NIKITA neemt tevreden afscheid van Frankrijk Slotcommuniqué is lang maar niet opzienbarend Jongeman in Utrechts café met dolkmes doodgestoken in Hevige onlusten Rusland Jeugdige communisten in opstand tegen militairen Atoombommenwerper neergestort Voetbalzege op Bulgarije EEN ADIEU DAT EEN TOT WEERZIENS IS Dader had het op ander voorzien Honderd doden en duizend gewonden Suiker één cent goedkoper Brandkast met limonade „Indonesië blijft waakzaam" Het weer. echfal WIT MAANDAG 4 APRIL 1960 VOLGENS RADIO LIBERTY Miljoenste op Huishoudbeurs WOL.nNO-IRON (Van onze Parijse correspondent) PARIJS. 4 april. Uitgeleide gedaan door premier Debré en het gebruikelijk legertje van bur gerlijke en militaire autoriteiten, heeft de Russische premier, Niki- ta Khroesjtsjev, vergezeld van familie en gevolg, gisteren na een Verblijf van elf dagen in Frank rijk, de terugreis naar Moskou aanvaard. Het was vijf voor half elf toen de indrukwekkende Hjoesjin op net vliegveld van Orly loskwam van de grond en na hoogte te hebben genomen koers zette naar het oosten. Opluchting nam ongetwijfeld een belangrijke Plaats in onder de gevoelens van de de machine nastarende auto riteiten, niet alleen omdat een vermoeiend en lastig karwei ach ter de rug was, maar vooral ook omdat alles zonder ongelukken Was verlopen. Men wist Khroesj tsjev veilig en wel en naar het leek zeer tevreden, geborgen. Plet afscheid tussen de Sovjet-leider en president De Gaulle had te Rambouillet plaats gehad, zeer hartelijk, onder het oog van pers en filmfotografen en de televisie. Langdurig omklemde Khroesjtsjev met beide handen de rechterhand van generaal De Gaulle, wiens linkerhand, in een gebruikelijk gebaar, zijn bril vasthield. Het afscheid was overigens slechts een tot weerziens in mei voor de Parijse conferentie aan de top. Jongetje doodgereden Door duisternis misleid gevallen en overleden Ruzie begon om een glas cola Inbrekers zien moeite karig beloond Bijna dodelijk Kogel uit windbuks treft wielrijder in slaapbeen Meer wind ais wassen niet «neer helpt! HET NIEEWE DAGBLAD Wat de ontmoeting Khroesjtsjev - De Gaulle aan voor Tie openbaarheid be stemde resultaten heeft opgeleverd heeft de pers zaterdagavond neergelegd ge vonden in een zes pagina's lang gemeen schappelijk communiqué. Daar is aller eerst de vaststelling dat de ontwikke ling van een vriendschappelijke samen werking tussen de Sovjet-Unie en Frank rijk zomede het vestigen van een beter Wederzijds begrip kan bijdragen tot een Vermindering van de internationale spanning on tot een versteviging van de Vrede in Europa en in de wereld. Rus- sisoh-Franse vriendschap derhalve. De Volgende vaststelling behelst dat in de °gen van de beide gesprekspartners het Ohtwapeningsvraagstuk het belangrijk ste en meest dringende vraagstuk van onze tijd is; en dat zij beiden wensen dat de tien mogendhedenbesprekingen te Genève zekere punten van overeen stemming zullen opleveren terzake van algemene ontwapening onder doeltref fende internatior le controle. Het eerste bij deze passage gele verde commentaar luidt: allerminst opzienbarend, de gemeenschappelijke wens is erg mooi, maar hoe kan hij verwerkelijkt worden? Het communi qué maakt vervolgens melding van de volledige gedachtenwisseling die de beide staatslieden hebben gehad over de met Duitsland samenhangen de vraagstukken, het vredesverdrag met Duitsland en de kwestie Berlijn inbegrepen. Zij zijn daartoe tot de erkenning gekomen, aldus het com muniqué, dat de progressieve rege ling van deze vraagstukken op de grondslag van overeenkomsten, voort vloeiend uit onderhandelingen, van groot belang 1 zijn voor de hand having en versterking van de veilig heid in Europa en van de vrede in de wereld. In de commentaren krijgt vooral aandacht het gebruik van de term progressief, men vindt haar nogal bemoedigend. Mag men inderdaad uit deze passa ge ook lezen ''at de over Berlijn ge hangen dreiging, die reeds weggeno men leek in de besprekingen tussen Khroesjtsjev en Eisenhower in Camp David, 'weggenomen blijft? De beide ge sprekspartners waren het erover eens geworden, aldus het communiQué op een andere plaats, dat alle hangende geschillen moeten opgelost worden niet door geweld maar langs de vreedzame weg van onderhandelingen. Op zjjn za terdagnamiddag gegeven persconferen tie wij komen daar elders nog op terug had -hroesjtsjev echter weer met nadruk verzekerd, dat als de Sov jet-Unie ertoe; zou moeten komen om een afzonderlijk vredesverdrag tc slui ten met de Duitse Democratische Repu bliek (Oost-Duitsland), alle uit de ca pitulatie voortvloeiende rechten zouden komen te vervallen, waaronder het recht van de Westelijke geallieerden om garnizoenen te handhaven in West- Berlijn. Maar Khroesjtsjev laste ook met 'nadruk in. dat hij zulk een afzon derlijk vredesverdrag ongewenst vond. Zijn voorstel om West-Berlijn tot een vrijstad te doen verklaren bood, zo vond hij nog steers, de beste oplossing. De Sovjet-Unie was bereid de onafhanke lijke rechten van deze vrijstad tezamen met de Westelijke mogendheden te waarborgen, en ook de Verenigde Na ties zouden haar onder haar schutse kunnen nemen. Teruggaand naar het communiqué: men treft er tenslotte terzake, van de specifiek Russisch-Franse betrekkin gen het volgende in aan. Bevordering van een uitbreiding van het wederke rig handelsverkeer, waarvoor te zijner tijd een verdrag op lange termijn zal moeten worden afgesloten. (De moei lijkheid is dat ook het Frans-Russisch handelsverkeer geheel geschiedt op ba sis van goederenruil en dat de soort en hoeveelheid goederen, die de Sovjet linie en Frankrijk op nuttige wijze met elkaar kunnen ruilen zeer beperkt is.) Uitbreiding Van de uitwisseling op de gebieden van het wetenschappelijk onderzoek en van de aanwending van dc kernenergie voor vreedzame doel einden. Hiervoor waren overigens zaterdag middag op het Franse ministerie voor buitenlandse zaken reeds twee overeen komsten ondertekend. De ene tussen Seydou.x, de directeur van culturele za ken, en Zjockov, dc voorzitter van het Russische comité voor de culturele be trekkingen met het buitenland. De an dere tussen Couture, de administrateur van Frankrijks commissariaat voor de atoomenergie en Emelianov, de direc teur van het Russisch instituut voor vreedzame toepassingen der kern energie. Deze akkoorden brengen o.a. mee gemeenschappelijke Frans-Russi sche onderzoekingen op het gebied van de kanker en van de leukemie. Het communiqué deelt ook nog mee dat*president De Gaulle met genoegen een uitnodiging van Khroesjtsjev heeft aanvaard /oor een officieel bezoek aan de Sovjet-Unie, op een later vast te stellen datum. Ten aanzien hiervan ver klaarde Khroesjtsjev op zijn persconfe rentie nog, dat De Gaulle de datum kon vaststellen naar hem het beste uit komt en voor wat betreft delen en plaatsen /an de Sovjet-Unie die de ge neraal zou willen bezoeken: MI hoefde maar een kaart van de Sovjet-Unie te ontvouwen en aan de hand daarvan zijn keuze te epalen. Aldus Khroesjtsjev met een breed gebaar van beide armen en een vrolijke grijns. (Zie ook elders in dit blad). ALKMAAR, 4 april Gistermiddag is een 8-jarig .jongetje. F. K. van L. toen het spelenderwijs plotseling de weg overstak, op het Zeglis, aangere den door een met grote snelheid uit de richting Akersloot komende motorrijder. De jongen werd geschept en was op slag dood. Dertig seconden nadat een Amerikaanse atoombommenwerper van het vliegveld op de luchtmachtbasis Spokane nabij Washington was opgestegen vloog een der motoren in brand en verongelukte het toestel. Voordat het vliegtuig in vlam men opging, kon zich de gehele bemanning nog in veiligheid stellen. Er waren slechts twee licht gewonden. Het Nederlandse voetbalelftal heeft in het Olympisch Stadion te Amsterdam Bulgarije met 42 verslagen, omdat het op het beslissende moment bleek te be schikken over spelers die doelpunten kunnen makenVrijwel de gehele wed strijd hebben de Bulgaren de Nederlan ders in de verdediging gedrukt, maar in de laatste tien minuten voltooide eerst Van der Linden zijn hattrick en vervol gens zorgde de debuterende Groot voor het vierde doelpunt. Aanvoerder Rijvers (geheel links) was uiteraard best te spreken. Ook Humphrey Mijnals uiterst rechts), die na afloop in triomf van het veld is gedragen, had alle reden om de goalgetters links Groot, rechts Van der Linden te huldigen. Men zie voorts de portpagina's. WINTERSWIJK. 4 april In de nacht van zaterdag op zondag is de 50-jarige gemeenteambtenaar J. A. Ensink, ver moedelijk misleid door de duisternis, met zijn rijwiel van een verhoogde los plaats terzijde van het spoorwegempla cement gevallen en zo ongelukkig te recht gekomen dat hij vrij spoedig daar na overleed. Zijn stoffelijk overschot werd zondagochtend gevonden. De heer Ensink was chef afdeling financiën ter gemeentesecretarie alhier. Premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie schudt hartelijk de handen van de Franse President, De Gaulle, voordat hij in een snelle wagen van Rambouillet naai het vliegveld Orly koerst, alwaar een Iljoesjin-18 wacht om hem naar Moskou brengen. te (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 4 april Bij een twist in een café aan de Oudegracht nabij het Wed heeft in de nacht van zater dag op zon lag een 28-jarige meubelma ker een 20-jarige ongehuwde timmer man met een dolkmes achter het linker sleutelbeen gestoken, waardoor bij deze een slagade; werd geraakt. De jonge man zakte, na nog naar de deur te zijn gestrompeld, in elkaar en overleed spoe dig ter plaatse, i j dader, die zich met zijn vrouw en een nichtje in het café bevond, nam :le vlucht, doch werd een paar uur later door de politie van zijn bed gelicht. Het tragische is, dat het slachtoffer zijn vriend, een 22-jarige schilder, voor jv. dc steek bedoeld was, wilde beschermen. De schilder en de timmerman zaten rustig aan een tafeltje wat te gebrui ken, terwijl even verder de meubelma ker met zijn gezelschap had plaats ge nomen. Dat clubje was nogal luidruch tig. Op een gegeven moment begaf de vrouw an de meubelmaker zich naar het tafeltje van de twee jongemannen en pakte zonder ts te zeggen een glas cola weg en dronk er uit. Zij herhaalde dit, tot de schilder haar vroeg of zij nog meer moest hebben. Brutaal klonk daar op ten antwoord: ,,Dat gaat je niets aan". De schilder wond zich hierover op en wi rp het glas met inhoud en al naar de vrouw, die zo kwaad werd, dat zij de schilder aanviel. Het nichtje kwam haar tante te hulp. De meubelmaker, die nog al wat ge dronken had en als bijzonder driftig bij de politie bekend staat, trok uit zijn bin nenzak een dolkmes, waarom geen sche de zat, en richtte het wapen met grote kracht over het tafeltje naar de schilder. Om zijn vriend te beschermen trok de timmerman hem naar zich toe met het gevolg, dat hij door het mes werd ge troffen. Onmiddellijk werd de politie ge alarmeerd, die zich met een radiowa- gen en enige echercheurs onder leiding van een inspecteur naar het café bega ven. De verdachte, wiens signalement aan de politie werd opgegeven, was niet meer in de omgeving te ontdekken, zo dat enige agenten zijn huis, dat zich eveneens in de buurt van de Oude gracht bevindt, omsingelden en binnen drongen. Toen de politie hem daar aan trof en ondervroeg legde hij een volle dige bekentenis af. Hij is in verzeker de bewaring gesteld. Gistermiddag heeft de patholoog-ana toom van het gerechtelijk laboratorium te 's-G: ..venhage, dr. J. Zeldenrust, op het lijk sectie verricht. D jongeman had pas de militaire dienst verlaten. MÜNCHEN, 4 april (UPI) Vorig jaar oktober is de stad Temir Taoe in de Sovjet-Republiek Kazakhstan in Cen traal Azië drie dagen lang het toneel geweest van hevige onlusten, ontstaan in een tentenkamp waar drieduizend leden van de Liga van jonge commu nisten waren gelegerd. De jonge man nen en vrouwen richtten barrikades op en vochten tegen de plaatselijke militie en te hulp gesnelde militaire strijd krachten. Ongeveer honderd jonge com munisten sneuvelden en een duizendtal raakte gewond. Dit heeft Radio Liberty, een radio-station in Miinchen dat uit zendingen voor Rusland verzorgt, ver nomen van ooggetuigen die sindsdien naar het Westen zijn gekomen. De ongeregeldheden begonnen op za terdagavond 3 oktober, toen een vijftig tal jonge communisten brand stichtten in de gemeenschappelijke eetzaal uit protest tegen het weinige eten dat zij kregen en de verdere levensomstandig heden in het tentenkamp. De Liga-le den, die grotendeels afkomstig waren uit de Oekraïne en Wit-Rusland, hadden een veel slechtere verzorging dan ar beiders uit Bulgarije, Polen en Roeme nië en werden ook slechter betaald. Na dat zij de eetzaal in brand hadden ge stoken marcheerden de vijftig ontevre denen op naar Wostok, een nieuw stads deel van Temir Taoe, en stalen daar voedsel op de markt. Toen de plaatse lijke politie tussenbeide kwam, stuurde men enkelen terug naar het kamp om versterkingen te halen. Barricades wer den opgericht en de politie werd met stenen bekogeld. Gedurende de nacht betrokken ongeveer 1.500 jongelui de barricades, aldus de ooggetuigen. De volgende dag hoorden zij, dat er troepen uit het nabijgelegen Karagan da op weg waren om de orde te her stellen. Zij wachtten deze af in hinder lagen, overmanden drie wagens met soldaten en namen hun de wapens a.. Volgens een van de ooggetuigen werden ook leden van de geheime politie opge hangen. De tweede nacht arriveerden op nieuw verscheidene vliegtuigen met soldaten uit Alma Ata. Akhmolinsk en Balkasj. Zij gingen echter niet da delijk tot actie over, maar trachtten eerst de jongelui over te halen het verzet op te geven door burgers op hen af te sturen, die een beroep deden op hun „communistisch geweten". Toen dat niet baatte vielen de troe pen aan, doodden honderd van de jonge opstandelingen en verwondden er duizend. Hierna werd het gebied voor een deel geëvacueerd. De jonge communisten die niet aan de ongeregeldheden had den deelgenomen en de lichtgewonden vluchtten. De plaatselijke bevolking was tijdens de onlusten grotendeels bin nenshuis gebleven. Tegen eind decem ber kwam er een aanmerkelijke verbe tering in de voedseltoestand en de lo nen in Temir Taoe, aldus dp ooggetui- gen. De republiek Kazakhstan is het ge bied, waar premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie zijn grootscheepse land aanwinningsplannen in praktijk tracht te brengen. Het is bekend, dat dit ge paard gaat met veel moeilijkheden. De partijchef voor de republiek, Nikolai Belyaev, tevens lid van het partijpre sidium, moest eind vorig jaar aftreden. Deskundigen in Miinchen zijn nu van oordeel, dat deze onlusten in Temir Taoe de oorzaak van dit aftreden zijn geweest en niet, zoals toen werd mee gedeeld, het mislukken van de graan oogst. Over de onlusten zqn reeds eerder berichten binnengekomen, aldus Radio Liberty. Eind oktober meldde een groep mensen uit Tasjkent, dat er een arbei dersstaking was geweest in de metallur gische fabriek van Karaganda. De jon gelui uit het tentenkamp werkten aan de bouw van deze fabriek. „De berich ten zjjn afkomstig uit betrouwbare bron en worden naar onze mening be vestigd door andere inlichtingen die in ons bezit kwamen", aldus Richard Ber- trandias, het hoofd van Radio Liberty. DEN HAAG, 4 april De minister van Landbouw en Visserij heeft de prijs van suiker af fabriek met ingang van vandaag verlaagd van 89... tot 88.- per honderd kilogram. Dit blijkt uit een beschikking, gepubliceerd in een zater dag uitgegeven buitengewone staats courant. De prijsverlaging is het gevolg van liet doorwerken van de lagere sui kergarantieprijs voor de verbouwers van suikerbieten van de oogst 1959. Hieruit volgt, aldus deelt het ministerie mede, dat de verbruikersprijs voor suiker met één cent per kilogram kan worden verlaagd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 4 april Inbrekers die in de naclit van vrijdag op zaterdag de moeite hebben genomen uit een kan toor aan de Koninginnegracht eer, brand kast in haar geheel mee te nemen, zul len tot de voor hen ontstellende ontdek king gekomen zijn dat deze safe niet meer dan enkele flesjes limonade bevatte. Zij waren via de achterzijde van het kan toor binnengedrongen en hebben langs dezelfde weg vermoedelijk hun vrachtje naar een auto gedragen. In dezelfde nacht leverde het openen van een brandkast in een kantoor aan de St. Jacobstraat de inbrekers minder moeite op, omdat zij in een bureau de duplicaatsleutel vonden. De inhoud van de brandkast, twee geldkistjes met sa men 900 gulden, werd door hen meege nomen. VELSEN-NOORD, 4 april Zaterdag morgen werd de 18-jarige wielrijder H.K. uit Velsen-Noord op het rijwiel pad naar Wijk aan Zee in het slaapbeen getroffen door een kogeltje uit een wind buks. Het kogeltje moest operatief wor den verwijderd. Daarbij bleek, dat dit schot dodelijk zou zijn geweest als het kogeltje een centimeter dieper was ge gaan. Dc politie van Velsen en Bever wijk stelden een uitgebreid onderzoek in. Dit heeft er toe geleid, dat zich 's avonds aan het politiebureau in Vel sen-Noord twee jongelui meldden van vijftien en zestien jaar, die verklaarden 's morgens in Rooswijk met een wind buks geschoten te hebben, echter zon der te weten wat daarvan het gevolg was geweest. Zaterdag bezocht de miljoenste bezoekster de tiende Huishoudbeurs in het R.A.I.- gebouw de miljoenste bezoekster van de tien beurzen wel te verstaan. Het was mevrouw J. G. Hokke uit Aalst, die met haar echtgenoot op pleizierige wijze werd ontvangen en rijkelijk met geschenken werd bedacht. Op de foto v.l.n.r.: mevrouw Blokker, mevrouw Hokke, de directeur van de Huishoudbeurs, de heer Blokker, de heer Hokke en een stewardess van een reisvereniging, die het echtpaar een g'tis vliegreis aanbood. DJAKARTA, 4 april (Reuter) Een woordvoerder van het Indonesische mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft maandag in een verklaring aan de pers gezegd, dat het zenden van de „Karei Doorman" met begeleidende vaartuigen naar wateren rondom Nieuw-Guinea „een aanwijzing vormt, dat de Neder landers voortgaan met het in gevaar brengen van de veiligheid van Indone sië en dat dit kan leiden tot beroering in Zuid-Oost-Azië. In Indonesië zullen regering en voik waakzaam blijven en de gevolgen van deze stap komen ge heel voor rekening van de Nederlan ders zelf", aldus deze woordvoerder. Verwachting tot dinsdagavond (op gemaakt te 11.15 uur). Veranderlijke bewolking met hier en daar enige regen. Matige tot krach tige wind tussen zuidoost en zuid west. Aanhoudend vrij zacht. Zon: 6.07-19.20. Maan: 12.19-2.57. Langs de noordelijke rand van een hogedrukgebied, dat zich van de Azoren tot Portugal uitstrekt, voeren zuidweste lijke winden zachte lucht van subtro pische oorsprong naar West-Europa. Deze lucht zal morgen ook Nederland bereiken, zodat het voor de tijd van het jaar zachte weer voortduurt. Advertentie overhemden worden weer hagelwit met een flacon max. '■"in. neersl. Station Weer temp. temp. afgel. gisteren 24 uur Den Helcu-r zw. bev. 18 7 0,4 Ypenburg zw. bew. 18 9 0 VJissingen zw. bew. 14 7 0 Eelde zw. bew. 19 4 0 De Bilt zw. bew. 19 8 0.2 Twente zw. bew. 20 8 0 Eindhoven half bew. 19 8 0.2 Zd.-Limburg zw. bew. 20 9 0 Stockholm onbew. 2 -4 0 Oslo zw. bew. X -3 0 Kopennagen half bfejv. 9 1 0 Londen half bev/. 14 7 0.4 Amsterdam 7w. bew. 18 9 0.1 Brussel zw. bew. 17 8 0.1 Luxemburg zw. bew. 18 6 0.3 Parijs zw. bew. 13 8 1 Nice zw. bew. 14 7 5 Berlijn licht bew. 15 2 6 Zurich regen 18 7 2 Genève licht bew. 13 3 2 Wenen onbew. 17 5 0 Innsbruck geh. bew. 17 2 0 Belgrado zw. bew. 11 3 0 Rome zw. bew. 20 10 0 Madrid zw. bew. 10 0 Mallorca onbew. 21 5 0 Lissabon geh. bew. 16 12 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1