Nieuwe Schiedamsche Courant Verdrag Nederland-Duitsland „Voor onrecht geen schadeloos stelling Aldus minister Von Brentano bij ondertekening Oberlander gaat met pensioen Westduitse minister reeds voor onbepaalde tijd met verlof Italiaanse Kamer geeft Tambroni het vertrouwen Een der ministers inmiddels al weer afgetreden Prins Andrew gedoopt Zekerheid een Nationale traditie Droog en koeler gfiS™ 125 miljoen mark voor slachtoffers Huweiijksboot Kassier zoek; thans terecht Politie tast nog in het duister „Sinaasappels-prijs Gondel voor de paus NATIONALE EVENSVERZEKERING-BANK Het weer in Europa Ödam Times over Neclerl.- Duits verdrag De nazi-terreur Vermoedelijk vijf gulden per dag gevangenschap Moord op telefoniste Montgomery in overval wagen van de politie „Titan"-raket niet in het doelgebied In Johannesburg Blanke dame betaalt passen voor negers Ontijdig einde van carrière (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 9 april De West- «uitse minister van Buitenlandse Za- ,en> dr. Heinrich von Brentano, heeft een korte toespraak bij de onderte- Jtening VJin het ..Algemeen Verdrag" 'Ossen het Koninkrijk der Nederlanden de Bondsrepubliek Duitsland ver klaard er begrip voor te hebben, dat *bet dit verdrag de gebeurtenissen in o» oorlogsjaren niet uitgewist kunnen gorden. De bewindsman sprak echter "e hoop uit, dat het verdrag zal bijdra- K«n tot een goede ontwikkeling van de "«trekkingen tussen de twee landen. Mr. J. M. A. H. Luns, die voor dr. Von Brentano liet woord voerde, sneed hit punt ook aan. Hij zei: ..Nederland ■"«eft als gevolg van de nationaal-so- «'alistische terreur grote verliezen aan mensenlevens geleden. Velen gaan ook nu nog gebukt onder de ge volgen van de mishandelingen, welke zli in gevangenissen en concentratie kampen hebben doorstaan. Ook in hiaterieel opzicht is enorme schade toegebracht. X-Iet Nederlandse volk kan niet vergeten wat er in die ver schrikkelijke jaren is gebeurd. Het is desondanks bereid met de Bonds- rePubliek, het andere Duitsland, sa men te werken om op vredelieven de on democratische wijze een nieuwe mekomst op te bouwen, zowel bilate- faal als in Europees en Atlantisch Verband." 0 heer Von Brentano reageerde hier- Ms volgt: ,,Het Duitse volk is er zich h;ker van bewust, dat de schaduw van t verleden nog over het heden ligt. rAI .I'd Nederlandse volk is zwaar on gedaan. In een rampzalige tijd, ^an onze weerkundige medewerker) AMSTERDAM, 9 april De warme is die donderdag nog aanwezig was, vJ^tenwcht door een storing verdre- don' die vooral in het westen en noor- js n regen van betekenis bracht. De wind wdaarna naar zuidwest gedraaid, van or er gisteren vlak langs de kust koude mistvelden binnendreven, Wat. de temperatuur in Den Helder en ssuigen beneden tien graden C. bleef. het weekeinde zal de tempera- Oy1" Vrijwel normaal blijven voor april. VI twaalf tot veertien graden en langs de kust tien tot twaalf gra- Komende avond en nacht passeert Zwa'c tr°nt met plaatselijk wat re- Maar morgen verwachten wij over- (1)jeend droog weer met opklaringen Cen matige tot vrij krachtige zuid- 6eetenWind' zodat de vooruitzichten hszins ongunstig zijn te noemen. Statl°n Weer max. min. neersl. temp. temp. afgel. V?,enb«rg pföite ^an-Lt0VKn ÖSlo S ^Pden'agen B^burg giee S^nkfort ?er»ève W»arilO In enen *nomerÜck gisteren 24 uur mist 9 6 0.2 zw. bew. 12 8 0 mist 10 5 0.3 mist 12 6 2 mist 15 8 0.6 geh. bew. 15 6 3 mist 16 7 0 zw. bew. 16 8 5 zw. bew. 1 0 onbew. 7 1 0 geh. bew. 8 5 0.3 geh. bew. 17 7 0 zw. bew. 13 7 0.1 zw. bew. 15 7 3 zw. bew. 17 8 0 licht bew. 19 9 0 half bew. 17 10 0 motregen 8 6 9 mist 17 5 2 geh. bew. 21 11 0 zw. bew. 20 6 onbew. 20 4 0 onbew. 19 4 0 regen 15 5 6 zw. bew. 23 4 0 onbew. 20 7 0 die goddank voorbij is, werd de mense lijke waardigheid met voeten getreden, maar men moge tevens bedenken, dat ook het Duitse volk zelf onnoemeijk veel heeft geleden onder de meedogenloze terreur van een misdadig regiem. Wij beseffen, dat hetgeen in Nederland is gebeurd niet vergoed kan worden, wij weten ook, dat wij iets bovenmenselijks zouden verlangen, wanneer wij zouden verwachten, dat dit verdrag de herin nering zou uitwissen aan het leed, dat nog lange tijd op ontelbare mensen drukt. Het Duitse volk heeft niet het recht te verwachten, dat men in Ne derland zal vergeten wat er gebeurd is. Maar ik hoop wel, dat dit verdrag ertoe zal bijdragen de herinnering aan het verleden te overwinnen en de weg vrij te maken voor een nieuwe phase in de betrekkingen tussen onze beide vol keren, die zich door een oprechte vriendschap verbonden voelden voor de dwaasheid van het meedogenloze en misdadige nationaal-socialistische stel sel deze vriendschap verbrak." Na deze toespraken drukten de be windslieden elkaar de hand. De bijeen komst vond plaats in een zaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Naast minister Luns zaten staatssecre taris dr. H. R. van Houten, die een be langrijke rol heeft gespeeld in de tot standkoming van de overeenkomst, en de secretaris-generaal van B.Z., mr. S. J. baron Van Tuyl van Serooskerken. Aan de zijde van dr. Von Brentano zaten de leider van de Duitse onderhan delingsdelegatie, dr. R. Lahr, en de am bassadeur van de Bondsrepubliek in ons land, dr. J. Löns. Het verdrag bestaat uit zoveel delen, dat de ministers ieder achttien maal hun handtekening moes ten zetten. De onderhandelaars, dr. Van Houten en dr. Lahr, voegden daar de hunne aan toe. In totaal 72 handteke ningen. Met de toespraken mee duurde de ondertekeningsbijeenkomst precies twintig minuten. In de hal van het departement ston den manschappen van de Maréchaus see in ceremonieel tenue opgesteld voor het eerbetoon bij deze plechtigheid. Wie heeft zich in de oorlogsjaren deze dag kunnen voorstellen LONDEN, 9 april (AFP) Dc Britse „Times" schrijft in een commentaar op het Nederlands-Duits verdrag, dat hier sprake is van een voorbeeld van diplo matie die gegrondvest is op verstand. De grenscorrecties kunnen onbeteke nend lijken vergeleken met de grote kwesties, die na de oorlog nog altijd op een oplossing wachten, maar alles wat op grenzen slaat is belangrijk. Het verdag, dat nog door de parle menten moeten worden goedgekeurd, schept orde in Europese grenzen. Het zou niet verstandig zijn als men een kwestie van deze aard niet tot een oplossing had gebracht, terwijl de be trekkingen tussen de betrokken landen voortdurend nauwer en hartelijker wor den, aldus de „Times". De Westduitse minister van Buiten landse Zaken, dr. H. van Brentano (links) en zijn Nederlandse ambt genoot, mr. J. Luns, hebben giste ren in Den Haag hun handtekening geplaatst onder de zogenaamde „Generalbereinigung". DEN HAAG, 9 april De verdeling van het bedrag van DM 125.000.000, dat ons land volgens het gisteren onderte kende verdrag van de Westduitse Bonds republiek zal ontvangen ten behoeve van de nazi-slachtoffers, blijft geheel in Nederlandse handen. Naar wij verne men ligt het in de bedoeling een com missie in te stellen, die de wijze van verdeling onder ogen zal zien. In deze commissie zullen vermoedelijk worden opgenomen vertegenwoordigers van de Stichting '40-'45, van joodse zijde en van de Vereniging van Ex-Politieke Gevan genen. Hoewel de uitkering formeel bedoeld is voor personen, die om redenen van ras, geloof of wereldbeschouwing ge troffen zijn door nationaal-socialistische vervolgingsmaatregelen, zijn er rede nen om aan te nemen, dat men ook zal trachten rekening te houden met de belangen van de verzetsmensen en hun nagelaten hetrekkingen. Aangeno men mag worden, dat over het alge meen de uitkeringen zullen neerkomen op ƒ5.- per dag gevangenschap. Het zal echter nog wel enige tijd duren voor men in feite kan overgaan tot uitbeta lingen. IIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllltlllllllllllllllllllllllllll HEERLEN, 9 april In Sohaesberg is gisteren een verkeersongeval ge beurd, waarvan de 21-jarige H. Esser uit Niemvenhagen, een dienstplichtig militair die met verlof thuis verbleef, het slachtoffer is geworden. De jongeman kwam op het kruispunt Prinsenstraat-Brugstraat door onbeken de oorzaak met zijn bromfiets te vallen. Met een zware hersenschudding werd hij overgebracht naar het Sint Joseph- ziekenhuis, waar hij korte tijd later over leed. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 9 april Aan de poli tieke en ministeriële carrière van de W estduitse minister voor vluchte lingenzaken, prof. Theodor Ober lander, is gisteren een ontijdig einde gekomen. De bewindsman is voor on bepaalde tijd niet verlof gegaan, een vakantie waarvan bij wel niet meer op zijn ministerie zal terugkeren. Op 1 mei bereikt prof. Oberlander met 55 jaar nl. de leeftijd, waarop bij voor de rest van zijn leven reebt beeft op een ministerspensioen. Teneinde een debat over de kwestie-Ober- lander te voorkomen waaruit wel licht een motie te voorschijn zou zijn gekomen om de minister te dwingen been te gaan werd met meer derheid van stemmen van de opper machtige C.D.U.—C.S.U.-fractie gis teren besloten om de behandeling van de begroting van bet ministerie voor vluchtelingenzaken op te schorten tot 5 mei. 1 egen die datum zal bet ver zoek om pensionering vermoedelijk reeds door de bondskanselier zijn ont vangen en ingewilligd. Het komt er dus feitelijk op neer, dat prof. Ober lander is afgetreden. Een pijnlijk moment was het gister morgen voor prof. Oberlander, toen hij het liberale bondsdagiid Max Rade- macher moest antwoorden op een schrif telijke vraag, hoe dat nu eigenlijk zit met zijn Oberlanders) terdoodver oordeling (door (je nazi's) en de ophef fing van dit vonnis, die vermeld staan in de biografie van de minister (door hem zelf geschreven en de langste van de ongeveer 500 levensbeschrijvingen) in het „Handboek, ■m de Bondsdag". De minister antwoordde, dat hij in no vember 1943 door Himmler ter dood was veroordeeld (na zijn ontslag uit de „Wehrmacht") en dat in januari 1944 dit vonnis op interventie van de toen malige gouverneur-generaal van Polen, Frank, was opgeheven. Rademacher meende, dat dit antwoord „voor zich zelf" sprak. Intussen zet het parket in Bonn het justitionele onderzoek voort naar prof. Oberlanders vermeende rol bij de exe cutie van (minstens) 32 Poolse intellec tuelen door leden van het door hem ge commandeerde „bataljon Nachtigall" begin juli 1941 in Leniberg. Alle getui gen, (lie in West-Duitsland bereikbaar waren, zijn verhoord. Het parket wil echter nog enkele buitenlandse getui gen horen en het kan nog geruime tijd duren voor de officier van justitie zal kunnen besluiten of hjj de Bondsdag zal verzoeken d.e parlementaire immuni teit van de minister op te heffen. Minister Oberlanders gedrag tij dens het nazi-regime en zijn mede verantwoordelijkheid voor de massa moorden in Lemberg worden voorts onderzocht door een ereraad van de Bondsdag-fractie der C.D.U. en C.S.U. Aan deze raad heeft de com missie van oud-verzetsstrijders, die in Den Haag een soortgelijk onder zoek instelde, het door haar verza melde materiaal ter beschikking ge steld, nadat zij zich door interne tweedracht heeft ontbonden. Het is de vraag of de socialistische oppositiepartij genoegen zal nemen met het verlof van prof. Oberlander. Zij wil een parlementaire enquete-commissie instellen om de activiteit van de minis ter sinds 1933 te onderzoeken. De C.D.U.-C.S.U. heeft daartegen bezwaar gemaakt. Zji acht dit in strijd met de grondwet. De socialisten hebben ech ter verklaard alleen van een enquête te willen afzien, indien de minister af treedt. Van zulk een aftreden is in het verlofsbesluit geen sprake, al ligt het niet in de lijn der verwachtingen, dat prof. Oberlander nog in zijn functie te rugkeert. De Westduitse minister voor vluchtelingenzaken, prof. Theodor Oberlander beantwoordt in de Bondsdag een pijnlijke vraag van de liberaal Rademacher Naast Oberlander, met de hand onder het hoofd, de minister van staat Von Merkatz. Het koninklijke jacht „Britannia" waarmee prinses Margaret en Antony Arm strong-Jones hun huwelijksreis zullen maken, ligt reeds in Portsmouth gereed. (Advertentie) Zon op Zon onder LONDEN, 9 april (Reuter) Prins Andrew, de tweede zoon van koningin Elizabeth en prins Philip, die op 19 fe bruari is geboren, is gisteren door de aartsbisschop van Canterbury gedoopt met water uit de rivier de Jordaan. Bjj de plechtigheid, die plaats vond in de muziekkamer van het paleis van Buckingham, ontving het prinsje de na men Andrew Albert Christian Edward. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 9 april De leden van de Italiaanse Tweede Kamer hebben gis teravond Iaat gestemd over de nieuwe regering onder leiding van Tambroni De uitslag is 300 voor en 293 tegen; drie volksvertegenwoordigers waren af. wezig. Degenen, die hun vertrouwen in het kabinet-Tambroni uitspraken, wa ren de christen-democraten en de neo fascisten plus enkele onafhankelijke le den. Tegen waren (le communisten, de Nenni-socialisten, de sociaal-democra ten, de monarchisten, de liberalen, de republikeinen en enkele onafhankelij- ken. De minderheidsregering Tambro ni, die uitsluitend uit christen-democra tische ministers en staatssecretarissen bestaat, noemt zich een zakenkabinet. Reeds bij het uitspreken van zijn pro gramrede had de premier de politieke zwakte van zijn team aangegeven. Toen het vorige door rechts gesteunde minderheidskabinet-Segni zich terugtrok, omdat de liberalen tot de oppositie overgingen, kon, aldus Tambroni, de crisis slechts wezenlijk worden opgelost door het betrekken van nieuwe politie ke stellingen. ,,D.„ samenstelling van mijn regering," zei de premier toen, „toont aan, dat zulke nieuwe posities niet bereikt zijn." Hij doelde daarbij op de mislukking om een centrum-link se coalitie tot stand te brengen, waar bij noodzakelijkerwijs ook een schuchter beroep gedaan moest worden al was het slechts voor noodgevallen op de fractie der Nenni-socialisten. Tambroni hoopte echter, dat in de nu gegeven omstandigheden de parlementaire zin voor verantwoordelijkheid en voor het landsbelang de enig overgebleven mo gelijkheid, die van een zakenkabinet met een beperkt programma, zou ver wezenlijken. Het resultaat overziende kan het oordeel in de politieke lijn Deze fraaie gondel is een geschenk van Venetianen aan Paus Joannes XXIII. Dezer dagen hebben enkele jongelui in het vaartuig de tocht naar Vaticaanstad aangevangen. LEEUWARDEN, 9 april Er heerste deze week grote onrust in het dorpje Tietjerk door het verdwijnen van de zes tigjarige kassier van de coöperatieve boerenleenbank. Dinsdagmiddag is hij vlak voor een bestuursvergadering, waarop hij zich had moeten verant woorden over zijn beheer, per fiets naar hier vertrokken. Terstond rees vermoe den van fraude. Er werd een onderzoek ingesteld, doch er zijn geen onregel matigheden geconstateerd. Thans is de kassier weer opgedoken. Hij blijkt enkele dagen in Amsterdam te zijn geweest. Donderdagnacht heeft zijn zoon hem per auto afgehaald en vrij. dagmiddag is de man in overspannen toestand opgenomen in de Bornia-kli- niek alhier, een particuliere inrichting voor zenuwzieken. Het onderzoek naar eventuele onre gelmatigheden wordt voortgezet. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 9 april „Wij tasten nog steeds volkomen in het duister", meldde ons vandaag de recherche van het bureau Linnaeusstraat, die belast is met het onderzoek van de moord op de telefoniste in de Jan ter Gouwstraat. Uit de gegevens, die de rechercheurs hebben verzameld, is nog steeds geen aanwijzing gekomen, die in een bepaal de richting wijst. Er zijn dan ook nog geen arrestaties verricht. In verband met geruchten, die onver mijdelijk de ronde doen, heelt de recher che nogmaals met nadruk verklaard, dat de hoofdinspecteur in wiens woning de moord is gepleegd, buiten alle verden king staat. Hem is geen enkele vrij heidsbeperking opgelegd. De woning aan de Jan ter Gouwstraat is thans verlaten. De bewoners hebben er de voorkeur aan gegeven elders hun in trek te nemen. De woning is overigens, na een zeer intensief onderzoek vrijge geven. De hoofdcommissaris heeft een lang durig bezoek aan het bureau Linnaeus straat gebracht om zieh van de loop van heit onderzoek op de hoogte te stel len. Sinds de moord werd gemeld heb ben de meeste rechercheurs van het bu reau nauwelijks meer hun bed gezien. LONDEN, 9 april (U.P.I.) Twee Britse veldmaarschalken, Lord Mont gomery van Alamein en Sir John Har ding, hebben donderdagavond een rit gemaakt in een overvalwagen van de politie. De twee veldmaarschalken had den de balletvoorstelling in Covent Gar den ter ere van president De Gaulle van Frankrijk bijgewoond en konden, buiten gekomen, geen taxi meer krijgen. De chauffeur van een overvalwagen van de Londense politie bood discreet zijn dien sten aan en de maarschalken accepteer den ze dankbaar. Bij hun hotel aange komen, schuifelden ze in hun kragen gedoken naar binnen. slechts luiden: men is van de regen in de drup gekomen. En bij een weervoor spelling voor de nabije toekomst moet men aan de man uit het kinderversje denken, die zijn huisje op het ijs bouw de. „Het begon te dooien en niet te vrie zen. en toen moest het mannetje zijn huisje verliezen". Reuter meldt nog dat enkele minuten nadat de nieuwe Italiaanse regering van Tambroni het vertrouwen van de Kamer had gekregen, een der 21 mi nisters, Giulio Pastore, die de porte feuille voor de ontwikkeling van zuid- Italië had, is afgetreden. Hij kan niet aanvaarden, dat de regering een meer derheid heeft gekregen dank zij de neo fascisten. Ook de onderstaatssecretaris bij hét ministerie van handel en in dustrie, Biaggi, heeft om dezelfde reden ontslag genomen. CAPE CANAVERAL, 9 april (Reu ter) Een internationale „Titan"-ra- ket is gisteren niet in het doelgebied op een afstand van 6.000 kilometer te recht gekomen, kennelijk omdat de twee de trap te gauw ophield met werken. De raket was gelanceerd van de basis bij Cape Canaveral in de Amerikaan se staat Florida. JOHANNESBURG, 9 april (Reuter) Een blanke dame heeft gisteren al hier in een bureau waar persoonsbe wijzen worden uitgereikt, tweehonderd pondsbiljetten uitgedeeld aan Afrikaan se negers die tegen betaling van een pond een nieuw persoonsbewijs kwamen halen. Toen de beambten tot de negers zeiden dat zij de vrouw moesten bedan ken, zei zij dat dit niet nodig was. Zij voegden hieraan toe: „Nu zal ik van nacht rustig kunnen slapen." Een van de beambten verklaarde later: „Ik dacht dat zij gek was, maar zij scheen heel normaal." De vrouw was armoe dig gekleed en sprak met een Neder lands accent. Jean-Claude Brialy, Juliette Greco en Marcel Camus hebben de „Sinaasappel prijs gewonnen voor hun prestaties in Maxim's te Parijs. Na de prijsuitreiking kwamen de fotografen met sinaasappelen aandragen, waarin de zangeres en d« zangers moesten bijten alsof het appels waren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1