II w) I H I' m 1 ét Bijzondere activiteit in groentehandel Handel moet zich inspannen om de aanvoer te ruimen Ontvangsten ruim f 127 min. hoger dan in 1959 Reclame Philips gaat voort met industriële activiteit in ontwikkelingslanden 129.- 149.- 98.- Inkomstenbelasting bracht minder op dan vorige maand Maakt voor Uw zaak VISMARKT IE KRANT KUNT GIJ NIET MISSEN, GEEN DAG! VRIJDAG 1 APRIL I960 1 in slankmakende modellen met de natuur lijke schouderlijn en moderne verhoogde taille - pantalons met smalle pijpen, zonder omslag. Exclusieve importstoffen. Topman Special Bannockburns in multi-colour ruitdessins met over-check 4 Topman Super Italiaanse importstoffen in rijke kleurmélanges van olive, blue en gold - ',-IÉ mmé@W 1 p Topman de Lusse Edele fancy-twists in gedistingeerde streepdessins 189 Sportcostuums „Spring-style 1960" brengt u polyester twists in exclusieve ruitdessins Junior Costuums in „Twenty-one style", hypermoderne collectie leeftijd 16 jaar 69.75 Belastingmiddelen in februari R. P. S. in eerste kwar taal van 1960 Vestigingsbeleid voor de groothandel P.V.S.-bestuur achter mitiderheid S.E.R. Miniatuurstad in München Houwer van Madurodam ontvangt opdracht SB. f me f kleine stijging per meet.) Het Centraal Bureau van de tuinbouw veilingen in Nederland deelt over het verloop op de groente, en fruitmarkt in de periode van 24 tot en met 29 maart het volgende mede: In de afgelopen da gen heeft er in de groentehandel weer een bijzondere activiteit geheerst. Er wer den nog grotere hoeveelheden produkten aangevoerd dan voor die tijd, zodat de handel extra krachten moest inspannen om de gehele aanvoer te ruimen. Van de voorjaarsprodukten is de sla nu wel het voornaamste produkt. Overi gens betekent dit niet, dat de Nederland se aanvoerders van winterprodukten een aanbodsmonopolie hebben, al heeft het er vaak wel de schijn van. De aanvoer van sla is deze week snel toegenomen. In 's-Gravenzande in deze tijd de belang rijkste aanvoerplaats van de koude glas- sla, kwamen op een enkele dag al bijna een miljoen stuks sla aan de veiling. Aan andere veilingen verliep de toeneming niet in precies hetzelfde tempo, maar toch is inmiddels al sprake van respectabele hoe veelheden ook al doordat in het Westland de aanvoer goed op gang kwam. Deze toeneming van de aanvoer heeft een druk op de prijs gegeven. Voor de spinazie dreigden aanvankelijk wel wat moeilijkheden. Zonder dat de aan voer opvallend sterk toenam, zakte de prijs vrij snel, doordat de vraag enigs zins verslapte. Aan de daling kwam ech ter spoedig een einde. Voor de aanvoerders van andijvie ver liepen de zaken ook naar wens, want de prijzen liepen nog wat op. Deze prijsont wikkeling wijst op een toegenomen vraag van het binnenland, aangezien de aanvoer wel ongeveer gelijk bleef en de afzet vrij wel uitsluitend een binnenlandse aange legenheid is. Hadijs lag deze week niet zo vast in de markt. Deze aanvoer is in totaal nog wat groter geworden doordat het aantal aanvoerplaatsen uitbreidde. De prijzen zijn daarentegen wat gedaald, met name in het gebied van de Zuidh-olland- se Eilanden, waar de prijzen tot voor kort aan de hoge kant waren. Inmiddels is wat meer gelijkmatigheid in de prijsvor ming ontstaan. De kdmkommers stonden aan het begin van de wéék niet zo best genoteerd en vooral van de veilingen waar zij een hoofdprodukt vormen, werden geen op gewekte berichten gehoord. In de loop van de week viel evenwel een verbete ring waar te nemen, waardoor de prijzen zich grotendeels herstelden. De Engelse markt werd weer wat willige-- en voorts bleef de Zweedse markt be -'fcVacr. Aan gUe betrokken veilingen bleef de aanvoer nog toenemen, waardoor deze vooral In Looeduinen, Pijnacker en Delft, maar ook in b.v. Hoogezand een grote omvang kreeg. Rabarber is deze week goed aan de prijs gebleven. De leveringen naar België duurden voort en dit gaf naast de vraag van het binnenland voldoende steun om de nog beperkte aanvoer vlot te plaatsen op goede prijzen. De aanvoer van witlof is de laatste da gen niet zo bijzonder groot. Dit zal er mede toe hebben bijgedragen, dat de prij zen na enige tijdelijke inzinking weer zijn aangetrokken. De belangstelling voor wit lof zal in het binnenland goed zijn geble ven. De export naar West-Duitsland is weliswaar niet geheel onbelangrijk, maar deze omvat toch slechts een klein gedeel te van dé totale aanvoer. De verschillende Noordhollandse pro dukten blijven nog altijd goed gevraagd; de voorraden van de koolsoorten zijn de laatste maanden zeer sterk verminderd, maar nog niet uitgeput. Aan de voor naamste veilingen kwamen regelmatig nog grote hoeveelheden rode kool. Dit produkt was bijzonder duur. Wittekool is sedert enige tijd in prijs ge stegen. De aanvoer is groot, want de prijzen stimuleren het aanvoeren en de voorraden zijn er nog groot genoeg voor. Hierdoor kan regelmatig worden voldaan aan de sterke vraag voor export naar West-Duitsland en Engeland en voor le veringen aan Frankrijk. Oostenrijk en België. 's-GRAVENHAGE, 81 maart Blij kens mededelingen van het ministerie van Financiën beliepen de ontvangsten van het Rijk uit hoofde van belasting gen in de maand februari 1960 642,8 min tegen 514,97 min. in februari 1959. Hiervan komt uit kohierbelastin gen 226,9 min. tegen 143,6 min. in februari 1959 en 303,4 in januari 1960. Uit niet-kohierbelastingen werd in fe bruari 415,9 min. verkregen tegen 373,0 min. in de tweede maand van het voorgaande kwartaal en 371,36 in februari 1959. De totaal in februari ont vangen belasting is t.o.v. februari 1959 dus met 127,8 gestegen. Bet bedrag, dat in februari uit hoof de van de gezamenlijke kohierbelas tingen werd opgelegd, beliep 122,1 min. tegenover in de voorgaande maand f 108,9 min. Een belangrijke teruggang t.o.v. de vorige maand, manifesteerde zich bij de ontvangsten uit hoofde van de in komstenbelasting, nl van 199,7 min tot 126,9 min., voornamelijk tengevolge van de verminderde betekenis van be taling van voorlopige aanslagen 1959. Het opgetreden accres bij de niet kohierbelastingen kan grotendeels wor den toegeschreven aan hogere ontvang sten uit hoofde van de loonbelasting en de omzetbelasting. De opbrengst van motorrijtuigenbe lasting daalde van 12,5 min in janua ri tot 11,9 min. De ontvangsten uit hoofde van de in voerrechten vertoonden na de daling var december op januari, i.e. van 75,0 min tot 67,7 min., een verdere terug gang tot f65.8 min. in de verslagperio de, voornamelijk tengevolge van afne ming van de ontvangsten aan bjj zonde) invoerrecht op benzine. AMSTERDAM, In totaal is bij de Rijkspostspaarbank in het eerste kwartaal 1960 f 61 min. gespaard. De inleggingen bedroegen 223 min de opnemingen 162 min. De spaarbeweging vertoonde een vrij regelmatig verlopend beeld. Zonder sei zoenbeweging handhaven de inleggingen zich sedert een jaar op een vrij stabiel niveau. De opgenomen bedragen daaren tegen vertonen een lichte stijging. Januari had, als gewoonlijk, hoge top pen voor de inleggingen zowel in de eer ste als in de laatste week en van de uit verkoop was bij de opnemingen als ge woonlijk niets te merken. In februari wa ren de inleggingen iets aan de hoge kant. Daarentegen hadden de stortingen op de staatslening enige invloed op het in fe bruari opgenomen bedrag, in het bijzonder bij de girospaarders. Deze werden blijk baar door het hogere rendement aange trokken. In maart bleef het bedrag der inleggingen enigszins beneden de ver wachtingen. Op de Openbare bestuursvergadering van het Produktschap voor Siergewas sen (PVS), kwam onder meer ter spra ke een nota van het dagelijks bestuur betreffende het advies van de Sociaal- Economische Raad (SER) inzake het vestigingsbeleid voor de groothandel. Verschillende bestuursleden spraken hun grote waardering voor deze nota uit. Men noemde het onvoorstelbaar, na twintig jaar van vestigingsregeling, thans de bezem te gaan hanteren. De erkenningsreglementen hebben orde in de vooroorlogse chaos gebracht en nut tig gewerkt. Mr. F. M. B. Nederveen (Bond v. Bloemb. H.) zei o. m. dat het SER-ad- vies grote ongerustheid heeft verwekt. De bloembollenexport heeft het grootste belang bij een goede regeling, die echter soepel moet worden toegepast. Met klem drong deze spreker er op aan, al le pogingen aan te wenden om te dien aanzien de steun te verkrijgen van de ministers van Landbouw en van Econo mische Zaken. Alle sprekers plaatsten zich achter het minderheidsstandpunt van de SER en aan de hand van de nota zal met de grootst mogelijke spoed, al dus voorzitter dr. A. J. Verhage, het standpunt van het PVS te bevoegder plaatse worden kenbaar gemaakt. Ook de bestuursnota inzake aantasting van tulpen door het Tulpenstengelaatje werd na bespreking door de leden aan vaard. Dit was ook het geval met een memorandum over de voorstellen van de sub-commissie „Gemeenschappelijke Markt" van de Association Internationa le des Producteurs de „Horticulture'' (AIPH) 'met betrekking tot de gemeen- EINDHOVEN, 31 maart Philips zal voortgaan nvt het opbouwen van industriële activiteit in de ontwikkelings landen, aldus ir. P. F. S. Otten, presi dent van Philips Gloeilampenfabrieken tijdens de vandaag gehouden algemene vergadering van aandeelhouders. Hij merkte dit op in een rede die gewijd was aan „de verbreiding van de wel vaart over de wereld". Dit streven mag het bedrijfsleven niet onverschillig la ten aldus ir. Otten. De vrijheid in de wereld is er in hoge mate mede ge diend, dat de Westerse industrielanden er, door een positief beleid ten aanzien van de ontwikkelingsgebieden, toe bij gedragen dat deze industrielanden on danks de bestaande politieke tegenstel lingen tussen Oost en West, zich zelve kunnen blijven. De rol die het particuliere bedrijfsle ven bij de bevordering van de economi sch,. groei van de ontwikkelingslanden zal kunnen spelen wordt veelal scep tisch gezien. De feiten rechtvaardigen, volgens de heer Otten, deze twijfel niet. Niet alleen véér, maar ook na de oor log, en met name in de laatste jaren, is een stroom van kapitaal en kennis uit particuliere bron naar de ontwikke lingslanden gevloeid. Voor de jaren 1955-1958 schat men de kapitaalexport daarheen gemiddeld op een waarde van circa 4 miljard dollar per jaar, waar van de helft uit particuliere bron stamt. De heer Otten meent dat dit bedrag nog te gering is. Het investeringsbeleid van het parti culiere bedrijfsleven in ontwikkelingsge bieden dient uiteraard economisch ver antwoord te zijn. Het geinvesteerde ver mogen zal in stand gehouden moeten worden en een redelijke beloning zal moeten worden verkregen. De rentabi liteit zal echter in het algemeen op ijat langere termijn moeten worden bezien. In het algemeen zal het bedrijfsleven zijn activiteit ook moeten inpassen in de plannen van de nationale overheden. schappelijke politiek voor sierteeltpro- dukten. Voorts werd een aantal verordenin gen en besluiten vastgesteld. Tijdens de ze bestuursvergadering heeft de per 1 april aftredende secretaris, de heer J. G. A. Orbaan, afscheid genomen van de leden. ROTTERDAM 1 april. Heden werden aan de visafslag alhier van IJmuiden en elders 200 kisten zeevis aangevoerd, Prijzen: tarbot klein 1.05—1.40, kuit ƒ1.10—1.20, belden per kg.; schol middel 55—60, klein 33—39, kabeljauw groot 55—58, middel 54—58, klein 28—30, makreel 30—33, wijting 1534. haring verse 28—30, alles par kist. Plaats van Philips Vele van de produkten van Philips kunnen tot de economische ontplooiing van de ontwikkelingsgebieden bijdragen. Tot de pharmaceutische produkten van Philips behoren speciale voedings preparaten en geneesmiddelen. Voorts voert Philips artikelen die de op brengst van landbouw en veeteelt kun nen vergroten. Deze laatste produkten zijn vooral van belang in het licht van het feit dat de sociaal-economische ont wikkeling van een land dikwijls reeds op korte termijn der verbetering van landbouw en veeteelt bevorderd wordt, terwijl de industrialisatie eerst op lan gere termijn het volle effect kan heb ben. Voor de gezondheidszorg zijn, be halve geneesmiddelen ook de rontgen- installaties en andere medische appara ten van groot nut. Bij onderwijs en voorlichting kunnen radio en televisie van grote waarde zijn. Bij de noodzake lijke opbouw van de infrastructuur van een land moet de telecommunicatie ap paratuur als onmisbaar worden be schouwd. Een werkwijze waar Philips voortdu rend poogt uitbreiding aan te geven is het in combinatie met andere onderne mingen uitvoeren van projecten in ont wikkelingsgebieden. De vennootschap is steeds bereid ten deze met andere on dernemingen samen te werken, teneinde op de best mogelijke wijze in de behoef ten te voorzien. Gelet op het belang dat Philips heeft bij de groeiende markten in de ontwik kelingsgebieden zou het van weinig voor uitziend beleid hebben getuigd, aldus ir. Otten, indien Philips haar industriële activiteit had beperkt tot de industrie landen. Men heeft de industrialisatie dan ook tot een groeiend aantal landen uitgebreid en men zal dit blijven doen, zjj het uiteraard na rijp beraad. In dit beraad worden niet uitsluitend overwe gingen van rentabiliteit betrokken, maar krijgtook het sociale element de volle aandacht. De mogelijkheid tot verzeke ring van de continuiteit van de positie van de maatschappij zal tenslotte de (Van onze correspondent) ULFT, 31 maart De heer A. A. M. Thuys, die „Madurodam" in Den Haag bouwde, heeft van het stadsbestuur van München opdracht gekregen tot het ont werpen en leveren van een miniatuur stad. De heer Thuys heeft zijn bedrijf de zer dagen van Den Haag naarr Ulft over. geplaatst. I doorslag moeten geven. Men houdt zich; bij de uitvoering van de plannen aan een tempo waarmede zowel het belang, van de onderneming als dat van de be trokken landen het best wordt gediend. Handelspolitiek Daarna stond ir. Otten stil bij de han delspolitieke vraagstukken, die met de economische groei van de ontwikkelings landen onverbrekelijk zijn verbonden. Indien wij een zo efficiënt mogelijk ge-; bruik van de produktieve krachten in de wereld nastreven, dan betekent dit in de eerste plaats dat aan de opkomen de industrie van de jonge landen een eerlijke kans moet worden geboden om haarprodukten te exporteren". Spreker noemde dit een elementair beginsel van internationale samenwerking, zonder welke verbreiding van de welvaart een vrome wens zou blijven. Ir. Otten zag twee mogelijkheden om tot een oplossing van het probleem te komen. Allereerst denkt hij aan de mo gelijkheid om daar. waar in de indus trielanden nog restricties ten aanzien; van de invoer uit de ontwikkelingslan-, den bestaan, deze niet abrupt maar ge leidelijk op te heffen. Daarnaast betoog de hij dat de Westerse industrie door middel van mogelijkheden tot investe ring in de ontwikkelingslanden en door; de samenwerking met plaatselijke pro ducenten, deel kan hebben in de aldaar opkomende nijverheid. Blijft nog over! om een oplossing te vinden terzake van de export naar de ontwikkelingslanden. Ook hier zal men naar de mening van ir. Otten slechts een voorbijgaande en opvoedende bescherming van de eigen industrie mogen toepassen. Met het oog op het voor vele ontwikke lingslanden zo essentiële probleem van de stabiliteit van de grondstoffenprij- zen noemde ir. Otten het van groot be lang vast te stellen in hoeverre het mo- geluk is door het sluiten van stabilisa tieovereenkomsten voor dit probleem; een oplossing te vinden. De vergadering duurt voort. I scheepvaartbbweging NIEUWE WATERWEG Gedurende de maand maart zijn in 4« Nieuwe Waterweg aangekomen 2378 schepen met een inhoud van 8.655.199 bruto reg. tons. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam (met Inbegrip van Pernis en Vondelingenplaat) 1978, Schiedam 29, Vlaardingen 86, Maassluis 30, Hoek Van Holland 63, Dordrecht 116, Capella a.d IJsel 15, ZWÜndrecht 8 en overige h*- vens 54 Gedurende dezelfde maand van het vorige jaar kwamen in de Nieuwe Waterweg 2286 schepen met een inhoud van 8.089.356 bruto reg. tons. Schepen Bruto reg. tone I960 6697 24.940.541 1959 6283 22.612.207 Nu 414 2.328.334

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 6