donderdag 24 maart i960 Da g b I a d voor Schiedam en omstreken Chief Whip Heden eerste politieke besprekingen Khroesjtsjev prijst Parijs ziekenhuis Soort tI iim-dimT kogels tegen negers gebruikt? EEN ONTROERDE KHROESJTSJEV Prinses Margarets huwelijksreis Het weer Oostelijke wind op leden np! Gevangenen hou den gijzelaars vast Tevreden Russen Hongaarse vluchtelinge valt op de knieën en smeekt om haar kind Zuidafrikaanse bisschop vraagt de regering om een onderzoek Modus vivendi tussen kerk en staat Zware aardschok Nieuw virus vormt gevaar voor Europa In Amerika Polen Engelse koningin stelt haar jacht beschikbaar Mond- en klauwzeer Zelfde temperatuur Het weer in Europa o o ROUBAJX^ HUSSEL' \30 li tart] VERSAILLES .PARUS 1.3 april \23.2i-25 maart \27mi*rt\ MARSEILLE^ |6Q317l IN HÉT BEKENDE GROENE DOOSJE tiieuwe schïedamsche courant (.Van onze Londense correspondent) LONDEN, 24 maart Vanuit het Buckingham Place werd gisteren he kend gemaakt, dat de koningin haar jacht, Britannia, dat zich momenteel in West-Indië bevindt met de Princess Royal aan boord, ter beschikking heelt gesteld van prinses Margaret en de heer Armstrong-Jones voor hun huwe lijksreis. Het besluit van de koningin is ongetwijfeld ingegeven door het ver langen het echtpaar in staat te stellen op huwelijksreis te gaan zonder gevaar te lopen slachtoffer te worden van overdadige belangstelling van de kant van de pers en publiek. De Britania, welke 4.000 ton meet, heeft een beman ning van 22 officieren en 257 man per soneel. ROME, 24 maart (AFP) De Euro pese commissie voor de bestrijding van mond- en klauwzeer, een afdeling van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO), heeft in een rapport meegedeeld dat in ver scheidene landen van het nabije oosten voornamelijk in Syrië, Libanon. Iran en Israël een uitheems mond- en klauwzeervirus optreedt. Dit virus, van het type „Azië-een", heeft het vorige najaar in Israël een ware epidemie ver oorzaakt. Men heeft bij die gelegenheid waargenomen dat de dieren, die tegen de klassieke virussen waren gevacci neerd, niet immuun waren voor het Aziatische virus. Het rapport zegt dat dit virus een groot gevaar voor Europa inhoudt. Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Licht tot half bewolkt en op de meeste pjaatsen droog weer. Onge veer dezelfde temperatuur als van daag. Matige tot vrij krachtige oostelijke wind. Zon: 6.32-19.01. Maan: 5.45-17.04. DE BILT, 24 maart Een oceaan depressie die ten noorden van de Azo- ren is getrokken volgt niet de koers van zijn voorgangers naar IJsland maar buigt af in de richting van Portugal of de Golf van Biscaye. Door deze ont wikkeling kan de oostelijke wind in ons land morgen nog wat toenemen. Station Weer Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd.-Limburg Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn München Zürich Genève Wenen Athene Rome Lissabon max. min. neersl. temp. temp. af gel. gisteren 24 uur onbew. 12 4 0 onbew. 14 -0 0 onbew. 13 4 onbew. 16 1 O onbew. 15 3 onbew. 17 3 onbew. 16 3 0 onbew. 15 4 0 zw. bew. 9 -2 0 onbew. 10 -4 onbew. 11 1 0 onbew. 14 6 0 onbew. 15 3 0 onbew. 16 5 0 onbew 14 1 0 regen 17 4 0.1 licht bew. 15 8 0 onbew 13 -1 0 mist 11 -3 0 mi^t .9 -3 0 zw. bew. 13 2 onbew. 12 -3 0 onbew. 14 6 0 zw. bew. 17 5 0 onbew. 20 10 0 zonnig Parijs schrijft zijnerzijds ,,Le Monde" dat het twijfelachtig is dat zij andere ter reinen van convergentie zal doen ont dekken dan die welke men reeds ver moedt. Maar, zo vervolgt het blad, de confrontatie van het denkbeeld dat de ze beide realisten zich vormen van de (Advertentie) 20 STUKS F f.- NASHVILLE, 24 maart (Reuter, AFP) In de gevangenis van Nashville in de Amerikaanse staat Tennessee houden twee met pistolen gewapende gevange nen zes mannen en drie vrouwen als gijzelaar gevangen in een kantoorlo kaal. De twee rebellen, Charles Farra (levenslang wegens roof en ontvoering) en Robert Rivera (veertig jaar wegens roof) eisen hun vrijheid. Zij worden als zeer gevaarlijk beschouwd. Men vreest dat zij weinij •misideratie met de gij zelaars zullen gebruiken. Niettemin zal hun eis worden afgewezen. De reusachtige gevangenis is aan al le kanten door schijnwerpers verlicht. De 1700 gevangenen hebben gisteren we gens de rebellie van het tweetal geen avondeten gehad. Een geestelijke heeft gisteren vijftig minuten met de opstan delingen gesproken om te trachten hen tot overgave te bewegen. Hij keerde terug met de boodschap: „Als wij onze vrijheid niet krijgen, komt er moord op grote schaal." (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 24 maart Geschat wordt dat er gisternamiddag voor de Icrans- legging door premier Khroesjtsjev t'an de Sovjet-Unie op het graf van de onbekende soldaat nog meer volk op de heen was langs de Champs Èlysées en op de Place de lEtoile dan sep tember vorig jaar toen president Eisenhower van de Verenigde Staten tijdens zijn staatsbezoek deze tradi tionele ceremonie verrichtte. De ver- blaring is dat volgelingen en sympa thisanten van de Franse communis tische partij naarstig gevolg hadden gegeven aan het in de afgelopen da gen intensief verbreide consigne om Present te zijn en hun presentatie boet geestdrift kenbaar te maken, boor de partij was zelfs gratis trans- Port georganiseerd vanuit de rode ban- Jieus. Maar ook lieden die niet com- biunistisch zijn, of zelfs fel anti, wa- in de grote menigte aanwezig iets van het merkwaardige schouwspel onder ogen te krijgen. Voor de meesten beperkte zich dit Ut het onder zwaar politioneel motor- escorte vrij langzaam zien voorhij rij den van president De Gaulle en pre- hiier Khroesjtsjev, naast elkaar geze ten, heiden in burger, blootshoofds en zonder overjas in een grote open auto: Khroesjtsjev met opgeheven Rechterhand ononderbroken wuivend blaar het gelaat steeds in ernstige plooi hoewel het aan geroep van „Hoera Ehroesjtsjev„Leve de vrede „Vre de en vriendschap", aan applaus en aan gezwaai met door de zorgen van de partij uitgedeelde vlaggetjes aan de ene kant rood met sikkel en hamer, aan de andere kant „trico lore" niet ontbrak. En hoewel ook de door Khroesjtsjev zo geliefde „Len te present was met een stralende *°n en een malse aangename bries, die hoog aan de officiële vlaggemas- ten het Franse en het Russische dun doek deed openwaaien. De eigenlijke ceremonie onder do "•"o de Triomphe speelde zich af vol- K^hs het geijkte altijd indrukwekken de en zelfs wat beklemmende ceremoni- 'e| en nabije omstaanders meenden te en dat Khroesjtsjev tijdens de minuut stilte met slechts het klinken van het 'fompetsignaal „Aux morts" strak voor *'eh uit starend in de vlam, even de wisten moest samenknijpen. Vlak daar- V°Or had Khroesjtsjev, geholpen door militaire attaché va.11 de Russische j'mbassade, de krans gelegd, of juister 'et enorme boeket van zestig bordeaux ode rozen en 250 licht rode anjelieren, ,.amengebundeld met een rood zijden 'ht waarop in goud de woorden; „Pré sent du conseil de l'U.R.S.S., N.S. Jwïoesjtsjev". De korte plechtigheid ?rscht nóg mee dat Khroesjtsjev zijn "andtekening moest zetten in het gul den boek hetgeen hij rap deed als 'dl and die gewend is om handtekenin- rf.h in gulden boeken te zetten en dat de handen moest drukken van een phtal aanwezige burgerlijke en mili- ,a're autoriteiten, deze Iaatsten in groot Vbeu cn sommigen menen gezien te jPben hoe de hand van maarschalk u,h bijna werd overgeslagen. Het vervolg op de kranslegging op bet graf van de onbekende is het be- zoek geweest aan de Mont Valérien, aan de rand van Parijs, waar 4.000 Verzetslieden door de Duitsers wer den gefusilleerd en waar in de crypte pestten hunner zijn bijgezet, een cryp te boven de toegang waarvan in de s,enen gebeiteld staat: „Wij zijn hier bm voor de geschiedenis te getuigen bat van 1939 tot 1945 zijn zonen ge- stroden hebben opdat Frankrijk in Vrijheid leve". Khroesjtsjev had erop Pfstaari althans één door het verzet mstorisch gemarkeerde plaats te be- ïjeken, maar bij dit bezoek aan de fïont Valérien heeft Khroesjtsjev niet T,Gt geleide gehad van president De ^aulie. Hij reed erheen in gezel schap van de minister van staat Ro- Ser Pry en hij werd ontvangen door r® heer Trihnnlet d- minister van heer Triboulet, u? minister van t oud-strijders. Terwijl Khroesjt- tsJev de crypte bezocht speelde bui- eh een militaire kapel consordino jiHet lied der pariisanen". En toen khroesjtsjev weer naar buiten kwam, Weende men op zijn gelaat de sporen 6 zien van diepe gegrepenheid. Maar ?an het adres van minister Triboulet „ab hij de worden: „Te Kiev 70.000 sefusilerdn". te?111 vier uur was de Sovjet-premier d'o g °P ziJn Parijse basis, de Quay boomay' waar hij met zÜn vrouw> zÜn bihjS- s> zoon en schoonzoon in de ko- ïj'fhjke staatsievertrekken resideert. nfficiële programma had men vrij Rhr tct zes uur- een vrijheid die ge, °esjtsjev benutte voor het ontvan- h0fvan delegaties van resp. het ge nschap Frankrijk-Sovjet-Unie en van de „Beweging voor de vrede". Ook een aantal journalisten en pers-en filmfo tografen wist in de 'ontvangstsalon door te dringen, waar het al spoedig een waar gedrang were, om niet te zeg gen een bende; zeer tot schade van het artistieke meubilair. Maar voor het eerst op de dag kreeg men een waarlijk ontspannen en geanimeerde Khroesj- tsjevs verblijf in Frankrijk officieel ten ger zich stortend in ten dele contra dictoire improvisaties over enkele hem aan het hart liggende propagandathe- ma's: de vrede, de Duitsers, gevaar lijker voor de Fransen dan voor de Russen een kernoorlog die gelijke lijk allen zou vernietigen, katholieken, protestanten, atheïsten, communisten en niet-communisten. Slechts even on derbrak Khroesjtsjev zichzelf om met in V-teken opgeheven armen van af een der balcons een groet te brengen aan de buiten opgestelde acclamatie-briga des die niet hadden opgehouden om dit verschijnen te roepen. Dit ongedwon gen „samenzijn" overigens lang niet allemaal communisten duurde tot zes uur toen de protocollaire corvees moesten worden hervat: ontvangst van de negentig ambassadeurs en gezan ten, het Parijse corps diplomatique dat er zij nog eens aan herinnerd mo menteel en naar men aanneemt vol gens Vaticaanse toeleg geen Pauselijke nuntius omvat. Na een korte rust begaven vervol gens tegen acht uur Khroesjtsjev, zijn familie en gevolg zich wederom' naar het Elysée om aan te zitten aan het grote hun ter ere georganiseerde gala diner van ruim tweehonderd couverts, gevolgd door een receptie. De spijzen en wijnen waren Frans, de ten gehore gebrachte strijkersmuziek Frans en Russisch, en zowel president De Gaul le als premier Khroesjtsjev hebben ieder in zijn taal zeer opmerkelijk ge oordeelde taf el toespraken gehouden, waarbij Khroesjtsjev de zijne aanving „Cher monsieur le président, chère met een in de vertaling van de tolk madame De Gaulle". Te elf uur waren Khroesjtsjev, familie en gevolg weer binnen op de Quay d' Orsai, en daar mee was de eerste dag van Khroesjt- sjevs verblijf in Frankrijk officieel ten einde. Behalve de solemnele ontvangst op Orly en de solemnele binnenkom sten in Parijs heeft deze dag nog mee gebracht een eerste kort tête-a-tète tus sen De Gaulle en Khroesjtsjev op het Elysée, gevolgd door een lunch van in totaal veertig couverts en de aanbie ding door Khroesjtsjev aan De Gaulle van een miniatuurmodel Spoetnik en een miniatuurmodel Lunik, beide in pla tina. Over het verloop van de dag toont de omgeving van de Sovjetpremier naar verluidt zich hoogst tevreden. Het was, zo verklaart men, „magnifique". „Le Figaro" resumeert zijnerzijds heden morgen als volgt: „De heer Khroesjts- tsjev is onthaald op beleefdheid en „pa nache Op meer had hij niet kunnen rekenen". Vandaag gaan De Gaulle en Khroesjtsjev voor het eerst in een langdurig besloten onderhoud twee uur hedenvoormiddag op het Elysée de politieke problemen serieuzer te lijf. Ten aanzien van deze confrontatie toekomst, de zorgvuldigheid waarmee het hoofd van de staat zeer zeker de ware redenen van zijn verbond met Bonn en van zijn moeilijkheden met de V.S. zal uiteenzetten, zullen ertoe kun nen bijdragen dat vóór de topconferen tie enige van die misverstanden uit de weg worden geruimd, waaruit de mees te, internationale crisissen geboren wor den, „Zal" aldus vraagt „Le Monde zich af, „de verre erfgenaam der tsaren en der commissarissen zich ervan laten overtuigen dat de voorwaarde voor iedere ontspanning de eerbiediging is van de status quo, Berlijn inbegrepen? „Le Monde" is van oordeel dat het door de Sovjet-pers bij gelegenheid van het staatsbezoek aan Frankrijk betoonde enthousiasme geruststellend mag heten. „Wat ook het eindresultaat van zijn gesprekken met het hoofd van de staat Op ''et Elysée heeft Khroesjtsjev aan zal zijn, de heer Khroesjtsjev zal het doen voorkomen als een onschatbare bijdrage tot de zaak van de vrede". president De Gaule een verkleind mo del van de Russische satelliet „Lunik" aangeboden. In het middeneen tolk. Khroesjtsjev wordt bij zijn bezoek aan Parijs, behalve door zijn vrouw, ook door zijn twee dochters vergezeld. Men ziet hier Rada en Julia bij het verlaten van het ziekenhuis Necker, dat zij bezocht hebben, in gezelschap van mevrouw Vinogradov, echtgenote van de Russische ambassadeur in Parijs. PARIJS, 24 maart (Reuter, UPI) Mevrouw Khroesjtsjev heeft gistermid dag de staatszaken aan haar man over gelaten. Zij reed met mevrouw De Gaulle naar het Necker-ziekenhuis bij Montparnasse om zieke kinderen te bezoeken. Ongeveer vierhonderd men sen, meest vrouwen en kinderen, ston den bij de ingang en riepen „Vive Ni- na". In het ziekenhuis boden drie polio patiëntjes de dochters van mevrouw Khroesjtsjev lentebloemeu aan, die ge schikt waren in gevlochten mandjes, die de kinderen zelf hadden vervaar digd. Mevrouw Khroesjtsjev was opge togen over de indruk, die het zieken huis op haar maakte. „Bij ons zijn de ziekenhuizen ook zeer modern. Maar ze zijn alle wit geschilderd, terwijl hier die zachtgroene tint zeer aangenaam voor het oog is", aldus de Russische bezoekster. Toen zij bet ziekenhuis verliet drong een vrouw zich naar voren. „Laat mij mijn kind van zes jaar, dat in Boedapest achterbleef, terug zoeken", zo riep ze terwijl ze zich aan de voeten van mevrouw Kroesjtsjev wierp. De vrouw, die zei dat z(j een Hongaarse vluchtelinge was en die vergezeld werd door haar man met een baby op de arm, overhandigde ecu brief. Na de inhoud te hebben ge lezen, beloofde de echtgenote van de Russische premier alle aandacht aan dit verzoek te zullen wijden. De Hongaarse vrouw vertelde later uan de pers, dat zij cn haar man uit Hongarije waren gevlucht, maar hun oaby in Boedapest moesten achterla ten. Dat kind, een meisje, is thans zes jaar. „Overal had ik al om hulp ge vraagd om een visum voor mijn dochter te krijgen, doch zonder resultaat. Daar- >m besloot ik een poging te doen het mevrouw Khroesjtsjev te vragen", ver- elde de vrouw, die weigerde 'haar mam te noemen, uit angst voor repre- :ailles tegen haar kind. De Hongaarse zei thans te hopen, dat mevrouw Khroesjtsjev haar man zal verzoeken een goed woordje bij de Hongaarse autoriteiten te doen. Tijdens haar bezoek aan het ziekenhuis Necker werd madame Khroesjtsjev aangesproken door een Hongaarse vrouw, die zich door de afzetting een weg had gebaand naar de hoge gaste. Geheel rechts ziet men madame De Gaulle. Algerije De Franse regering heeft bepaald, dat er op 29 mei kantonnale verkiezingen in Algerije zullen worden gehouden. De algemeen gedelegeerde van de regering te Algiers, Delouvrier, zal echter een deel der verkiezingen over de daaraanvolgende twee weken kunnen verdelen. (AFP). JOHANNESBURG, 24 maart (U.P.I., Reuter, A.F.P.) De campagne van het Pan-Afrikaanse Congres voor de af schaffing van het voor de Zuidafrikaan se negers verplichte persoonsbewijs, schijnt tot stilstand te zijn gekomen. Na de bloedige onderdrukking van de beto ging van negers op maandag is het overal in het land rustig. Maar sterke politie-eenheden en groepen blanke vrij willigers worden vooraf in de roerige do-pen Sharville, Bophelong, Boipatong cn Evaton paraat gehouden om bij nieuwe onlusten onmiddellijk te kun nen ingrijpen. De negerarbeiders zijn gisteren weer in grote etale opgeko men naar de fabrieken, maar toch on dervond de produktie nog hinder door dat velen niet op het werk verschenen De autobussen, die de naturellen uit hun dorpen naar de bedrijven in de omge ving brengen, rijden al drie dagen niet, omdat de chauffeurs vrezen te worden aangevallen door de stakende negers. Een rechtbank te Durban heeft gisteren een 18-jarige neger veroordeeld tot drie slagen met een stok, omdat hij geen persoonsbewijs had getoond toen hij hiertoe werd gesommeerd. In het negerdorp Nyanga bij Kaapstad heeft de bevolking gisteravond laat vu ren aangelegd en versperringen opge richt, die het de politie onmogelijk maakten het dorp binnen te rijden. Te voren had de bevolking de aanwezige blanken aangemaand onmiddellijk het dorp te verlaten. Tot dusverre zijn uit Khroesjtsjev's reis door Frankrijk. WARSCHAU, 24 maart (KNP) De Kerk in Polen heeft aan de Poolse re gering de verzekering gegeven de poli tieke orde niet aan te vallen. Van de andere kant heeft zij van de regering toezegging gekregen, dat voortaan gods dienstonderricht gegeven zal mogen worden op de staatsscholen. Deze over eenkomsten maken deel uit van een mo dus vivendi tussen Kerk en Staat in Po len. De besprekingen hiervoor begonnen ill januari op het allerhoogste niveau tussen kardinaal Wyszynski en de re geringschef Gomnika. Volgens berichten uit Warschau is dit in januari begonnen gesprek deze maand op geheime basis voortgezet. Thans zou besloten zijn tot nauwere con tacten tussen Kerk en Staat. Een ander besluit betreft de zware belastingdruk op de universiteit van Lublin, de kloos ters en andere Kerkelijke instellingen. Twee commissies zullen de gewraakte belastingwet aan een onderzoek onder werpen. Nyanga echter geen berichten over bot singen tussen negers en blanken ont vangen. De Anglikaanse bisschop van Johan. nesburg, mgr. Reeves, heeft de auto riteiten gevraagd waarom een soort „dum-dum"-kogels tegen de betogen de negers in Sharpeville op maandag is gebruikt. De kogels zouden op de plaats waar zij het lichaam binnen drongen een kleine, maar op de plaats waar zij het lichaam uitkwamen een grote wond hebben veroorzaakt. Mgr. Reeves stelde de vraag, nadat hij in een ziekenhuis gewonde negers had be zocht. De bisschop had eerder om een gerechtelijk onderzoek naar de schiet partij verzocht. Inmiddels heeft premier Verwoerd meegedeeld, dat het kabinet heeft be sloten commissies samen te stellen voor een onderzoek naar de incidenten in Sharpeville en Langa. Hij legde deze verklaring in het parlement af. De twee commissies zullen, naar Verwoerd zei, elk één lid tellen, namelijk een raads heer van het Hooggerechtshof. Eén zal een onderzoek instellen naar de gebeur tenissen te Langa en de ander naar die te Sharpeville en andere plaatsen in Transvaal, De kwestie van de benoe ming van een gerechtelijke commissie voor een algemener onderzoek van de incidenten is in studie, aldus Verwoerd. De Zuidafrikaanse minister van bui tenlandse zaken, Louw, heeft gisteren de Amerikaanse ambassadeur in Kaap stad ontboden en hem zijn bezorgdheid geuit over de verklaring van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse za ken over de onlusten in Sharpeville en Langa. Louw heeft de ambassadeur er op gewezen, dat de Amerikaanse rege ring niet het recht heeft zich te be moeien met de binnenlandse aangelegen heden van Zuid-Afrika zoals de rege ring van de Unie zich niet bemoeit met onlusten of rassenmoeilijkheden in an dere landen. Overigens blijven vele vooraanstaan de persoonlijkheden in de gehele we reld de gebeurtenissen in Zuid-Afrika af keuren. De Indische ministerpresident Nehroe heeft gisteren in het parlement verklaard dat de schietpartij in Sharpe ville een voorspel is van een toekom stig conflict. Nehroe zei het doden op grote schaal in Zuid-Afrika zeer te be treuren. Honderden miljoenen mensen in Azië en Afrika kunnen nooit de geest van rassensuperioriteit en rassen scheiding aanvaarden, die schuil gaat achter de schietpartij van Sharpeville, al dus de Indische premier. De voorzitter van het Amerikaanse vakverbond AFL- C.I.O., George Meany, heeft een ver klaring uitgegeven waarin een lans wordt gebróken voor een onmiddellijk optreden der Verenigde Naties tegen Zuid-Afrika, wegens wat hij noemde de „meedogenloze" moord op demonstre rende naturellen. De aartsbisschop van Keulen, kardinaal Frings, heeft in een telegram aan de aartsbisschop van Dur ban zijn ontsteltenis geuit over de aan val van de Zuidafrikaanse politie op be- logende negers. Letterlijk schrijft de kardinaal: „Ontdaan over de bloedige gevechten tegen weerloze mensen en zelfs vrouwen, zend ik deze groet en bid ik om een vredelievende oplossing der problemen in Zuid-Afrika". TURIJN, 24 maart (UPI) In Noord- west-Italië is vanochtend vroeg een be trekkelijk zware aardschok gevoeld, die echter voor zover tot nu toe be kend is geen schade heeft veroorzaakt of mensenlevens heeft geëist. Het epi centrum van de schok lag tussen Turijn en Invrea. De zwaarste schok werd om negen minuten na middernacht gecon stateerd. In Turijn vluchtten duizenden mensen, jassen haastig om hun nacht kleding geslagen, de straat op. Ook in Milaan ongeveer 120 kilometer ten oos ten van Turjjn en Borgesesia 90 kilo meter naar het noordwesten, is de schok gevoeld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1