Dagblad voor Schiedam en omstreken Rode bonnet aan nieuM kardinalen uitgereikt Nederlandse gelukwensen voor kardinaal Alfrink op gezelligereceptie EERSTE KAMER NEEMT HUURVERHOGING AAN Wet tot Opheffing Grootboek woningverbetering aanvaard Noodtoestand in Zuid-Afrika Van de burgerwacht zijn 18 eenheden gemobiliseerd De zeven nieuwe kardinalen 1 DONDERDAG 31 MAART 1960 Korte plechtigheid in Zaal der Zegeningen De tulpenkoets verlaat Istanbul Humphrey Mijnals in het Oranjeteam Supporters van Sparta door mist niet naar huis Brandweerauto vertoont kuren Het weer. (Van onze Romeinse corres pondent) ROME, 31 maart. De dag Van gisteren werd voor de nieuwe Utrechtse kardinaal Alfrink ge tekend door twee gebeurtenissen: een ontvangst der Nederlanders die voor de plechtigheden naar Rome waren gekomen en het op- Zetten van de rode bonnet tijdens het semi-openbare consistorie. Wanneer wij de chronologische Volgorde aanhouden, dient de re ceptie op het Nederlands Priester college het eerst te worden ver hield. Onze landgenoten, die indi vidueel of als groep van de Ver eniging der nationale Bedevaar ten of als deelnemers aan een door de katholieke reisvereniging ge organiseerde tocht naar Rome in de Eeuwige Stad waren om er de plechtigheden mee te maken, heeft cje kardinaal apart willen ontvangen, vooral met het oog op het feit dat de officiële bezoeken op maandag en dinsdag j.l. vol gens het protocol slechts door heren werden afgelegd. Te half elf had zich een zeer groot gezel- Schap in het Nederlands Priester college verzameld. De kardinaal kwam vergezeld door de bisschop Van Groningen, mgr. Nierman, Van mgr. prof. Post, de kolonel- hoofdlegeraalmoezenier mgr. Van Straelen, mgr. Damen, de rector Van het huis en de secretaris P. Ueurts. Het is stellig geen over drijving om te zeggen, dat de ge legenheden tot heden, waarbij de kardinaal tussen zijn landgenoten ih Rome was, uitmuntten door een buitengewone hartelijkheid, die de reverentie niet de minste Afbreuk deed, integendeel. Ook een zekere „gezelligheid" was Allerminst een nivellering, maar een in onze aard liggende compo- hent, een noordelijk correctief, zo Alen wil, op de zuidelijke statie. KAAPSTAD, 31 maart (Reu ter, U.P.I.) De regering-Ver- woerd heeft gisteren een nood toestand in Zuid-Afrika uitge vaardigd en de mobilisatie van een deel van de burgerwacht be volen. De minister van justitie, Erasmus, heeft de noodtoestand in 80 van de 300 districten afge kondigd, waardoor de regering volmacht heeft gekregen om na genoeg per decreet te regeren, met het recht mensen te arreste ren en gedurende een periode tot dertig dagen te detineren. Van de burgerwacht zijn achttien een heden gemobiliseerd „ter voorko ming of onderdrukking van wan ordelijkheden". De rest is in staat van paraatheid gebracht. De leden van de burgerwacht behoren tot de militaire reserve. Hun mili taire opleiding begint wanneer zij achttien jaar worden. Ongeveer 3.000 leden van het Zuidafrikaan- se leger en de marine zijn van morgen vroeg naar de Kaap stadse negerwijken Langa en Nyanga gezonden. De marine troepen trokken een kordon om Nyanga en de leger troepen om singelden Langa. Enige tijd tevo ren had de politie de wegen naar Nyanga versperd. Tegen Bulgarije Eemnes in rep en roer Enkele opklaringen Het weer in Europa MorgenVRIJDAG geboden vasten- en onthoudingsdag nieuwe amsche courant Wederom was het zo dat slechts wei- ''X personen aan. de kardinaal voorge meld behoefden te worden. Zelfs dege nen, die, alweer een generatie geleden, jem als kapelaan te Houten en te jlaarssen hadden meegemaakt, wer- i"n terstond door de kardinaal herkend. j*en aardig moment was het, toen me- vrouw R. Kooten-Van Dijk uit Maars- namens geheel de parochie tot de W'dinaal een adres van gelukwens Achtte. De felicitatie werd materieel Onderstreept door een fraai uitgevoerd ^gister met handtekeningen, waaraan de schoolkinderen hadden meege werkt. Hun namen, op door de onder wijzers getrokken nog zichtbare potlood. llivv 4__ -1-J.J_ IGr.4- T— J.u 'Jntjes sloten de lange lijst. In dit W'bum versierd met het wapen van de lardinaal hebben wij dezelfde geest ge- Nnden waarvan w\j reeds gewaagden. Pit album opende n.l. met een foto uit At archief, een foto van een dilettan- ^n-toneelclub met een verkleedpartij: Achtwachtcostuums, Rembrandthoeden A enorme opgeplakte snorren. Achter en op de derde of vierde rij stond de •cugclige persoon van de geestelijke ad- useur kapelaan Bernard Alfrink zonder Aed of snor. Mevr. Kooten eindigde Wet het verzoek dat de kardinaal spoe dig zijn verheffing in Maarssen zouko- 'hen vieren met een plechtige pontifi- Prinses Margaret heeft met haar Verloofde het gouden boek gete kend van de studenten van de Victoria League, waarin de buiten- 'ttndse studenten in Londen zijn l verenigd. cale H. Mis. De kardinaal zegde dit on middellijk toe. Mgr. Th. van de Bom vergezeld door mgr. H. Eras, bood de beste wensen van de Verenigin; der Natio nale Bedevaarten aan. Het was Zij ne Excellentie mr. L. N. Deckers, die met een delegatie bestaande uit de professoren Zeegers en Weve en de heren Van Dijk, Maassen, Neutelings en Rempers de groot-prior van de Ne derlandse Commanderie van het H. Graf huldigde. De lange rij schoof voort, plebaan Van de Burg, dekens, pastoors, geestelijken en leken en in de hal ging het gedempte geluid van een geanimeerde conversatie. Na een dag en een nacht van onafgebroken regen scheen in Rome de zon in een heldere warme lucht. Enig opzien baarde onder de begroetingen de komst van twee kleine Italianen in fraaie dracht: zwart wambuis met kanten lubben en een donkerpaarse mantel. Zij traden voor de kardinaal, kniejden en brachten een boodschap over in het Latijn. Daarcp boden zij de kardinaal een blad papier aan. Een hunner droeg een soort gestileer de myrthetak, en een classicus in het gezelschap herinnerde zich het hele oude Griekse vrijheidslied: ,.In een myrthetak zal ik mijn zwaard dragen, als Harmodios en Aristogeitoon". Het waren echter niet de herauten der re volutie, maar de apostolische zendbo den, die in plechtige vorm de kardi naai de uitnodiging overhandigden voor het openbaar consistorie op don derdagmorgen. 's-Middags te vijf uur had het senii- openbare consistorie plaats, waarin de Heilige Vader de nieuwe kardinalen de rode bonnet opzette. De paus die steeds begrip toont voor het feit dat talrijke personen verschillende plechtigheden gaarne willen bijwonen heeft dit half-pu- bliek consistorie willen houden in de Zaal der Zegeningen, een ruimte zo groot als een kerk, die ligt boven de voorhal van de St. Pieter. Zo kwam het, dat vele duizenden deze maal getuige konden zijn van de korte plechtigheid, die voordien nauwelijks enkele honder den personen konden meemaken. Voorafgegaan door de geestelijken en leken dignitarissen van zijn Hof werd de H. Vader op de Sedia Gestato- ria van zijn appartementen in het apos tolisch paleis naar de grote aula gedra gen. In de Sala Ducale en de Sala Re- gia stond reeds een grote menigte, die de paus met klaterend applaus begroet te. Kort na hem volgde de stoet der nieuwe kardinalen met hun gevolg. Voor hen was deze gang een zegetocht. Na de zwarte kardinaal, die het hartelijkst door allen buiten en binnen de Aula der Ze geningen begroet werd, volgde in ge bracht eerbetoon zonder enige twijfel de Utrechtse aartsbisschop. Nadat de H. Vader zijn troon bestegen had en de nieuwe kardinalen zich rondom hem hadden .opgesteld, volgde de korte ce remonie. Ieder der nieuwe kardinalen trad op zijn beurt, opgeroepen door een cere moniemeester naar voren en volgens zeer oud gebruik maakte ieder de drie voorgeschreven kniebuigingen, waar na zij de voeten van de paus kusten. De H. Vader zette elk de rode bonnet op en hing de rode pelerine om de schouders. Daarop kuste elke kardi naal 's pausen vissersring. Uit aller naam sprak de eerste kardinaal op de ranglijst, mgr. Traglia, de H. Vader toe en deze antwoordde met een allo cutie. De paus herinnerde aan de dood van kardinaal Stepinae.. Aan acht nieuwe kardinalen wordt morgen in het openbare consistorie de hoed op gezet, aan zeven heden de bonnet. De paus sprak over zijn opvolger als nun tius te Parijs, kardinaal Marella, die de bonnet reeds ontving uit de han den van het Franse staatshoofd, over de nieuwe kardinaal uit Bourgès, de oude bisschopszetel in het zo gelief de Frankrijk. „Onder de. nieuwe zetels bevindt zich ook Utrecht", aldus de paus, de edele stad van St. WHlebrord en van heilige en gezegende bisschoppen. De geur van het geloof en van de roemvolle histori sche en religieuze tradities der Neder landen stijgt uit haar op". Dan herinnerde de paus aan de jeugd van het katholicisme in de we reld, belichaamd in de zetels van Ma nilla, Tokio en Rutabo. Bij de nieuwe kardinalen kotpen, zei de paus, ver der de andere drie, die wij gereser veerd hebben ,,in'pectore", volgens de schone traditie. „Van deze iaatsten kan men zeggen: inderdaad, deze he ren dragen wij werkelijk in het hart". Het is zeker niet gewoonte dat de paus zich bedient van slagzinnen en slogans, maar wij zouden de woorden, die Zijne Heiligheid wijdde aan de nieuwe kardinaalscreaties in het Ver re Oosten en Afrika in een slagzin kunnen weergeven. En deze is: de Kerk doet niet aan apartheid. Einde 1959, aldus sprak de paus, tel de de Kerk 68 bisschoppen van Aziati sche afkomst en 25 van Afrikaanse. Sinds 1918 steeg het aantal inheemse priesters van 919 tot 5531 in 1957 voor Azië en van 90 priesters tot 1811 voor Afrika. De plechtigheid in de Zaal der Zegeningen duurde drie kwartier. De familieleden van kardinaal Al frink waren gisteravond te gast op het Nederlands Priestercollege. De zeven nieuwe kardinalen die gisteren de biretta van Paus Joannes XXIII hebben ontvani staatssecretaris van het Vaticaan, kardinaal Tardini. Van links naar réchts: Bernardus Joha\ derland). Joseph kardinaal Lefèbvre (Frankrijk), Peter Tatsuo kardinahl Doi (Japan), Luie, kardinaal Tardini, Rufino kardinaal Santos (Philippijnen)Laureano kardinaal Rugambwa kardinaal Bacgi, secretaris van de Brieven aan de Vorsten. en met in hun midden de nes kardinaal Alfrink (Ne- kardinaal Traglia (Italië) (Tanganyika) en Antonio Paus Joannes XXIII plaatst Bernardus Johannes kardinaal Alfrink de biretta op het hoofd. ISTANBUL, 31 maart Naar schat ting zpn 300.000 inwoners van Istanbul gisteren getuige geweest van het ver trek van de Nederlandse postkoets, die begonnen is aan haar 3404 km lange rit over Balkan en Alpen naar de Floria- de m Rotterdam. Postkoets en Neder land stonden in het middelpunt van de belangstelling en van allerlei feestelijk heden. En dat heeft het de deelnemers £i3.n deze tocht minder moeilijk ge- maakt een grote teleurstellinCT te ver werken, nl. de plotselinge dood van een van de paarden tengevolge van longont steking. Enkele duizenden inwoners van Istan bul waren reeds aanwezig bij het offi ciële afscheid op het Sultan Ahmed- plein naast de beroemde Aya Sofia. De burgemeester, de heer Kemal Aygun, sprak daarbij een rede uit, die in het Turks werd beantwoord door de histo rische ambassadeur De Busbecq Re- divivus, in weike figuur de Amsterdam se zakenman steekt. De gehele Neder landse kolonie o.w. de consul-generaal dr. Van Straten en de Nederlandse le den van het Turkse postkoetscomité, was b\j deze plechtigheid aanwezig. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 30 maart De Eerste Kanier heeft de wijziging van de Huur wet aangenomen met 35-17 stemmen. Vóór het regeringsvoorstel stemden KVP, VVD, AR en CHU. Een poging van de socialist mr. In 't Veld om de stemming uit te stellen tot meer zeker heid is verkregen over de toekomst van het voorstel tot verhoging van grond en personele belasting, slaagde niet. De Kamer verwierp het voorstel van orde van mr. In 't Veld nadat o.a. mr. Kropman namens de KVP had gezegd dat hij vóór de huurverhoging is maar over de belastingontwerpen nog geen oordeel kan geven omdat hij eerst het besprokene in de Tweede Kamer wil bestuderen. Tijdens de replieken op het antwoord van minister Van Aartsen bleek de heer Rottinghuis (KVP) niet geheel bevre digd door wat de minister over de grondkosten had gezegd. Hij vroeg de bewindsman om het verloop van de grondkosten met grote aandacht te vol gen. Ir. Vos (PvdA) had dinsdag gezegd dat de huren toch niet per se kostprijs- dekkend behoeven te zijn. zoals b.v. ook het onderwijs niet kostprijsdekkend is. Prof. Hellema zei gisteren dat men die subsidie dan toch niet van de beperkte groep van huiseigenaren mag verwach ten. De wet tot opheffing van het groot boek woningverbetering («1e huurblok- kering) werd z.h.s. aangenomen. Ook'' hier waren PvdA en communisten tegen. In een deel van onze edities van gisteren vermeldden wij reeds, dat minister Van Aartsen er in zijn ant woord aan de Eerste Kamer op weeg, dat het verschil tussen vraag- en kost- prijshuren nog zodanig is, dat wij er ook met de nieuwe huurverhoging van twintig procent niet komen. Voor de toekomst wil de bewindsman echter het vervolg van het interimad vies van de SER afwachten. De minis ter ontkende, dat de cijfers die ir. Vos (PvdA) had genoemd, praktische bete kenis hebben. De drie miljard vermo gensvermeerdering op papier is niet te realiseren. Het bedrag is er niet. Bo vendien, en dit geldt eveneens voor de inkomensverhoging van 235 miljoen, moet men bedenken, dat een groot deel van de huurwoningen eigendom is van gemeenten en woningbouwverenigingen. En tenslotte moet men zich realiseren, dat er in het verleden een belangrijke achterstand is ontstaan. Dc grootste woningnood 7,al wol om streeks 1965 zijn afgelopen, aldus de minister. Er hoeft echter geen vrees te bestaan, dat de bouwmarkt daarna zal inzakken. Er zullen dan nog ongeveer 65.000 nieuwe woningen per jaar nodig zijn, afgezien nog van de vervanging van krotwoningen. Mr. Van Aartsen be tuigde nogmaals zijn erkentelijkheid voor de spoed die de Kamer heeft be tracht. Over de resultaten van de loonsverbe teringen gaf staatssecretaris Roolvink de volgende cijfers. Van de werknemers die een verbetering kregen ontving ca. 4 procent een verhoging van omstreeks drie procent, 28 procent kreeg vier tot vijf procent en 29 procent kreeg tussen vijf en zes procent; 18 procent van de werknemers ontving een verbetering van zeven procent en 21 procent ging daar nog boven. Toon gisteren de eerste maatre gelen bekend werden. marcheerden 30.000 negers op naar het centrum van Kaapstad, waar de regering is geves tigd. Het kwam hierbij echter niet tot botsingen met de politie. Naar premier Verwoerd in het parlement heeft mee gedeeld zijn de betogers ordelijk naar dc negerstad Langa teruggekeerd en heeft de overheid de toestand overal in de hand. De mars van de negers was bedoeld als een manifestatie van pro test tegen de arrestatie van een aantal van hun politieke leiders in een razzia in de ochtend. 73 Van de 234 personen die gisteren m Zuid-Afrika zijn gearresteerd, zijn dezelfde dag door Zuidafrikaanse hoge gerechtshoven vrijgelaten, maar op drie na zijn zij allen, bij het verlaten van de gerechtshoven, door de politie nieuw in hechtenis genomen. In een negerdorp bij Stellenbosch, ongeveer dertig kilometer van Kaap stad, heeft wei een botsing tussen negers en politie plaats gevonden, toen de politie een charge uitvoerde tegen naturellen, die protesteerden tegen de wet, die tot het dragen van een persoonsbewijs verplicht. In Somerset West, eveneens nabij Kaapstad, dreef de politie met gummi knuppels een menigte uiteen, die door een politiekordon trachtte te breken. Twee Afrikanen werden gewond. De politie had eerst in de lucht geschoten. In Langa gebruikte de politie traangas om een zingende menigte te verspreiden. Op het plein van Sharpeville is gis teren een rouwdienst gehouden voor de 34 Afrikanen, die op 21 maart bij onge regeldheden om het leven kwamen. Al le wegen naar het stadje waren afge sloten en de blanken werden uit het ge bied geweerd. Het Pan-Afrikaanse Congres, dat de campagne tegen de passen organiseert, heeft gisteren kritiek geoefend op het Afrikaanse Nationale Congres, waar van het zich heeft afgescheiden. In de verklaring wordt gezegd, dat het Afri kaanse Nationale Congres zich tegen de campagne heeft verzet maar het is gebleken, dat het Pan-Afrikaanse Con gres op eigen kracht de actie kon uit voeren. In het bijzonder wordt een aanval gedaan op de voorzitter van het Afrikaanse Nationale Congres, Loet- hoeii, die ,,nu de moed heeft, die hij meer dan twaaif jaar miste, om zijn pas te verbranden, nadat de maatrege len in verband met het dragen van passen waren opgeschort...." „Het Afrikaanse volk zal zijn instructies aan vaarden van de leiding van het Pan- Afrikaanse Congres, die het tot dusver °P de weg naar vrijheid en onafhanke lijkheid heeft geleid", aldus de verkla ring. 1 (Van onze sportredactie) DEN BOSCH, 31 maart Gisteren heeft bondscoach Elek Schwartz het Nederlands elftal bekend gemaakt dat zondag a.s. tegen Bulgarije zal aantre den. De Elinkwjjker Humphrey Mijn- als bezet hierin de spilplaats. Dit is de eerste keer dat er in het Oranjeteam een Surinamer wordt opgesteld. De nieuwe formatie kent nog twee debutan ten nl. de Ajacieden Henk Groot en Ben Muller. Zij spelen respectievelijk rechts binnen en rechtshalf. Voor de opste'- ling en andere gegevens verwijzen wij naar de sportpagina. ROTTERDAM, 31 maart Ongeveer 7 a 800 supporters van Sparta die de wedstrijd tegen Glasgow Rangers had den bijgewoond, zijn vannacht in Lon den vastgehouden door de mist. Zowel in Southend als op Schiphol en Sestien- hoven, was geen luchtvaartverkeer mo gelijk. In Engeland was de mist vanmorgen iets minder. Twee toestellen met in to taal ongeveer 70 supporters, onden op stijgen. Gisteren hebben veertien chartertoe- stellen, waarvan er sommige wel twee óf drie vluchten maakten, de Sparta nen naar Londen gebracht. EEMNES, 31 maart De raad van de gemeente gaat vanavond beslissen over de aanschaffing van een tweede hands brandweerauto waarvoor het college van B. en W. een bedrg van f 6000 heeft gevraagd. Deze auto. die reeds in Eemnes is gearriveerd en in de onmiddellijke omgeving van het ^gemeentehuis staat opgesteld, is het onderwerp yan gesprek in deze ge meente, want gistermiddag en van nacht heeft de rode wagen de be woners in rep en roer gebracht. De sirene op de wagen begint namelijk op gezette tijden zo maar uit zichzélf te loeien. In de middaguren schrok men wel even van dit vreemde geluid, maar er bleek gelukkig niets ernstigs aan de hand te zijn. Vannacht echter brulde de sirene driemaal kort achter elkaar. Om kwart voor drie, om half vijf en om kwart voor zes werden de Eem- nessers door het onheilspellende ge luid uit hun bedden gehaald. Tweemaal gaf de sirene het na enige tijd weer op en keerde de rust terug. Maar de laatste keer bleef het geluid aanhouden, zodat er een tech nicus aan te pas moest komen om de rust te herstellen. Vooralsnog heeft de Eemnesser be volking niet veel op met deze brand weerauto, waarvan men in eerste in stantie de robotachtige kunsten wel kon waarderen, maar na deze on rustige nacht wil men er graag nog eens een nachtje over slapen. ROME, 31 maart (AFP) De Ita liaanse Senaat heeft gisteren met alge mene stemmen de ontslagaanvrage van zijn voorzitter Cesare Merzagora afgewezen. Deze zal vandaag laten we ten, of hij aanblijft of niet. Merzagora noemt zich onafhankelijk, maar hjj is indertijd op een christen democratische lijst voor de Senaat gekozen. Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt tc 11.15 uur) Af en toe opklaringen en op enkele plaatsen een regenbui. Vannacht en morgenochtend op vele plaatsen mist. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke wind in hoofdzaak uit oostelijke richtingen. Zon; 6.16-19.13. Maan; 9.05-0.00. max. min. neersl. Station Weer temp. temp. afgel. gisteren 24 uur Den Helder regen 7 4 2 Ypenburg mist 10 2 0.1 Vlissingen mist 11 5 3 Eelde zwaar bew. 6 3 1 De Bilt geheel bew. 10 5 0 Twente geheel bew. 10 4 0 Eindhoven mist 12 4 0.4 Zd.-Limburg mist 12 4 1 Helsinki sneeuw 1 -7 1 Stockholm onbewolkt 4 -4 0 Oslo onbewolkt 9 -3 0 Kopenhagen zwaar bew. 7 0 Londen geheel bew. 9 6 0.4 Amsterdam geheel bew. 9 5 0 Brussel mist 14 6 18 Luxemburg zwaar bew. 13 6 0 er°veï ble?f Fan de brandweer auto die bedolven werd door de muur van het brandende whisky pakhuis in Glasgow Het aantal doden is tot twintig gestegen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1