Als het oog van een vlieg In atmosfeer van Venus slechts microscopische wezens mogelijk Met alabastine zet u losse In het land waar ,ongeletterden' toch veel letters lezen lÉ«i V 8." otter Weigering landingsrechten in de V.S. aan de K.L.M. Ot*eI Kreymborg k Waarin Australië gunstig afsteekt bij Mississippi ton-sur-ton Tekst van motie aan alle leden van Huis van Afgevaardigden Beruchte Duitser losgelaten 39.' Honderd maal atoombom ^me&t Micbel overleden Geallieerden luisteren telefoongesprekken af In soort symbolische fles Jules Verne-achtig SÊi Dubbele stuks aanbieding 300 graden op Venus Observator tegels „onwrikbaar" vast. Voorlopig geen pensioen voor SKedrechtse weigeraar Burgemeester Haspels in Eerste Kamer Vlammen over de Peel B VRIJDAG 8 APRIL 1960 PAGINA 7. Net bericht over de Tiros 1, de weersatelliet, die het ontstaan van stormen gaat bespieden en waar- V(ai de eerste foto's aan Eisenhower zijn over handigd, vestigt vanzelf weer eens de aandacht op de bijna koortsachtige activiteit, welke vooral in de laatste tijd rond het vraagsuk der uereld- raimtevaart ontwikkeld wordt. Deze iveersatel het, die spoedig door andere zal worden gevolgd, %aat een soort controle op het weder en dus op de atmosfeer van onze aarde uitoefenen. Maar het lijdt geen twijfel, dat soortgelijke kunstmatige hemellichamen ook buiten de atmosfeer, zelfs huiten strato- en ionosfeer op den duur tot een controlesysteem zullen uitgroeien, waardoor de eerde als het ware het oog van een vlieg zal Ook daarover is reeds heel wat gepubliceerd. Toch doemen telkens Weer nieuwe perspectieven op en het lijkt alleszins de moeite waard, °tts hier eens even in te verdiepen. De studie der wereldruimte is Momenteel tot een wereldaffaire uitgegroeid, waarin geleerden van tal van landen samenwerken. AI lijkt het, dat de Verenigde Staten en Sovjet-Rusland toonaangevend zijn en in de praktijk is dit ook wel zo, 1,1 het theoretische vlak leveren andere, ook kleinere landen belang rijke bijdragen. Ons land maakt hierop geen uitzondering. Het toont °ok hier, waarin een klein land groot kan zijn. krijgen dat naar alle kanten kijken kan. De Spoetniks en de Amerikaanse satellieten, tot de Pionier V toe, hebben feitelijk reeds de grondslag voor een in de wereldruimte zwevend obser vatorium gelegd. Men heeft daarover reeds het een en ander kunnen lezpn. Ons interesseren nog de verschillende speculaties en veronderstellin gen, welke momenteel de aandacht der geleerden bezighouden, de mogelijkheden, welke zich openen of waarvan men veronderstelt, dat ze ge. opend en zelfs dankbaar gebruikt kunnen wor den, om het ideaal te verwerkelijken, dat de mens van deze twintigste eeuw bezighoudt: de verove ring van de wereldruimte. SYNTHETISCHE RUBBER ïorse produktieuitbrei- ding AKU/Goodrich Ter welkome aanvulling van Uw voorjaarsgarderobe: uni wit - in degelijke poplin, sanfor of no-iron in prachtige uni tinten en structuur-weefsel, no-iron 9 9Q per 2 stuks 17 04 zi/ouxKÓcp# Verlichtingsornamenten |>y y voor elk interieur. iiifi N0-3RCN en SANFOR - OVERHEMDEN met spreidboord (Van onze correspondent) BUSSUM, 6 april In de vacature ontstaan in de Eerste Kamer door hef aftreden als lid van prof. T. Hellema (A.R.) is benoemd de heer J. C. Haspels (58 jaar), burgemeester van de gemeente Bussum. Uit gevangenis en over de grens gezet 75 ROTTERDAM: DUEL OM HET HEELAL Een der belangrijkste aspecten van de ®'üdie der mogelijkheden van een zich v°ortbewegen door de wereldruimte is ^el het uitgangspunt, dat de zg. anti- hiaterie, de tegenstelling van de materie een onderwerp waarop men nog lang hiet uitgestudeerd is wellicht de ener- gie zal opleveren, waardoor de mens de Wereldruimte zal kunnen veroveren. Het vraagstuk van de brandstof is "eel belangrijk en men meent hiervoor ^«schillende oplossingen gevonden te Rebben. Zo denkt men een dankbaar ge bruik te kunnen maken van de in de we reldruimte heersende stromingen, waar op astronauten zich, uiteraard in hun ^aartuigen gezeten, zouden kunnen laten ■Voortdrijven, zulks met een ontzagwek kende snelheid. ;Maar vooralsnog is men te dien aan een niet te ver gegaan en wil men toch "ever op straalaandrijving, al of niet nu- cHair, blijven vertrouwen. He kwestie van het gebruik der anti- •haterie behoort tot de gloednieuwe per- Pectieven. 't Begrip anti-materie is in- .Pssen niet zo nieuw en dateert reeds van "et jaar 1932. Toen ontdekte de geleerde v'areld het anti-elektron, eenzelfde parti- el als het elektron maar inplaats van De loop van de Pioneer V rond de zon. De baan van dit kunstmatige hemel lichaam voert het ook langs Venus. (Uit: „Die Zeit") torium een bevestiging zal vinden van de beweringen van de Amerikaanse ruimte- vaartkundige Philip Morrison. Deze is er stellig van overtuigd, dat op tal van plaatsen in het heelal en misschien zelfs in ons zonnestelsel intelligente we zens sinds lang radioseinen uitzenden, in de verwachting, dat ze hier op aarde door ons eens zullen begrepen worden. Met een aantal van zijn collega's hoüdt technisch. Wie weet zeggen ze, hoe lang men in het heelal reeds bezig is, om onze aandacht te trekken of... wellicht een be zoek van bewoners onzer aarde vreest, op grond van door hen verkregen gege vens verwachtend, dat er niet veel goeds uit zal voortvloeien ARNHEM, 7 april. De N.V. Chemi sche Industrie A.K.U.-Goodrich (Ciago) j eeft een aanvang gemaakt met een be- angrijke uitbreiding van haar fabriek i °°r de produktie van synthetische rub er. De onderneming werd in juni 1958 Pgericht door the B.F. Goodrich Com ply te Akron, U.S.A. en de Algemene "Unstzijde Unie N.V. In de zomer van ,959 werd haar fabriek, waarin verschil- ende soorten synthetische rubber voor Peciale doeleinden worden vervaardigd, P bedrijf gesteld. Gezien de gunstige ont wikkeling van de afzet is thans besloten „e huidige capaciteit aanzienlijk te ver groten. jHlJMEGEN, 6 april. Vanmorgen is "er Ernest Michel overleden, in de jaren .Wintig en dertig een der katholieke "geren. s *P die jaren kon o-m. over hem ge schreven worden: „Hij zegt moedwil- dingen, die niemand anders zeggen alleen omdat het prettig aandoet, 'ch te onderscheiden van de anderen P omdat het prikkelend is, ergernis te ?|.ven aan de suffe en slome bende van v'cmaal-eendere mensen, die zich door ■p^tgestelde regeltjes laten beknellen ''dagend spreekt hij woorden, die t*hen" gek moet vinden. Hij vindt er j^ezier in dien aanstoot te geven", „aar kon toen aan toegevoegd worden. Zelf enerzijds voor hem hier precies het slj 'de gevaar in school als er voor jappe figuren ligt in de zucht om te be ogen, maar anderzijds ook dat de aiep- e aandrift van Ernest Michel een echt t" in aanleg zelfs bijzonder groot dich- "Schap was. Zijn zucht om de massa overbluffen, om de dingen gewaagd Zeggen, heeft hem in die jaren reeds "Oeilijkheden bezorgd. Naderhand, in u® oorlog, bleek hij een richting uit te rpun' die hem nadien zwaar ls aange kend. Hij werd weinig meer genoemd. Men bericht ons nu, dat hij, terugge- erd in de schoot der Moederkerk, is «leden. 7 -april (Reuter). Dr. Hilger typ Soherpenberg -staatssecretaris van het uitse ministerie va-n buitenlandse Vfa n' Hoeft vandaag in antwoord op een do in de bondsdag medegedeeld, dat Westerse verbondenen in West-Duits- t0o„ °m veiligheidsredenen „enke-le tele- .ogesprekken" afluisteren. \Va hem werd gevraagd of het juist Kesri dat er op S-400-000 gevoerde telefoon- iterPl'ekken ongeveer 500 worden afgeluis. ,'Ve' 1 antwoordde Von Scherpenberg: öla» minder". Het juiste ge-tal wilde hu tto&men. positief, negatief geladen. Bij een botsing tussen elektron en anti-elektron vernieti gen deze beide elkander, een maximale geconcentreerde energie ontwikkelend. Bij een botsing tussen partikels van ma terie en anti-materie vindt hetzelfde plaats, maar op veel grotere schaal. Om 'n idee te geven van de kracht, die dan ontwikkeld wordt, moge worden aange haald, dat bij de ontploffing van een wa terstofbom slechts een honderdste gedeel te van de aanwezige energie loskomt. Materie-anti-materie vormen dus een honderdprocentige prestatie. Doch op onze aarde bestaat geen anti materie, vanwege het simpele feit, dat ze zich om zo te zeggen in het niets overigens op catastrofale wijze op lost, zodra ze mét de materie in aanra king komt, zoals deze op onze aarde aan wezig is. Men neemt aan, dat in de we reldruimte zich enorme massa's anti materie bevinden. De grootste moeilijkheid is, hoe even tueel anti-materie in een vacuum te con centreren, om dan de energie er van op een bepaald ogenblik en voor een be paald doeleinde te ontketenen. Volgens Prof Hodgson van de universiteit van Oxford zou het heel goed mogelijk zijn, dat de Sovjet-Russen op het gebied der anti-materie verder gevorderd zijn dan het Westen. Hij vermoedt zelfs in Khroesjtsjevs gepraat over een nieuw, ge heim wapen de anti-materie. Indien de Sovjet-Russen hierover wer kelijk beschikken, zullen ze enorm zwa re projectielen, raketten inbegrepen, met reusachtige snelheden duizenden en dui zenden kilometers ver kunnen slingeren. Behalve een machtig oorlogswapen zou den ze er tevens een ideale brandstof voor wereldruimteschepen in bezitten. Het is momenteel nog zó, dat 'n H-bom wanneer zij over een afstand van ze ven of acht duizend kilometer op een be paald doei moet worden geworpen, twee- lot driehonderd ton consumeert, van de krachtigste brandstof waarover men beschikt. De kwestie zou door via anti-materie verwekte energie afdoende worden opge lost. Deze zou slechts weinig wegen en in een kleine ruimte samengeperst kun nen worden. Men hoopt de anti-materie in een elektro-magnetisch veld te kunnen isoleren, in een soort symbolische fles. Vooral de sovjet-geleerde Kyrill Petro- witsj Stanyakowitsj wordt genoemd als een der helderste koppen inzake de anti materie. Hij zou in opdracht van 't Kremlin be zig zijn met het uitwerken van plannen, die pas over ettelijke jaren verwerkelijkt kunnen worden en waarin o.a. het aan leggen van depots van anti-materie op de planeten Saturnus en Jupiter opgenomen zou worden. Dank zij dergelijke depots zouden ruimtevaarders zich van de ene planeet naar de andere kunnen begeven. Eerst zullen de eerste mensen nog een ruimtevaart moeten kunnen overleven. Het Jules Verne-achtige heeft overigens dit aspect, dat ze evenals de fantasieën van de geniale Fransman, uiteindelijk werkelijkheid kunnen worden en aldus ge zien, leest men met een zekere gretigheid al hetgeen over de voorbereidingen voor het grote duel in de wereldruimte gepu bliceerd word'. Tot deze voorbereidingen behoort o.a. het plan van de Verenigde Staten, om in de a.s. herfst een speci ale satelliet tot een hoogte tussen de 1280 en 1600 kilometer te zenden, met het doel, een nauwkeurige kaart van de aarde te ontwerpen. Deze satelliet zal voorzien worden van een lichtbaken, een enorm sterk zoeklicht, hetwelk op geregelde tij den naar de aarde zal seinen. Tegelijkertijd moet deze satelliet gege vens verschaffen over de situatie boven de 1600 kilometer. Dit experiment heeft derhalve een dubbel object. Misschien, dat dit vliegende observa- hij rekening met het bestaan van veel jongere en veel oudere beschavingen dan die van het mensdom hier op aarde. Er kunnen planeten en sterren bestaan, menen ze, waarop het leven bij dat op on ze planeet nog ver ten achter is, maar evenzeer kunnen er intelligente wezens onder gunstige omstandigheden op een peil gekomen zijn, waarvan wij nog 1 slechts dromen, zowel intellectueel alj Het controlecentrum van de grootste radiotelescoop ter wereld te Jodrell Bank (Groot-Brittannië). Van hieruit wordt de Pioneer V geobserveerd, de laatste troef in het grote duel tussen Uncle Sam en het Kremlin om de wereldruimte Overhemden 9.90 Weekenders Geldig t/m 16 april 1960 lil Mn 25 zaken in Nederland Er zijn optimisten, .voor wie het vrij wel zeker is: Mars or Venus dragen le vende en zelfs intelligente wezens, mis schien gelijkwaardig aan de aardse mens of wellicht hem in verschillende opzich ten voor. De Kerk sluit in principe de mogelijkheid van met verstand begaafde wezens elders in het heelal niet uit, het geen uiteraard niet inhoudt, dat we nu maar alles geloven moeten. Maar als met zoveel stelligheid ovpr intelligente wezens b.v. op Venus gedis cussieerd wordt, mogen we toch wel eens nagaan, wat men nu eigenlijk wel van Venus weet Heel weinig.... Maar dit weinige is toch voldoende, om tot de. conclusie te komen, .dat er geen wezens kunnen wo nen, overeenkomend met de aardse mens. Er heerst op de oppervlakte van Venus een gemiddelde hitte van 300 graden Cel sius. Men heeft nu wel met de nodige voorstellingen zich het bestaan van Ve- nusbewoners voorgesteld, gewapend met telescoopogen en gekleed in asbest en met longen, die iets anders inademen dan onze zuurstof, maar de wetenschap haalt hierover haar schouders op. Immers de chemische stoffen, waaruit menselijke en dierlijke wezens bestaan, moeten overal in het heelal hetzelfde zijn en tot, dezelfde vormen leiden. Wel acht ze het mogelijk, dat in de at mosfeer van Venus levende wezens voor komen. Deze atmosfeer is tot tachtig kilometer dik en ondoordringbaar voor de huidige telescopen en camera's, zelfs op vrij gro te hoogte van de aarde. Daardoor weten we zo weinig van Ve nus af, al hebben onderzoekeingen gedu rende de laatste jaren bewezn, dat Ve nus jaargetijden moet hebbe.n even als onze aarde en in haar atmosfeer zwa re stormen woeden, hetgeen bij de toege paste radioastronomie is gebleken. Men kan zich van de hitte op Venus een voorstelling vormen, denkend aan een auto, die een hele dag in de zon heeft staan blakeren. Het vehikel wordt een oven zo heet, omdat alle warmte er in geabsorbeerd wordt en er niet uit kan. Infrarode' stralen dringen wèl door het glas heeen, maar kunnen niet meer naar buiten. Zal een landing van wereldruimtevaar ders op Venus mogelijk zijn? Vele geleerden betwijfelen het. Ze hou den er voorts rekening mede. dat de dik ke atmosfeer van Venus, die haar zo zeer doet schitteren, levende wezens als microben bevat. Er zijn er die het niet uitgesloten ach ten, dat op bepaalde plaatsen en mis schien onder de oppervlakte op Venus leven is ontstaan. Deze optimisten wil len ook de planeet Jupiter bevolken indien deze zeeën heeft met ontzag lijke zeemonsters van een soort, zoals die op aarde nog in de legenden van de zee slang voortleven. Indien daar levetï aan de oppervlakte is, zouden het slechts kleine wezens kun nen zijn, omdat de grote omvang van de ze planeet als gevolg van een veel gro tere aantrekkingskracht geen groei toe staat. De Pionier V heeft o.m. tot doel, waar nemingen te doen aangaande de situatie op 50 tot 80 kilometer afstand in de We reldruimte en het is niet onmogelijk, dat zij ook enkele belangrijke gegevens om trent Venus zal verzamelen. Terwelle van de publiciteit is in de Verenigde Staten vooral deze bijkomstig heid naar voren gebracht en werd er zelfs van een schot naar Venus gewagd. Men zal evenwel al blij zijn, indien de Pionier V wat licht verstrekt ten aan zien van de juiste positie van Venus te genover de aarde. Fantasierijke schrijvers hebben Venus bevolkt met wat wij voorwereldlijke we zens zouden noemen. Ze werden hierbij begunstigd door het feit. dat de dikke atmosfeer de planeet in een ondoordring baar waas hult en dit dus een soort scherm vormt. Men kon hen niet gemakkelijk logen straffen. Echter steeds stelliger wordt de verzekering der geleerden, dat op de planeten van ons zonnestelsel gee - 'even- de wezens, al of niet gelijk aan -J- men sen, kunnen voorkomen. Wel echter erkennen ze de mogelijk heid van het bestaan van levende wezens op planeten in andere zonnestelsels. Aangezien die in zoverre er van mag worden aangenomen, dat er de mogelijk heid van het ontstaan van leven voorhan den is op niet minder dan tien mil joen geschat worden, zijn er inderdaad nog vele mogelijkheden en mag voor alsnog niet gezegd worden, dat de mens alleen in het heelal is. In de kringen der ruimtevaarders raakt het zoeken van de evenknie van de mens op de achtergrond tegenover de voornaamste waarschijnlijkheid, eerlang een mens van de aarde uit naar de pla neten te kunnen zenden. Van de planeten uit zou dan het heelal nader verkend moete worden, als een eerste resultaat tn het grote duel. Intussen, reeds de eerste tocht van een mens door de wereldruimte zal een ge beurtenis zijn, van geweldige betekenis in de geschiedenis van het mensdom ter wijl dit gebeuren tevens niet te bereke nen gevolgen voor ditzelfde mensdom zal kunnen hebben. J 1e M'DDELLANDSTRAAT 72 Grootste keuze nier ter stede, elefoon 30340.27434 AI ABA S Tl N E HOLLAND N.V. - LEIDSEGRACHT 6 - AMSTERDAM y.-.;.sy.-y, sw-v. SP», Dit kwaliteits - overhemd dat goed blijft, ook na herhaald wassen, heeft een normale waarde van 13.50. Thans deze S U P E R K W A L IT E IT en ingenaaid boordbalein, voor de verbijsterend lage prijs van Telefonische of schriftelijke orders kunnen niet worden uitgevoerd. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. 7 april. De Tweede Ka mer zal aan alle leden van het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden een afschrift sturen van de motie, die 9 februari in de Kamer is aangenomen naar aanleiding van de weigering van Amerika ons land landingsrechten te geven in Los Angeles. De zaak is vanmiddag in ons parlement weer ter sprake gebracht door prof. Oud. die vroeg of op de motie reeds enige re- Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudse- singel Katendr. Lagedijk.hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 (L LEIDEN: Haarlemmerstraat -5 De Sliedrechtse huisvrouw, die A.O.W. aanvroeg, omdat haar man principiële bezwaren daartegen heeft, zal haar ver langen voorshand niet bevredigd zien. Op verzoek van de Tweede Kamer heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken advies van de Sociale Verzekeringsbank in over leg met de Vereniging van Raden van Arbeid gevraag. De huisvrouw vroeg ambtshalve toe kenning van A.O.W. met de bepaling, dat de helft ervan aan haar zou worden uit gekeerd. Dit verzoek was reeds door alle instanties afgewezen, doch de commissie voor de verzoekschriften uit de Tweede Kamer verzocht de staatssecretaris op grond van een ingekomen verzoek de mogelijkheid te onderzoeken om toch aan de wensen van de huisvrouw te voldoen. De staatssecretaris schrijft thans het standpunt van het bestuur van de sociale verzekeringsbank te delen, dat de gesug gereerde regeling niet kan worden aan vaard. Een officiële toekenning van pen sioen aan iemand, die daartegen princi piële bezwaren heeft, wordt onverenig baar geacht met de wet, .die zelf het hebben van gemoedsbezwaren erkent en respecteert. De gesuggereerde oplossing zou indruk wekken, dat gemoedsbezwa ren niet ernstig worden genomen. Bo vendien beslissen de uitvoerende organen zelfstandig. De staatssecretaris deelt echter mee, dat het in het voornemen ligt om de po sitie van de gemoedsbezwaarden ten aan zien van de Algemene Ouderdomswet in het algemeen nader te bezien. Daarbij zal worden nagegaan of en in hoeverre gevallen als het onderhavige kunnen wor den opgelost. actie was gekomen. Dr. Kortenhorst deel de mee, dat de motie via de Nederlandse ambassadeur in Washington aan zijn col lega, de voorzitter van het Amerikaanse parlement, is doorgegeven. Het is echter gebruikelijk dat dergelijke stukken daar niet officieel ter kennis worden gebracht van de leden. Om de inhoud van de motie toch tot deze leden te doen doordringen is thans besloten dat de Tweede Kamer hun allen persoonlijk een afschrift zal sturen. De motie is destijds eenstemmig aange- genomen. Er wordt teleurstelling in uitge sproken over de houding van de V.S., waarin de Nederlandse Tweede Kamer een miskenning ziet van de vrijheid van het luchtverkeer en de gezonde concur rentie, terwijl men deze ook niet passend acht in de bondgenootschappelijke betrek kingen. De motie verzoekt de regering nieuwe stappen te ondernemen tot her ziening van de beslissing. De motie was bedoeld om het standpunt van de rege ring te versterken, wanneer nieuwe onder handelingen met de V.S. zouden worden geopend. Intussen zijn na de weigering aan de KLM wel landingsrechten voor de Oost kust van Amerika verleend aan de Britse luchtvaartmaatschappij BOAC, aan de Ita liaanse Alitalia en de Trans Air France. VENLO, 7 april. Een grote brand heeft gistermiddag en avond enkele honderden hectaren heide in het gebied van Maria- veen, gemeente Sevenum, veranderd in een zwartgeblakerde woestenij. In het snel aanwakkerende vuur vonden ver scheidene reeën on een groot aantal vo gels de dood. Ook een hoeveelheid turf ging verloren. Twee grote werkkampen konden echter behouden blijven, (Van onze correspondent in Australië) Woensdagmorgen voor aanvang van de kantoortijd in de treinen. Overal stijf tegen elkaar gedrukte passagiers, want in een paar uur tijds moet zo'n half miljoen werkers in de grote steden als Melbourne en Sydney worden aange voerd. Maar, met wat goede wil en medewerking zien de mannelijke passa giers kans hun ochtendblad te lezen, de vrouwen In meisjes verdiepen zich in een tijdschrift. Woensdagmorgen komen de nieuwe tijdschriften uit; de straatverkopers bij de stations komen dan handen tekort om de voortijlende klanten in bliksemsnel heid van het gewenste tijdschrift te voor zien. Lezen is in Australië bij voorkeur een trein, en bus-gezelligheid. Is men in Australië zo „ongeletterd" als in de wereld wordt gezegd? Allereerst enkele cijfers. Men vindt per 14.000 inwoners van Australië één boek winkel; in de Amerikaanse staat Missis sippi is dat er één op de 700.000 inwoners en zelfs voor de gehele United States be draagt dat 160.000 en voor Engeland 300.000. Mogen deze cijfers dus al niet zo kwaad zijn voor een „ongeletterde" be volking, feit is, dat met plm. 9 gulden per hoofd per jaar de Australiërs be horen tot diegenen in de wereld, die het hoogste bedrag aan lectuur uitgeven. Om trent die „ongeletterden" zij vermeld, dat een onderzoek, ingesteld onder mili tairen aangaf, dat 1 procent van hen in het geheel niet kon lezen of schrijven. De bevolking van Australië hiermee omvat ik dus zowel de lezende man als vrouw houdt van „luchtige" lec tuur. Wanneer ik nu het cijfer „één boekwin kel per 14.000 inwoners" bezie, dan is het een cijfer, hetwelk toelichting ver dient. Weet u, een „boekwinkel" heet hier „stationery" dat wil zeggen, een winkel waar men zowel schrijfbehoeften, kran ten en tijdschriften als boeken verkoopt. Met een vlotte verkoop van kranten en tijdschriften, vindt men die „statione ries" ruim verspreid, al zijn er uiter aard ook wel speciale boekwinkels. Met de Australische ogen bezien is dus het hiervoor genoemde cijfer inzake het aantal boekwinkels minder indrukwek kend als bijvoorbeeld naar Nederlandse beoordeling het geval zou zijn. Om tot een juiste vergelijking te komen zou ook de „zwaarte" der lectuur afgewogen die nen te worden. Zoals gezegd, de Austra lische lezers en lezeressen houden het in het algemeen bij het lichtere genre. Er bestaat ook een voorkeur ten aanzien van reis- en avonturenverhalen. Nevil Schute's „A town like Alice" bijvoor beeld vond 45.000 kopers, „Cruel Sea van Nicolas Monserrat bracht het zelfs tot 75.000. Voor detective verhalen als van Agatha Christie of Peter Cheyney zijn regelmatig 10.000 kopers. Van Kon Tiki Expedition" werd 60.000 stuks"ver- kocht en van Ches Wilmot's „Struggle for Europe15.000. De belangstelling, welke de Australiër heeft voor hetgeen leeft in de natuur, komt tot uitdrukking door het feit, dat van Cayley's studie °v« het leven van de vogels „What bird is that? meer exemplaren zijn verkocht dan van enig ander boek in Australië gepubliceerd. Er zijn slechts weinig Australische schrijvers; enkelen van hen noemde ik rfe u "boekenmarkt" wordt voor slechts een vijfde door eigen produktie voorzien, ongeveer 40 procent wordt uit Engeland en de rest uit Amerika en en kele andere landen geïmporteerd. Er wordt 'n vrij strenge censuur op de im port toegepast. Het feit, dat als gevolg van de afstanden soms lang moet wor den gewacht, alvorens een bepaald boek na bestelling kan worden verkregen oorzaak dat de grote werkelijke boek- wjnkels er een enorme grote voorraad op na moeten houden. Studiewerken boeken, iets zwaarder dan het „Lichte' genre hiervoor vermeld, zal men zelden in de handen van een mede-reiziger of reizigster zien. Van een boekenkast, laat staat een „welvoorziene", is in vrij wel geen enkele Australische woning sprake; na lezing verdwijnt een boek gewoonlijk op de wekelijkse vuilnis brandstapel of wordt ergens in een hoek van de open waranda gegooid. Natuurlijk is er enige uitzondering voor degenen, die om studie-redenen iets ste- vigers lezen moeten; voor hen zijn de talrijke en goed ingerichte openbare bibliotheken een uitkomst. Daarnaast zijn er rond 9000 leesbibliotheken in Au stralië, die, wat betreft inrichting, zake lijk zich bij» de algemene smaak van lezer en lezeres aanpassen. Hoewel er dus nogal wat „letters" worden gelezen (elke woensdagmorgen worden bij tienduizenden de tijdschriften verkocht) kan, niet worden gezegd, dat de Australiërs „litterair ontwikkeld" zijn, doch evenmin, dat zij tot de „ongelet terden" gerekend moeten worden. BREDA, 7 april Uit de gevangenis te Breda is ontslagen de duitser R. Nitsch, die in de bezettingstijd een func tie had by de „Siclierheitsdienst" en wegens oorlogsmisdrijven tot levenslan ge gevangenisstraf was veroordeeld. Hij is over de grens gezet. Q OPGETOGEN is men over het "TWEN"-costuum. Geen wonder, want in kwaliteit, coupe en af werking zal men zijn gelijke niet gauw vinden. Daarom een prachtidee om juist nij, vlak voor Pasen, de voortreffelijke "TWEN"-JONGENSCOSTUUMS, in prima kreukherstellende kam- garens, moderne streep- en ruit— dessins, compleet met broekriem van dezelfde stof, aan te bieden, van 10-16 jaar, ALS PAASVERRASSING, ALLE MATEN Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudse- j singel Katendr. Lagcdijk hk. Dorpsweg West Kruiskade 35 LEIDEN: l.V rlrmmerstraat 25 y|

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 7