Kinderdorp in Hom sestien ge Minister Luns besprak in Bonn Europese handelsproblemen Studenten uitdrukkelijk tegen uitsluitingsmaatregelen Afrika- en Lour des-vriendin IDEAAL DOMNICANESSEN VERWEZENLIJKT Prinses komt „openen Meeste stemmen voor compromis Straf oud-SS-er kwijtgescholden Overbrugging van kloof tussen de E.E.G. en de E.V.A. Naar vijfdaagse werkweek Meer gelden gevraagd voor de sportbeoefening In- en doorvoer van nertsen verboden Zeerechtconferentie Bredase bedrijven voeren vrije zater dagen in NATIONAAL CONGRES BESLOTEN Moeilijkheden dateren van de laatste jaren Mej. P. y. d. Hoogen CARLTON Senoritas Special op wders Hp! 20 stuks f. 1 iedere dikte, elke maat HORN, april Het bezoek, dat de generale overste van de Dominicanessen van Bethanië, moeder Imelda, in 1948 aan het door "aar zusters geleide kindertehuis „Exaten" te Baexem bracht, is voor de kinderbescherming in ons land van verstrekkende betekenis geweest. Tijdens haar verblijf aldaar was moeder Imelda getuige van hartverscheurende taferelen, welke zich afspeelden toen negen pas aangekomen kinderen uit èèn verwaarloosd gezin, volgens de regels van het internaat, streng gescheiden werden naar sekse en leeftijd. Deze gebeurtenis maakte op de generale overste zoveel indruk, dat zij op hetzelfde moment het besluit nam, dat het tot dan toe gebezigde indelingssysteem gauw veranderd moest worden. bouw- en meubelplaat De Zeeuwse burgemeesters In benoemingsbeleid is niet tekort geschoten DONDERDAG 14 APRIL I960 PAGINA 5 HOFNAR Miniatuur stad je Bethanië in mei officieel geopend &e zestien grote „gezinnen" van Bethanië zijn gehuisvest in comfortabele en ruime woningen .Hoe, dat wist moeder Imelda niet pre cies, maar de directrice van het tehuis zuster Elise wei. Volgens haar dienden de onder voog dij geplaatste kinderen in een zo na- 'uuriijk mogelijk milieu opgevoed te ivorden. Een doel. dat, naar het oor deel van zuster Elise, alleen maar te bereiken zou zijn, wanneer het zoge naamde horizontale internaatssysteem, V'aarbij jongens en meisjes in afzonder lijke leeftijdsgroepen worden ingedeeld, vervangen zou worden door een geheel andere methode. Het nieuwe systeem Zou een eind moeten maken aan de Wrede scheiding van broertjes en zus jes. Om dit te bereiken zouden er groe pen gevormd moeten worden, waarbij geen sprake meer zou zijn van een in deling naar sekse en leeftijd. Naar het Voorbeeld van een normaal gezin zou den de groepen verticaal samengesteld Proeten worden. Derhalve jongens en hieisjes bij elkaar en een gevarieerde leeftijdsopbouw van 1 tot 18 jaar. Toen zuster Elise haar „gezinsplan" aan de generale overste, moeder Imel da voorlegde was deze er meteen voor gewonnen. De jeugdige bewo ners van huize „Exaten" rond 240 kinderen werden ingedeeld in 16 gezinnen" van elk vijftien leden. Elk gezin kreeg zijn eigen woon ruimte toegewezen en een vaste leid ster. Huishoudelijk en pedagogisch goed geschoolde zusters werden ais gezinshoofden aangesteld. Van haar superieuren ontvingen zij de nodige Volmachten om haar taak ais huis moeder behoorlijk te kunnen vervul len. De inrichting van „de woning" werd aan de smaak en het inzicht van de leidster en van de aan haar zorgen toevertrouwde kinderen over gelaten, evenals de verdere regeling in het huishouden. Geen dwingende voorschriften derhalve ten aanzien van voeding en kleding, maar een grote mate van vrijheid, slechts ge bonden aan een bepaald maandelijks budget. Een financiële beperking, Welke niet gevoeld werd als een be knotting van liet streven naar een zo getrouw mogelijke nabootsing van het normale gezinsleven, maar eerder als een logisch gevolg daarvan, want heeft tenslotte niet elke huisvrouw te maken met een vast budget? Over de invoering van het gezinssys teem waren de leidsters en de jeugdige bewoners van het kindertehuis te Baexem Gelijkelijk enthousiast, maar de buiten wereld was het er aanvankelijk niet *hee eens. Er waren meer tegenstan ders dan voorstanders. Deze situatie 'hmiddels ten voordele van de gazins- 'Pethode veranderd heeft de progres sieve aktivifcsiten van de zusters Domi nicanessen op het terrein van de kin derbescherming overigens niet belem merd. De huisvesting waarmee de zusters f,01ninicanesssen te Hom, moeder Mar- 'la. is in menig gezin van het dorp een graag geziene „tante". De cheffin van het kledingmagazijn heeft over belangstelling niet te klagen. tien jaar lang in Baexem te kam pen hebben gehad, gaf de grootste moeilijkheden. Het oude klooster van de Duitse Franciscanen, waarin de Dominicanessen van Bethanië in 1946 op verzoek van de toenmalige bisschop van Roermond een tehuis voor kinderen van politieke delinquen ten vestigden, was niet erg geschikt als voogdijstichting in nieuwe stijl. Ook het feit, dat de Duitse paters in 1958 het kloostercomplex weer voor eigen gebruik nodig hadden, bracht de zusters er toe om uit te zien naar nieuwe huisvestingsmoge lijkheden. Een bijzonder moeilijke opgave, aan gezien de opvoedingsmethode in gezins verband hoge eisen stelt. Geen enkel be staand gebou-v was te vinden, dat aan deze eisen voldeed. Gelukkig eigenlijk, want dus bleef er slechts één oplossing over: nieuwbouw. Wie thans Kennis neemt van de eind resultaten, zal het direct met ons eens zijn, dat deze oplossing meteen ook de beste geweest is. Temidden van een bosrijke omgeving in de landelijke ge meente Horn is in de voorbije drie jaar geen imposant gebouw verrezen, maar een fraai woonoord, dat met recht de naam draagt: Jeugddorp Bethanië. Geen vakantiecentrum, geen miniatuur stadje geen sprookjesplaats, piaar een echt dorp, compleet met heuse wonin gen, straten, winkels en kerk. De huizen, stuk voor stuk villaatjes met zitkamer, diverse slaapkamers, badcellen, keuken, zolder en kelder, worden bewoond door zestien grote „gezinnen". Het zijn de gezinsgroepen uit het voormalig kinder tehuis „Exaten". De kinderen van deze groepen vinden hier een zo natuurlijk mogelijk opvoedingsmilieu. Iets, waar aan juist kinderen, die gescheiden van hun ouders zijn, bijzonder veel behoef te hebben. De woningen vertonen net als in een gewoon dorp, verschillen in hoogte, oppervlakte, bouwstijl, en in richting: de ker): en de school bevin den zich niet zoals in een internaat binnenshuis, maar liggen ook weer als in een gewoon dorp een eind van de woningen af; voor dorpse fes tiviteiten of culturele evenementen is een parochiehuis aanwezig en wat heel voornaam is: de jeugdige bewo ners van Bethanië kunnen in hun vrfje tijd net als de kinderen in eik ander dorp op straat gaan ravotten, door de bossen gaan zwerven of gaan winkelen. De winkelstraat is een be langrijk onderdeel van het jeugddorp. De kruidenierster zuster Marie-Stella, tevens snoepverkoopster, mej. Corrie, de exploitante van de vlees- en zui- velwinkel e, zuster Marie, de cheffin van het kledingmagazijn bedienen de kleine en grote bewoners van Betha- me op hun wenken. Nog meer servi ce verlenen de bakker, de melkboer en de groentehandelaar. Zij komen iedere dag met verse waar aan huis. Tot de neringdoende middenstand van het dorp moet ook nog zuster Gothar- da, de kapster, gerekend worden. De hoogste stand vertegenwoordigd door zuster Elise de „burgemeesteres" van Bethanië het hoofd van de la gere school de heer Koop, de plaatse lijke arts, zuster Veronica, en uiteraard de pastoor. Als zodanig fungeert de oud-bisschoppelijk inspecteur bij het la ger onderwijs „pastoor" P. van Nieu- wenhoven. Bij zijn werk wordt de pas toor van Bethanië bijgestaan door een indrukwekkend aantal kapelaans. Alle priesterstudenten van de hoogste klas van het Groot-Seminarie van Roer mond komen 's zondags om beurten naar het jeugddorp te Horn, onder meer om er preek-ervaring op te doen. Bo vendien komen de seminaristen regel matig op bezoek bij de zestien ..gezin nen" van het dorp. Elk „gezin" heeft zo zijn eigen „heeroom". De taak van mannelijk hoofd van het gezin wordt vervuld door vooraanstaande personen uit Horn en omgeving. Zij komen regel matig in hun pleeggezin op bezoek en helpen de leidster met het oplossen van huiselijke moeilijkheden, die beslist niet geringer zijn dan die in een normaal gezin en variëren van slechte rapport cijfers der schoolkinderen tot controver se over filmbezoek of een uitgaansavond van de rijpere jeugd. Voor vertier zijn „de teenagers" van Bethanië en hun leeftijdgenoten niet uitsluitend op de nabijgelegen stad Roermond aangewezen. In het eigen dorp valt ook wel het een en ander te beleven. In de zalen van het parochie huis worden regelmatig film- en toneel voorstellingen gehouden, op gezette tij den vinden dansavonden plaats en tij dens de voorbije carnavalsdagen waren er z^lfs heuse „sitsungen". Het parochie huis doet ook dienst als cursuszaal. Zuster Bernarda geeft er elke week bal letles. Een vak, dat zij als gediplomeer de danslerares, uitstekend verstaat. De laatste weken wordt er in het parochiehuis druk gerepeteerd. Be thanië bereidt zich voor op het eer ste grote dorpsfeest tijdens zijn nog maar kortstondig bestaan: de offici ële ingebruikstelling van het dorp door prinses Beatrix. Deze plechtig heid vindt plaats op 6 mei a.s. in een voor deze gelegenheid wei zeer toe passelijke omgeving, de „Beatrix"- zaal van het dorp, zoais het parochie huis officieel heet. Het voornaamste plein van het dorp draagt de naam van de vroegere bis schop van Roermond, mgr. dr. G. Lem- mens. Mr. Melchior, een vrouwelijke functionaris van het departement van justitie een instantie, waarmee de leiding van Bethanië bij de stichting van het jeugddorp bijzonder prettig heeft samengewerkt gaf haar naam aan de hoofdstraat van het dorp. DEN HAAG, 14 april De minister van Landbouw en Visserij heeft blijkens een publikatie in de Neder landse staatscourant op grond van de wet tot wering van besmettelijke ziekten bij nertsen de in- en doorvoer, uit welk land ook. van levende nertsen, alsmede van dode nertsen en delen daarvan, de pels uitgezonderd, met in gang van 14 april verboden. In bijzon dere gevallen kan de minister al dan niet onder voorwaarden, ontheffing verlenen van het verbod. Deze maatregel is getroffen om be smettelijke ziekten bij nertsen te we ren. In verschillende landen vormt een besmettelijke ziekte, virus-enteritis, een ernstige bedreiging voor de nertsfok- kerij. De meelevende jeugd van Horst schonk onlangs aan de dierentuin van Bethanië tweehonderd dieren. En zo is er door -elen bijgedragen tot verwe zenlijking van h :t ideaal der zusters Dominicanessen: een zo natuurlijk mo gelijk opvoedingsmilieu voor de aan haar zorgen toevertrouwde kinderen, die gescheiden van de eigen ouders moeten worden grootgebracht. COR BERTRAND GENEVE, 14 april (Reuter) De deelnemers aan de zeerechtconferentie te Genève hebben gisteren, in commis sie bijeen, met gewone meerderheid twee voorstellen over de breedte van de territoriale wateren en de visserijzone goedgekeurd voor behandeling door de voltallige vergadering, die er de vol gende week over zal stemmen. Dan is een meerderheid van twee derde ver eist. Een gemeenschappelijke Ameri- kaans-Canadese resolutie werd met 43 tegen 33 stemmen bij 12 onthoudingen aangenomen. Deze voorziet in een ter ritoriale breedte van zes mijl en een aangrenzende visserszone van eveneens zes miil waarin buitenlandse staten die er in de afgelopen vijf jaar regelmatig visten, hiermee gedurende tien jaar mogen voortgaan. Daarna krijgt de kuststaat het alleenrecht. Onder de voorstemmers bevonden zich Neder land, Noorwegen, Denemarken, Enge land, Japan, Italië, West-Duitsland en Zuid-Afrika. Tot de onthouders behoor den Frankrijk. België. Zweden en Indië. Een IJslands voorstel werd gesteund door 31 landen, waaronder Denemarken Guinea. Indonesië, de VAR, Joegosla vië en Ghana. Er waren elf tegenstem mers. o.m. Nederland, België, Frank rijk, Japan, Noorwegen en Engeland, en 46 onthielden zich. Het IJslandse voor stel beoogt de bescherming van de vis serijrechten der bevolkingen die econo misch in hoge mate van de visserij af hankelijk zijn. Een voorste] van achttien Afrikaans- Aziatische landen, dat zich uitspreekt voor een breedte van twaalf mij! der territoriale wateren, werd verworpen. ASSEN, 14 april Bij K.B. is de straf kwijtgescholden, die na de tweede we reldoorlog wegens oorlogsmisdaden was opgelegd aan de thans 33-jarige Duitser, die zich onlangs bij de koninklijke ma rechaussee in Kerkrade heeft gemeld om zijn straf (15 jaren gevangenis) te on dergaan. Toen de man veroordeeld werd, was hij Nederlander. Hij had op jeugdige leeftijd dienst genomen bij de S.S. Toen hij na de oorlog in Aken woonde kreeg hij de Duitse nationaliteit. Op grond hiervan werd hij na zijn aanmelding bij de politie, op last v de officier van justitie te Assen, mr. C. W. baron van Dedem weer over de grens gezet. In 1959 had hij reeds een gratiever zoek bij de Nederlandse justitie inge diend, maar enige weken geleden kwam hij onder invloed van alcohol na een ruzie met zijn vrouw de grens over om dat hij, naar hij tegenover de politie verklaarde, „in de gevangenis rustiger zou zitten dan thuis." (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 14 april Na vruchtbare be sprekingen met bondskanselier dr. Ade nauer en vicekanselier en minister van Economische Zaken prof. Ludwig Er- hard is de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, gister middag naar Den Kaag teruggekeerd. Mr. Luns was niet in Bonn in zijn kwa liteit van minister van Buitenlandse Za ken doch in zijn hoedaniigheid van voorzitter van de commissie, die tijdens de O.E.E.S.-conferentie in januari in Parijs werd gevormd ter bestudering van de Europese t handelsproblemen, me name bet vraagstuk van de overbrug ging der kloof tussen de zes landen der E.E.G. en de zeven van de E.V.A. Op het vliegveld van Bonn verklaar de minister Luns, dat het zeer moeilijk was te zeggen, of hij al dan niet opti mistisch gestemd was ten aanzien van de toekomstige situatie. De minister deelde verder mee, dat hij e.en lang ge sprek had gehad met de bondskanse lier, dr. K. Adenauer en dat hij na de middag gedurende twee en een half uur had gesproken met de Westduitse mi nister van Economische Zaken, prof. dr. L. Erhard, die naar men weet be hoort tot de tegenstanders van econo mische blokvorming in Europa en tot de voorstanders van de schepping van een grote vrijhandelszone. Prof. Erhard is dus zeer geïnteresseerd in het over bruggen van de kloof tussen de E.E.G. en de E.V.A. en om die reden ook sterk gekant tegen het door de president der E.E.G.-commissie, de Westduitse pro professor Walter Hallstein ontwikkelde plan tot versnelling van de econo mische integratie van Europa. Aan deze tegenkanting van prof. Er hard die in de allereerste plaats wil streven naar een samenwerking tussen de zes en de zeven is het ondermeer te danken, dat het Westduitse kabinet het Hallstein-plan slechts „in principe" heeft aanvaard. Aan de details wil het eerst nog de nodige wijzigingen aan brengen. Het kabinet heeft de vorige week de ministers van Buitenlandse Za ken, Economische Zaken. Financiën en Landbouw opgedragen hun onderling nogal uiteenlopende inzichten omtrent het „Hallstein-plan" dat een belang rijk onderwerp van gesprek vormde tussen minister Luns en prof. Erhard op elkaar af te stemmen. Minister Luns zal in opdracht van de O.E.E.S.-commissie de meeste hoofdste den der E.E.G.- en E.V.A.-landen bezoe ken. Hij gaat de volgende week met hetzelfde doel naar Parijs als hij gis teren in Bonn was. Daar zal hij zijn Zwitserse en Oostenrijkse collega's ont moeten. BREDA. 14 april Op zaterdag 23 april zal bij de Koninklijke Emailleer fabriek en Ijzergieterijen „De Etna" niet worden gewerkt. Het is de eerste van een reeks van negen vrije zater dagen, die het personeel dit jaar te wachten staan ter uitvoering van een werktijdverkorting van 48 tot 47 uur per week. Een deel van de normale zaterdagsuren zal in de week worden ingehaad. De munitiefabriek Hispano Suiza heeft op dezelfde datum een soort gelijke regeling ingevoerd. De beide Bre dase bedrijven hebben van de vakraad voor de metaalnijverheid toestemming tot verkorting van de werkweek gekre gen. De nieuwe regeling betekent een stap op weg naar de vijfdaagse werk week. (Advertentie) (Advertentie) ZEIST, 13 april In de laatste avond zitting van het nationaal congres van de Ned, Studentenraad zijn de onderwer pen Student en Sport, Ontwerp van wet op het wetenschappelijk onderwijs en Student en politiek ter sprake gekomen. Ten aanzien van de sport en de li chamelijke opvoeding van de studenten uitte het congres zijn waardering voor de houding van de minister van O.K. en W. Juist omdat liet ministerie zijn grote verantwoordelijkheid ten opzichte van de lichamelijke opvoeding van studen ten onderkent is het congres van me ning, dat een grotere financiële inspan ning voor de sportbeoefening van de studenten kan worden gevraagd. Het congres zal een verzoek richten aan het college van curatoren van de universi teiten en hogescholen om zo groot mo gelijke meewerking te verlenen bjj de oouw van sportcomplexen. Naar aanleiding van het ontwerp van wet op het wetenschappelijk onderwijs heeft het congres zich vooral beraden over de positieve maatregelen, die de door de minister van O. K. en W. in artikel 60 van dit ontwerp voorgestel de uitsluitingsmaatregel zouden kunnen vervangen. Het deed de minister de volgende aanbevelingen: a) aanpassing van studieprogramma's en exameneisen onder andere door een inleiding in de eenheid en samenhang der wetenschap pen alsmede een algemene inleiding in de methodiek an de vakwetenschappen, vooral gedurende de eerste studiejaren, b) een stelsel yan werkgroepen, waar toe uitbreiding/van de wetenschappelijke staf vaak noodzakelijk zal blijken. De Nederlandse studentenraad verwacht, dat deze maatregelen de overzichtelijk heid der studie en bekorting van de studieduur zullen bevorderen. Boven dien dringt hij aan op een doeltreffen de voorlichting zowel tijdens de middel bare school als voor studenten en abi turiënten. Tevoren had het nationaal congres zich eenstemmig geplaatst achter de nota van de Nederlandse Studentenraad over het onderhavige ontwerp van wet, in welke nota onder andere de uitslui- tingsmaatregel uitdrukkelijk wordt ver worpen. Het congres nam vervolgens een motie aan, waarin het de titel drs. als verwerpelijk stelt doch betwijfelt dat het voorstel tot invoering van de ina- gistcrtitel als de juiste oplossing kan worden beschouwd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 13 april Het ontslag, dat in de laatste maanden moest wor den verleend aan de burgemeester van Axel, Oostburg en Oosterland en het nog hangende onderzoek naar het be leid van de B. en W. te Goes betekent niet dat in het benoemingsbeleid in Zee land te kort zou zijn geschoten. De klachten omtrent de particuliere levens wandel van de burgemeesters van Axel en Oostburg dateren van de laat ste jaren. Zij hebben aanvankelijk hun functie op alleszins bevredigende wijze vervuld, aldus een antwoord van mi nister Toxopeus aan de Tweede Kamer. De latere ontwikkeling kon ten tijde van de benoemingen bezwaarlijk worden voorzien. Ook de burgemeester van Oosterland heeft aanvankelijk goed voldaan. De moeilijkheden in de verhoudingen bin nen de kring van het gemeeentebestuur dateren eveneens van de laatste jaren. Volgens minister Toxopeus kan van een tekort schieten van het benoemingsbe leid slechts worden gesproken indien de latere ontwikkeling uit bepaalde symp tomen had kunnen worden voorzien. Hiervan is echter geen sprake geweest. Het was het Tweede Kamerlid Schéps (P.v.d.A.), die over deze kwestie aan de minister vragen had gesteld. „Afrika, vertel mij van Afrika. Ik heb er duizenden mijlen alleen mijn autootje, tussen de leeuwen door, in gebieden waar het ja- ren geleden al onrustig was. Je MÊÊÊÊÊ^KÊj^ aTjBB herinnert je de Mau Mau-bewe- ging wel. Mijn zuster Marietje, t&wttxi" TR*IÉS die een vooraanstaande post heeft in de Katholieke Actie in Oeganda, heeft daar de nodige ervaringen mee gehad. Ik zelf A niet, maar ik heb bij Marietje HHV gelogeerd en ik weet wat van Kxf WSStÈ&Hm Afrika," zo vertelt Els van X lllnfflr mmIIhPwB Rijckevorsel. Zij is een van die Mj|i m£Ëmm types, die altijd klaar staan om lÉÉÉlKlill» iets te organiseren, dat alleen pW'1 lukt als iemand er al zijn tijd aan geeft en zich voorlopig ner- ||||jPl|ME gens anders meer mee bezig M|r houdt. Dat is dan dikwijls een imm charitatief doel, of het heeft betrekking op de missie. De eerste Afrikaanse bisschop, mgr. dr. Jozefu Kiwanuka, is in 1950 de gast geweest van mej. Van Rijckevorsel. Hij kwam met zijn zwarte secretaris en werd door de Vughtenaren zo feestelijk ingehaald, dat hij zich temidden van zijn uitbundige landgenoten waande. De straat werd schoongeveegd de politie zette het verkeer stop en de zwarte bisschop schreed door een haag van kinderen door Vught heen, op weg naar de kerk, waar hij pontificeerde in plechtigheden waar Vught nu nog over spreekt. Iets van de voldoening en de glorie die Paus Joannes de Romeinen en de hele wereld heeft bereid door een Afrikaanse priester tot kardinaal uit te verkiezen was er tien jaar geleden al in Vught te beleven, toen de neger bisschop daar vertoefde. De vendelzwaaiers brachten hem een Brabantse hulde voor het huis van mej. Van Rijckevorsel, waarheen ze hem begeleid den met de harmonie voorop, alle verenigingen erbij en voorafgegaan door een ere-escorte van gildemeesters, omhangen met de gebruikelijke omvang rijke zilverwinkel. Dat vendelzwaaien in een plotselinge stilte midden op een van de drukste verkeerswegen van Nederland, heeft op mgr. Kiwanuka een onvergetelijke indruk gemaakt. „Mijn Afrikaanse gelovigen in het diocees Masaha zijn tot veel in staat, maar zo iets kunstigs kennen wij niet," zo vertrouwde hij zijn gastvrouw toe, nadat hij van het balkon van haar huis af aan de Vughtenaren de zegen „urbi ei orbi", zoals de Brabanders schertsen had gegeven. Waarom al deze feestelijkheden? Omdat het Brabantse hart dat nodig heeft, maar ook omdat de missievriendin mej. Van Rijckevorsel het nodig heeft. Zij kent haar pappenheimers in missienaaikringen en tal van vereni gingen die af en toe eens een prikkel moeten hebben. Een van de dingen waar haar belangstelling zich de laatste tijd op richt, is het organiseren van pelgrimsreizen voor zieken naar Lourdes. Wie Lourdes bezocht heeft zit niet meer stil, maar helpt mee om het verlangen van Maria te verwezen lijken: „Breng ze bij Mij, de ziekenEls van Rijckevorsel heeft Lourdes reeds meer dan dertig maal bezocht en is op dit punt vindingrijk geworden. Zij heeft sinds enige tijd van haar huis een centrale gemaakt voor het inzamelen en verzilveren van bonnen, die bij aankoop van alle mogelijke artikelen in winkels worden gegeven. Het wordt allemaal in het huis aan de Taaistraat 53 netjes gesorteerd en in kilometers treinreis naar zuid- Frankrijk omgezet. Bij de vele bedevaarten, waarmee ook zieken worden vervoerd, zijn er dan dikwijls bij die mee kunnen door dit voortreffelijk initiatief. Vraag niet hoe dit alles praktisch tot uitvoering komt. Met een dergelijk initiatief haal je natuurlijk een olifant in je huis, die alleen met veel tijd en geduld voor het doel kan worden afgericht. Maar mej. Van Rijckevorsel is wel zo sportief, om de eer voor de praktische uitvoering van dit karwei te laten aan degene die daarvoor het eerst in aanmerking komt: haar trouwe huis houdster, mej. P. van den Hoogen. Een bescheiden en eenvoudige Brabantse, die met niet geringe moeite ertoe te bewegen was. om voor een krantenfoto te poseren. Alleen voor het argument, dat ook stille werkers, die niettemin willen slagen, tegenwoordig publiciteit niet kunnen ontberen, is zij ge zwicht. Wie dit leest moge bedenken, dat zo'n karwei alleen maar kan slagen wanneer allen die er begrip voor hebben een handje meehelpen. Het is misschien de meest simpele daad van naastenliefde, maar voor degene die zich de weldaad kan indenken om vergeten zieken op deze manier het avontuur van hun leven te doen meemaken, zal dit geen bezwaar zijn. Advertentie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5