Géén akkoord over voornaamste zaken goodwill JAN MUSCH overleden Acht opvarenden na werk-weigering Aardbeving treft Perzische stad H19QP9HHPHHH Vele honderden inwoners van Lar souden zijn omgekomen Vandaag laatste ontmoeting „Kapitein was niet in staat veiligheid te garanderen" Waarschuwing van Bourguiba Koningin Elizabeth volgt cross country Nederlandse atoomgeleerde in luchttaxi verongelukt Dr. C. J. Bakker directeur van Europees kerncentrum Echtpaar in Amsterdam verdronken Overleg Nehroe-Tsjoe En-lai NASLEEP VAN EXPLOSIE OP „ASTRID NAESS" Komt er proces tegen rederij? Weer rabetwapens 1 mei-parade? m Wij zullen niet langer als vrienden tegenover de Fransen kunnen staan Eerste prijs voor Sambo VERBINDINGEN VATTEN UIT Het weer Russische vrouwen met westerse coiffures Ultra-geheim" doel van reis naar ontkend Repetitie op Rode Plein 'KASPISCHE.i z=ZPJE===34 TEHERAN, 25 april (AFP) Lar, een stad van 15.000 inwo ners in het zuiden van Perzië, is gistermiddag door een aardbe ving volkomen verwoest, aldus heeft de directeur van het Perzi sche Rode Kruis bekend gemaakt. Lar ligt in een gebied, dat vaak door aardbevingen is geteisterd. Nauwelijks tien jaar geleden werd de stad reeds grotendeels door een aardschok verwoest. Red dingsploegen zijn op weg naar de Plaats van de ramp. binnenveringbed SCHUIMRUBBERBED UTRECHT, 24 april. De ontploffing op de Nederlandse tanker „Astrid Naess" voor de Amerikaanse kust op 13 april, waarbij zeven opvarenden ern stige brandwonden opliepen ze worden thans nog steeds in enkele New Yorkse ziekenhuizen verpleegd heeft voor acht andere bemanningsleden een ander bijzonder onaangenaam ge volg gehad. De directie van de in New York gevestigde Noorse rederij „Norness", waarvan de Nederlandse Norness-maatschap- pij de „Astrid Naess" exploiteert, heeft hen op staande voet ontsla gen, omdat zij om veiligheidsrede nen geweigerd hebben in de machinekamer, waar de ontplof fing was gebeurd, te werken. Dit vertelde de tweede steward, de heer John Vos uit Bussum, toen hij zaterdagavond met de zeven andere ontslagenen per vliegtuig op Schiphol aankwam. De directie van de Nederlandse Norness- maatschappij heeft gezegd van het ontslag op de hoogte te zijn, maar geen commentaar te willen geven. Vandaag zou er een ge sprek zijn met de ontslagen be manningsleden, die al hebben aangekondigd een proces tegen de maatschappij te willen aan spannen. 25.000 OP NO. 17513 Noordelijke wind Aanhoudend koud Het weer in Europa lebriz4 >4<M ro Bender Sj i xopeh fShorud lemnan Kirmansjah Vdamadan Kachan KOI katoen Herman Bampoer mderAbbar TEHERAN, 25 april (UPI) Een *eer zware aardbeving heeft in de nacht }'an zondag op maandag de stad Ear |n Zuid-Perzië getroffen en de dood van nonderden inwoners veroorzaakt. Het Perzische Rode Kruis berichtte van morgen, dat tussen de duizend en vijf tienhonderd personen, meest vrouwen on kinderen, de dood zouden hebben ge- vonden. Tot op een vroeg uur in de mor sen zouden reeds driehonderd lijken ge- norgen zijn. De meeste verbindingen met Lar, zijn door de aardschok uitgevallen. De eerste beving zou om ongeveer twee "ur zondagmiddag hebben plaats gehad en de helft van de gebouwen in Lar nebben verwoest. De meeste huizen in ('e stad zijn opgetrokken van klei. De tweede schok vond plaats om ongeveer Zes nor 's avonds, waardoor de rest Van Lar met de grond gelijk zou zijn ge maakt. Vliegtuigen van dc Perzische lucht macht zijn naar het geti'fo efngedieb macht zijn naar het getroffen gebied een luchtbrug begonnen voor het over brengen van medicijnen, voedsel en kle ding/ Lai' ligt ongeveer achthonderd ki lometer van Teheran. Het eerste be richt over een aardschok kwam zondag middag van de gouverneur van Lar. die bet op zijn beurt had vernomen van de AMSTERDAM, 24 april Vanmor gen zag een voorbijganger twee licha men drijven in het water van het Open Davenfront voor het Centraal Station. Het bleken de stoffelijke overschotten zijn van een 61-jarige bouwvakarbei der en zijn 57-jarige vrouw, woonachtig In de Transvaalbuurt. Ze bleken nog slechts enkele nren in het water te heb ben gelegen. Waarschijnlijk zijn ze ten gevolge van dronkenschap te water ge raakt. MOSKOU, 25 april (UPI) Vele jon- Ke vrouwen in Moskou zijn de laatste maanden overgegaan tot het dragen van Westerse coiffures, waarvoor zij terecht kunnen in een salon op een steenworp afstands van het Kremlin. Deze eerste schoonheidssalon van Moskou werd verleden zomer geopend m een zijstraat dichtbij het Bolshoi Theater. Haarspecialisten van de Ame rikaanse tentoonstelling, die destijds in Moskou werd gehouden, bezochten de salon, waar zij op verzoek van de eige- haar de stijl van het Westen demon streerden. sindsdien heeft de salon tal rijke klanten, die zijn afgestapt van het «ragen van lang haar. Hordon jonge meisjes in Moskou bezoeken de kapsa- l°n en komen eruit met een moderne coiffure in Westerse stijl. Alle kappers in Moskou zijn van s morgens vroeg tot 's avonds laat be- Zet en steeds meer Russische vrouwen Saan meer op hun uiterlijk letten. Maai de salon bij het Bolshoi Theater beschikt 0ver de modernste apparaten, zoals Srote droogkappen die men hoogst zel den elders in deSovjet-Unie te zien krijgt. De ..apsalon draagt geen naam ??als alle winkels in Rusland. Er staat fj de ingang slechts het Russische Jvoord voor kapperszaak: „Perikmachers- kaya". gouverneur van de provincie uit de hoofdstad Shiraz via een draagbaar radio-ontvangtoestel. Alle andere ver bindingen waren toen reeds uitgevallen. Volgens in Teheran ontvangen be richten zou de gouverneur van Lar uiterst opgewonden zijn geweest bij het doorgeven van het bericht. Zijn eigen huis was een ruïne en hij zei al les te hebben verloren behalve wat hij aan had. Lar was een landbouwgemecnschap. Naast het verlies aan mensenlevens gingen naar schatting vierduizend stuks vee verloren, aldus het Perzische Rode Kruis. De blik die Lar zondag bood moet er een geweest zijn van onbeschrijfelijke verwarring en verschrikking. Het gehele gebied werd door dichte stofwolken aan het oog onttrokken. Het stof bleef uren hangen en beperkte het uitzicht tot on geveer 20 meter. De eerste reddings ploegen welke Lar bereikten vanuit het minder zwaar getroffen achterland, on dervonden grote hinder van het vuil dat zij inademden. Sjah Mohammed Reza heeft opdracht gegeven tot overbrenging van troepen, voorraden en Rode-Kruiseenheden naar het getroffen gebied. Tijdens de cross country in de Badminton Horse Trials gaf de Engelse koninklijke familie blijk van haar belangstelling. De foto toont staande op een grote platte kar v.l.n.r. prinses Anne, prins Charles, Antony Armstrong Jones en koningin Elizabeth. NIEUW DELHI, 25 april (.AFP) De besprekingen tussen de premiers van Indië en China, Nehroe en 'i'sjoc En- lai, zijn gisteren nagenoeg afgesloten zonder dat een akkoord is bereikt om trent de voornaamste kwesties: de Chinees-Indische grens en ontruiming door de Chinezen van gebieden, die zij in Indië bezetten, aldus is uit welinge lichte bron vernomen. Voor vandaag stond een laatste onderhoud tussen de twee premiers op het programma, dat gewijd zrfl zijn aan de redactie van het slotcommuniqué. Men meent te weten, dat dit communi- (Adverten tie) HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN (Van onze kunstredactie) BLARICUM, 24 april De bekende toneelspeler Jan Musch is vanavond te zijnen huize overleden. Hij bereikte de ouderdom van 84 jaar. Jan Musch was 22 december 1875 te Amsterdam geboren. Ir 1952 vierde hij zijn zestigjarig toneeljubileum, daarmede tevens afscheid nemend van het toneel. Dit geschiedde in Breero's Spaanse Brabander. Voor de kleinere plaat sen maakte hij een toernee met De Vrek van Molière. 4 november jl. was Jan Musch in het St. Janszieken huis te Laren opgenomen, in verband met een plotse ling optredende hartaanval. Na enige tijd kon hij naar huis terugkeren. 25 maart jl. werd hij naar het O. L. Vrouwegasthu-is in Amsterdam overgebracht voor het ondergaan van een operatie. Hersteld keeide hij 16 april naar Blaricum terug. De afgelopen dagen ver ergerde zijn toestand. (Zie voorts elders in dit blad). qué in het bijzonder zal vermelden, dat de twee staatslieden het erover eens zijn, dat maatregelen genomen moeten worden om de spanning tussen hun lan den te verminderen en nieuwe grensin cidenten te vermijden. Tsjoe En-lai zou een nieuwe sa menkomst voorgesteld hebben. Nehroe zou vandaag op dit voorstel antwoor den. De Chinese premier zou voorts nog voorgesteld hebben, dat partijen niets zullen ondernemen t.a.v. de hui dige grens. Dit voorstel zou voor In dië onaanvaardbaar geacht worden, omdat het in zekere zin erkenning van de Chinese bezetting zou inhouden. Tsjoe heeft gisteravond een onder houd met de Russische ambassadeur in Indië, Benediktov, gehad. Het gesprek werd gevoerd in de Chinese ambassade te Nieuw-Delhi. Waarover is gespro ken is niet bekendgemaakt. KEANSBURIi, 21 apri! De beken de Nederlandse atoomgeleerde dr. C. J. Bakker, directeur van het Europese Centrum voor Atoomonderzoek CERN te Gonève, is bij een vliegtuigongeluk in Amerika om het leven gekomen. Hij was eerder op de dag eveneens per vliegtuig uit Europa aangekomen. Dr. Bakker iaat vrouw en drie kinderen aehter. Dr. Bakker vloog in een luchttaxi van bet vliegveld Idiewild naar Red Bank in New Jersey. Naar mededelingen van de geredde piloot, de 33-jarige Law rence Orwig, was motorstoring de oor zaak dat het lichte vliegtuig in de Raritanbnai stortte. Twee andere pas sagiers, katholieke geestelijken, wer den gered, doch moesten evenals de vlieger gewond in een ziekenhuis wor den opgenomen. Brigadegeneraal b.d. van de Ameri- MOSKOU, 25 april (UPI) Al twee weken lang wordt op het Rode Plein te Moskou gerepeteerd voor de grote pa rade op 1 mei. Behalve de gebruikelijke tanks, rijdende artillerie en vele typen gepantserde voertuigen zijn bij deze re petities ook enkele malen grote, onder dekzeilen verborgen voorwerpen over het Rode Plein gereden, waarvan men aanneemt dat het raketten zijn. Op grond hiervan verwachten buitenland se waarnemers te Moskou dat tijdens de parade op het Rode Plein deze keer ook raketten, of mobiele lanceerinstal- laties, in het défilé worden opgenomen. Op 7 november 1958, bij de herden king van de revolutie, zijn voor het laatst raketten getoond, nadien zijn er vele parades geweest zonder raketwa pens. Overigens zijn de parades op het Rode Plein de laatste jaren altijd van korte duur, nooit langer dan een kwar tier, geweest. TUNIS, 25 april (Reuter) Presi dent Habib Bourguiba van Tunesië heeft zondag Frankrijk gewaarschuwd, dat zijn land in staat is met succes oorlog te voeren als het daartoe door aanval len gedwongen wordt. Zinspelend op in cidenten, die zich de laatste tijd langs de Tunesisch-Algerijnse grens zouden hebben voorgedaan en waarbij Tune sische militairen door Franse mijnen ge dood zouden zijn, zei Bourguiba, te ho pen, dat deze waarschuwing voldoen de zou zijn. In een rede te Teboersoek zei de Tu nesische president, dat de vijf jaar ou de Algerijnse oorlog Tunesië noopt de situatie te bestuderen en zijn politiek tegenover alle landen in het licht van de situatie te herzien. ,,De westelijke wereld is in feite on machtig een eind te maken aan deze oorlog. Wij zullen binnenkort beslui ten bekend maken waaruit de be leidsverandering, die wij voorberei den, zal blijken. Wij zijn gedwongen een oorlog te beginnen. Wij zullen niet langer tegenover de Fransen als vrienden kunnen handelen. Wij heb ben geen vliegtuigen, maar Frankrijk heeft belangen op Tunesisch gebied, aldus Bourguiba. De Tunesische president is zondag avond naar Tunis teruggekeerd en heeft zijn tournee door het land, die tot woens dag zou duren, afgebroken. Officieel is geen reden voor het afbreken van de tournee gegeven. In gewoonlijk welin gelichte kringen is evenwel gezegd, dat het besluit vermoedelijk verband houdt met de grensincidenten die plaats ge had zouden hebben. TEL AV'IV, 25 april (Reuter) Een woordvoerder van het Israëlische mi nisterie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat premier Ben Goerion spoedig na de topconferentie in Parijs waarschijnlijk Frankrijk, Nederland en België zal bezoeken. Het bezoek zal van „particuliere aard" zijn. Er zijn nog geen data vastgesteld, maar waar schijnlijk zou dc maand juni voor deze bezoeken worden gekozen. Zoals wij woensdag reeds mededeel den, heeft de vader van een der ge wonden, de heer N. A. de Groot uit Baarn, na een bezoek aan zijn zoon, ernstige beschuldigingen geuit tegen de Amsterdamse rederij omdat er uit brieven was gebleken, dat de laatste tijd herhaaldelijk branden op de tanker waren uitgebroken en de bemanning zich ernstig zorgen maakte over de vei ligheid van het schip. Dc heer uc Groot heeft, zoals hij zelf verklaart, uit de pers moeten verne men, dat'zijn zoon zich onder de gewon den bevond. Hij stelde zich met de re derij in verbinding teneinde in de gele genheid te worden gesteld op maat schappij-kosten naar New York te gaan. Toen dit werd geweigerd, ging hij voor eigen geld. Hij constateerde aldus zijn verhaal, dat de maatschappij geen enkele aandacht aan de gewonden had geschonken en dat zelfs geen ver tegenwoordiger van deze maatschappij in het ziekenhui was geweest. De steward, de heer John Vos, zei dat hij op staand» voet was ontslagen, omdat hij op verzoek van een aantal bemannin sleden de havenautoriteiten op de hoo„te had gesteld van het feit, dat de tanker in de haven van New York werd schoongemaakt, terwijl in de onmiddellijke omgeving van het schip twee merikaanse marineschepen in reparatie lagen, waarbij elektrisch en autogeen werd gelast. Hij vreesde doo» de vrijkomende dampen uit de tanker een nieuwe ontploffing en meende op grond van zijn ervaringen met de kapi tein, de heer Elshout, deze te moeten passeren bij het waarschuwen. De werkzaamheden aan de tanker werden na het bezoek van de havenautoriteiten volgens de heer Vos onmiddellijk ge staakt. De kapitein toonde zich zeer ver bolgen over het eigenmachtig optreden van de heer Vos en gaf hem in over leg met de Amerikaanse directie van de maatschappij op staande voet ontslag. De bediende, de heer Vugt uit Eind hoven, die weigerde meteen de werk zaamheden van de heer Vos over te nemen, omdat hij eerst bij de New Yorkse havenautoriteiten wilde infor meren of alle veiligheidsmaatregelen op de tanker wel getroffen waren, kreeg ook onmiddellijk ontslag. Het personeel van de machineka mer, bestaande uit de tweede en vierde machinist en twee assistent machinisten, wachtte een soortgelijk lot. Zij weigerden het werk omdat de kapitein niet in staat was gebleken een veiligheidscertificaat te overleg- ges. De eerste stuurman en een pompbediende moesten om onbeken de redenen weg, terwijl de hoofd machinist reeds twee maanden gele den ontslag had aangevraagd. Slechte brandbeveiliging Sinds augustus van het vorige jaar voer de heer Vos op de „Astrid Naess" en naar hij mededeelde zijn er in die periode tussen de dertig en veertig brandjes uitgebroken. Toen de tanker dan ook ter reparatie in de New Yorkse haven lag, heeft men getracht om alle mogelijke zekerheid over de veiligheid van het schip te verkrijgen. Officieel is dat niet gelukt. Over de toestand op de tanker zei de heer Vos dat de brandblusapparaten ondeugdelijk waren. „Toen de explosie gebeurde en de brand in de machine kamer woedde lagen er alleen brand slangen uit. De pomp in de machineka mer kon niet gebruikt worden en een noodgenerator was defect. Wij doofden het vuur met de dekken van de red dingsboten waardoor het verstikte. De brandblusapparaten aan boord bevatten wat opgedroogde poeder". De steward zei verder ook, dat de be langstelling van de maatschappij voor de gewonde bemanningsleden nihil was. Het Nederlands consulaat had een se cretaresse met enkele tijdschriften ge stuurd. Dit is de ponnie Sambo. die met zijn kleine baasje, Carol Hewster, in het Londense Regent Park cle eerste prijs heeft gewonnen van het ponmieconcours. kaanse legerreserve Joseph Heinrich, bij wie dr. Bakker het weekeinde zou doorbrengen, heeft het stoffelijk over schot van de omgekomen atoomgeleer de geïdentificeerd. Buitenlandse persbe richten dat de geleerde naar een „ultra-geheime" bestemming op weg was, of dat zijn aanwezigheid verband hield met het bezoek van president De Gaulle aan Amerika, werden gedemen teerd met de mededeling, dat ze „be slist onnauwkeurig" waren. U.P.I. meldde dat dr. Bakker deze week een ontmoeting met president Eisenhower zou hebben gehad. Aangenomen werd dat het zou gaan over onderwerpen die verband houden met de ontwapenings conferentie in Genève. Bouwer van cyclotron Dr. C. J. Bakker wei-d 11 maart 1904 in Amsterdam geboren. Na natuurkun dige studies aan de Amsterdamse uni versiteit deed hij in 1929 cum iaude zijn doctoraal examen. Twee jaar later viel hetzelfde predikaat hem toe bij zijn pro motie op bet proefschrift „The Zeeman- effect in the noble gas spectra". Zeven jaar lang was hij als assistent bij prof. dr. P. Zeeman in Amsterdam werkzaam. Ook was hij korte tijd ver bonden aan het natuurkundig laborato rium van het „Imperial college of science" in Londen. In 1933 volgde zijn benoeming bij het natuurkundig labora torium van Philips in Eindhoven. Reeds gedurende de oorlogsjaren be reidde hij samen met prof. dr. ir. Heyn in het geheim de bonw voor van het DR. C. J. BAKKER cyclotron, dat na de oorlog in het In stituut voor Kernfysisch Onderzoek in Amsterdam werd voltooid. In 1946 kwam hij als hoogleraar in de natuurkunde aan de universiteit van zijn geboortestad terug. Tot 1955 was prof. Bakker daar tevens belast met de leiding van het laboratorium voor kern fysisch onderzoek. Toen volgde zijn be noeming tot directeur-generaal van Europese organisaties voor kernfysisch onderzoek der dertien landen te Genève, het „Centre Européenne des recher ches nucleaires", het C.E.R.N. Onder zijn leiding en die van de groepsdirec- teuren is het CERN tot grote bloei ge komen, hetgeen onder andere tot uiting kwam in een aantal zeer interessante natuurkundige onderzoekingen. Dit vond zijn bekroning in de ingebruikstelling van het grote protonsynchroton in no vember 1959. Hiermee zijn recentelijk zeer grote en onverwachte versnellin gen bereikt. Dr. Bakker onderhield met centra voor kernfysisch onderzoek in de gehele we reld uitstekende relaties. Hij was her haaldelijk in de Verenigde Staten. DEN HAAG, 25 april In de 547e staatsloterij, eerste klasse, is een prijs van f25.000,- gevallen op no. 17513. Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Wisselend bewolkt en enkele ver spreid voorkomende buien. Zwakke tot matige noordelijke wind. Plaat selijk nachtvorst. Overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 5.21-19.56 Maan: 5.59-20.32. DE BILT, 25 april Er is een ver binding tot stand gekomen tussen een boven de Poolstreken aanwezig gebied van hogeluchtdruk en een maximum bij Ierland. In verband met deze ontwikke ling vult een storing, die gisteren IJs land passeerde, op en kan ze onze om geving niet meer bereiken. Daarom is de kans op neerslag weer klein gewor den, maar het koude weer duurt voort, daar nu geleidelijk naar noordoost ruimende polaire lucht zal worden aan gevoerd. max. min. neersl. Station Weer temp. temp. afgel. gisteren 24 uur Den Helder Hagelbui 9 5 0.5 Ypenburg zw. bew. 12 5 0.1 Viissingen zw. bew. 11 5 0 Eelde regenbui 8 3 1 De Bilt zw. bew. 11 4 0.4 Twente zw. bew. 9 3 4 Eindhoven zw. bew. 12 4 0.3 Zd.-Limburt zw. bew. 10 2 n Stockholm zw. bew. 8 1 1 Oslo zw. bew. 11 4 0 Kopenhagen licht bew. 9 w Londen gen. bew. 16 8 0 Amsterdam zw. bew. 11 4 0.1 Brussel zw. bew. 12 3 0.2 Luxemburg zw. bew. 11 1 2 Parijs licht bew. 16 4 0 Nice zw. bew. 17 10 0.1 Berlijn licht Uw. 8 1 2 Mühchen sneeuwbui 10 7 Zürich zw. bew. 15 4 0*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1