tyfc wetkeltfkga&lge&/m£ óè-dmwt Reclame Haagse Houtrust herbergt een schat aan kampeermateriaal - L Gtr Democratie met inhoud Verging de „Hugo de Groot tengevolge van aanslag? Vijfduizend jaar kunst uit het Nijldal Maakt m Duitse caravan pronkjuweel van tentoonstelling „Goed Kamp" Pensioenbonden vragen voorschot Bührmann's Papier Onderzoek naar ondergang was onvoldoende Oud-vakbondsman heeft kritiek op Rijden en Staken Bruinbranden achter windvrij plastic Rotterdamse coaster in aanvaring met Rus Vrouw blijft in arrest Dividend 18 (16) pet. plus 2 pet. agiobonus wÈËÊÊÊÊÈ Oorlogsmonument Westkapelle Cor Kleisterlee Herindeling gemeenten noodzakelijk v B ZATERDAG 9 APRIL lyoO FAG 1"M A 4 De voorgenomen bouw van de stuwdam van Assoean die eeuwenoude kunstschatten van Nubië en Soedan voormalig Opper-Egypte voor altijd dreigt te verdrinken, heeft een inter nationale actie ontketend, om dit unieke deel van een kunstpatrimonium dat aan héél de mensheid toebehoort, te redden. Gaan de stuwdamplannen definitief en volledig door, dan zullen tempels, die duizenden jaren geleden langs de Nijl werden gebouwd, en beelden die in rotsen werden ge kapt, uit de cultuurhistorie van de wereld ver dwijnen. Men zal dan in de komende tijden kun nen spreken van verdronken tempels, en daarbij de naam noemen van onder meer die van Gerf Hussein, door Ramses II aan de god Ptah gewijd. Naast de onmogelijk te verplaatsen piramiden, Groepsbeeld in gekleurde kalk steen, een timmerman met vrouw en zoontje. beelden en tempels, die door de Assoeandam be dreigd worden, bezitten Egypte en de wereld gelukkig nog duizenden andere voorwerpen, die langs de Nijloevers werden gevonden, terwijl er nog vele in 't zand van Nubië en het water van de Nijl moeten begraven liggen. Pogingen wor den gedaan om inderhaast op te graven, wat daar nog zou kunnen ontdekt worden, alvorens het j onder water zetten der vallei zou plaats hebben. Maar dat kost geld, véél geld. De beschaafde wereld wil aan die ultieme redding mede werken 1 met er geld voor bijeen te brengen. In die geest ook, hebben de musea van Cairo van Alexandrië meer dan tweehonderd voorwerpen uit baar ver zamelingen gehaald om ze, tegen vergoeding, in verschillende hoofdsteden te laten bezichtigen. Nefer, hoofd der brouwers. Dit fijne beeldje is een meesterstuk van de Egyptische kleinkunst. Stela van Sjeri, gekleurde kalk steen. De overledene Sjeri zit voor een offerandetafel. Vóór hem staat zijn zoon, die hem een gans en een drinkbeker aanbiedt. SchouwenDuiveland Eerste Kamer prefereert hoogstens drie gemeenten Farao's op bezoek te Brussel UTRECHT, 8 april (ANP) Naar( aanleiding van het verschijnen van hetl boek „Ryden en Staken 1940 - 1945" door prol. Ruter. heelt de oud-voorzit-' ter van de Nederlandse Vereniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, de heer G. Joustra, die tijdens de bezetting ook] voorzitter van de Personeelsraad van. de Nederlandse Spoorwegen was, het ANP medegedeeld, dat" prol. Ruter inj zijn boek onvolledige geschiedschrijving heelt gepleegd. i Volgens de heer Joustra heeft prof.l Ruter in zijn boek verwaarloosd dej hem tijdig onder de aandacht gebrach-: te leiten en verklaringen, die zouden; aantonen, dat het beleid van de heer; Joustra en de zijnen ook in het begin I van de bezettingstijd niet/pp opportunis tisch is geweest. De heer Joustra meent, dat prof. Ru ter zich aan het negeren van feiten en; verklaringen schuldig maakte door tenl onrechte aannemelijk te maken, dat dej voorzitter van de Personeelsraad eni zijn medebestuurders aan de voorberei-; ding van de staking weinig of niets I hebben gedaan. Alle uitspraken van rechts, ereraadj en congressen ten gunste van het door: de heer Joustra c.s. tijdens de periode' 1940 -1945 gevoerde beleid, worden,] naar de mening van de heer Joustra,.; in het boek van prof. Ruter min of. meer geringschattend behandeld De-' zelfde schampere behandeling valt, vol-: gens hem, ten deel aan de gebleken; massale ledentrouw voor en na de be-- vrijding. De conclusie van de heer, Joustra is, dat prof. Ruter in zijn boek, de geschiedenis in vele opzichten niet; onbevangen behandeld heelt. AMSTERDAM, 8 april Prof. dr. A. J. C. Ruder verklaarde ons desgevraagd op de kritiek van de heer Joustra niet te zullen reageren. „Want dan blijven we aan de gang". Zoals wfj reeds hebben gemeld is de verschijning van het boek „Rijden en Staken" enkele jaren opgehouden als gevolg van de kritiek, die directie en Personeelraad, hadden op de visie van; de auteur. De z.g. commissie-Hupkes" diende twaalf en de latere president directeur der N.S., dr. ir. T. Q den Hol lander, acht nota's met op- en aanmer kingen in. De primeur daarvan is zojuist Brus sel ten deel gevallen. Dit is in zekere zin verdiend, want sedert jaren hebben Bel gische Egyptologen zoals prof. dr. Ca- part, mej. Werbrouck en dr. Pierre Gil bert een belangrijk aandeel gehad in het bestuderen en vulgariseren van de Egyptische kunst en geschiedenis van de Oudheid. Was bovendien niet koningin Elizabeth bijna onafgebroken aanwezig bij het graf van Toetankamon toen dat, in 1922 door Lord Carnarvon ontdekt en geopend werd? Jaren daarna nog deed de legende de ronde volgens de welke al degenen, die dat graf hadden „geschon den", niet aan de wraak van de farao zouden ontkomen en vroegtijdig zouden overlijden. Voor koningin Elizabeth is dat dan toch niet het geval geweest, want nagenoeg dertig jaar later is zij, op ruim tachtigjarige leeftijd, nog steeds fit en gezond. Duizenden jaren hebben de woestijnen van Nubië en Opper-Egypte onder zand en modder begraven geheimen voor zich gehouden. Het is eerst sedert de Egypti sche campagne van Napoleon (1798 - 1801) dat de egyptologie haar oorsprong vond. Men bleef evenwel omtrent veel dingen In het duister tasten totdat in 1822, de Franse oriëntalist Champollion er in slaagde de hiërogliefen te ontcijferen, die op de meeste der Egyptische monu menten ingebeiteld stonden. Hij was daarin geslaagd toen hij op een steen, se dertdien „la pierre Rosette" genaamd, een Egyptische tekst vond met daar naast een vertaling in het Grieks. In 1858 beigon de Kedive-reigerimg van Egypte zich voor de monumenten van h-aar land te interesseren en toezicht op archeologische plaatsen en vondsten uit te oefenen Vóór die tijd was al veel uit gra ven en tempels gestolen geworden, wat niet zelden zijn weg naar den vreemde had gevonden. Dodh er waren zo ontel baar véél voorwerpen, dat wat gestolen werd daar maar een klein percentage van uitmaakte. De regering stond vreemde archeologische zending toe te komen gra ven. Er kwamen er uit verschillende Europese landen; zelfs uit de Verenigde Staten kwamen missies, zodat véél voorwerpen van de Egyptische Oudheid in talrijke vreemde musea te vinden zijn. Met uit zondering van een prioriteitskeuze voor Egypte van de meest markante onder de opgedolven voorwerpen, mochten de bui tenlandse zoekers heel wat naar de mu sea van hun landen zenden België heefi op dat gebied, dank zij vooral de actie van Capart, een der meest representa tieve Europese verzamelingen van de ci vilisatie en de kunst onder de farao's, uit Egypte gehaald. Uit het land dat, tientallen eeuwen geleden, grootse mo numenten had opgericht, die als de zuive re uitdrukking van zijn opvattingen .en levensleer waren. De Oud-Egyptische chronologie, met haar dertig dynastieën, gaat van het predyniastieeh. tijdperk van het Vierde Jaarduizend en het Oude Rijk (circa 3100 .2300 vóór Christus) tot de jaren 404-341 v Chr, Alsdan kwamen achtereenvol gens: het Grieks-Romeinse tijdperk (332 v Chr. 395 na Chr.). met Alexander de Grote, de Ptolemaeën en de Romei nen; het Koptisch of Byzantijns tijdperk (324-337) met Constantijn de Grote; de Arabische Middeleeuwen: (622, begin van de Hegira of uitgangspunt van da Mohammedaanse tijdrekening) en het Ottomaanse tijdperk (1517, Turkse ver overing). De Egyptische beschaving, die zich over enkele duizenden jaren uit strekt, was dus verdeeld in vier grote perioden: de Faraonische, de Grieks-Ro meinse. dc Koptische en de Islamitische. Aan het historische tijdperk gingen in Egypte nog twee culturen vooraf: hel palaeolithicum en het neolithicum. De farao's waren tegelijkertijd koning 1 en god. Onder het Nieuwe Rijk (XVIIe- XXe dynastie, 1500-1000 v Chr.), namen de priesters een voorname plaats in en geleidelijk gin.gen zij aan de farao's hun wil en wet opleggen. De XXVe dy nastie was van Nubische oorsprong. Er heerste vrede en welvaart en er was een herleving van de kunst. De Romeinen regeerden over Egypte, zoals gezegd, van 30 voor tot 359 na Christus en 't land leed omjer die bezetting. Intussen ontwik kelde zich het christendom in de loop der tweede eeuw en dit ondanks de vervol gingen onder de Romeinse keizers, voor al onder Diocletianus. Het jaar na diens troonsbestijging, lazen wij ergens, wordt nog heden door de Kopten als het begin van het tijdperk der martelaren be schouwd. Onder Constantijn werd het christendom als officiële godsdienst aan vaard. Het monachisme ontwikkelde zich in de woestijnen langs het Nijldal. Op het einde van het .iaar 639 n. Chr. over rompelden de Arabieren Egypte, dat van toen af 'n mohammedaans land is gewor den. De Egyptische professor dr. H. S. K. Bakry schrijft in de inleiding van de ca talogus der Brusselse tentoonstelling dat, wanneer men de lange duur van de farao, nische beschaving overschouwt, men constateert dat z.ij gekenmerkt werd door de harmonie: harmonie in de natuur, harmonie tussen de mensen, harmonie tussen de natuur en de mensen. De Oud- Egyptenaren hadden gezien dat de Nijl hun velden jaarlijks overstroomde, en dat hij elke dag water aan mensen, die ren en de grond bracht. Deze natuur verschijnselen maakten een zo diepe in druk op hen, dat zij deze vergoddelijkten. Zo werd de hemel de godin Noet, de aar de de god Geb, de lucht de god Sjae, de zon de god Ra. de plantengroei de god Osiris en de Nijl de god Hapy. De kunst diende vooral de godsdienst en met be hulp van de magie, zegt Bakry, was zij slechts een middel om een nieuw geluk kiger leven hiernamaals te bereiken. Een beeld in een graf kon het lichaam vervangen en door het uitvoeren van magische ritussen kon de ziel van de overledene in het beeld nederdalen. Dat waren in zekere zin vervangbeelden. Tij dens de IVe dynastie plaatste men eén portret of een vervanghoofd in beeld aan de ingang der begraïeniskamer. om de zie! naar het dode lichaam te wijzen als zij het zou willen komen bezoeken. Beeld jes van dienaars werden eveneens in het graf gezet, opdat zij dagelijks hun mees ter zouden kunnen dienen. De overledene kon eveneens niet van de familie afscheid nemen: ook van leden daarvan, zette men beelden in 't graf. De eenzaamheid in de andere wereld, was de overledene ondraaglijk. Daarom bracht de Egyp tische kunst zovele groepsbeelden van da man en diwns vrouw deze laatste door gaans kleiner afgebeeld dan de man en van hun kinderen: deze zeer klein en doorgaans aan de voeten van hun ouders staande. De kunst en stijlvormen evolueerden soms maar als zij dreigden teveel af te glijden, deed de farao ze naar het nor male terugkeren. Zo deed onder andere Toetankamon (13581350 voor Chr.) De XlXe dynastie toonde een voorliefde voor het kolossale, zoals de monumenten van Ramses II. Onder de Ptolemaeën van het Grieks-Romeinse tijdperk, verloor de Egyptische kunst haar inheems karak ter en aspect. Voor de beelden werd van zeer ver schillend materiaal gebruik gemaakt; kwarts, kalksteen, graniet, grès. bazalt. porfiet, dioriet. leisteen. Voor degenen die Egypte en de musea van Caïro en Alexandrië en van andere Egyptische steden uit het Nijldal hebben bezocht, is de Brusselse tentoonstelling een ontgoocheling. Wat niet moeilijk is om te begrijpen. Uit de aard der zaak, zijn wat geëxposeerd is voorwerpen van geringe afmetingen en staat dat allemaal als indruk vèrré van wat wij zouden wil len noemen de verpletterende majes teit van de reusachtige piramiden, beel den en tempels. Afgescheiden daarvan, is er toch nog vèel moois en Interessants te bewonderen. Men vergeet dan gewil lig de Ammontempel van Karnak en an dere, waarheen lanen met grote sfinxen leiden, en de vele beelden, met hun trot se. haast uitdagende gestalten. Onder het te Brussel tentoongesteld! zagen wij onder meer: bekers, heelde' en 'beeldjes, beschilderde paletten ir leisteen, met schmink er op voor de ogen vogels in kalksteen: reliëfs met allerle voorstellingen, zoals tussen papyrus struiken door het water wadend vee publieke schrijvers of scribes; beeld groepen, zoals die van de hofbeeldhou wer en -timmerman Ka-em-Hesit me zijn echtgenote en tussen hen beiden hu' naakte zoontje, met een vinger in d' mond- Een ander beeldje stelt een vrouu voor die graan maalt om er bloem var te maken, vermoedelijk voor haar over leden echtgenoot bestemd, die dat beeld als gezelschap zal krijgen, waar zij haar naam in heeft laten snijden: Iti. Er zijn verder stenen portretten van farao's uit verschillende dynastieën waaronder Eeeostris III, Amenemha' III, Thoutmes III als sfinx, van koningir Nefertitti en van prinsen en prinsessen Wij zagen daar ook juwelen en anderi versierselen, spiegels, sandalenarm banden, lampen, offerande, en lijktafels Een landmeter, een koninklijk hofmees ter, de beheerder van de korenschuren van Amon, een priester van de god Sobeh en anderen, hebben hun trekken laten vereeuwigen. Er ligt over al die beelden en objecten iets geheimzinnigs. Toen na een nacht van vijfendertig eeuwen die eindeloos scheen te zullen zijn, in 1922 het tot dan toe on geschonden gebleven graf werd geopend van de op twintigjarige leeftijd gestor ven koning Toetankamonwiens jeug dige gelaatstrekken op een gouden mas ker waren blijven voortleven, waren zo als Capart terecht kon schrijven, sedert "A-:*" de dood van deze uit het woestijnzand opgedolven heerser, keizerrijken ineenge stort. civilisaties verdwenen, hadden volkeren en rassen zich in eindeloze mi graties verplaatst en verspreid, waren talen uitgestorven en nieuwe godsdien sten ontstaan. Uit dat graf kwam tegèlij- kèrtijd een boodschap van veel schoon heid, maar ook van nog véél grotere ver gankelijkheid B. DEN HAAG, 9 april. De Nederlandse kustvaarder „Daje Bohmer", (500 bruto regdetertJon) heeft vanmorgen in een dikke mist een aanvaring gehad met de voor anker liggende Russische tankboot „Akas- bek". De aanvaring geschiedde voor Texel. De kustvaarder heeft ongeveer een meter boven de waterlijn schade opgelopen. Het schip keert terug naar IJmuiden. De re derij van de „Raje Bohmert" is de rederij Bohmer te Rotterdam. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 8 april Op tic A.N.W.B.-tentoonstelling „Goed Kamp", die vanmorgen in de Houtrusthallen is geopend, kan men zich overtuigen tot welke, onwaarschijnlijke hoogte het com fort van de kampeerder kan worden opgevoerd, mits hij niet op een paar guldens kijkt. Hij kan zich dan uitrus ten met bijvoorbeeld een „villa van een tent" met vier aparte kamertjes, en ijskast, die op butagas werkt, en een douche, die men zelf met „voetgetrap- pel" moet bedienen. Voor de winderige maar zonnige dagen zou hij zich dan ook nog een prieeltje van wit doorzieh- tig plastic moeten aanschaffen, waarin hij windvrij kan zonnen en zich bruin laten branden, omdat de ultra-violette stralen die hiervoor verantwoordelijk i zijn, ongehinderd door het piastic drin gen. De expositie, de grootste op dit ge- bied in Europa, geeft voorts een uitge breid idee van wat er op het ogenblik op de markt is aan andere kampeer- artikelen, die het buitenleven kunnen i veraangenamen als heerlijke bedden, 1 comfortabele stoelen en opvouwbare kooktafeltjes met windscherm, waaraan zelfs het handdoekenrekje niet ontbreekt De variatie is ongemeen groot. Kan men dus zien hoe een vierkamertent er uit ziet, de tegenhanger is de felrode licht- 1 gewicht tent (2200 gram) speciaal be- i doeld voor de trekker in de bergen voor wie elk onsje in de morgen tien kilo tegen de avond gaat worden. Ook uit de 150 caravans zou eenieder zijn keus kunnen maken: or zijn voor heel redelijke prijzen en ook ongeloof lijke rijdende paleizen. Er is een inklapbare caravan, waarvan het dak afgenomen kan worden om er daarna mee te gaan spelevaren, desgewenst met buitenboordmotor en al. Een ande re caravan kan men zelf maken van zijn bestelwagen door er een soort mar kies op aan te brengen, die iri uitge klapte toestand slaapplaats biedt aan twee personen. Pronkjuweel van de tentoonstelling is de Duitse kampeerauto met daar achter een caravan, die vooral van nut schijnt te zijn voor directeuren, die hun afgelegen bedrijven willen be zoeken. De wagen zou al voor dit doel gebezigd worden. Er is een apar te ruimte voor de twee chauffeurs, er is een douche, er is eenverga derruimte. De prijs ligt ook op direc teursniveau: 60.000 gulden voor de gehele combinatie. Curieus is de uitrusting, die cineast Jan Boon heeft gebruikt bij zijn barre tocht door het Himalaya-gebergte, waarbij hij temperatuursverschillen moest trotseren tussen dag en njcht van vijftig graden. Elke dag zijn er tijdens de tentoon stelling, die tot. en met dinsdag is ge opend, shows van dames- en nerenkam- peerkleding. Opvallend is de regen- en scooterkleding helemaal in de trant van de kleding van de bemanning van onze reddingboten, waarbij zelfs de zuid-wes- ter niet is vergeten. Hardgeel is hier- AMSTERDAM, 8 april Het gerechts hof heeft afwijzend beschikt op het ap pèl van een 49-jarige vrouw, die op 25 maart j.l. tezamen met twee andere personen was gearresteerd in verband met het verhuren van kamers aan pros tituees in huizen aan de Spuistraat in Amsterdam. De rechtbank had eerst een bevel tot gevangenhouding uitgevaardigd, eerst voor zes, daarna voor dertig dagen. De verdediger van twee van hen de vrouw en een 36-jarige man is van deze beslissing van de rechtbank in appèl gegaan bij het hof. Intussen werd de man om gezond heidsredenen op vrije voeten gesteld, zodat het appèl voor hem werd inge trokken. voor de favoriete kleur. Voor de rest ligt de nadruk natuurlijk op gemak, dat zoals blijkt, niet met slordig hoeft sa men te gaan. Integendeel. Het is overigens niet allemaal kam peren wat de klok slaat. Er is zelfs een inzending van de Europese beweging met als slagzin: Europa, een goed kamp. Een fabrikant van slaapzakken laat zien wie zijn leveranciers zijn voor de vul ling: echte schapen. De stichting recre atie is er met een stand die zegt: „Spaar de natuur". Als verbazingwek kende tegenstelling heeft men als afras tering een rustiek hek, waarvoor vele doorgezaagde berkenbomen zijn benut. De verklaring blijkt desgevraagd, dat deze bomen nun dienst al hebben ge daan als bescherming voor weer ande re bomen. De totale waarde van het geëxposeer de bedraagt meer dan twee miljoen gul den: reden om de bewaking op te dra gen aan gepensioneerde politiemannen, die worden vergezeld door somber kij kende honden. DEN HAAG, 8 april De hoofdbe sturen van vijf pensioenbonden hebben aan de minister van Binnenlandse Za ken een schrijven gericht met het ver zoek een voorschot op de te verwach ten verhoogde pensioenuitkeringen aan de ambtelijk gepensioneerden te ver strekken, tegelijk met d.e lopende be talingstermijnen. Zij vragen in het bijzonder aandacht voor de belangen van de gepensioneer den zonder A.O.W.. of A.IV.W.-uitkerin gen. Onder deze groep vallen ook gepen sioneerden wegens invaliditeit, zij die met vervroegd ouderdomspensioen ge gaan zijn, weduwen zonder A.W.W.-uit- kering en het grootste gedeelte van de Indisch gepensioneerden. Deze ontvan gen voorlopig totaal geen verhoging van inkomsten, hoewel zij ook de verhoogde huren en andere prijsverhogingen moe ten opbrengen, aldus het schrijven. De vijf hoofdbesturen zijn die van de Algemene Nederlandse Bond van Ge pensioneerden, van de Bond van gepen sioneerden van Spoor-, Tram- en ander Vervoerspersoneel, de Indische pen- sioenbond, de Algemene Militaire Pen- sioenbond en de Pensioenbond van oud- onderofficieren van het KNIL „Mad- joe". Deze bonden vertegenwoordigen ongeveer 110.000 rechtstreeks belang hebbenden. AMSTERDAM, 9 april. Commissaris sen en directie van G. H. Bührmann's Pa' piergrooth-andel N.V. stellen aan de alge mene vergadering van aandeelhouders te houden op 29 april a.s. vóór, het dividend over het boekjaar 1959 vast te stellen op 18 procent, waarvan 10 procent in contan ten en 8 percent naar keuze in contanten of tot 30 november I960 in aandelen, ter. volle delende in de resultaten van 1900 Bovendien ligt het in het voornemen aan aandeelhouders een uitkering van 2 pet. in aandelen, ten volle delende in de re sultaten van 1960 ten lastme van de agio- reserve ter beschikking te stellen. Over het boekjaar 1958 werd het dividend vast gesteld op 16 pet., uitsluitend in contan ten. ^tQrz i :L-"' te WAmSMm- WESTKAPELLE, 8 april. Het oorl-ogs monument in Westkapelle, waarover de klacht bestond, dat het te onopvallend was, wordt op -het ogenblik van een voet stuk voorzien. Als 'materiaal voor dut voet stuk worden bazaltotenen gebruikt, zulks om een „eenheid" te verkrijgen met de zeedijk, die uit hetzelfde materiaal be staat. Men hoopt de verbeteringen aan het monument vóór de vierde mei gereed te hebben. Op die datum zal er in Westka- pel'le, met het monument als beginpunt, een Stille ommegang naar de plaatselijke begraafplaats worden gehouden. Ook zal bij 'het vernieuwde monument een krans worden gelegd. De tijd van de oude kiesvereniging gaat gelukkig steeds meer voorbij. W e leven dan ook in een tijd, waarin het niet meer te toleleren is, dat urenlang met elkaar gediscussieerd wordt over al lerlei partijreglementen, zonder dat ver der ook maar gedacht wordt aan prak tische politiek. Een gelukkig verschijnssi is bovendien, dat de aandacht van de meeste kiezers niet langer alleen maar gevestigd is op het ontbreken van een lantaarnpaal of het gladmaken van hob belige wegenmaar dat grote en be langrijke problemen, zij het misschien nog wat te schuchter tot onderwerp van- discussie worden genomen- De partijraadvergadering, die onlangs dor de KVP te Utrecht werd gehouden was daarvan een voorbeeld. Een zaal vol vrouwen en mannen, die zich op een prettige en bekwame wijze bezig hielden met de grote politiek. Vanuit d» kringen van wat men de „gewone" kie zers" pleegt te noemen, kwamen tal van onderwerpen aan de orde zoals loon en prijsbeleid, huisvestingspolitiek, kinder bijslag, werkgelegenheidsvraagstukken, vergoedingsregelingen aan militairen, die hun eerste oefentijd maken en na tuurlijk ook de aloude gemeenteclassifi catie. Natuurlijk was er een serie oude vertrouwde politieke stokpaardjes, die bijna in elke vergadering worden bera den, maar dat zijn dan altijd problemen, die bij de mensen als een angel in het vlees zitten en waaraan de politici nooit voldoende kunnen doen. Maar hoe het ook zij, de kiezer krijgt op zulke vergaderingen niet alleen de kans om allerlei politieke en maatschap pelijke vraagstukken vlak onder de neus van de kamerleden te leggen, hij benut ook die gelegenheid om te zeggen wat hij omtrent de oplossing van die vraag stukken denkt. Natuurlijk gaat dat dan altijd gepaard met een grote serie wensen en verlangens, die in een oog wenk moeten worden opgelost, maar juist in zo'n bijeenkomst wordt dan ook de kiezer in aanraking gebracht met >ie complexiteit van de vraagstukken, hij verliest zijn vaak eenzijdige kijk .op de zaak en krijgt meer begrip voor ie wat langere duur, die met de oplos sing van vele vraagstukken is gemoeid. Het is een groot voorrecht van onze democratie, dat zoveel mogelijk men sen zich betrokken ivelen zich be zorgd maken over de gang van za ken in ons goede vaderland. Men kan er zich niet vanaf maken door het afge zaagde onverantwoordelijke lied te zin gen: „Ik bemoei me niet met die poli tiek", het. is een even onchristelijk als onverstandig lied. Wij belijden toch ons verantwoordelijk te weten voor het wel en wee van onze naasten, van de ge meenschap waarvan wij deel uitmaken. Wanneer dat een van harte gemeende belijdenis is. komt deze beslist verder dan de lippen. Maar bovendien is het onverstandig om afzijdig te blijven, want of we hel nu plezierig vinden of niet, de politiek bemoeit zich dagelijks met ons. Het ligt dan toch voor de hand, dat we niet over ons laten beslissen, zonder dat we et zelf redelijkerwijs aan te pas komen. Willen we aan onze democratie een reële inhoud geven, dan moeten we be vorderen, dat steeds meer mensen zich met die politiek gaan bezighouden, bin dingen leggen met hun vertegenwoordi gers in de diverse publiekrechtelijke or ganen, hun hulp inroepen en hun advie zen verstrekken In een goede democratie is er sprake van een voortdurende dialoog tussen kie zer en gekozenen, beiden hebben zij grote verantwoordelijkheid op hetzelfde terrein, doch op verschillend niveau. Een van de grote opdrachten van een politieke partij is het bevorderen van dat tweegesprek, het begeleiden daarvan en het helpen meesturen in de goede richting. Dat betekent tegelijkertijd dat zulk een partij open moet staan voor kritiek, die erop gericht is mee te bou wen aan het algemeen welzijn. Ook daar aan ontbreekt het dan meestal niet op politieke bijeenkomsten. Het ware te wensen, dat steeds meer mensen, jongeren en ouderen, gingen meepraten en meedenken over de poli tieke vraagstukken, want de democratie zal er aan inhoud mee winnen DEN HAAG, 8 april. De voorzitter van de raad voor de luchtvaart heeft van middag in het gebouw van de Hoge Raad in Den Haag voorlezing gedaan van de litspraak van de raad inzake het ongeval •>p 14 augustus 1958 boven de Atlantische Oceaan nabij Ierland overkomen aan het CLM-vliegtuig PH-LKM, „Hugo de Iroot". De raad voor de luchtvaart heeft n deze uitspraak overwogen, dat bij de eraadslaging is gebleken dat het onder dek naar dit ongeval niet voldoende is ïweest. De raad behoeft omtrent een aantal met ame genoemde punten nadere voorlich- ing, waarbij over een dier punten wordt pgemerkt, dat de raad na de sluiting an de openbare behandeling op 4 maart 1. een mededeling heeft bereikt, welke :éwenst doet zijn, dat de vooronderzoeker ïadcr onderzoekt, of er aan boord van iet verongelukte vliegtuig zich een of meer personen hebben bevonden, wier verdwijning om politieke of andere over eenkomstige redenen zou kunnen worden beoogd zulks in verband met de mogelijk heid, dat het vliegtuig als gevolg van een met dat oogmerk verrichte aanslag is ver ongelukt. Dit onderzoek dient te geschie den door bemiddeling van de commandant luchtvaart van het korps Rijkspolitie. De Raad voor de luchtvaart heeft der halve het onderzoek voor onbepaalde tijd geschorst en de stukken in handen ge steld van de vooronderzoeker. De Raad beveelt in deze uitspraak aan, dat als nog het nationaal luchtvaartlaboratorium opdracht krijgt een aantal vragen te be antwoorden. Voorts acht de Raad het aanbevelens waard, dat de vooronderzoeker nader on derzoekt welke bemanningsleden zo veel vuldig met gezagvoerder Roelofs hebben gevlogen, dat zij bekend zijn met dien? vlieg-gewoonten, en welke hun onder vindingen zijn geweest. (Van onze Haagse redactie) DÉN HAAG, 8 april Een gemeen telijke herindeling van Schouwen-Dui- veland is ook naar de opvatting van de commissie voor Binnenlandse Zaken uit de Tweede Kamer noodzakelijk. Het dubbele eiland telt thans achttien ge meenten waaronder zich de kleinste van Nederland bevindt (Serooskerke met 189 inwoners). De commissie heeft zich echter afgevraagd waarom minis ter Toxopeus tenslotte zijn keus op de vorming van zes gemeenten heeft la ten vallen „Waarom niet één gemeen te Schouwen-Duiveland, of twee ge meenten Schouwen en Duiveland, met eventueel Zierikzee nog als aparte ge meente", zo vraagt men in het voor lopig verslag op het voorstel van de minister.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4