Twee jaar geëist tegen gemeente secretaris Aannemen steekpenningen voornaamste beschuldiging Pressiegroepen niet behoeven per se gevaar te zijn S.E.R. heeft slechts eenmaal gezondigd Zo'n heerlijke reep cadeau KWAï'XA voor 10 Kwatta-soldaatjes De auto is geen luxe meer E I D 0 Queen Anne scotch whisky VAN BEINUM HERDACHT tafelzilver voor nieuw... Waar men whisky waardeert wordt „Queen Anne' qesotionken Secretaris S.E.R. voor N.O.I.B.-studenten Hoger Personeel in lastige positie SHERRY Men koopt kilometers Middenstand meer en meer gemotoriseerd - Wordt het dagje-uil onaantrekkelijk Queen Anne Scotch Whisky Niet de heerser van het orkest slechts de primarius l n .C in iTSTAN 18 «57 Duitsland verwerft 111 hectare Limburgs bos WiSSo.LTD. v 'V WOENSDAG 13 APRIL 1960 IÉ?# Scheer u en voel het verschil. Werkelijk glad Ook 's avonds nog voelt u zich heerlijk fris en schoon. Gillette GBLBEY-SHERRY. de goede naam van de „shipper" garandeert pure, onversneden kwaliteit. al meer dan 100 jaar wereldmerk Katholieke Illustratie Gevolg van Nederlands- Duits verdrag eoinburgh. l I, S ...en u hebt reeds 1/3 van het nieuwe betaald. Vraag inlichtingen en de folder over de „Zilver Inruil Actie" bij uw juwelier. (Advertentie) Neem de gulden proef! Roestvrij apparaat met 2 Blauwa Gillette mesjes Gillette BTA© Advertentie (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 13 april De S.E.R. mag niet beschouwd worden als een pressiegroep. Slechts eenmaal heett de Raad zich als een pressiegroep gedra gen. Dat was toen hij aan het slot van het bekende advies over de bestedings beperking een waarschuwing aan de re gering opnam over de situatie welke zou kunnen ontstaan indien het advies niet zou worden aanvaard. Dat was vol gens mü niet juist. Aldus sprak drs. H. L. Jansen, algemeen secretaris van de S.E.R., gisteren in een inleiding voor studenten van het N.O.I.B. over pres siegroepen en hun werkzaamheid in het sociaal-economisch leven. Drs. Jansen is van mening, dat het be grip pressiegroepen vaak te ruim wordt gehanteerd. Men maakt het be grip tot een caricatuur wanneer men het ministerie van financiën belaagd acht door een pressiegroep bestaande uit alle andere ministeries tezamen, of wanneer men de financiële specialisten uit de Kamers ziet optreden namens een pressiegroep, die bestaat uit alle be lastingbetalers. Ook de politieke partij is als regel geen pressiegroep te noe men aangezien zij geen specifiek be lang nastreeft, doch het algemeen be lang in die zin, dat zij de maatschappij geheel wil doordringen met een bepaal de levensbeschouwelijke visie, waarbij zij openstaat voor alle geledingen van. het kiezersvolk. Er zijn echter wel uitzon deringen waarbij de politieke partij de exponent wil zijn van een pressiegroep onder welke laatste men dan moet ver staan: een maatschappelijke groepering die een specifiek belang nastreeft en groot en hecht genoeg is om in staat en bereid te zijn voor het bereiken van het doel druk uit te oefenen. Die druk moet dan met geoorloofde middelen worden uitgeoefend. Is dat niet het geval, dan is er sprake van een verzetsgroep. Als voorbeelden van politieke partijen die tegelijkertijd pressiegroepen zijn noem de de heer Jansen de vluchtelingenpartij in West-Duitsland, de Poujadisten in Frankrijk en hier te lande de Midden standspartij welke telkenmale opnieuw op de kieslijsten verschijnt. Intussen is Wet wel zo, dat de pres siegroepen po^en zich in de fracties der politieke partijen in te dringen. In andere landen is dat vrij sterk het geval. In ons land gaat het eveneens die kant op. Als voorbeeld noemde de heer Jansen de commissoriale repre sentatie van de landbouw in het par lement. De agrariërs slagen er steeds in met interfractionele standpunten te (Advertentie) Voor de handel: CINZANO n.v., Rotterdam komen, welke soms dwars door de le vensbeschouwelijke visies heenlopen. Hij noemde de landbouw de sterkste pressiegroep in ons land. Wezenlijk voor het optreden van de pressiegroepen achtte de heer Jansen het feit dat zij zich regelmatig laten leiden door prestige-overwegingen. Dit blijkt met name bij het bemannen van de S.E.R.-commissies. Landbouw en middenstand verlangen in die commis sie altijd een of meer zetels, ook wan neer het commissies betreft die hun eigen belangen nauwelijks of niet ra ken. Een andere merkwaardigheid is, dat kleine groeperingen welke op zich niet tot pressie kunnen komen toch dat re sultaat bereiken wanneer zij zich maar laten opnemen in een grotere organisa tie, met name in de overkoepelende or ganen van werkgevers, werknemers, landbouw en middenstand. Deze ont wikkeling wordt wat de S.E.R. betreft nog verscherpt daar de Raad op zuilen gebouwd is. Zo slaagt bijvoorbeeld een betrekkelijk kleine groep als het socia listisch georiënteerde Nederlands Ver bond van Midden stands verenigingen er in een rol te spelen in de SER. De an dere kant van deze medaille is echter dat de grote pressiegroepen er vaak naar streven de kleinere of opkomende pressiegroepen welke zij niet in zich kunnen doen opgaan hei zwijgen op te leggen. Als voorbeeld daarvan noemde de heer Jansen de verenigingen van Hoger Personeel welke steeds voor de moeilijkheid zitten, dat de werknemers vakcentrales weigeren, hun repre sentativiteit te erkennen, waardoor zij niet kunnen toetreden tot organen van de publiekrcohteiike bedrijfsorganisatie e.d. Drs. Jansen noemde dit probleem een van de moeilijkste vraagstukken, aangezien de pressie bij het toetreden van nieuwe groepen tot de S.E.R. een grote rol speelt. Dit probleem acht hij nog lang niet opgelost. Men moet de pressiegroepen niet zien als een politiek of maatschappelijk ge vaar. Deze angst komt voort uit de be smetting welke het woord heeft mee gekregen door de slechte ervaringen welke men er in de Verenigde Staten mee heeft opgedaan en vaak ook uit een verouderd, te weinig maatschappo- lijk georiënteerd, staatsbegrip. De staat moet als gemeenschap de eerste en be langrijkste rol "ervullen, maar niette min is bij een gemeenschap, welke in een pluralistische maatschappij naast andere gemeenschappen, met name de maatschappelijke groeperingen van minder algemeen karakter, bestaat. Dit betekent niet, dat men deze pressiegroepen hun gang moet laten gaan. Het is nodig dat de overheid gesteund door de volksvertegenwoor diging controle uitoefent en daarbij beschikt over de apparatuur welke het mogelijk maakt om corrigerend op te treden. Dat zal een regering, die op een grote politieke meerderheid steunt gemakkelijker vallen dan een meer labiele regering. Het verwijt, dat onze regering gemaakt is toen zij bij de uitvoering van de nieuwe loon politiek aanvankelijk een aarzelende indruk leek te maken, is in die zin overdreven, dat men dan vergeet, dat Op de eerste pagina van het paasnum- mer van de Katholieke Illustratie is een gedeelte van het Zonnelied van Sint Franciscus afgedrukt. Er is haast geen betere tekst te vinden, die de vreugde om de verrijzenis kan uitdrukken. Op de frontpagina is een engelenfiguur ge plaatst, door de benedictijn Frangois Mes geschilderd, die belangrijk genoeg is om dit extra dikke nummer een waardig aanzien te geven. Verderop vinden wij een artikel over Frangois Mes o.s.b., met goede reprodukties van zijn wandschilderingen. Onder de titel „Het Gistende Afrika" wordt in een boeiend artikel van Frans van Dam Witte Pater, de komende man in Tanganyika, Julius Nyerere, voorgesteld. Het is een terzake kun dig verhaal, dat juist in deze dagen ac tueel is. In het .Journaal" kunnen wij bijzonder goede foto's zien over de pro testen, die uit de gehele wereld opklin ken naar aanleiding van de recente gebeurtenissen in Zuid-Afrika. Charlotte van Brussel schreef voor dit nummer een profiel van Ina Boudier- Bakker, die op 15 april a.s. vijfentach tig jaar wordt. Ed van der Eisken vertelt het ver haal over de dodenstraat in Chinatown, de Chinezenwijk van Singapore. De fo to's, door hemzelf gemaakt, geven nog meer dan hij in het verjiaal kan doen een beeld van deze straat, waar dodelijk zieke Chinezen naar toe worden ge bracht om daar tenminste in een enigs zins goede omgeving te sterven. regering in het begin bepaalde groe pen naar de ogen moest zien. Behalve de mogelijkheid van rege ringscontrole op de handelingen van de pressiegroepen is het nodig, dat deze groepen een wijze zelfbeperking aan de dag leggen, waardoor de staat zo min mogelijk hoeft in te grijpen. Het is opvallend, dat naarmate de staat zich meer met de maatschappe lijke groepen gaat bemoeien deze groe pen steeds meer een pressiekarakter krijgen. Men kan dat afmeten aan de pressiegroepen die in de sportwereld uit de grond gerezen zjjn nadat de overheid op dat terrein haar bemoeiingen ging uitbreiden. Een belangrijk middel om een geoorloofd optreden van de pressie groepen in de hand te werken is tenslot te de onderlinge confrontatie van deze machtsgroepen in een daarop ingestel de maatschappijstructuur. Als zodanig mag de S.E.R. als zeer belangrijk be schouwd worden daar de Raad een plat form is waarop de belangengroepen el kaar ontmoeten en eikaars standpunt, benevens het algemeen belang, steeds beter op waarde gaan schatten. (Van onze Limburgse redacteur) ROERMOND, 12 april „Heeft de gemeentesecretaris van de Noordlim burgse gemeente Bergen gedurende de maanden mei en juni van verleden jaar in ruil voor hem toegezegde of reeds ontvangen steekpenningen bepaalde handelingen verricht ten voordele van kopers van gronden of heelt hij in zijn nevenfunctie van makelaar in onroe rende goederen aileen maar geldelijke bedragen ais provisie geaccepteerd ter beloning van bemiddeling bij grond- transacties?" Met deze belangrijke vraag heeft de rechtbank alhier zich gisteren urenlang beziggehouden. De of ficier van justitie mr. J. Houben, ver klaarde het eerste gedeelte van de vraag bewezen te achten. Dc Bergense gemeentesecretaris zou volgens de officier meer dan eens in strijd mot zijn plicht hebben gehandeld door in ruil voor toegezegde of reeds ontvangen steekpenningen zijn invloed op de besluitvorming van het Bergense college van B. en W. zodanig aan te wenden, dat dit college op aanvragen van diverse kopers van gronden of zij op bepaalde percelen bungalows of zo merhuisjes mochten bouwen, in gun stige zin heeft beslist. De officier noem de deze handelwijze niet alleen strijdig met de plicht van verdachte als ge meentesecretaris maar ook een grove schending van de ambtseed, welke ver dachte 23 jaar geleden bij zijn beëdiging in 1937 als gemeentesecretaris heeft af gelegd. Voorts achtte mr. Houben enke le andere ten laste gelegde delicten: het valselijk doer; opmaken van een no tariële acte, alsmede het verstrekken van onware belastingaangiften, wettig en overtuigend bewezen. Op grond van ai deze feiten eiste hij tegen de gemeentesecretaris een ge vangenisstraf van twee jaar met aftrek van het voorarrest alsmede ontzegging uit het recht om het ambt van gemeen tesecretaris te vervullen gedurende de tijd van zeven jaar. Deze maji, aldus de officier werd ge dreven door geldhonger. Als secretaris verdiende hij behoorlijk, namelijk 10.000 per jaar, en aan neveninkom sten had hij nog jaarlijks minstens 12.000. Het bewijs inzake de steekpen ningen baseerde de officier in hoofd zaak op de verklaringen van een twee tal getuigen, t.w. een makelaar in gron den die vroeger met verdachte samen werkte, maar later over provisiedelin- ^en met de gemeentesecretaris ruzie kreeg, alsmede een directeur van een Haagse kredietinstelling, die veel gron den in Bergen heeft aangekocht. Beiden verklaarden dat de Bergense gemeente secretaris een keer voor 4500 en een keer voor 5500 zijn invloed heeft aan gewend om het college van B. en W. te bewegen op een aanvraag van beide ge tuigen of zij op bepaalde percelen zo merhuisjes of bungalows mochten bou wen gunstig te beslissen. Verdachte bestreed de voorstelling van zaken. Volgens hem had hij de kopers erop gewezen, dat hij als se cretaris geen beslissingen kon nemen over het al of niet verlenen van bouw vergunningen, maar dat hij de gelden als provisie beschouwd had. Advertentie *JCies uit: melk, puur, hazelnoot of pinda (20 ct). Deze actie is geldig tot 31-12-60. De verdedigers van verdachte, mr. G. v. Hilten uit Roermond en mr. dr. P. J. Witteman uit Amsterdam, achtten de kwestie steekpenningen absoluut niet bewezen. Uit de verklaringen van ge tuigen er werden er in deze affaire niet minder dan twintig gehoord, onder wie de burgemeester en de beide wet houders van Bergen leidden zij af dat hier sprake was van provisies wel ke verdachte niet ontving als secreta ris maar als makelaar in onroerende goederen. Ook de andere tenlastelegging: het valselijk doen opmaken van een nota riële acte verwierpen zij. Van de ellen lange dagvaarding de verdediging kon zich niet aan de indruk onttrekken, dat de hele affaire èn door het open baar ministerie èn door bepaalde pers organen in Noord-Limburg erg was op geblazen bleef, aldus de verdedigers, van verdachte niets anders over dan de belastingfraude. Tenslotte schetsten de verdedigers de achtergronden waartegen de zaak te gen de gemeentesecretaris speelt. In Bergen, zo zeiden zij, is een strijd gaan de rond een ontgrindingsproject van maar liefst f 250 miljoen. Tal van ont- grindingsmaatschappijen trachten er gronden aan te kopen voor het winnen van grint en zand. Twee grote combina ties van ontgrindingsmaatschappijen strijden nierbij om een monopolieposi tie, t.w. de N.V. Merwedecombinatie en de UB-combinatie. Het gemeente bestuur is in deze strijd verdeeld. De burgemeester, zo zei de verdedi ging, kiest de partij van de UB-combina tie en een van dc wethouders van de N.V. Merwedecombinatie. Als particu liere grondhandelaar probeerde ook de gemeentesecretaris uit de ontgrin- dingsaffaire enige winst te behalen, maar overigens staat hij geheel buiten deze ontgrindingszaak. Dr. Witteman betoogde, dat de secretaris de dupe is geworden van rare manipulaties in de gemeente Bergen. Na het verzoek van do verdediging om de verdachte onmiddellijk in vrij heid te. stellen te hebben afgewezen, be paalde de rechtbank de uitspraak in de ze zaak op 26 april. DEN HAAG, 12 april De verkoop van circa 11 hectare bosgrond door de gemeente Bergen (I.) aan de „Deutsche Bauernsiedlung". geschiedt op verzoek van de Nederlandse regering. Bij de on derhandelingen over het onlangs geslo ten Nederlands-Duitse Verdrag heeft de Nederlandse regering zich bereid ver klaard mee te werken aan ae terugver koop van Duitse grenslanderijen. voorzo ver nog in handen van de staat of van publiekrechtelijke lichamen. De gemeen te Bergen wilde echter ongeveer hon derd ha. voormalige grenslanderijen niet verkopen, maar daarvoor in de plaats werd een boscomplex van 111 ha. voor verkoop beschikbaar gesteld. Na onder zoek door deskundigen werd voor deze grond een prijs van f333.476,58 vastge steld en door Duitsland aanvaard. Een en ander blijkt uit het antwoogd van de ministers Luns en Toxopeus op vragen van het Tweede Kamerlid Tans (P.v.d.A.). De ministers zeggen dat uit deze ver koop geen bijzondere consequenties voor het landschapsschoon voortvloeien. Zij ontkennen, dat in verband met de on derhandelingen aan Duitse belangheb benden zóu zijn toegezegd, dat het ver bod tot ontginning van het landgoed „De Hamert" zou worden ingetrokken. Zo als bekend is „De Hamert" eveneens in de gemeente Bergen gelegen on langs door de „Bauernsiedlung" ge kocht. De verkoop van de 111 ha bos door de gemeente aan de Staat, en door de Staat weer aan de „Bauernsiedlung" was vol gens de ministers te omslachtig. De pro- eed re zou bovendien de totstandkoming van het Nederlands-Duitse verdrag heb ben vertraagd. (Van een verslaggever) en enquête heeft eens uitgewezen, dat mannen onder elkaar de mees te gesprekken voeren over de auto, of ze er een hebben of niet. Natuurlijk vooral de automobilisten, de kenners, de vaklieden. Zij vergelijken, becritiseren, discussiëren over wegligging en kilo- meterprijs, geven hoog op van hun eigen wagen(tje) en zeggen „voor geen geld" een andere te willen hebben, ook al we ten ze in hun hart, dat het niet helemaal waar is. Het is bijna geen luxe meer een auto te bezitten voor privé-gebruik. Sinds de bestedingsbeperking niet meer dreigend op de loer ligt, zien de autofabrieken hun omzetten steeds meer oplopen, in het bijzonder die van de kleinere wagens, zo in de prijsklasse van vijf a zes mille. Meer en meer wint de mening terrein, dat men geen auto koopt, maar kilome ters. Deze overtuiging is voor sommige fabrikanten aanleiding geweest er een „slogan" van te maken, die hen regel recht in de kaart zou spelen. Zij wezen op het risico een auto te kopen met een duur benzine-verbruik. „Met de onder houdskosten betekent dit een te zware druk voor een budget, dat op normale kosten is afgestemd." De tegenstanders van „goedkope" wa gens komen ook met krachtige argumen ten. Hoeveel enthousiaste kopers van een zuinig „karretje" moeten na een paar jaar diep teleurgesteld ervaren, dat de restwaarde van het „koopje" nog nau welijks f1500.— is. Men zal zich in het algemeen dus niet llind staren op de milde prijs van een bepaalde auto, noch op een opvallend zuinig verbruik, maar zich tevens afvragen of het voertuig in tensief zal worden gebruikt, en zo ja, of men er dan een redelijke tijd plezier van kan hebben. Een interessant probleem, waarvan de oplossing dcor nuchtere za kenlieden in enkele woorden uit de doe ken wordt gedaan: Koop een goede auto". n een gesprek met een ervaren auto handelaar is ons gebleken, dat een der voornaamste factoren, waarop een koper zich oriënteert voor de aan schaf van een automobiel, de economie van de wagen is, de goede constructie en dan vooral voor zakenlieden, het „ge drag" in het verkeer. Kan ik snel op de plaats van bestemming komen, is voor velen een beslissende norm, die zij ho ge- stellen dan bijvoorbeeldde on derhoudskosten. Anderen raken zo gewend aan een be paalde auto, dat zij er bij voorkomende eglegenheid altijd weer hun keus op la ten vallen. Zij zijn vertrouwd geraakt mei het merk, waarderen de goede eigen schappen en vergoelijken de minder goede, zien ze soms niet eens. Zij ken nen dc wagen door en door en zijn bij voorbaat huiverig met de „karakter trekken" van een nieuw type kennis te maken. Dan is er de factor „service". Springt het bedrijf, waarop men zijn voorkeur heeft laten vallen, steeds attent bij wan neer er moeilijkheden met de wagen zijn, mankementen, die snel verholpen moeten worden? Is men voorkomend en betrouwbaar? De garagehouder onder schat dit facet niet, hij heeft de beteke nis ervan leren kennen. In het licht van de hoogconjunctuur hebben de fabrikanten van auto's nau welijks moeite gehad hun taktiek te be palen. „Welke auto kan, op nonchalante wijze behandeld, het meest nuttig zijn?" is een uitgangspunt, dat in vrijwel alle gevallen rendement oplevert. Het is een door de praktijk gegroeide opvatting, ge baseerd op de psychologie van de con sument. Advertentie e voorkeur van de consument is een aparte studie waard, maar niet minder de opmerkelijk snelle vlucht van het aantal. Was het vroeger de enkeling, de goed-gesitueerde, die zich de aanschaf van een automobiel kon permitteren, sinds de laatste jaren is er een nieuwe tendenz waarneembaar, die men reeds opmerkt door alleen maar om zich heen te kijken. Het kopers pu bliek bestaat niet uitsluitend meer uit de .bevoorrechten'" met geld genoeg om een grote uitgave te doen, maar steeds talrijker zijn het de „gewone man", de actieve bakker, de loodgieter en de melk boer, die claxonnerend door het leven gaan. Zij hebbend e hausse in de eco nomie aangevoeld, haar eerst nog aarze lend, maar op de duur zelfbewust ,en met beide handen aangegrepen. Daar door is het autoverkeer zo enorm geïn tensiveerd. Door de deelname e aan van de bedrijfswagens, die in het zakelijk bestel een nieuwe,1 eigen rol zijn gaan spelen. Een middenstander, die zich respecteert en voor wie het begrip ver plaatsing enige betekenis heeft, weet op zijn begroting ruimte vrij te maken voor een motorisch voertuig. Natuurlijk, ook het particuliere auto bezit is toegenomen. Maar de autohan del vraagt zich toch af of cp een zeker moment een terugslag verwacht moet worden: Niet doordat' degenen, die dit vervoermiddel nog immer ontberen, toch nooit de financiële mogelijkheden zullen krijgen om een stevige koopprijs te be talen, maar doordat langzamerhand de mening begint te heersen, dat het waar lijk geen plezier meer is om in het week einde, wanneer de particulier met zijn gezin er graag op uittrekt, aan het ra zende verkeer deel te nemen. Men be merkt het op zomerse dagen, wanneer de files zich als trage slangen over de wegen schuiven, men beseft het als automobilist „als slachtoffer" van de stoet. „Wanneer ik een trein neem of desnoods per fiets of scooter mijn doel opzoek, gaat het icker zo snel" is een opinie, die tot menigeen is doorgedron gen en hem of haar belet een bedrag uit te sparen voor de koop van het eens zo begeerde mechanieke wonder: de auto. Queen Anne Scotch Whisky wordt gevoerd op vrijwel alle scheep- en luchtvaartlijnen. Waarom) Omdat men aan boord Schotten ontmoet die weten wat ze willen, die weten wat goed is. Queen Anne Scotch Whisky vindt men ook in Nederland bij diegenen die whisky waarderen en die whisky-waar derende gasten verwachten! Queen Anne Scotch Whisky, zo rijp en mild, zo oud en nobel, zo op en top whisky! n R APF 0 AND BttNPtO IN Scou*»" IMPORTEURS: PAUL SORBf N.V. DEN HAAG LEVERING UITSLUITEND VIA DE HANDEL AMSTERDAM, 13 april Op de vooravond van 13 april, de dag waarop een jaar geleden de vlag aan het Con certgebouw halfstok hing wegens het overlijden van de dirigent van het Con certgebouworkest, Eduard van Bcinum, leidde drs. Brans voor de Nederlandse vereniging Concertgebouwvrienden een herdenkingsbijeenkomst in de kleine zaai. Sublieme herinneringen aan deze grote dirigent liggen gegraveerd in de grammofoonplaat. De betekenis van wat hij was en nog is, kreeg blijvende waar de via de technische reproduktie van opgenomen werken, waaraan de hand van deze kunstenaar mede vormde en boetseerde. Spreker, die een groot vriend en be wonderaar van de dirigent is geweest, weerlegde de mythevorming rond Van Beinum, als zou hij uitsluitend een Bruckner-interpretator geweest zijn Van Beinum was een all-round diri gent. Dit sluit een bijzondere voorlief de voor Bruckner niet uit. Typerend was het daarom, dat de muzikale toe lichting op deze boeiende voordracht begon met het Adagio uit de Negende van Bruckner, waarin de grote visie van Van Beinum herleeft in de lang zaam stromende gang van deze mu ziek, waarin de gaande beweging geen stilstand kent. Hoe beslist en absoluut Van Beinum in zijn tempi was, heeft drs. Brans eens geconstateerd van een opname van de Achtste van Bruckner, gegeven in Amsterdam en Den Haag. De tijdduur van beide klopte nauwkeu rig. In zijn definiëring van Van Beinums dirigeer kwaliteiten betrok spr. een aanhaling van de heer Hanekroot uit een artikei in De Tijd geschreven naar aanleiding van de vijftigste verjaardag van Van Beinum. Hanekroot, die zich in zijn recensies in dit blad altijd een groot bewonderaar van de dirigent toonde, heeft de gehele muzikale op gang van Van Beinum kunnen volgen, vanaf de tijd, dat hij nog werkte onder de enorme slagschaduw van zijn voor ganger Mengelberg tot aan zijn dood. Langzaam naar zeker ontplooide zijn talent zich in het volle licht naar eigen verworven inzichten en grote muzikale begaafdheid. Van Beinum huldigde het principe van het samen musiceren van diri gent en orkest. Nimmer maakte hij zich als dirigent tot het alles- en al- leenbeheersend egocentrisch middel punt. Hij appelleerde op de muzikale waarde van zijn mensen. Niet dwang maar vertrouwen leidt tot prestaties en creativiteit. In deze wijsgerige psychologische kjjk op de mentaliteit van de dirigent en zijn betrekking tot het orkest was Van Beinum zijn tijd ver vooruit. Niet de heerser van het orkest wilde hij zijn, doch slechts de primarius. „Ik leer van het orkest en het orkest leert van mij", placht hij te zeggen. Hij was geen voorstander van de strakke teugel maar gaf spe ling aan de creativiteit van zijn mu sici. Spreker noemde Van Beinum de Mahlerdirigent van de tweede genera tie. Om Mahler te behouden voor de toekomst en nader te brengen tot zijn eigen tijd, heeft Van Beinum de musi cus Mahler los gemaakt van allerlei letterkundige verdichtsels en nevenbe doelingen, door zich op de grootheid van zijn muziek té concentreren en het sensuele te negeren. Een subliem frag ment uit Lieder eines fahrenden Gesel len „Ich hab ein glühend Messer" ge zongen door Nan Merriman omlijnde deze opvatting. Altijd heeft Van Beinum een lans ge broken voor de muziek van tijdgenoten. Grote bewondering klonk hieromtrent op voor de dirigent Uit een jeugdenquê- te. Een fragment Bartók en pianocon cert van Püper illustreerden zijn stre ven. Met voorbeelden lichtte drs. Brans ook de geheel eigen en gedurfde pro grammastructuur van de dirigent toe. De enorme creatieve kracht van Van Beinums dirigeertechniek herleefde weer met alle vertrouwde aspecten in de weergave van de Dialogue de la vent en La Mer van Debussy. Zo sug gestief werkte deze muziek op onze ver beelding, dat het was of wij het Concert gebouworkest voor ons zagen, spelend als voorheen onder het zeer summier, persoonlijk en veelzeggend gebaar van zq'n geliefde dirigent. Met een levendi ge reproduktie van Handels Water- music werd deze vri-endenavond beslo ten. T. Vr. (Advertentie)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4