p de PLANKEN Kinderstukken van Anke PKildonck Nieuwe deviezenregeling' voor het reisverkeer m Ruil m oud 'j Q tafelzilver voor nieuw... ENGELSE -'TEGEN BEGROTING INFLATIE Conservatieven teleurgesteld NIEUWE EERSTE NEDERLANDSCHE Vakbonden-pers Om de wekelijkse koopavond VOP dstin het zoeklicht Bekroonden van Paasveetentoon stelling Rotterdam NIEUWS in het kort Drieduizend gulden voor 14 dagen in EM 2ttm I Langzaam-aan actie van Britse stewardessen Ongecompliceerd als kinderziel DE KRANT KUNT GIJ NIET NISSEN, GEEN DAG! Hans van Ben "gen Bo tersmokkelaars gepakt Dividend Zwolsman onveranderd 7 pet. Straatrel in Amsterdam A A''- L'kANkiik Belgische piloot redde Eindhoven van ramp Shell-raffinaderij in Canada in Wageningen Verloofde van kroon getuige mishandeld Jagerpiloot maakt perfecte landing Prins V B WOENSDAG 6 APRIL 1960 PAGINA 4 We hebben vorige keer gezien, hoe moeilijk het is een kinderstuk te schrijven en hoe gemakkelijk velen ertoe overgaan om het te doen. Kinderen spelen graag, kinderen moeten spelen. Dus moet er een behoorlijke voorraad kinderspelen voorradig zijn. Maar kinderen kiezen over het algemeen niet zelf het te spelen stuk. Dit doen anderen voor hen. Anderen, die dikwijls weinig begrip tonen van kindertoneel. En zij weten niet de zeer weinig werkelijk goede stukken uil de grote massa te voorschijn te halen. Hun keuze valt meestal op een braaf stuk met een leerzame strekking en een beetje sentiment. Maar dat dergelijke stukken alleen maar vervelend zijn en niets met kindertoneel hebben uit te staan, beseffen zij niet. /j^4gɧ »..cn u hebt reeds 1/3 ran het nieuwe betaald. Vraag inlichtingen en de folder over de „Zilver Inruil Actie" bij uw juwelier. M, •I Vi M/tc/i Twee mannen in Leidseslraal neergeslagen tenteter? Let op, mevrouw I FELISOL écht kleurecht Postume militaire onder' scheiding Buitenlandse handel vun Benelux Invoer sterker gestegen dan de uitvoer ii nemen aan Tellen maar Meerderheid Bewerkt met scheermessen ROTTERDAM, 5 april. Hier volgt een lijst van de eerste-prijswinnaars op de heden gehouden 90ste P.,asvee-tentoonstelling, ge houden te C 't un, Afdeling gemest vee zwartbede ossen; gebr. A. en M. de Lint, Zevenbergen, A. Martelaar en A. Mortier. Oostburg, G. Maris Gzn, Heiningen, G. Ko- revaar. Meerkerk. Vette stieren: C. A. Schrooyen, Wouw (kampioen). Koeien: D, Saarloos, Abbenbroek. Schotten: L. Willems en Zn., Roosendaal. Vaarzen: A. en M. de Lint. Zevenbergen, M. Groeneveld, Rozen burg. Dikbilleri: J. G. Dijkhuizen, Ermelo, febr. Cozijnsen, Nijkerk, A. en LI. de Lint, evenbergen (kampioen), P. Leeuwenberg. Mijnsheerenland, gebr. Lansbergen, Delf- gauw, Fr.- Westgeest, Katwijk aan Zee, P. Westgeest, Schiebroek, C. A. Schrooyen, Wouw. Roodbonte ossen: C. A. Schrooyen. Wouw, P. Schout, Rotterdam, E. M. Timmer. Spil enisse, gebr. A. en M. de Lint, Zeven bergen (kampioen, A. C. Pruisen, Rijk, G. Mans. Heiningen. Roodbonte stieren: G. Soldaat, Middelharnis, gebr. Boertjes, Wil lemstad. Afdeling Fokvee, stieren: ,,De Ho rizon", Zoetermeer, Jac. v. d. Linde, Viertjol ders, J. v. d. Broek. Stolwijk. J. Groeneveld. Heerjansdam, C. Oudijk, Rotterdam, Th. H. Spruit, Capelïe a. d. IJssel, C. Bikker, Noor deloos. Afdeling Schapen, rammen: A. v. d. Berg, Moordrecht, P. H. v. d. Marei, Zoe termeer, D. v. d. Heuvel, Meerkerk, L. W. Pons, Bolnes, M. J. Oudijk, Waddinxveen. Ooien: L. W. Pons, Bolnes, N. J. W. Olieman. Leidschendam, Jac. v. d. Wel, Maasland, W v. d. Sijde, Mijnsheerenland, M. Rodenburg, Overschie. Handelsschapen: C. Poot. Delft. J. v. d. Stad, Delft. Vette schapen: W. v. d. Sijde. Mijnsheerenland. Kampioen ooi: N. J E. W. Olieman, Leidschendam, kampioen ram: P. H. v. d. Marei, Zoetermeer. Gemest vee. roodbonte koeien: Gebr. A. en M. de Lint. Zevenbergen, L. den Hartogh, Strijen, G. H. Dekker. Dordrecht. Roodbonte schot ten: M. v. d. Lint, Zevenbergen, P. A. Stok man. Abbenes, E. C. Westgeest, Wassenaar. Roodbonte vaarzen: C. A. Schrooyen. Wouw, P. Westgeest, Schiebroek. Roodbonte ossen: Fa. Hartogh. Roosendaal, Fr. Westgeest, Kat wijk aan Zee. Ossen: L. P. v. d. Helm .Delft. Groepen met hardvoer gemest E. C. West geest, Wassenaar. Roodbont handelsvee: gebr. Cozijnsen, Nijkerk. J. Oskam, Lange- rak. Kampioen spoelingvee: Fr. Westgeest, Katwijk aan Zee. Kampioen zwartbont: gebr. A. en M. de Lint, Zevenbergen. Kampioen fokvee stier: „De Horizon", Zoetermeer. Afdeling Paarden: merriepaardenGr. type mevr. Barendregt, Numansdorp kampioen) warmbloed Geld. type A. Ph. v. d. Bruggen, Waddinxveen. Idem Gron. type A. v. Toledo. Oostvoorne, voorts: M. P. Vrij, Nootdorp, H de Jong en C. Hohendoorn, Berkenwoude en Utrecht (kampioen), A. Doelman, Leidschen dam, Trekpaard kleine maat: W. Sinx, Geer- truidenberg, gebr. v. Aart, Zevenbergen, A. A. v. Velde, Moerkapelle, J. L. v. d. Bijl, Hoofddorp. M. A. Geluk, Nieuw Vennep. Grote maat: J. J. van Hest, Moergestel, gebr. v. Aart, Zevenbergen, A. Vermeulen, Den Hout, J. v. d. Sluis, Klaaswaal, A. J. E. Temmerman-Daelman, Hoofdplaat. A. A. v. d. Velde, Moerkapelle (tevens alg. kampioen). Afdeling Fokvee: J. Groeneveld. Heerjans dam, J. v. d. Broek. Stolwijk, Adr. Polder vaart, Oudenhoorn, A. de Groot, Noqrdeloos (kampioen), gebr. de Vlieger. Heinenoord. J. Vente, Heenvliet, M. P. Noordsij, Hoog vliet, K. C. Lageweg. Nieuw Helvoet. Rubriek drie oinken: J. Groeneveld. Heerjansdam. gebr. de Vlieger. Heinenoord. Robriek Fok- varkens: Meren: T. Burger sr., Reeuwiik, G. A. de Jong. Leerbroek, N. C. Th. Koof. Hazerswoude, J. W. Roeloffs, Nieuwe Water weg (kampioen), Jac. Stofberg Hzn., Zeven huizen. Fokzeugen: T. Burger Tzn., Reeuwiik (kampioen). A. Louwen. Monster. Sterzeu gen met biggen: A. Lems, Klaaswaal. Collec ties: P. Rook, Ouderkerk a.d. IJssel. C. L. Honkoop, Stolwijk, T. Burger Tzn, Reeuwiik. Rubriek Geiten: G. A. Middelkoop, Capeile a. d. IJssel, J. Bqkker, Rotterdam (kampioen) M. Schinkel, Capeile a. d. IJssel, A. v. d. Heuvel. Giessenbrug, mevr. Rademaker- Groen. Koudekerk a. d. IJssel. Rubriek Bok ken- afdeling Capeile a. d. LTssel (kampioen) Rubriek Slachtvarkens: J. de Groot. Ca peile a.d, IJssel, J. A. Broers. Lekkerkerk. G. Deelen. Bergambacht. Rubriek Vette Kalveren: proefboerderij O. L. F M-, Rotterdam (kampioen). E. v. d. Broek. Stroe P. J. de Kroes. Rijswijk (kam pioen), G. Viguurs. 's-Hertogenbosch. A. C v. Oeroen. Oirschot. G. Meerdink. Barneveld. gebr. Oost.dam, Langeraar. Afdeling Pony's: A. Vermeulen. Den Hout, A. Hooghart. 's-Gravendeel, A. A. M. Zwa nenberg. 's-Gravenhage. Afdeling Slachtoaarden: J. Goes, 's-Graven- hage, Fa P. v. d. Touw en Zn., 's-Graven hage. j. h B roers enRotterdam (kampioen), f. J. de Kolk en Zn., Goes. W. v. Gink. Dubbeldam. C.V.V.» Rotterdam. K. H. Mos- terdiik. Nieuwenhoorn. Joop Goes. 's-Gra- Onlangs hebben wij kennis gemaakt met drie vrij korte kinderspelen van Anke Wildonck. Het betreft hier een debuut op het gebied van toneelschrijven. Maar de drie stukjes hebben ons verrast. Dit is pas kindertoneel! Wij schreven laatst: kinderen moeten op de planken zijn, zoals zij thuis zijn en op straat en niet zoals zij op visite zitten bij een oom en tante onder het toezicht van hun eigen vader of moe der. Op straat en thuis zijn kinderen luid ruchtig, spontaan en onbeheerst; zij letten niet op zichzelf; het interesseert hen niet, hoe zij lopen; zij lopen zelfs helemaal niet, maar hollen of springen, waarbij het hen niet in het minst deert, dat zij an deren omver hollen, maar elkaar wel spontaan in de haren vliegen, als de om ver geholde partij dit niet voetstoots neemt. Zo zijn kinderen nu eenmaal. Behalve natuurlijk heel deftige en zeer wel opge voede kinderen. Maar de meeste ouders nemen het zo nauw niet zij gunnen de kinderen hun kinderleven, behalveals ze met Pa en ma op visite gaan, want dan moet de wel opgevoedheid ten toon gespreid worden. Vele opvoeders nu menen, dat deze zelfde welopgevoedheid ook op het to neel dient ten toon gespreid te wor den. Pa en ma komen immers kijken en dik wijls ook nog meneer pastoor en dan moet men toch immers laten zien, wat men van de kinderen heeft weten te ma ken. Vandaar die keuze op brave, ver velende stukjes. Maar kinderen, echte kinderen krijgt men daarin niet te zien. Veeleer marionetten Maar zoals de kinderen op het toneel moeten zijn, zo moet ook het stuk zijn! Kinderen kunnen zich dan alleen als ech- en ook geen doel. Kinderen leven zich al leen maar uit in hun spel. En zo moet ook hun toneelspel zijn. Buiten hun spel worden zij al voldoende volgepompt met allerlei mooie strekkingen. In het spel zoekt 't kind zijn gezonde evenwicht te bewaren. Het toneelspel moet louter „spel" voor de kleuters zijn. In het spel (en in het toneelspel) leeft een kind zijn fantasie uit. En kinderfan tasie heeft nu meestal niet tot onderwerp, hijvoorbeeld: twee brave kindertjes, die zoet naar school toegaan en daar heel erg opletten en al die bravigheid meer. Maar kinderen dromen bijvoorbeeld over een prachtige en onbereikbare fluit,-die te kinderen gedragen als het stuk die echte kinderen geeft! Welnu, de drie stukjes van Anke Wil- NEW YORK. Het Journal of Com merce verneemt uit Wastengton, dat de Verenigde Staten en Roemenië de Ameri kaanse eisen op Roemenië v-oor vergoe- dling van oorlogsschade tot een bedrag van 24.526.370 hebben geregeld. Verder is overeengekomen, dat de Roemeense rege ring afzonderlijk zal onderhandelen met Amerikaanse burgers, die afzonderlijke vorderingen u-it hoofde van doll-ar-o-b-liga- ties op Roemenië hebben. De regering betekent, dat zij, die grote sohad-evergoeddngseisen op Roemenië heb ben in de meeste gevallen olie-maat schappijen kunnen verwachten onge veer 40 pet. van hun eis te zullen ontvan gen. STOCKHOLM. De Zweedse rijksdag (parlement) heeft het lidmaatschap van Zweden in de Europese kleinhandels-zone goedgekeurd. Het wetsontwerp werd ge steund door alle partijen, behalve de com munisten. Het werd in de tweede kamer aangenomen met 2035 en in de senaat met 136—2. UTRECHT. De Nederlandse federatie voor poot-aardappelen, waarin zowel de coöperatie als de particuliere bedrijven op het gebied van de export, de groothandel en de detailhandel in pootaardappele-n zijn vertegenwoordigd, heeft zich uitge sproken tegen de termijn-handel in poot- aardappelen. donck voldoen volkomen aan deze voor waarde. Ze spatten van kinderlijke le vendigheid! Ze zijn guitig, vol rumoer; de kinderen praten erin echt als kinderen, wanneer zij niet door groten worden gade geslagen en zitten vol kibbelpartijtjes, om het volgende moment evengoed weer voor elkaar in de bres te springen; ze zijn origineel en vol kinderlijke fantasie. Inderdaad, Anke Wildonck zet geen op geprikte kinderen op 't toneel. Een strek king interesseert haar ook niet in het minst. Kinderspel heeft geen strekking hun langs allerlei wonderlijke wegen vol avonturen, toch ten deel valt. Zo noemde Anke Wildonck haar eerste stukje. Het spook en de blokfluit. Er, kinderen dromen bijvoorbeeld van een kostbare ring, die in een bos ver loren wordt en heel het bos in rep en roer brengt. Het tweede stukje noemde Anke Wil donck; De ring en het zakdoekje. Of kinderen dromen van het huisje van Hans en Grietje, welk huisje natuurlijk nooit echt bestaan heeft en ook nu niet bestaat dat weten de kinderen wel! maar je kunt toch nooit weten; waarom zou het I LONDEN. Blijkens een door de En- eigenlijk niet bestaan? en de kinderenTfetee negeniinig uitgegeven witboek heeft willen dat het wel echt bestaat de zichtbare handel v-am Engeland g-edu- En zo noemde Anke Wildonck 'haar der- f ^weede 'helft van 1959 een tekort de stukje: Knibbelknabbelknuisje. ^^tebalans o-pg-elevend van 58 TT -J j miljoen pond steml-mg over dezelfde pe- Het zijn drie stukjes zoongecomph-rtode van 1958. In de periode j-ulidec-em- ceeru als de kinderziel zelf en daarom bear 1959 steeg de uitvoerwaarde van E-n- zuiien de kinderen er veel plezier aan be-getond met 91 miljoen, doch de stijging leven. Wie een kinderavond of middag - van de invoerwaarde was met 154 móljoen OTTAWA. Het Oainad-ese bureau voor de statistiek -heeft -medegedeeld, dat mo menteel het aantal werklozen in Canada d-ait aanspraak rn-aakt op uitkering van de verzekering 814,200 personen bedraagt. Een maand geleden stond dit aantal op 782,500 en e-en jaar -geleden op 796.000. On der d-e 814.200 aanspraak makenden waren 217.100 personen -diie seiBO-ensu-itkeningen genieten. wil vujlen. zou ze misschien alle drie achter elkaar kunnen brengen. Een volgende keer willen wij ook goede kinderstukken van andere schrijvers be spreken. po-nd stertimg nog groter. In een tweede witboek wordt medegedeeld, dat de lonen en salarissen in Engeland, en ook het bruto -nationaal produ-kt in 1959 met 3,5 pet. zijn gestegen. Het -bruto nationaal produfct steeg met 682 -miljoen -tot 20.831 miljoen pond sterling. De 'lonen en sala rissen ete-gien met 420 miljoen pond ster ling tot 12.490 miljoen. DEN HAAG, 5 april Blijkens een vandaag in de Staatscourant gepubliceer de deviezenbekend making en een aantal algemene vergunningen van de Néder- landsclie Bank zal met ingang van 8 april een geheel nieuwe deviezenregeling voor het reisverkeer in werking treden, zo wel voor ingezetenen als voor niet-inge- ze tenen. In de eerste plaats komen dan de bij zondere bepalingen, welke geiden voor ingezetenen-houders van een pas voor grensverkeer te vervallen. Er zal dus geen verschil meer zijn tussen de rege ling voor het reisverkeer en die voor het grensverkeer. Voor het kopen van reis- deviezen behoeft men zoals in de prak tijk veelal reeds gebruikelijk is niet meer in het bezit te zijn van een „reis- pas". Iedere ingezetene mag nu ook reis deviezen voor de hem vergezellende medereizigers kopen, in verband waar mede de oude regeling voor gezelschaps- reizen is ingetrokken. Het zal voorts aan ingezetenen zijn toegestaan voor een buitenlandse reis van twee weken ten hoogste een bedrag van f 3.000.— (tot dusverre f 2.000.—) aan reisdeviezen te kopen. Hierbij komt het afzonderlijke dagmaximum van f.125.— te vervallen. Het bedrag van f 3.000. kan eventueel worden vermeerderd met f 150.voor iedere dag, dat de buiten landse reis langer zal duren dan veertien dagen, echter maximaal voor vijfenzeven tig extra dagen. Betreffende de langere duur van de reis evenwel moet de inge zetene aan de deviezenbank een schrif telijke verklaring afgeven. Mag men tot nu toe boven het bedrag aan reisdeviezen f 20C aan Nederlands geld op zijn reis meenemen, straks is men tot f 3.000 vrij binnenlandse dan wel buitenlandse betaalmiddelen te kiezen. Vertoeft de reiziger-ingezetene een maal in het buitenland, dan kan hij zich bovendien in het bankverkeer een bedrag van maximum f 1.500.— laten overmaken. In de nieuwe (ruime) regeling is geen speciale "irziening voor de benzinekos- ten var utomobilisten (tot dusverre f 600.—-,) meer opgenomen. De meegenomen betaalmiddelen en geldswaardige papieren mogen behalve voor uitgaven terzake van reis- en ver blijfkosten en aankoop van goederen voor persoonlijk gebruik ook worden besteed voor het betalen van boeten, uitgaven voor medische hulp en juridische bij stand, alsmede voor reparaties aan auto's, motorfietsen e.d. De verplichting tot wederinvoer van niet verbruikte betaalmiddelen en gelds waardige papieren Is gehandhaafd, even als de verplichting om deze zo spoedig mogelijk na terugkeer in Nederland aan een deviezenbank ten verkoop aan te bieden, althans voor zover de waarde er van meer is dan f 3.000.Ook is de be paling gehandhaafd, dat de reiziger, als een ambtenaar van de douane er om vraagt, mondeling moet opgeven, welke betaalmiddelen en geldswaardige papie ren hij uitvoert. Hij zal in dat geval Ook de waarden en een gewaarmerkte nota betreffende eventueel gekochte extra reisdeviezen moeten tonen. Omdat het kopen van reisdeviezen niet meer alleen is toegestaan aan degenen, die zich tijdelijk naar het buitenland be geven, zullen emigranten voortaan ook onder de algemene regeling voor het reizigersverkeer vallen. In verband hier mede is de afzonderlijke algemene ver gunning voor emigranten ingetrokken. Tot dusverre mogen deze reizigers bij hun vertrek slechts een beperkt bedrag aan deviezen meenemen, t.w. f 4.000. voor gezinshoofden en alleenstaande per sonen en f 2.000.voor elk gezinslid. Op grond van de schrift.'Rjke verkla ring, dat men voor zeker 90 dagen (twee weken plus tenminsten 75 extra dagen) het land zal verlaten, zonder meer, zullen emigranten per persoon ruim f 15.000. kunnen meenemen. Ook de deviezenregeling voor reizen van niet-ingezettenen in Nederland wordt vereenvoudigd. De buitenlandse reiziger zal, ook indien hij voor meer dan f 4.000.- aan betaalmiddelen bij zich heeft geen in- of uitreisformulier meer behoeven in te vullen. Hij zal voorts zonder beperking over zijn tegoeden bij banken kunnen beschikken (tot dusverre is dit gebonden aan een maximum). TERNEUZEN, 4 april. Gister avond hebben sudveillerende ambte naren van de invoerrechten en accijn zen van de centrale velddienstpost op de Kinderdijk onder de gemeente Axel, een personenauto met 600 kilo gram roomboter in beslag genomen. Auto en boter, welke bestemd was om naar België te worden gesmokkeld, vertegenwoordigden samen een waarde van ongeveer 3200 gulden. Twee per sonen, onder wie de chauffeur, afkom stig uit Koewacht, zijn gearresteerd. AMSTERDAM, 6 april In de ver-ga- derimig van comaiissarissen van de N.V. Verenigde Aannemersbedrijven v/h. Zwolsman te Den Haag is besl-oten aan dé algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over h-et boekjaar 1959 een onveranderd dividend van 7 pet. te de clareren. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 5 april Zoals verwacht was, heeft de Britse minister van fi nanciën, Hcathcoat Amory, besloten zijn begroting, welke hij gisteren in diende, te gebruiken als een econi- misch wapen, bedoeld om nieuwe in flatie te voorkomen. En h(j stelde zijn partijgenoten, die hoopten dat de eco nomische expansie van de laatste tijd een redelijk excuus zou vormen voor verlichting van de fiscale lasten, dus danig teleur dat zij zijn rede aanhoor den Li een ijzig stilzwijgen. Labour daarentegen ontving de begroting met enige geestdrift, welke evenwel duide lijk het karakter droeg van leedver maak. Een kleine groep van de conservatie ven ging zelfs zover zich van stemming te onthouden toen Labour een stem ming forceerde over de verhoging van de tabaksaccijns. De hoofdpunten in dé schuchtere begroting zijn de volgende: de tabaksaccijns gaat omhoog, en een pakje gewone sigaretten, dat voor heen 2,15 kostte, zal voortaan 2,25 kosten. De wijnaccijns wordt verlaagd. De prijs voor eon fles sherry, welke voor heen 10,- ko3tte, zal voortaan onge- veer ƒ9,. bedragen. De winstbelasting is verhoogd van 10 tot 12)4 pet. De vermakelijkheidsbelasting voor bioscopen is geheel opgeheven, evenals AMSTERDAM, 5 april. Vanoch- end heeft zich in de Leidsestraat een vechtpartij voorgedaan, waarbij twee nannen door tot nu toe onbekend ge lleven vechtersbazen werden neerge- ilagen. Een barkeeper en zijn vrouw verden door een groep hun onbe- tende mannen lastig gevallen, maar agen kans naar het politiebureau teidseplein te vluchten om daar hulp e halen. Toen een paar agenten in de Leidse- traat kwamen, vonden zij daar twee aannen op de grond liggen, die door e vechtersbazen waren neergeslagen ieide mannen hadden het opgenomen oor de barkeeper en diens vrouw. Een an hen, de 21-jarige steward A. H. an Beek, wiens kleding was gescheurd, loedde uit zijn mond en klaagde over evige pijn in een enkel. Hij moest in et Wilhelminagasthuis worden opge- omen. De andere man, de 38-jarige garage- ouder J. Vlieger, die een hoofdwond ad opgelopen, kon na in het zieken- uis te zijn behandeld naar zijn huis irugkeren. De politie heeft nog geen er vechtersbazen kunnen arresteren. de 250 jaar oude belasting op speel kaarten. Er is een kleine verlichting m de successierechten. De kanselier raamde de fiscale revenuën voor het komende jaar op 5 miljard 958 miljoen pond sterling, d.w.z. ongeveer 60 mil jard gulden. HU verwacht een over schot van ruim 300 miljoen pond ster- lig, aangezien de uitgaven op 5.586 min worden geraamd. Zoals gezegd, waren de conservatie ven, ondanks hun geringe verwachtin gen, teleurgesteld en hun rechtervleu gel ging zelfs zover de begroting te be stempelen als socialistisch". De oppo sitie daarentegen was in haar sas, of schoon zjj, protesteerde tegen het feit dat de kanselier de ouderdomspen sioenen niet had verhoogd. Sir Winston Churchill, zojuist terug van een vakan tie in West-Indië, woonde de parlemen taire zitting van gisteren bij en ontving bp zUn binnenkomst een kleine ovatie. te' ,';f Textiel stoffen met het FELISOL-etiket zijn kleurechtI Let U dus voortaan cp FELISOL. BRUSSEL, 4 april. De piloot van de Belgische straaljager, die op 28 januari van dit jaar ten noorden van Eindhoven is verongelukt, is postuum door de Bel gische regering onderscheiden met het militaire ereteken der eerste klasse. Het onderzoek van de Belgische lucht macht naar dit ongeval heeft uitgewezen, dat de vlieger, onder-luitenant Louis Buelens, tot het laatste ogenblik heeft ge- Wacht om met de schietstoel het vlieg tuig te verlaten om de woonwijken van Eindhoven te vermijden. De F 84 stortte toen enkele kilometers buiten de stad neer. De piloot kwam om het leven en het toestel werd volkomen vernield. Het is de eerste keer, dat de Belgische regering deze hoge onderscheiding in vre destijd toekent. Het is ook voor het eerst, dat het ereteken postuum wordt verleend De onderscheidingstekens zullen op 12 april aan de ouders van de overleden pi loot worden uitgereikt tijdens een plech tigheid, waarbij ook de burgemeester van Eindhoven aanwezig zal zijn. LONDEN, 5 april (Reuter) Grond stewardessen van de Britse luchtvaart maatschappij BEA op London Airport zijn gisteren met een langzaam-aan actie begonnen, omdat naar zij zeggen overwerk hun particuliere leven in de war stuurt. De meisjes die tot taak hebben vertrekkende en aankomende passagiers op de Londense luchthaven van dienst te zijn voeren aan, dat zij iedere week in totaal een dag over werken. En een dienstorder, inhou dende dat zij onderling geen diensten mogen ruilen teneinde afspraken te maken met vrienden of verloofden, „ruï neert ons privéleven", zei een van de stewardessen. Zij beklagen zich voorts over de te lage lonen en „Victoriaanse voorwaarden" die de meisjes restric ties opleggen ten aanzien van vertoon van vrouwelijke charme. Zij protesteren thans tegen de situatie waarin zij verkeren, door langzaam te lopen, de werkzaamheden langzaam te verrichten en nimmer haast te maken, ook niet wanneer de chef dit opdraagt. AMSTERDAM, 4 april Volgens me dedeling van het secretariaat-generaal der Benelux Douane-Unie. bedroeg (ge baseerd op cijfers verstrekt door het C.B.S. van Nederland en het Nationaal Instituut vor de Statistiek van België) de waarde van de invoer uit derde landen in januari 1960 2.128 miljoen (januari 1959: 1.784 miljoen), terv.-ijl Benelux voor een waarde van f 1.9Ó3 miljoen (januari 1959: 1.744 miljoen) naar derde landen uitvoerde. T.o.v. de overeenkomstige periode van 1959 be tekent dit derhalve een toename van de Benelux-invoer met 20 pet en een toe name van de Beneiux-uitvoer met 9 pet. De intra-Beneluxhandel gaf in janua ri 1960 het volgende beeld te zien: in voer in de B.L.E.U. uit Nederland f 164 miljoen (januari 1953: 153 miljoen), invoer in Nederland uit de B.L.E.U. 239 miljoen (januari 1959: f 224 mil joen). De toename van de intra-Bene luxhandel tijdens de maand januari 1960 t.o.v. dezelfde periode in 1959 be droeg zowel van noord r.aar zuid ais van zuid naar noord ongeveer 7 pet. DEN HAAG, 5 april De Shell Oil- Company of Canada Limited overweegt de aankoop van een industrieterrein ten Zuid-Oosten van Calgary (Canada) ais mogelijke plaats voor de bouw van een raffinaderij. In de nieuwe fabriek zul len motor- en huisbrandstoffen worden vervaardigd voor de markt in de pro vincie Alberta. De capaciteit van de raffinaderij zal nader worden bepaald aan de hand van de technische studies en de ontwikkeling van de plaatselijke markt. De Shell heeft momenteel in Ca nada de beschikking over twee .'affina- deijren, een chemische fabriek en een gasverwerkingsinstallatie, annex zwa- vel-extr actie-eenheden. VfM*T*fi<SQPr»dP PTirmAtp» de HKW, de enquête kwam inzien-Hè, hè, 1 c-i i ctsscnue utile het had lang gedUurd. Het is nu bijna 1 jaai; geleden, dat ons berichten bereikten dat er in Wageningen plannen werden gemaakt om tot een we kelijkse koopavond te komen. Aldus le zen we in het jongste nummer van „Re veil", het vakblad der H.K.W.-ers. In au gustus U5p deelde het college van B. en W. mede, dat de Wageningse Midden standscentrale verzocht had een koop avond in te stellen. Er was, volgens de ze brief van B. en W. door de Wagening se Middenstandscentrale een enquête ge houden, waarbij 195 middenstanders zich vóór en 70 zich tegen 't instellen van een koopavond uitspraken. Naar aanleiding van deze brief, zo ver volgt genoemd orgaan'— waarin ons ad vies werd gevraagd, werd, tezamen met de zusterorganisaties, een bespreking ge voerd met het bestuur van de Wagening se Middenstandscentrale. Desgevraagd werd ons medegedeeld, dat de gedetailleerde uitslag van de en quête niet kon worden overgelegd, daar alle gegevens inmiddels waren gezon den naar de Kamer van Koophandel. Tevens werd ons desgevraagd medege deeld dat degenen, die niet op de en quête hadden gereageerd, niet bij de voor stemmers waren geteld. De argumenten, die door de vakorganisaties tegen de koop avond werden aangevoerd, hadden slechts tot resultaat dat de aanwezige bestuursle den van WMC zich persoonlijk niet voor een koopavond verklaarden. Overigens handhaafden zij hun aanvrage tot in stelling van een koopavond. Door enkele uitlatingen waren wij nieuwsgierig ge worden naar de uitslag van de en- quete. De Kamer van Koophandel werd aangeschreven om inzage. Deze Kamer deelde mede, dat het enquêtemateriaa! ter inzage was ontvangen van het college van Burgemeester en Wethou ders. Met frisse moed richtten wij daarop een verzoek tot het college van B. en W om inzage m de enquête. Resultaat was slechts dat een fotokopie van het gebezig. de enquête-formulier werd versterkt On ze brief was echter duidelijk genoeg ge weest. Intussen bleek uit deze fotokopie, dat de middenstanders slechts zeer kort de gelegenheid hadden hst'enquêteformu lier terug te zenden Merkwaardig was de volgende zin op het formulier: „Moch ten wij op die datum geen strookje van u hebben ontvangen, dan nemen wij aan, dat u volledig met de genomen maatre gelen akkoord gaat en zullen wij aan B en W. om bovenomschreven wijziging van winkelsluitingstijden verzoeken". Waren dan toch de niet-stemmers bij de voorstemmers geteld? Wij werden steeds nieuwsgieriger. Telefonisch contact werd opgenomen met B. en W. waarna werd toegestaan dat de bestuurder van De inzage van de enquête leverde een verrassing: 70 middenstanders hadden zich vóór verklaard en 70 tegen. De rest van de winkeliers had niet gereageerd (of kon wegens de drie dagen die lagen tus sen ontvangst enquêteformulier en sluit- datum niet antwoorden). Deze rest was toch leuk bij de voor standers geteld! Dit was in strijd met de verzekering van het bestuur van de Wa geningse Middenstands Centrale. Wij ne men goedgelovig aan, dat men zich toen vergiste en dat het geen opzet was, dat de uitslag van de enquete niet vlot aan de vakorganisaties werd getoond. Analyse van de uitslag toonde aan, dat de helft van de voorstemmers zaken had in één straat, namelijk de Hoofdstraat. Ook bleek dat bloemenventers, kolenhan delaren enz. geënquêteerd waren. Tezamen met de zusterorganisaties werd een uitgebreide brief gericht aan de gemeenteraad in welke brief, naast de overwegende bezwaren die wij tegen de wekelijkse koopavond heben, de gang van zaken rond de enquête en de uitslag daarvan, werd vermeld. Plaatselijke KAB, CNV en NVV richt ten zich eveneens tot de gemeenteraad Tenslotte werd het koopavondvoorstel in de gemeenteraadsvergadering van 26 februari 1960 behandeld, waarbij bleek dat drie (grote) filialen van grootwinkel bedrijven in kruidenierswaren zich tegen de koopavond hadden verklaard in een brief aan de gemeenteraad. Daarnaast had een grote manufacturentiandel (wel licht de grootste detailhandel in textiel ter plaatse) zich fel tegenstander ge toond. Zijn wij wel ingelicht dan werd in de brief van de manufacturenhandel de veel zeggende term „een koopavond is het te rugzetten van de klok" gebruikt. Zonder blikken of blozen werd in deze vergadering gesteld, dat „een ruime meerderheid van de winkeliers zich voor de koopavond heeft uitgesproken". Enige raadsleden wezen op de twijfelach tige waarde van de enquête. Er werd ge wezen op het feit. dat de winkelbedien den in vele gevallen geen compensatie zouden krijgen. Een enquête onder „ka merbewoonsters" leverde 52 voorstem- sters en 62 tegenstemsters op, wat 'n be wijs moge zijn van de stelling dat het pu bliek niet staat te dringen om een weke lijkse koopavond te krijgen. Het mocht allemaal niet baten. zo besluit „Reveil" Alle tegen-argumenten werden wegge schoven. Volgens een kranteverslag werd .het voorste] energiek" bepleit door bur gemeester De Niet". De burgemeester zei dat Wageningen niet de Indruk moet wekken achter te blijven Tenslotte werd het voorstel om voorlopig tot septembei 196! een wekelijkse koopavond in te stel len in stemming gebracht. Uitslag stem ming 11 voor, 7 tegen. LONDEN, 5 april (UPI) De verloof de van een getuige in een moordproees, dat gisteren in de Londense Old Bailey begonnen is, is het slachtoffer geworden van een aanval met scheermessen door de onderwereld. De 23-jarige Barbare Ibbotson. een mannquin, is verloofd met de 26-jarige John Simons, kroongetuige in het proces tegen drie onderwereldfiguren die wor den verdacht van moord op Selwyn Coo- ney, eigenaar van een „club" in Soho. Drie weken geleden werd zij, onder weg naar een gerechtelijk vooronder zoek, in Hyde Park mishandeld. Gis teravond werd zij in haar woning over vallen en met scheermessen een geliefd wapen in de onderwereld van Londen zodanig mishandeld, dat de arts. die haar wonden te behandelen kreeg, 26 krammetjes in haar gezicht moest plaatsen. De arts heeft de politie gewaarschuwd en die heeft de mannequin overgebracht naar een geheim adres, waar de manne quin voortdurend onder bewaking staat. DEN HAAG, 5 april Een door de 24-jarige reserve sergeant-vlieger JGM van der Vleutel uit Vught bestuurde Huri ter" straaljager van de koninklijke lucht macht kreeg vanmogen even over half tien op een vlucht boven België motor storing, een z.g. „flame out" Sergeant-vlieger Van der Veluten die van de vliegbasis Woensdrecht was op gestegen, zag in de zeer korte tüd die hem restte, voordat het vliegtuig hem niet verder zou kunnen brengen kans met het defectie toestel, zondat motor kracht een perfecte landing uit te voeren op het nationale vliegveld van België Meisbroek bij Brussel. Sergeant-vlieger Van der Vleutne kon, toen Bij zijn toestel aan de grond had gebracht, geen gebruik maken van de remmen, zodat hij het vliegtuig moest la- ten uitlopen. Bij deze uitloop kwam het tenslotte m een greppel terecht tengevol ge waarvan het op zijn neus ging staan de de vlieger „uit het zadel" wierp. De vlieger werd evenwel niet gewond Om tien minuten over halftien, vier minuten nadat de motorstoring was opgetreden was het toestel aan de grond. HET WAS EEN MR. PRINCE, die de prins officieel in het geboorteregister in schreef, direct toen officieel zijn naam bekend werd gemaakt: Andrew, men weet het. i Mr. Prince is ambtenaar van de burger lijke stand van Caxton Hall, het gemeen tehuis van de Londense gemeente, waar. onder het Buckingham Palace ressor teert. Hij had zijn beste pak aangetrok ken, een zwart, en begaf zich naar het paleis, gewapend met het geboorteregis ter, een boekwerk, veertig centimeter breed en zestig centimeter lang, in rood leder gebonden. In rood leder. Geen won der, want als mén mensen van konink lijke bloede onder zijn gemeentenaren heeft, mag men zelfs een ambtelijk document een wat fleuriger voorkomen geven. Direct toen Mr. Prince in een der ont vangkamers van het paleis was toe gelaten, verscheen de vader, de hertog van Edingburg ofwel Prins Philip. Mr. Prince zette zich achter een bureau en sloeg het register open. Plechtig haalde hij een gouden vulpen uit zijn zak (zelfde reden) gevuld met onuitwisbare inkt en verklaarde, gereed te zijn voor de offi ciële inschrijving. Naam van de vader: Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Philip, hertog van Edin- burg Reroep van de vader...Hier zette de gouden vulpen een schrap. Naam van de moeder: Hare Majesteit de Koningin. Dan de datum van geboor te: 19 februari i960. Voornamen: An drew Albert Christian Edward. Achter: handtekening van de vader zet te Prins Philip met dezelfde pen zijn naam. MR, PRINCE STOND OP, met een ver ontschuldigend gebaar verklarend, van de hertog van Edingljmrg 'n bedrag te moeien innen ad 3 shilling en 9 pence voot inschrijfkosten De hertog overhan digde hem t geld en kreeg jn ruil ervoor een re*u en een kopie van 't geboortecer tificaat, alsmede twee formulieren voot het aanvragen van melk en vitaminen V00iT i® ^uiSeling. en een bewijs, dat hij recht had op de gratis diensten van een □okter van de sociale dienst, ten behoeve van zijn zoon. Prins Edward werd als nummer 194 Ingeschreven Vóór zijn naam stond die van Lawrence Farrel, zoon van een metselaar, als nummer 193. Een uur later vernam heel Engeland, mitsgaders de wereld, hoe de jonge prins heette. Vierendertig dagen na de ge boorte. Het was een angstvallig gekoes terd staatsgeheim geweest. In de volgende dagen werden tientallen jongetjes bij de burgerlijke stand van bijna alle steden en dorpen van Enge land en in de Commonwealth aangegeven als te zijn genoemd Andrew. Een oude, Schotse naam werd gloednieuw VOORLOPIG NOEMEN DE Engelsen hun nieuwe prins nog Andy. Dat zullen ze wel blijven doen, wanneer hem de of ficiële titel van hertog van York wordt verleend En voorts zien ze uit naar de dag, waarop Andy gedoopt zal worden. Nog weken lang zal Andy het gesprek van de dag blijven. Daarom hebben we hier even de korte plechtigheid van de officiële inschrijving in 't register van de burgerlijke stand vermeld. In ons ge bruikelijke hoekje. Er waren bla den in Engeland, die er hun voorpagina aan wijdden, die ze verder opvulden met foto's van de jonge prins en zijn stralen de moeder. Die foto's hebben in tal van gezinnen m Engeland heel wat discussies uitge lokt Ër waren er, die beweerden, dat hij de neus van de Windsors heeft Volgens anderen lijkt prins Andy pre cies op koning George V, zijn overgroot vader. Men is het er vrijwel over eens dat hij de ogen van zijn zusje, prinses Anne heeft. Maar volgens velen lijkt hij heel erg op prins Charles, zijn broer. Volslagen eensgezindheid heerst er in Eqgcland omtrent één ding: Prins Andrew is een mooie baby. Nu maar afwachten, of hij nog mooier wordl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4