Vlaams diplomaat en Politie richt op Wim van onderzoek den Berg TANKER FOREST LAKE'' VLOT TE WATER GELATEN RIOSCOOP-PROGRAMMA'S Gefaep^i-hitlp TulpendolheidTulpemnanieBollenrasernie Twaalf ballons in Zuid de lucht in Sliedrechtenaar vechtpartij doodgestoken Verolme vernoemt nieuw schip naar prof. Gerbrandy Staatslening van f 300 miljoen Op middag van 5 mei Kath. Vrouwengilde V at Schiedam verloot en vond Rente 4H procent; emissiekoers 9914 >restaurant Europoort 1 jaar K. A. V. Kethel 15 gediplomeerde EHBO-ers Gaat goed Jubileum Westdijk Agenda Rotterdam Monopole Theater Passage Theater N S C ZATERDAG 23 APRIL 1960 PAGINA j, Rotterdam en Gent staan op het ogenblik in het teken van bloemen, de ene met haar Floriade, de andere met haar Floraliën. En intussen is de uit Istanboel vertrokken Nederlandse postkoets met tulpenbollen op weg naar Rotterdam, om er de feestelijkheden in te leiden in verband met het feit dal het vierhonderd jaar geleden is, dat nagenoeg oj) dezelfde wijze uit Turkije de éérste bollen naar de Nederlanden teerden gebracht. Die Busbeek was een alleszins merkwaardige figuur, genoeg, bijna totaal vergeten in zjjn eigen land. Wij hebben er ver schillende publikaties op na geslagen om méér over hem te vernemen. De meeste gegevens vonden wij in een Vlaams weekblad van een paar weken geleden en daaruit blijkt, welk een buitengewoon groot diplo maat hij is geweest. In zijn tijd stonden de Vlaamse diplomaten zó hoog aangeschreven, dat niemand minder dan keizer Maximiliaan II van Oostenrijk verklaarde: dat van alle gezanten die hij voor onder handelingen in het buitenland had gebruikt, het de Vlaamse waren, die steeds hun opdrachten met het grootste succes hadden uitgevoerd en deze met de rijkste uitslagen wisten te doen bekronen. Aan dat feit blijft voor altijd de naam verbonden van een Vlaams diplomaat: Augier Ghiselin de Busbecq, aldus genaamd naar het plaatsje in het Noorderdepartement dat vroeger Bousbecque heette. Zijn Vlaamse naam is Ogier Gisleen van Busbeek. Hij was het, die de tulp vanuit het verre Turkije, waar hij gezant was, in onze gewesten heeft ingevoerd. Congres vooraf St.-Lïduina Stille Omgang medische zondagsdienst j Vier desperado's Sapphire het meisje uit de Tulip Bar Het was evenwel niet de weg der diplo matie, die Busbeek aanvankelijk had wil. len inslaan. Hij was in de éérste plaats een bekend natuurkundige en een geleerd humanist, in welke laatste hoedanigheid hij tot de vrienden behoorde van de be roemde taalgeleerde Justus Lipsius, even eens bekend humanist, en hoogleraar te Leuven. Ogier Gisleen van Busbeek kwam in 1522 ter wereld in het Vlaamse plaatsje Komen Zijn jeugdopvoeding ontving hij in het kasteel van zijn vader, ridder Georg Ghiselin, heer van Busbeek. Daarna ging hij aan de Leuvense Alma Mater studeren. Ook in de universiteiten van Bologr.a. Padua, Parijs en Wenen ging hij zich in de wetenschappen bekwa men, zoals dat in die tijd dikwijls werd gedaan. Te Leuven werd hij dadelijk opgemerkt om zijn grote geestesgaven, meer speciaal door de hoogleraar van der Aa. die later gezant werd van Ferdinand I. broeder van keizer Karei V. Die van der Aa was het die Busbeek uit de we tenschappelijke carrière weghaalde om van hem eveneens een diplomaat te ma ken. Hij liet hem, om te beginnen, als at- taché benoemen bij de missie, die zich jK| «nof T nn/lon Viortof r\rv» at" Ha ounoolodon. naar Londen begaf om er de aangelegen heden tc regelen voor het huwelijk tus. sen Filips II, zoon van keizer Karei, met Maria, koningin van Engeland. Die op dracht werd met succes bekroond: Maria van Engeland werd de tweede gemalin van Filips, die daarna nog twee andere vrouwen zou hebben. Kort daarop, droeg Ferdinand I hem een der belangrijkste onderhandelingen van dat ogenblik op, bij de gevreesde Sul tan van Turkije, Soliman II el Kanaai, de Grote, of de Magnifieke. Sedert een eeuw waren de Turken een voortdurende be dreiging voor het westen. Herhaaldelijk werden pogingen gedaan om door onder handelingen een einde te maken aan wat men toen het Turkse gevaar noemde, doch zij hadden de ene na de andere schip breuk geleden. De grootste hinderpaal was de onwil van de sultan en in dat op zicht was Soliman allesbehalve een kat om zonder handschoenen aan te pakken. Anderzijds was er het feit, dat de diplo maten zich in zijn land doorgaans in le vensgevaar achtten en 't liefst zo gauw mogelijk verlieten. Dat was vóór de komst van Busbeek nog het geval ge weest met de Italiaanse gezant Malvezzi, die als een gebroken man Istanboel had verlaten en kort nadien overleed. Het was het vurig verlangen van de keizer van Duitsland en Oostenrijk, en ook van andere soevereinen, van de Tur ken een wapenstilstand van verschillende jaren te bekomen. Soliman, die tot dan toe van de ene overwinning naar de an dere was gegaan, verklaarde zich niet tot onderhandelen bereid zolang de wester- sen niet een vast vertegenwoordiger van de keizer als bestendig ambassadeur in Istanboel zouden laten verblijven. In de ogen van de sultan zou een dergelijk am bassadeur in zekere zin ook een gijzelaar in zijn handen zijn. Busbeek was amper tweeëndertig jaar oud, toen Ferdinand hem opdroeg de door het vertrek en de dood van Malvezzi on- derbroken onderhandelingen te gaan her vatten. Hachelijk avontuur en groot risico. Want in die tijd waren de Turken op het toppunt van hun macht. De jonge diplomaat vertrok de derde november 1554 en kwam twintig januari 1555 te Istanboel aan. De sultan verbleef toen te Amasia in Cappadocië, waarheen hij Busbeek ontbood. Deze slaagde er na lange en moeizame onderhandelingen in, een wapenbestand van zes maanden te bekomen. De westersen maakten van die verademing gebruik om zich voor te be reiden op een oorlog, die zij als onver mijdelijk beschouwden. Teneinde nog meer tijd te winnen en de laatste hoop nog niet opgegeven heb bende, zond Ferdinand de handige Bus beek opnieuw naar Turkije, om te trach ten met Soliman een vredesverdrag te sluiten. Na een reis van maanden, kwam de Vlaming er aan op 15 juli van het jaar 1556. Door zijn taaie wilskracht, fijne di plomatie en Vlaamse koppigheid, wist Busbeek zich daar gedurende zes jaren te handhaven. Soliman wilde aanvanke lijk niet van een vredesverdrag weten en hij maakte het de missie zó moeilijk dat na één jaar, met uitzondering van Bus beek en de dokter van de zending, al de leden der missie naar Wenen waren te ruggekeerd. De diplomaat van Ferdinand en de dokter leefden als het ware jn ge vangenschap, Zij mochten hun steeds door soldaten bewaakte residentie bijna nooit verlaten. De vensters die uitzicht gaven op de stad. waren dichtgemaakt. Op zekere dag werd de gezant bij de sultan te Adrianopel ontboden. Deze be klaagde zich over de invallen van Honga ren in wat de Turken als hun rijk be schouwden. De schrandere Busbeek sprak dadelijk over onderhandelingen met de invallers. Doch dat was een af leidingmanoeuvre. Hij hield vooral het oog gericht op zijn grote opdracht: het vredesverdrag. Het gelukte hem, drie maanden lang aan het hof te Adrianopel te blijven, in welke periode het bestand van zes maanden kwam te vervallen. Toen hij 't hof verliet, had hij 'n nieuw bestand bekomen, ditmaal van zeven maanden. Vermoeid maar tevreden keer de hij naar zijn bewaakte residentie te Istanboel terug. In afwachting, dat hij een nieuw offen sief op de sultan zou openen, zocht hij af leiding in zijn boeken. De humanist en de natuurkundige in hem kwamen weer boven. Hij offerde daar ook aan zijn voor liefde voor de oudheid waarvan hij, on danks een eeuw Turkse heerschappij op die stad, te Istanboel nog tal van monu menten, kunstwerken en handschriften van Griekse, Romeinse en Byzantijnse herkomst aantrof. Zo wist hij „héle la dingen", kunstvoorwerpen, oude munt- ÖGIER GISLEEN VAN UUSBEEK Hij was niet alleen een geleerde en di plomaat van uitzonderlijke Jaam, maar voor de Nederlanden ook de man, die ons de tulp schonk. stukken en stempels alsmede ruim twee honderd Griekse, Byzantijnse en Arabi sche handschriften via Venetië naar zijn vorstelijke opdrachtgever te zenden, waarvan, er nu nog vele te Wenen be waard worden. Hij deed te Istanboel ook een taalkundige ontdekking, zegt een bio graaf. Op een bijeenkomst van gezanten uit de Krim, zou hij hebben vastgesteld, dat de taal die zij spraken, gelijkenissen ver toonde met zijn eigen Vlaamse taal. Hij onderzocht dat wetenschappelijk en maakte uit met overlevenden van de West-Gothen te dbën te hebben, waar van nog een kleine stam in de Krim bestond, die evenwel aan het uitsterven was. Hij had in de Levant een Grieks hand schrift van de Dioscoride gevonden, dat met de werken van PliniuS de weten schap der piahten van de aarde behan delde. In de omgeving van Adrianopel zag hij wilde kastanjebomen, zwaardle lies, seringen 'en tulpen, véél tulpen. Hij had er tussen Istanboel en Adriano pel in bloei zien staan. Tulpen waren de lievelingsbloem van dé sultan, die op de verjaardag van zijn zoon in zijn paleis een „feest van de tulp" gaf. In lange gangen, schrijft het Vlaamse weekblad, waaraan wij deze details ontlenen, stonden verho gen en halfronde met kostbare tapijten beklede estrades, waarop een groot aan tal kostbare kristallen vazen stonden, waarin de mooiste en zeldzaamste tul pen van de wereld prijkten, 's Avonds werden geurige kaarsen aangestoken en gekleurde lampen, die de weelde van dat schouwspel nog verhoogden. Op verschil lende plaatsen tussen de bloemen hingen gouden kooien met exotische vogels, die hun geluiden mengden met de tonen van een onzichtbaar orkest. Over dit alles viel een zachte regen van rozenwater. Dat was al een sprookje uit Duizend-en-één nacht. De tulp op een dergelijke wijze in haar Eigenaardig Slorie gezien te hebben, deed Busbeek er toe besluiten die tot dan toe in de Neder landen onbekende bloem ook daar te doen bloeien. Met de eerste afreis van de post koets de geschiedenis is zich na vier eeuwen aan het herhalen! gaf hij tul penbollen mede voor zijn vrienden in on ze gewesten, méér dan drieduizend kilo meter van hem verwijderd. Ogier Gisleen van Busbeek, werd daardoor de ware promotor van de tulp in de Lage Landen. Dat alles had hem natuurlijk niet be let voor zijn groot ideaal, de vrede, te blijven ijveren. Hij mocht daarin slagen op het einde van het jaar 1562, met het sluiten van een achtjarig bestand. Nog in het zelfde jaar verliet hij Istanboel, samen met een buitengewoon gezant van Soliman, om aan Ferdinand en diens zoon Maximiliaan, het goede nieuws te gaan melden. Als beloning voor zijn geslaagde opdracht Vroeg Busbeek aan zijn soeve rein, zich in zijn kasteel in Vlaanderen te mogen terugtrekken, om er als natuur kundige en humanist zijn verdere levens jaren door te brengen. Die rust en afzondering duurde echter maar even, want na de dood van Ferdi nand belastte Maximiliaan hem met de opvoeding van zijn acht kinderen, waar van er twee later keizer zouden worden Rudolf en Mathias, en een derde, Al- brecht, als Aartshertog naar de Neder landen zou komeh. Daarmede was het nog niet gedaan: de Vlaamse diplomaat vertoefde nog twintig jaar aan het Fran se hof, om koning Henri III van Frank rijk ervan te weerhouden de hand op Vlaanderen. Zeeland en Brabant te leg gen Na ook die zending te hebben vol bracht, keerde Busbeek per postkoets naar Vlaanderen terug, dat hij evenwel niet levend zou bereiken. In de omgeving van Rouaan werd de koets door struik rovers overvallen. De doorstane emotie velde hem neer en twee dagen later over leed hij, 'in bet kasteel Maillot bij Rouaan. Men schreef toen: 28 oktober 1992 Busbeek werd daar begraven, nadat men zijn hart uit zijn lichaam had ge haald om het, gebalsemd, in een loden koker te sluiten en in de grafkelder van zijn familie in de kerk van Busbeek bij te zetten. In de loop der eeuwen werd het vergeteh Toevallig werd het een kleine dertig jaar geleden bij herstelwerken ont dekt. In zijn dorp heeft men in 1954 een standbeeld aan de nagedachtenis van de ze grote Vlaming opgericht. De door deze man uit Turkije gezonden tulpenbollen hadden spoedig succes in de Nederlanden, waar men haar aanvanke lijk „Turx onnutte blom" had genoemd. Patriciërs en andere personen, die voor de Spanjaarden uit Antwerpen naar Hol land vluchtten, zouden daar de tulp heb ben binnengebracht, waar men haar aan het kweken ging, vooral in de omgeving van Haarlem. Kwekers hadden toen al hun geheimen. Het voornaamste streven was en is ook nu nog nieuwe soorten voort te brengen. Men probeerde zwarte tulpen zie „La tulipe noire" van Dumas! te cultiveren, „zoals men naar de steen der wijzen" had gezocht. Weldra werd gespeculeerd en werden hele vermogens op het spel gezet. Pieter Langendijk heeft daar zijn vinnige satire „Quicompoix of de Windhandel" op geschreven .De „Bol lenrasernie" vierde hoogtij! Een Gents museumconservator schreef dezer dagen, dat één bol de bruidschat van een jong meisje kon vertegenwoor digen. Daarom werd een nieuwe varië teit door een kweker „Huwelijk van mijn dochter" geheten! De Antwerpse jezuïet bloemenschilder Daniël Seghers 1590- 1661) noteerden in de jaren 1635-1636 de SOLIMAN II, de magnifieke met krij gers en gevolg. Ets van Pieter Coeck van Aelst. Deze, de schoonvader van Pieter Brueghel de Oude verbleef te Istanboel. volgende prijzen voor bollen: 43.000 gul den voor vier Semper Augustus, 5.400 gulden voor één Admiraal van Enckhuy- zen en 4.200 gulden voor één Vice-Roi Het Frans Halsmuseum te Haarlem bezit een schilderij waarop de spot wordt gedreven met de „Tulpenmanie" in 1637. Het is een werk van de hand van Hen drik Gerritz. Pot (Haarlem 1585-Amster- dam 1657), dat heet „Flora's praalwagen of de tulpendolheid in 1637". Chrispijn de Passé de Jonge maakte een ets van dat onderwerp, waaraan hij als titel gaf: „De Mallewagen alias de valete det Bloe misten. Tulpendolheid, tulpenmanie, tulpen- rasernie, het kan allemaal waar zijn ge weest. Maar in Nederland en elders zal nu beslist niemand meer gevonden wor den, die over de tulp zou durven spreken als over een „Turx onnutte blom" B. ROTTERDAM, 21 april Op bevrij dingsdag zullen op het Afrikaanderplein twaalf ballons opstijgen voor een race om de Trophée de la Liberation, uitge loofd door de gemeente Rotterdam. De start is bepaald op 's middags kwart voor twee. Ballonvaarders uit Neder land, België, Frankrijk, Zwitserland, Oostenrijk en de Verenigde Staten zul len aan deze strijd deelnemen. Het betreft hier een zogenaamde lan dingswedstrijd. De opdracht luidt bin nen een bepaalde, nader bekend te ma ken straal van Rotterdam te landen. De deelnemer, die precies op of bij het dichtsbij een denkbeeldige rond de stad getrokken cirkel aan de grond komt, zal als winnaar worden uitgeroepen. De straal van deze cirkel is afhankelijk van de weersomstandigheden. Hij zal kunnen variëren van tien tpt honderd vijfentwintig kilometer. Het Afrikaanderplein wordt voor de ze gelegenheid afgezet door de politie. Bijzondere verkeersmaatregelen worden getroffen. Op het terrein zullen o.a. mo bilofoons, EHBO, brandweer en padvin ders aanwezig zijn. Bij gunstig weer re kent men op circa honderdduizend toe schouwers. De laatste Rotterdamse gebeurtenis op ballonsportgebied speelde zich af in 1934 toen acht ballons het hemelruim kozen. Dit was de grootste ballonrace, die vóór de oorlog in Nederland werd georgani seerd. Nu na zesentwintig jaar, zal deze manifestatie in belangrijke mate worden overtroffen. Aan de ballonrace gaat een tweedaags ballonvaarderscongres vooraf. Vijftig afgevaardigden uit verschillende landen zullen dinsdag 3 mei voor het eerst bij eenkomen in hotel Holland, Proveniers singel 7. Om 7 uur des avonds zullen de congressisten op het stadhuis worden ontvangen. De volgende dag, woensdag, wordt de lunch gebruikt te Kinderdijk. Daar worden bedrijfsexcursies gemaakt en des namiddags varen de congressis ten door de Rotterdamse havens. SLIEDRECHT, 23 april Gisteravond om acht uur ontstond een tamelijk on schuldig vechtpartijtje tussen jongelui uit Siiedrecht en Gorinchem dat zich later, om kwart voor negen, voortzette in de Middeldiepstraat. De ruzie liep daar zo hoog, dat de 21-jarige W. G. uit Gorinchem een mes trok en daarmee plotseling de 19-jarige K. Kraayeveld uit de Van Ruysdaelstraat in de hart streek stak. De jongeman is onmiddel lijk ter plaatse overleden. De politie heeft de dader in hechtenis genomen en stelt een onderzoek in naar de voorge schiedenis van dit drama, dat eigenlijk donderdagavond al was begonnen met wat sarren en plagen. Dat iri deze treu rige geschiedenis meisjes betrokken waren, moet niet uitgesloten worden ge acht. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 22 april Hoe langer Wim van den Berg onvindbaar blijft, hoe meer de politie bij haar onderzoek in de moordzaak van 't meisje Engelina Feenstra belang in hem gaat stellen. Meer dan honderd personen, die Wim van den Berg heten of iemand met deze naam kenden, hebben zich met de po litiecommissaris van het bureau aan de Linnaeusstraat in verbinding gesteld. Maar geen van hen was degene, die het meisje in haar zakboekje heeft vermeld en met wie zü enkele ontmoetingen ge had heeft. Het is ook nog altijd de vraag of deze Wim bij zijn kennismaking wel zijn ware naam genoemd heeft. In het zakboekje van het meisje, dat uit Leeu warden afkomstig was en sedert een half jaar in Amsterdam woonde, waar van korte tijd iri het huis van de hoofd inspecteur J. Schipper, stond hij ge noemd ais „Wim van den Berg, Midden weg Oost". Op 26 maart stond in het zakboekje „Wim". Meer gegevens heeft de politie bü brokstukken vernomen van de vriendinnen en kennissen van het meisje. Zij was een vrolijk en seri eus meisje. Zij vertelde aan haar vrien dinnen geregeld het een en ander over de dingen, die zij beleefde, vooral aan haar collega bij de P.T.T., de dochter van de hoofdinspecteur Schipper. Zo heeft de politie- gehoord, dat op 27 maart Wim van den Berg en Llna Feen stra samen naar de Cineac in Amster dam zijn geweest (welke (van de twee Cineacbioscopen is onbekend) en mo gelijk zijn zij daarna nog naar een an dere bioscoop gegaan. Nöggerath. Vrijdagavond 1 april om acht uur had Lina Feenstra wederom een afspraax met dezelfde persoon. Zij ontmoetten el kaar bij het Muiderpoortstation. Daarna zijn zij naar een café, vermoedelijk in Amsterdam, geweest, waar zij waar schijnlijk twee glaasjes bier en een glas vermouth of andere wijn hebben gedronken. Zij hebben, in het café twee grammofoonplaten gedraaid, dat zal waarschijnlijk op een jukebox gebeurd zijn. Zij zijn ook in gesprek geweest met de caféhouder, die een aantal voorval len uit zijn leven heeft verteld. Het Is voor de verdere speurtocht naar deze ai of niet Wim van den Berg geheten persoon voor de politie van het grootste belang in contact te komen met deze caféhouder, aldus commissaris Binnendijk. De heer Binnendijk kan deze caféhouder, misschien ook een bar keeper of kelner, garanderen, dat zijn naam niet in de openbaarheid komt, als deze dat wenst. In het café heeft Wim van den Berg aan Lina o.m. gevraagd, of zij kon knob belen (een onschuldig gokspelletje met lucifers) en daarop heeft het meisje waarschijnlijk heel verbaasd gereageerd zij had er nog nooit van gehoord. Er is door Lina en haar vriend ook nog een afspraak gemaakt voor 4 april; zij zou hem toen ontmoeten bij de wo ning van de heer Schipper aan de Ter Gouwstraat. Hiervan waren enkelen van haar vriendinnen op de hoogte. Deze af spraak is echter niet doorgegaan, want Wim is niet verschenen. Nu ongeveer alle aanwijzingen en sporen in deze verontrustende en droe vige zaak nagetrokken zijn en juist het spoor naar Wim van den Berg, wiens naam in vele dagbladen heeft gestaan, zonder resultaat blijft, is de aandacht van de politie voor hem bijzonder groot. Op alle zaken, die er maar enigszins verband mee kunnen houden, wordt acht geslagen. Bij een recente aanran ding van een meisje in het Amsterdam se bos heeft commissaris Binnendijk on middellijk zich in verbinding gesteld met zijn collega in Nieuwer-Amstel, die over een signalement van de aanrander beschikt. Ook deze is echter niet gevon den. Op het prgramma van het Kath. Vrou- „3' Te bevragen aan het hoofdbureau j politie tussen 9-12.30 uur en 2-6 UU»' potten met vruchten. Te bevragen bij de vinders: Oar%, sleutel, Kooij, dr. Wibautplein 151; SV telbos, Rademakér. sigarenmagazijn., L bensplein; gereedschapsleutel, PlÊlL Philips van Bourgondiëstraat 43; r° jt krans. T. v. Dijk, Dwarsstraat 18: r,j;: autostgp, J. van Wamelen, Parkweg driewièlig kinderfietsje, Schoenhefj j(. bedrijf Cinderella, Albardastraat 2: wielig kinderfietsje, Jongepier, v. OSff j laan 20a: bruin lederen Joto-etui. Tromp, Havendijk 30 b: bruine hef 1 portemonnee, B. Verschuur. Leksty 6a; marokkaans lederen porteriioe' v Etten. Alb. Thijmstraat 20: 1 p. demeshandschoenen, A. Kabel, ï"a. straat 36c; kinderwantje 'wit), N, een. Mgr. Nolenslaan 391; close' 1<| wengilde staat voor 24 april a.s. (zondag) SchènkéTdr." Wibautplein" 69- mak eer stille omgang ter ere van de H. Li- knoop, Geurden Aleidastraat' 25: #1 duina, die een grote manifestatie moet hemd en geel 'vest C v KruiniHf worden. Het is nog pas een paar jaar, dat Brielsestraat 6; gele zijden shawl, J ook de dames in de gelegenheid zijn om j Schriek, Klaaswaalsestraat 7a; bl3L, m dankbaar en liefdevol gedenken deze I vallen muts, R Paulussen Veen^"., bedetocht te maken. De stille omgangstraat 11; padvindersriem R Brouw voert ons door straten en leidt °ns langs Nieuwstraat 32; geel babyschoentje .lij gebouwen, welke eenmaal een belangrij-A. de Goede, Newtonstraat 10b' bed il (Van onze verslaggever) HEUSDEN, 21 april De „Forest Lake" volvoerde de „ommezwaai'' per fect. Md haar twintigduizend ton gleed zü knarsend de Verolme-helling te Heus- den af, een golf van water voor zich uitstuwend. De vloed sloeg kolkend over de keerdam aan de overkant heen, maar de tanker, die tien meter langer is dan de Maas ter plaatse breed is, werd vlak voor de dijk met zware an kers en kettingtrossen bedwongen. AI weer was de stapelloop van een groot schip vlot geschied. Opnieuw zegevierde het vernuft van de Hollandse scheeps bouwer over de tot voor kort ingeheide opvatting, dat het zestig kilometer land inwaarts onmogelijk is forse, zeewaar dige vaartuigen aan hun element toe te vertrouwen. De tewaterlating van de honderdze ventig meter lange „Forest Lake" vond vanmiddag in feestelijk zonlicht plaats. Doopster van de tanker, die voor de ke rol gespeeld hebben in Liduina's leven. In gedachten gaan wij dan haar leven van lijden en gebed na en bidden tot haar. dat zij de grote intentie van dit jaar „dat het top-overleg moge strekken tot bevorde ring van de Vrede" bij God zal ondersteu nen. Voor wie deelnemen aan deze om gang volgen onderstaand de vertrektij den; H. Liduinakerk 6.15 uur Kerk O.L. Vr.. v. d. H, Rozenkrans 6.20 uur. H. Hartkerk 6.00 uur Bijkerk Joh, de Doper 6.00. Kerk H, Joh. de Doper 6.15 uur Kerk O. L. Vr. Visitatie 6.00 uur. 'Gezamenlijk (voor de deelneemsters van alle parochies) gedialogeerde H. Mis om 7 uur in de H. Liduinakerk (Franken land). In deze tijd van binnen- en buiten landse onlusten hebben wij de hulp van God zo nodig. Laat onze Stadsheilige St.- Lióuina ons hierbij een voorspraak zijn. Bid dus met ons mee op 24 april a.s. üw V, •r :\V N.V. Nationale Tankvaart Maatschappij Rotterdam wordt gebouwd, was mevr. A. Verolme-Weegink, echtgenote van scheepsbouwer en zakenman Cor Verol me. Het was reeds het derde schip, dat mevr. Verolme een behouden vaart toe kon wensen. Bijgeloof speelt de familie Verolme dus kennelijk geen parten, want de volksmond voorspelt nu een maal ongeluk aan het vaartuig, dat een doopster treft, die reeds meer schepen te water heeft gelaten. De „Forest Lake", die mevr. Verolme een zilveren tafelbel voor haar nieuwe, in aanbouw zijnde jacht „Ancor" ople verde „Ancor" is de samenvoeging van de voornamen van het echtpaar Verolme gaat voor de Noorse reder Skaugen in bare boat charter varen. Het schip zal olie voor de BP vervoeren, doch voor het zover is, moet de tanker eerst naar Rotterdam worden gesleept om daar afgebouwd te worden. Over de obstakels op die weg hebben wij het al gehad. Een enigszins beangstigende gewaar wording was wel het feit, dat er na de stapelloop van de „Forest Lake" geen nieuwe kiel werd gelegd. Alles leek echter erger dan het in werkelijkheid was. Nadat op de helling eerst twee grote kraanpontons voor de Nederland se Kraanbouw Maatschappij zullen wor den gebouwd, zal een 13.500 ton metend Noors vrachtschip er gestalte op krij gen. De scheepsbouwer, de heer Verolme, die gisteren veie Noorse gasten had, deelde na de nodige heildronken nog mede, dat er op zijn werf te Alblasser- dam een tanker in aanbouw is, die de naam van zijn president-commissaris, de vroegere Nederlandse minister-presi dent Pieter Sjoerd Gerbrandy zal dra gen. Het schip, dat door de Nederlandse Vracht- cn Tankvaart Maatschappij te Den Haag is besteld, zal op 24 mei a.s. te water worden gelaten. DEN HAAG, 22 april De minister van Financiën is voornemens over te gaan tot de uitgifte van een 4 pet. le ning groot f 300 miljoen tegen een koers van 99 1 4 pet. Schuldbewijzen in de nieuwe lening zullen worden afgegeven in stukken van f 1000 en f 100, terwijl deelneming in de, lening in de, vorm van schuldregister- inschrijvingen zal kunnen geschieden tot bedragen van tenminste f 100.000.. Het ligt in de bedoeling de inschrij ving open te stellen op maandgag 9 mei bij het agentschap van het minis terie van Financiën te Amsterdam. Aflossing van de lening zal geschieden in 30 jaarlijkse termijnen en wel af wisselend 3 pet., 4 pet., en 3 pet. per jaar, zodat telkens in drie opeenvolgen de jaren 10 pet. van de lening wordt ge delgd, te beginnen op 1 juni 1961. Ver sterkte of algehele delging is de eerste 10 jaren niet toegestaan. De rente gaat in op 1 juni 1960, de coupons verschijnen jaarlijks op 1 ju ni. De storting op de toegewezen schuld bewijzen zal moeten geschieden op woensdag 1 juni I960. Opneming van deze lening in de note ring ter beurze van Amsterdam en Rot terdam zal worden bevorderd. Het prospectus zal binnenkort, ver moedelijk op 29 april verschijnen. Gisteren is herdacht, dat café-restau rant Europoort aan de Maasboulevard een jaar geleden geopend werd. Een aantal genodigden en andere gasten heeft aan gezeten aan een diner, waarvan het menu was samengesteld uit de gedurende de verschillende speciale weken meest ge kozen gerechten en waarvoor de koks hun beste beentje hadden voorgezet. De res taurant-zaal was stemmig versierd en de vele aanwezigen hebben kunnen, consta teren. dat met vertrouwen het nieuwe jaar kan worden ingegaan. De toeloop naar Europoort wordt immers steeds gro ter. Wederom spraken verschillende gas ten van ver buiten Schiedam hun bewon dering uit voor de unieke ligging en de even unieke inrichting van het sieraad van onze Maasboulevard. Deze week hield de K.A.V. weer een maandelijkse bijeenkomst. Er werd een huishoudshow gehouden en men kon ken nismaken met ideale stapelpannen waar in gekookt wordt door hete lucht van .80 a 90 graden. Nadat door de vertegenwoor diger het eten was opgezet, en hij alles uiteenzette over het kooksysteem en de pannen, wat uur duurde, was het*eten gaar, en kon men van alles proeven. En een ieder was het er mee eens, dat elk gerecht zijn geur en smaak behouden had, en alles gaar was. Meteen kon men toen berekenen, hoe voordelig dit allés was. Daardoor was dit voor allen een leerzame avond. Aangezien er een goede opkomst was, kan met genoegen op de ze avond teruggezien worden. In het Rode Kruis-gebouw aan de Lan ge Nieuwstraat 197 hebben donderdag avond 15 cursisten, die de EHBQ-cursus van de Kath. Nat. Bond v. EHBO „Sé- Christophorus" hadden gevolgd, examen gedaan. Dokter J. A. H. v. d. Berg nam het examen af. Alle 15 cursisten behaal den het diploma. Het gaat goed met de supportersvereni ging van Excelsior '20. Woensdag 27 april gaan de leden, die zich reeds aan gemeld hebben, voor het eerst verga deren, ook andere belangstellenden zijn van harte welkom. Men gaat een bestuur kiezen en plannen beramen voor de ko mende competitie. De vergadering wordt gehouden in de kantine van Excelsior'20 in het Thurledepark, aanvang acht uur des avonds. In verband met het zilveren jubileum, deze week door de penningmeester van de afdeling Schiedam van de K.A.B., de heer Westdijk gevierd, zal morgenochtend tc half tien in de Havenkerk door de geestelijk adviseur, pater G. de Boer O.P. een H. Mis van dankbaarheid worden op gedragen. Het bestuur vertrouwt, dat alle leden aanwezig zullen zzijn. aan geld, Ribbens, Burg, Honnef' jf Gretelaan 143; herenpolshorloge, Li Ridder, Hogenbanweg 19 b; oorknop "j hanger, Bijloo, Gr Florisstraat 52; veren broche met steen, v.d.Laan, frankelandsestraat 79a. HEDEN J Monopoie-Theater: Vier desperS^0; 05 j.) vrijd. en zat. 2, 7 en 9.15; zonLj 4.15, 7 en 9.15; maand, t/m woensd. of Sheherezade (a.l.) dag. 2, 7 en 9.Va Passage Theater: Sapphire, het uit de Tulip Bar (14 j.) dag. 2 en 8.15. K en zond. 2 4.15, 7 en 9.15; donderdagav" geen filmvoorstelling. Stedelijk Museum: Historische exp°s'<( en werken van H. M. v. d. Spoel; t°l mei, dag. 10-17 uur. zondag 12-17 uur. ZONDAG R.k. Instuif Jong Schiedam. Voordraf C. Pols over de Nederl. document3' Wijkgebouw Dr. Wibautplein. R-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZA* ST.-LIDDINA Openingsuren: f Hoofdgebouw Dam 8: Ultieenburea® Leeszaal voor volwassenen dl. do. ts Li 10—12 uur, dl. t.m. za. van 25 uur dl wo. vr. van 78 30 uur. j Jeugdbibliotheek: wc'. 2—4. do. 4 1—3 14 Jaar en ouder ook woensd 6—7 30 uur Jeugdleeszaal: di. do. vr. van 4 Uitleenposr Molenelngel Noodkerk thel di 48 uur. ,né Filiaal Rijnstraat 1: volw. dl. B uur- vr. 78 uur, Jeugd: wo. 25 uu'^i Filiaal Nieuwland Wijkgebouw Dr boutplein Uijingang) jeugd wo. 1 30--' volw wo. en vr. 7—8.30 uur. j Uitleenpost Emmastraat 3: ma. 7—5 en wo en vr 7—8.30 uur. j R.-k. Platielandsbibliotheek: Uitleen*' Kerkweg 46 z indaa 1130 tot 12 30 De medische zondagsdienst zal wji waargenomen door: dr. In 't Veld, Zwijgerlaan. 23, tel. 68599; dr. Klomp.. van Stolbergstraat 3, tel. 69952; dr. O»1 sr., Singel 76, tel. 68250. Apotheek: Evers, Lange Haven M-fJ De wijkverpleegdienst van het Wit"^ Kruis: zuster Roosen, Warande 24. y Het kraamcentrum door zuster de !jjj' ning Ph. v. Bourgondiëstraat121, tel. b.g.g tel, 69411. De medische zondagsdienst .duurt y,. zaterdagmiddag J uur tot en met zond3 avond 12 uur. f"-' ZATERDAG Rott. Schouwburg, 8 uur: 'n Hete meravond (Rott. Toneel) ZONDAG J Rott. Schouwburg, 8 uur: Wie het e lacht (Rott Toneel). MAANDAG J Rott Schouwburg, 8 uur: Nederi' Ballet BIOSCOPEN IN ROTTERDAM Arena: Up in arms, a. 1. Capitol: De ondergang van de ^ji Deare, 14 jaar. do. Desperate hours, jaar. f, Centraal: Een meisje in duizend varen, 18 jaar. Cineac A. D.: En eeuwig zingeP bossen, 14 jaar. Colosseum: Hercules en de k("J' gin van Lydië, 18 jaar. do. Schanda3 Sorrento, a.l. Harmonie: De ijzeren sheriff, 14 J3 do, I want to live, 18 jaar. Lumière: Suddenly last summer, v'" Luxor: Rififj onder de vrouwen, S volw. Metro: The big circus, a. 1. Prinses: Rifjfi onder de vroüf'j: str. volw. do. Casino de Paris, 14 3 1 za. zo.2: De gevreesde speurder, 9' za. 24: Paris Palace Hotel, 18 jaar. f Rex: Slavenjagers van Afrika, 14 3' do. Spaanse driften, str. volw. Thalia: De kinderrechter, 14 't Venster: Kapers op de kust, 14 3% Victoria: Aan de Rivièra, 18 jaar',a): 2 en 8: Hij die sterven moet, 14 3 j' Za. wo. 2. zo, 2, 4.30: De sneeuw^" gin, a, 1, Scène uit de film, die deze ufeek in het Passage Theater gaat. De film, die deze week in het Passage Theater gaat, is van Engelse makelij, een Rank-film en in Eastman Colour uit gevoerd. Ze speelt zich af onder de kleur lingenbevolking van Londen en heeft dus een enigszins exotisch milieu tot achter grond. Een inspecteur krijgt de moeilijke taak de moord op het meisje Sapphire op te lossen. Basil Dearden voerde een re gie. welke vooral op spanning en afwis seling gericht is. De hoofdrollen worden gecpeeM door Bernard Miles. Nigel Pat rick, Yvotwve Mitchell en Paul Massie. Toegankelijk vooir personen 'boven de 14 jaar. Het Monopole Theater draait j vrijdag tot en met zondag „Vier deS rado's", een Western, met Rory Ca''1 en Colleen Miller in de hoofdroll®11 K.F.C.-keuring 14 jaar. J Van maandag tot en met woe? de film „Song of Sherezade", Se'w reerd op muziek van de bekende y sische componist Rimsky KorsS3,é in de regie van Walter Reiscb ePJ Yvonne de Carlo en Jean Pierre A1' in de hoofdrollen. Toegankelijk voo( 1 leeftijden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4