Het dramatische leven van Elizabeth Ney De Kluvver faalde, nu tegen rivaal Stuurman Rotterdamse raad besluit tot stichting van een concertgebouw H. Vader zet Nederlandse kardinaal de rode hoed op Tracé vanDeltad bij Vlaardingen besproken JO VAN AMMERS-KüLLER VERTELT Mr. J. Klaasesz ere-voorzitter NIEUWS in het kort Situatie is erg onoverzichtelijk Vlootweek dit jaar in R dam Muzikale hulde na debatten Applaus in basiliek voor eerste zwarte Kerkprins Vergadering Delfland Dijkgraaf pareert aanval Heusdens Prov. Jeugdraad Beheerste verbeelding Dodelijk ongeval in torenflat Tegen auto gelopen Hans Roest Koren hebben bezwaren Stijgende activiteit op Luchthaven Oneerlijke „kampioen" Kind onder zand bedolven R'damsche Lloyd Familieleden emigranten L. van Spronsen won derde fotowedstrijd Afscheid drs. A. J. M. van Kalmthout Rotterdamse delegatie naar Liverpool DE KRAM KUNT GIJ ME! HISSED, GEEN DAG! N S C—N D C VRIJDAG 1 APRIL i960 PAGINA Het jongste boek van mevrouw Jo van Ammers Kiiller is geen historische roman, maar romantische historie. In dit boek, „Diana" (Uitg. Engelhard, an Embden en Co., Amsterdam) geeft zij het getrouwe levensverhaal van Elizabeth Ney, de beroemde Duitse beeldhouwster, die in 1833 te Munster werd geboren en in 1907 ver van haar vaderland, in Texas, overleed. Deze Fraulein Ney is niet alleen een der grootste kunstenaressen, maar ook een der merkwaardigste vrouwen van haar tijd geweest. Haar levenswijze gaf stof te over tot ver dachtmakingen en verdichtselen trouwens ook wel tot gerechtvaardigde bedenkingen. Het zou voor een geboren romancière als mevrouw Van AmmersKiiller een klein kunstje zijn geweest om over dit veelbewogen leven een kleurige sensatie roman te schrijven onthullingen en vraagtekens, op de juiste plaats aangebracht, zouden intrigerend en opwindend genoeg zijn! Zij heeft dit echter niet gewild. Dit vrouwenleven heeft haar echt aangegre pen en ontroerd. Ze heeft 't waardig en zuiver willen weergeven, zoals ze het in haar verbeelding heeft zien herleven, oprijzen uit documenten, biografieën en herinneringen van tijdgenoten. JO VAN AMMERS—KüLLER MENSELIJK zelfs naar Texas De financiering Rotterdammers afkerig? Later Weenabouw Vervallen? Reizen gemakkelijker Directeur Middelbare Handels1 avondschool ROTTERDAM, 31 maart. „U speelt wat te weinig en u leeft wat te weinig. U mist de vreugde van de jeugd. Naast iedere oudere hier aanwezig zouden een jongen en een meisje moeten zitten". Oit zei vanavond mr. J. Klaasesz, commis saris van de Koningin in de provineie Zuid-Holland, tijdens een vergadering ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Provinciale Jeugdraad Zuid-Holland. De bijeenkomst was belegd in het her vormde jeugdcentrum „de Heuvel" op de St.-Laurensplaats. Tevoren was mr. Klaa sesz geïnstalleerd tot ere-voorzitter van de Provinciale Jeugdraad. Ds. G. van Veldhuizen, de voorzitter, trachtte de kritiek van mr. Klaasesz to weerleggen. „Als iemand een aquarium wil bouwen, dan laat hij dat niet aan de vissen over". „Nee. want de vissen zouden de vrijheid verkiezen", repliceerde mr. Klaasesz. De voorzitter memoreerde, dat de Jeugd raad in 1955 gestart was met 7 vertegen woordigers van 45 organisaties. Intussen zijn dit er veel meer geworden. De Jeugd raad omvat het gehele vormende jeugd werk in de provincie en daarbij „strandt zij niet op zuilen", aldus de voorzitter. Als voorzitter van de Nederlandse Jeugdgemeenschap bood ds. N. O. Steen beek de jubilerende afdeling en de pas geïnstalleerde ere-voorzitter zijn geluk wensen aan. De avond werd besloten met een voorstelling van de pantomimegroep „Kruimels" van het jeugd- en jongeren centrum „Ruimte". PARAMARIBO Ook dit jaar zal er in Suriname weer een jaarbeurs wor den gehouden van 28 oktober t'ot 7 novem ber. Dit deelde de directeur van de stich ting Jaarbeurs Suriname, de heer A. J. M. Judel op 'een persconferentie mede. Het enorme succes van de afgelopen beurs, toen ruim 32.000 bezoekers kon den worden genoteerd, zal de beste re clame zijn om deel te nemen aan de jaarbeurs 1960, Het bestuur van de stichting verwacht dan ook, dat de ko mende expositie voor de Surinaamse han del en industrie van zeer grote beteke nis en belang zal zijn. Er zal naar ge streefd worden, dat ook deelnemers uit de Ned. Antillen en Nederland hun pro- dukten door middel van deze jaarbeurs op de Surinaamse markt zullen introdu ceren. Teneinde de daarvoor benodigde contacten te leggen zal de heer Judell naar de Antillen en naar Nederland rei zen. WASHINGTON. De Wereldbank heeft aan Belgisch Kongo drie leningen ver strekt tot een totaal bedrag overeenko mend met veertig miljoen dollar Deze leningen dienen voor de ontwikkeling van de Afrikaanse landbouw en voor de ver betering van het vervoer. Twee van de leningen zeven miljoen dollar voor de landbouw en acht miljoen voor het vervoer worden aan de regering van Belgisch Kongo verstrekt en de derde, ter grootte van vijf miljoen dollar, is be stemd voor het bureau voor de vervoers exploitatie. Arnhemse Hyp. bank. ROTTERDAM, 31 maart In de tweede ronde van het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van de Rotterdamse Dambond faalde De Kluy- ver weer. Hij wikkelde een gewonnen positie tegen Stuurman verkeerd af. Dit verschaft Hiilebrand de gelegenheid al leen de leiding te nemen, want hij staat in zijn afgebroken partij tegen C. J. de Zeeuw (althans op net eerste gezicht) i helemaal in de running, gewonnen. Daarbij dient evenwei nog in aanmerking te worden genomen, dat Klomp voor de tweede ronde wegens ziekte nog niet speelde. Al met al is thans de situatie nog vrij onoverzichte lijk. Na lang gemanoeuvreer bouwde hij gen Stuurman vanuit een negen-om-n' gen-stelling inderdaad een geforceerd winstpositie op, die herinneringen af wekte aan een beslisingspartij t.uss8' Roozenburg en Keiler. De Kluy? faalde in een vijf om vier evenwei f liet, zij het slechts op een tempo, winst glippen. Stuurman bleef daarde' Nadat in de vooruitgespeelde partij van de tweede ronde Van der Veer op regelmatige wijze van Van Vessem had gewonnen, gingen donderdagavond bij Charlois drie partijen; de vastgestelde ontmoeting Klomp-C. de Zeeuw kon na melijk geen doorgang vinden wegens ziekte van eerstgenoemde. Het eerst kwam de onregelmatige partij Van EekGorree tot een beslis sing. Eerstgenoemde kreeg tempogebrek waarvan Gox*ree handig profiteerde en bekwaam won. De Kiuyver was kennelijk voor het bord gaan zitten om zich te revancheren van zijn nederlaag in de eerste ronde. Dit „onversierde" leven is zo rijk aan verrassingen en gebeurtenissen, dat een behandeling in romanvorm het bijna ongeloofwaardig zou maken; hier is de werkelijkheid inderdaad boeiender dan de stoutste fantasie. Ik vermoed, dat de schrijfster dit zo heeft aangevoeld en daarom de zakelijker vorm van de bio grafie heeft gekozen. Overigens hebben de romancière en geschiedschrijfster elkaar op gelukkige wijze aangevuld en zodoende is een be trouwbaar en volledig beeld ontstaan. Waar feitenmateriaal tekortschoot, heeft de beproefde intuïtie van de schrijfster van historische romans zuiver en gevoe lig geïnterpreteerd, daar zijn in dit boek vele treffende voorbeelden van aan te ha. len. Gelukkig is de schrijfster bij dit inter preteren overigens erg voorzichtig ge weest en ze heeft zich nergens door haar eigen voorkeuren laten meeslepen. Men kan zeggen, dat Jo van Ammens-Küller met beheerste verbeelding de hiaten heeft aangevuld. Als men het gehele werk schijnbaar toevallig van compositie overziet, moet men wel bewondering hebben voor zoveel vakmanschap en uit beeldingsvermogen. De figuur, die de schrijfster oproept komt voor onze ogen tot leven omdat zij er zelf bewondering en genegenheid voor koestert. Zij heeft Elisabeth Ney kennelijk niet gekozen, omdat er lets van haar leven „te maken" was, maar de beeldhouwster heeft zich eenvoudig aan haar opgedrongen. Dit wil niet zeggen, dat de schrijfster zich weerloos heeft overgeleverd. Ze doet alles om haar heldin te begrijpen, maar onderneemt geen poging haar goed te praten. Als het nodig is, observeert ze koel en oordeelt (veroordeelt zelfs) zon der terughoudendheid. Om direct daarna verzachtende omstandigheden aan te voeren, die niet vrijpleiten, maar wel tot barmhartigheid stemmen. Ja, dit is wel wat bet meest treft in dit levensverhaal; dat het zo door en door menselijk is gezien en verteld. Het is misschien het meest vrouwelijke boek dat Jo van Ammers-Küller heeft ge schreven en het is me er deste liever om. De historische betrouwbaarheid lijkt me onbetwistbar. Mevrouw Van Am- mers-Küller is niet alleen in Miinchen maar zelfs in Texas geweest om daar de plaatsen te zien waar Frl. Ney heeft ge woond en gewerkt en is gestorven. Zjj heeft alle papieren bestudeerd, de nage laten werken gezien en vele personen gesproken en al het verworvene heeft ROTTERDAM, 31 maart Het be stuur van de Havenvereniging „Rotter dam" bestudeert de mogelijkheid om in juni van dit jaar voor haar leden een excursie te organiseren naar de haven van Antwerpen. Ook zal de vereniging zich erop bezinnen wat zij kan doen tij dens de vlootweek, die van 8 tot 12 juli gehouden wordt in de Rotterdamse ha ven. Niet alleen de marineschepen kun nen worden bezocht, maar naar alle waarschijnlijkheid ook enkele koopvaar dijschepen. Dit deelde vanavond mr. K. Staab, voorzitter van de Havenvereniging mee, tijdens de algemene jaarvergadering in Bellevue. Het afgelopen jaar heeft men veel succes gehad met het organiseren van excursies naar tewaterlatingen. Ge zien de grote belangstelling hiervoor zullen deze tochten het komende jaar herhaald worden. Mr. Staab uitte de wens dat er in de geschriften meer aan dacht besteed wordt aan de haven. De heer A. Peters, de vice-voorzitter deelde mee, dat op Koninginnedag de traditionele vorkheftruck-wedstrijden niet gehouden zullen worden op het Ahoy'-terrein, maar bij de Havenvak school aan de Waalhaven. ROTTERDAM, 1 april. Tijdens het ver richten van werkzaamheden in het toren gebouw aan de Mathenesserlaan 30, is gis teren de 25-jarige liftmonteur B. C. J. Selbach, gewoond hebbende ln de Wilgen, straat, dodelijk verongelukt. Het slachtoffer werd door een collega boven op de liftkooi gevonden terwijl de lift ln de hoogste stand stond. Vermoede lijk heeft de heer Selbach boven de lift kooi de lift heen en weer bewogen en is daarbij bekneld geraakt tussen de lift en het plafond van de liftschacht. Bij aan treffen was het slachtoffer nog in leven maar bij aankomst in het Coolsingelzie- kenhuls bleek hij te zijn overleden. ROTTERDAM, 1 april. Bij het overste ken van het Burgemeester Meineszpiein is gistermiddag de 9-jarige Ria Hamman te gen een passerende bestelauto gelopen. Met twee hoofdwonden en een hersen schudding werd zij naar het St.-Erancis- cu* Gasthuis .vervoerd, j zij liefderijk en gewetensvol gerang schikt tot een verantwoord geheel. Veelbewogen was het vreemde leven van Elizabeth Ney en van de geleerde Edmund Montgomery, die ze haar „bes te vriend" noemde, doch die in werke lijkheid haar echtgenoot was. Haar ont moetingen met de beroemdheden van haar dagen (Schopenhauer, koningin Victoria, Garibaldi, Liszt, Wagner en vele andere maken haar levensverhaal extra levendig en kleurig. Veel aandacht en terecht besteedt de schrijfster aan Elizabeths vriendschap met de jonge, on gelukkige koning Lodewijk van Beieren, het was een tragische vriendschap met rampzalige gevolgen. Het boek is opvallend strak en sober geschreven, het is beeldend en vol bewe ging als het werk van deze vertelster, maar het is tegelijk directer. Een ken merkend staaltje van deze pakkende verteltrant. In Texas zag de schrijfster Ney's laatste schepping, een beeld van de tragische Macbeth. Zij schrijft: „Ik kan haar Lady Macbeth alleen zien als 'n gesublimeerde biecht, een afrekening met zichzelf, de uiteinde lijke erkenning van de fouten en vergis singen van haar lange leven. Altijd had haar zelfzucht overheerst en was zij in liefde tekort geschoten. Haar ouders had ze die onthouden en hen steeds meer van zich vervreemd, terwijl haar ideale ver bintenis met Montgomery in feite een contract was geweest, waarin ze zich het recht verzekerde zo te kunnen leven als haar egoïstische kunstenaarsschap verlangde. Ze had stellig veel van hem gehouden, zijn deugden gewaardeerd en hem altijd in haar leven nodig gehad, maar ze was nooit de „gever" en altijd de „nemer" geweest. U ziet hoe effectief en toch gevoelig en geladen Uit stukje proza is. Het geeft de essentie van ddt vrouwenleven, samen gevat in weinig woorden. Een opmerking: bij een herdruk zouden een aantal over bodige herhalingen beter kunnen worden geschrapt, onder meer dat Duitsland het land der Denkmaler is en dat het verhaal zich een eeuw geleden afspeelt. ROTTERDAM, 31 maart. Met op een na algemene stemmen aanvaardde de Rotterdamse raad het voorstel tot stichting van een concertgebouw naar het ontwerp van de architecten ir. E. en H. M. Kraaijvanger en R. Fledderus. Een object van f 23 miljoen. Alleen de heer C. N. v. Dis (staatk. geref.) was tegenstemmer. Toen de raad het voorstel had aanvaard wachtte hem in de stadhuishal een muzikale hulde door een koperkwartet van het Rott. Phil- harmonisch Orkest, van verre begeleid door het orgel uit de Burgerzaal. Met groot genoegen aanhoorden de vroeden het miniatuur-concert. in de congresruimten aan te leggen, om later hogere kosten te voorkomen. De belangen van de koren achtte zij niet goed gediend. Deze hadden zelfs al op het kunstrapport kunnen reageren Zij verzocht, deze koren ln hun wensen tege moet te komen en samen met hen naar oplossingen te zoeken ÏVan onze Romeinse correspondent ROME, 31 maart. Hedenmorgen von den in de St.-Pieter de meest spectacu laire ceremoniën rond de kardinaals creatie plaats: het opzetten van de rode hoed. De Vaticaanse basiliek was feeste lijk verlicht, het deel tussen 't pausaltaar en de absis was ingericht als capella pa palis, tribunes waren opgericht en in de absis voor het cathedra-altaar stond de pauselijke troon. Om kwart over negen had de paus, omgeven door zijn hof, ge ëscorteerd door de edelgarde en vooraf gegaan door de Zwitserse lijfwacht, zich door de hertogs- en de koningszaal naar de Sacramentskapel in de St.-Pieter be geven. Terwijl de zilveren bazuinen de paushymne van Longhi speelden, schreed de pauselijke stoet vervolgens door de basiliek. Tussen het pausaltaar en de absis had den de kardinalen plaats genomen en alle tribunes voor de diplomaten en voor de andere genodigden waren stampvol. Toen de paus op de troon gezeten was, begon de gehoorzaamheidsbetuiging der kardi nalen. Een voor een, gehuld in hun van bont voorziene cappa magna's, begaven de kerkprinsen zich naar de paus, om zijn ring te kussen. Intussen hadden de zeven nieuwe kar dinalen zich met hun gevolg verzameld in de kapel van St.-Petronilla een der zij kapellen van de St.-Pieter waar zij in handen van de drie kardinalen hoof den der orden (de oudste kardinaal-bis schop, de oudste kardinaal-priester en de oudste kardinaal-diaken) de eed afleg den. Toen de gehoorzaamheidsbetuiging ton einde was verschenen voor de Paus enige consistoriale advocaten met de secretaris der Ritencongregatie en de zogenaamde promotor generalis van het geloof, om ta een korte levensschets de heiligverklaring te bepleiten van de zalige Joannes van Ribera, een heiligverklaring, die in juni a.s. verwacht wordt. Na het eerste deel dezer pleitrede for meerde zich een stoet van kardinalen, voorafgegaan door de twee troondiakens, de kardinalen Canali en Ottaviand. om ic de St.-Petronillakapel de nieuwe leden van het H. College te doen afhalen. Ter wijl de stoet terugkeerde, sprak een con sistoriale advocaat het tweede deel der pleitrede uit. Eike nieuwe kerkprins werd begeleid door twee oudere leden van het H. Col lege en voorafgegaan door de leden zijner suite. Zich opstellend in de volgorde van de benoemingslijst (kardinaal Alfrink s nummer vier) maakten rij na elkander bij het naderen van de pauselijke troon de drie voorgeschreven kniebuigingen voor de Paus. waarna hem de voet en de ring gekust werden. Dan omhelsde de H. Va der ieder, hun enkele woorden toevoegen de. De volgende ceremonie bestond erin dat de nieuwe kardinalen de andere leden van het H. College elk afzonderlijk be groetten met een omhelzing. Toen volgde het derde gedeelte der pleitrede voor de heiligverklaring van de zalige Johannes van Ribera. Nu was het voornaamste punt der plechtigheden gekomen. In een lange rij achter elkaar begaven de nieuwe kardinalen zich naar de pauselijke troon. Voor de H. Vader neerknielend, het hoofd omhuld met de kap van zijn mantel, werd ieder afzonderlijk de rode kardinaalshoed opgezet, terwijl het duidelijk uit de mond van de Paus klonk: „Ontvang tot lof van de al machtige God en tot sieraad van de H. Apostolische Stoel, de rode hoed, het bijzondere teken van de kardinaals waardigheid, waardoor uitgedrukt wordt, dat gij u onverschrokken moet tonen tot bloedvergietens toe voor de verheffing van het H. Geloof, voor de vrede en de rust onder het christen volk, voor de uitbreiding en de plaats der Roomse Kerk. In naam van de Vader, de Zoon en de Heilige Geest, Amen". Toen de Paus de zwarte kardi naal de hoed opzette, klonk onver wachts een applaus als een stormwind door de basiliek. Hiermede was het consistorie ten einde. Nadat de Paus zijn zegen gegeven had. vormde zich de pauselijke processie en terwijl het Sixtijnse Koor, het Tu Es Petrus aanhief, verliet de Paus onder luide toejuichingen de kerk. Dan begaven de kardinalen zich naai de Petroeillakapel, voorafgegaan door 't Sixtijnse koor, dat het Te Deum into neerde. Uitgestrekt voor het altaar, het hoofd bedekt met de bonte kap deT cappa magna, wachtten de nieuwe kardinalen het einde der Am-brosiaanse hymne af, waarna de kardinaal-deken de oratie zong voor de nieuwgekozen kardinalen. Voor de tweede maal omhelsden de jongste leden van het H. College hun oudere broeders. Tegen twaalf uur had het aansluitende tweede geheime consistorie plaat in het vaticaan. waar de H. Vader de nieuwe kardinalen o.a, de kardinaalsring aan de vinger stak en hun mededeelde, welke ti telkerk hij ieder had toegewezen. Gelijk eerder gemeld, heeft de paus kardinaal Alfrink de titelkerk van St.-Joachim in de prati-wijk gegeven. Nadat de Paus zich nog enkele ogen blikken met de kardinalen had onder houden, keerde hij terug naar zijn ap partement. De nieuwe gepurperden maakten dan hun opwachting bij de kardinaal-deken Tisserant en verlieten tegen een uur het Vaticaan. In de namiddag zou mgr. Guardaroba de kardinalen hun hoed komen brengen aan hun residenties. En hiermede zijn dan alle rituele ceremoniën van de kardi naalscreatie beëindigd. Wij vernemen, dat de naar Rome ge komen Nederlanders tezamen met kardi naal Alfrink morgen door de Paus in audiëntie zullen worden ontvangen. De Nederlandse ambassadeur bij de H. Stoel, mr. F. graaf de Marchant et d'Ansem- bourg, biedt hedenavond de kardinaal een receptie aan voor de pauselijke curie, het corps diplomatique en de in Rome ge vestigde Nederlanders. ROTTERDAM, 1 april Uit de ver voerscijfers over de maanden januari en februari van dit jaar blijkt, dat de ac tiviteit op de Rotterdamse luchthaven in belangrijke mate is toegenomen. Het totaalcijfer van het personenvervoer van en naar Roterdam bedroeg In januari 1960 7.806 (vorig jaar in dezelfde maand 2205) en in februari 3.788 (vorig jaar 797) Ook de cijfers van het goederenvervoer vertonen een sterke stijging. ROTTERDAM 1 april De politie heeft een 13-jarige jongen aangehouden, die zich opwierp als kampioen voor de actie 4 x ZN. Hij haalde voor deze actie geld op o.a. aan boord van binnenschepen en liet de milde gevers hun naam en het be drag dat zij wensten te storten keuiig netjes in een daartoe door hem speciaal aangelegd zakboekje schrijven. Het geid hield hij evenwel voor zichzelf en be steedde hij aan snoep. Volgens het boekje had hij reeds i 40 opgehaald. Het preludium in de raadszaal werd ingezet door dr. F. J. Krop (chr. bist.), die zeer bloemrijk hei leven van Handel schetste. Hij wees op het adres van een aantal koren en zangersbonden, die de kleine zaal te klein en de grote zaal te groot achten. Mevrouw E. Tas-Callo (soc.) vroeg nadere mededelingen over de financiering van het project en over de mogelijkheden voor beeldende kunstenaars bij de bouw. Bovendien had zij nog een groot aantal vragen over verscheidene details, zoals de akoestiek van de congreszaal, ook wanneer er vanuit de zaal gesproken werd, de capaciteit van de restaurantkeu ken, de voorziening van -garderobe en kantine voor het personeel, de moge lijkheid van gedeeltelijke afscherming van de grote zaal en die van de vergro ting van het podium en van het aantal plaatsen in de kleine zaal en het plaatsen van concertorgels in beide zalen. Wat het parkeervraagstuk betreft, zou zij een ondergrondse parkeerruimte, onder het voorplein een weliswaar ge durfde maar toch praktische oplossing achten. De bezwaren van de heer C. N. van Dis (staatk. gerei.) richtten zich tegen het gebruik van het gebouw op zondagen Hij zag in de stichting van een concert gebouw geen taak voor de overheid. Een enquête onder de bevolking zou z.i. uit wijzen, dat de Rotterdammers geen 23 miljoen voor een concertgebouw zouden over hebben. Mevrouw dr. F. T. Diemer-Lindeboom vond. dat Rotterdam in de loop der ja ren al wat rijper voor het plan is ge worden. „Het ontwerp draagt een ma gistraal karakter" Zij vroeg zich af, of de lasten van ruim een miljoen per jaar op den duur niet wat zwaar voor Rotter dam zouden blijken. Men zou tot het offer bereid zijn, als het plan maar zo groot mogelijk nut biedt aan een zo breed mogelijk publiek. Zij was voorstandster van een orgel ook in de kleine zaal en meende dat men een oplossing moest zien te vinden voor de koren, die een oude Rotterdamse traditie vertegenwoordigen. De communist L. van Halm drong aan op een zo groot mogelijke spoed bij de verwezenlijking. Uiterlijk begin 1961 zou men met de bouw moeten beginnen. De heer D. A. van Houte (lib.) had de indruk gekregen, dat er bij de voorbe. reiding van het gebouw niet veel aan dacht was besteed aan de koren en zan gersverenigingen. Hij was erg benieuwd naar de oplossing van de financiële en parkeerproblemen. Mej. L. Vuylsteke (kath.) merkte op, dat men goede aandacht moest be steden aan de bebouwing van het Wee na. De grond hiervoor moet men niet uitgeven voor het concertgebouw er staat. Eerst dan kan men in volle vrij heid een beslissing nemen over de aard van de bebouwing, die daar komen moet en die het aspect van het nabije concertgebouw niet mag schaden. Men kan dan tevens denken aan de ver siering met groen en bloemen in de omgeving. Zij vroeg voorts, of men bij de keuze van de bouwmaterialen rekening had gehouden met de invloeden van de stof fen, die de lucht verontreinigen. Dat de zalen hoog gelegen zijn, achtte zij een bezwaar vooral voor bejaarden. De twee liften elk voor 10 personen zullen onvoldoende blijken. Men dient meteen bij de bouw een zeer goed geluidsversterkingssysteem HOEK VAN HOLLAND 1 april - Gistermiddag tegen vijf uur is het 4- jarig jongetje R. van Leeuwen levenloos aangetroffen in een dichtgezakte zand kuil. Hij had de kuil gegraven tegen een bunker aan. ROTTERDAM, 1 april. In de jaarlijk se vergadering vain aandeelhouders van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd N.V. te Rotterdam werd ten aanzien van de gang van zaken in het thans lopende boekjaar, desgevraagd medegedeeld, dat de bereikte resultaten ove-r het eerste kwartaal niet slechter geweest zijn dan in de overeenkomstige periode van 1953. Hierbij tekende de directie aan. dat de scheepvaart een dermate onzekere tija doormaakt, dat het doen van verdere voor spellingen voor het boekjaar 1960 een onmogelijkheid ia. Wethonder mej. mr. J. Zeelenberg zei te nopen, dat aan de bouw reeds eind I960 begonnen za| kunnen worden. Errf- stig za] men zich moeten beraden op de vraag hoe de financiering geregeld zal kunnen worden. Zjj hoopte, dat op de gemeentelijke investeringsstaat voor het tweede halfjaar 1960 een miljoen gulden voor het concertgebouw zal voor- kpmen. Rotterdam krijgt de eerstkomende vijf of zes jaar met uitzonderlijke finan ciële problemen te maken in verband met de uitgayen voor havens en ver- keèrsvoorzienihgen. We móeten er voor waken, zo sprak zij dat de eenzijdigheid, die deze stad heeft gekenmerkt na bet graven van de Nieuwe Waterweg, niet behouden blijft. Wat begonnen is met de aankoop van de collectie Van Beuningen kan geaccentueerd worden door de fi nancieringspuzzel zo te leggen, dat hel concertgebouw verwezenlijkt kan worden, voordat de verkeersvoorzieningen ter hand zullen moeten worden genomen. De mogelijkheid om parkeerruimte onder het Schouwburgplein te scheppen is in studie. Mej. Zeelenberg legde er de nadruk op, dat er nog steeds met allerlei instanties gesproken wordt over de uitwerking van het plan. Het zal altijd moeilijk blijken, zalen te ontwerpen die voor elk bezoeker- jtal geschikt zijn, maar men meent een oplossing te hebben gevonden door de mogelijkheid, een deel van de grote zaai af te schermen. Op vergrotingsmogelijkheden van het podium in de kleine zaal wordt gestu deerd en wellicht zal ook in de kleine zaal een orgel kunnen komen. Het zal heel moeilijk zijn, enige coördi natie te brengen onder de koren en zang verenigingen. Men ervaart thans, dat de belangstelling voor hun uitvoeringen min. dert. Misschien kan men door meer concentratie hierin verbetering brengen. Nadat nog enkele raadsleden hun be zorgdheid voor de mogelijkheden van de koren hadden geuit, werd het voorstel, om een aanvullend krediet van f 10.206.734,— beschikbaar te stellen, aanvaard. Tijdens de verenigde vergadering van het Hoogheemraadschap Delfland, welke gistermorgen in het Gemeeniandshuis werd gehouden, heeft mr. J. Heusdens het tracé van de Deltadijk bij Vlaardin gen ter sprake gebracht. In dit tracé zou een bocht worden aangelegd, ten behoeve van de vestiging van het Staats- gasbedrüf. De verenigde vergadering had dit ontwerp goedgekeurd. Het is echter gebleken dat het Staatsgasbedrijf geen belang meer heeft bij dit bouwterrein, hetgeen het college van dijkgraaf en hoogheemraden aanleiding had gegeven in haar preadvies aan te tekenen, dat er nu geen aanleiding bestaat deze bocht te handhaven Dit werd aanleiding voor mr. Heusdens enkele vragen te stellen aan het college, omdat hü van oordeel was, dat wanneer hier eigenmachtig een doo» de verenigde vergadering goedge keurd ontwerp werd gewijzigd, inbreuk was gemaakt op de rechten van deze vergadering. De dijkgraaf, mr. dr. J. Winsemius, heeft, er in een uitvoerig antwoord op gewezen, dat het college geen tracé van 'n dijk heeft te veranderen. Er is ook van Delfland geen suggestie naar Gede puteerde Staten van Zuid-Holland ge gaan om de ombuiging ongedaan te ma ken. Het betreffende tracé heeft heel wat voeten in de aarde gehad en er zijn tal van besprekingen over gevoerd, De afwijking was in wezen bepaald in strijd met de dogmatiek van de dijkbouw en al leen in zeer noodzakelijke gevallen zal daarvan worden afgeweken. Het betrof hier een staatsbedrijf dat bij goedkeu ring van dit tracé zeer vele en zware verantwoordelijke bepalingen zou hebben na te komen. Spreker vroeg zich echter wel af hoe het college een afwijking van het tracé zou kunnen verdedigen als van die afwijking door een bedrijf geen ge bruik wordt gemaakt. Mr. Heusdens bleek naar aanleiding van deze uitleg wei vol daan, hoewel hij van oordeel was, dat als de vergadering 'n onverantwoord be sluit had genomen, dit dan zo spoedig mogelijk ongedaan moest worden ge maakt. Daar er echter nog niets gebeurd is, zal dus de afwijking in het tracé van de dijk wel nooit goedgekeurd worden en vervallen. Zonder hoofdelijke stemming werd een door Gedep. Staten ontworpen voorstel tot wijziging van Delfland regle ment goedgekeurd. Op een enkele aan merking na kon de vergadering z ich voorts verenigen met het voorstel de ver leende vergunning tot bemaling op Delf- lands boezem, verleend aan de polder Berkel, te wijzigen. Dit houdt in dat het gemaal langzamer zal gaan draaien, waar door niet ineens een te zware bemaling in de boezem zal komen. De r.-k. Vereniging van ouders, fami lieleden en vrienden van emigranten, kwam voor een contactavond bijeen te Wateringen Bij de opening verwelkom de de voorzitter de heer Heskes alle aan wezigen die in groten getale waren op gekomen en bijzonder drs. Jos v Cam- pen en de heren van de propaganda- dienst van de H.A.L. De chef van deze dienst gaf een korte uiteenzetting over de concessies, die deze maatschappij al heeft gedaan en die door de maat schappijen, varend op Zuid-Afrika ver moedelijk zullen worden overgenomen. NI. voor pensioen of A.O.W.-trekkenden is reeds voldoende, bij vertrek alleen de uitreis d.w.z. een half retourbiljet te betalen. Hfet bedrag hiervoor bedraagt, met aftrek van de 10 pet. als retour, 668,40. Men moet dan schriftelijk toe stemming geven, dat gedurende 6 maan den, tijdens het verblijf aldaar, de pen sioengelden worden overgeschreven voor de thuisreis. Ook is reizen in clubver band te stimuleren Voor Canada geldt op iedere 20 passagiers van de ver eniging 1 gratis reis Dit verdeeld vormt ook weer 5 pet. reductie. Zo bezien kan een eertijds onbereikbare wens, voor velen nu toch werkelijkheid worden. De Lloyd wil zich nu ook gaan beraden, hoe in deze richting een behoorlijke stap te kunnen doen, zonder haar verplich tingen ten aanzien van contracten te ver onachtzamen. Met een reis aar Austra lië en Nw. Zeeland is uiteraard een veel Bijzonder interessant was de paf" HiilebrandC J. de Zeeuw. Laatst^ noemde plaatste een bijzonder inter8® sant, maar ook buitengewoon ingewi* keld gambiet. In de veelheid van vari# ten faalde De Zeeuw, waarvan Hillf brand prachtig profiteerde. Wel ff® ceerde De Zeeuw nog een vier-om-tv® maar het mag als hoogst twijfelaeOT worden beschouwd of hij hieruit e8® puntenverdeling zal overhouden. Ondanks het'feit, dat het derde ond8®! werp voor het clubkampioenschap van Westlandse amateurfotografenverenigü/ vele leden hoofdbrekens had gekost, \P' ren er gisteravond toch 36 foto's, wel* op het „Vervoermiddel" betrekking ha"! den, waarbij L. v, Spronsen uit Mons/ met duidelijk verschil eerste werd. Het was voorzitter A. v. d. Ende Naaldwijk een groot genoegen, dat P wederom vele fotovrienden waarbij e8® tweetal nieuwe leden in hotel Tore"1' burg te Naaldwijk welkom mocht het8® voor deze derde fotowedstrijd in het P' der van het clubkampioenschap. Besloten werd om gezamenlijk deel nemen aan de D.A.F.-fotosalon, welke v&® 16 tot en met 26 juli te Dordrecht door D A.F. wordt gehouden. Ook aan de nationale bondswedstrijd zal dit jaar voor het eerst worden dee® genomen, waarbij de leden op de apri® bijeenkomst een hunner allerbeste foto* zullen meebrengen, waaruit dan een s8" lectie zal worden gemaakt voor deeln8' ming aan deze wedstrijden. Na veel wikken en wegen bleek det' derde wedstrijd het volgende resultaat lt hebben bereikt: 1. L. v. Spronsen Mof' ster 120 pnt; 2. H. v. d. Berg, Monste® 114 pnt; 3. H. Flinterman 112 pnt; 4 V® Valstar, Naaldwijk 111 pnt; 5. Alb. v. Ende, 109 pnt; 6. R. A. Flinterman, Mof ster 107 pnt; 7. A. Middelburg, Naaldwijf 107 pnt; 8. C. Langerveld, Naaldwijk |0® pnt; 9. J. Flinterman, Monster 105 pa'l 10. Mevr. Emmens-Vermeulen 105 pnt- 1® Mevr. A. J. J. Langerveld-Griss; 12. 'mei P. Vermeer, De Lier 104 pnt; 13. G. Kort8' kaas. Naaldwijk. 100 pnt. In de bijeef' komst in de maand mei volgt nog o8® wedstrijd met ais onderwerp „Het kin/ Deze wedstrijd zal beslissend zijn, da8® het onderlinge verschil na deze drie we"' strijden betrekkelijk zeer gering is. pi stand na deze drie wedstrijden is: 1. Al®1 v. d. Ende, Naaldwijk, 21,52 pnt; 2. H d. Berg, Monster, 21,34 pnt; 3. Mevr. Étf' mens-Vermeulen. Naaldwijk, 20,96 pnt; W. Valstar, Naaldwijk, 20,79 pnt; 5. MeV A. J. J. Langerveld Griss, Naaldwijk 20-® pnt en 6. R. A. Flinterman. Monste'1 19,81 pnt. Na het vertonen van een collectie klef rendia's, welke door de nationale boF was toegezonden, deelde voorzitter a d. Ende mede. dat op 29 april a.s. in ji«' tel Torenburg een bijeenkomst zal word8® belegd, waarop de voorzitter van de Rot' terdamse fotoclub en hoofd van de ch®' HBS te Rotterdam, de heer J. Nootenboot® een praatje zal komen houden aan i' hand van een kleurenplaatje over de vf kantie in de zomer en winter. Specie' de dames van de leden en eventuele if' troducés zijn deze avond van harte we® kom. In de maand mei volgt dan de vier/ foto-wedstrijd over: „Het kind", terw" begin mei een fototocht wordt gehoud8® naar de diergaarde Blijdorp te Rotterdam ROTTERDAM 31 maart In tege®' woordigheid van het bestuur en de c® centen heeft drs. A. J. M. van Kalm" hout afscheid genomen als directeur w de Middelbare Handelsavondschool Me'! curius alhier waaraan hij ruim 38 ja', eerst als leraar later als directeur wer*J zaam is geweest. De voorzitter van h8! bestuur drs. W. G. Schrijver sprak zij®! vreugde uit dat de heer Van Kalmthof niettegenstaande zijn zekte deze scheidsavond kon meemaken. In symp'! thieke bewoordingen herdacht hij uitstekende staat van dienst van scheidende functionaris en overhand^' de hem namens het bestuur een arl/ bandhorloge. Namens de leraren roeljl' de de onder-directeur de heer Van Dij, in het bijzonder de uitstekende same/ werking tussen de collega's en de he8! Van Kalmthout en deed zijn woord8, eveneens vergezeld gaan van een g8] schenk. Mevrouw Van Kalmthout we®, den bloemen aangeboden. Onder D8 aanbieden van een bloemstuk sprak heer Cornelissen daarna namens de e®, deling „stenografie en machineschfü ven" hartelijke woorden van afscheid.,. Tegenover zijn leerlingen sprak heengaande directeur zijn bewonderiff uit over hun volharding, zich in avonduren op hun maatschappelijk taak voor te bereiden. Vooral wees Iff! op het grote belang van voortgezet?, studie na het behalen van het eind/! ploma. Dankbaar aanvaardde hij 0 door hen aangeboden boekwerken. ROTTERDAM, 1 april. Een Ro"' terdamse delegatie zal op uitnodigif? ut: en in w. zjeeianu is uivcxaai iciuitiusc groter bedrag gemoeid en heeft^men clus j van de Lord Mayor van tot 6 apr' a.s. een bezoek brengen aan Liverpo"!' De burgemeester zal daarbij vergezel^ zijn van de wethouders mr. H. Bavin8'' en mej. mr. J. Zeelenberg, en van ir. A. C. Tillema, hoofddirecteur van Oe' meentewerken. De eerste dag van het bezoek is b8' stemd voor een bezichtiging van d® stad met de nieuwe wijken en het gennet. 's Avonds biedt de Lord May0' zijn gasten een maaltijd aan in d8 Town Hall. Dinsdag wordt het gezelschap ontj vangen door de Mersey Docks and Haf bour en later op de dag door de rede/ Alfred Holt Comp. De reis kan worden beschouwd all een tegenbezoek. Een delegatie uit Lif verpooi heeft enige jaren geleden Rott terdam bezocht. Het gezelschap vertrekt maandag pe| K.L.M. van Schiphol naar Manehestei en vandaar per auto naar Liverpool el keert woensdag op dezeiüde wijze terug niet zo gauw een oplossing gevonden Maar als de H AL. zo voortgaat, zullen ook van de andere kant ongetwijfeld bin nenkort optimistische geluiden worden gehoord. Een kort filmpje liet zien, hoe het reizen met de comfortabele lijnboten van de H.A.L. een heerlijke vakantie kan be tekenen. Men komt uitgerust en door de verzorgingsdienst verwend aan, be stand tegen een nog vaak lange en ver. moeiende reis. Na de koffiepauze vertoonde drs. van Campen interessante dia's over zijn be zoek aan en reis door Brazilië. Met zijn bijzonder spreektalent en verteltrant hield hij zijn toehoorders gedurende ruim een uur geboeid en bracht allen dichter bij de emigranten, die dat land als hun tweede vaderland kozen Wegens het late uur konden niet alle dia's worden ver toond, maar men hield de overigen in pet to tot eên volgende bijeenkomst. Nog werd medegedeeld, dat ais bestuurs lid voor Poeldijk is aangezocht, de beer De Jong inplaats van mej. Brabander, die huwde en Poeldijk ging verlaten. Haar werd dank gebracht voor hetgeen gedaan is voor de vereniging.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4