Duizenden bijeen om jarige vorstin hulde te brengen Verkenners en welpen geven de loon aan aan de Televisie doet bioscoop bezoek dalen OPROEP VAN DE PAUS TOT ALLE ARBEIDERS lice lice hair tonic EEN RUBENS I OP DRIFT Afremmen Boeiend schouwspel voor paleis Soestdijk Katwijk se kotter vergaan Verzet tegen de politie Feest van St. Joseph Op 8 Mei verrassen wijJJlöexLej' natuurlijk niet MAANDAG 2 MEI 1960 PAGINA 5 f 10.000,- voor de vluchtelingenhulp n.VTRECHT, 30 april De ko- Bemanning veilig in IJ muiden Nachtelijke ruzie in Hengeveld Vier burgemeesters op spreekgestoelte Op Koninginnedag in Alkmaar RAU DE COLOGNE^ Houdt uw haar gezond met HAIR TONIC I door W. H. VAN EEMLANDT iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiniiuiiil GELUKWENS UIT ITALIË mm A an onze Utrechtse redacteur) ''gin en haar oudste twee dochters hden het raadzaam een bontjasje te trekken, toen het bloemen- ^j dé met een vijftien- tot zestien- d'Zend deelnemers langs de jarige justin trok, die met haar gezin van hordes voor het paleis Soestdijk c"ijnbaar onvermoeid al die hulde in ontvangst heqft genomen. Was wat huiverig weer, doch nu dan straalde toch de zon, die gloed schittering gaf aan de voorbij- 'jkkende groepen, zoals op de nes- e's Van de ,,gele rijders'' en de aardig Ultgedoste muzikanten van de har- tn°nie „St.-Caecil ia" uit Maastricht. dihf estafette-lopers van het Leidse stu- Vaïi corPs °Per|den met het aanbieden Kj" een oorkonde traditioneel het fes- Sch en ditmaal was er ook een ge- voor Prins Bernahrd, een „Ves- r „^-mannetje". embleem van hun lust- haV1- Ce drie-jarige Nicole Koot in gin sn(>ez'g r°se jurkje, die de konin gen een mandje met bloemen en vruch- thn' Van Floriade gaf, voelde zich zo *\vnS op het bordes, waar zij lief de arte poedel van prinses Margriet aaide, dat haar begeleidsters moeite hadden haar mee te krijgen. E rwaren tal van grappige momenten buiten het program om, zoals de spontaniteit van talrijke vaders en moeders met hun kroost, die alsmaar wuifden, daarbij soms vergetend hun bloemen te over handigen aan de gidsen, door wier or denende hand een fleurige loper op de trappen groeide. De verjaardagshulde kreeg daardoor een echt hartelijk en ongedwongen karakter. Verkenners en welpen, van wie er on geveer vierduizend met de hoofdcom missaris van de NPV, de heer E. J. H. Volkmaars en de hoofdcommissaris van de katholieke verkenners, mr. F. B. I. M. Janssens aanwezig waren hun beweging viert dit jaar een gouden ju bileum hebben met hun verschillen de groepen letterlijk en figuurlijk sterk de toon aangegeven. Met drumbands en originele cadeauz, zoals een reusachti ge vlaai, aangedragen op een oven plaat uit Brunssum en een krentemik van liefst 1 meter op een met oranje doek versierde plank, aangeboden door een jeugdige tamboer maitre en trom petter uit Almelo. ,,lk kan.er wel een jaar van eten", zei de koningin lachend tot de twee dreu mesen. Toen het défilé ten einde was, brach ten verkenners en welpen een toepasse lijke „yell" uit. waarna de heer Volk maars de koningin een cheque van 10.000,- overhandigde, een deel van de opbrengst van ..Een heitje voor oen karweitje", bestemd voor de Vluchte lingenhulp. Zelfs uit het buitenland kwa,m men de koningin feliciteren. In haar prachtige bonte kledin ggaven de veertig huis vrouwen uit Oslo, die de gast zijn van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen en die nu op Soestdijk verschenen, aan (Advertentie) ga HAAG, I mei Over „het uit een Nederland na de oorlog geeft hrV '"juist verschenen publikatie van w. Centraal bureau voor de statistiek, blikU inlichtingen. De titel van de pu- het k e Iu'dt: „De ontwikkeling van ljj. bezoek aan vermakelijkheidsinstel- feJien en televisiebezit, nationaal en ff'onaal". i»?et eerst „volledig" na-oorlogse jaar 1940 vertoonde bij alle uitgaans- orrnen een t voor het aantal be- Per hoofd van de bevolking. "'"dsdien zaj;te bezoekfrequentie ij9,?r deze vermakelijkheden geleide- öi .^°cwel de gemiddelde Nederlan- j^r tn 1958 nog altijd meer bezoeken dp£ •|aar aan bioscoop, sportwedstrij- jb. toneel, concert en andere ver- akeljkheden aflegde dan in 1939. fe^ee.b regionale splitsing van de cij- bpzicn. dat Amsterdam in cultureel stari i h°S altüd onbetwist de hoofd- bi0ses lands is. Voor bezoek aan lc°rni A°n' beroepstoneel en concerten *crs» Arbsterdam met omgeving op de Qve Plaats- r het geheel genomen is in Zee land en het gebied tussen de grote ri vieren in het centrum des lands de deelname aan het uitgaansleven mini maal. Het zuiden heeft middelbarq of lage frequentie-cjjfers voor het bezoek aan „zwaar" vermaak (beroepstoneel en concert), en middelbare of hoge fre quenties voor het bezoek aan „licht" vermaak (bioscoop en sport). Voor Nederland als geheel is voor het bioscoopbezoek een sterke stijging van 1939 tot 1949 en een iets minder sterke daling van 1949 tot 1958 te be merken. In afwijking daarvan laten de gegevens voor o.a. Friesland en Dren the ook na 1949 een sterke toeneming van het gemiddeld bioscoopbezoek per inwoner zien. Van 1958 op 1959 bleek de televisie dichtheid (aantal toestellen per 1.000 gezinnen) het meest te zijn gestegen in de gebieden, welke ook begin 1958 al de grootste televisiedichtheid hadden. Het is niet onwaarschijnlijk, dat er tussen de toeneming vin het televisie- bezit en de terugloop in het bioscoop bezoek verband bestaat. Voor de perio de i957-'58 was deze n.l. duidelijk vast te stellen. Alt de zon even door de grauwe lucht heenbrak werd het kleurige beeld bij het défilé voor de jarige koningin op paleis Soestdijk nog feestelijker. het geheel een bijzondere kleur. Een drietal dames offreerde H.M. bevallig een Noors houten bakje met bloemen- Reeds eerder had zij van de secretares se van een scooterclub, die met een der tigtal scooters de paleistuin kwam inge reden, een kristallen vaas met orchi deeën gekregen. Te midden van de vele muziekkorp sen, die meetrokken, waaronder het fanfarekorps van de rijkspsychiatrische inrichting te Eindhoven, was het voor de man van de Soester Boerendans Groep moeilijk zijn „trekpiano" te la ten horen, maar het was niettemin een geestig gezelschap, waarvan twee zich „los" maakten om met een prachtig bloemstuk het bordes op te klimmen. Zo waren jeugdigen en ouderen uit de omgeving en van verre, van wie we. nog noemen een veertigtal kinderen van het sociaal wijkcentrum „Tuindorp Oostzaan" uit Amsterdam, met de voorzitter van de stichting frater Koen- raad, om de jarige landsvrouwe ver enigd. Een boeiend schouwspel, dat prinses Wilhelmina van achter een der vensters op de bovenverdieping van het paleis gadesloeg. Elders in het land Allerwegen in het land is de verjaar dag van de koningin met opgewektheid gevierd, in Den Haag o.a. met een ma nifestatie in de kloosterkerk, een stads- concert met verschillende koren. De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst voerde het woord. In Amsterdam en Rotterdam en in de an dere grote steden, maar ook in vele dor pen heerste grote drukte op de tref punten waar vooral de jeugd zich uit bundig vermaakte. In Den Helder heeft de marine een vlaggenparade gehouden en in Eindho ven was er een militair défilé dat gro te belangstelling trok. Groot was daar ook de belangstelling voor de kunst markt. In de Antillen De schooljeugd in Willemstad, hoofd stad der Nederlandse Antillen, zette de viering van koninginnedag traditioneel in met een aubade, in het „Fort am- sterdam" gebracht aan de wd. gouver neur. Daarop volgde een marine-parade op Pietermaai. Op alle eilanden wer den sport-, volks- en kinderfeesten ge houden en in de avond was Willemstads bevolking getuige van een groots vuur werk. Uiteraard is koninginnedag ook gevierd met recepties bij de Nederlandse am bassades en andere politieke vertegen woordigingen in het buitenland. In Brussel herinnerde de Nederlandse am bassadeur in een toespraak aan het staatsbezoek, dat koningin Juliana en prins Bernhard over enkele weken aan België .zullen brengen. IJMUIDEN, 30 april Terwijl het radio-kuststation, Scheveningen-radio en de Nederlandse reddings- en ber gingsdiensten van niets wisten, is vrij dagmiddag op de Noordzee op onge veer acht mijl ten noordwesten van IJmuiden de Katwijkse motorkotter KW 53. „De vijf gezusters" van de rederij W. de Mol te Katwijk aan Zee, gezonken. De drie koppen tellende be manning, o.w. de schipper de heer Haasnoot, werd overgenomen door dc Katwijkse motorkotter KW 11, die in de nabijheid voer. Spoedig daarna is de KW' 53, die een lek in de motorka nier had, gezonken. r»c KW' 11 heeft de be manning van de KW 33 vrijdagnacht in IJmuiden aan land gebracht. DELDEN, 2 mei In de nacht van zaterdag op zondag werden op verzoek van een caféhouder te Hengeveld de bezoekers die ruzie dreigden te maken door twee wachtmeesters der rijkspo litie uit het café verwijderd. Maar de bezoekers, die te diep in het glaasje hadden gekeken, keerden zich daarnaa tegen de politie. De wachtmeesters waren genoodzaakt van hun gummistok gebruik te maken. Het werd tenslotte een complete vechtpartij, waarbij de beide politiemannen op de grond kwa men te iiggen. Het publiek dat zich er mee bemoeide probeerde zich van de gummistokken meester te maken. Een der politiemannen loste toen een schot uit zijn pistool. De kogel trof een ze kere W niet ernstig in diens voet. Zondag heeft de rijkspolitie vier man gearresteerd, die aan de vechtpartij hadden deelgenomen. Zij zullen ter za- kf,.van vorzet; tegen de politie voor de officier van justitie worden geleid. (Van onze correspondent) ALKMAAR. 30 april Zoais men op zijn verjaardag zijn beste vrienden no digt, zo verleende Alkmaar op konin ginnedag gastvrijheid aan 140 buiten landse gasten, die in het kader van de jumelage (stedenverbroedering) uit Bath (Engeland), Troyes (Frankrijk) en Darmstadt (D) naar Alkmaar waren ge komen, om de verjaardag van koningin Juliana mee te vieren Het hoogtepunt van het feestprogramma was de ver broederingsplechtigheid op het Waag- plein, waar vier burgemeesters ten aan- hore van duizenden Alkmaarders het woord voerden: alle op het thema van het verenigd Europa. Advertentie Echte Eau de Cologne K 1.65 tot 23.25 kölnisch wasser Eau de Cologne-& Parfümerie-Fabnk "GlOCKENGASSE N°47ll COIOGNÏ O. RHlNt '--r- r'A„, S&INGfSS n >TOSCA< Eau de Cologne 1.20 tot 27.10 Rheingold< Eau de Cologne 3.25 tot 9.75 VATICAANSTAD, 2 mei (KNP) Via de zenders van Radio Vaticana en de Italiaanse Nationale Omroep heeft de paus op de eerste mei, de dag van de arbeiders en het feest van St. Joseph Arbeider, een toespraak gericht tot de arbeiders van de gehele wereld. Hij typeerde daarin de arbeid ais een hoge Advertentie Onthaal nw haar op Old Spice Hair Tonic. Dat is nodig! Elke dag! Want Old Spice Hair Tonic voorkomt roosvorming. Het geeft uw haar nieuwe glans en houdt het in model vanaf f 4.95 S H U L T O N R.O C K E F E L l E R 'C E N t E R - N E W Y o R K. zending, als een samenwerking met God de Schepper. Wanneer de arbeid moei te en zwoegen kost, aldus de paus, dan kan dit leiden tot God. de Verlosser, die het menselijk lijden maakt tot een waardevol middel ter heiliging. De paus waarschuwde tegen valse op vattingen over de arbeid, die enerzijds een onbeteugelde vrijheid opeisen, an«. derzijds de persoonlijkheid van de ar beider niet tot haar recht laten komen. Deze opvattingen hebben geprobeerd de arbeider te beroven van zijn grootheid, door hem de vernederen tot strijdmiddel of hem aan zichzelf over te laten. Men heeft strijd en crisis willen zaai en. Men heeft zelfs getracht de arbei dersmassa van God te scheiden. „Ons hart is bedroefd", zo zei de paus, „dat velen van onze zonen, eerlijke en op rechte mensen, zich door zulke opvat tingen hebben laten verleiden en ver geten hebben, dat in het Evangelie, toe gelicht in de encyclieken der pausen, de aanzet tot de oplossing van al hun problemen te vinden is". De Kerk rekent op U, arbeiders, aldus de paus, benadrukkend, dat de Kerk de arbeiders een levende, bezorgde en moederlijke liefde toedraagt. Bijzonder dicht staat de Kerk bij degenen, die in het verborgene een ondankbare en zwa re arbeid verrienten: bij degenen, die geen vast werk hebben en ir. angst leven voor hun groeiende gezinnen: bij degenen, die door hun werk invalide zijn geworden of ziek. Onzerzijds zullen wij geen enkele gelegenheid voorbij laten gaan om hen, die de verantwoordelijkheid dra gen en de macht en de middelen be zitten, op te roepen om er zich voor in te zetten, dat u steeds betere levens- en arbeidsvoorwaarden gegarandeerd worden, vooral het recht op blijven de en waardige werkgelegenheid. Wij vertrouwen vast, dat men steeds dui delijker de zorgen der arbeiders zal begrijpen, dat men spontaan tege moet zal komen aan uw gerechtvaar digde streven om als vrij en naar Gods beeld geschapen mens te leven, dat men uw verlangens in de geest van rechtvaardigheid, liefde en loya le samenwerking en in wederzijds respect voor rechten en plichten zal proberen te vervullen," aldus de paus. Rond het middaguur verzamelden zich tienduizenden Italiaanse arbeiders op het St. Pieterplein, waar de aalmoeze nier der ACLI, mgr. Quadri, de H. Mis opdroeg. Daarna gaf de paus de ar beiders zijn zegen vanuit het venster van zijn werkkamer. 58 „Aan niemand! Of wacht even. Juist voor ik vanmiddag vertrok werd ik door iemand opgebeld, die zeide namens Armand te spreken... Een be schaafde gedecideerde stem... Hjj vroeg of ik de doos een plaatsje had kunnen geven. Ik zei, dat ik haar juist in ons atelier in de tuin had opgebor gen en dat ze daar even veilig was als bij de bank. Hij is toch niet bang, dat ik zijn paperassen onder de portiek heb laten staan? vroeg ik een beet je honend. Maar natuurlijk niet, antwoordde hij. U weet hoe De Saint Sauvcur is... Altijd een Jantje Precies... Wel bedankt... Toen belde hij af..." „En wist verder niemand iets af van de plaats waar de doos stond?" „Niemand. Ik had er geen speciale reden voor haar te verbergen, want ik hechtte geen enkele waarde aan de inhoud... Ik wilde alleen Armand een genoegen doen..." Marseille is een stad van kerken en klokken en het gaf Van Houthem een huiselijk gevoel, toen hij, na de speurtocht met Markman door een com plex -van aaneensluitende buurtuinen, over een laag muurtje op het trottoir van de Rue de l'Ab- besse stapte, en evenals in Amsterdam de twee dreunende slagen van vele torenklokken boven de huizenzee van Marseille hoorde vibreren. Het was als een kaatsspel van klanken, dat de serene stilte van de nacht voor een ogenblik verbrak. De auto stond een honderdtal meters verder in de straat voor het huis van Duparc. De commissa ris gal' een korte stoot op zijn politiefluit en on middellijk naderde de wagen. Fidéle en Staring slap ten uit met een man in burgerkleding, die een gro te Duitse herder aan de lijn hield. „Een meter of acht bier vandaan ligt een beige jockeypet tussen de struiken," begon Van Houthem. „Dat lijkt me een goed object om de hond de lucht te geven... Ze waren met zijn tweeën. De handlanger heeft op de uitkijk gestaan in de tuin naast het huis van Duparc en alsettino heeft op eigen benen de inbraak gepleegd." „Dit is Corbeau," stelde Fidéle voor, „en dit is zijn troetelkind Césare. Ik wilde jullie voorstellen, dat Staring met Corbeau er op uit gaan om te zien, wat zij van het spoor kunnen maken. Wij gaan met de wagen terug naar het hoofdbureau om al vast de nodige maatregelen te nemen voor de op sporing van Alsettino." Met enige verwondering hoorde Van Houthem toen de auto zich in beweging zette, Fidéle aan de chauffeur opdracht geven bij een nachtclub, die l'Extase heette, te stoppen. „Neen, neen, mon ami," lachte de Fransman, toen hjj de vragende blik van de Amsterdammer opving, „we gaan niet aan de fuif... jammer genoeg! Ik wil even controleren of De Saint Sauveur nog in de gele genheid is, waarheen hij vanavond gevolgd werd." Rastignac bracht de wagen tot stilstand in een verlaten, deftige straat. Fidéle stak het hoofd buiten het geopende portier en floot enige malen de eerste maat van een bekend straatdeuntje. Niets bewoog zich in de nachtelijke rust. „Hm- De man, die Le Cercle schaduwt is er niet meer. Dan is de Vicomte vertrokken. Toch zul len we even controleren. Markman, jij bent zo op en top een Amerikaanse vreemdeling, dat jij het beste even kunt informeren of De Saint Sauveur mogelijk nog in de club is. Wanneer ze ja zeggen, geef je mij maar een seintje, dan kom ik er zelf wel even bij.;. Maar houd je voet tussen de deur en de deurpost in! Kijk, zie je, daar even voorbij die lantaren, dat hoge herenhuis met een hardstenen pui? Dat is het... l'Extase..." Met de sigaar agressief vooruitstekend in de mond, belde Markman Na enige tijd opende de deur zich een handbreed zonder dat de koperen veiligheids ketting werd losgenomen. Een mannenhoofd ver scheen in de opening en een in de pui aangebrachte lamp flitste aan. De Amerikaan deed zijn boodschap. Neen, Monsieur le Vicomte was om half twee met enige vrienden vertrokken. „Waarheen?" Dat had hij niet gezegd, maar wanneer Monsieur een bood schap wilde achterlaten kon hij er zeker van zijn, dat deze aan Monsieur le Vicomte zou worden over gebracht, zodra deze terug zou komen. De detective schudde het hoofd en ging terug naar de auto. Er hing een welhaast tastbare stilte in de grote werkkamer van Fidéle op het hoofdbureau; ieder der drie aanwezigen was verdiept in eigen gedach ten of bezig met zijn werk. Van Houthem en Mark man hielden hun aantekeningen bij, terwijl zjj met tussenpozen peinzend voor zich uitstaarden; Fidéle was doende met het invullen van formulieren, die, zodra de nachtdienst geëindigd zou zijn, door de verschillende afdelingen in behandeling zouden wor den genomen. De Centrale Post was reeds bezig met het oproepen van de in en om de stad zwervende politiewagens en verspreidde het signalement aan de grensposten. Langzaam maar zeker kwam het uitgebreide apparaat van de opsporing in werking. Eindelijk schoof Fidéle het laatste briefje met no tities terzijde. Achterovergeleund in zijn stoel stak hij een Caporal op en wierp een blik op zijn beide metgezellen. „Het is hoopgevend, dat we nog niets van Staring en Corbeau hebben gehoord. Het is nu vijf uur..." zei hij. „Eigenlijk verbaast het mij een beetje," merkte Van Houthem op. „Wanneer ze werkelijk beet hadden, zou Staring dunkt mij wel een middel hebben gevon den ons iets te laten weten. Wat doen we, wan neer de hond het spoor bijster raakt?" „Monsieur Le Cercle!" antwoordde de Fransman laconiek, terwijl hij de beweging maakte van iemand die een omslagboor hanteert. „Binnen een uur wordt de opsporing op de normale manier aangevat en ik zou mij erg moeten vergissen, wanneer we niet bin nen vier en twintig uur persoonlijk kennis kunnen maken met Alsettino. We hebben een goed signale ment en een warm spoor..." Markman stak met voorgewende onverschilligheid een nieuwe sigaar op. „We hebben nog niet afgesproken wat we doen, wanneer we de hand hebben gelegd op de Rubens," zei hij effen. „Ik zou graag weten waar ik aan toe ben." ..Dat zal voor een groot deel van Van Houthem afhangen!" Fidéle keek zijn rustige Hollandse vriend van terzijde aan. (Wordt vervolgd) Wij zijn, conjunctureel bekeken, weer aangeland bij de heuvel top waarvan wij in 1956 af daalden naar de bestedingsbeper king. Dat wil niet zeggen, dat de ge schiedenis zich haarfijn gaat herha len, maar wel dat er iets gedaan moet worden om dat te voorkomen. Onze bestedingen, zoals investerin gen en consumptieve uitgaven, drei gen weer vooruit te gaan lopen op de aanwezige middelen en men kent zo langzamerhand de spanningen welke dit verschijnsel oproepteen al te gespannen vraag naar produktie- middelen die opraken, druk onder lonen en prijzen, terughollen van het betalingsbalanssaldo etc. Nog is de situatie minder accuut dan in 1956, maar de tekenen en berekeningen manen tot grote voorzichtigheid. We moeten vaart minderen naarma te dat nodig is en op het moment dat het nog zonder ongelukken mo gelijk is, dat wil zeggen zonder de noodzaak van een nieuwe bestedings beperking in volle omvang. De regering heeft voor dat af remmen nu gegrepen naar de parti culiere investeringen. Zij gaat een gedeelte van de fiscale investerings prikkel, gelegen in de faciliteiten van vervroegde afschrijving en in vesteringsaftrek, wegnemen, daar zij deze prikkels bij de snelle groei van de investeringen en de expansie van de economie in het algemeen niet meer nodig acht. Waarom kiest de regering juist dit middel en waarom kiest zij het juist nu? Men zou een- voudigerwijs kunnen zeggen dat met de investeringen nu eenmaal het best te manipuleren valt, aangezien de mi nister van Financiën op dit ter rein over een wettelijk hand vat beschikt. Waarom de regering echter vandaag ingrijpt, terwijl het licht toch al enige tijd duidelijk op rood stond, laat zich psychologisch waarschijnlijk beter verklaren dan economisch. Tot voor kort concentreerde alle aandacht van de regering zich althans naar buiten op het doen slagen van haar nieuwe loonpolitiek en op het nemen van de hindemis sen van de gecompenseerde huur- en melkprijsverhoging. Hoewel de economische vooruitzichten tijdens de ze operatie op zijn minst niet slech ter waren dan zij nu zijn, zou het een merkwaardige indruk gemaakt hebben als de regering met de voet gas zou geven en tegelijkertijd met de hand zou remmen. Wat dat be treft is de situatie enige tijd na 1 april natuurlijk gunstiger geworden. Dat de maatregel niet geheel los van psychologische overwegingen staat hoeft overigens ook niet in zijn na deel te pleiten. Psychologie is een nuttig onderdeel van de conjunctuur- politiek en waar het uiteindelijk op aankomt is of de maatregel econo misch juist te noemen is. Aangezien wij de jongste prognoses van het Cen traal Planbureau waarop de rege ring zich uiteraard mede baseert niet kennen valt dat moeilijk te be oordelen, als het tenminste gaat over de mate waarin en de wijze waarop nu wordt „bijgebogen". Dat er, in algemene termen gesproken, iets dergelijks moest gaan gebeuren was wel duidelijk. Intussen moet het structurele be leid van de regering, zoals zich dat door de golvingen van de conjunctuur heen moet voltrekken, verder gaan. De uitgaven voor volks huisvesting en zoveel andere essen tiële zaken, welke in zo grote mate aan de brede nationale bestedings- stroom bijdragen, mogen geen scha de lijden. Evenmin zullen de nieuwe kostbare verlangens welke wij als welvarend land op de verlanglijst ge zet hebben in de verdrukking mogen komen. De regering is bezig met het opstellen van een prioriteiten lijst waarop die verlangens naar volgorde van urgentie op een rijtje gezet worden. Op die lijst staat of stond? een belastingverlaging in de persoonlijke sfeer zeer hoog ge noteerd. Dte vraag dringt zich nu op of de regering nog wel kan voortgaan met te streven naar een dergelijke belastingverlaging, wel ke immers een bestedings verrui ming betekent, als zij tegelijkertijd doende is andere bestedingen, name lijk de investeringen, af te remmen. Op het eerste gezicht lijkt zoiets wel vreemd, maar bij nader inzien zou het kunnen meevallen. Te stellen valt namelijk, dat een vermindering van de zware druk der inkomstenbe lasting van structureel belang is, terwijl zij conjunctureel gezien ook ongevaarlijk zou zijn wanneer de overheid maar de tering naar de nering zet en die uitgaven, welke van mindere urgentie zijn achterwege laat. Er is in dat geval geen strijdigheid met de beperking van de fiscale in vesteringsprikkels indien de over heid maar kan aantonen, dat het geen zij nu daarvan heeft weggeno men conjunctureel gevaarlijk was, terwijl het gedeelte dat zij in stand gelaten heeft, juist genoeg is om de investeringslust op het peil te houden dat uit het oogpunt van structuur en uit het oogpunt van een rechtvaardige belastingdruk opti maal te noemen valt. Zo bezien zou den de plannen tot belastingverla ging zeker niet van de baan hoeven te geraken, al zal er wel wat fiscaal en politiek knutselwerk nodig zijn om ze er op te houden. Maar zoiets is wel meer voorgekomen. De bovenstaande redenering kan slechts met overtuiging gevoerd wor den door iemand, voor wie de structu rele noodzaak van een verlaging van de inkomstenbelasting vast staat. Wie de nationale middelen lie- vei aan andere zaken besteed ziet, zal de regering licht verwijten, dat zij in een tijd die afremming van de bestedingen vraagt de belastingen gaat verlagen, welke „fout" zij dan conjunctureel weer moet her stellen door meer urgent geachte overheidsmaatregelen achterwege te laten. De kritiek op het toekomstige conjunctuur- en structuurbeleid zal du„ in sterke mate door persoonlijke appreciaties gekleurd zijn, hetgeen overigens niets nieuws mag heten. ROME. 30 april President Gronchi van Italië heeft koningin Juliana een telegram met gelukwensen gezonden ter gelegenheid van haar verjaardag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5