EXPLOSIEVE KWESTIE Bij komende volkstelling geldt de huisvrouw ZONDER BEROEP Voor alles wat haar taak omvat, zou de lijst te klein zijn I D 1 T VECHTEN tegen Doe dop op fluitketel Li Beauté par Ie Test Orlane chez III: 111 111 VOCHT Guillaume: Elke avond een daarvan elke avond een foto TIEN JAAR GELEDEN AL HEFTIGE DISCUSSIES MAIZENA DU RYE A .Alles voor Eva" m Zoutloos wordt roularm 33.75 35.75 WRONG EVEN BREED ALS HET GEZICHT Eind mei worden we weer geteld. Het zal de dertiende volkstelling zijn. Om de zoveel jaar blijkt die hernieuwde orde op zaken noodzakelijk. Want de structuur van de bevolking verandert onophoudelijk, zoals alles wat leeft. En het is alweer dertien jaar geleden dat we in ons land voor het laatst geteld zijn. 1960 en 1961 zullen internationaal grote teljaren zijn, in meer dan honderd landen worden tellingen verricht, waarvan 25 in Europese landen. Dat tellen gaat gewoon per invul-formulier, dus lang niet zo moeilijk voor de getelden als in de dagen van keizer Augustus, in het oude verhaal over de volkstelling, ons zo bekend uit het kerstevangelie. Als tijdstip voor de situatie van de bevolking in Nederland zal gelden de 31e mei te middernacht. Er moet natuurlijk een bepaald moment' vastgesteld worden als uitgangspunt. Een paar uur later zal de situatie reeds anders zijn. Want per etmaal worden er in ons land 650 kinderen geboren, en sterven er 230 mensen, trouwen er 250 paren, gaan 14 huwelijken uit elkaar. r MODE Hegen mantels ?r (Advertentie) Ken volkstelling brengt interessante dingen aan het licht, onder andere hoe veel huishoudens zijn er nu precies? Wat is de gemiddelde grootte van een gezin, hoeveel gezinnen wonen nog.in? Hoeveel werkende vrouwen zijn er" Het schijnt dat die categorie toeneemt. Nog meer vragen over beroep en werk ma ken een overzicht mogelijk over de sa menhang en de opbouw van het nijvere, dicht op elkaar gedrongen Nederlandse volk. Voor indiscretie hoeft men niet bevreesd te zijn, het gaat niet om per soonlijke bijzonderheden. Bovendien ge beurt de telling onder geheimhouding. Per huishouden ontvangt men een vra genlijst. Maar bovendien krijgt elke man ot vrouw, die een beroep uitoefent, nog een individuele lijst om in te vullen. De huisvrouwen, die naast hun gezinstaak geen ander beroep hebben, ontvangen die lijst niet. Ze worden bij de volkstel ling aangemerkt als „zonder beroep". Het is een explosieve kwestie, die we aanroeren. Tien jaar geleden heeft de vraag of de huisvrouw al of niet mei haar huisvrouwschap een beroep uitoe fent, een geweldige stofwolk doen op waaien en discussies uitgelokt onder huis vrouwen, werkende vrouwen, werkende huisvrouwen en mannen, waar de von ken afvlogen. Ook in dit dagblad zijn er vele kolommen mee gevuld geweest. Bij voorbaat is nu in de top-organisatie van de volkstelling daarom gezegd, dat een huisvrouw zóveel functies vervult, dat de lijst voor alles wat haar taak omvat te klein zou zijn. Inderdaad: de huisvrouw, die econo me is, want ze beheert de huishoud beurs, en tegelijk chef van het bedrijfje dat de huishouding is, waarin ze echter ook de meest eenvoudige werkjes zelf moet doen, heeft een „beroep" dat met elk ander onvergelijkbaar is. Een func tie die bovendien persoonlijker is dan enige andere, en die ook daarom al zo moeilijk in een doosje te stoppen is waar „beroep" op staat. Wie is huisvrouw Men is er tien jaar geleden dan ook niet uitgekomen, toen de Nationale Vrou wenraad de enquête de wereld instuur de, die destijds heel wat fel reageren de pennen in beweging heeft gebracht. Het was ook nog maar een paar jaar na de bevrijding en men had net zo'n beetje opnieuw ontdekt hoe capabel de vrouw op allerlei terrein is. De progres sieve vrouwen namen het op een gege ven ogenblik niet, dat de vrouw, die haar capaciteiten alleen maar binnens huis gebruikt voor huishouden en ge zin, niet -een zelfde erkenning zou krij gen als haar zusters in een maatschap pelijk beroep buitenshuis. En aan die erkennfng dan ook juridische consequen ties wilden verbinden als bijvoorbeeld een ziekte- en ongevallenuitkering. Maar om te beginnen was het al ont zaglijk moeilijk om uit te maken wie dan precies onder het begrip huisvrouw zou moeten vallen. En als men wetten gaat maken, moeten de grenzen scherp Worden gesteld. Dat bleek onmogelijk. Er is in de studiecommissies lang over gepraat. Als de huisvrouw, moeder van drie kinderen, zich bijvoorbeeld met aardappelschillen zo'p fikse jaap in de hand geeft, dat die medisch behandeld moet worden, wat door een- huisvrou wen-verzekering zou worden gedekt, moet die tegemoetkoming dan ook niet worden gegeven aan de ongetrouwde zuster, die met de ongetrouwde broer samenwoont en hun tweemanshuishou dentje verzorgt, of die inspringt in een gezin, waar de moeder ontbreekt. Om maar twee willekeurige voorbeelden te grijpen uit de vele gevallen, waarin de huishoudelijke dagtaak wordt gedaan door een ander dan de gezinsnioeder. e vierde Limburgse dam'esbeurs „Alles voor Eva", welke van 22 tot en met 28 april in Val kenburg wordt gehouden, belooft dit keer een bijzonder feestelijk evene ment te worden. Tijdens deze beurs zal namelijk het 150-jarig jubileum van het conservenblik gevierd wor den. Het landelijke actiecomité „Hon derdvijftig jaar conservenblik" start tijdens de Valkenburgse beurs met een speciale landelijke jubileumactie. Door middel van een voorlifchtings- stand en de vertoning van (je film „Drie maal één maal" probeert ge noemd comité bij de Limburgse huis vrouwen bestaande vooroordelen ten aanzien van ingeblikte voedingsmid delen weg te nemen. Speciale attracties zijn de aardappel schilwedstrijd, de fotowedstrijd gewijd aan De vrouw ,en haar gezin" en de missie-stand- van de Valkenburgse mis sionaris pater H. Reynaerts S.M.M., die de Limburgse bezoeksters een beeld zal geven van de levensgewoonten van de Afrikaanse vrouw. vlottemodellen, leuke ruiten, frisse kleuren 12 jaar kleurige „Dri-sil' poplins met grappige streepvoering 12 jaar Alle artikelen met klein stijging per maat Een aantal niet water gevulde melk flessen met een totale inhoud van bijna tien liter levert op zich niet zo'n interessante aanblik op. Wanneer men echter verneemt, dat dit de hoe veelheid gecondenseerde waterdamp is. die dagelijks vrijkomt bij de normale bezigheden in een gezin van vier per sonen, dan beziet men deze gevulde flessen met andere ogen. De tentoon stelling „Huis aan huis" in het Bouw centrum te Rotterdam leert namelijk, dat de hoeveelheid waterdamp die in een gezin van deze grootte dagelijks bij het eten vrijkomt, twee liter vocht op levert, bij het afwassen een halve liter, „Beroep?' Dat was dus één van de feitelijke moei lijkheden. Maar het meeste stof is opgewaaid door degenen, die meenden dat de ideële kant van het huisvrouw-zijn, wat in een gezin oneindig veel meer is dan alleen de materiële werkjes, gediskwa lificeerd werd door het vrouw en geen. huisvrouw, zat de meesten heel hoog. Er waren, tien jaar geleden, reacties bij van mannen en vrouwen, die de en quête zelf een „verwording van de maatschappij" noemden. Maar ande ren wezen op de onvermijdelijkheid, dat deze vraag aan de orde zou komen in onze sterk veranderende samenleving, moeder zijn als beroep te bestempelen. Het waren geëmotioneerde discussies zo. als altijd het geval is bij dit soort kwes ties de vrouw betreffende. Voor- en te genstanders van de visie op het huis vrouwschap als beroep, redeneerden ook meestal vanuit een heel verschillend standpunt en stonden daarom fel tegen over elkaar. Niet gesalarieerd Een beroep is een werkkring, waar voor men is opgeleid, waaruit men zijn ontslag kan nemen of terugtreden en dat gesalarieerd wordt. Dat „gesala rieerd worden" als toepasselijk op de (Advertentie) i v mi Estheticienne van ORLANE-Paris maakt een huidanalyse met behulp de pH-meter. Van maandag 28 maart tot en met zaterdag 2 april zullen schoonheids- ®Peoialistes van Orlane uit Parjjs, bij Gerzon te Rotterdam iedere vrouw die stelt op haar uiterlijk en op een goede huidverzorging, gratis onder hoeken met behulp van de pH-meter en een speciale microscoop, tornier deze wetenschappelijke metingen is een juiste verzorging van de huid liet mogelijk. zoals Agnes Nolte, die aanhaalde, welke veranderingen zich aan het voltrekken zijn in theorie en praktijk der sociale verzekeringen. (Nu we tien jaar verder zijn, hebben we immers al de A.O.W. en de weduwen- en wezen-verzekering!) Ze wees er op, dat in Frankrijk en Bel gië de gezinsmoeder, die geen beroep heeft buiten haar gezinstaak, daarvoor een „vergoeding Voor de moeder in het gezin" krijgt. Ze wordt dus als het ware beloond; of gesalariëeerd omdat ze geen beroep heeft naast haar „natuurlijke be roep" als huisvrouw! Al met al is de openbare discussie over de kwestie destijds heel vrucht baar geweest. En zoals mevrouw Haits- ma Muiier zei, die er veel mee te ma ken heeft gehad, de enquête heeft meer vragen opgeworpen dan opgelost. De concrete vraag, die in de enquête beslo ten lag, of de-overheid een taak heeft ten aanzien van de huisvrouw hij ziekte en invaliditeit, is niet definitief beant woord. Uitbreiden van de bestaande ge zinshulp kwam als meest gehoorde me ning naar voren. Alleen maar vuurwerk is de enquête in 1950 zeker niet geweest. Er is een verhelderende gedachlenwissehng uit ontstaan, die de waarde en de plaats van de huisvrouw naar voren heeft ge haald en ook nog eens benadrukt heefl, hoe nodig het is, dat ze voor dit merkwaardige, vrije „beroep" goed wordt opgeleid. Zoals iemand zei: een goed onderlegde huisvrouw draagt een kapitaal in haar handen mee. De publicaties van toen, die de op vattingen beïnvloed zullen hebben, kunnen de huisvrouw er nu mee ver zoenen, dat haar welgevuld leven van nimmer eindigende zorg voor anderen nog steeds officieel als „beroeploos" wordt aangeriierkt. A. Bgl. 5J Sedert het begin van dit jaar worden door de Keuringsdienst van Waren artikelen die als „zoutarm", „on gezouten" of ..natriumarm'' aangeduid zijn, onderzocht op het natriumgehaltc. De term „zoutloos" is niet meer toege staan omdat er van wordt uitgegaan, dat practisch ieder voedingsmiddel zout bevat. De zout,.arme" produkten van nu kunnen dus best minder zout bevatten dan de zout,.loze" van vroeger. In een zogenaamd zoutloos dieet, wat men dus eigenlijk beter een zoutarm dieet kan noemen, kunnen over het algemeen de thans met zoutarm gemerkte artikelen worden gebruikt. Op enkele uitzonde ringen na van persoonlijke dieetvoor- schriften. De Warenwet eist nu, dat op verpakking van de zoutarme produkten het maximum toegestane gehalte aan „ionen", zoals natrium-, kalium-, chloor- en ammoniumionen op de verpakking wordt vermeld. Dit is dan uitsluitend van belang voor de dieetberekeniag. worden gebouwd. Het is dus nuttig dat nagegaan wordt, hoe men reeds bij de bouw rekening kan houden met het la ter onderhoud. W-at de mogelijkheden van het onderhoud betreft, men moet er bijvoorbeeld bij de bouw al op be dacht zijn, dat schilders- of glazenwas serswerkzaamheden later op efficiënte wijze kunnen worden uitgevoerd. De goot of de daklijst moet sterk genoeg zijn om de stellages te kunnen dragen, waarop deze lieden hun werk moeten uitoefenen. Schoonhouden van sanitair Een ander onderwerp waaraan de tentoonstelling aandacht besteedt is het schoonhouden van het sanitair, van de vloeren en van de verf. „Sanitaire in stallaties breken nooit vanzelf", wordt de bezoeker fijntjes meegedeeld. Wan neer u uw sanitaire installaties niet voldoende onderhoudt, wordt het breek- proces versneld. De afvoerleidingen moeten vanzelfsprekend zorgvuldig schoongehouden worden, zodat u niet boeft te tobben met een verstopte goot steen. Wat de vloer betreft, rubberzolen en naaldhakken zijn in vele gevallen uit den boze. Rubberzolen veroorzaken vaak lelijke strepen en bij de spitse hak komt praktisch het hele gewicht neer op een klein oppervlak, hetgeen putjes veroor zaakt. Onder scherpe meubelpoten kan men plastic doppen plaatsen. De tentoonstelling, die tot en met 21 mei is geopend, geeft menige praktische tip, waarmee men zijn voordeel kan doen. H.K. (Advertentie) maakt Uw groenten zo lekker. Links een kijkje in het huis, waarbij is aangegeven op welke wijze de vochtige dampen kunnen worden afgevoerd. Rechts de melkflessen met water, die de hoe veelheid geproduceerde waterdamp in gecondenseerde vorm aangeven. bq het baden een kwart, bij het wassen van kleding twee en vijf door menselij ke uitwaseming. Wij weten niet of u zich deze hoeveelheden wel eens heeft gerealiseerd, wanneer u in de aardap pelen prikt of wanneer u 's morgens na een verkwikkende slaap opstaat. Het heeft natuurlijk weinig zin om een uiteenzetting over die vochtproduk- tie in uw woning te geven zonder dat daarbij iets wordt verteld over de op lossing van dit probleem. Wij zouden u anders achterlaten met het. gevoel alsof, wanneer al die wasemwoiken aan het condenseren slaan, u elke dag tot aan uw enkels in het water komt te staan en alsof de reumatiek reeds nu bezit neemt van uw botten. In de eerste plaats moet do bouwer zorgen voor ventilatie door middel van rookkanalen waardoor de vochtige dam pen worden afgevoerd en door isolatie van koude vlakken. Behalve het vocht dat binnenshuis wordt geproduceerd, vormen ook het hemel- en grondwater factoren die de vochtigheidsgraad van een woning bepalen. Daarom is het on derhoud van het dak belangrijk en ver dient het aanbeveling om de fundamen ten van het huis te beschermen met een waterkerend materiaal. De huisvrouw zelf kan er voorts voor zorgen dat de vochtproduktie wordt verminderd doordat zij bijvoor beeld de fluit op de waterketel zet zodat het water niet langer staat te verdampen dan nodig is. In de zomer heeft men minder last van sterke wa terdampvorming omdat warme lucht meer damp kan bevatten dan kóude. Bovendien 'kan men 's zomers deur of raam openzetten, hetgeen 's win ters een verre van prettige oplossing betekent. Maar u kunt. dan wel 's nachts een bovenraampje openzet ten. Hetgeen we hierboven signaleerden vormt slechts een der facetten van de ze expositie die zich richt tot bouwers, beheerders en bewoners van woningen. Zij bepleit samenwerking tussen deze categorieën en de overheid, opdat reeds bij de bouw aandacht wordt geschon ken aan de onderhoudskosten en -mo gelijkheden. De gemiddelde vrouw heeft een instinctieve afkeer va ncijfers en statistieken. Toch willen wij u een en kel getal niet onthouden: in 1958 werd in ons land aan onderhoudskosten ƒ400 miljoen uitgegeven, een bedrag waar voor 25.000 nieuwe woningen kunnen Een variatie op het B.B.-kapsel, dat Alexandre de naam „Michel Ange- lo"-kapsel geeft. Een breed fluwe len lint houdt het naar achteren gekamde haar bijeen. (Van onze medewerkster in Parjjs) Het kapsel is het halve uiterlijk van een vrouw," werd alle eeu wen door gezegd. Door de ma nies waarop het haar het gezicht om lijst is het immers mogelijk de vorm er van te wijzigen of wat minder mooi is te verdoezelen. Vandaar dat reeih in de oudheid de vrouwen veel aan dacht aan haar kapsel hebben besteed, en dat is altijd zo gebleven. Maar misschien is dat nooit zo algemeen gebeurd als tegenwoordig. Wat echter niet verhindert dat het aantal slordig gekapte vrouwen ontstellend groot is. Wil men zich daarvan overtuigen dan hoeft men 's ochtends maar in de metro rond te kijken. Dof, glansloos, piekerig hangend ha.ar is dan in de meerderheid. In zeer veel gevallen is hét van dat haar waar zo maar een :am werd doorgehaald en waar nooit een borstel aan te pas komt. Gebrek aan kappers kent men hier in Parijs niet. Maar de vrouwen heb ben er in het algemeen niet meer het geld voor over wat nog enkele jaren geleden voor de verzorging van het haar werd uitgegeven. Het steeds duurder wordende leven zal daar wel veel toe bijdragen. En van de lange uren die men in een coiffeurszaak moet doorbrengen hebben veel vrou wen genoeg, vooral als ze haar hebben waaruit een „slag" in minder dan geen tijd verdwijnt ondanks het per manenten. Krullen en golven bleven natuurlijk veel beter zitten maar die zijn voorlopig uit de mode verdwenen. Guillaume kwam iets meer dan een jaar geleden met het kapsel, waar zijn collega's zich sindsdien op inspireren: het omhoog gekamde haar met een grote toet boven op het hoofd. Slechts één keer per jaar toont hij nieuwe kapseis. Maar om die te ontwerpen heeft hij acht of negen maanden no dig. Iedere avond werkt hij aan een kapsel en iedere avond wordt daar HIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIHilllillllllllllllllillllllllllllilllllllllllllllllll 'iiiiiiiiiiiiiiHiiiiimttuiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii een foto van genomen, want hij is van oordeel dat men óp een foto het best kan zien wat er aan veranderd moét worden. Wie zoiets weet is er niet nieer ver wonderd over dat dergelijke kappers schreeuwend duur zijn! Behalve Guil laume zijn Ferdinand Aubry, Alexan dre en Maria en Rosy Carita de toon aangevende coiffeurs ran het ogenblik. Alexandre en de gezusters Carita kwa men ongeveer gelijkertijd met prui ken. Dat was op een ogenblik dat „waterhoofden" in de mode waren. Nu de kapsels tot normaler volume djn teruggebracht, is de aardigheid van de pruiken al. De vrouwen kopen eerder een valse wrong, van echt haar of van nylon, die ze dan boven op het hoofd dragen. In de laatste maanden werden oneindig veel varia ties op dat kapsel van Guillaume ge markt. Sommige kappers, zoals Thérèse Chardin, voelen het meest voor uiterst eenvoudige, strenge kapsels. Het haar wordt dan op het achterhoofd over el kaar geslagen alsof ze een verborgen toet willen maken: het haar mag maar even uitstaan en eigenlijk al leen tekening geven aan het achter hoofd. Het wordt dan boven op het hoofd in een hoog opstaande wrong gelegd, of als het daar niet lang ge noeg voor is, onder een vals „gedoet je" verborgen. Nagenoeg alle mannequins zijn thans zo gekapt, sinds Guillaume bij de mannequins van het huis Dior het haar op een dergelijke manier op maakt. Natuurlijk zijn ook hierop va riaties. Madame Chardin heeft die wel het verst doorgevoerd. Bij haar kap sel zit het haar wel bijzonder strak en zijn het de grootte en de breedte van de wrong die in overeenstemming moeten zijn met de breedte van het gezicht, die aan dit kapsel chic moe ten geven. Een leek zou zeggen dat bij zulk een kapsel geen permanent nodig is, maal dat schijnt toch wel het geval te zijn. Want al mag het haar niet meer krullen, volgens het zeggen van de haarkunstenaars laat het zich be ter kappen als er een slag in gelegd is. Jonge meisjes voelen in de regel weinig voor zulk een streng kapsel. Ze maken het haar nog altijd liever op a la Brigitte Bardot. Daarom trachten de kappers ook daarin va riaties te brengen. Zo komt Alexan dre met een kapsel dat hij Michel Angelo noemt en waarvan hij de volgende beschrijving geeft: de stei le haren worden naar achteren ge kamd cn op het achterhoofd bijeen gehouden door een tamelijk breed fluweel lint. Het voorhoofd is ge heel bedekt met ponnie, die in de lijn van het kapsel is gekamd. Die lange ponnieharen heten volgens Alexandre „une frange amoureuse", wat niemand recht duidelijk is. Wjj nuchtere Hollanders zijn er van over tuigd dat die ,.amoreuse"-franje al even gauw slordig zal zitten als de ponnie van het eigenlijk Brigitte Bardotkapsel. Op het plaatje staat het snoezig, maar na enkele uren zal het rechtvaardige kapsel van Thérè se Chardin het stellig van „Michel Angelo" winnen. DINY K.-W.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 11