Nieuwe Schiedamsche Courant Vrijwilligers uit het buitenland welkom Bomaanslag op route door Algerije NORIT Ver woerd gaat vrij goed vooruit Verzet tegen Nederduits Gereformeerde Kerk Hamburgs vrachtschip heeft ..doden reis achter de rug KWIS Binnen de Benelux geen passencontrole meer Akkoord te Brussel getekend Op roep van prin ses Wilhehnina t 60.000 GA Koopt op tijd uw zekerheid ALGERIJNSE REBELLEN: Dr. J. Vixseboxse naar Djakarta Prinses Paola bij artilleristen Lading granaten in Atlantische Oceaan overboord gegooid Nieuwe leiding Het weer. DINSDAG 12 APRIL 1960 NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK G Hoofd diplomatieke vertegenwoordiging ^enlose autoverhuurder heeft taxi terug Overvallers nog spoorloos ^issertatie-schandaa Nog geen saluut schoten in Brussel Opnieuw journalist gearresteerd ni Als wassen niet meer helpt Nederlandse regering betuigt afschuw over aanslag op Verwoerd De toestand op Groot Batelaar Mr. Arendsen Hein op verzoek ontslagen naar door nazi's gestolen Op zoek de schilderijen Haal voor Pasen de soep voor Uw totaal aan prijzen Indonesië zet actie tegen Nederlandse scheepvaart voort Rassenonderscheid In Onderdijk Moeder beneemt één jarig kind het leven Tijdelijk regen 1 i 5 i HET MEEWE DAGBLAD CAIRO, 12 april (Reuter, AFP) De „voorlopige Algerijnse rege- ring heeft in Cairo bekendgemaakt, dat vorige week op een kabinets- vergadering in Libië is besloten vrij willigers uit alle landen te aanvaar den voor de strijd tegen de Fransen. Voorrang zal worden gegeven aan technici. De „voorlopige Algerijnse rege ling zal de gemeenteraadsverkiezin- 8en in Algerije tegenwerken. De con- venties van Genève zullen worden Seratificeerd, aldus de bekendmaking. Voor goed ingelichte kringen in Al giers komen deze besluiten niet onver wachts. Hen voorzag een straffere po- htiek van de Algerijnse regering in bal- '"igschap en men meent dat deze zich zal openbaren in een nieuwe golf van bomaanslagen. Functionarissen in Algiers verklaar-, bon dat het voornemen van de rebel- •enregering om dc verkiezingen tegen 'o werken reeds bekend was uit buit gemaakte documenten en dat liet denk beeld om buitenlandse vrijwilligers te Aanvaarden op de Afrikaanse volkscon- 'erentie in januari j.l. in Tunis reeds Was aanvaard. In Cairo is de vorige hi a and een wervingsbureau opgericht Waarbij zich reeds een 200 vrijwilligers z°uden hebben gemeld. Ook in commu nistisch China en Tsjechoslowakije zou den reeds vrijwilligers klaar staan. In een dorp vlak bij Tizi Ouzou in Algerije zijn maandagochtend vier Mohammedanen om het leven geko- men en twee gewond door het ont ploffen -an een bom, enige uren voor de Franse premier, Michel De- bre, in stad arriveerde op zijn feis door Algerije die gisteren is be gonnen. Volgens de politie zijn de slachtoffers Algerijnse verzetslieden die bezig waren een tijdbom te plaat sen, die echter onder hun handen zou zijn ontploft. De politie gelooft (Advertentie) helpt snel tegen- 4Si slechte spijsvertering („opgeblazen gevoel") u kunt het elk ogenblik nodig hebben... neem het daarom vandaag nog in huis? pLN HAAG, 12 april Dr. J. Vix- Aboxse, op het ogenblik als gevol machtigd minister Nederlands perma- "«nte Vertegenwoordiger bij de Ecafé I1' Bangkok is aangewezen om als I°°fd van de Nederlandse diploinatie- vertegenwoordiging te Djakarta op treden. te Sins het vertrek van de heer A. H. Csselman is met de waarneming van post belast, de heer A. Laboijrie, v*e in verband met zijn benoeming te c. consul-generaal der Nederlanden v Sydney Indonesië op 7 april heeft hn r en' Thans is mr. W. A. Frowein, dex van de consulaire afdeling van e Nederlandse diplomatieke vertegen woordiging te Djakarta, tot de aan- ^hrst van dr. Vixseboxse voorlopig ,1de leiding van die vertegenwoor- dl§mg belast. (Van onze correspondent) t OOSTERBEEK, 12 april Bij alle Aanslagen, die hij in de vroege och- ,j bd van zondag heeft gehad, toen hij o-p twee passagiers werd neergesla- tav- en beroofd, is er voor dc Venlose OmA'huuffeur H.T. toch een reden om „(himistisch te zijn. Binnen vierentwin- c]s Uur na de overval heeft de recher- j-i, de gestolen wagen in Alkmaar te- A,gevonden. Daar had een opkoper de het, omgeruild tegen een andere met tj^almg Van tweeduizend gulden. Van beide daders (een man en een vrouw) '-breekt tot dusverre ieder spoor. hWE.w YORK, 12 april, (AFP) - Al- hetVs, een „dissertatie-schandaal" aan hek gekomen. 25 studenten hebben hebhnd dat zi-l thesen en dissertaties Zen n laten maken, waarvoor zij prij- Ij6 variërend tot 3.000 dollar betaalden. Vf'ouv heeft vier mannen en twee een h 11 gearresteerd die werkten voor lirirv Ureau dat dissertaties op bestel den 'Gverde. Onder de studenten bevon- Zlcb negen onderwijzers die diplo- "Nild ,yoor hogere onderwijsinstellingen niet dat de bom bedoeld was voor een aanslag op premier Debré. De premier verklaarde maandag bij zijn bezoek aan Tizi Ouzou, eens een bolwerk van de opstandelingen in Groot Kabylië, dat in Algerije een gemeen schapsleven moet worden ontwikkeld met een blijvende associatie van Alge rijnen van luropese en Mohamme daanse afkomst. Het is het vijfde be zoek van Debré aan Algerije sedert hij premier werd. Debré zal drie dagen in Algerije blijven om de militaire toe stand te bestuderen en de verkiezingen voor de provinciale raden op 29 mei a.s. voor te bereiden. De nationaie -aad van de Franse so cialistische partij heeft met algemene stemmen een motie aangenomen waarin wordt gezegd dat de Algerijnse kwestie niet door een militaire overwin ning kan worden opgelost. De motie vraagt om onderhandelingen met de strijdenden over militaire en technische aspecten van een bestand en onderhan delingen over garanties voor zelfbe schikking met vertegenwoordigers van allen die aan ''e beslissende stemming over de toekomst van het nieuwe Alge rije zullen deelnemen. BRUSSEL, 12 april (A.N.P.) Bel gische artilleristen, die al vier dagen in ■Brussel klaar staan om 101 saluutschoten te lossen indien op het kasteel Belvedère een prinsje wordt geboren, hehben gis termiddag onverwacht bezoek gehad van prinses Paola. De prinses had in gezel schap van haar moeder enkele inkopen in de stad gedaan en besloot het onver wachte uitstapje met een wandeling door liet park van Brussel. Met veel belang stelling bekeek de prinses de kanonnen, die, als het een zoon wordt, dezer dagen voor de aankondiging van de geboorte van haar baby in ictie zullen komen. Voor een prinsesje zullen geen saluut schoten worden gelost. De prinses maak te met enkele militairen een praatje. Een woordvoerder an het Belgische hof heeft inmiddels medegedeeld, dat de blijde gebeurtenis deze week wordt ver wacht. Premier Debré legt de eerste steen voor een administratiegebouw in Tizi Ouzou tijdens zijn reis door Kabylië. PRETORIA, 12 april (Reuter, UPJ) De Zuidafrikaanse premier, dr. Ver- woerd. heeft gisteren voor het eerst sinds de aanslag op zijn leven vloeibaar voedsel tot zich kunnen nemen, zo is meegedeeld in een communiqué,, dat te Pretoria werd uitgegeven, waar de pre mier wordt verpleegd. De eerste-mi- uister lijdt nog veel pijn, hoewel min der dan zondag. Naar omstandigheden had hij maandag een goede dag en zijn algemene toestand blijft bevredigend vooruitgaan, overeenkomstig de ver wachtingen, aldus het builetin. De da der van de aanslag, Pratt, zal voorlo pig niet worden berecht. Hij wordt vast gehouden op grond van de noodbepalin» gen. Het onafhankelijke Parijse blad Le Monde heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat de aanslag wellicht zal leiden tot een verscherping van de apartheidspolitiek. Premier Nehroe en de plaatsvervangende eerste-minister van Nieuw-Zeeland, Skinner, hebben premier Vcrwoerd hun beste wensen gezonden. Ghana heeft niet een derge lijke boodschap gezonden, zoals een woordvoerder in Accra zei, mensen, die geweld gebruiken, moeten geweld verwachten. De Anglicaanse aartsbisschop van In Brussel staan de kanonnen gereed om bij de geboorte van een prinsje vreugdeschoten af te vuren. hun (Advertentie) echfa echfa (Van onze correspondent in Bonn) BONN Het 997 tons metende oude Hamburgse vrachtschip „August Pe ters" heeft zijn eerste „dodenreis" ach ter de rug en is van zijn „Hiinmel- falirtskommando" op dc terugweg naar West-Duitsland. Hef heeft „ergens in het noordelijke deel van de Atlantische Oceaan" 1.600 vaten met in cement ge- betonneerde granaten (in totaal 28.000 stuks) met het hoogst-gevaarlijke „ta- bun"-gas (dat een zenuwverlammende werking heeft en in zeer kleine doses dodelijk is) overboord gegooid. Op 8 maart was de „August Peters", die al voor de sloop was bestemd toen hij voor de „gas-reis" van de ketting werd gehaald, van dc rede van Kiel vertrokken. Met toestemming van de kanaal-directie voer het schip met zijn dodelijke lading door het Kanaal van Kiel van de Oost- naar de Noordzee. Op hoge zee kreeg de kapitein van het schip zijn geheime bestemming per ra dio o]). Algemeen werd verwacht, dat de „August Peters" naar het zuidelijke deel van de Atlantische Oceaan koers zou zetten. De „August Peters" werd voor eventualiteiten geconvooieerd door West-Duitslands sterkste sleepboot, de „Wotan Er liggen nu nog ongeveer 50.000 ,,ta- bun' -gasgranaten in de Oostzee-watéren voor de Westduitse kust. Ook deze zul len voorzichtig worden gelicht en op dezelfde wijze worden behandeld. De August Peters moet nog twee gas- reizen maken met kanariepietjes en klei ne dieren die voor eventueel ontsnap pend gas moeten waarschuwen en met een uit vrijwilligers bestaande beman ning aan boord. liilMIIIIIIIMHtUIVPIWIIIIIIIIiifiiiiiiitiiiiMlllliiiiiiiiiiiiiiiiii DEN HAAG, 12 april Het ministe rie van Buitenlandse Zaken deelt mee, dat de Nederlandse ambassadeur in Zuid-Afrika opdracht heeft gekregen de Zuidafrikaanse regering mee te de len, dat de Nederlandse regering met afschuw heeft kennis genomen van de aanslag op minister-president {lr. Ver woerd. De ambassadeur is verzocht medeleven te willen betuigen en wen sen voor een voorspoedig volledig her stel te willen aanbieden. IIUIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIUIHIIIII1IIINIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Kaapstad, dr. Joost de Blank, heeft verklaard, dat de andere kerken niet langer met de Nederduits Gerefor meerde Kerk in Zuid-Afrika dienen samen te werken als deze de apart heidspolitiek niet veroordeelt. De aartsbisschop doelde ook op de sa menwerking in de Wereldraad van Kerken. „Do gebeurtenissen van 21 maart (de schietpartijen in Sharpeville en Langa) hebben de kerk in Zuid-Afrika voor de zwaarste crisis in haar geschiedenis ge plaatst", aldus de verklaring. „Op die dag keerden de Afrikanen zich tegen hen, die zij als hun blanke onderdruk kers beschouwen, maar ook tegen de christelijke kerk. In de dagen, die volg den, werden kerken verbrand, geestelij ken aangevallen en kerkeljjken van ver raad beschuldigd. Voor vele negers is de christelijke kerk, evenals de rege ring, oor een blanke overheersing en voor apartheid. De kerk staat nu voor een belangrijke beslissing. Haar toe komst is in gevaar. Als zij de leer van de apartheid niet openlijk afwijst, ver oordeelt zij zichzelf tot vernietiging en zal Zuid-Afrika open staan voor secu larisme en andere niet-christelijke le ren." I>r. A. J. van der Merwe, moderator van de Kaapprovincie van de Nederduits Gereformeerde Kerk, heeft volgens „New York Times", verklaard, dat zijn kerk tot dusver het beginsel van apartheid heeft gesteund op voorwaar de, dat het eerlijk zon worden toege past op alle bevolkingsgroepen en geen schending van de menselijke waardig heid met zich mee zou brengen. „Wij beseffen, dat er in het begin bepaalde maatregelen moeten worden genomen, die de vrijheid van de enkeling be perken, doch wij hopen, dat dit slechts tijdelijk zal zijn", aldus zjjn verkla ring. Een Amerikaans lid van het be stuur van de Wereldraad van Kerken, dr. J. Wagner, verklaarde gisteren in Philadelphia naar aanleiding hiervan, dat hij zich niet kon voorstellen, hoe de Wereldraad van Kerken of de bond van Gereformeerde en Presby teriaanse Kerken zich prettig kan ge voelen „als een leidende functionaris van een van de lid-kerken van deze twee organisaties zich op zo'n manier voor rassenscheiding uitspreekt". Dr. van der Merwe loopt niet in de pas „met de duidelijkste overtuigingen van het christelijke geloof in onze da gen" zo meende dr. Wagner. De Zuidafrikaanse minister van bui tenlandse zaken, Eric Louw, heeft op een persconferentie meegedeeld, dat de Canadese journalist Norman Phillips zal worden vrijgelaten, als men met zijn ondervraging klaar is, op voor waarde, dat hij het land dadelijk ver laat. Het Britse blad Daily Herald meldt te hebben vernomen, dat één van zijn correspondenten in Zuid-Afrika, mevrouw Myrna Blumberg gearres teerd is. Aan de Zuidafrikaanse hoge commissaris te Londen is om uitleg ge vraagd. Louw heeft op de persconferentie be toogd, dat er in Zuid-Afrika volledige persvrijheid is. Hjj kritiseerde „onware en verdraaide" berichten, <jie in de bui tenlandse pers over zijn land verschij nen. Phillips bijvoorbeeld zou een vol komen onwaar bericht naar zijn blad hebben verzonden. Het bericht is „op gehouden" en Phillips is voor ondervra ging aangehouden, aldus Louw. ■AMSTERDAM, 12 april Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld heeft prof. dr. L. van der Horst, hoog leraar-directeur van de Valerius-kliniek in Amsterdam, het voorzitterschap van een comité van deskundigen aanvaard, dat de leiding van de inrichting „Groot Batelaar" van het Leger des Heils in Lunteren tijdelijk op zich neemt. Een en ander houdt verband met het ontslag dat op diens verzoek is ver leend aan mr. G. IV. Arendsen Hein, de psychiater die als eerste geneesheer van de inrichting, in verband met de zaak Meulenbelt, enige tijd geleden veel in het nieuws is geweest. Aan het verzoek om ontslag is een bespreking vooraf gegaan van een rap port dat een adviescommissie over al lerhande zaken in „Groot Batelaar" heeft uitgebracht en dat zeer speciaal de behandelingsmethode in die inrich ting kritisch heeft behandeld. Het dagblad „De Telegraaf" tekent bij de vermelding der gebeurtenissen aan: Het ligt voor de hand, dat thans het geruchtmakende ontslag van de eerste geneesheer mede in verband wordt ge bracht met de zaak-Meulenbelt. Dit te meer, omdat zich in de laatste weken een nieuwe affaire met een per soneelslid van „Groot Batelaar" heeft ontwikkeld, die in sommige opzichten sterk aan de kwestie-Meulenbelt doe denken. Het betreft hier de sociaal ambtenaar van „Groot Batelaar". Deze is enkele weken geleden inderhaast en in de plorabcle toestand van de inrichting vertrokken. De omstandigheden van dit vertrek waren zodanig, dat volgens fa milieleden, die bij het vertrek betrok ken waren, van een vlucht moet wor den gesproken. LONDEN, li april (UPI) De New Yorkse miljonair Irwin Goldschmidt is in Europa op zoek naar 58 schilderijen, die de nazi's in 1938 zijn vader ontsto len. Tijdens een recent bezoek van drie maanden aan West-Europa heeft Gold schmidt vijftien schilderijen teruggevon den, waaronder een Monet, een Renoir en een tekening van Daumier. De schilderijèn werden in 1938 door de onder nazi-controle staande Dres den-bank in beslag genomen en on een veiling in Berlijn verkocht. Twee doeken van De Toulouse-Lau trec uit de collectie-Goldschmidt bevin den zich thans in Bern. Advertentie De speciale Knorr-Kwiskrant ligt bij "u thuis. Stuur snel in en win DEN HAAG, 12 april Burgemees ter en wethouders hebben er bij het rijk op aangedrongen in ernstige overwe ging te nemen het Binnenhof volledig voor het verkeer af te sluiten. Dc mi nister van Verkeer en Waterstaat heelt er nog geen beslissing over genomen. Dit blijkt uit de memorie van antwoord op het algemeen verslag over de ge meentebegroting van 1960. DJAKARTA, 12 april (A.F.P.) De Indonesische premier, die het presi dentschap gedurende president Soerkar- no's wereldreis waarneemt, heeft ver klaard dat Indonesië zal voortgaan dis criminatoire maatregelen toe te passen tegen de Nederlandse scheepvaart, zo lang voor de kwestie Nieuw-Guinea geen bevredigende oplossing is gevonden. Het woord voerend bij de instelling van de Indonesische raad voor zeetrans port zei dr. Djoeanda, dat een van de voornaamste taken v-an deze raad de rol betreft, die schepen onder Nederlandse vlag spelen op het gebied van import en export. Volgens premier Djoeanda kunnen de betrekkingen tussen Indonesië en Neder land slechts normaal worden bij de over dracht van Nederlands Nieuw-Guinea ■aan Indonesië. Indien dit gebeurt, zal de Indonesische regering geen enkele dis criminatie meer toepassen tegen de Ne derlandse scheepvaart, zei hij. In een boodschap aan de nieuw inge stelde raad benadrukt de Indonesische premier de belangrijkheid van het scheepvaartverkeer tussen de Indonesi sche eilanden en waarschuwt ervoor, dat indien dit niet soepel functioneert de afzonderlijke eilanden zich geïsoleerd zullen voelen en dat er politieke proble men zouden kunnen ontstaan. De raad wordt voorgezeten door de minister voor scheepvaart-verbindingen, Abdoel Moetalib. Als leden zijn enkele officieren van de strijdkrachten opge nomen. Dit alles behoort tegenwoordig tot de uitrusting van de Amerikaanse soldaat. Hij heeft door dit uniform een optimale bescherming tegen schadelijke bioche mische stoffen en tegen radio-actieve straling. Het lijkt wel of men met een ruimtevaarder te doen heeft. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 12 april Het Benelux- ministerscomité heeft gisteren te Brus sel een conventie ondertekend waarbij op 1 juli a.s. de passencontrole aan de binnengrenzen van Benelux wordt afge schaft. Terzelfdertijd zijn de drie lau den overeengekomen op een uniforme wijze de controle aan de buitengrenzen van de unie te laten plaats vinden. In gevolge het akkoord zullen de aan vreemdelingen verleende visa geldig DEN HAAG, 12 april Prinses Wil- helmina heeft, aldus meldt de Rijks voorlichtingsdienst, de volgende bood schap uitgegeven: „In de overtuiging dat Christus dit van ons vraagt en in aansluiting aan de jongste getuigenissen van de Ne derlandse kerken en die van hen, die over onze grenzen in dezelfde geest gesproken hebben, doe ik een beroep op het geweten der wereld, dat zich zo krachtig heeft laten gelden, om tot een levende werkelijkheid te maken wat de kerken hebben verkondigd ten aanzien van de gelijkheid voor Chris tus van alle rassen en mensen, te be ginnen bij de heal eenvoudige dingen van het dagelijkse leven, die binnen het bereik van iedereen liggen". (Van fcnze correspondent) ONDERDIJK, 12 april Vermoede lijk in een vlaag van verstandsverbijs tering heeft een 40-jarige vrouw te Onderdijk gistermorgen haar éénjarig zoontje om het leven gebracht. Vijf we ken geleden heeft de vrouw een drie jarig zoontje door verdrinking verloren Zij heeft door dit verlies een zware mentale schok gekregen en zij gedraagt zich sindsdien apathisch. Vermoedelijk met een kussen heeft zij de baby het leven benomen. De vrouw is naar een psychiatrische afdeling van Duin en Bos in Castricum overgebracht. Dr. Zelden- rust heeft, in de loop van de dag sectie op het lijkje verricht. Het justitioneel onderzoek is in handen van de officier van justitie jhr. mr. A. J. Reigersman. (Advertentie) Zon op Zon on zijn voor het hele Benelux-grondgebied. Met derde landen zijn in dit verband reeds gemeenschappelijke overeenkom sten afgesloten. De ontwerp-conventie zal onverwijld aan de nationale parlementen ter goed keuring worden voorgelegd. De drie re geringen zullen op een spoedige r.fhande ling aandringen zodat de identiteits controle van 1 juli a.s. af voorgoed tot het verleden behoort. De ministers die in de zetel van de Belgisch-Nederlands-Luxemburgse Dou aneunie vergaderden onder voorzitter schap van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Wigny, hebben ver der een conventie geparafeerd betreffen de de vrije circulatie en de keuze van domicilie. De ministers hebben even eens aandacht gewijd aan de economi sche conjuncturele politiek van de drie landen: zjj kwamen overeen dat de mi nisters van Economische Zaken en Fi nanciën een systematische studie zullen maken over de terugslag welke de con juncturele maatregelen van één rege ring op de economie der partnerlanden hebben kan. Dit rapport zal aan de eerstvolgende bijeenkomst der Benelux- ministers worden voorgelegd. Na afloop van de bijeenkomst drukte minister Wigny zijn tevredenheid erover uit, dat de Beneluxunie een aanzienlijke voorsprong behoudt op de Gemeenschap pelijke Markt, een voorsprong welke vol gens minister Wigny de Benelux in staat stelt in de Euromarkt een eersterangs rol te spelen. Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overwegend zwaarbewolkt met tijdelijk regen. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde zuid westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 5.49-19.34. Maan: 21.46-6.55. DE BILT, 12 april De depressie die gisteren het weer beïnvloedde trok naar Zuid-Zweden en werd gevolgd door een rug van hogedruk die op klaringen bracht en een afneming van de wind. Intussen is de depressie-ac tiviteit op de oceaan verder toegeno men. De fronten brengen veel bewolking en regen en het weer wordt dus on bestendig. De temperaturen w.orden wat hoger, maar voornamelijk gedurende de nacht. max. min. neersl. Station Weer Den Helder zw. bew. Ypen burg licht bew. Viissingen onbew. Eeide half bew. De Bill onbew. Twente onbew. Eindhoven onbew. Zd.-Limburg half bew. Stockholm regen Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Ztirich Genève Wenen Innsbrück Athene Rome Madrid Mallorca Lissabon half bew. motregen zw. bew. onbew. licht bew. onbew. onbew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. regen licht bew. zw. bew. onbew. geh. bew. licht bew. temp. temp. afgel. gisteren 24 uur 9 7 0.1 10 6 0.1 10 6 0 10 6 1 10 5 0.1 10 4 11 3 1 11 4 6 2 1 10 -1 0 8 4 10 12 2 0.1 10 5 1 12 4 0.3 10 -1 4 11 2 1 16 14 0 12 6 0.1 1 12 5 10 14 5 0.2 21 10 0 21 3 19 1 20 12 o.l 24 12 0 23 7 0 22 10 H 1 10 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1