HET NEDERLANDS-DUITS VERDRAG Dollard-Eems-geschil principieel niet. praktisch wel geregeld herenmode-tip Vierjarig kind langzaam doodgemarteld Ongedwongen ontvangst van Kardinaal in Nederland Bierhandelaren niet welkom geheten in Leeuwarden Vergelijk met West-Duitsland h *"u, Uitvoerige grensregelingen Echtpaar voor het Gerechtshof Oud-klasgenoten heffen spontaan ,Lang zal hij levenaan Burgemeester is geheelonthouder deze zaterdag Zwarte schaap van het gezin Erehaag in Utrecht Offerblokken gelicht VRIJDAG 8 APRIL 1960 PAGINA 5 GRENSCORRECTIE ELTEN AND GRENSCORRECTIE tudderen SLAND Examens GRENSCORRECTIE BEEK NEDERLAND DUITS het Sh: Jongeman in Leur op heterdaad betrapt SKUL-TU-NA 'SKUL-TU-NA Een streep onder de kwestie van het vijandelijk vermogen (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 8 april Het is bij de ^ederlands-Duitse onderhandelingen niet Iegelijk geweest een oplossing te vin den voor alle uit de oorlog resterende 'Waagstukken. Bekle partijen zijn ge bonden aan de Duitse schuldcnover- ®enkomst, die op 27 februari 1953 ge goten werd te Londen. Dit betekent, dat re" definitieve regeling van de ver- «chuldigde herstelbetalingen vooralsnog ninogelijk is: men moet hiermee achten tot een Vredesverdrag, e slui- on rnet een herenigd Duitsland. Intus- ?®h is men echter over een groot aan- tal tot reeds lang hangende kwesties wel een aecoord kunnen komen; de ver- ?chillende regelingen, neergelegd in het Den Haag ondertekende „Algemeen erdrag", vormen een samenhangend Keheel. Bij het teruggeven aan Duitsland van de grenscorrectiegebieden Elten, Tudderen en Dinxperio zijn enkele Wijzigingen in de vooroorlogse grens Vastgelegd. Zo zal bijvoorbeeld in het gebied van Elten een stuk bosgebied van 113 ha definitief bij Nederland Worden gevoegd. Tot de gevallen, Waarin de definitieve grens zowel af wijkt van de vooroorlogse als van de grens, die in 1949 tot stand kwam, be hoort de grenscorrectie Beek-Wyler; het grootste deel hiervan komt inclu sief het gehele bosgebied definitief pij ons land. Voorts zal bijvoorbeeld Jn het gebied van de beek de Worm (ten noorden van Kerkrade), die in de komende jaren zal worden genor maliseerd, de grens over ruim 5 km (open langs het nieuw ontworpen tra cé en is voor noordoost Groningen een grens ontworpen op basis van Plannen voor rectificatie van de Wes- terwoldse A. Het Grensverdrag bevat verder een fWintigtal afwijkingen van de vooroor logse grens, die geen verband houden met de in 1949 uitgevoerde grenscor recties. Deze grenswijzigingen hebben W'h doel bepaalde anomalieën uit de jv.pg te ruimen of te voorkomen. Zo zal PUvoorbeeld ten zuiden van Nieuwe- fchans voor de aanleg van een nieuwe Rijksweg 42 een gebied van 12 ha, dat •hans tot de Bondsrepubliek behoort aan het Nederlandse grondgebied worden toegevoegd. Omgekeerd staat Neder land ten zuiden van Gendringen enig onbewoond gebied af ten behoeve van de aanleg Van de autoweg Arnhem- Overhausen. Rechten en plichten Gewaarborgd wordt, dat de Neder landers, werkzaam in de gebieden, die °vergedragen worden aan de Bondsre publiek, hun beroep of bedrijf zullen hunnen voortzetten. Bijzondere bepalin- 8en betreffen de steenfabrieken, uie in deze gebieden klei winnen; de auto- husonaernemingen, die hier diensten on derhouden, en die in deze gebieden Werkzame verzekeringsmaatsciiappijeu. •erder zjjn uitvoerige regelingen ge loften voor de overgang van Neder lands naar Duits reent, alsmede voor ?et doorgaande verkeer (van Neder- ands grondgebied naar Nederlands grondgebied door de voormalige cor- ®ctiegebieden). Op de daarvoor aangewezen wegen w°i'dt dit doorgaande verkeer vrijge steld van in- en uitvoerrechten, van bepaalde voorschriften van het Duitse Wegen verkeersrecht en van de Duitse ;°orschriften inzake de verplichte W.A.- ^ei'zekering. Bij de doortocht wordt oor goederen en voertuigen een door- ,aatbewijs afgegeven. Op de, na 1949 *h het Nederlands belang aangelegde, weg Schinveld-Koningsbosch door het p.bied Tudderen is voor bepaalde voer ingen, o.a. die van de Staatsmijnen, Secn doorlaatbewijs nodig. De inzitten- ??h van (leze voertuigen behoeven ook Jj(et in het bezit van grensoverschrij- h'hgsdocumenten te zijn. De inzittenden uah andere voertuigen kunnen onder ^Paalde voorwaarden eveneens zonder i, ensoverschrijvingsdocumenten over eze weg worden doorgelaten. Neder- Onlworp Autoweg Babberik Stokkum O Herwen ELTEN Lobitn Grenscorrect/egeb/ed dat Duits wordt Grenscorrectiegebied dat Nederlands blijft Oud Nederlands gebied dat OuJts wordt 1VPELT16Q4Ö6 léhd neemt op zich, de weg Schinveld- JjOhingsbosch door de bouw van zes Jhhhels en viaducten vrij te maken van S,e«jkvloerse kruisingen. Wanneer deze kicken zijn uitgevoerd, vervalt alle Pfhscontrole op deze weg, zodat een °'k°men vrij verkeer mogelijk zal zijn. Nederland verkrijgt voorts het recht het gebied Tudderen een hoogspan- hhgslijn en leidingen voor gas, water al* telefoon aan te leggen en van Ne- tóflands gebied uit steenkolenvelden bij jri'jensberg en Wehr te ontginnen. u.hKsland verkrijgt het recht een ten oCsten van Herzogenrath geprojecteer- Weg binnen 10 jaar gedeeltelijk op p.ederlands grondgebied aan te leggen. dit weggedeelte (pl.m. k.m.) Zpif tezijnertijd mutatis mutandis de- SpJ?e regeling gelden als voor de weg Ghnveld-Koningsbosch na voltooiing n de tunnels en viaducten. In de bijlagen van het Grensver drag is nog een aantal bijzondere be. Palingen neergelegd, die in recht streeks verband staan met de vast stelling van het grensverloop. O.m. Wordt in een aantal gevallen aan de grensbevolking in het ene land het V.PELT16G4~ Koningsbosch avert Offfelen TUDDERN SltTAR cel UJ.UK I lenst SCHINVELD Sr Doenrade Grenscorrectlegebled dat Duits wordt Oud Nederlands gebied dal Duits wordt recht verleend, van bepaalde wegen in het andere land gebruik te maken en zal het Duitse grenskantoor Gaes- donk voor goederenvervoer, behou dens t.a.v. vlees en vleeswaren, wor den opengesteld. Investeringen in grenscorrecties Het bedrag van DM 280.000.000,-, dat de Bondsrepubliek aan ons land zal be talen, is mede bedoeld voor de inves teringen, die tot en met 31 maart jl. zijn gedaan in de aan Duitsland terug te geven correetiegebieden door de Ne derlandse publiekrechtelijke lichamen en de N.S. Separaat van het bovenge noemde bedrag betaalt de Bondsrepu bliek de uitgaven voor lopende Neder landse investeringen, die gedaan wor den in de grenscorrecties in de periode tussen 1 april 1960 en de datum, waarop het verdrag in werking zal treden. De financiële overeenkomst heeft ver der onder meer betrekking op de nog esterende Nederlandse vorderingen uit hoofde van de overeenkomst van 19 mei 1952 inzake restitutie van in RM luidende effecten en op de Nederlandse aanspraken wegens in Duitsland aange houden tegoeden van voormalige natio- naal-socialistische organisaties in Ne derland, welke in feite aan niet-natio- naal-socialistische instellingen en per sonen toebehoorden. Van het bedrag van D.M. 280 mil joen zal 100 miljoen worden betaald bij de ratificatie van het verdrag en twee maal D.M. 90 miljoen, respectievelijk één jaar en twee jaar na deze onder tekening. Door Duitsland is aanvaard dat een vermogen van ongeveer 1 miljard in Nederland geconfisceerd is. .Alleen over enkele twijfelgevallen zal overleg gepleegd worden. Van het bedrag van D. M. 280 miljoen komt 125 miljoen aan Nederlandse burgers, terwijl enke le kleinere posten eveneens door de Staat doorbetaald zullen worden. De rest komt dus in handen van de staat. Onaangetast blijven de aanspraken op grond van de Duitse wetten inzake het herstel van nationaal-socialistisch onrecht en inzake de regeling van de gevolgen van de oorlog. Ter definitieve regeling van alle Duit se aanspraken of vorderingen ten aan zien van de toepassing van het Besluit Vijandelijk Vermogen zullen bepaalde vermogensbestanddelen, welke ofwel niet in feitelijk beheer konden worden genomen ofwel om verschillende rede nen niet zijn of bezwaarlijk konden wor den gerealiseerd ter vrije beschikking van de Duitse belanghebbenden worden gesteld. Dit geldt ook voor na de oorlog aan Duitsers opgekomen aanspraken op nalatenschappen van niet-Duitsers, voor bepaalde ouderdomspensioenen of soort gelijke uitkeringen alsmede voor het voormalige Duitse Gezantschapsge bouw te 's-Gravenhage. Hiermede is tezamen met het in het grensverdrag definitief geregelde vraagstuk der voormalig Duitse grens- landerijen bereikt, dat de Bondsrepu bliek Duitsland afstand doet van alle verdere aanspraken op het voormalig Duitse vermogen in Nederland en dat zij ten opzichte van Nederland de in de verdragen van Parijs van 23 oktober 1954 tegenover de Westelijke Grote Drie aanvaarde verplichting tot schadeloos stelling van door geallieerde herstelbe talingsmaatregelen getroffen Duitsers bevestigt. Hierdoor wordt een streep getrokken onder het hoofdstuk van het bij wijze van herstelbetaling aan de Nederlandse Staat overgegaan vijande lijk vermogen. De overeenkomst inzake de grcnslan- derijen houdt onder meer in, dat in ruil voor een aantal niet voor terugverkoop in aanmerking komende percelen, wel ke in de afgelopen jaren door het NBI aan de gemeente Bergen (L) zijn over gedragen, andere gemeentegronden van ongeveer gelijke oppervlakte zullen worden verkocht. In totaal zullen plm. 1270 ha worden overgedragen. De wet telijke, zakelijke of prsoonlijke rechten, welke Nederlanders op de over te dra gen gebieden kunnen doen gelden, blij ven onaangetast. De Nederlandse wet geving blijft uiteraard volledig van kracht. Voormalig Duitse grenslanderijen, welke in de afgelopen jaren door het NBI aan Nederlandse particulieren zijn overgedragen, komen niet \oor terugverkoop in aanmerking, tenzij de betrokken Nederlandse eigenaren daartoe vrijwillig mochten besluiten en overigens aan de Nederlandse voorschriften voor overdracht van landbouwgronden is voldaan. Op de betrokken Nederlandse eigenaren zal derhalve geen enkele druk mogen worden uitgeoefend, teneinde hen te bewegen, zelf tot een zodanige terug verkoop over te gaan. Grenswateren In het verleden zijn vaak moeilijkhe den ontstaan met de kanalen, beekjes en riviertjes, die de grens overschrij den (wateroverlast, schadelijke zandaf- voer en verontreinigingsproblemen). Een afdoende regeling van deze proble men is alleen mogelijk door gedetail leerde regelingen, waarbij van Neder landse zijde de provincies en water schappen een rol moeten spelen. De in te stellen permanente Nederlands-Duit se Grcnswaterencommissie zal tot taak hebben het overleg over .deze kwesties te voeren en het directe contact tussen de betrokkenen in de lokale subcommis sies tq stimuleren. Bij de onderhandelingen is ook de ver ontreiniging van de Rijn ter sprake gekomen. In het slotprotocol van het Grensverdrag is de verklaring opgeno men, dat partijen zullen ijveren voor het spoedig tot stand komen van een overeenkomst tussen (1e Rijnoeversta- ten. Beide partijen zullen zorg dragen voor een verbetering van Alle grens overschrijdende verkeersverbindingen over land en via de binnenwateren, die van wederzijds belang zijn voor het verkeer tussen hun gebieden. (Advertentie) schil niet moeilijk bleek, is vastge steld, dat er voor de andere punten toch wel een bevredigende regeling gemaakt zou kunnen worden. Voor het gehele Eems-Dollard-gebied (dus ook voor het onbetwist Duitse deel van de Eems) zullen partijen samenwerken teneinde een goede verbinding van de havens in dat gebied met de zee te waarborgen. Indien de tegenwoordige zuidelijke toe gang van het hoofdvaarwater tot de Bocht van Watum niet meer overeen komstig de -belangen van de haven van Delfzijl kan worden opengehouden of eventueel verbeterd met middelen, die naar het oordeel van de Nederlandse Regering economisch verantwoord zijn, is Nederland gerechtigd een nieuwe verbinding tot stand te brengen. Ne derland dient bij het aanleggen van een dergelijke nieuwe verbinding zodanige voorzieningen te treffen, dat hierdoor nadelige gevolgen voor het vaarwater naar Émden worden voorkomen. Er zal een permanente Nederlands- Duitse Eemscommissie worden inge steld, teneinde regelmatig overleg te plegen en o.a. eventuele bezwaren te gen voorgenomen of reeds begonnen waterstaatswerken te bespreken. Zo no dig kan een beroep worden gedaan op een in te stellen scheidsgerecht voor de beslissing van alle geschillen tussen de partijen over de uitlegging of de toepassing van het verdrag. In (le Dollard zullen slechts in onder linge overeenstemming landaanwin- nings- en indijkingswerkzaamheden worden uitgevoerd. Deze bepaling geldt echter niet voor een oppervlakte van ca. 1000 ha. in het Nederlandse deel van de Dollard, welke oppervlakte zon der meer kan worden ingepolderd. De ontworpen regeling heeft groten deels de betekenis van het geschil over het grensverloop weggenomen. Elk van beide partijen kan het grensgeschil evenwel onderwerpen aan internationa le rechtspraak of arbitrage. NIJMEGEN, 7 april Aan de r.k. Universiteit te Nijmegen zijn geslaagd voor het doctoraal examen politieke en sociale wetenschappen: mej. M. B. M. Koop (Den Haag), voor het doctoraal examen sociale wetenschappen: de heer W. P. van Grunsven (Berghem), voor het doctoraal examen rechten; de heer C. A. Nolet (Heiloo), voor het kandi daats examen Nederlands: mej. C. Schunck (Valkenburg) en pater G. Pij nenborg S.J. (Nijmegen), voor het kandidaats examen sociale wetenschap pen: mej. P. C. Ceha (Maastricht) en de heer G. Janssen (Afferden (L.). BREDA, 7 april Aan de Katholieke School voor Maatschappelijk Werk te Breda slaagden voor het diploma Maat schappelijk Werker: de heer S. Hane- maayer. En de dames A. C. A. de Bakker, Breda; S. S. H. M. Boelen, Nij megen; A. M. C. T. van Lotringen, Til burg; J. L, P. de Maat, Rotterdam; J. C. M. Schatraad, Weesp. Belang van Delfzijl Bij het Eems-Dollard-probleem zijn drie aspecten te onderscheiden. In de eerste plaats bestaat over het verloop van de Nederlands-Duitse grens ver schil van opvatting. Verder moeten er voortdurend waterstaatswerkzaamhe den verricht worden voor het verzeke ren van een bevredigende scheepvaart verbinding voor de havens van beide staten en bovendien spelen een rol mo gelijke inpolderingen in de Dollard, die mede van invloed zijn op de toestand van de vaargeulen in de Eems. Toen de oplossing van het grensge- Corrcctiegcbied Nederland 6Q4Q7iVPCLT (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 7 april Voor het ge rechtshof heeft een echtpaar uit Voort huizen in hoger beroep terechtgestaan, verdacht van dodelijke mishandeling van het vierjarig kind van de vrouw (voor de man was het een stiefkind). De Utrechtse rechtbank had de man tot tweeënhalf jaar gevangenisstraf veroor deeld met aftrek van het voorarrest en de vrouw tot zes maanden met aftrek van het voorarrest. Voor het Hof werd vijf jaar geëist tegen de man en twee jaar en acht maanden tegen de vrouw. Het kind was geboren als buitenechte lijk kind van de vrouw, die toen in een echtscheidingsproces was gewikkeld. De vrouw had al zes kinderen. Zij is kort daarop hertrouwd met een fabrikant uit Voorthuizen. Het kind Hette genaamd werd in het gezin als het zwarte schaap be schouwd. Volgens de vrouw zou het ge regeld in bed hebben geplast en andere kinderen hebben geplaagd. Het kind kreeg vopr straf óf helemaal niets of brood met zout en mosterd te eten en was volkorrien ondervoed. De president van het gerechtshof merkte op, dat LEEUWARDEN, 7 april „Er be staat bij ons een bescheiden twijfel of wij in de stad Leeuwarden wel wel kom zijn", zo zei de voorzitter van de Algem. Ned. Bond van Bierhandelaren en Mineraalwaterfabrikanten mr. C. J. O. Becht uit Huis ter Heide in de Har monie te Leeuwarden, waar deze keer de tweede algemene jaarlijkse leden vergadering werd gehouden. „vVij zijn overal gewend officieel door de burge- meester van de gemeente, waar wij congresseren, verwelkomd te worden zo zeiile spreker, „maar de burgemees ter van (leze stad heeft gemeend op grond van een persoonlijke principiële mening van deze gewoonte af te moeten w(jken". „Hij is tegen bier en wil zich het recht voorbehouden om dit principe in een eventuele toespraak uit te dragen, iets wat op een congres van bierhande laren toch wel als onaanvaardbaar moest worden beschouwd", aldus mr. Becht. „Wij betreuren het besluit van de burgemeester", zo zei spreker. ..Wij respecteren de' mening van eenieder, ook van de burgemeester van Leeuwar den maar verwonderen ons erover Jat de 'burgemeester van Leeuwarden het in zijn functie niet nodig geacht heeft dit congres in zijn gemeente welkom te heten. Zijn afwezigheid zal voor ons echter de pret niet drukken", zo voeg de mr. Becht eraan toe. In een commentaar, dat de burge meester van Leeuwarden desgevraagd <*af op de woorden van mr. Becht, zet hij dat de conclusie alsof men niet wel- kom zou zijn' in Leeuwarden, natuurlijk volkomen orijuist is. Men heeft mij ge vraagd een openingswoord te spreken en ik heb daarop geantwoord, dat ik dit met genoegen zou doen. Maar, zo heo ik gezegd, het betreft een congres van bier- én limonadefabrikanten, en u weet hoe mijn principe is. Men wilde mij toen beperken tot de frisdranken en schreef dat liet gezien de structuur van de vereniging onge wenst was, wanneer ik als geheelont houder blijk zou geven van mijn op vattingen ten aanzien van het bier. Ik heb daarop gesteld, dat men moei lijk van mij kon verwachten dat ik, bekend staande als geheelonthouder, mede door het feit dat ik zitting heb in landelijke commissies, alleen zou spre ken over frisdranken en over het bier zou heenlopen. „Als zij de zaken sportief gespeeld hadden", aldus 'de burgemeester, „dan had men mij rustig laten spreken. Ik ben van mijn kant zo sportief geweest om tijdig te waarschuwen, dat ik in mijn positie als geheelonthouder niet zou kunnen nalaten ook iets over het bier te zeggen". (Van onze verslaggever) SCHIPHOL, 8 april In één van de VIP-kamers op Sehiphol heeft gisteren middag luidkeels het „Io vivat" en het „Lang zal hij leven" weerklonken. Het werd aangeheven door een twintigtal priesters, bijgevallen door o.a. de bis schop en coadjutor van Haarlem en de bisschop van Groningen. Te midden van hen stond, bijna verlegen glim lachend, kardinaal Alfrink, die kort daarvoor met de Superconstellation „Atoom" uit Rome was gearriveerd, Waar hij na zijn creatie tot Kardinaal het Consistorie heeft bijgewoond. Ver baasd over deze bijna on-Hollandse vro- Iijkheidsuitbarsting vroeg de pauselijke internuntius, mgr. Giuseppe Beltrami, naar de betekenis van deze liederen. De internuntius had al vernomen, dat het de oud-klasgenoten van de kardi naal waren, die op deze toch al onge dwongen ontvangst voor de gezellige noot zorgden. Het „Io vivat, Cardinali sanitas", begreep hij vrij spoedig, maar naar het overige zal hij toch nog eens moeten vragen, daar de uitleggingen van de kardinaal overstemd werden door een daverend „Piep piep hoera". De heer I. A. Aler, de president-di recteur van de K.L.M., was de eerste, die mgr. dr. B. kardinaal Alfrink de hand drukte toen hij, getooid met een zwarte hoed met rode kwasten, uit het vliegtuig steeg. Hartelijke accolades van mgr. Beltrami, mgr. J. P. Hui- bers, mgr. P. Nierman, mgr. dr. J. v. Do- dewaard volgden. Van een van de ba lustrades klonk gejuich, waarop de kar dinaal met zijn hoed, waaronder hij het rode. zijden kalotje droeg, terug_ groet te. Binnen - - - - - zijn twee broers en schoonzus ter, de vicaris van de aartsbisschop, dr. F. A. M. Houben, commissaris van de Koningin in Limburg, en behalve het twintigtal oud-klasgenoten van het Groot-Seminarie Rijsenburg, andere priesters. Het werd direct een uiterst gezellige receptie, waarop de kardinaal aan een ieder over zijn ervaringen in Rome moest vertellen, die hij „onvergete lijk" noemde. Door de drukte om hem drong zich onverwacht een lieftallige 'dame in K.L.M.-uniform, mej. M.Wies- sing, die, voorbij de VIP-kamer komend, zich plotseling 'herinnerde, dat ze eer der met mgr. Alfrink in contact was gekomen. Dertien jaar geleden was hij namelijk aan.haar ziekbed geweest, als Rijksgecommitteerde bij haar eindexa men voor de M.M.S. in Amersfoort, dat ze door een ziekte op een ietwat onge wone wijze had moeten doen. De Kar dinaal vond het een vermakelijke ont moeting, maar hij moest bekennen, dat de gebeurtenis niet meer helder in zijn herinnering stond. Ih een kort woord tot ons vertelde de Nederlandse Kardinaal, dat hij bin nenkort weer naar Rome moet, al kon hij nog niet zeggen waarvoor. Gister avond was hij nog een uur lang op audiëntie geweest bij de H. Vader. Het Consistorie had de kardinaal een mi- tengewoon mooi evenement gevonden, dat door de H. Vader Missie-Consistorie genoemd was, gezien de aanwezigheid van (le Japanse, Filippijnse, Afrikaan se en Nederlandse kardinaal. Neder land dan als land, dat een grote mis sie-activiteit ten toon spreidt. Bij zijn aankomst op Schiphol werd kardinaal Alfrink gisteren onder meer opgewacht door de bisschop van Haar lem, mgr. J. P. Huibers, die de nieuwe kerkprins hartelijk verwelkomde. Precies om tien minuten voor vijf uur arriveerde Kardinaal Alfrink met zijn gevolg voor het Aartsbisschoppelijk Paleis aan de Maliebaan, waar tijdens zijn verblijf in Rome boven de ingang zijn wapen, nu met de kardinaalshoed, in smeedwerk is aangebracht. Een groepje mensen, onder wie enkele gees telijken en zusters, zorgde voor een een voudige maar hartelijke begroeting, toen de kardinaal met zijn secretaris, de heer P. Geurts en de vicaris-generaal, mgr. Th. Hendriksen, die hem van Schipnol had afgehaald, de auto uitstapte en zijn woning binnen ging. Er klonk een spon taan applaus, de kardinaal drukte hem door kinderen toegestoken handjes en groot was de vreugde, toen kardinaal Alfrink na in de hal door de econoom van het aartsbisdom en zijn tweede secretaris, de heren J. Poell en J. w, Braem te zijn verwelkomd, nog even naar het bordes terugkeerde en vrien delijk naar de omstaanders wuifde. Het comité, dat een huldiging voorbe reidt, onder leiding van deken mgr._ A Wiegerink en de gouverneur van Lim burg, dr. Houben, alsmede de plebaan van de kathedraal, pastoor J. van der Burg, die de reis naar Rome heeft mee gemaakt, vergezelden de kardinaal van het vliegveld naar Utrecht en werden uitgenodigd nog even in het paleis te vertoeven. De eerste begroeting van zijn stad viel de kardinaal ten deel bij de St- Gerardus Majellakerk, dicht bij de weg naar Amsterdam, waar gidsen en ka bouters een erehaag vormden. De kar dinaal stapte even uit zijn auto om een bloemstuk in ontvangst te nemen. Geëscorteerd door de politie reed de stoet auto's via het Kanaleneiland, om de drukte in de binnenstad te ver mijden, vandaar naar de Maliebaan. het blijkens de foto's wel leek alsof het uit een concentratiekamp was gekomen. „Het was een afgemagerd scharmin kel". Volgens de dienstbode van het ge zin was het kind verscheidene maien mishandeld, met een stuk hout gesla gen en geschopt. Het was op 17 juni zo erg geslagen, dat het driemaal is geval len op een stenen terras en tenslotte bewusteloos is blijven liggen. De fabri kant heeft het toen naar bed gebracht, waar het in slaap is gevallen. Het is er niet meer uit ontwaakt. Volgens het psychiatrisch rapport is de vrouw de eigenlijke oorzaak van het drama geweest. Zij heeft haar man steeds tot strafmaatregelen tegen het kind aangezet. Het rapport acht ech ter de echtelieden verminderd toereke ningsvatbaar. De zaak is uitgekomen, doordat de huisarts geweigerd heeft de dooasakte te tekenen. De fabrikant had zelf al een doodkistje gemaakt. De huisarts verklaarde als getuige, dat de vrouw wel eens bij hem had ge klaagd, dat het kind zo slecht sliep. Hij had de vrouw aangeraden het kind wat te vermoeien maar de afmattingsmaat regelen, die de ouders in werkelijkheid hadden toegepast, achtte hij niet in over eenstemming met zijn advies. De procureur-generaal zeide in zijn requisitoir, dat het arme jongetje lang zaam maar zeker is doodgemarteld. Het feit, dat het een buitenechtelijk kind be trof, heeft hier een rol gespeeld. Er is sprake van een systematische mishan deling, al is het niet door de beide ouders tezamen gepleegd. De vrouw lag de laatste veertien dagen ziek te bed en kan dus aan de eigenlijke dodelijke mishandeling niet hebben meegedaan. De verdediger van de man, mr. G. A. Vermeulen, pleitte voor 'n gecombineer de straf, onder psychiatrisch toezicht. De verdedigster van de vrouw, mr. H. Felhoen Kraal-Otto, vroeg vrijspraak. De vrouw is reeds op vrije voeten. Uitspraak 21 april. (Van onze correspondent) BREDA, 8 april Door de rijkspoli tie in Leur is een 20-jarige inwoner van Breda aangehouden op het moment, dat hij een poging deed om de offerblokken in de Leurse parochiekerk te lic.nteh in de Leurse parochiekerk te lichten, Een week tevoren was hij in die opzet geslaagd. Hij had de sleutels in de sa- kristie weggehaald en later weer terug gebracht. De sleutel van het tabernakel had hij meegenomen. Verhoogde waakzaamheid leidde er toe, dat de man kon worden aangehou den. Na zijn arrestatie bekende hij de vorige 'week ook offerblokken te hebben gelicht in Etten en daarvoor in de ker ken van Oudenbosch, Dorst, Stuivezand Made, Roosendaal, Nieuw Ginneken en Rijsbergen. In Oosterhout had hij een fiets gestolen en in Etten een brom fiets. De man is beperkt toerekenings vatbaar in verband met gedeeltelijk ge stoorde geestvermogens. De Nederlandse ambassadeur in Po len de heer D. G. E. Middelburg, heeft het Nationale Museum te Warschau een waardevolle geïllustreerde lijst gegeven, aldus heeft het Poolse persbureau P.A.P donderdag gemeld. (Advertentie) (nooit meer pannenschuren!) NIET ALLE RODE DEKSELS DEKKEN ELOXAL-PANNÈN! Eloxeren is geen kleuren-, maar een elektrolytisch procédé, waardoor afschilferen onmogelijkis en aluminium zo hard wordt als diamant! (géén aanzetten, geen pannenschuren meer). LET U DUS VOORAL OP HET MERK MET WERELD-REPUTATIE! ELOXAL ALUMINIUM De „Generalbereinigung" is vandaag een feit geworden; het verdrag met de Bondsrepubliek West-Duitsland dat alle hangende kwesties regelt is vanmiddag in Den Haag getekend. Er zijn geen geschillen meer tussen West- Duitsland en Nederland en op een punt waar ze zich' waarschijnlijk in de toekomst zullen voordoen (de vrije Rijnvaart) zijn de partijen het eens over de instantie waar zij ze zullen laten oplossen, het Internationale Hof in Den Haag. In Bonn en in Den Haag herinnert men zich de lange duur van de on derhandelingen en hun eindeloos sle pend tempo. De Duitsers waren taai, de Nederlanders waren ook niet lek ker. Zij waren de taaiste onderhan delaars. hebben de Duitsers gezegd, die zij in dergelijke onderhandelingen hebben meegemaakt. Dat zal wel zo zijn. Het ligt in onze aard. en het ging hier nu vooral om zaken doen. De taaiheid behoeven de partijen elkaar overigens achteraf niet na te dragen. Die is een eigenaardigheid, die een goed recht van onderhandelaars is. Ze zijn het eens geworden, zij kunnen tevreden zijn. Nederland heeft zeker recht om te vreden te zijn over zijn onderhande laars. Wie poogt om het resultaat van de ..Generalbereinigung" objectief te beoordelen, zal niet willen beweren, dat het Nederland zakelijk in een mis deelde positie stelt. Men moet dit resultaat in zijn tota liteit bezien, d.w.z. niet in zijn ver schillende onderdelen afzonderlijk. Zou men dit laatste doen, dan is het een tikje gênant, dat Nederland de grenscorrectie-gebieden weer afstaat aan West-Duitsland, niet omdat Ne derland daarmee nu speciaal materiële schade lijdt, maar omdat het uit een oogpunt van prestige niet fraai staat. Het is een ietwat vreemd avontuur ge weest, dat wij op een weinig beraden moment zijn begonnen. Technische problemen, die wij voorgaven daar mee gemakkelijker onder de knie te kunnen krijgen, kunnen ook in het overleg van goede nabuurschap wor den opgelost. Daarvoor was geen ge- biedsannexatie nodig, die overigens te onbeduidend was om economisch of politiek enige indruk te kunnen ma ken. Er is nu in goed overleg bij deze Generalbereinigungeen nieuw soort grenscorrecties ontstaan, die strikt ge richt zijn op de doelmatigheid zowel ten voordele van de ene als van de andere partij. Om die herzieningen heen is het mogelijk gebleken elkan der in de grensgebieden faciliteiten toe te staan, die verkeer, mijnbouw en landbouw ten goede komen en er het leven eenvoudiger maken. Dat is beter dan het hebben van een aantal gebiedsstroken, waarvan het bezit steeds betwist zal blijven. In het totaal der .Generalbereini gung" gezien, hebben de correetiege bieden Nederland een nuttige dienst bewezen. Ze waren een vuistpand, dat door de Bondsrepubliek hevig begeerd werd, althans door het Land Nieder- Sachsen, dat Bonn onder druk heeft gezet. Als het waar is, dat de inzet van politiek is rechten, die men heeft te realiseren, dan hebben de Neder landse onderhandelaars goede politiek bedreven. Bonn deed er een rechts aanspraak op gelden die gebieden te rug te krijgen en het had daar groot belang bij. Nederland had een groot belang bij de regeling van tal van kwesties, doch niet bij het handhaven van de souvereiniteit over die gebie den. Een van die belangen van Nederland was de regeling van de kwesties in het Eems-Dollardgebied. Het souve- reiniteitsprobleem, dat zich in de vorm van een grensgeschil openbaar de, bleek er moeilijk oplosbaar te zijn, maar de praktische vraagstukken die zich voordeden konden wel tot een regeling gebracht worden. Dit is een goed voorbeeld van de manier om bij handhaving van de stelregel „leven en laten leven" met elkaar overweg te komen, ook al verschilt men juri disch van mening. De Duitsers schij nen lange tijd gevreesd te hebben, dat Nederland van zijn regiemrechten in die wateren gebruik zou willen ma ken om de toegang tot de haven van Emden onbruikbaar te laten worden. De wijze, waarop Nederland het Schel- de-regiem naleeft, had hen eerder over hun argwaan heen mogen hel pen. De haven van Antwerpen is er bepaald niet aan dood gegaan. Tenslotte: er komt geld op tafel bij deze „Generalbereinigung", 280 miljoen Duitse Marken, waarmee al lerlei dingen vergoed moeten worden, die met geld te vergoeden zijn. Een som van 125 miljoen is in dit bedrag begrepen ten bate van de persoonlijke slachtoffers van de Nazi's of hun na bestaanden, mensen die „om redenen van ras, geloof of wereldbeschouwing" getroffen zijn. Het is jammer, dat slachtoffers uit het verzet daaronder wel niet begrepen zijn, ofschoon de letterlijke formulering van het crite rium zich daarentegen niet schijnt te verzetten. Het is echter waarschijnlijk, dat de verzetsstrijders volgens de Schuldenovereenkomst van Londen zullen moeten wachten tot er ooit een vredesverdrag komt. Dat maakt hun vooruitzichteryslecht. Er blijft dan ook een element van onbevredigd rechts gevoel werkzaam. Of men het bedrag der schadever goedingen voldoende acht, is een kwestie van interpretatie, die nader geverifierd zal kunnen worden als de specificatie van de voor de ver schillende doeleinden bestemde som men bekend zal raken. Op het eerste gezicht lijkt het ons niet, dat dé Ne derlandse onderhandelaars de spreek woordelijke kinderhanden naar hun tegenpartij hebben uitgestoken- Geld is intussen, hoe nuttig ook, maar een schrale troost achteraf voor niet te schatten levensgeluk, dat be dorven of voorgoed vernietigd is. En een Generalbereinigungkan niet zozeer reinigen, dat zij ook sentimen ten, herinneringen en ressentimenten zuivert. Dat kan slechts het leven in het verloop van de tijd, vooropgesteld, dat alle betrokkenen, de schuldeisers zo goed als de schuldenaren, van de rechte wil zijn. De „Generalbereini gung" is maar zoveel waard als haar betekenis is in het herstel van de sa menleving tussen buurvolken en bond- genoten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5