goed onderhouden vrij huisje JONGEDAME I Over twintig jaar meer dan 250 kernenergiecentrales ff! m 0 Engelse Melange Douwe Egberts „WATERMAN" vertrekt met gehandicapte vluchtelingen UNIQUE AmerïCO naar de 99p 50.000priiieni s d A s f* s V s> JONGSTE BEDIENDE (mnl. of vrl.) AANK. BEDIENDE (mnl. of vrl.) NIEUWS TREKT ALTIJD - IEDERE DAG ?°e ^Oei kampioenen Euratom-commissie geeft overzicht van belangrijkste activiteiten T Douwe Egberts Pickwick thee voor ieder, die een kernachtige Engelse smaak prefereert. Let ook op de goudkleurige, rijke afschenk! NIEUWS in het kort Waternood dreigt in Denemarken N i0r N N HAVBANK TE KOOP GEVRAAGD i II s?5 Dit moet U doen: NSC WOENSDAG 20 APRIL I960 PAGINA 4 Bij voorkeur in het westen van Schiedam. Brie ven onder no. S 1290 Nwe Schied. Crt, Dam 18. Gevraagd: Franse Caltex wordt door Sahara Oliemij. overgenomen Invoer vrachtauto's van achter IJzeren Gordijn? Jongetje bedolven99 Loos alarm brengt wijk in beroering (Van onze Haagse redactie) Fusie van Krupp's kolen- en staalbelangen Ceylon Melange Geel etiket) 108 ct. Engelse Melange Groen etiket) 90 ct. Vraag-uw winkelier ook eens naar de handige Pickwick Theezakjes Doosje van 20 stuks 98 ct. T 59 Olympische schoon- springsters in Kolpabad „Pan American" wegens nalatigheid beboet Alléénverkoop voor Schiedam en Omstreken N.V. afd. Motore!1 St. Liduinastraat 5? Telefoon 64313 Grote wedstrijd met meer dan tic *tte Hj veti *er V; c AMERICO, de „sportieve" 20-cents reep, gul gevuld met room, nougat, caramel en chocolade. Americo, de grote favoriet, die U nu bovendien (een grote!) kans geeft op schitterende prijzen in een fantastische wedstriid! 2e t/m 100e prijs: geldprijzen vac f 25,- en 50.000 boekjes „Olympische Spelen" 1 'i VAN HOUTEN 'W N S h Wt( *itv >Q°f Sh Si iN '>ïi oe N.V. Levensverzekering-Mij Schiedam JAARLIJKSE ALGEMENE VERGADERING VAN AANDEELHOUDERS op vrijdag 29 april 1960, om 10.30 uur ten kantore der Ven nootschap. De agenda ligt aldaar voor aandeelhouders ter inzage. Schiedam, 20 april 1960. DE HOOFDDIRECTEUR Schoonmaak! SchoonmaakLaat nu uw schoorsteen elektrisch ve gen, geen roet of stof meer. Elek. Schoors teen vee gbedr. ..Rolista", Noordvestsingel 89, tel. 68788. Schoonmaak! Schoonmaak! Laat nu uw oliehaard of kachel vak kundig schoonmaken. Oliespecia listen N.V. Rola, afd. Rolista. Noordvestsingel 89, tel. 68788. Schoonmaak! Schoonmaak! Laat nu uw haard vakkundig schoon maken. Prijzen vanaf 6.5Q. Spe cialisten op dit gebied. N.V. Ro la, Haardenfabriek. afd. Rolista. Noordvestsingel 89, tel. 68788. Moffelen van rijwielen, gede monteerd, gemonteerd met bij- Ie vering van nieuwe kettingkast spaken, Spatborden en jasbescher- mer 40.Frans Waltman, Rot- terdamsedijk 240, tel. 68948. Huurt voor uw feesten etc. mo derne klapstoelen en tafels. Glas werk, kop en schotels, koffieke tels 10 lite** enz. bij de ie Schie- damse VeFiiUurinrichtir.g Simon Rosman, Frans Halsplein 4345 tel. 65800. Locostar rijwielen van Locomo tief rijwielfabriek v.a. 135, Ook gem. bet. Motor, en rijwiel handel Engelen, Celciusstraat 42 hoek Prof. Kam. Onneslaan, Schiedam. Goed kunnende typen, enige kamtoorervaring en kennis van steno strekken tot aanbeveling. Met vakantie-afspraken wordt rekening gehouden. Sollicitaties te richten aan: N.V. Maatschappij „Oxygenium'', Buitenhavenweg 50, Schiedam. BS89 Wij geven van 25,— tot f 200,- voor uw oude wasmachine bij aankoop van wasmachine of com binatie. Klein's Verkoopcentrale. Fabristraat 30, tel. 69552-69580. Te koop wegens vertrek stoelen, tafels, schilderstukken, een gobe lin, matten, blauwe vazen, ka chel en 1. West-Frankelandse- straat 82. Gevraagd voor spoedige indiensttreding (uiterlijk 1 juni a.s.): leeftijd ca 16 jaar; en leeftijd ca 18 jaar. Sollicitaties met opgaaf van genoten school opleiding te richten aan Johs. de Kuyper Zoon, Postbus 62, Schiedam. 1 BRUSSEL, 19 april In de zes lan den van Ie Euratom zullen in 1980 meer dan 250 -jrnenergiecentraies van gemiddeld 150 megawatt gebouwd moe ten zijn. Hun gezamenlijke produktie zal waarschijnlijk de huidige totale elektriciteitsproduktie belangrijk over treffen, aldus luidt de conclusie van een diepgaande Euratom-studie van de ener giebehoeften van de zes landen op lan ge termijn. De conclusie is vervat in het derde algemene erslag van de Euratom- commissie, dat vandaag aan het par lement van de Europese gemeenschap pen is toegezonden. De commissie verklaart hierin, dat zij haar activi teit op vier belangrijke punten con centreert, n.l. de spoedige oprichting van het gemeenschappelijk centrum voor kernonderzoek, het vaststellen van de na te streven kernenergiepro- duktie, de oprichting van een Europe se universiteit en de uitvoering van de overeenkomsten met de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. PARIJS, 19 april Naar uit welinge lichte kringen wordt vernomen, zal in de loop van de komende dagen een overeenkomst worden gesloten tussen de Société Nationale de Recherches et d'Exploration des Pétroles en Algerie (S.N, Repal) en de Amerikaanse Cal tex over de aankoop door de Franse on derneming van het Franse raffinage- en verkoopnet van Caltex. In dezelfde kringen is men van me ning dat deze vorm van samenwerking de kern zou kunnen vormen van de op te richten Société Industrielle des Pe- troles (S.I.P.), welke de afzet van de olie uit de Sahara als taak zou krijgen. Het is nog niet bekend of een overeen komst in het eerste stadium zal worden beperkt tot de twee genoemde onderne mingen, of dat ook andere produktie- maatschappjjen van olie uit de Sahara er van het begin af aan zullen deelne men. Daarom kan men zich nog geen oordeel vormen over de juridische vorm, welke de toekomstige onderneming zal krijgen. Deze zal worden opgericht met deelneming van de Franse staat. Tenslotte wordt opgemerkt dat over dit laatste in principe overeenstem ming is bereikt tussen de Franse mi nisteries van financiën en nijverheid. BERI.IJN, 19 april (UPI) Op voor stel van het Oostduitse instituut voor marktonderzoek zullen Oost-Duitsland en Tsjechoslowakije gezamenlijk pogin gen ondernemen na .r Nederland vracht wagens en andere bedrijfsvoertuigen te exporteren. Oost-Duitsland zou vracht wagens met een laadvermogen tot 3 ton willen uitvoeren, Tsjechoslowakije trucks met grotere capaciteit. Beide landen zullen door een particuliere fir ma worden vertegenwoordigd. DEN HAAG, 20 april. Grote ontstel tenis verwekte gisteravond in de nieuwe wijk „Bouwlust" het gerucht, dat een jngetje p de hoek van de Meppelweg en de Bouwlustlaan onder het zand be dolven zou zijn. De gewaarschuwde poli tie alarmeerde ogenblikkelijk de brand weer, die direct met groot materieel- twee autospuiten en een gereedschap wagen- uitrukte. Op de opgegeven plek begonnen politie en brandweer koorts achtig te graven, maar zonder resultaat. Honderden bewoners waren inmiddels uitgelopen en vergrootten in niet geringe mate de consternatie. Na ruim een uur graven zag men in, dat het kind onmo gelijk op deze plek een weg in aanleg bedolven zou kunnen zijn en gaf men het werk op. Later bleek het jongetje naar wie zo druk gezocht was weer thuis te zijn. Het gerucht was in de wereld ge holpen door een vriendje van de vermiste dat zijn kameraadje plotseling -uit het oog verloren had en toen de vermissing opperde, dat hij wel eens onder het zand kon geraakt ajjn. Op grond van voorstellen die de na tionale regeringen hebben gedaan, heeft de Euratomcommissie besloten gemeen schappelijke onderzoekcentra in te rich ten te Ispra (Italië), Petten (Nederland), Karlsruhe (West-Duitsland) en Mol (België). teletype ke. jaarverslag van de Eurot. Met verscheidene wetenschappelijke instellingen in de zes landen zijn voorts contracten gesloten waarbij Euratom financiële steun of technici beschikbaar stelt. Dergelijke overeenkomsten zijn gesloten met de Nederlandse KEMA (N.V. Maatschappij tot Keuring van Elektrotechnische Materialen) voor het bestuderen en ontwikkelen van een ho mogene suspensiereactor, met de TNO (de Nederlandse centrale organisatie voor Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek) voor de bestudering van do invloed van straling op levende organis men, met het Franse commissariaat voor kernenergie en het Westduitse Max Planck-instituut voor het onderzoek- van beheerste kernfusie,- Voorts worden met de Nederlandse autoriteiten nog be sprekingen gevoerd over deelneming van Euratom aan radio-biologisch on derzoek op landbouwgebied te Wagenin- gen. Voor deze projecten zal de Eura tom-commissie in totaal 115 van de 215 miljoen dollar uitgeven, die tot 1963 be schikbaar zijn voor gemeenschappelijk onderzoek. Bij het bepalen van de toekomstige elektriciteitsproduktie door middel van kernenergiecentrales moet reke ning worden gehouden met het feit dat er in de gemeenschap een over vloed aan fossiele brandstoffen be staat. Daarbij komt nog dat de kern energie onder de huidige omstandig heden duurder is dan de gewone. De nationale regeringen en de exploitan ten van kerncentrales zullen dus eni ge offers moeten brengen, doch deze kunnen volgens de commissie gering zijn als men ze over de totale elek triciteitsproduktie verdeelt. De Euratom-commissie beperkt haar activiteit overigens niet tot de zes lan den. Zij wil zo intensief mogelijk met derde landen samenwerken en van de ze wens getuigen de deelneming aan de exploitatie van een reactor te Halden (Noorwegen) In het kader van de OEES en het Dragon-project in Engeland. -oil ua aa IH«l« 61 'N3SS3 lenbelangen van Alfred Krupp zullen in de toekomst deel uit gaan maken van de maatschappij Hutten und Bergwerke Rheinhausen, die eveneens het eigen dom van Alfred Krupp is, aldus een woordvoerder van het Kruppconeern. Tot aan de reorganisatie was deze maat schappij reeds holdingmaatschappij van Krupp's kolen- en staalbelangen. De woordvoerder verklaarde, dat het bedrijf Bochum-Rossenray de kolenbe- langen en het bedrijf Rheinhausen de staalbelangen van de moedermaatschap pij zal gaan behartigen. t KOPENHAGEN, 19 april Deense automobilisten die in de komende maanden betrapt worden op kleine ver keersovertredingen zullen de keus heb ben uit twee veroordelingen, nl. het be talen van een boete of het bijwonen van een verkeersfilm van een half uur. ROTTERDAM De heer J. L. M. de Poorter te Breda en Internationale Han del- en Scheepvaart Mij. Jan de Poor ter te Rotterdam hebben opgericht de Maatschappij van Natuurkundig en Schei kundig onderzoek te Rotterdam. Deze heeft o. a. ten doel de exploitatie van la boratoria, het verrichten van bemonste- rings- en controlewerkzaamheden, het onderzoeken van nieuwe produktiemetho- den enz. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 250.000. DEN HAAG In het Kurhaus te Scheveningen wordt van 21 tot 23 april het tweede Europese inkoopcongres ge houden, Het congres wordt georganiseerd door dé bij het Nederlands Instituut voor Efficiency aangesloten. Nederlandse Ver. eniging voor Inkoop-Efficiency. Er zullen ongeveer 250 inkopers aan deelnemen, van wie 180 uit het buitenland, nl. uit Engeland, West-Duitsland, Zweden, Frankrijk, Noorwegen, België, Zwitser land, Denemarken, Italië, Griekenland, Oostenrijk, Portugal, de V.S. Indië en Turkije. Het congres wordt donderdag 21 april geopend met een rede over gemeenschap pelijke problemen van inkopers in Euro. pa, uitgesproken door de heer P. Gros (Frankrijk), president van de European Federation of Purchasing. TOKIO De Japans-Arabische Olie maatschappij bericht, dat zij in de kust strook langs de Perzische Golf oliebron nen heeft aangeboord, welke tezamen meer dan zesduizend vaten per dag op leveren. DULUTH Op de fabriek van de American Steel and Wire alhier, toebe horende aan de U.S. Steel Corp., is een vierdaagse werkweek ingevoerd. De pro- duktiebeperking geschiedt in verband met de verminderde vraag naar draad en draadprodukten. Bij de beperking zijn 2800 arbeiders betrokken. MOSKOU De industrie in de Sovjet- Unie heeft in het eerste kwartaal een produktie geleverd, welke 4 pet. boven het gestelde plan lag. Blijkens een offi ciële mededeling, welke door het persbu reau Tass werd doorgegeven, is de om vang van de industriële produktie in de Sovjet-Unie in het eerste kwartaal van dit jaar 11 pet. groter geweest dan in de overeenkomstige drie maanden van 1959. DEN HAAG Bij beschikking van de minister van justitie is een commissie ingesteld, die tot taak heeft een onder zoek in te stellen naar de vraag of rechts vorm van de onderneming herziening be hoeft, en daarbij in het bijzonder aan dacht moet besteden aan het bestuur en toezicht bij de grote onderneming, als mede aan de publieke verantwoording van de onderneming. Tot voorzitter van deze commissie is benoemd Prof. mr. P. J. Verdam, hoog leraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam. Tot lid-secretaris is benoemd mr. L. de Vries, raadadviseur bij het Mi nisterie van Justitie. De commissie telt 15 leden. ROTTERDAM, 19 april. Het rege- ringsschip „Waterman" vertrok vandaag naar Nieuw Zeeland met aan boord 110 Hongaarse, Joegoslavische en Oostenrijk se vluchtelingen, die in het verleden geen kans hadden op emigratie, omdat zij lichamelijk of maatschappelijk waren ge handicapt. Het vorig jaar verklaarde Nieuw Zeeland zich als eerste emigratie- land bereid, uit humanitaire overwegin gen vluchtelingen op te nemen, die vol gens de letter van de wet eigenlijk niet toegelaten zouden kunnen worden. In maart van het vorig jaar vertrok de eer ste groep van 15 gezinnen, thans volgen 31 gezinnen en in de toekomst zal nog aan een vijftigtal gezinnen een kans wor den geboden. Zo kon dus vanmorgen de 48-jarige Joegoslaaf Etjepan-Naddenic de loopplank beklimmen. Drie jaar lang verbleef hij in een Duits kamp: de kans op emigratie leek uitgesloten, omdat hij een aandoe ning had aan de longen. Verheugd kon hij zich nu met zijn 16-jarige dochter Miriam inschepen. Ook van Anton Ciora, een Pool, bood het besluit van Nieuw Zeeland een nieuwe kans. Hij is ongeschoold arbeider en zijn (maatschap pelijke) handicap school hierin, dat men niet veronderstelde dat hij voor zijn vrouw en zes kinderen het brood zou kunnen verdienen. Het gezelschap vluchtelingen kwam uit drie richtingen: per trein uit Rome, per trein uit Bad Godesberg en per trein uit Salzburg. In totaal vertrekken met de Waterman 451 personen, dat wil zeggen, dat het regeringsschip half is volgeboekt. Als boordgeestelijken maken de reis mee ds. J. W. Deenik (met echtgenote en vijf kinderen) en pater J. A. C. van Me lis, die na hun verlof naar Auckland te rugkeren. De „Waterman"' zal via Austra lië naar New York varen en dan met een gezelschap studenten terugkeren naar Ne derland. KOPENHAGEN, 19 april In Dene marken wordt dit jaar waternood ver wacht als gevolg van de droge zomer van vorig jaar. Deskundigen zien de toekomst somber In en men verwacht dat ln de komende weken reeds beper kingen op het waterverbruik zoals een verbod om tuinen te besproeien, zullen worden afgekondigd. Volgens deskundigen bevatten de on dergrondse waterbekkens minder wa ter dan ooit te voren. In vele delen van Denemarken ligt het grondwaterpeil anderhalve meter dieper dan normaal, vooral als gevolg van het feit dat men vorig jaar deze reserves duchtig heeft moeten aanspreken. Daarbij komt dat in de afgelopen winter minder sneeuw en regen zijn gevallen dan normaal, terwijl bovendien de sneeuw is gesmol ten terwijl de ondergrond nog bevroren was, zodat het smeltwater niet in de on dergrondse vergaarbekkens is terecht gekomen, doch afgevloeid naar zee. Op zondag 15 mei wordt er in het Kolpabad te Vlaardingen om drie uur een voorselectiewedströd voor het Olympisch schoonspringen in Rome ge houden. Aan deze wedstrijden doen naast de Nederlandse favorieten Thea Dupon, Greetje Lugthart en Anneke Grummelman ook nog twee buiten landse springsters mee. De organisatoren, die gevormd zijn uit de V.Z.C., Shell, R.K.W.I.K., K.N.Z.B. en het Kolpabad, hebben nl. ook uitgenodigd de Oostduitse dame In- grid Kramer, die men algemeen be schouwt als Europees kampioene en do Engelse Miss Ferris, de Engelse kam pioene Dit is vooral gedaan opdat de jury, die o.a. bestaat uit het Olympisch Comité en de trainsters van de buiten landse zwemsters een vergelijking kan trekken tussen het peil van onze spring sters en dat van het buitenland. Op het programma staan twee wed strijden van een half uur, waarin de dames zowel verplichte als vrije spron gen uit zullen voeren. Dit is mogelijk doordat er op het ogenblik een spring plank in het Kolpabad staat, die aan de Olympische eisen voldoet en welke gebruikt wordt voor de training van de Olympische springsters. Vanaf maandag 9 mei worden er aan de kassa van het Kolpabad te Vlaardin gen kaarten verkocht, terwijl de N.T.S. 's zondagsavonds in haar uitzending Sport in Beeld een telerecordinguitzen- ding zal geven. WASHINGTON, 19 april (Reuter) Het Amerikaanse federale bureau voor de burgerluchtvaart, de FAA, heeft de luchtvaartmaatschappij „Pan American World Airways" heboel met 2000 dollar wegens nalatigheid bjj het onderhoud en de controle van een „Boeing 707"- straalverkeersvliegtulg. Het toestel was op 16 januari j.l. kort na de start uit New York voor een vlucht naar Parijs weer naar de lucht haven Idlewild teruggekeerd. Toen de bemanning bemerkte dat een aantal snelheids- en hoogtemeters niet werkte, liet zij een grote hoeveelheid brandstol weglopen, waarna de machine veilig op het New Yorkse vliegveld landde. De FAA verklaarde dat, indien het vliegen op deze instrumenten noodzake lijk was geweest (de bemanning kon de nodige gegevens nu nog van de ver keerstoren ontvangen) een ongeluk niet denkbeeldig zou zijn geweest Voor rekening van Olympische Spelen Vi fia '5(1, In afwijking van de circulaire, waarin sportprijzen a f 2j.- werden uitgeloofd, ontvangen deze prijs winnaars een cheque van f 25.-. Koop wat U maar wilt! door de bekende sportjournalist H. J. Looman. Prachtig uitgevoerd in 4 kleuren, en met een schat van gegevens en schema's, waarin U zelf de uitslagen noteert. 50.000 Boekjes... Uw kans om te winnen is dus wel héél groot! ik k k Plak 5 A's .van Americo-wikkels met een goede gomsoort op een briefkaart en schrijf daarbij een zin of een zeer kort rijmpje, waarin de woorden Americo en Olympiade voorkomen. Frankeer met normaal porto (8 cent) en zend briefkaart aan van Houten, Afdeling .Americo, Weesp. Inzending sluit op 30 juni 196a Een deskundige jury wijst de winnaars aan. Over de uitslag is geen correspondentie mogelijk. Personeel van Van Houten en zijn reclame-bureau is van deelname uitgesloten. Alle in zendingen wprden eigendom van Van Houten. m h( SI ■x, u

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4