Nieuwe Schiedamsche Couran „Scheiding tussen rassen versnellen Overtollige negersmoeten de steden verlaten Zwaard van Grote Pier' uit Leeuwarder kazerne gestolen MEEUWENPLAAG BREMERHAVEN IN Zijn Schotten wel m Margaret zal haar gemaal gehoorzaamheid heioven M||p Moeder van Belgische piloot neemt postume decoraties aan f Pleidooi van minister Erasmus: Protest tegen verdrag Het weer. Enkele buien De Are de Triomphe in suiker m Jongelui in officiersuniform misleiden de wacht Man valt vrouw met priem aan Vlieger gaf zijn leven om bevolking van Eindhoven te sparen 11 99 KAAPSTAD, 13 april (Reuter, UPI) De Zuidafrikaanse mi nister van Justitie, Erasmus, heeft gisteren verklaard, dat het hele Zuidafrikaanse stelsel van goedkope arbeid door negers drastisch moet worden veranderd en dat de blanke opnieuw zal moeten leren Werken „zoals onze vaders en moeders dat deden". De minister drong aan op versnelling van de voorgenomen scheiding van de rassen in Zuid-Afrika en zei dat vredelievende negers meer politie bescherming moeten hebben tegen terroristen. Volgens de minister moet uit de jongste gebeurtenissen in Zuid-Afrika geconcludeerd Worden, dat „het communisme en verwante organisaties" uitgeroeid dienen te worden. Voorts dienen „overtollige negers" en „leeglopers" bit de steden naar de negergebieden teruggestuurd te worden, waar zfj onder scherpe controle gesteld en aan het werk gezet moeten Worden. Erasmus pleitte voor ontwikkeling van „de geboortelanden van de Bantoes". Tón Maude, de Zuidafrikaanse minis ter van binnenlandse zaken, heeft ver klaard dat de tijd is gekomen voor een krachtiger immigratiepolitiek, die van ëroot belang zou zijn voor de toekomst van de Unie. De minister sprak tijdens een debat waarin verscheidene opposi tieleden verzochten om grotere immigra tie ter versterking van de blanke bfevol- king van Zuid-Afrika. Naude waar schuwde de boeren, dat, met het oog ®P de jongste onlusten, het niet moge- hik zal zijn, in het wilde weg negerar beiders uit andere landen toe te laten. Ge boeren zouden zich erop moe ten voorbereiden, het zonder dergelij ke arbeid te stellen. Minister Naude «leende, dat het niet langer nodig is im migranten zo drastisch te selecteren als in het verleden. Zuid-Afrika zal volgens hem ook bereid moeten zijn meer faci liteiten te verlenen aan immigranten. Als mogelijke migratiebronnen noemde de minister Nederland, België en Duitsland. Iets kouder Het weer in Europa Negers overvallen in Kenya missiepost Vreemd cafébezoek O 150.000 mark per jaar schade In ernstige toestand in ziekenhuis opgenomen Drie kinderen gedood bij zandverschuiving voor heet water. Vergen weinig ruimte. Terugkeer naar oude formule „Wat hebben ze t toch allemaal druk' Verhoging invaliditeits- en ongevallenrenten Noodregeling op komst? Sir de ViUers Graaf, de leider van de Verenigde Party, de grootste oppo sitiepartij, heeft op een persconferentie verklaard, zich krachtig te zullen ver betten tegen interventie van de V.N. in Zuid-Afrika. „Dit zijn onze moeilijkhe den en wij hopen ze zelf op onze eigen banier te regelen". Gisteren is een gerechtelijk onder hoek geopend naar de oorzaken van de onlusten van vorige maand in de ,.lo- «asies" Langa en Sharpeville. Volgens een voormalige rechter, Leslie Black- J'oll, zijn personen die betrokken zijn nij het onderzoek naar de ongeregeldhe den in Langa sinds de afkondiging van de noodtoestand „verdwenen". Een blanke politieman heeft ge tuigd, dat de politie niet anders kon doen dan schieten. De politieman, die de leiding had van het politiebureau te Sharpeville, zei dat 100 tot 150 man Politie zich geplaatst zagen tegenover een „agressieve en onhandelbare hienigte" van ongeveer 15.000 negers, die naar het politiebureau opdrong. Enkele negers zwaaiden met stokken en wierpen met stenen. De politie kon geen traangas gebruiken omdat de wind ongunstig was. Er was een poging gedaan om door middel van een luidspreker dé menigte tot de or de te roepen, maar er waren geen waarschuwingsschoten gelost, aldus de getuige. Tijdens het schieten, dat 20 seconden duurde, schenen som mige negers aanvankelijk nog op te dringen. Daarna renden alle negers weg. be kamer van koophandel van Ka,ap- stad heeft de Zuidafrikaanse regering ferzocht, een commissie in het lev.en Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Opklaringen, maar ook enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde wind tussen zuidwest en west. Iets lagere temperaturen overdag. Zon: 5.46-19.35. Maan; 33.01-7.32. DE BILT, 13 april Voor morgen Wordt verwacht dat er naast enkele buien ook opklaringen voorkomen. De "Wind blijft nog geruime tijd krachtig etl neemt niet eerder af dan bij het haderbij komen van een rug van hoge mchtdruk die zich nog ver ten zuid westen van Ierland bevindt. Station Weer Pen Helder regen *Penburg geil. bew. Vlissingen regen helde geh. bew. De Bilt motregen Twente motregen jjjindhoven geh. gew. Jd.-Limburg geh. bew. Stockholm geh. bew. Oslo zw. bew. i-openhagen regen jonden regen Amsterdam motregen 'irussel motregen Luxemburg regen parijs regen £Jice onbew. lyrlijn geh. bew. München licht bew. Zurich mist tenève licht bew. Athene regen «ome hcht bew. Madrid licht bew. Mallorca licht bew. Lissabon licht bew. max. min. temp. temp. neersl afgel. gisteren 24 uui 14 .9 0.1 9 7 3 12 8 1 11 8 0.2 12 7 0.6 12 8 0.3 14 8 0 13 9 0 12 8 0 6 2 0.2 10 4 1 9 5 1 11 9 12 8 1 13 10 0.1 11 4 0.1 18 11 0 13 6 0.1 10 1 0 11 -0 0.1 13 -1 0 26 15 18 12 0.1 17 6 0 18 10 0 21 11 0 te roepen die een onderzoek moet instel len naar dc grieven van Afrikaanse en andere niet-bianke arbeiders in de ste den.* In deze commissie zouden naast afgevaardigden van de voornaamste industrieën alle niet-blanke groepen in de steden moeten worden vertegenwoor digd, en wel door niet-blanken, aldus 't memorandum van de kamer, dat aan vice-premier Sauer en de minister van economische zaken, Diederichs werd overhandigd. Volgens het memoran dum hebben de onlusten van 21 maart en de hierna volgende gebeurtenissen, waaronder het verklaren van de nood toestand, ernstige gevolgen voor de Zuidafrikaanse economie. GENèVE, 13 april (UPI) De An glicaanse aartsdeken van Kaapstad, dr. Cecil Wood, is gisteravond te Ge- nève aangekomen met het doel bij de Wereldraad van Kerken te pleiten voor het scheppen van een commissie, die een onderzoek moet instellen naar de toestand in Zuid-Afrika, die, volgens dr. Wood, sinds de in 1954 door de We reldraad aangenomen resolutie aan merkelijk slechter is geworden. Desge vraagd verklaarde de Anglicaanse aartsdeken te hopen en te vertrouwen dat zijn voorstel gehoor zal vinden bij de Wereldraad. Dr. Wood Is naar Genève gekomen uit naam van bisschop Joost de Blank, de bisschop van Kaapstad, die een uit gesproken tegenstander is van de Zuid afrikaanse apartheidspolitiek. NAIROBI, 13 april (KNP) Zes met messen gewapende negers hebben een overval gepleegd op de missiepost bij Fort Hall in Kenya. Een Italiaanse mis sionaris, G. Artinoro, en een religieu ze werden gewond. Een der overval lers kon gevangen genomen worden. De Duitse boeren in de grensplaats Schwartenberg zijn het niet eens met het vorige week getekende Nederlands-Duitse akkoord. Zij hebben hieraan op niet mis te verstane wijze uiting gegeven. HELSINKI, 12 april De Finse koorddanser Antero Lagrtroem heeft een nieuw wereldrecord gevestigd door 40 uur en 5 minuten aan één stuk op het slappe koord te blijven, rat was 2 uur en 5 minuten langer dan zijn Franse concurrenParry het had volgehouden. Tijdens zijn langdurige koordwandeling at Lagstroem alleen wat honing en fruit. Hij dronk vruch tensap en rookte lichte sigaretten. Hij gebruikte geen equilibreerstok. De 28-jarige recordhouder volbracht zijn krachttoer in een restaurant van de Finse hoofdstad. (Va onze correspondent) LEEUWARDEN, 13 april Het Fries Museum te Leeuwarden, dat al sinds jaren in het bezit van het zwaard van „Grote Pier" is, kreeg er de vorige zo mer concurrentie bij van een aantal Sneker zakenlieden, die, tot meerdere glorie van een winkeiiersfeest, ook een zwaard van Grote Pier uit de stads gracht hadden opgevist. Het werd na het feest aangeboden aan de Nationale Re serve in Friesland, die het tevoren al even in bezit had gehad, namelijk door het op een avond te stelen uit de Wa terpoort te Sneek, waar het triomfante lijk te pronk hing. Het werd toen over gebracht naar Leeuwarden, vanwaar het .prompt de volgende dag weer uoor de Snekers terug werd gehaald. Het zwaard, een enorm Ijzeren ge val van wel 1.65 m. lang, lag sinds die roerige dagen rustig op het bureau van de commandant van de Nationale Re serve Friesland, majoor A. R. de Vries, in de Prins Frederikkazerne te Leeu warden. En daarvandaan is het nu spoorloos verdwenen. „Ik had het", zei majpor De Vries, „maar ik heb h.et nu met meer. En dat is het en.ge dat ik er van weet. Ze hebben het knap gespeeld." Naar beweerd wordt, is er door een aantal jongemannen, 'die het militaire uni form niet vreemd is, een stunt uitge haald om dit zwaard van Grote Pier in bezit te krijgen. Zij hebben via een door sterren en strepen geïmponeer de werkster de sleutel van het bureau van de commandant weten te bemach tigen en zijn met het zwaard, in car ton gewikkeld, de kazerne weer uit- In Parijs is een tentoonstelling van miniatuur-automobielen geopend. De coureur Louis Cornet bewondert dit fraaie model van een Ferrari-renwagendat de twintig jarige Michel Conti uit Turijn heeft vervaardigd. (Van onze correspondent in Bonn) Twee-en-een-half-mil- joen kilogram vis vallen jaarlijks ten offer aan de vraatzucht van de naar schatting achtduizend zilvermeeuwen, die voor de stad Bremerhaven thans zulk een plaag zijn geworden, dat de plaatse lijke autoriteiten hebben moeten besluiten om tot een tegen-actie over te gaan. Aangezien de zil vermeeuw in het kustge bied van de Noordzee geen natuurlijke vijanden heeft, moet ingegrepen worden op de zilver- meeuw-broedplaatsen op de zandbanken in de Bui. tenwezer. Hetgeen zo als wel te doen gebruike lijk ;s de dierenbescher- mings-organisaties in de Bondsrepubliek op het tapijt zal brengen. De situatie in Bremer haven is zodanig, dat men kan spreken van 'n werke. lijke zilvermeeuwenplaag, die dermate ernstig is, dal zij het verloop van de vismarkt Bremerhaven is een van de belangrijk ste aanvoerhavens der Westduitse visserij stoort. Elke dag heeft een „invasie" plaats van de ongeveer achtduizend meeuwen. (Het kunnen er net zo goed veel meer zijn, want niemand is ooit in staat geweest, hun aan tal precies vast te stellen) Elke meeuw vreet per dag zo ongeveer zijn eigen ge wicht aan vis op, ü.w.z. 3 pond. Per jaar betekent dat een verlies van 2.5 miljoen kilogram vis, die „naar de meeuwen" gaat. Dat komt overeen met de lading van tien vissers vaartuigen. Dit bezorgt de vissers en de vishandel reeds een enorme schade. Daarbij komt echter nog de scha de, die de bijtende uit werpselen der vogels toe brenger, aan de haven-in stallaties en aan het lak van de in het havenge bied geparkeerd staande automobielen. In totaal is de door de meeuwenplaag aangerich te schade nauwelijks te becijferen. Zij ligt ver moedelijk bij de 150.000 mark per jaar. gegaan. De officiersuniformen dekten ïn dit geval de latjing tegenover de wacht aan de poort. Majoor De Vries kan de grap best waarderen. Hij behoorde trouwens zelf tot het tweetal, dat destijds het zwaard uit de Sneker 1 'aterpoort stal en „wie kaatst moet de bal verwachten". Maar waar het zwaard momenteel is daar heeft hü geen idee van. LONDEN, stadsbestuur 12 april (UPI) van Edinburg heeft een mededeling gedaan die elke rechtgeaar de, zuinige Schot de haren te berge zal doen rijzen. Het vorig jaar heeft de rei nigingsdienst van de Schotse hoofdstad voor een waarde van 890.000 gulden op gehaald uit de vuilnisbakken: 6.700 ton oud papier (waarvoor bijna 400.000 gul den gebeurd werd), voor bijna 300.000 aan oud roest en voor ruim 110.000 aan voedselresten. De rest kwam van been deren, oude flessen en dergelijke. UTRECHT, 12 april In een wo ning aan de Asterstraat heeft een 23- jarige man zijn 28-jarige vrouw met een schoenmakerspriem ernstige won den toegebracht aan hals, borst en *ug. De vrouw is in zorgwekkende toe stand naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht, waar direct operatief is ingegrepen. Voor haar leven wordt gevreesd. Het echtpaar'had ruzie gekregen toen de man thuis kwam van een bouwwerk- bij de Hommel, waar hij na enige tijd werkloos te zijn geweest aan de slag zou kunnen gaan. Hij deelde zijn vrouw- mee het bouwwerk niet te kunnen vin den en wenste niet mee te gaan toen zijn nieuwe baas hem kwam halen. De vrouw, die al eens wegens overspan ning is behandeld, wond zich zo op dat haar moeder, bij wie het echtpaar in woont, het nodig oordeelde om zenuw- stillende middelen te halen. Toen heeft de man, die zich niet langer beheersen kon, de vrouw gestoken. Hij rende daarna het huis uit om de politie op te bellen, omdat hij zijn vrouw gesla gen zou hebben. Later is de priem ge vonden en de man, die ook al eens gees telijk gestoord is geweest, werd in ver zekerde bewaring gesteld. TURNHOUT, 13 april (ANP) Drie kinderen zijn om het leven gekomen bij een zandverschuiving nabij het dorpje Grootheide in de Belgische Kempen. Padvinders hadden aan de voet van een vijftien meter hoge zandmilur een kampvuur aangelegd. Vier kinderen in de leeftijd van 8 tot 15 jaar speelden in de nabijheid. Plotseling stortte een massa aarde en zand neèr en bedolf het groffpje. De padvinders konden zich be vrijden, evenals het jongste van de vier kinderen. Met behulp van de brand weer konden de overige drie jongens pas later op de avond worden bevrijd; de artsen konden slechts de dood vaststel len. Een van de omgekomen kinderen is de zoon van een Britse militair, die in een nabijgelegen Britse basis is gesta tioneerd. Zijn 8-jarige broertje liep lich te verwondingen op. Britse militairen van de basis houden thans de wacht bij de zandgroeve. In een groot Japans warenhuis is een „suikertentoonstelling" gehouden. Daar was te zien de Are de Triomphe, twee meter hoog en één meter tachtig breed, geheel uit suiker vervaardigd. Zeven personen hebben er een week. aan gewerkt. LONDEN, 13 april Op verzoek van prinses Margaret en haar verloofde, Armstrong-Jones, zal voor hun huwe lijk de oude formule gebruikt worden waarin de prinses zal beloven haar echt genoot te zullen gehoorzamen. Deze for mule dateert in de Engelse Staatskerk van 1662, maar werd in 1928 vervangen door een nieuwe, waarin de bruid niet langer gehoorzaamheid belooft. Verder zal op verzoek van de koninklijke bruid de huwelijksceremonie, welke ongeveer vijftig minuten zal duren, niet worden onderbroken door een preek. In plaats hiervan zullen de Acht Zaligheden wor den voorgelezen. Er is verder bekend gemaakt, dat een aantal televisietoestellen zullen worden geplaatst in de abdij ten gerieve van die genodigden, die vanaf hun plaatsen de ceremoniën moeilijk of nauwelijks kunnen volgen. LONDEN, 13 (UPI) Het Brit se ministerie van openbare werken zal ter gelegenheid van het huwelijk diep in de buidel tasten. Binnen en buiten de abdij van Westminster zal een over vloedige versiering met levende bloemen worden aangebracht die een waarde ver tegenwoordigt van 200.000 gulden, vier maal zoveel als wat werd uitgegeven voor prinses Elisabeth's huwelijk met prins Philip in 1947. De „Master of the Queen's Music", Sir Arthur Bliss, heeft speciaal voor de plechtigheid een entrada voor fanfare gecomponeerd die de koninklijke stoet zal verwelkomen. Intussen zal de kerk niet schitteren van de tiara's en diademen. Van de bui tenlandse vorstenhuizen heeft tot dusver alleen koningin Ingrid van Denemarken laten weten, dat zij de plechtigheid zal bijwonen. Van Anthony Armstrong-Jones, da toekomstige echtgenoot van prinses Margaret, zal een afbeelding worden geplaatst in het wassenbeeldenkabinet van de Tussauds in Londen. Armstrong zal, volgens Bernard Tus- saud, „in een karakteristieke pose wor den afgebeeld, met de handen op de rug in avondkleding." Spanje Uit oppositiekringen in Ma drid is vernomen, dat ongeveer 50 poli tieke gevangenen t j Madrid, onder wie meer dan 30 communisten in honger staking zijn gegaan, o.m. omdat zij moeilijkheden ondervinden bij het con tact met hun advocaten. (Rtr). (Van onze correspondent) KLEINE BROGEL. 12 april Ze stond er, klein en bleek, een tenger vrouwtje in zwarte rouw-kledij. Haar blik hield zij neergeslagen naar het grauwe asfalt van de startbaan van de Belgische vliegbasis Kleine Brogel. Haar blik bleef daar rusten toen de rij zige luchtmacht-officier kolonel Fee- ters haar het militaire ere-teken der eerste üasse, een zelden toegekende Belgische onderscheiding, opspeldde. En ze keek evenmin op, toen daarna Eindhovens burgemeester, ir H. B. J. Witte, haar decoreerde met de Gouden ere-penning voor menslievend hulpbe toon. Toen echter de Brabansonne in gezet werd, liet zn heel even iets van emotie blijken. Het Belgische volkslied besloot de plechtigheid ter nagedachte nis aan haar zoon, haar enig kind, on derluitenant-vlieger Louis Buelens van de Belgische luchtmacht, die op 28 janu ari zichzelf opofferde om te voorkomen, dat zijn defect geraakte straaljager op een stadswijk van Eindhoven zou val len. Het is uit een uitgebreid onderzoek, dat een Belgische commissie heeft in- iiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiii r/ gesteld, gebleken, dat de nog maar kort tevoren tot officier benoemde onderlui tenant Buelens bewust de mogelijkheid om eigen leven te redden niet heeft ge accepteerd, teneinde te voorkomen dat zijn Thunderstreak die door een machi ne-defect niet meer in bedwang te hou den was, in Eindhoven zou neerstorten. Kolonel Peeters schetste de jonge offi cier als een bekwaam vlieger, zoals bleek uit het rapport van zijn smaldeel bevelhebber: „Zeer goed jachtpiloot. bo ven de middelmaat, zeer enthousiast. Heeft blijk gegeven van grote werklust en vljjt. Beloftevol element, waarop wfl in de toekomst mogen rekenen." Die verwachting is dus niet in vervui ling gegaan. Op die 28ste januari van dit jaar steeg hij onder ongunstige weersomstandigheden op van vliegba sis Kleine Brogél voor een onderschep- pingsvlucht. Hij vloog in een formatie van vier Thunderstreaks. Een half uur nadat hij was opgestegen ontdekte ny, dat zijn motor as uitgevallen. De hier na volgende minuten beslisten over net leven van Louis Buelens. Hu kreeg op zijn noodsignaal vlot verbinding met vliegbasis Eindhoven, die hem de koers meedeelde naar het vliegveld „Wel schap". Twee maal trachtte hp zijn motor weer op gang te brengen: tever geefs. Hij had veel hoogte verloren en deelde vliegbasis Eindhoven mede, dat hij op een hoogte van 2000 voet moest springen. Enkele ogenblikken later meld de hij, dat hij onder de wolken was ge komen, maar de vliegbasis nog met in zicht had. Het was duidelijk, dat hij ae basis niet zou halen. Toen werd hem verzocht naar rechts te zwenken om de stad te ver mijden. Hij voldeed aan dit verzoek. Onder hem schoof het Eindhovens stadsdeel Woensel weg en, kwam hu boven open landerijen ten noorden van de stad. Hij moet er daar zeker van geweest zijn, dat de straaljager niet meer op de stad zou kunnen vallen en zette de vliegstoel in werking. Het was te laat; met zijn toestel sloeg hu op een akker onder Son te pletter. En thans nam zijn moeder de twee zelden toegekende postume onderschei dingen in ontvangst in tegenwoordigheid van de Belgische commandant lucht verdediging. generaal Truyer, en van de commandant van de Eïndhovense vliegbasis, kolonel Kramer. Militaire troepen presenteerden het geweer en enkele tientallen straaljagers van Klei ne Brogel brachten een ere-groet voor hun gevallen makker. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 12 april De definitieve verbetering van de invaliditeits. en on gevallenwetten is een zaak van lange adem, zei de staatssecretaris van Socia le Zaken gisteren in de Eerste Kamer, in behandeling was daar het wetsont werp tot verhoging van de invaltditeits- en ongevallenrenten en va: de kinder bijslagen i.v.m. de huurverhoging van 1 april. De staatssecretaris verklaarde, dat deze verhogingen ruim zijn genomen, zodat er vooral voor dfr.invaliditeitsren ten ook enige welvaartsverbetering in zit. Voor de ongevallenrentetrekkers was dit iets minder nodig, omdat zij i ernstige gevallen meestal óók een inva liditeitsrente hebben en in minder ern stige gevallen meestal nog enig wer' verrichten. Niettemin erkende de staats secretaris. dat een verdere verbeterin nodig is. Hij is bereid de indiening van een noodvoorziening te overwegen. De Kamer aanvaardde de verhogingen verder ronder discussie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1