uws uit Alleen Excelsior kwam met winst uit de eerste bekerronde stad en omtrek a U Rigtersbleek profiteerde meer dan beter S.V.V. Zeldzame schatten uit Lapland in Rotterdam tentoongesteld BOLLENVELDEN Geheo.»en-hu!»ï Blue Star Reicotex Reclame RÏNBENDE'S POOT's Keurslagerijen MET ONZE LEZERS NAAR DE HUIS voor moloronderdelen Schiedammers hadden veel tijd nodig Zondag 24 april a.s. Monopole Theater Geslaagde paasvluchten BURGERLIJKE STAND Programma Paas- toernooi Paasdrnkte ALLE DAGEN VLEES OP TAFEL 1.45 0.49 1.39 0.39 DE PAASDRUKTE V.V.V. actie Voor „PHILIPS"' televisie en radio RADIO GSS verloor eerste promotiewedstrijd DE KRANT KUNT GIJ NIET MISSEN, GEEN DAG! V J Geen voorrang verleend Fietsen in liet water gegooid Tegen betonnen paal gebotst Kwajongens Aangereden Agenda Rotterdam DUIZENDEN BEZOEKERS Aanrijding ONGEWENSTE GAST Maakt SC DINSDAG 19 APRIL 1900 BREDERODE BRENGT: „Ninotclika" Monopole-theater bTussen Zeespiegel en Zeebodem" „Beet" en „Vechtende Vissen" T lissen zeespiegel en zeebodem RENAULT" agent 11 voor plaatselijke duiven- liefhebbers dè Hollandse 'jonge* jonge WOENSDAG GEHAKTDAG MGR. NOLENSLAAN 846 BROERSVELD 159 natuurlijk naar PIEKFIJNE SERVICE Rembrandtlaan hoek Mesdag laan Schiedam Tel. 65734 PPSC aan de kop HEI NIEUWE DAGBLAD Hf Speciaal voor onze lezers organiseren wij op een tocht per touringcar naar de bloeiende bollenvelden, waarbij dan tevens een bezoek zal worden gebracht aan KEUKENHOF te Lisse en Noordwijk aan Zee. De prijs voor deze trip met inbegrip van entree-bewijs voor „Keukenhof" bedraagt: 5,50 voor volwassenen en voor kinderen t.m. 14 jaar 4,50. In verband met de opening van ons reis-seizoen ontvangt iedere deelnemer een verrassing. D 2 touringcars zullen om precies 9,15 uur vertrekken vanaf de Koemarkt te Schiedam en zijn weer terug om opgeveer 17.00 uur. Deelnernersbewijzen zijn vanaf heden verkrijgbaar aan ons .kantoor Dam 18, van 9,00 tot 17,00 uur. DE AFD. PROPAGANDA. DE KLERKeZN Pejeha-stoffen voor maatwerk naar Uw hart! 'i.ike bekp ?ers'e ronde van de K.N.V.B.- voorsprong die zij echter in de tweede L_r _'s voor de deelnemende plaatse- helft aan het sterk opdringende DHS moesten prijsgeven. Zeeman en Wolthuis waren de makers van de twee doel punten maar later moest de DHS-doel- man toch meermalen zijn talenten tonen om SFC verder scoren te beletten. DRZ verloor kansloos van RFC. Hier werd het 51 in 't voordeel van de Rotterdam mers. SVDPW deed het nog slechter, Want met 60 werd bij CKC verloren. de deelnemende plaatse- si.,„e A'l,bs met uitzondering van Excel- J'I 2». D.H.S. en S.F.C. op verlies uit- twaid- Onze tweede klasser kreeg a's tegenstander en voorop dient kra te worc'en. dat de roodwitten niS partij gegeven hebben. ser ï.Ce*s'0r meende met deze vierde klas- jjjq ,0rte metten te kunnen maken, maar baa Uiteindelijk nog alles geven om daa eigen huis te blijven, des temeer lukt' bezoekers, door van een onge- aj kige terugspeelbal te profiteren, zelf ne Vri3 spoedig een voorsprong wisten te Va Midvoor Zuiderwijk benutte een kre de drie opgelegde kansen welke hij I °m de partijen weer op gelijke voet str fengen> terwijl Van Oers uit een Zor- ch°P voor 'n zwartwitte voorsprong dio dr°eg- Het was opnieuw Zuiderwijk y, voor 31 zorgde, waarna doelman Val? Veen door een bal niet klemvast te 1§en Ursus toestond met 32 te gaan a e®fdrinken. In de tweede helft oefende do i Xcelsior een zware druk uit op het ,°el van de gasten hetgeen in een ver- treffer resulteerde, opnieuw gescoord °f Zuiderwijk die hiermede een hat- ïk op zijn-naam bracht, v.:. ®n puntenverdeling was het resultaat p i net treffen tussen derde klasser DHS U? vierde klasser SFC. Door Bosman Vamen de blauwzwarten aan een 20- Advertentie ROTTERDAMSEDIJK 146 Advertentie „j. De r.-k. Toneelver. Brederode brengt b zaterdag 30 dezer in Arcade het to- j?eelstuk „Ninotchka", blijspel in drie omdrijven van Melchior Lengyel, in de iF?k'e Van Karei Tubbing. Na afloop oran- ïvl ®1 met muziek van de band der Kon. Wip-" ariniers. Advertentie 's' donderdag in liet instellingen met als hoofdfilm de Co- A het voorprogramma 2 HENGELS PORT- 'LMs die als titel dragen w de matinees genieten leden van zwem- v*ltersP°rt-. hengelsport- en andere jeugd- w5r®nigingen op vertoon van hun jeugd-lid- aatschapskaarten een belangrijke reductie, js^hvang voorstellingen 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. v ^atsbespreken vanaf heden dagelijks aan 1 theater vanaf 's morgens 10 uur. In o.Ditgerust met moderne duikapparaten, "le de zwemmer grote vrijheid van be- Veging laten, met kikvors-schoeisel en leerdichte camera's, met band-recor- ?6rs en enorme lampen die onder water Jouden branden, en met een uitgebreid >,e'enschappelijk arsenaal zijn dr. Hans pass, zijn vrouw Lotte en een groep Jmthousaaste experts uitgevaren naar tro- P'sche zeeën, waar diep onder het wa- eroppervlak een weelde van grillige le vensvormen op een eerste verkenning °°r de nieuwsgierige mens lag te wach ten. - ^an deze tocht is dr. Hass teruggeko- °len met filmtrommels vol merkwaar dige beelden en scènes, voornamelijk op- gnomen in de Golf van Darien, uitloper Xan de Caribische Zee en in de Stille f^eaan bij de Galapagos-eilanden en het V°cos-eiland. Uit dit materiaal is een van anderhalf uur samengesteld, ?abvankelijk getiteld „Under the Carib bean", uitgebracht door „Columbia ln- ernational" en in Nederland vertoond ?bder de titel „Tussen Zeespiegel en Zee- bodem". De steeds toenemende belangstelling „?°r het leven onder de waterspie- welke zich ook bij onze jeugd open baart door het beoefenen van de onder watersport en het steeds toenemende aan tel kikvorsmannen in de dop, is voor het "Monopole Theater" aanleiding geweest ?eze film tijdens de Paasvakantie, al is !?et dan maar voor één dag te program- vteren. Dit wonderlijke en tevens boeien? ?e filmwerk is tevens interessant en aan lokkelijk voor de beoefenaars van de l?6hgelsport en de houders van tropische fluaria en alle andere natuurvorsers, Owel jong als oud. Op donderdag a.s. Wordt de film viermaal in genoemd thea ter vertoond. In de middag worden twee y°orstellingen gegeven speciaal voor ae leUgd en tijdens de avonduren kunnen de ?u&eren genieten van dit werkelijk unie- e en wonderlijke beeldverhaal. .Aanvangstijden zijn aangegeven in een advertentie van ons blad van heden. De die iets met de zwemsport te ma- 1 ^bU UlC ltJlö I11CX Git; z. V» w A Wen heeft of met de hengelsport of met *6t houden - - „uuul,u vv.vissen haar vrije >lt. wordt het met het verlenen tijd van Wn'speciale 'reductie mogelijk gemaakt deZe film voor weinig geld te zien. Behalve in de hal van het „Monopole heater" is er in de etalages van het ,sPorthuis „Ter Braak" en Smooren- r.Urg's kledingmagazijn genoeg foto materiaal te bewonderen om te zien hoe r'termate interessant en leerzaam deze Qp^kleuren opgenomen film voor jong en Advertentie Ofschoon liet weer nog steeds te koud is, zijn de door de diverse plaatselijke postduivenhoudersvereniging georga niseerde Paasvluchten een volledig suc ces geworden. Er vielen ditmaal weer honderden eieren te verdienen en dit maakte de vluchten voor het gehele ge zin van de deelnemer bijzonder aantrek kelijk. De vereniging „De Vrijheid"' (Ned. Alg. Bond) hield zo'n speciale eiérenvlucht vanuit Breda, een afstand van 43 hm. Aldaar om 11.30 uur gelost bereikten de vogels vanwege de matige noordenwind geen hogere vliegsnelheid dan 60 km per uur. De eerste duif arriveerde om (2.15 uur op het hok van zijn eigenaar. C. Sant- boer Tweede werd W. Holthuis en der de J. Benningshof. Er waren 300 duiven ingezet terwijl de 75 prijzen in twintig minuten verdiend werden. De vereni ging ,,De Snelvliegers" vloog vanuit Zevenbergen (37 km). Hier stonden 67 duiven in het concours: 1 H. Tjade; 2 A. Rietveld; 3 "W. Egging. De prijzen werden hier in 15 minuten verdiend. De Rotterdamse Postduivenbond vloog haar 2e officiële vlucht van het nieuwe seizoen vanuit Helmond, voor Schiedam een afstand groot 94 km. De duiven wer den gelost om 7.30 uur en de eerste dui ven bereikten reeds om 8.52 uur hun resp. hokken. Resultaten van de bij deze bond aangesloten plaatselijke verenigingen: De Blauwe Doffer": ingezet 143 dui ven: 1 A. Brokling; 2 H Bakker; 3 A. v. d. Hoeven. De S.C.V. ..De Post duif' noteerde als winnaars 1 C. Ver blinde, 2 W. Kerkhof; 3 J. v. d. Waard. Er namen 443 duiven aan het concours deel. Voor beide verenigingen waren de prij zen binnen het kwartier verdiend. GEBOREN: Hubrecht C. z.v. C. van Waalwijk van Doorn en H. J. Beukers; Cornells z.v. J. Doorn en C, A. J. Ter meer. Vivien d. v. P. P. van Driel en W. van Styn. Maria Ch. C. d. v. J. A Jansen en E. C. van Bergen: Nicolaas J z. v, J. A. A. den Hals en Th Uilen broek. OVERLEDEN: J F.. E. van Keme- nade, 85 jr. Advertentie White Label dubbele klare Voor woensdag 20 april, de tweede dag van het Paastoernooi op Heerga, luidt het programma voor de katholieke scho len: St.-Bernardus 1 op veld A: 9.00 dr. de Visser B, 11.00 Pr. Marijke, 12 u. prof. dr. Casimir, 1 u. W. Brouwer, 3.30 KI. de Vries B. St.-Thomas 1 op veld B; 9.30 u. St.-Thomas 1, 10.30 J. Ligthart B. 11.30 u. Theo Thijssen, 2.00 dr. de Vis- sev A, 3.30 u. KI. de Vries A. St.-Li- duina Lyceum op veld C: 9.30 W. F 2. I.00 Pr. Irene 2, 12.30 u T.S.S 4 1.30 u. T.S.S 3. 230 W. de Zwijger 2. St -Aloysius op veld D: 9.30. Erasmus, II..0 T.S.S 20, 12.30 u T.S.S 16, 130 u. T.S.S 12, 230 air TS.. St-Jozef 2 op veld E: 8.30 u TS. S. 5; 10.00 T.S.S 7 11.30 St.-Lid. lyceum 3, I.00 T.S.S. 9 2.30 St-Lid. Lyceum 5; St.-Liduina Lyceum 3 op veld E: 9.30 St.- Lid Lyceum 5, 10.30, T.S.S 5, 10.30 u. St.-Jozef 2, 2.00 T.S.S. 7; 3.30 u. T.SS 9 St-Liduina Lyceum 5 op veld E: 930 St.-Lid. Lyceum 3. 11.00 T.S.S 9 12.30 u. T.S.S. 7, 1.30 u. T.S.S. 5, 230 u St-Jo zef 2; St-Liduina Lyceum 4 op veld D: 9.30 u St.-Lid. Lyceum 6 10.30 T.SS. 6, II.30 u T.S.S. 4, 2.00 T.S.S. 8; 3.30 u Re- hoboth 1 St-Liduina Lyceum 6 op veld D: 9.30 St.-Lid. Lyceum 4, 11.00 Reho- both, 1. 12.30 T.S.S 8, 1.30 u T.S.S. 6 230 TSS 4 De politie heeft zaterdag nog be middeling kunnen verlenen bij het vreemdelingenverkeer naar Schiedam. Elf buitenlanders ^konden dank zij de politie nog bij particulieren in de stad onderdak vinden. Zestien werden er verwezen naar hotel De Kroon. Zon dag was alles echter al vol. Negen buitenlanders moesten toen teleurge steld worden. 500 gr. puur vleesgehakt m. zakje zout en kruiden 250 gr. gekookte worst (ook met knoflook) 60* »U DONDERDAG: 500 gr. doorregen speklappen 150 gr. boter hamworst Bij De Paasdrukte is ook hier ter stede groot geweest, al ging het hoofdzakelijk over doorgaand verkeer. Van de kant van de V.V.V. is hulp verleend aan de velen, die elders bij gebrek aan logeer- gelegenheid dreigden te stranden. Ze gaf aan de V.V.V.'s van Rotterdam en Den Haag alle adressen door, welke bij haar te boek staan vanwege de mogelijkheid, er mensen onder te bren gen en hiervan is flink gebruik ge maakt. Advertentie n De sprong naar de eerste klasse van de afd. Rotterdam, zaterdagmiddag werd in de vorm van de. promotiewedstrijd te gen „Vlaardingen" door kampioen GSS grandioos gemist. Het werd 30 in het voordeel van de voormalige haringka- kers wier verjongde ploeg te machtig bleek en bovendien goalgetter Putters volledig wist uit te schakelen. De Gusto- mannen bedienden zich te vaak van de buitenspelval doch konden hiermede niet verhinderen, dat de bezoekers drie maal het Schiedamse net wisten te vinden. Door met 10 te zegevieren over mede gegadigde „Barendrecht" gaat in de eerste klas zaterdagmiddag van de af deling PPSC alleen aan de kop. Reeds na drie minuten viel het enige en voor onze stadgenoten zo beslissende doel punt. Bij een schermutseling voor de „Barendrecht"-veste schoot midvoor Lie- beek in eerste instantie de bal hard tegen het lichaam van zijn rechtsbinnen Don kersloot, die het leder zijn aanvalslei der onmiddellijk weer voor de voeten plaatste, zodat diens tweede schot nu doel trof. IjgEgESEBaSKifflHSR 82ste Jaargang No. 24267 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 —O— ADVERTENTIES °-15 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven. ingezonden mededelingen 0.30 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven. KAMPIOENEN Jot 20 woorden f 0.50 bij vooruitbe taling. Elk woord meer 3 ct. Maxi- ttuim 60 woorden. o—- Alle advertentie-orders worden afge- .sloten en uitgevoerd overeenkomstig öe Begelen voor het Advertentie- tvezen. ABONNEMENTEN '*40 per kwartaal; f 2.54 per maand f 0.59 per week. (Van onze sportcorrespondent) ENSCHEDE, 18 april Rigtersbleek heeft een verdiende zege van 2I be haald OP S.V.V, dat technisch soms beter spel liet zien, maar onvoldoende van de kansen, die het kreeg, wist te profiteren. S.V.V. toonde a' meteen over de betere ploeg te beschikken, maar het was Rigtersbleek, dat 11a 5 minuten raak schoot, toen doelman Tap bij een corner misgreep en links buiten Schepers ongehinderd kon in koppen, 10. Rigtersbleek bleef ondanks dit doelpunt even ongeïnspireerd voetballen als voor dien, zodat S.V.V. sterker bleef en steeds opnieuw gevaarlijke aanvallen opzette. Een iets schotvaardiger voorhoede zou er in deze periode in geslaagd zijn de achterstand in een duidelijke voorsprong om te zetten. Bij S.V.V. had men in de voorhoede echter steeds teveel tijd nodig, zodat steeds een der Rigtersbleekse ver dedigers kans kreeg om in te grijpen. Zodoende duurde het tot ruim 20 minu ten verstreken waren voordat de bezoe kers er in slaagden de gelijkmaker te scoren. Rechtsbuiten Rees bracht de bal voor het Enschedese doel, waar cen tervoor Valk van kortbij raak kon schie ten, 1—1. Nadien kreeg de gastheren- voorhoede nog-wel enkele kansen, maar stopper Renssen, aan wie men deze keer de midvoorplaats had toevertrouwd, faal de als aanvalsleider in alle opzichten. Kort voor rust moest rechtsbuiten Troos ter van de thuisclub zich door Vrelink- laten vervangen. Het was deze invaller, die ongeveer 5 minuten na rust een pass gaf aan rechtsbinnen F. Olde Riekerink, die op zijn beurt de bal weer toespeelde aan de inmiddels naar binnengekomen Vre- link. Deze laatste wist daarop vanuit een moeilijke positie doelman Tap op nieuw te passeren. En dit tweede doel punt schonk de Enschedeërs het nodige zelfvertrouwen. Vooral in de middenli nie ging men plotseling veel zelfbewus ter spelen, waardoor S.V.V. voorlopig geen kans meer kreeg zijn eigen spel te ontplooien. Het overwicht leverde evenwel geen verdere doelpunten meer op. Tegen het eind van de strijd kwam S.V.V. nog even weer opzetten, maar doelman Wigger in het Rigtersbleek- doel, toonde zich uit het goede hout ge sneden en stond geen tweede S.V.V.-doel- punt toe. De 18-jarige scooterrijder G. H. werd maandagmorgen op de hoek van de Oude Maasstraat en de IJsselmon- destraat aangereden door de 19-jarige bromfietser C. v. D. Hij liep een hei- senschudding op. De bromfietser, die geen voorrang verleend had, kreeg een bekeuring. De scooterrijder ook, want hij had geen rijbewijs. De scooter rijder is in de Dr. Noletstichting op genomen. De directrice van het Geref. Rusthuis aan de Nieuwe Haven waarschuwde zon dag de politie dat een jongetje een fiets in het water had gegooid. De politie pakte kort daarop een tienjarig jongetje in de kraag dat beweerde die fiets te hebben gevonden, waarop hij hem maar in de ha ven had gegooid. Dreggende politieman nen vonden daarop twéé fietsen in het water: een meevallertje. De heer A. J. M. uit Rotterdam is zon dagmiddag met zijn personenauto op de Rotterdamsedijk tegen een betonnen paal middenop de rijbaan gebotst. De vooras van de auto bleek defect te zijn. Het tramverkeer had zes minuten vertraging. De auto werd met behulp van omstanders van de trambaan geduwd. Politiemannen in een mobilofoonwagen zagen op Tweede Paasdag een dieselhei machine in werking in de buurt van de Coca Cola-fabriek in de Van Deventer- straat. „Dat kan niet," dachten zij, ,,'t is alleen voor de politie een werkdag". En inderdaad, het was geen zuivere koffie. Drie jongetjes van dertien en één van veertien jaar uit Rotterdam hadden de heimachine op gang gebracht. De jeugdige technici werden door de poli tiemannen even meegenomen naar het bu reau. Rotterdamse tentoonstelling verzameld en het hoofd van de Lappen-afdeling van het Nordiska Museum te Stockholm, dr. E. Manker, vertoeft op het ogenblik in Rotterdam om toelichting te geven. Hij is een groot kenner van de dertig duizend Lappen in het gebied tussen Idre en de kust van Tesk, de kleine mensen met laag voorhoofd, driehoe kig gezicht, donker haar en bruine ogen. Op de tentoonstelling kan men op de foto's zien hoe hij ze heeft ont moet, soms in dezelfde omstandighe den, als waarin zfj vele honderden jaren geleden leefden, vaak ook als moderne mensen, die met autobussen worden ver voerd, die hun vrouwen per vliegtuig laten overkomen naar verlaten streken waar nieuwe kampen werden opgesla gen, en die kleding en gewoonten heb ben aangepast aan deze tijd. Het accent van de expositie ligt ui teraard op de historie en sterk tot de verbeelding spreken de eeuwenoude ski's en de grillig gevormde stenen, die eens werden aanbeden. Een to vertrommei hangt in de nabijheid van een schilderij, dat in 1737 werd ge maakt door Mart. Hoffman, die de beroemde Zweedse geleerde Linnaeus tijdens diens bezoek aan Holland in compleet Lappencostuum met een Lapse tovertrommei portretteerde. Het schilderij is een copie en eigen dom van het Rijksmuseum voor Na tuurlijke Historie te Leiden. De tovertrommei diende om de ,.sha- maan" te helpen bij het voorspellen van de toekomst. Er werd op geroffeld om de goden te beïnvloeden en bij het waarzeggen werd een klein voorwerpje als aanwijzer op het vibrerende trom melvel gelegd. Aan de hand van de bewegingen van dit voorwerp werden dan uitleggingen gedaan. De Lappen-ski's vormen een hoofd stuk apart. Door de eeuwen heen heb ben de Lappen bekend gestaan als bij- Dr. E. Manker, hoofd van de Lappen-afdeling van het Nordiska Museum te zonder ervaren skilopers: er zijn in de Stockholm, kwam naar Nederland om op deze eerste grote Lappen-tentoonstelling Laplandse moerassen vondsten gedaan in het buitenland explicatie te kunnen geven. van ca 4000 jaa rgeleden. Uit Stock- De vertelselen willen, dat zich in het land van de Lappen vele schatten bevinden: ronde tinnen trommels, tot de rand toe gevuld met kostbaar zilverwerk. Men praat er over in de donkere nomadenhutten. Verha len vol romantiek vloeien over de lip pen van de Lappen en vaag worden dc plaatsen genoemd waar zich, diep on der mos en sneeuw, zo'n trommel moet bevinden. Het is een onuitputtelijk onderwerp voor fantasieën: de verlokkingen van een voetbaltoto, gepaard aan de char me van een begraven geheim. De realiteit wil evenwel, dat er maar een hoogst enkele keer zo'n Lappen- schat gevonden wordt. Slechts zelden blijkt het waar te zijn, dat een gefortu neerde familie haar bezit zilver is voor de Lap de voornaamste beleggings mogelijkheid aan de aarde ^toever trouwde. Het opwindende gefluister van generatie op generatie heeft daar echter niet onder te lijden. Een van die zeldzame schatten kan men op het ogenblik bewonderen in Rotterdam, waar in het museum voor Land- en Volkenkunde door de ambassadeur van Zweden, de heer Het elfjarig meisje M. P. Koster uit de Slachthuislaan is zaterdagmiddag op de Nieuwe Haven aangereden door een per sonenauto, bestuurd door de heer A. P. J. H.; bij de val van haar fiets brak het meisje haar rechter onderarm. De G.G. en G.D. heeft haar naar het Gemeente ziekenhuis gebracht, waar zij is behan deld. Passage-Theater: Kop op, borst vooruit (a.l.) dag. 2 en 8.15 uur. Zaterdag en beide Paasdagen: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Donderdagavond geen filmvoorstelling. Monopole-Theater: Tarzan en zijn vijanden (18 ijaar) vrijdag: 2, 7 en 9.15; zaterdag 2, 7 én 9.15 uur; zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; tweede Paasdag t/m woens dag: „Je bent nooit te jong" (a.l.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Donderdagavond „Tussen zeespiegel en zeebodem" (a.l.) 2 en 4.15 uur jeugd, 7 en 9.15 uur ouderen. Stedelijk Museum: Historische expositie en werken van H. M. v. d. Spoel; tot 16 mei, dag. 10-17 uur, zondag 12-17 uur; tot 10 april. NACHTDIENST APOTHEKEN Deze week Apotheek Backer, St.-Lidui- nastraat 58. DINSDAG Rott. Schouwburg; 8 uur: De Ker sentuin (Haagsche Comedie). Groote Schouwburg-zuid: Blonde Molly (ontr.). De Lantaren: De wonderbaarlijke uit vinding van prof. Filarsky (Toneelgroep Arena). WOENSDAG Rott. Schouwburg, 8 uur: De kleine vossen (Toneelgroep Theater). Groote Schouwburg-Zuid: Blonde Molly (ontr.) De Lantaren; 2 uur: De wonderbaar lijke uitvinding van prof. Filarsky (To neelgroep Arena). Interieur van de Lappentent, die in het Rotterdams museum staat Crggestagen. Alles is in het werk gesteld om de tent zo veel mogelijk „bowowrf* te doen lijken. S. W. Dahlman, de tentoonstelling „No maden van het Noorden" werd geopend. Voor het eerst in de geschiedenis stuur den de Zweden een zo omvangrijke col lectie over de Lapse cultuur naar het buitenland: ski's en kleding, sleeën en gebruiksvoorwerpen, wapens, maquet tes en een complete nomadentent wer den in Stockholm speciaal voor deze Advertentie zijn gisteren een kijkje komen nemen op onze Paastentoon- s telling. Het bezoek was zo overstelpend, dat wij onze deuren meerdere malen voor korte tijd hebben moeten sluiten. Onze excuses dus, indien wij U even hebben moeten laten wachten. Onze bloementuin is dit jaar zo mogelijk nóg mooier en onze meubelshow nóg imposanter dan voorheen en alle kijkers waren zonder uitzondering opgetogen. Mocht het wachten U te lang hebben geduurd of de drukte voor U een beletsel zijn geweest om onze show te bekijken, dan nodigen wij U alsnog uit, één dezer dagen en dan onder rus tiger omstandigheden een wan deling te maken door onze sprookjestuin. BINNENWEG Advertentie traag uw kleermaker Op de hoek van de Rotterdamsedijk en de Van Deventerstraat botste zaterdag avond omstreeks kwart over zes de twin tigjarige plaatwerker W. N. uit de Edison- straat met zijn fiets tegen een personen auto, bestuurd door mevr. P. N.-A. uit Rijswijk. De jogeman had een slagroom taart bij zich en reageerde daardoor waar schijnlijk minder vlug, toen hij de auto in de gaten kreeg. Hij werd door de auto geschept, schoot met zijn hoofd door de voorruit, terwijl de taart op zijn gezicht en de kleding van mevr. N. terecht kwam. Deze was zo geschrokken van de aanrij ding, dat zij nog een dertig meter verder reed, toen de jongeman van de auto af gleed. Met een zware hersenschudding en een wond aan zijn wang is hij in het Ge meenteziekenhuis opgenomen. De echtge noot van mevr. N. zag het ongeval voor zijn ogen gebeuren, want hij stond even verderop met zijn auto bij een tankstati on, waar de dame zojuist vandaan gere den was. De 39-jarige glazenwasser H. v. W. uit Vlaardingen heeft zondagmiddag om streeks zes uur herrie veroorzaakt in een café in de Rembrandtlaan. Hij kwam on der de invloed het café binnenstappen en vroeg om bier. De caféhouder vond dat hij ai genoeg had gehad, maar de glazen wasser pakte een glas en sloeg daarmee naar de caféhouder. Die ontweek de slag, maar gooide de man nog met een asbak. Toen pakte de caféhouder een hamersteel en gaf de ongewenste gast een paar tikken op zijn hoofd, waarna deze met behulp van enkele cafébezoekers naar buiten werd gewerkt, en hij opgevangen werd door de inmiddels gewaarschuwde poli tie. Een politieagent kreeg van hem een stomp en hij van de agent een klap met de gummistok. Bij de vechtpartij in het café had hij wonden aan zijn hoofd opge lopen. Deze zijn op het hoofdbureau van politie verbonden, waarop de man daar de nacht mocht doorbrengen. holm kwamen een pre-historische ski, een ski bekleed met rendierhuid, een kinderski, een normale ski voor losse sneeuw, een met een stevige riem voor harde sneeuw en een met vijf uithol lingen aan de onderzijde. Op deze laat ste ski ging men op wolvenjacht; de uithollingen maakten zeer snel wenden mogelijk. Onder tte ski-stokken treft men er aan met speerpunten en drrnk- bakjes, om het 'water uit de beekjes te kunnen scheppen. Sterk herleeft de romantiek van het hoge noorden in de Lappentent, de „kata". waarin door de inrichters van de tentoonstelling alles in „bewoonde staat" is gebracht. Aan weerskanten onder het tentdoek eea opgemaakt bed, op de vloer een reiskast, de wieg, ke tels en keukengereedschap en boven het vuur een koperen ketel. Afgebakend door boomstammen voorin het portaal, dat de vreemdeling niet mag verlaten alvorens door de gastheer tot verder binnentreden in de tent te zijn geïnvi teerd. daarnaast de plaats, die hem als eregast kan worden aangewezen. De collectie handwerksprodukten be staat uit houten, benen, tinnen en leren voorwerpen. Rendiergeweien vormden materiaal voor messcheden, lepels en naaldenkokers, uit tin werden versie ringen op de gordels gemaakt en de vrouwen vervaardigden prachtig naai werk in leer. Speciaal voor deze Rotterdamse expo sitie werd in Stockholm een maquette gemaakt van eea Laps zomerkamp: rendieren tussen de omheining, tenten, een voorraadkast op een lange paal en een offerplaats. De legende wil, dat omstreeks 1650, toen er in Noord-Zweden een vijande lijke inval plaats vond, de Nederlan der Abraham Momma met zijn ren dier in 48 uur van Lapland naar Stockholm reed (een afstand van 1240 kilometer) om daar de regering te waarschuwen tegen het dreigende gevaar. Voor deze geweldige presta tie zou hij enkele jaren later zijn ge adeld en de (zeer toepasselijke) naam hebben gekregen van Abraham Mom- ma Renstierna. In hoeverre deze le gende waarheid bevat, is nooit pre cies gebleken. In elk geval bezit de familie Renstierna thans nog een co pie van een groot olieverfschilderij van Ehrenstrahi, waarop Momma in een slede staat afgebeeld. Ook de- ze copie is naar de tentoonstelling ge stuurd. Zo kan men doordringen in dia voor de West-Europeanen nog altijd prikke- lend-geheimzinnige wereld van sneeuw en ijs, rendieren, sleden en kunstzinni ge volksvlijt, de wereld, waarin de mens zo intens op zichzelf is aangewe zen en waar, in eeuwen van eenzaam heid, tradities en begrippen groeiden,! welke ons nog betrekkelijk onbekend I zijn. De verzameling is boeiend en over- i zichtelijk uitgestald en het Rotterdam se museum mag tevreden zijn over de-i ze presentatie van correct verzorgd j Lap-werk". N.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 3