Verhoging van grondbelasting personele belasting aanvaard en Minister Zijlstra krijgt echter niet volledig zijn zin Koningin bij feestvergadering van jubilerende Huishoudraad V herenmode-tip Pullovers Een Anton van op postzegelveiling een w. van de Pasy Regering krijgt haar zin Tweede Kamer in spoedvergadering Prof. dr. L. J. C. Beaufort benoemd tot commandeur Oranje-Nassau Twee jongetjes verdronken Kardinaal Alfrink Pan nodig recipieert 11 april VOOR MARS- FIT MET VRIJDAG 25 MAART 1960 PAGINA 5 BUREAU VOOR PERSONEELVERZE KERING Ernstige waarschuwing I van prof. Romnie In zwembad bij Barneveld Min. Klompé woont SKUL-TU-NA SKUL-TU-NA In Maas gevallen ochtendzitting bij V. "Spring-Style' Antiquair verdacht van heling Omsmeltapparaat in kelder „Om goede beurt te maken" Jachtopziener sticht dertig maal brand Tien maanden geëist deze maand geen „verloren" dagen dank zij Akkertjes AKKERTJES (Advertentie) AMiTttVlN Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 24 maart Dank zij een gezamenlijke activiteit van de heren Hofstra (PvdA) en Van Vliet (KVP) 'al de verhoging; van de grondbelas ting een stuk minder rigoreus worden dan minister Zylstra had gewild. In de Wetsontwerpen tot verhoging van de grond- en personele belasting, die de Tweede Kamer vanmiddag in een spoed vergadering heeft aangenomen, zijn be- 'angrpke wijzigingen aangebracht. De Verhoging van de grondbelasting blijft J'oor na 31 december 1959 nieuw te "ouwen te woningen de eerste zes jaar gpheel achterwege. Op voorstel van de ■Jeer Van Vliet zal dit ook voor de bedrijfspanden gelden. Voorts is door "en amendement-Hofstra een niet on belangrijke wijziging aangebracht die de aangeslagenen in de personele be kisting ten goede komt. Voorkomen is, dat de opbrengst van deze belasting "iet de verhoogde huren mee omhoog taat. Het nominale bedrag blijft nu voor de schatkist hetzelfde, daar het percentage voor de heffing van 4,25 is [eruggebracht tot 3,8. Dit amendement beeft tot gevolg, dat degenen die een bogere huur gaan betalen, een zeer ge ringe verhoging van hun personele be- 'a.sting moeten betalen. Anderen, lier huren onveranderd blijven, zullen du zelfs iets minder personele belasting Saan betalen. De beide amendementen waren voor de Kamer een compensatie voor de nederlaag, die zij moest lijden te gen minister Zijlstra. De motie van dr. Lucas (KVP), om de behande ling van de grondbelasting uit te stel len tot het gehele belastingcomplex in de herfst aan de orde zou komen, is verworpen. De taktiek van minister Zijlstra, hoewel scherp afgekeurd door prof. Romme (KVP) en de heer Schuitemaker (VVD), heeft haar doel niet gemist. De minister herhaalde in de Kamer wat hij in zjjn brief had ge schreven Hjj had welbewust het wets ontwerp tot verhoging van de grond belasting zelf een zaak genoemd, waar over niet met hem te praten viel. Eventueel wel over uitstel van behan deling, maar uit het verloop van het debat bleek, dat dit een formaliteit Was. Het beraad, dat in de afgelopen week J gevoerd heeft zich ongetwijeld ver- b®r uitgestrekt dan het kabinet. Dr. Lu- "as kon over de bedoelingen van zijn „°orstel tot uitstel beweren wat hjj wil- en betogen dat het hem ging om te .oorkomen, dat positie van de minst Jraagkrachtigcn zou worden aangetast f.'anneer de druk op de huren langs de /Scale weg wordt verhoogd, de andere is acties vielen hem af. Dr. Bruins tyOt (AR) verklaarde in het kort tp rom hö zijn geestverwant de minis- r en niet zijn coalitiegenoot dr. Lu cas zou rteunen: een wetsontwerp waaraan de minister zijn portefeuille verbindt, kan als het enige maanden later in behandeling komt, toch niet anders dan aanvaard worden. Volleerd diplomaat Minister Zijlstra heeft zich in deze strijd een volleerd diplomaat betoond. For meel was alles in orde. De minister kwam er zelfs rond voor uit, dat hij, om de Kamer niet voor het hoofd te stoten, zifr .onaanvaardbaar" in een formele mogelijkheid tot uitstel had ver pakt. Hij wees er voorts op dat de re gering door de zaken niettemin scherp te stellen, de onherroepelijke verbon denheid tussen de huurverhoging en de beide belastingwetjes had willen aan tonen. Dat laatste was voor prof. Oud (VVD) het motief om tegen de motie- Lucas te stemmen. Dat verband moet ook voor de buitenwereld goed uitko men, zo concludeerde hij. De C.H.-frac- tie baseerde haar steun aan de minister op het motief van de AR en zei, dat dr. Lucas slechts uitstel van executie zou bereiken. Wat dit laatste betreft werd voorbijgezien aan de mogelijkheid om de verhoging van de grondbelasting bij het komende belastingdebat als on- derhandelingsobjekt te kunnen hante ren. Men had dan met name voor de minst draagkrachtigen met een belas tingvermindering elders compensatie kunnen afdwingen; een motief, dat dr. Lucas uiteraard moeilijk nu reeds naar voren kon brengen. Het misverstand over de bedoeling van dr. Lucas bleek uit een ordedebat- je in het begin der vergadering. Daar bij raakte de Kamer in de knoop over de vraag, of de motie, die dr. Lucas de vorige week had ingediend, en waar op minister Zijlstra schorsingen van de beraadslagingen had gevraagd, niet automatisch van de baan was. Dr, Lu cas, die minister Zjjlstra eveneens ka pittelde vanwege zijn ,,grof geschut", stond op het standpunt, dat 'de motie nog aan de orde was. Prof. Oud was het met mr. Burger eens, dat de motie automatisch zou zjjn vervallen. Prof. Romme echter meende .van niet, omdat de motie-Lucas helemaal niet overeen kwam met wat de regering had ge vraagd en. gekregenuitstel van het de bat voor enkele dagen. Dr. Lucas wil de immers uitstel tot aan de algemene belastingherziening in september. Voor zitter Kortenhorst kwam met een Salo- monsoordeel: de motie werd ingetrok ken, om do formele puzzle op te kun nen lossen, maar dr. Lucas diende hem daarna onmiddellijk weer in. Minister Zijlstra heeft enige waar schuwingen gekregen, die zijn positie voor het moment wel niet aantasten, maar die toch een duidelijk seliot voor de boeg waren. Prof. Romme liet hem weten, dat wanneer hij op die manier verder gaat. dit onvermijdelijk tot gro te moeilijkheden moet leiden. Door het feit, dat staatssecretaris De leden van de Tweede Kamer drommen samen rond het spreek gestoelte dat door de heer Lucas is bezet. Hij richt zich tot de Ka mervoorzitter, de heer Kortenhorst (geheel rechts, met bril), terwijl de heer Romme, met de elleboog leu nend op het spreekgestoelte, glim lachend luistert. Achter de heer Romme is de heer Albering gedeel telijk zichtbaar. Achter-naast de heer Romme onderscheidt men oud-minster Van Thiel, terwijl op de voorgrond de witte haardos van de heer Oud herkenbaar is. dr. Van den Berge bjj de behande ling van het wetsvoorstel de vorige week had laten doorschemeren, dat hij wel voor een aanvaarding voor slechts een jaar te vinden zou zijn, was volgens prof. Romme duidelijk gebleken, dat er voor de regering ten deze geen enkel beginsel op het spel staat. De weg die de minister inslaat is een geheel andere dan die van het „gemeen overleg", aldus de katho lieke fractieleider, die daarmede eigenlijk een chuldiging richtte tot het gehele kabinet, dat immers in het beraad betrokken is geweest en dat altijd het gemeen overleg met de Sta- ten-Generaal als een herboren begin sel naar voren heeft gebracht. Prof. Oud kon niet nalaten de fout te hekelen die de minister heeft ge maakt, door in een zaak waaraan duidelijk ernstige politieke kanten za ten, niet de gehele behandeling als eerste verantwoordelijk bewindsman in de Kamer mee te maken, maar zijn staatssecretaris voor een al te heet vuur te plaatsen. Weinig elegant De heer Schuitémaker, die met nog drie leden van de VVD voor de motie van dr. Lucas stemde, liet eveneens weten, dat de gehele gang van zaken hem een vreemde manier van onder handelen leek. Van de A.R. bleef de heer Biewenga dr. Lucas trouw. Ook van liberale zijde werd prof. Zijlstra dui delijk gemaakt, dat hij op een weinig elegante wijze de onmogelijkheid om een kabinetscrisis te doen ontstaan had uitgespeeld om ziin zin door te drijven. „Om gro ere belangen niet in gevaar te brengen", zoals prof'. Romme het formuleerde, is het wetsontwerp ten slotte z.h.s. aangenomen. Alleen de com munisten en de S.G.P. lieten aanteke nen dat zij tegen waren. Met behulp van dc oppositie behaal de de Kamer later door het amende ment-Hofstra twee overwinningen op de minister, die enigszins een compensa tie vormdci tegen het verlies door het afstemmen van de motie-Lucas. Als zo danig waren de amendementen overi gens zeker niet bedoeld. De verlaging van het percentage van de personele be lasting was echter een duidelijke over winning. Dr. v. d. Berge voerde grote bezwaren tan. Hij vindt de compensatie voor de huurverhoging die in de loons verhoging wordt geboden voldoende en oordeelde dat hier in wezen sprake was van „uithol'' van de personele belas ting". Een amendement-Hofstra om de ge hele opbrengst van de verhoogde grond belasting rechtstreeks aan de gemeen ten over e maken werd verworpen. De niet-socialistische fracties oordeelden, dat dit vooruitlopen zou zjjn op de be handeling van het wetsontwerp dat de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten binnenkort gaat rege len. Derde amendement De Kamer heeft eveneens om voor uitlopen op de nieuw te regelen finan ciële verhouding tussen rijk en gemeen ten te voorkomen een amendement ver worpen van de socialist Venverloo. Hij had de gemeenten nu reeds een nieuwe bron van eigen inkomsten tot een be drag van 50 miljoen per jaar willen ge ven. Alleen de PvdA, de communisten en de PSP stemden voor. De rest van de Kamer was het met minister Toxo- peus eens, dat het amendement de ko mende sanering der gemeentefinanciën zou doorkruisen. BARNEVELD, 25 maart Donderdag: zijn hier twee jongetjes, de zes-jarige Roy Tuins en zijn kameraadje, de even oude Nico van de Molen, in het zwem bad enkele kilometers buiten het dorp verdronken. Gistermiddag waren de kinderen zoek geraakt. Omstreeks vier uur hadden vriendjes ze nog gezien, maar daarna waren ze spoorloos. Nadat de ouders urenlang hadden gewacht werd de po litie gealarmeerd. Deze toog met een speurhond op pad. Men vermoedde, dat de jongetjes in „Het Paradijs", een groot bos buiten Barneveld, waar des middags een brandje was geweest, wa ren verdwaald. Men vond echter niets. Op weg naar het dorp passeerde men het zwembad en men besloot ook daar een onderzoek in te stellen. Daar zag men al gauw een der lichamen, name lijk dat van Nico, in het water drijven. Zijn kleren en die van zijn vriendje Roy lagen netjes langs de kant. Hieruit trok men de conclusie, dat ook Roy moest zijn verdronken. De jongens moeten van plan geweest zijn op deze mooie middag in het nog niet geopende buitenbad te gaan zwemmen. Vermoe delijk door het lage water misleid, zijn zij in de diepe springkuil geraakt en verdronken. Met hulp van de brandweer vond men na vele uren dreggen vanmorgen omstreeks vier uur ook het stoffelijk overschot van Roy. (Advertentie) (nooit meer pannenschuren!) Of het nu om één (steel)pan of een nieuw-inrichting gaat: Kies gemak: geen aanzetten en pannenschuren meerl Kies schoonheid: fraai matzilver uiterlijk met vrolijk-rode (Eloxal) deksels! Daarom: kies het hartveroverende, moderne (Eloxal) aluminium. Overal ter wereld zéér gevraagd! ELOXAL ALUMINIUM VENLO. 25 maart. In de Maas is gisterenmiddag hier de 78-jarige heer W. Waare verdronken. Het slachtoffer liép vlak langs de beklinkende helling van de loswal en is door onbekende oorzaak in de rivier gevallen. (Van een verslaggeefster) DEN Hi* AG, 25 maart „Majesteit, de kroon op ons werk na tien jaar, is uw aanwezigheid hier," zei mevrouw E. Kortekaas-den Haan, presidente van de jubilerende Nederlandse Huishoud raad gisteren tct koningin Juliana, die de middag van de feestvergadering der tiende verjaardag in Diligentia bij woonde, en geboeid luisterde naar de flitsen, waarin de verschillende activi teiten van het instituut, dat de consu ment objectief wil adviseren, naar vo ren werden gebracht. De Koningin, gekleed in een paars complet met donkere hoed, was verge zeld door haar dame du palais, mevr. L. A. J. B. Esse de Smeth geb. baronesse v. Pallandt. Bij de ontvangst waren haar bloemen aangeboden door het jongste dochtertje van mevrouw Korte- kaas, Liesbeth. AJs bijzonderheid waren de linten van het boeket gesneria's sa mengesteld v'.t de nieuwe merkjes der textieletikettering die een leidraad zijn bij het wassen, waar dé Huishoudraad zo lang en intens voor geijverd heeft. 's Ochtends had mevrouw Kortekaas een brokje ontstaans-historie gegeven van de Huishoudraad, die nu tien jaar, waarvan zeven onder haar presidium de huisvrouw wil helpen bij de doelma tige huishoudvoering. Wat'minder een voudig is dan het lijkt. Want daartoe moet de Raad ook middelaar zijn voor de huisvrouw bij de wetenschap.'het be drijfsleven en de overheid. Aangezien de Huishoudraad als Stichting wordt gevormd door zestien vrouwenorganisa ties, drie voorlichtingsinstanties en ze ven deskundigengroeperingen, zag men achter de bestuurstafel dan ook verte genwoordigsters zowel van de Ned. Ver. voor Huisvrouwen als de Ned. Vrouwen Electriciteitsvereniging. Als ere-gaste zat daar ook minister Klompé, wier de partement de Huishoudraad mee subsi dieert. Even gevarieerd als de bemoeiingen links en rechts van de Huishoudraad om bestwil van het Nederlandse huishou den, waren de genodigden in de zaal, onder wie de echtgenote van de com missaris van de koningin in Zuid-Hol land, mevr. Klaasesz-de Bruyne, veel vrouwelijke Kamerleden, vertegenwoor digers van de subsidiërende ministeries van sociale en economische zaken, van de verschillende „schappen", en van al lerlei organisaties, instituten, verenigin gen, diensten en de Wageningsë huis houdkundige facui Ait, die de huishoud voering met voorlichting of kennis zijde lings of direct beïnvloeden. Mevr. Klompé, die do gelukwensen van de regering vertolkte, en die in dertijd ook bij de oprichting van de Huishoudraad betrokken was („wel niet als een van zijn moeders of pete moeien maar meer als tante") onder streepte het streven naar doelmatige huishoudvoering niet zozeer omwille van de efficiency zelf, maar meer om dat daardoor voor de huisvrouw tijd en aandacht vrij komt om een betere „home-maker" te zijn in het gezin, dat veel meer dan vroeger naar de hele wereld openstaat. Dat de Huishoudraad prijs stelt op goede betrekkingen met het Genoot schap voor Reclame, dat de consu ment óók, zij het op andere wijze wil beïnvloeden, bleek uit het feit, dat drs. P. Th. van Leeuwen van dit Genoot schap een causerie hield over reclame als communicatiemiddel met de consu ment. Rec'ame is geen objectieve voor lichting en vooral overreding, zei hij, maar per slot staat de consument vrij tegenover de keuze van alle artikelen die hem worden aangepraat. Als jubi leum-cadeau bood de voorzitter van het Genootschap voor Reclame, jhr. Andringa-de Kempenaer een getekend embleem ..n ten gebruike door de Huis houdraad, met de letters N.H.R. Een telegram met gelukwensen kwam bin nen van mej. dr. Marjan Tellegen. een der belangrijkste initiatiefneemsters bij de oprichting van de Huishoudraad tien jaar geleden. Advertentie UTRECHT, 25 maart Na zijn te rugkeer in Nederland zal kardinaal Al frink een officiële receptie houden in het Aartsbisschoppelijk Museum. Ag- nietenstraat 1 alhier, op maandag 14 april. Van 11-1 uur worden bij voorkeur priesters en religieuzen verwacht, van half 5 tot half zes bij voorkeur organi saties, van half zes tot hall zeven bij voorkeur particulieren. Zjj, die op de voorkeurtijden verhinderd zijn kunnen van een andere tijd gebruik maken. Voor officiële persoonlijkheden, die hiertoe uitgenodigd zijn. zal een offi ciële ontvangst plaats vinden eveneens in het Aartsbisschoppelijk Museum op zaterdag 9 april om vijf uur. Deze sa menkomst heeft een strikt besloten ka rakter. Zaterdag vertrekt mgr. P. A. Nier man, bisschop van Groningen, per KLM naar Rome om er de plechtigheden van de kardinaalscreatie bij te wonen, ter wijl maandag een deputatie van de Com- manderije Nederland der Ridders van het H. Graf van Jeruzalem naar Rome gaat om de groot-prior der Commande- rije, kardinaal Alfrink, te begroeten en geluk te wensen. Deze deputatie be staat uit de landscommandore mr. dr. L. N. Deckers, de secretaris van de Commanderije prof. dr. G. H. L. Zee- gers, de commandeur P. Th. van Cijk en de ridders prof. dr. H. J. M. Weve, J. M. Maassen, H. Lempers en Th. Neutelings. (Advertentie) Bouclé wol met Mohair extra verlaagde prijzen -i i der wereldmode I960 Draion licht en luchtig Eerste Kamerlid pater prof. dr. L. J. C. Beaufort O.F.M.. die Nederland ook in sociale aangelegenheden vertegenwoordigt bij de Verenigde Naties, is lll 0emd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Dit deelde minister 2'ls hem gisteravond mede tijdens een intiem diner, dat de bewindsman de knflor in zijn, ambtswoning aanbood ter gelegenheid van diens zeventigste ver- >l;iw Be'lalue de heer en mevrouw Luns en pater Beaufort zaten daarbij aan If ^'ftcr-president De Quay en zijn echtgenote, prof. Romme, voorzitter der de r ^--fractie in de Tweede Kamer en mevrouw Romme, mr. P. J. Witteman,. lid 'hro Eerste Kamer en diens echtgenote, oud-minister mr. F. Teulings, het lid der Vi9 ?de Kamer mr. Blaisse en mevrouw Blaisse, het Tweede Kamerlid pater 1ster dr. J. G. Stokman en mevrouw Goseling, een particuliere kennis van nf. Beaufort. ROTTERDAM, 25 maart Tegen een 52-jarige antiquair is gistermorgen voor de rechtbank wegens heling twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek geëist. Honderden kostbare voorwerpen had hij gekocht van een metaaldraaier, die op 7 april voor de rechtbank in Den Haag terecht moet staan, verdacht van 104 inbraken in Den Haag en Voorburg. Voor negen a tienduizend gulden zou de antiquair in de periode tussen no vember '57 en oktober '59 van de me taaldraaier hebben afgenomen, o.a. een antieke tafelklok en poederdoos, een gouden broche met diamanten, een gou den armband met briljanten en een pa rel, en tal van zilveren voorwerpen. De officier van Justitie achtte de he ling bewezen. Hij vertelde, dat de anti quair de spullen in Limburg en Duits land verkocht, en bovendien in zijn kel der een omsmeltapparaat had staan. Ve le goederen zijn achterhaald. Uitspraak 7 april. STOCKHOLM. In de Zweedse hoofdstad zal binnenkort een schilderij in veiling worden gebracht, dat is ver vaardigd door de 17-eeuwse Vlaamse schilder Anton van Dijck, en waarvan de huidige waarde door experts wordt geschat op ca. 150.000 gulden. Dit kostbare stuk, voorstellende een portret van Sir Keneln Digby, heeft een merkwaardige geschiedenis achter de rug. In 1931 werd het ontdekt bij een handelaar in tweedehandsgoederen in Stockholm, die het had gekocht van een particulier voor het luttele bedrag van 250 gulden. Een kunsthandelaar nam het schilderij over voor 3.000 gul den Later kwam het in het bezit van de bekende Stockholmse kunstveiling Ho ving Winborg. Omdat men het sterke vermoeden had. inderdaad te doen te hebben met een echte Van Dijck, liet men het schilderij reinigen op het la boratorium van het Nationaal Museum in Stockholm, waarna het werd over gebracht naar een kunstexpert in het buitenland. Deze expert slaagde erin vast te stellen, dat het stuk, dat zich nog in buitengewoon goede staat bevond, werkelijk was geschilderd door de leer ling van Rubens Anton van Dijck. Het Stockholmse Nationaal Museum kreeg een aanbod het schilderij aan te kopen voor 80.000 gulden, maar bij gebrek aan middelen moest dit aanbod van de hand worden gewezen. Het kwam toen weer in particuliere handen en wordt nu dus wederom te koop aangeboden. Merkwaardig ls ook het feit, dat het schilderij niet zal worden ver kocht op een kunstveiling, maar op een postzegelveiling, aangezien dc huidige eigenaar het eigenlijk niet zo zeer wil verkopen als wel ruilen te gen postzegels! Deze postzegelveiling is overigens een van de belangrijkste en interessantste die er sinds jaren in Stockholm zijn gehouden. Er is na melijk een grote collectie Finse ze gels te koop aangeboden, waarvan de waarde wordt geschat op niet minder dan 500.000 gulden. De eigenaar van de collectie, een bekend Zweeds verzamelaar heeft zich jarenlang gespecialiseerd in Finse zegels, en zijn verzameling heeft hem reeds verscheidene malen eervolle on derscheidingen opgeleverd, o.a. op ten toonstellingen in Oslo, Den Haag, Stockholm en Helsinki. Onder de be langrijkste stukken van de collectie be vindt zich o.a. een 20 penni zegel in ultramarijn op paars-blauw, waar schijnlijk het enige exemplaar met een (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 25 maart Terwijl hij in zijn woonplaats De Bilt bij het Kloos terpark de drukke rijksweg overstak, is de heer W. van de Pas, docent aan het A.C. de Bruijn-instituut van de K A B. te Doorn en bekend publicist op historisch terrein, gisteren door een per sonenauto gegrepen en gedood. Het stof felijk overschot is overgebracht naar het St.-Antoniusziekenhuis alhier. De heer W. van de Pas bereikte de leeftijd van 60 jaar. Met hem is een ijve rig speurder naar historische waarden en een vurig propagandist van katho lieke verworvenheden heengegaan. Oorspronkelijk was hij onderwijzer en gedurende dertig jaar heeft hij voor de klas in de St.-Michaelschool in zijn woonplaats gestaan. Geschiedenis was zijn lievelingsvak; hij was in het bezit van het middelbaar diploma hierin. Er verschenen van zijn hand tal van artikelen in dagbladen en tijdschriften, alsmede enkele boekwerken, waaron der het levensverhaal van mgr. Alfons Ariëns. Gistermiddag nog voerde hij tijdens een bijeenkomst in het Ridder huis van de Orde van Malta met de postulator in het zaligverklaringsproces, pater E. Lohman O.F.M., besprekingen om in nieuwe publicaties aandacht te schenken aan het feit, dat honderd jaar geleden de grote sociale priester werd geboren. Hij was ook bezig met het schrijven van een boek over de vader landse kerkgeschiedenis, waarvoor hij tijdens diens laatste levensjaren Kar dinaal de Jong in Amersfoort menig maal heeft bezocht. (Van onze correspondent) BPvEDA, 25 maart Voor de recht bank moest gistermorgen een jachtop ziener tevens onbezoldigd rijksveldwach ter terecht staan wegens het stichten van branden in de Rechterheide onder Goirle. Ongeveer dertig maal had ver dachte in 1959 brand gesticht, zoals hij beweerde om een wachtmeester der rijkspolitie aan wie hq een hekel had aan het werk te zetten en te plagen. De man moest verder terecht staan we gens het valselijk opmaken en onderte kenen van een proces-verbaal. Ook in deze zaak was de wachtmeester betrok ken, want hij bad het procesverbaal getikt voor de jachtopziener die zelf geen verbaal kon opmaken. De brandstichtingen bekende ver dachte vlot. Hij zei tot zijn verontschul diging dat hij er wel voor had opgepast, dat de branden niet te groot werden. De officier van justitie zag ais voor naamste motief voor het brandstichten het door de jachtopziener zichzelf in staat stellen aktiviteit te tonen en daar door een goede beurt te maken. De eis luidde tien maanden voor beide ten las te gelegde feiten tezamen. Uitspraak 7 april. (Advertentie) flitsen uw klachten weg stempel van 1866. Kostbaar is ook de adreskaart met 69 zegels van 1 mark. Deze adreskaart werd gebruikt door de Finse Bank bi,j de verzending van 20 kilo goud van Helsinki naar Björneborg op 5-10-1881. De waarde van dit unicum wordt geschat op 11.000 gulden. Uiter aard is de belangstelling voor de vei ling van deze collectie buitengewoon groot en zowel uit Amerika als Europa zijn dan ook talrijke verzamelaars en handelaars naar Stockholm gekomen om de unieke collectie te bestuderen. De beslissing tot verhoging van de grondbelasting is gisteren in de Twee de Kamer tóch gevallen, nadat de (om procedurale redenen opnieuw in gediende) motie-Lucas met ruime meerderheid was verworpen. Dit is dus wel een ander resultaat dan in de middagvergadering van de tiende maart verwacht leek te mogen wor den, hetgeen minister Zijlstra er toen dan ook toe bracht ijlings schorsing van de beraadslagingen te vragen vóórdat de motie-Lucas kans kreeg de zaak voorlopig in de ijskast op te bergen. De K.V.P.-fractie heeft dus niet haar zin gekregen om deze belasting verhoging aan te houden teneinde haar pas in en met het aangekondig de complex van belastingherzieningen te beoordelen. Maar op een belangrijk punt heeft de regering, met opvallend gemak, een veer gelaten: de na 1 ja nuari j.l. gereedgekomen nieuwbouw van woningen en bedrijfspanden blijft de eerste zes jaren buiten de grond belastingverhoging, dank zij een vrij wel unaniem aanvaard amendement- Hofstra. Op deze wijze wordt op waartse druk op de kostprijsliuren van nieuwbouw en dus een gedeelte lijke ongedaanmaking van het met de huurverhoging beoogde effect geluk kig vermeden. Daarmee kwam een groot bezwaar tegen het wetsontwerp te vervallen, of om met dr. Lucas te spreken: hèt grote bezwaar. "Het gemak waarmee de regering deze beperking aanvaardde, is te op vallender, nu de brief, waarmee de bewindslieden dezer dagen om her opening van de beraadslagingen ver zochten, geen spoor van tegemoet komendheid op dit door de Kamer zo belangrijk geachte onderdeel toonde. In dit schrijven hield het kabinet, zo als bekend, onverkort vast aan de noodzaak van de grondbelastingver hoging èn aan de samenhang van deze maatregel met de huurverhoging. Naar aanleiding van het daarin vervatte „onaanvaardbaar", dat alvast tegenover een eventuele verwerping van het wetsvoorstel werd uitgespro ken, heeft prof. Romme gisteren een niet minder zwaar „wederwoord" doen horen. In feite bevatte de brief, zoals uit de overigens met fluwelen handschoenen aangedragen toelichting van prof. Zijlstra ten overvloede bleek, een dubbele onaanvaardbaar verklaring. Ook een, zij het met pijn geïncasseerd, eventueel uitstel van de behandeling diende volgens de rege ring uiteindelijk toch door een aan vaarding te worden gevolgd. Een on aanvaardbaarverklaring op termijn, als men wil. Voor zover in dit schrij ven iedere poging om aan de thans alsnog wegneembaar gebleken be zwaren tegemoet te komen ontbrak, is een verwijt van overmatig rigo risme zeker op zijn plaats. De tege moetkoming betrof weliswaar sléchts een beperkt deel van de voorgenomen verhoging der belastingopbrengsten, maar het had meer in de geest van het voorgestane gemeen overleg ge legen als de reactie erop eerst was gesondeerd. Anderzijds moet echter worden opgemerkt, dat voor het overige noch de minister, noch de staatssecretaris in de voorafgaande openbare gedachtenwisseling er twij fel aan hadden gelaten dat de ver hoging van de grondbelasting een wezenlijk punt van kabinetsbeleid geacht moest worden. Ook het ..for mele" aanbod van een voorlopige verhoging voor één jaar, door de staatssecretaris, vormde daarop geen uitzondering. Zodat een met zoveel woorden uitspreken van de conse quenties van dat standpunt tenslotte moeilijk te vermijden is en nauwe lijks als een verrassing kan worden beschouwd. Maar voor de K.V.P.- fractie was het kennelijk nu juist dc. negatief beantwoorde, vraag of dit „tenslotte" reeds thans was aange broken. Ware in een eerder stadium de suggestie-Hofstra door de rege ring tot de hare gemaakt, wellicht dat dan het debat een minder scherp verloop had genomen en het is te be treuren, dat in die richting niets is ondernomen. De vraag blijft of daarmee het verschil in inzicht inzake de nauw heid. van samenhang tussen de huur verhoging en de grondbelastingver hoging en inzake de dringendheid van een spoedige aanvaarding, dat tussen het kabinet en de K.V.P.- fractie bovendien aan de dag trad, op de achtergrond zou zijn gebleven. Op deze punten konden partijen niet tot elkaar komen. Waar de rege ring zich beijverde de fiscale rede nen. met name de belangen van de gemeentefinanciering, naar voren te schuiven en niet zonder overtui gingskracht benadrukte dr. Lucas vooral de redelijkheid van het wach ten op een totaal overzicht van het belastingcomplex. Beide partijen stre den met een zekere hardnekkigheid langs elkaar heen. zó vooruitziend naar het arote belastingdebat dat men nauwelijks nog oog leek te heb ben voor elkaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5