPer Pak 18 Abrikozen200 gram BB Gebraden gehokt. CK Zuurkool Dik vet spek Kapucijners Aardbeien op sap Koffie huishoud Pak 250 gram 79 Deze week als EXTRA bij elke pot AH-jam- voo,!## Rumbonen 100 gram 35 Zwarte ballen 200 gram 35 63 Werkhaven voor Verolme Minder werklozen in de Verenigde Staten DE KRANT KUNT GIJ NIET MISSEN, GEEN DAG! NSC WOENSDAG 23 MAART 1960 PAGINA fi HEMELSBREED acht en een halve kilometer van de bisschops stad Rotterdam begint, aan de overzijde van de Oude Maas, het gebied van de parochie van de heilige Antonius van Padua. Groen als de boorden van de ri vier is het eiland De Hoeksehe Waard. Laag, vlak en agrarisch. Oud-Beijerland, excentrisch ge legen in de noordwesthoek bij de Berenplaat, is de belangrijkste plaats. Een amalgaam van oud en nieuw. Daar, in een stille straat, klopt het hart van de parochie: een oude, kleine kerk met een spitsje, oprijzend uit de geveltop. Daarnaast staat kloek en waar dig de blanke pastorie. Binnen, in een ruime kamer, rijen de boeken zich langs de wand. In een gezeefd licht werkt daar, aan een eenvou dige houten tafel, pastoor M. M. Out, die in januari van dit jaar zijn rectoraat in Rotterdam verwis selde voor het pastoraat. „In parti- bus infidelium". Eiland van rust Welwillend dulden WÊMMwÊ&iMm 111 llfÖfllil Klaar voor invasie Eenheid en kwaliteit Hoge Raad onwettig verklaard Boekverkopersbeschikking door met 2600 m2 kan U heel wat laten zien op Wanneer U plannen heeft om iets aan te schaffen kom dan eerst eens vrijblijvend onze grote collectie zien DEZE WEEK EXTRA AANBIEDING 3 zits b a n k s t e 11 e n 77^ QIC in diverse uitvoeringen Ve" O J *m Teakhouten eet hoeken Verder SLAAPKAMERS in stalen en houten uitvoering - (modern of klassiek) Kapstokken - Toiletjes - Spiegels en andere kleinmeubelen. Dekens - Bedden in kapok - schuimplastic en schuimrubber matrassen. Vloerbedekking in iedere uitvoering. Vergeet het niet; Plate is niet alléén verkoper, doch ook de vakman die zélf meubels kan maken en repare ren. - Ruim 50 jaar ervaring - t.o. het Stadhuis - Schiedam 2600 m2 toonzalen, tel. 67762 - 63190 vê. I MMM.J lli# VAN GOUDREiNETTEN LITERBLIK 100 GRAM Een grote rol fijne Zaanse van 27 voor in zak g 4 rollen KWALITEITS. GARANTIE BUTTERSCOTCH 500 GRAM DROOGKOKEN GEBROKEN 100 GRAM „Verwerping niet in overeenstemming te brengen met verantwoordelijkheid der regering" De stormachtige ontwikkeling, die het Deltaplan in zuidwestelijk Nederland veroorzaakt, zal het eiland nagenoeg on beroerd laten. In tegenstelling tot de om ringende gebieden zal de Hoeksehe Waard wel gevrijwaard blijven voor wa terstaatkundige ingrepen. Maar toch zal de toekomstige Zoomse weg de Waard dichter bij de grote stad brengen, het voornaamste verzorgingscentrum: Rot terdam. Deze weg duikt tussen Vlaar- dingen en Schiedam door de Benelux- tunnel onder de Nieuwe Maas door en leidt dan het verkeer langs Oud-Beijer land via Numansdorp en Willemstad naar Bergen op Zoom en Antwerpen. Wat zal het internationale verkeer op het eiland zoeken? Het raast er door heen en remt niet afOnder de wei nige industriële ondernemingen vindt men als de belangrijkste twee suikerfa brieken en het ligt niet in de bedoeling, meer industrieën aan te trekken, al maakt Numansdorp wel een kansje door het nabijgelegen arbeidsreservoir van Overflakkee. Zo ligt daar nog een rustig en lande lijk gebied midden in het bedrijvige wes ten. Daar ligt bij Barendrecht sinds jahr en dag een hefbrug naar het eiland, maar zij is van geen betekenis gebleken voor In een rustige straat, niet ver van het haventje, staat de oude, grijze kerk met daarnaast de pastorie. het geestelijk isolement. De eilanders bleven eilanders. Maar vergis u nu niet. Het isolement heeft niet geleid tot scher pe tegenstellingen. Verreweg het meren deel van de bevolking is protestants, maar opmerkelijk is hier de onderlinge verdraagzaamheid, die het karakter van een zekere welwillend duiden draagt. Hoe groot de parochie geografisch ook is, het aantal parochianen is gering. Er wonen er ongeveer 200 in het ooste lijk deel bij Puttershoek en 's-Graven- deel, maar die behoren onder het deke naat Dordrecht en ze kerken in een ge bouwtje op het terrein van de suikerfa briek. De rest van het eiland, elf ge meenten omvattende, telt nauwelijks 500 parochianen. De bevolking veroudert snel. De boe renzonen die uit de militaire dienst terug keren, willen het land niet meer op. Is het ook daarom, dat de conservatieve boer de mechanisatie in zijn bedrijf zo ver doorvoerde? Hoe het antwoord hierop ook luide, zeker is het dat de economisch- materialistische inslag zijn groot aan deel in deze modernisering heeft. Maar op alle andere gebieden is men hier het tegendeel van „modern". Over niet al te lange tijd krijgen de Waarders een invasie te verduren, die de wereldse mentaliteit op de meest tast bare wijze belichaamt. De oevers van de Oude Maas zijn opgenomen in het Rot terdamse recreatiegebied. Nu al ligt er, zij het in embryonale toestand, op het eiland zelf een magnifiek recreatieter rein. De afgedamde tak van de Oude Maas tussen Westdam en Maasdam ligt klaar om ontspanning te bieden aan de vermoeide stadsmens. En de eilander, die tegen deze komende golf van mon dain toerisme niet sterk staat, zal erdoor worden meegesleurd. Pastoor Out kreeg van de bisschop een bijzondere opdracht mee. Op het bisdom rekent men de Hoeksehe Waard name lijk tot de diasporagebieden, althans ten dele. Van de 493 parochianen wonen er 370 in Oud-Beijerland: zij hebben het ge makkelijk met de kerk in hun midden. Maar de overblijvende 123 katholieken wonen verspreid over tien gemeenten. Dat zijn de verstrooiden de eenzamen. Hen te verzamelen en uit hen een gemeenschap te vormen, dat ziet de nieuwe herder als zijn primaire en be langrijkste taak. Naast een dieper godsdienstig leven in de kerk zal een tweede resultaat moeten zijn het op vallen door kwaliteit. De eenheid kan niet worden bereikt, als de priester naar de mensen toe moet gaan om in daarvoor onwaardige ruim ten het misoffer te vieren. De Kerk „te genwoordig stellen" en daarmee een ac cent stellen in deze protestantse gebieden, dat is een daad die volgens de nieuwe pastoor de meeste vruchten zal opleve ren Enerzijds een steun en kracht voor de gelovigen in de diaspora. Anderzijds een voorbeeld voor andersdenkenden. Dat smeden van de katholieken tot een hechte eenheid moet snel gebeuren, want de ontsluiting van de Waard staat voor de deur. Eén priester is genoeg voor deze won derlijke parochie. De verst van de kerk verwijderde parochiaan moet 12 kilome ter afleggen als hij zijn kerk wil bereiken. Bijzonder veel verwacht pastoor Out van lekenhulp bij zijn werk. Niet om zieltjes te winnen, maar om de gemeenschap te vormen. Er is een katholieke bibliotheek, die ijverig wordt uitgebouwd, mede door hulp uit Rotterdam. Zijn oude vrienden uit de Maasstad laten pastoor Out niet in de steek. Zij heb ben hem een prachtige monstrans en nieuwe misgewaden bezorgd. En wanneer de pastoor weet dat er een „thuisfront" achter hem staat, dan voelt hij zich sterk en telkens weer opnieuw bemoedigd, daarginds, in die diaspora. DEN HAAG. 22 maart De N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten deelt me de dat op de 4% pet 25-jarige obligatiele ning 1960 II groot 100 miljoen tegen de koers van 98 pet, waarop gisteren de in schrijving open stond, tot een zodanig totaal bedrag is ingeschreven, dat bij de toewijzing een zeer belangrijke reduktie zal moeten worden toegepast. DEN HAAG, 22 Maart. De Hoge Raad heeft vandaag verworpen de cassa tie-beroepen tegen arresten van de ge rechtshoven te Arnhem en Den Haag, waarbij de boekverkopersbeschikking van 1958 onwettig is verklaard. Deze be schikking stelde het bedrijfsmatig verko pen van boeken afhankelijk van vooraf gaand verlof der overheid, hetgeen vooral ingreep In de verkoop door niet-boek- handelaren van „pocketboeken". In beide zaken heeft de Hoge Raad overwogen, dat ingevolge art. 2 van de V estigingsbeschikking boekverkopersbe- drijf 1958 de uitoefening van dit bedrijf waaronder blijkens art. 1 lid 1 is te verstaan het bedrijfsmatig aan anderen dan wederverkopers verkopen van boe ken in het algemeen is verboden zon der vergunning van de Sociaal-Economi sche Raad. De uitoefening van zulk een bedrijf aldus de Hoge Raad strekt om boeken en overeenkomstige voortbrengselen van de drukpers onder het publiek te ver spreiden. Deze wijze van verspreiden is bij uitstek geschikt om de in art. 7 der Grondwet gewaarborgde vrijheid door de drukpers gedachten en gevoelens te open baren, te dienen. Dienvolgens mag het boekverkopersbedrijf van overheidswege aan geen andere regeling worden onder worpen dan een zodanige, welke de ver vulling van die dienende taak onverlet laat. Dit laatste is bij de onderhavige re geling niet het geval, nu voor de vesti ging van het bedrijf een voorafgaand verlof wordt voorgeschreven. Gratis advies voor woninginrichting De oudste generatie van Oud- Beijerland vindt op liet bankje aan dc voet van de dijk een goede ankerplaats. Op de achtergrond het raadhuis. n Huren hoger? Prijzen lager bij Albert Heijn! in jusblik ballen ©3 500 gram 250 gram 500 gram 500 gram 2 maanden bij AH liefst 60 prijsverlagingen (huishoud I Wanneer u enig bij AH gekocht artikel niet élke cent waard acht die u ervoor betaalde, dan geeft Albert Heijn u het volledige bedrag prompt terug. Per fles Zolang de voorraad strekt: 'ffc»( Albert Heijn DEN HAAG, 22 maart De leden van de Tweede Kamer zijn telegrafisch opge roepen voor een openbare vergadering, welke donderdag a.s. des namiddags te een uur zal aanvangen. Aan de orde zal worden gesteld de verdere behandeling van de wetsontwerpen tot wijziging van de grondbelasting en tot wijziging van de personele belasting. In een brief van de minister en de staatssecretaris van financiën aan de Ka mer herinneren dezen eraan, dat in de vergadering van 10 maart jl. de beraad slaging over deze wetsontwerpen is ge schorst op het daartoe strekkende verzoek van de minister, die, met name naar aan leiding van de discussies omtrent het ont werp van wet tot wijziging van de grond belasting, er behoefte aan gevoelde zich met de overige leden van het kabinet na der op de situatie te beraden. De minister er. de staatssecretaris brengen in herinne ring. dat van de aanvang af het beleid van de regering er op gericht is geweest voor de gebouwde eigendommen een her stel van bet vóór 1956 gegolden hebbende opcentenmaximum op de grondbelasting tot stand te brengen tezamen met de huurverhoging en de andere daarmede verband houdende voorzieningen. In de memorie van toelichting bij het desbe treffende wetsontwerp is tot uitdrukking gebracht dat de regering, gelet op de ren dementsverbeteringen van het huizenbe- zit, het niet verantwoord acht de door de bijzondere situatie in 1955 geboden ver laging ten aanzien van de gebouwde ei gendommen nog langer te handhaven. Voor de regering heeft in dit verband mede gewogen de druk van de grondbe lasting in vergelijking tot die van andere belastingen. „Het nadere beraad heeft de regering geen aanleiding gegeven dit standpunt, dat harerzijds in de schriftelijke en mon delinge gedachtenwisseling met de Kamer nader zakelijk is gestaafd, te verlaten. Een yerwerping van het desbetreffende wetsvoorstel zou de regering dan ook niet met haar verantwoordelijkheid in over eenstemming kunnen brengen." Gezien het nauwe verband met de Ijuur- maatregelen blijft de regering verder van oordeel dat voor een verschuiving van de behandeling van het wetsvoorstel in zake de grondbelasting naar een later tijdstip geen voldoende grond bestaat. De regering zou zulk een uitstel van de be handeling van het desbetreffende wets ontwerp, ook al zou dit tot de in het Ka merdebat gesuggereerde tijdsduur beperkt blijven, dan ook ernstig betreuren. Op de Verolmewerf op het eiland Ro zenburg is de Koninklijke Mij. v. h. Adr. Volker N.V. begonnen met het .bagge ren van een werkhaven van 45(1 x 350 meter. In het midden van deze haven zal een landtong blijven liggen, die na het uitvoeren van de diverse werken kan die nen voor het meren van schepen. De Verolme Dok en Scheepsbouw Mij krijgt hierdoor een aanzienlijke uitbreiding van haar meergelegenheid daar in deze ha ven dertien schependigplaats kunnen kie- WASHINGTON, 22 maart - De werk gelegenheid in de Verenigde Staten is in februari tot 64.520.000 arbeidskrach ten gestegen, hetgeen voor de maand februari een record betekent, het aantal werklozen daalde met 218.000, hetgeen voor de tijd van het jaar ongewoon is. Het ministerie van Arbeid, dat deze cijfers bekendmaakte, verklaarde, dat hieruit een aanhoudende verbetering in de Amerikaanse economische situatie blijkt. Het niveau van de werkgelegenheid was 500.000 arbeidskrachten hoger dan in januari en 1,8 miljoen hoger dan in februari vorig jaar, en voorts 1,3 mil joen hoger dan het record van februa ri 1957. In februari neemt de werkloos heid gewoonlijk toe, doch dit jaar daal de zij in deze maand tot 3.931.000 van 4.149.000 in januari.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 6