Parijs verwacht aantreden van Gaan Chinezen opstandelingen met zware wapens trainen? Peking wil niet wijken Ergens Internationaal Gerechtshof stelt Portugal in het gelijk Nederland steunt compromis van Canada en Amerika I 1 «as Na verklaring van Algerijnse rebellen Wyler behoort bij Duitsland PRISMA Witte Donderdag in het Vaticaan Verklaring van Stevenson mm Tsjoe naar Burma, Nepal en Indië Voor Blankenhorn vrijspraak geëist J Leden van Westduitse rechterlijke macht ontslagen RECHT OP DOORTOCHT NAAR ENCLAVES CONFERENTIE OVER ZEERECHT Aanval op buitenlandse politiek van V.S. Paus ontvangt ziek Amerikaans meisje J Afscheiding von Algerije in feite verdeling buitenlandse KRONIEK Stemmen in Bondsdag: Man van de klok... Hi Mercurius Gepensioneerde Poolse mijnwerkers in Limburg helpen vroegere landgenoten -> Succesvolle medicijnenactie Stroom dankbrieven Joods Paasmaal Twee monstransen Amerikaanse vakantiehuisjes op wielen Opoe Veele 106 jaar PARIJS, 13 april Het maandag j.l. w Tunis door de zogenaamde „voorlopi ge regering der Algerijnse republiek" bekendgemaakte besluit om „buiten landse vrijwilligers te aanvaarden zon der onderscheid van oorsprong" heeft te Parijs weliswaar allerminst opschud ding teweeggebracht, maar is toch voor werp van rijkelijk veel en nogal onze kere commentaar. Met de uitdrukking .zonder onderscheid van oorsprong" heeft de „voorlopige regering", volgens "e eensluidende mening, vooral te ver staan willen geven dat nu ook vrijwil- "gers uit de communistische landen Hoewel de Chinese Volksrepubliek al ruim tien jaar bestaat, heeft Washington nooit diplomatieke bedekkingen willen aanknopen met Peking. Noch de Democratische pre sident Truman, noch zijn Republikein se opvolger, Eisenhower, hebben Rood China willen erkennen. De inmenging van de zogenaamde Chinese vrijwilli gers in de Koreaanse oorlog heeft in dertijd tot een bijzonder slechte ver standhouding geleid tussen de Chinese Volksrepubliek en de Verenigde Sta ren. Na het einde van deze oorlog bleef er -en ernstig conflict tussen de beide mogendheden bestaan, naar aan leiding van de kwestie Formosa. Ame- r'ka beschouwt het regime van Tsjang Kai Sjek als de enige wettige Chinese regering, en Washington heeft zich in een verdrag met Taipeh garant ge steld voor de defensie van de Nationa- 'tstisehe staat. Peking blijft echter dnnspraak maken op Formosa, en de Chinese communisten dreigen her haaldelijk met een „hevrijding" van de bevolking van dit eiland. In het Amerikaanse Democratische kamp gaan er- de laatste tijd voortdu rend stemmen op voor een wijziging van het regeringsbeleid ten aanzien yan Peking. Zo lang Eisenhower nog 'n het Witte Kuis zetelt, en Herter aan het hoofd staat van het State De partment, zal er van een verandering van deze politiek geen sprake zijn, rnaar als n november een Democraat de presidentsverkiezing wint. zullen er wellicht van Amerikaanse zijde ernsti ge pogingen gedaan worden om tot een nieuwe verstandhouding met Chi na te komen. De Democratische senator Joseph Clark uit Pennsylvania heeft de zer dagen gepleit voor een er kenning van Peking, omdat men, zijns inziens, geen waterdicht internationaal akkoord over het stopzetten van de kernproeven kon sluiten, als men Rood-China niet in een dergelijke over eenkomst betrok. Van dc 37 controle posten die alleen al in Azië gevestigd zouden moeten worden, zouden er ten slotte niet minder dan 23 op het grond gebied van de Chinese Volksrepubliek moeten komen. Dit argument van senator Clark vindt steun in een verklaring die de Chinese premier, Tsjoe En-lai, deze week heeft afgelegd voor het Nationa le Volkscongres, het: Chinese pseudo- Parlement.. Tsjoe En-lai heeft namelijk gezegd, dat de Chinese commu nisten zich niet gebonden zouden voelen door een internationale overeenkomst die liuiten hen om zou worden ge sloten. M„ar uit die zelfde rede van Qe Chinese regeringsleider bleek ook, dat Peking op een essentieel punt geen Cnncessies wilde doen aan Amerika, als dit land geneigd zou zijn, om onder bepaalde voorwaarden, tot erkenning van China over te gaan. De vooraanstaande Amerikaanse Democraat Stevenson heeft in het lanuan-nummer van het gezaghebben de tijdschrift „Foreign Affairs" ge schreven, dat de Chinese zetel in de V -N. aan Peking zou moeten worden toegewezen, als de Chinese communis ten hun agressie tegen Formosa zou den staken en als zjj het recht op zelf beschikking van de bewoners van dit eiland zouden erkennen. Maar Tsjoe En-lai heeft nu herhaald, dat hjj het streven naar de „bevrijding" van For mosa niet wenst op te geven. Hij ver klaarde zich in principe bereid tot een soort non-agressie verdrag met Ame- r)ka, maar de Amerikanen moesten z>ch dan niet bemoeien met het ge schil tussen Peking en Taipeh, omdat d't een „binnenlandse" Chinese affai re was. In het zojuist verschenen april-num- mer van „Foreign Affairs" heeft ook het Democratische lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den, Chester W. Bowles, zijn visie op £>et Chinese vraagstuk gegeven, ■powles, een voormalig ambassadeur, ls adviseur voor buitenlandse zaken van de kandidaat voor het president schap senator John F. Kennedy uit Massachusetts. Als Kennedy president Wordt, zal Bowles wellicht de leiding knjgen over het State Department, als Stevenson niet voor deze functie wordt aangezocht. Bowles, wiens opvattingen dus van groot belang zijn. waarschuwt teSen het in stand houden van de ••mythe" dat Tsjang Kai Sjek heel Chi- na vertegenwoordigt, en dat hij het vasteland ooit. zou kunnen terug ver everen. Bowles wil, evenals Stevenson, de vorming van een Republiek For- ya°sa, die de plaats zou moeten inne- J?e.n van de Republiek China, zoals jr^-iang Kai Sjek zijn staat op het ogen- ]„.k nog - jemt. Maar na Tsjoe En- jy1 s uitspraken van deze week. vraagt men zich af, hoe Clark, Stevenson en c-owies hun plannen zouden kunnen erwezenlijken. De premier van de y-ninese olksrepubliek volhardt in en ,a§rcssieve politiek tegen Amerika n Amerika's .'.ziatische bondgenoten, waaronder Japan. ïitevenson heeft gisteren nog eens •ymaiend opgemerkt, dat de regering pusenhoVer net doel of communistisch v-nina eenvoudig niet bestaat. Maar ms een Amerikaanse Democratische hl6 ent 'olgend jaar zou willen pro- Povn diplomatieke betrekkingen met eking aan te knopen, zou hij daarbij \.b grote moeilijkheden stuiten. Het is n „2 kwestie-Formosa die een toe- u^dfnag tusser Chinese Volksrepu- w'®k En ie irenigde Staten in de Eni .ak en in deze kwestie wil Tsjoe lai van geen wijken weten. wolkom zijn. Tot dusverre zou de cen trale opstandelingenleiding zich overwe gend hebben gevoegd naar bet inzicht van die van haar leden, die het inscha kelen en zeker het openlijk inschakelen in de nationalistische „vrijheidsstrijd" van communistische elementen een al te riskante onderneming vonden. Er was niettemin al geruime tijd al gemeen sprake van een nationalistisch plan om met diverse middelen en kunst grepen de Algerijnse vrijheidsstrijd te in ternationaliseren. En mag men de in formaties vertrouwen, die de correspon dent te Tunis aan Le Monde zegt te hebben opgedaan, dan zou de „voorlo pige regering" dit plan thans gaan uit voeren. De rebellenregering, zou hier toe hebben besloten, omdat zij sinds ge neraal De Gaulles jongste rondreis in Algerije, alle hoop opeen tweezijdige regeling Frankrijk en de nationalis ten heeft moeten laten varen. De correspondent van Le Monde lijkt waarde te hechten aan een door hem vernomen diplomatieke mening dat de „voorlopige regeling" eind januari, be gin februari Parijs inderdaad voorstel len zou hebben doen toekomen over het zenden van afgezanten voor het opne men van eerste contacten. De „voorlo pige regerjng" zou bereid geweest zijn de Franse regering te helpen bij het oplossen van het Algerijnse conflict. In de mate waarin deze oplossing zich niet (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 13 april Tegen de in het de vorige week in Den Haag door de mi nisters Luns en Von Brcntano gepara feerde Difrts-Nederlandse verdrag gere gelde renstrekking b(j W.vler als ge volg waarvan 23 Duitse burgers in Nederland -uilen blijven wonen, terwijl door de teruggave aan West-Duitsland van de gecorrigeerde gebieden circa 1800 Nederlanders plotseling in de Bondsrepubliek komen te wonen, heeft de sociaal-democratische fractie in de bondsdag protest aangetekend. Ge- eist wordt dat de nieuwe Duits-Neder landse grens bij Wyler opnieuw wordt geregeld voor het verdrag door de hondsdag wordt geratificeerd, hetgeen een voorwaarde is voor zijn rechts kracht. Reeds na protesten van inwoners van Wyler op het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn heeft mi nister Von. Brentano officieel verklaard dat de thans getrokken grens definitief en niet meer voor wijziging vatbaar is. Ook de socialistische fractie in de land dag van Noordrpnland-Westfalen in Düsseldorf heeft zich tegen de grensre geling bü Wyler uitgesproken. BONN. 13 april (Reuter) In ver hand met de beschuldigingen van Oost- duit&e en Tsjechische zijde over het ge drag van circa 1.150 Westduitse rech ters tjjdens het nazi-bewind, zijn tien leden van de rechterlijke macht van de bondsrepubliek ontslagen. De Westduitse minister van justitie, Schaffer, heeft dit meegedeeld in een officieel regeringsbullctin. Schaffer zegt hierin, dat er bovendien vier rechters met verlof zijn gestuurd en een is ge schorst. Schaffer verklaarde voorts dat er in 13 gevallen een vooronderzoek is ingesteld en dat openbare aanklagers nog 71 klachten behandelen. In 19 ge vallen is het onderzoek stopgezet. Iu vele gevallen zij" de besehuldigingen van Onstduitse zijde ongegrond en in vele andere waren de bij de beschuldi gingen gevoegde documenten onvolledig, aldus het bulletin. al te ver van haar eigen doelstellingen zou verwijderen. De redactie van Paris Presse daar entegen is het opgevallen dat de jong ste verklaring van de „voorlopige Al- gcrijse regering" in tegenstelling tot wat algemeen verwacht werd, gener lei zinspeling op deze bereidverklaring tot het zenden van afgezanten heeft bevat. Maar misschien heeft Ferhat Abbas dit punt achter gehouden om over een of twee weken weer een ver klaring af te leggen. Ondertussen houdt men zich te Parijs toch vooral met de vraag bezig of het aantrekken van vrijwilligers „van alle oorsprong" voor het nationaal bevrij dingsfront veel effect zal sorteren. Men verwacht niet bepaald een spoedig mas saal aantreden van internationale vrij- wiliigersbrigades. Het wordt zelfs zeer dc vraag geacht of de centrale opstan- delingenleiding zelf zulk een massaal aantreden verwacht of zelfs wenst. In de bekendmaking van maandag heette het dat „prioriteit gegeven zou wor den aan de technici waarin de revolu tie behoefte heeft". En het opstandelingeninitiatief mag dan misschien vooral als symbolisch bedoeld zijn, het zou toch niemand ver wonderen indien men binnenkort ver nam van instructeurs uit rood-China, die de opstandelingentroepen het hante ren van nieuwe zware wapens bijbren gen. Bijvoorbeeld wanneer het inder daad tot het van Franse militaire zijde voorspelde voorjaarsoffensief der op standelingen aan de Algerijns-Tunesi- sche grens komt en wanneer dan ten minste de Franse legerleiding het stil zwijgen verbreekt, dat zij nu al meer dan een maand over het verloop der krijgsverrichtingen in acht neemt. Een zeer belangwekkende vraag is tenslotte of het aanzoek om vrijwilligers van het bevrijdingsfront gehoor zal vinden bij de regering van de Sovjet-Unie, zo kort na Khroes.jtsjevs officiële Franse „toernee van vriendschap". Het is mij opgevallen, dat het woord ergens steeds meer een plaats gaat inne men in het spraakgebruik van die lieden, die ergens niet precies weten wat zij ergens willen beweren. Piet is ergens tóch een goede kerel. Ik kén Piet niet, maar ik neem het nochtans onge zien aan. Ergens is Piet trouwens ook gewoon Piet en ergens moet hij zelfs Klaas wezen. Ergens klopt er iets niet in die zaak. Dat is waar; zoals het dus waar is dat er ergens wél iets in klopt. Ergens vertrouwt Gerrit het niet helemaal. Gerrit heeft gelijk. Hij zou het trouwens ook hebben als hij het ergens wél helemaal vertrouwde. Er gens is dat schilderij mooi. Precies zo, overigens, als het ergens lelijk is. En als de aarde ergens rond zou zijn, dan zou zij ongetwijfeld óók ergens vier kant wezen. Want, laten wij dit even afspreken; ergens heeft iedereen over al en altijd gelijk. Ergens is namelijk nergens. Tenzij u er op blijft staan dat ner gens ook ergens nergens is; of ergens ergens ergpns. (Advertentie) rWV" V' De man die een horloge heeft waarvan hij op aan kan... een horloge gekocht' bij een vakman - die hem graag en deskundig heeft geadviseerd... gekocht bij zijn eigen horloger. het goede Anker-horloge DEN HAAG, 13 april (ANP) Het Internationale Gerechtshof in Den Haag heeft gistermiddag met elf tegen vier stemmen bepaald dat Portugal in 1954 het recht van doortocht had tussen het Portugese Damao en de enclaves Nagar- Aveli en Dadra, voorzover dat nodig was voor de uitoefening van de Portu gese souvereiniteit over de enclaves en dan uitsluitend voor particuliere perso nen, burgerlijke ambtenaren en goede ren in het algemeen. Bij de uitoefening van dit recht was Portugal gebonden aan de regelingen die door Indië wer den vastgesteld. Met acht tegen zeven stemmen heeft het hof, blijkens de uitspraak, vastge steld dat Portugal in 1954 een dergelijk recht van doortocht niet had voor ge wapende strijdkrachten, gewapende po litie en munitie. Het hof heeft voorts met negen tegen zes stemmen bepaald dat Indië niet in strijd met zijn verplichtingen die voort vloeien uit, Portugals recht op doortocht voor particuliere personen, burgerlijke ambtenaren en goederen in het alge meen, heeft gehandeld. Twee Indische preliminaire excepties bezwaren tegen behandeling van de zaak door het hof werden met der tien tegen twee en met elf tegen vier stemmen afgewezen. Portugal had het Hof in de eerste plaats verzocht vast te stellen dat Por tugal een recht Van doortocht had dat door Indië moest worden gerespecteerd Portugal eiste dit recht slechts voor zich op voorzover dat nodig was voor de uitoefening van zjjn souvereini teit over e enclaves. Volgens Portugal was aan het recht van doortocht geen immuniteit verbonden en bleef uitoefe ning onderworpen aan de regelingen die Indië daarvoor had opgesteld of zou op stellen. Indië had echter niet de bevoegd heid de doortocht, voorzover die nodig was voor de uitoefening van de souve reiniteit, te verhinderen, aldus Portugal. Portugal heeft het Hof voorts ver zocht vast te stellen dat Indië niet ge- GENEVE, 13 april (AFP, Reuter, UPI) Op de internationale confe rentie over het zeerecht te Genève heeft (le Nederlandse vertegenwoor diger, prof. mr. W. Riphagen, ver klaard tijdens (1e stemmingen die vandaag begonnen zijn het Canadees- Amerikaanse voorstel te zullen steu nen. Dat is een compromis-voorstel, (lat de instelling beoogt van een terri toriale zone van zes mijl, met aanslui tend een zone van zes mijl, waarin an dere landen, die daar tot dusver heb ben gevist, nog tien jaar mogen blij ven vissen. Na die tijd zal volgens het Canadees-Amerikaanse voorstel alleen de betrokken kusLtaat het visrecht in de buitenste zone hebben. De Nederlandse vertegenwoordiger ROME, 13 april (K.N.P.) De Paus zal morgen, Witte Donderdag, evenals vorig jaar in de St.-Jan van I.ateranen de Mis bijwonen, die door Kardinaal Tis- seran't wordt gecelebreerd. Na het evan gelie zal de H. Vader de voeten wassen van 13 pas gewijde priesters. In de pro cessie, die daarop volgt, wordt de Paus begeleid door de in witte liturgische ge waden gestoken aanwezige kardinalen. Na de middag vindt in de St.-Pieter de wassing plaats van het altaar der con- fessio, die verricht wordt door de Paus, Kardinaal Tardini, leden van het kapit tel van de St.-Pieter en door priesters uit Rome en van de verschillende in ternationale colleges. Om beurten be sprenkelen zij het altaar met een in wij water en balsem gedrenkte wijwater kwast. Deze plechtigheid stamt uit de eerste eeuwen van de christenheid en wordt alleen in de St.-Pieter gehouden. heeit aangekondigd dit voorstel te zul len steunen, hoewel het op zichzelf niet „in overeenstemming is met onze na tionale belangen".. Evenmin is het in overeenstemming met onze opvattin gen aangaande de beste oplossing uit het oogpunt van billijkheid en de be langen van de wereldgemeenschap als geheel. Elke oplossing van het visserij probleem moet de. speciale omstandig heden van elk individueel geval in aan- merkin0 nemen, in het licht van de be hoeften van zowel de kuststaat als de andere landen, die in de omgeving van deze staat vissen. De Canadees-Ameri kaanse resolutie voldoet niet aan deze vereisten, daar zij een algemene regel neerlegt, zonder vermelding van bijzon dere situaties en een algemene voor rang verleent -mn de belangen van de kuststaat", aldus de Nederlandse ver tegenwoordiger. „Wanneer wij niettemin voor dit voorstel stemmen, doen wij dit in de eerste plaats, omdat wij willen bij dragen tot een oplossing, die een meerderheid van tweederde op deze conferentie kan verkrijgen. De Ne derlandse regering hecht groot be lang aan het welslagen dor conferen tie. Daarom is zij bereid een com promis ue aanvaarden. In de hoop dat ook anderen dit zullen doen. Wij hopen, dat het Canadees-Ameri kaanse voorste] zal worden aanvaard, omdat wij geen andere manier zien om een nieuwe mislukking ten aanzien van de breedte der territoriale zee te voor komen. Wij vertrouwen erop, dat na de vaststelling van een algemene regel voor de territoriale zee en de aangren zende visserijzone, de belanghebbende regeringen zowel van de kuststaten als de andere landen een weg zullen vinden om onderling hun visserijbe trekkingen te regelen in overeenstem ming met de vereisten van de bijzon dere situatie. Met deze twee overwe gingen voer ogen geelt, mijn delegatie haar stem aan het Canadees-Ameri kaanse voorstel", aldus prof. Ripha gen. handcld heeft in overeenstemming met de verplichtingen ten aanzien van het recht van doortocht. Het Hof heeft op dit punt m zijn overwegingen gezegd dat Portugal noch Indië heeft verzocht vast te stellen of Indië's houding jegens de genen die in 1954 de omverwerping van het Portugese gezag in Nagar-Aveli en Dadra hebben bewerkstelligd al of niet een inbreuk is yeweest op de verplich ting tot het nemen van passende maat regelen, die moeten voorkomen dat on dermijnende elementen doordringen in het gebied van een andere staat. Eén van de twee vertegenwoordi gers van Portugal in het. geding, prof. Telles heeft na afloop gezegd dat de uitspraak uitermate belangrijk is voor het volkenrecht. Het is een grote over. winning voor Portugal dat het Hof zich bevoegd heeft verklaard door de preliminaire excepties van Indië te verwerpen. Verder is het ook een grote overwinning voor de Portugezen dat het Hof niet alleen de Portuyese soe vereiniteit over de enclaves 'heeft er kend maar ook het recht van toegang tot die enclaves, aldus prof. Telles, die tevens als pleiter is opgetreden. Portu gal is zeer voldaan, zo voegde hjj er aan toe. Een zeer tali'ük publiek, onder wie vertegenwoordigers van het corps diplo matique was gistermiddag, toen het Hof uitspraak deed, aanwezig. CHARLOTTESVILLE, 13 april (Reuter) Adlai Stevenson, de twee keer versla gen democratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, heeft in Charlottesville in Virginia verklaard, dat aan (1e uitdaging van de twintigste eeuw niet het hoofd kan worden geboden door „betere reinigingsmiddelen, meer tandpasta, door particuliere welstand en openbare veiligheid". In een rede in de universiteit van Virginia zei hij, dat de Amerikaanse buitenlandse politiek Wordt beheerst door „een steriel anti- communisme en door dom te denken wat men graag wil". De leiders van de V. S. hebben de omvang van de crisis onderschat, die veroorzaakt is door de opmars van het wereldcommunisme, vooral in China, „een land waarbij onze leiders doen als- 1 of het niet bestaat", aldus Stevenson. Grote beslissingen zijn uitgesteld. „Wij bieden minder steun om anderen te hel- pen dan wel om onszelf te beschermen. 1 Ons werd aan de ene kant verzekerd, dat Amerika nooit sterker of welvaren der was of meer gerespecteerd werd in de wereldanderzijds werden wij gewaarschuwd dat, !n weerwil van een bruto nationale produktie van 500 mil-1 jard dollars, het bankroet op de loer ligt ais wij iets van onze particuliere genotzucht aanwenden voor de dringen de taak van het hoofd te bieden aan de uitdaging van on totalitaire maat schappij. Deze maatschappij groeit steeds sneller dan de onze en haar lei ders zijn -astbesloten de hele wereld te hervormen naar hun eigen inzicht. Dit jaar zullen wij een keuze maken 1 tussen twee benaderingen. Wij zuilen moeten beslissen of wij moeten voort gaan particuliere consumptie op de voorgrond te stellen of dat wij de mees te voorrang moeten geven aan onze al gemene noden". VATICAANSTAD, 13 april (KNP) De paus heeft een achtjarig Ameri kaans meisje, Catherine Hudson, dat aan leukemie lijdt, in audiëntie ontvan gen. Het meisje is alleen om de H. Va der te zien samen met haar moeder van Oklahoma naar Rome gereisd. On derweg is zij bijna aan de vermoeienis sen bezweken. Paus Joannes ontving het meisje in de kleine troonzaal, waar zij tevoren door haar moeder in een in validewagentje binnen gereden was. De paus liet haar zijn borstkruis kussen en legde haar de verschillende afbeeldin gen uit die op het kruis gegraveerd staan. Begaan met het lot van hun vroe gere landgenoten, besloten twee gepensioneerde Poolse mijnwer kers. de heren A. Perczak en M. Sa- dowski uit Hoensbroek, enkele jaren geleden om een hulpactie op touw te zetten. Zij dachten toen aan levens middelen en kledingstukken, goede ren, welke door hun vroegere landge noten in dank werden aanvaard, maar beslist niet het hardst nodig_ waren). Tijdens een kort verblijf in Polen kwam de heer Perczak tot de ontdek king. dat de bevolking aldaar het meest behoefte heeft aan medicijnen, die in zijn vaderland óf niet verkrijgbaar óf onbetaalbaar zijn. Deze situatie bracht hem op het idee om de hulp voortaan uitsluitend te richten op de zieken in Polen. In overleg met de mctropolitaanse curie van de charitatieve zielzorg in Poznan begon een jaar geleden de me dicijnen-actie. Om eventuele oneerlijke praktijken te voorkomen, worden alleen die ver zoeken om medicijnen ingewilligd, die vergezeld zijn van een officieel dok tersrecept, alsmede van een verkla ring van de parochiegeestelijkheid. Met financiële steun van zeer vele Nederlanders en van in ons land verblijvende Polen, charitatieve in stellingen en pharmaceutische bedrij ven, is het comité hulpverlening aan zieken in Polen erin geslaagd om reeds meer dan 350 aanvragen in te willigen. Wekelijks worden door het Hoensbroekse postkantoor tientallen pakjes medicijnen verzonden naar ernstige zieken in Polen; zendingen, welke in prijs variëren van vijf tot twee honderd gulden.. Het comité kreeg al acht mille bij el kaar. Het aantal giften wordt steeds groter, maar ook het aantal dringende verzoeken om hulp van zieke Polen. Wil het comité zijn zegenrijk werk, waarvan tal van dankbrieven getui gen, kunnen voortzetten, dan moeten de giften, op gironummer 521658 ten name van W. Drozniak, mgr. Nolens- straat 66. Hoensbroek met vermelding „Medicijnen voor zieke Polen", blij ven toestromen. Voor de initiatiefne mers vormt elke gift een nieuwe sti mulans om hun zieke landgenoten niet in de steek te laten. Acht onberispelijk geklede, zich zelfverzekerd bewegende Ameri kanen zijn na een half wereld reisje in Amsterdam beland, waar zij gisteren voor leden van de Nederland se Vereniging van Commerciële, Di recteuren hun wijsheid over het ver kopen edelmoedig sleten. Voordien heb ben wjj hen mogen uithoren. Met hun voornamen Elmer, Jack, Miles, Rafa- ël, Eugene, Guy, Oscar en één met „dr", vermeld op sierlijke naambord jes, lieten zij zich nog beleefd voorstel len. Bij het noemen van hun naam grijnsden zij en e'en enkeling stak zijn arm omhoog als een bokser die de ring betreedt. Maar dat zij keien' van za kenlieden waren, daarover liet hun „captain" Elmer Krueger geen twij fel bestaan. Zij waren leden van een grote Amerikaanse vereniging van ver koopdirecteuren en vormden een team dat, reizend op eigen kosten, in het buitenland verkoopproblemen en af- zettechnieken ter sprake brengt. Terwijl de enige Portoricaan, Ra- faël Corea onder hen zich gedurig koel te toewuifde, reeg de captain, Élmer Krueger, een serie slogans aaneen om de bedoelingen van het team duidelijk te maken. Zij reisden zonder order boek door de wereld, maar deden ge noeg ideeën op om er straks thuis eni ge ten nutte te maken. Maar voor het overige waren zij de boodschappers, de missionarissen van, laat ons zeg gen, de handelsgod Mercurius; wilden zij eenieder van klanten en wanten la ten weten. Want beter verkopen, bete kent beter leven, zeggen zij, en beter leven betekent beter verkopen. Zo belangstellend als hun gehoor In Johannesburg was, zo ongeïnteresseerd was het in Kenya, waar men nog nau welijks aan enige handelsorganisatie toe was. Tel Aviv was gewoon aggres- sief in zijn leergierigheid en zo toon den zich ook de Atheense zakenlieden. In Belgrado en Warschau en Praag wa ren deze „apostelen van het kapita lisme" ook geweest. Ze bekenden weinig te weten van het effect van hun bijeenkomsten, maar en kelen, die enige jaren eerder op een zelfde missie in Belgrado waren ge weest, hadden kunnen zien hoe na hun eerste gesprek tientallen supermark ten en winkels in buitenwijken waren verschenen, zoals zij de Joegoslavische zakenlieden geadviseerd hadden. Wat ze Nederland konden vertellen? Och dat ligt aan iedere zakenman zelf, iii!ii!iiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiMiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiitiHiimiitf het ware de ellende van de slavernij want in haar geheel is de Nederland se zakenwereld lang niet op haar ach terhoofd gevallen. Maar geen zaken man is volleerd, dat ontdekten o.a. de Ford-fabrieken die na een voorbeeldig marktonderzoek en een voorbeeldige reclamecampagne hun type merk Ed- sel op de markt brachten. „Deze Edsel deed hen eefi verlies van 215 miljoen dollar lijden," vertel de mr. Miles Burgess, „zij verschenen er twee jaar te laat mee, twee jaar na hun marktonderzoek." n Huize De Graal te Amsterdam hebben ruim negentig personen, voor het merendeel katholieken, het Joodse Paasmaal uit de tijd van Jezus gevierd. De genodigden waren cursisten, die drie jaar onder leiding van pater J. v. Kilsdonk SJ in de bij bel hebben gestudeerd, aangevuld met een groep derde- en vierdejaars studenten, die er pas mee zijn begon nen. De maaltijd was, aan de hand van rabbijnse documenten uit het begin van de tweede eeuw, zo nauwkeurig mogelijk gereconstrueerd en vormde een weerspiegeling van de praktijk, die Jezus vermoedelijk heeft gevolgd. Volgens de initiatiefnemer, pater J. v. Kilsdonk SJ., is het Paas maal enorm ingeslagen, vooral bij de volwassenen. De jongeren zijn wat on gevoeliger, omdat zij de taai der sym bolen iets minder verstaan. Het ge heel was een novum voor de hoofd stad, waarschijnlijk zelfs voor heel Nederland. De viering had ten doel om het Rader, waarin Jezus de H. Eucharistie instelde, beter te ervaren en was tegelijkertijd een getuigenis van de gemeenschap met het huidige Is raël. In de zaal, waarin het Paasmaal werd gegeven, stond een hoofdtafel opgesteld met daarbij aansluitend wat kleinere tafels. Aan de hoofdtafel za ten o.a. pater J. v. Kilsdonk SJ als huisvader en mevrouw W. Asser- Thorbecke, die de rol van de moeder van het gezin vervulde. Alle aanwe zigen hadden voor zich staan; een schaaltje met zout water en een bord gevuld met matzes, mierikswortel, ha- roses, een bosje waterkers of andere groene kruiden. Het feestmaal begon met het aansteken van de kaarsen door mevr. Asser-Thorbecke, waarna zij een kort gebed uitsprak, dat door allen staande werd beluisterd. Pater v. Kilsdonk, die de overige dialoge- rende gebeden verzorgde, vulde ver volgens uit een enorme glazen kom gevuld met wijn enkele kruiken, waar uit voor de overige gasten werden inge schonken. Driemaal werd er wijn ge dronken. Allereerst bij het begin, toen het feest werd gezegend, vervolgens in het gedeelte, waarin de geschiede nis van de bevrijding van Egypte werd herdacht, en tenslotte bij het bidden van het laatste gedeelte uit de lofpsalm Hallel. Deze psalm werd door Jezus en de apostelen aan het Laatste Avondmaal gezongen. Een ontroerend hoogtepunt was het mo ment, waarop ieder de bittere krui den gedoopt in een scherpe saus, nut tigde en zo met tranen in zijn ogen niemand ontkwam hieraan als in Egypte proefde. Het Paaslam zelf was een eenjarig dier met ongebroken beenderen. Het was vakkundig gebraden en de avond- maalgangers lieten het zich, met een merkwaardige mengeling van wee moed en vrolijkheid, die zo typerend is voor het Joodse Paasmaal uitste kend smaken. De maaltijd werd be sloten met het voorlezen van enkele stukken uit de afscheidsrede van Jo hannes. ■mm» •-->. 1 's Lands kroniek van 2 april kwam bovenstaande foto voor van een „Zonnebloem"-monstrans, ont worpen door de Groningse architect Herman van Wissum en vervaardigd door edelsmeden van de gebroeders Rosmalen te Utrecht. Zij is 75 cm IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIII r onderdag zwermen zij van Rotterdam uit, de caravans van Wally Byam, die enkele dagen geleden uit het Zweedse m.s. Wasaborg" aan de Waal- haven zijn gelost. Deze caravans met bijbehorende auto's verschaffen vele Amerikaanse toeristen transport en onderdak gedurende een vakantie van een half jaar in Europa. Met een uit Nijmegen afkomstige reisleider, in dienst van Byam, gaan de toeristen langs de kampeerplaatsen door de verschilUmde landen. Deze campings bieden de Amerikanen de beste kansen om met Europeanen in ongedwongen contact te komen, aldus de opvatting. hoog, vervaardigd van verguld zilver, opgelegd met emaille, waarin kristal len zijn vervat. Men wijst ons nu op een opmerke lijke gelijkenis van deze monstrans met een uit 1957 van Joseph Neu- mayer, gereproduceerd in „Kirchen- gerat, Jahrbuch für christliche kunst 1957-58". Deze „vleugelmonstrans" van verguld zilver en met bergkristallen bezet is 65 cm hoog. Opoe Veele uit Axel vierde dins dag haar 106e verjaardag. Z\j en haar dochter, de 76-jarige mevr. Hoogersteder, bij wie opoe Vee- Ie al 56 jaren in huis is, hadden de voorkeur gegeven aan een huiselijke viering. Toch hebben velen in de loop van de dag een grote belangstelling voor de bejaarde dame, de oudste in woner van Zeeland, betoond. Namens de Axelse bejaarden werd een grote taart aangeboden. Nog altijd is opoe Veele goed gezond. Weliswaar gaat het lezen niet al te best, maar ze kijkt nog wel regelmatig naar de televisie. Op vallend is haar heldere geest. Zo weet zij zich nog verrassend veel uit haar jeugd te herinneren, o.m. de komst van de eerste trein naar Zeeland. PEKING, 13 april (Reuter) De premier van communistisch China, Tsjoe En-lai is vandaag, vergezeld door de minister van buitenlandse za ken, maarschalk Tsjen-ji, en een der tigtal andere functionarissen, per vlieg tuig uit Peking naar Burma vertrok ken. Het communistisch-Chinese gezel schap, dat op het vliegveld van Pe king door leiders der Chinese commu nistische partij uitgeleide werd gedaan, zal in een reis van twee-en-een-halve week Burma, Nepal en Indië bezoeken. ALGIERS, 13 april (Renter) De Franse premier, Michel Debré, heeft gisteren op de tweede dag van eeP drie daags bezoek aan Algerije via de radio verklaard dat afscheiding van Frank rijk in werkelijkheid de verdeling van Algerije zou betekenen. Indien de Alge rijnen voor afscheiding zouden stem men, zou Frankrijk de Algerijnen die Frans willen blijven, niet kunnen bero ven van „de mogelijkheid on> als Frans volk, als Franse burgers in Al gerije te leven". KARLSRUHE, 13 april (Reuter) Dp openbare aanklager in Karlsruhev heeft vrijspraak geëist voor dr. Herbert Blankenhorn, de Westduitse ambassa deur in Parijs, die vorig jaar op een beschuldiging van laster is veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf. Hèt bof in Karlsruhe is gisteren be gonnen met de behandeling van het beroep dat dr. Blankenhorn tegen dit vonnis heeft aangetekend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 7