Paus houdt namen van drie nieuwe kardinalen geheim Kardinaalsrood voor kerk vorsten achter het ijzeren gordijn gereserveerd Motivering van gouver neur Platteel gepubliceerd Ned. Antillen: Verbreek de betrekkingen met Z.-Afrika rgL. Leerlingen middelbare scholen geconfronteerd met bezetting Bolienseizoen beg int weer 15 jaar onder verkennershoed ZOGENAAMDE CREATIE „IN PECTORE" Het N.V.V. achter de boycot van Zuidafrikaanse produkten VEERTIG JAAR FILMNIEUWS Ed Seebregts HET ONTSLAG VAN MR. DE RIJKE PROTESTEN EN REACTIES ESSO 2-T MOTOR OIL VERMENGT ZICH VANZELF MET DE BENZINE IN DE TANK igiilfgw. ALLE DAGEN VLEES OP TAFEL HIER IS HEI RECEPT VAN LEONARD NICE: V B DINSDAG 29 MAART 1960 (Van onze Romeinse corres- 1 pondent) ROME, 29 maart Een be langwekkende bijzonderheid bij het Geheim Consistorie van giste ren is, dat Paus Joannes XXIII behalve de namen der zeven door hem voor het kardinalaat uitge kozen* personen aan het Heilig College heeft meegedeeld, dat hij nog drie andere illustere persoon lijkheden aan de Senaat der Kerk wil toevoegen, wier namen hij echter niet bekend gemaakt heeft. Hier heeft men een geval van een zogenaamde creatie „in pectore". Eerst wanneer de H. Vader de tijd hiervoor rijp acht zal hij be kend maken wie hij op de nomi natie heeft staan. rAGINA 5 Polygoonjubileert Morgen opening van Keukenhof Belastingloongrens en sociale verzekering A utomatisch gelijktijdige wijziging ongewenst In Haaksbergen Geen kermis op avond van doden herd enkin n Pater G. P. de Brouwer OTerleden DIT IS LEONARD NICE UIT PORTSMOUTH (die de persoon lijke kok van sir Winston Churchill is geweest). Mr. Nice liet op 16 maart Jl. tij dens een grote internationale bak- en braad- demonstratie te Amsterdam - de gasten zien (en proeven) hoe men in Engeland een goede, smakelijke maaltijd bereidt van Nederlandse niet-dure vlees soorten. ZlAtZ in septerïbeT van dit jaar van loptn, zXrlaaZ even- eneTPelZ°v::n 1U£Van ZbreZearaTenVelehighiri9tiri ^^^^Zs^ThoZasZan Het aankondigen van een kardinaals- creatie „in pectore", een creatie dus, die de Paus voor zich houdt, in zijn binnenste bewaart pectus is borst) sluit aan op een oud gebruik in dé Kerk en gaat terug tot de ti,jd van Paus Martmus V (1417-1431). De laatste maal gebeurde dit in 1933, toen Paus Pius XI de namen voor zich hield van de latere kardinalen Saiotti en Tedeschini Hoe lang deze geheimhouding kan duren, is niet te zeggen. De reden waarom een Paus wel zijn plan meedeelt om een of meer personen Jot het kardinalaat te ver heffen, maar voor ieder, ook voor de betrokkenen, geheim houdt, wie hij op het oog heeft, ligt in het feit, dal. de II. Vader iemand waardig en geschikt acht voor het kardinalaat cn ook diens verheffing tot het purper wenst, maar dat de omstandigheden de uitvoering van zijn plan nog verhinderen. I-Iet geldende recht in dc Kerk brengt evenwel mee dat na de bekendmaking van de bedoelde persoon of personen, deze wat anciënniteit aangaat, kan ge acht worden gecreërd te zijn op de dag der creatie-..in pectore". Het voor dbeeld van wjjlen kardinaal Tedeschi ni verduidelijkt dit alles. Mgr. Federico Tedescchini was in 1933 nuntius in Spanje. De H. Vader wenste hem als kardinaal aan de Curie te verbinden, maar de situatie in Span je duidde niet, dat juist toen deze .zeer waardevolle en bekwame nuntius door een ander vervangen zou worden. Span je was in die tiid juist in de overgang tussen het monarchale regeringsstelsel en het republikeinse. Voor de Kerk la gen de kaarten zeer moeilijk en het ge vaar was ailcs behalve denkbeeldig, dat de Kerk met de monarchie vereenzel vigd zou worden, waardoor bij een over gang naar do republiek de Kerk zeer grote schade zou kunnen lijden. Men denke hierbij niet in de eerste plaats aan kerkelijke bezittingen en organisa- DEN HAAG, 28 maart De „Nieuw Guinea Koerier" heeft de volledige tekst gepubliceerd van de motieven, die de gouverneur van Nederlands Nieuw- Guinea, dr. P. J. Platteel tegenover de adviesraad van Hollandia heef! aange voerd inzake het ontslag van mr. O. C. de Rijke als lid van de raad. Enkele raadsleden hadden, zoals be- kend, huil ontslag aangeboden, aange- zien zij zich niet konden verenigen met net ontslag, dat door de gouverneur werd gegeven toen de hec-r De Rijke tot een korte gevangenisstraf werd ver oordeeld. Volgens weergave van de „Nieuw- Guinca Koerier" heeft gouverneur 1 iatteel bij zyn motivering onder meer het volgende gezegd: „Aan de instelling van adviserende raden ligt geen wettelijke basis ten grondslag. Aangezien nog generlei erva ring met adviserende raden was opge daan en buitendien het gouvernements besluit van 9 augustus 1955 waarbij de samenstelling, werkwijze en taak van de adviserende raden werden bekend gestold, niet van wetgevende aard is, werden daarin niet alle details opgeno men. Wel werd vermeld, dat oen be noeming voor twee jaar zou gelden, maar van de mogelijkheden van schor sing en ontslagverlening werd niet ge rept, omdat het onwaarschijnlijk werd geoordeeld, dat de gouverneur 'ooit van dat recht gebruik zou behoeven te ma ken. Nu zich echter toch een geval heeft v ooi gedaan, waarin ontslagverlening gewenst voorkwam, behoefde de niet vermelding van genoemd recht aan de hantering daarvan niet in de weg te staan. Immers het ontslagbesluit staat op een lyn met het besluit van 0 augus tus 1955, aangezien zij van dezelfde au- tonteit afkomstig zijn. Aan de adviserende raden is een be langrijke plaats ingeruimd in de ver dere ontwikkeling van het land, aldus h®eft gcfliverneur Platteel volgens de „Nieuw-Guinea Koerier" verder ver klaard. Dit brengt echter voor de leden van die raden, zoals voor een ieder, die geroepen is zich in het openbaar te bewegen ter behartiging van de pu blieke zaak, speciale plichten mede. Voor hen gelden niet slechts wettelijke rechten en plichten, maar ook en in even grote mate ongeschreven ge dragsregels. Verwaarlozen van die gedragsregels brengt niet alleen gro te schade toe aan de goede functio nering van een democratisch be stel, maar verlaagt in zeer belang rijke mate ook het aanzien van de daartoe behorende instituten. Het be hoort dan ook tot de niet hoog genoeg te waarderen gebruiken, dat een per soon, ais hierboven bedoeld, wan neer bepaalde omstandigheden in zijn privé-leven zich niet met die gedrags regels verdragen waartoe naar het oordeel van de gouverneur ver oordeeld wegens misdrijf behoort daaruit de voor de band liggende consequentie trekt en zjjn publieke functies neerlegt. Ten aanzien van mr. J. O. De Rijke deed zich een dergelijke omstandigheid voor, waarvan ook in de considerans van het aan de raad bekende ontslagbesluit molding is gemaakt. Nu betrokkene niet eigener bewe ging tot bedoelde stap overging, noch door zijn omgeving daartoe werd ge bracht, stond dc gouverneur voor de pijnlijke noodzaak door middel van het ontslagbesluit blijk te geven van de normen, welke hq voor de goede ont wikkeling van een democratisch bestel hier te lande gehandhaafd wenst te zi- normen, welke ook elders en be paaldelijk in Nederland in situaties als de onderhavige worden aangelegd. „Op grond van bovenstaande beschou wingen zal het duidelijk zijn, .dat de gou verneur geen aanleiding aanwezig acht het ontslagbesluit van mr. J. O. _>e Rqke ongedaan te maken", zo besluit de in de „Nieuw-Guinea Koerier" af gedrukte motivering, weike ondertekend is door mr. A. Loosjes. tic, maar aan de positie van de kerke lijke leiders, als herders der gelovigen en aan het geloof zelf. Het is de zeer grote verdienste van nuntius Tedeschi ni geweest, dat het hem gelukte de re publikeinen aan de ene zijde en de ge meenschap der Spaanse katholieken bisschoppen en gelovigen aan de an dere kant duidelijk te maken en te doen aanvaarden, dat de Kerk als zodanig con creet buiten de politieke vraag van een regeringsstelsel blijft, mits slechts zulk een stelsel de fundamentele rechten dei- Kerk en haar vrijheid ongemoeid laat. Eerst einde 1935 maakte Paus Pius XI de naam van nuntius Tedeschini bekend als de door hem in 1933 „in pectore" ge- creërde kardinaal. Het is uiteraard geheel onbekend, wel ke drie personen de regerende Paus heeft voorbestemd voor het Heilig Pur per. Ehi even volkomen onbekend is het derhalve waarom dc H. Vader dc be kendmaking hunner namen nog niet op portuun acht. Sinds enige tijd gingen al geruchten in Rome, dat de Paus by een volgende Consistorie dc generaals der Dominicanen, Franciscanen en Jezuïe ten, de hoogst waardige paters Browne, Sepinski en -lanssens met de kardinaals hoed zou willen bedelen. Verder hoorde men alle mogelijke andere veronderstel lingen. De Paus zou drie plaatsen wil len reserveren voor kerkvorsten achter het ijzeren gordijn. Men wijst erop dat Polen in de loop der historie zeer vaak verscheidene kardinalen telde, terwijl Polonia semper fidelig nu ai sinds gé- ruime tijd slechts een kerkprins heeft in de persoon van de aartsbisschop van Warschau, kardinaal Wyszynski. Niet onmogelijk zou het ook zijn, dat de sinds jaren op een onbekende plaats gevangen gehouden aartsbisschop van Praag, mgr Joseph Beran een der kardinalen „in pectore" zou zijn. Denkt de Paus, zo vragen anderen wellicht aan het kardinaalsrood voor een der Joegoslavische bisschoppen na de dood van kardinaal Stepinac? En speurt men in de landen onder commu nistische overheersing, dan doen zich nog meer mogelijkheden en hypotheses voor. Het is niet alleen nieuwsgierigheid het is ook de belangstelling voor kerke lijke zaken en het kerkelijk leven, die gissingen oproept naar namen en mo- tieven._ Maar wat de oorzaak hiervan ook zjj, met de x-eaiiteit hebben zuike veronderstellingen niets van doen. De werkelijheid is, dat niemand iets weet. Zou een Paus, die benoemingen „in pectore" gedaan heeft, stex-ven zon der de namen der door hem voorbe stemde personen openlijk en dus op een Consistorie kenbaar gemaakt te hebben, dan vervallen deze benoemin gen „in pectore". Indien de Paus de bedoelde personen zou genoteerd heb ben of hun namen aan enkelen in ver trouwen hebben bekend gemaakt, dan zouden dezen daaraan niet het recht kunnen ontlenen om door een volgen de Paus alsnog tot het kardinalaat verheven te worden. Te Rome zijn de officiële bezoeken, de zogenaamde visite, di calore, aan de nieuwe kardinalen begonnen. Terstond nadat de benoemingsbrieven waren overhandigd kwamen als eersten de Va ticaanse autoriteiten hun gelukwensen aanbieden. Gebruikelijk is min of meer, dat de eerste middag in het onder havige geval dus maandagmiddag 28 maart gereserveerd is voor de be zoeken van de andere leden van het Heilige College en voor die van het Corps Diplomatique. Heden gaan de vi sites verder. De oude gewoonte wil, dat alleen heren deze bezoeken afleggen. (Advertentie) (Advertentie) Esso 2-T Motor Oil bevel een speciale dope die bij fweetak! motoren veelvuldig voorkomende Icigercorrosie doeltreffend bestrijdt. Esso 2-T Motor Oil is de ideale motorolie voor alle typen fweetakf mo toren, ook voor bromfietsen. Verkrijgbaar in bussen van Vi en 1 liter. Het klaargemaakte produkt van ESSO benzine en 2-T Motor Oil ESSO NEDERLAND N.V„ ESSO GEBOUW DEN HAAG AMSTERDAM, 28 maart Do ge beurtenissen in Zuid-Afrika hebben ook op de Ncd. Antillen reacties teweeg ge bracht. De voorzitter van de politieke party Un Poeo, de beer Guiilermo E. Rosario, zond aan minister-president dr. De Quay een telegram waarin hij, namens de gekleurde bevolking van Cu racao, welke negentig percent van het totaal der bevolking uitmaakt, protes teerde tegen de „massale moord" op een deel van de negerbevolking in Zuid- Afrika en waarin hij de Nederlandse re gering in overweging geeft, de betrek kingen met Zuid-Afrika, die een schan de zyn voor de mensheid, te verbreken. Het verbondsbestuur van het N.V.V. heeft de volgende verklaring verstrekt: „Met ontsteltenis en verontwaardiging heeft het bestuur kennis genomen van het wrede optreden van de Zuidafrikaan se autoriteiten tegen het niet-blanke be volkingsdeel. Het acht de recente bloe dige botsingen een rechtstreeks uitvloei sel van de apartheidspolitiek, die het volstrekt veroordeelt. Het verbondsbe stuur ondersteunt ten volle de protes ten die het internationaal verbond van vrjje vakverenigingen bij herhaling over de rassendiscriminatie tot uitdrukking heeft gebracht. Het schaart zich ach ter de oproep van het I.V.V.V., gericht tot de consumenten tot boycot van Zuid afrikaanse produkten. Op een door de federatie Amsterdam van de Party van Arbeid iri de koop mansbeurs belegde protestmeeting te gen de rassenpolitiek in Zuid-Afrika (Van onze correspondent) LEIDEN, 29 maart In de Stadsge hoorzaal hebben vijf figuren uit het voormalig verzet gisteravond ruim vijf honderd leerlingen van de hoogste klas sen van het middelbaar onderwas in de stad en omgeving geconfronteerd met het gebeuren uit de bezettingsjaren. Het initiatief tot deze bijeenkomst ging uit van de Lcidse afdeling van de Ne derlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen. De avond was georgani seerd in het kader van de vyftiende herdenking van de bevrijding en de vie ring van het derde lustrum der afde ling. f De heer L. Questroo, voorzitter van de afdeling, onderstreepte wat het be tekent, in vrijheid te mogen zeggen wat men wil, voor welk grote goed dui zenden hun leven hebben gelaten. De hoer H. Ottevajngcr,' burgemeester van Ulrum, en voormalig lid van de ver- spreidingsgroep van „Trouw" in de be zettingstijd, sprak over de strijd van dc illegale pers tegen de leugenpropa ganda van de bezetter en de gelqkge- schakelde pers in dienst van het natio- naai-soeialismo. Het verspreiden van de illegale bladen in Nederland was een enorm riskant werk, waarop de dood straf stond. Honderden zijn bij dit werk gegrepen. Zo werden op een middag in Groot-Brittanniè Een 39-jarige po litieman in Chelsford is gisteren tot ze ven jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens deelneming aan een bankxoof waarbij ongeveer f 185.000 werd buitge maakt. Hjj werd schuldig geacht aan deelneming aan nog twee inbraken. (Rtr) SJ (Van onze Utrechtse redacteur) U TRECHr, 28 maart Gedurende veertig jaar beeft „Polygoon" in de tal rijke bioscopen verspreid over ons land het nieuws op het „linnen venster" ge- bracht. Commissarissen en directie von- den daarin aanleiding te recipiëren en thlr\]ke figuren uit de wereld van de publiciteit, waaronder uiteraard vooral directeuren van bioscopen kwamen com plimenteren. Zo kwamen hun gelukwen sen aanbieden mr. E. Schiïltenhelm, voorzitter van de Ned. Televisie Stich ting dr. G. J. Lammers directeur van de Rijksvoorlichtingsdienst, mr. J. Mi- iius, voorzitter van de Commissie van Beroep van de Ned. Bioscoopbond, de 5eeïUNV kogels, adjunct-directeur van de KLM en hoofd van de afdeling pu bliciteit, de burgemeester van Hilver sum', centrum van televisie, radio en film, de heer J. J. G. Boot en verte genwoordigers van verschillende mini steries. De heer Joh. Miedema, voorzit ter van de Ned. Bioscoopbond, 'gewaag- i v£n de internationale reputatie, wel ke „Polygoon" in de loop der jaren heeft weten te verwerven. De heer J. de Wit sprak namens de bedrijfsgroep van film producenten. Het bioscooppubliek zal van vrijdag af kennis kunnen maken met de historie van „Polygoon" die een speciaal journaal uitbrengt te be ginnen met de eerste opnamen 'in 1920. r!C. De bollendrieling Hilda, Lisa en Saskia gefotografeerd te midden van de bloemen. weelde op de Keukenhof. NOORDWIJK, 29 maart zoen besluit van de der- worden afgevoerd. Als de - Formeel is liet al ruim de week van april tot genie niet met een nood- een weck Lente, ook al half mei met de bloei van brug te hulp snelt, weet laat het weer ons tot nu de late tulpen. Geen won- majoor Van. der Meulen toe danig: in de steek, der dus, dat het Bloemen- niet hoe hij het verkeer Maar gisteren zijn de corso op 23 april is vast- moet afvoeren bloemen in de Bollen- gesteld, juist in de tijd, streek officieel in bloei dat de bollenvelden in' volle bloei prijken. gegaan. Gisteren hebben de Bollen-burgemecstcrs bun traditionele persont- vangst gehouden, dit jaar in Noordwyk, waar in hotel Noordzee een film pje werd vertoond over de Amerikaanse Keuken hof. Sinds twee jaar is men Hollandse hollen- kwekers in nauwe samen werking met een New Yorkse investeringsmaat schappij druk doende een moeras van bijna veertig ha te ontginnen. Temidden van 8000 ha bos zal daar in Sterling Forest Gardens op l mei het Amerikaanse equiva lent van de Keukenhof worden geopend, een reusachtige bloemenshow die naar Amerikaanse siij! is aangekondigd als „The most beautiful garden since Eden". Majoor Van der Meulen van Je Rijkspolitie voor zag dit jaar geen moei- lijkheden voor liet ver keer van en naar de Keukenhof, al zal het misschien wei eens wat 'n: "da van Hillpgom, traan Lisa var Lisse en Saskia Voor het overige maakt de Bollenstreek zich op om het grote seizoen- feest weer met de groot ste luister te gaan vieren. Er worden al volop slin gers geregen en rond de Corsotijd zullen weer overal bloemmozaïeken worden uitgelegd. Bloe men bals en bloemen- bridgedrives verlenen aan liet seizoen een extra ca chet, evenals de traditio nele Tulpen-rallye. En natuurlijk zai dit. jaar bij geen enkele festiviteit van enige omvang de bloemrijke Drieling van de Bollenstreek ontbre- langzaam gaan. nu goede wegen en de organisatie van de ver keersleiding is perfect Burgenie,.st.er mr. De Graaf van Lisse voegde er geruststellend aan toe. at Lisse en Saskia van Sassenheim. De Bollenstreek is dus gereed om ook dit jaar weer de honderdduizen den te ontvangen, die het Lentefeest van Hollands De vooruitziet,^ ^at de omgeving van de tuinen v illen beleven! Het NoT I i 9, 9 Keukenhof „ver onbe- wachten is noe slechts on komende boLensei- perkte oarkeerruimte be- prinses ircnc die mor- telde T; Ult^tekend' VF- ?chikt- banger was ma- genmiddag „m half Trie telde ons burgemeester joor Van der Van Berckel van Noord wijk. Mr. E. SchüttenheUm, voorzitter van de N.T.S., feliciteert de president-directeur van Polygoon de heer C. S. Roem (rechts) met het jubileum. Joor Van der Meulen met enig feestelijk ver- 7-, voor de verkeersdrukte toon de Krukcnhoften- sen Sta ri ^ornPetnar01s- op de dag van het Corso, toonstelling zal openen sen sta„n op veie plaat- omdat in Hillegom plot- Dat is dan tevens de duurfw'el tot^half "apriL «W* Het Van 10 tot eind waarover voor- seizoen. E'opeli.ik laten de ir«n u .een 1 verkeer in de weergoden zich intussen gen de hyacinten en richtkig van de riikswee van een hpfpr» innt vroege tulpen en het sei- Amsterdam-Den Haag kon dan tot dusver. Vught 23 leden van de verspreidings groep van „Trouw" gefusilleerd. Dr. J. F. Ph. Hers, voormalig lid van de eerste Nederlandse Inlichtingen dienst zei, dat vooral de jeugd in het verzet heeft geblotd. De jongeren wa ren de exponenten van het meest ideale karakter, de meest ideale vorm van de Nederlandse gemeenschap. Zij hadden te vechten tegen de zwakheid en het verraad in zichzelf en in hun kringen. Een vorm van passief verraad noemde 5', de Rouding van hen, die geen stelling namen. Zo zijn de bunkers in Nederland gebouwd door Nederlandse handen. K. de Jong, directeur van liet Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie, herinnerde aan de opwekking van president Roosevelt, die de vier grote vrijheden waarvoor gestreden moest worden ons heeft voorgehou den: de vrijheid van geloof, van po litieke overtuiging, de vrijwaring van vrees en vrijwaring van gebrek. In de komende weken herdenken wij aldus dr. De Jong, de 250.000 Neder I landers die voor deze vrijheden geval len zpn: 5.000 militairen van land zee- en luchtmacht, 1200 leden van dé koopvaardij, 3.000 gefusilleerden uit het verzet, 600 slachtoffers van concen tratiekampen in Nederland, 20.000, die het leven in kampen in Duitsland Po len en Oostenrijk verloren, 23.000* bur gers, die omkwamen bij bombardemen ten op ons land, 10.000. die niet terug keeraen van de dwangarbeid in Duits land, waar een half miljoen Nederland. -,-T^nn<;n hebben moeten werken, 20.000 landgenoten, die stierven in Indo- ï1™ yoor de helft militairen, en ïoo.ooo Joodse landgenoten, merendeels vermoord in de gaskamers. Een samenvattend slotwoord werd gesproken door kapitein-aalmoeze nier H. -LM. Stoel inga, hoofdbestuurs- vnerte'iri de jongeren voorhield, dat achter ieder van liet on metelijk aantal stenen zerken zich een drama voltrokken heeft. Nog leven er tientallen, die dagelijks denken aan hen, die hun dierbaar zijn. „Neemt het de genen die gevoeld hebben, wat vervol ging was, niet kwalijk, dat ze er vijf tien jaar nadien nog steeds aan deé- ken zo vroeg spreker zijn gehoor. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 29 maart Minister I /.ïjlstra acht het ongewenst, dat tegelijk I met de loongrens voor de sociale vér- z('kering automatisch de grens wordt gewijzigd, die bepaalt of loonbelasting dan we) inkomstenbelasting wordt ge lieven. Zoals bekend is er een voorstel !"J de Tweede Kamer aanhangig om de loongrens voor de sociale verzekering afhankelijk te stellen van een aantal indexcijfers van lonen cn kosten van le vensonderhoud. Do minister zegt nu in een nota aan de Kamer, dat liet administratief tech nisch wel aantrekkelijk zou zijn beide grenzen op gelijke hoogte te houden. Hoe de belastinggrens bij AMVB aan de verzekeringsgrens kan worden aan gepast kan echter zijns inziens het bes te worden beoordeeld bij de behande ling van de algemene wet op de loon-, inkomsten- en vermogensbelasting. voorlopig wil de minister volstaan met een apart wetsontwerp, waardoor de belastinggrens op dezelfde hoogte wordt gebracht als thans voor de socia le verzekering is voorgesteld. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 29 maart De voor- jaarskermis te Haaksbergen zal on 4 mei vanaf 6 uur 's avonds gesloten zijn. Minister Toxopeus meent nu verder geen commentaar te behoeven geven geven op het feit. dat er op de dag van de jaarlijkse dodenherdenking in Haaksbergen kermis wordt gevierd. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Nederhorst (PvdA) zegt de bewindsman alleen, dat de kermis sinds jaar en dag op de eerste woens dag van mei wordt gehouden. Het ge meentebestuur van Haaksbergen heeft een verzoek om de kei-mis dit jaar te verschuiven evenals in 1955 afge wezen, omdat anders het gehele reis schema van de kermisexploitanten in de war zou worden gebracht. 1 werd aan het slot besloten het volgend telegram te zenden aan de Zuidafrikaan se ambassadeur in Den Haag: „De federatie Amsterdam der P.v.d.A. heeft met afschuw en veront waardiging kennis genomen van het po litic-optreden in de Unie van Zuid-Afri7 ka, dat aan tientallen demonstranten het leven heeft gekost. Zij protesteert met de meeste kiem tegen de politiek van rassendiscriminatie, die de geiqk- waardigheid en gelijkrechtigheid van aile rassen miskent. Zij uit haar felle verontwaardiging over een beleid, dat de niet-blanke bevolking de meest we zenlijke rechten onthoudt". Kleur bekennen Op de protestmeeting werd o.a. het woord gevoerd door ds. J. J. Buskes en een medisch studente uit Liberia (in nationaal costuum), alsmede door de voorzitter van het Surinaams Ver- bond_ in Nederland, de heer L. A. Lauriers, die o.m. zeide dat hij in de Verenigde Naties Nederland had ge mist als het ging om te stemmen te gen de apartheidspolitiek. Dan liet Ne derland verstek gaan bij de stemming. Als Nederland de moed mist om kleur te bekennen dan zullen wij van de rijksdelen een uitspraak eisen, aldus de spreker. Dit kan niet anders inhou den dan een scherpe veroordeling van de Zuidafrikaanse politiek tegen de ne gers. Nederland mag zich niet langer verbergen achter het argument zich niet te mengen in binnenlandse aange legenheden. De blanke heersers zullen, zo besloot de heer Lauriers, Zuid-Afrika verliezen juist door hun ontactisch optreden om het te behouden. De voorzitter van de P.v.d.A. Evert vermeer, releveerde een bericht over een reis, die de Nederlandse Reisvere- nigxng organiseert, waarbij de deelne mer een verklaring moet afleggen dat hij christen is. De heer Vermeer zei- de niet te kunnen aannemen dat een or ganisatie als de N.R.V. deze reis zal la ten doorgaan. Hier past geen verkla ring van spijt, maar aldus de spre ker een absolute afwijzing. De heer Vermeer sloot zich aan bij de opmer king van de voorzitter van het Suri naams verbond over de houding van Nederland in de V.N. „Er moet nu een einde komen aan zich te onthouden". Laat de wereld tot bezinning komen eer het te laat is. Doet men dat niet aldus de spreker, dan is het bloedbad van' vorige week kinderspel by wat zal vol gen. VUGHT. 29 maart Gisteren is over leden pater C. P. de Brouwer, missio naris van Scheut, Pater De Brouwer die 78 jaar is geworden, was 53 jaar geleden priester gewijd. Hij is missio naris op de Philippijnen geweest en rec tor van het missiecollege „Sparrendaal" in Vught. De begrafenis is donderdag. BACON CUTLETS (bacon schnitzel op oud-Engelse wijze BENODIGD VOOR 4 PERSONEN: 4 varkenslappen van de buik, zonder zwoerd (elk van 150 gram) - 250 gram goudreinetten - 40 gr. bruine suiker - sherry - 8 kruidnagelen - 4 deciliter vloeibaar vleesextract (of 2 kleine bouillonblokjes) - 60 gr. gekruimeld brood - zout. BEREIDING: zet de varkenslappen op een treeftje in de braadpan,wrijf het zout erin en zet de pan in een middelhete oven: Als u het vlees uit de oven hebt gehaald, slechts een beetje vet in de braadpan laten m dit heet maken. Het hete, vet van het vuur nemen en er het vloeibare vleesextract, de kruidnagelen, de sherry en de bruine suiker (en krui den naar smaak) bij doen en deze saus verder heet laten worden. Fruit de broodkruimels in varkensvet. De geschilde appelen in vieren snijden en (met wat bruine suiker erover) licht bakken. Doe de gebruinde broodkruimels in de saus bij het vlees op de schotel en garneer de partjes appel in het midden. r is in ons land een ont- j zettend gebrek aan be voegde jeugdleiders, ook onder het katholieke volksdeel. Het is een der taken van de Ne- derland.se Katholieke Sportbond om dit tekort weg te werken en met de Eerste Katholieke Sport- leidersschool te Amsterdam ho pen wij een stevige bijdrage hiertoe te leveren." Dit zei ons de huidige directeur, de heer Ed Seebregts, met wie wij over dit probleem interessante discussie hadden. De aanleiding tot dit gesprek was zijn benoe ming dezer dagen tot ridder in de orde van St. Sylvester, ter gelegenheid van zijn afscheid als districtscommissaris bij de hoofdstedelijke verkennerij. Het pauselijk eremetaal betekent een verdiende onderscheiding voor bijna vijftien jaren hard werken „onder de verkennershoed". De heer Seebregts is leraar lichamelijke opvoeding. Of schoon geboren in Amsterdam, heeft hij zijn middelbare oplei ding in Tilburg, o.a. via de R.K. Leergangen aldaar, genoten. Het was een gezellige studietijd, om dat de theorie veel door prakti sche oefeningen werd afgewis seld. Het lesprogramma beperk te zich niet uitsluitend tot gym nastiek, want ook atletiek en tal van andere sporten behoorden ertoe. Maar het meest prettige van het vak is wel, dat je steeds tussen de jeugd zit, aldus de heer Seebregts. Hij vindt het beroep vrij zwaar en de uitspraak van minister Cals in de jongste Sportnota, dat lichamelijke opvoeding fysisch en fysiek veel van de leraar vergt, onderstreept hij vol komen In 1933 verhuisde hij naar Amsterdam. Zes jaren later volgde zijn aanstelling aan het St. Ignatiuscollege, waaraan hij ook thans nog is ver- h^ mmnaJium '"J inmiddels de H.B.S heeft omgewisseld voor Zijn kennismaking met het spel van verkennen heeft, goed beschouwd een toevallige oorzaak. In Brabant, de binnenlanden, zoals hij het zelf noemde, bestond het niet. Men had het er niet nodig, want het jonge volk genoot dag in dag uit van de vrije natuur. Het is aan de huidige provinciaal van de paters Dominicanen, pater B. Jansen O.P., te danken dat de heer Seebrgts bij de jeugdbeweging werd betrokken. In 1931 ril was pater Jansen, toen nog kapelaan in de hoofdstedelijke St. Thomasparochie over een hond gerold, met. als gevolg dat hij geruime lijd het bed moest houden, tiet parochiële jeugdwerk kwam daardoor zonder leiding te zitten maar hVS £r°% 0p.d<L heer Seebre3ts om de jongeren wat bezig te houden, bracht uitkomst Het verzoek ging weliswaar gepaard van de verzekering dat hij geen leider hoefde te worden, maar de praktijk wees later anders uit. Hij werd al spoedig baljuw en in 1939, na zijn benoeming aan het St Ignatiuscollege, districtsbaljuw bij de Kruisvaart, een organisatie die iri het tweede oorlogsjaar is opgeheven. Na de bevrijding keerde de katholieke jeugdbeweging terug met als grondslag het. spel van verkennen. Prompt daarop werd de heer 'Seebreats assistent-districtscommissaris en in 1947 werd hij aangezocht om het Am sterdamse distnctscommissariaat op zich te nemen. Bijna vijftien jaren heeft hij op de hoofdstedelijke verkennerij zijn stempel gedrukt en gewerkt als een modelverkenner. De jaarlijkse St. Jorisdagen de colleaekamven voor de Ignatianen aan de Hobbemakade en niet te vergeten -iin bemoeie- SJiChUng WVierte Prinsenkind, die oZ^ertZorv^an- Ues aan kinderen van oorlogsslachtoffers, het waren allemaal zaken die de lieer Seebrgts als de grote, stuwende organisator na aan het hart lagen Nu hij zijn handen wat vrijer heeft, kan hij zich volledig aan een andere belangrijke taak wijden. Stilzitten is er niet bij, al vindt hij wel dal een week veertien dagen moest hebben. Daar is allereerst de uitbouw van de Eerste Katholieke Sportleidersschool te Amsterdam. Op het ogenblik wordt er een cursus gegeven voor leiders van turnverenigingen Maar dat is niet genoeg. Er is zoals reeds gezegd, veel behoefte aan goede leiders Aan Zen- sen die, behalve met de feitelijke kennis van de speltechniek ook volledia ZmZUDemZteNWOrden 9eT?kt, met de dTmóde^e jeugd- leidmg De cursussen voor judoleiders en volley- en handbaltrainers die nraLl„ Zlen- Verder de heer Seebregts nog deel uit van tal van weaen Zo is Z hetIel^ terrein be- gebiek aan werk behoeft hij zich derhalve voorlopig niet te beklagen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5