WÊÊËÊHÊÊ 1 v mm i p - mm T"-M ideale ILFORDi- ...als er voldoende budget komt! Veluwemeer de is voor ongeschikt watersport Noodkist Sint restauratie naar Servaas ter Utrecht sim Internationaal vggeldoradoin Zwarte Meer Kamer in hospitawoning voor student te prefereren Edelsmid Brom wil terugkeer van oorspronkelijke luister N'. I Twee boerderijen afgebrand Zwarte kardinaal niet naar ons land ILF0RD IIF0RD £/>crrtt en natuurlijk in elke camera Bij woningcomplexen beheer ervan in studentenhanden VAT 69 ^og witter» stralend wit wast.. 's werelds beste film Krimpen van pijn WOENSDAG 13 APRIL 1960 mjmm ■m PAGINA 9 De kleinbeeld camera voor kleur en zwart-wit, waar alles mee kan. Een uitgebalanceerd „alles in een" sneltransport, maakt de Sportsman tot een camera, waar mee razend snel serie-opnamen gemaakt kunnen worden. De ge coate 2,8 lens geeft haarscherpe negatieven tot in de uiterste hoeken. De sublieme 6x6 camera voor jonge mensen, die zonder pro blemen, direkt goede foto's wil len maken. Handig plat model, gemakkelijk mee te nemen in een keurig paraattasje. Deze vol waardige, geheel metalen came ra schat U tientallen guldens duurder dan zij maar kost. De sluiter in het camerafront voor komt bew.ogen onscherpe foto's. Meisjes-zomerkampen er is geen incognito FINEST SCOTCH WHISKY i I .A:AA BH v"'.-:'.*' -Aé LEEUWARDEN, 13 april Binnen de tijd van een kwartier is gistermid dag in Haulerwijk de kapitale boerderij van de veehouder A. Prins door brand volkomen verwoest. Hierbij kwamen een stamboekstier, drie kalveren en twee geiten in de vlammen om. Van de werktuigen kon alleen een tractor worden geborgen. Ook alle huisraad ging verloren .De schade, die op onge veer anderhalve ton wordt geschat, wordt slechts gedeeltelijk door verzeke ring gedekt. De oorzaak is nog onbekend. De Haulerwljkse brandweer, die vlug ter plaatse was, voerde een hopeloze strijd tegen de vlammenzee die in en kele minuten daarbij geholpen door de felle wind het rieten dak in lichter laaie zette. Toegeschoten buren wisten samen met de veehouder in een verstik kende rook nog een twintigtal melk koeien los te snijden; de andere dieren konden ze niet meer redden. DOETINCHEM, Gisteravond brak in Wehl brand uit in de kapitale boerderij van de heer B. Kaal. De brand ontstond in het achterhuis en aangewakkerd door de felle wind grepen de vlammen snel om zich heen, zodat de spoedig ter plaat se zijnde plaatselijke brandweer weinig kon uitrichten. De brandweer uit Doe- tinchem kwam assisteren maar ook zij kon niet verhinderen, dat de gehele boerderij tot de grond toe afbrandde. Het vee werd, zij het met veel moeite, gered. ROME, 13 april Het voorgenomen bezoek van kardinaal Rugambwa aan Nederland kan niet doorgaan. Het was de bedoeling van de zwarte kardinaal Basen te vieren in Münster en van daaruit naar Nederland en Engeland te gaan. Kardinaal Rugambwa heeft van zijn reis door West-Europa moeten afzien in verband met zijn opname in een ziekenhuis in Rome wegens een ma laria-aanval en oververmoeidheid. (Advertentie) Het Veluwe-meer (foto KLM-Aerocarto) ZUIDERZEEWERKEN "biËDËnT GROTE KANSEN VOOR RECREATIE ijna wekelijks worden in Nederland alarmkreten geslaakt over aantastingen van natuur- en recreatieterreinen en men zou haast vergeten dat er ook compensaties zijn, zowel kleine als grote. Een sprekend voorbeeld levert de expansie van Den Bosch, waar men voor iedere nieuwe uitbreiding een stuk polder '°et opspuiten. Het zand dat daarvoor nodig is, wordt in de naaste omgeving uit e bodem gezogen en het resultaat is, dat bij elk nieuw complex een fraaie plas somt liggen, die meteen dienstbaar wordt gemaakt aan de recreatie saldo hfer Ze! VnT„yederlan% ?ebeurt iets dergelijks in het groot; alleen is het bi:r<ewonnïn Z l omdat er geen polderland verloren gaat, maar juist wordt bodem is het biiTTTTr V ffL Vjjn de vroe3ere Zuiderzeebodem. Om die cpnezèt v,n% Zuiderzeewerken begonnen, maar toen de plannen werden Intussen heett dl herZZfjZ de agr, arlJ£he waarde die doorslaggevend was. p„ vna liiZfijVZlBardering van landbouw- en recreatiegrond plaats gehad zeewerken bekÏÏkt denkt na®r ?°ren gekomen. Als men nu de Zuider- nn'r. ?an rmmte voor overloopsteden van het Gooi en hZZ'vbllt Jn aT fTj 7Ylt"Ur~ en recreatiegebieden, aan snelverbindinaen u.,sen West- en Noord-Nederland, aan zoetwater-reservoirs en ja, tenslotte ook hor aan landbouwgrond. J ii or de landschappelijke en recrea- van de leidende figuren was. Hij bepleit- ve ^aspecten was m de eerste jaren te o.a. vermijding van liniaalwerk bij de tracering van wegen en waterlopen, een ruim wegprofiel met variabele be plantingen en de aanleg van 5-10 pet. bos, in de .vorm van NW-ZO gerichte stroken, die de recreatiezoekenden „ein deloos dwalen" konden bieden, terwijl Yan de drooglegging nauwelijks aan dacht. De natuurbescherming vond voor Jjaar wensen geen gehoor, niet omdat e directie niet wilde, maar omdat er oor deze „franje" geen geld was. De contactcommissie van Natuur- en Land- «apsbescherming versaagde echter niet v richtte in de oorlog een „werkgroep ïW-T et landschap van de Zuiderzee polders" op, waarin J. W. Dudok een (Advertentie) ve kanten van de randmeren. Vooral het IJ-meer tegenover Amsterdam en de meren bij het Gooi openen ruime mo gelijkheden, zowel voor de watersport als voor de oeverrecreatie. Daarom is de Zuiderzee-werkgroep die een tijd lang geslapen heeft omdat alles naar wens ging weer tot leven gekomen en wordt thans gewerkt aan een rap port, dat tegen de herfst op tafel moet komen. Intussen is ook een ministeriële „commissie recreatief gebruik randme ren IJsselmeerpoiders" ingesteld, die al lereerst zal bekijken, hoe de bestaande situatie van het Veluwemeer kan wor den uitgebuit. Tot dusver is van de randmeren nog te weinig gemaakt. Aanvankelijk had men alleen oog voor hun primaire hy drologische functie en bij de Noord-Oost- Polder is zelfs daar niet aan gedacht althans men dacht er buiten te kunnen en liet het oorspronkelijk geprojecteer de meer vervallen. Het gevolg was dat men later verdroging kreeg in het 'ach terland. Bij het Zwarte Meer en het Ketelmeer dat in het Veluwemeer niet meer ge daan is voor de watersport: tot dus ver was er nu eenmaal geen recrea- tiepot, zodat men wel met „werk uit werk" moest volstaan. De contact commissie hoopt echter, dat er in de toekomst alsnog het nodige tot stand zal komen. In verband hiermee ziet men met bezorgdheid aan, dat er nog altijd zandconcessies worden uitgege ven, waardoor diepe gaten kunnen ont staan op plaatsen waar men straks rhissthien eilanden zou wensen. Uit recreatieoogpunt zou het beter zijn, het zand niet op één punt weg te zui gen, maar over een groot oppervlak een kleine laag weg te halen. Dat kost geld, maar mag de recreatie dan niets kosten? Bij de meren die straks aan de* orde komen die bij Amsterdam en het Gooi zal in geen geval mogen wor den volstaan met „werk uit werk", be toogt ir. J. Loeff, in Natuur en Land schap. Doelbewust zal men hier de voorzieningen moeten maken die nodig zijn, waarbij de uitvoerende dienst zal ze door hun geringe breedte toch wei- is aan de recreatie nog niet gedacht nig (landbouw-) grond zouden vragen. Deze bospartijen zouden voorts de ein deloosheid van de polder breken en het klimaat verbeteren, door voor windbre- king te zorgen. Deze in 1943 geformu leerde wensen heeft de heer Dudok on langs in „Natuur en Landschap" her haald. Ze zijn nl. nog altijd actueel, aldus de schrijver. Dat wil overigens niet zeggen, dat de ideeën van de hand gewezen zijn: wat by de aanleg van de Noord-Oost-Polder nog vrome wensen bleven, is in Ooste lijk Flevoland grotendeels gereali seerd. Staatsbosbeheer en de adviseurs van de Zuiderzeewerken zijn hier b.v. inderdaad uitgegaan van een indeling van de polder in compartimenten. De toenmalige directeur-generaal van Rijkswaterstaat, dr. Wentholt, zette de contact-commissie en de directie van de Zuiderzee-werken samen aan de ver gadertafel en het resultaat was, dat kort na de oorlog een rapport verscheen over het landschap van de nieuwe polders, van de hand van de commissie en uitge geven doorde Zuiderzeewerken. Een van de eerste doeleinden, die de natuurbescherming zich stelde, was de aanstelling van een stedebouwkundige bij Zuiderzeewerken. Tot dan toe werkte de dienst alleen met adviseurs, maar er moest toch eigenlijk een vaste man ko men, die van het begin af mede-ontwer per was. Het denkbeeld kreeg de volle dige instemming van de directie en de vaste man kwam er...... in de persoon van mej. ir. E. van den Ban, die on langs is opgevolgd door de jonge plano loog ir. L. Wijers. Bij de landschappe lijke opzet van Oostelijk Flevoland kwam mej. v.d. Ban tot dezelfde ideeën als de contactcommissie. Een tweede stap was de instelling door de Zuiderzeewerken van een eigen adviescommissie voor de vormgeving zowel landschappelijk als stedebouwkun. dig waarin ook de contactcommissie iemand mocht aanwijzen. Dat werd prof. C. van Eesteren, adviseur van O.W. in Amsterdam en o.a. ontwerper van Slotermeer, die ook al in de werkgroep zat. Via deze commissie kan de contact commissie de landschaps- en recreatie- belangen veel beter behartigen dan vroeger: ze kan al meepraten in het eerste stadium, als er o.m maar iets te noemen nog geen prestigekwesties bestaan. Het hele plan Oostelijk-Flevo- land is trouwens destijds nog eens voor gelegd aan de contactcommissie. Men was het er wel mee eens, alleen de be bossing vond men wat mager. Op het ogenblik wordt echter de grootste nadruk gt.t-gd op de recreatie- De landschappelijke verzorging schraal, de oevers zijn ontoegankelijk en het Zwarte Meer is voor de water sport veel te ondiep. Toch is men met ditf laatste meer achteraf bijzonder ge lukkig: het heeft zich ontwikkeld tot een kostelijk vogelreservaat, dat internatio nale befaamdheid geniet. Ook vroeger was dit gebied al een dorado voor vo gels, dankzij de uitgestrekte oeverlanden yan.P^en en rietvelden; maar sinds de indijking een einde heeft gemaakt aan de onregelmatige waterstanden, waar door veel broedsels verloren gingen, is het nog vele malen belangrijker gewor den. Het is b.v. de belangrijkste West- europese broedplaats van de zeldzame baardmezen; verder herbergt het vele tientallen purperreigers en futen, tal van bruine kiekendieven, roerdompen en wa- terrallen en zelfs het klein en het kleinst waterhoen en het porceleinhoentje. In de winter pleisteren er tienduizenden kleine zwanen en (duik-)eenden uit het hoge noorden; hun aantal is enkele ja ren terug zelfs op een half miljoen ge schal. De laatste tijd lag het veel lager omdat het droogvallend Oostelijk-FIevol land tijdelijk een nog grotere trekpleis ter was. Een officieel reservaat is het Zwarte Meer nog niet: het resorteert onder diverse instanties en gemeenten die elkaar treffen in de Zwarte-Meercom- missie. Maar er wordt toch nagenoeg niet meer gejaagd en O. K. en W geeft geld voor de bewaking, die wordt uitge voerd door Staatsbosbeheer. Bij de con sulent van deze dienst, postbus 5 in Kam. pen, kan men rondleidingen en rond vaarten aanvragen. Ook net Veluwemeer is belangrijk voor waterwild, vooral in de winter Dat hoeft, echter voor de zomerse va kantie geen belemmering te zijn. Er is bij dit meer bewust gestreefd naar een aantrekkelijke aankleding en er zijn zelfs buitendijkse stranden opge spoten, zij het dan volgens het sys teem „werk met werk": waar voor de vaargeul zand verzet moest worden is dat benut voor eilanden en voorland! De weg over de polderdijk biedt prach- tige uitzichten en de fietspaden over bet buitendijkse land zijn bijzonder aantrekkelijk. Landschappelijk is het Veluwemeer wel geslaagd, rriaar voor de watersport is het een teleurstellen" geworden: het is buiten de vaargeul grotendeels Onbevaarbaar en men kan er bijna nergens aan land komen. Bo vendien wordt de grote oppervlakte onvoldoende gebroken door eilanden, zodat er voor kleine schepen te weini" beschutting is. Men kan er de Zuider zeewerken geen verwijt van maken, moeten kunnen putten uit de beschik bare recreatiepost van O. K. en W. Voor de bepaling van het bedrag zal men een landschaps- en recreatiepian nodig heb ben dat een onderdeel moet zijn van het totale inpolderingsplan. Eerst dan zul len de recreatie en de natuur- en land schapsbescherming gelijkwaardige deel genoten zjjn met de landbouw, het ver keer en de volkshuisvesting. En laten we er ons van bewust zijn, dat de voor onze doeleinden vereiste bedragen klein zijn in vergelijking met de totale kos ten van de inpoldering, aldus ir. Loeff. Verheugend is intussen, dat bij de planning van de inpoldering zélf de re creatie al heeft meegewogen: zo is het randmeer ten noorden van Edam, dat tijdelijk van de kaart is geweest om dat het voor de waterhuishouding niet nodig was, weer in het plan opgenomen ten behoeve van de recreatie (en de binnenscheepvaart). Een ander voor beeld is de dijk van de Markerwaard, die is omgelegd om het slechte, maar aardig geaccidenteerde Enkhuizcn-zand binnen de polder te krijgen. Binnen de polder Oostelijk-Flevoland is voorts een gebied van enkele hon derden hectaren goede grond tot bos bestemd, speciaal met het oog op de recreatieve behoefte van Lelystad, dat bereikbaar wordt voor alle scheep vaart en dus vermoedelijk een grote (industriële) ontwikkeling krijgt. Men rekent nu al op 100.000 inwoners. Toch kan men zich afvragen, of men aan dat bos wel genoeg zal hebben. Lely stad wordt niet het enige centrum van betekenis; het Gooi zit al om de nieuwe polder Zuidelijk Flevoland te springen om er satellietsteden te kunnen stich ten en Amsterdam ziet „overloop"-kan- sen in de'Markerwaard. Zo tekent zich nu al een nieuwe randstad af! Een uitgestrekt bosgebied in Zuidelijk Fle voland of de Markerwaard zou straks niet alleen deze nieuwe, maar ook de oude randstad kunnen gerieven. Dit zal vermoedelijk bekeken worden in het kader van het structuurplan van heel het Zuiderzeegebied, dat op het ogenblik in de maak is. Pas wanneer dit gereed zal zijn, komt het verkave lingsplan voor Zuidelijk Flevoland aan de orde. Het ontbreekt momenteel noch bij de particuliere instanties, noch bij de over heid aan belangstelling voor de recrea tie,'die in het nieuwe land bijna onbe grensde mogelijkheden kan krijgen. Maar om dit te verwezenlijken is be halve belangstelling een royaal budget nodig. VIC LANGENHOFF IIF0RD ZEIST, 13 april Vandaag zijn de besprekingen over het hoofdonderwerp van het nationaal congres 1960, van de Nederlandse Studenten Raad, namelijk studentenhuisvesting, afgesloten. Het congres kwam tot de conclusie, dat het wonen op een kamer in de binnenstad in een zogenaamde hospitawoning, nog steeds als meest ideale vorm van stu- dentenluiisv ting moet worden be schouwd. Wordt men echter gedwongen buiten de directe invloedssfeer van de stads kern te bouwen dan dienen de com plexen zo groot te zijn, dat gemeen schappelijke voorzieningen oals mensae, verenigingsruimten etc. mogelijk wor den. De complexen moeten bij voorkeur bestaan uit verticale eenheden met ei gen oordeur en trappenhuis en woon ruimte bieden voor tien tot vijftien stu denten. Algemeen werd situering van een complex op het terrein van de uni versiteit als verwerpelijk beschouwd omdat daarbij het principe van zelfop- gevaar (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 13 april Vanmiddag wordt 1e Voodkist van St. Servaas uit de kerk ie Maastricht overgebracht naar de Edelsmidse Brom alhier om daar voor restauratie gedurende onge veer anderlnJt jaar te blijven. Bij de laatste Heiligdomsvaart in 1955 kwam duidelijk aan het licht in welke verval len staat deze kostbare en unieke re liekschrijn verkeerde. Het alarm, dat daarover is geslagen o.a. in ons blad door jan Engelman, heeft instefnming bij velen gevonden en door toedoen van prof. dr. J. M. Timmers in februari -1958 is een internationale commissie van deskundigen gevormd ter bestudering van de nu,gelijkheden tot restauratie. Nadat de commissie tot een bepaalde zienswijze was gekomen, is nog aan een viertal andere deskundigen, onder wie Leo Brom, gevraagd dé zaak in onder zoek te nemen en een rapport uit te brengen. Naar het oordeel van de com missie, die op 4 augustus 1959 haar eind rapport uitbracht, bleek alleen de heer Brom aan ie gestelde crite-ia te vol doen. waarbij de opdracht tot restaura tie verleend zou moeten worden aan iemand, die het vak van edelsmid gron dig beheerst, een ruime ervaring heeft als uitvoerd-r van restaura tie-werkzaam heden, een gedegen historisch inzicht en bereid zou zijn zijn taak in overleg met de commissie of deskundigen uit haar midden uit te voeren. De heer Brom gaat nu bij do res tauratie van .et beginsel uit, dat het stuk zo"eel mogelijk in zijn oorspron kelijke staat gehandhaafd moet blij ven en in de beschadigingen slechts zoverre wordt voorzien, dat het zonder gevaar weer aan zijn bestemming kan beantwoorden. Het prachtige patina van het geheel - de eiken kist is be kleed met verguld en gedreven koper moet ongerept behouden blijven. Waar het niet nodig is, zal verdwe nen filigrain niet door hedendaags ver vangen word' a, opdat de authentici teit niet wordt aangetast. Aangenomen wordt, dat Godcfroid de Claire uit de Maasvallei de hoofdmaker van het schrijn is, dat omstreeks 1165 zou zijn voltooid, doch aan het reliëf is te zien, dat mper meesters eraan heb ben gewerkt. Het houten kopje van de Christusfi guur aan de achtergevel, dat later is aangebracht en te klein is ten opzichte van het gehele beeld, wordt door drijf werk vervangen, zoals dat ook oorspron kelijk de kist 1 eft gesierd. Aan de ach tergevel wordt een verguld bronzen kam teruggebracht, ma. zodanig, dat dé vernieuwing is te herkennen. Ook wor den indeukingen weggenomen, maar niet te giad gemaakt om het aspekt niet te storen. Hier en daar worden stenen aangevuld. Verplaatste emaille- plaatjes worden teruggebracht waar zij horen, voor zover dit is na te gaan, maar vaar deze ontbreken zuilen geen nieuwe worden toegevoegd. Men kan gerust zeggen, dat met dit werk aan de heer Brom de groot ste restauratie op het gebied van de edelsmeedkunst wordt toevertrouwd, die er ooit in ons land is geweest. Hij :ai aarbij met de grootste zorg vuldigheid te werk gaan en zich bij wijze ,7an spreken van millimeter tot milimeter afvragen wat de beste weg 's' ®.e.t overleg, dat hij daarbij van tijd tot tijd met kunstgeleerden en andere vakprominenten blijft voeren, zal hem zeker te pas komen. Verwacht wordt, dat de Noodkist zo genoemd on.dat deze reliekschrijn met de beenderen van St. Servaas en St. Martinus, bisschop van Tongeren, in tijden van grote nood in plechtige om gang Joor de stad werd gedragen in augustus 1963 met de Heiligdoms vaart weer in haar volle luister getoond zal kunnen worden. Zij zal daarna niet meer onder een glazen kast in de schat kamer worden geplaatst, waardoor vele beschadigingen ijn veroorzaakt, maar zoals vroeger op een hoog voetstuk ach ter het hoofdaltaar, met St. Servaas aan de voorzijde. voeding van de student het loopt te worden aangetast. Ten aanzien van de financiering ver zoekt het congres het ministerie van O.K. en W. in even grote mate gelden te investeren in restauratie of verbouw van oude percelen als in nieuw-bouw, dit in tegenstelling tot de huidige situa tie waarin aan nieuwbouw meer gelden per studer.t worden besteed. Over het beheer van het toekomstige wonihgeomplex oordeelde het congres dat het zal worden uitgeoefend door de oudsten van elke eenheid, samen met een door hen en het stichtingsbestuur benoemde beheerder. In principe sprak het congres zich er voor uit om het beheer in studentenhanden te houden stond zij afwijzend tegenover het bel heer door betaalde krachten of door personen die nauw verbonden zijn met instellingen van hoger onderwijs uit hoofde van hun functie, omdat deze de medezeggenschap van de studenten be perken. Advertentie door reumatiek, spit, ischias, hoofd, en zenuwpijnen is onnodig. Toga) be vrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal kan baten, waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren, is veilig voor hart cn maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. Ook dit jaar organiseert het Katho liek Vrouwelijk Jeugdwerk in juli en augustus zomerkampen voor meisjes van 11 tot 17 jaar, onder anderen in Scheveningen, Oosterbeek. Sassenheim, in Epse bij Deventer en in Voiswinkel, Duitsland. Men kan zich opgeven bij het Katholiek Vrouwelijk Jeugdwerk, Springweg 8, Utrecht. (Advertentie) voor de man die weet wat hij wil en een goede smaak heeft. U herkent hem direct aan zijn vaste gewoonte

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 9