Dictator COLMINI MUSSERMe leider, Beweging uit in oorlog verworden mmyom hei ®oot kaphaal Naar Duits voorbeeld DINSDAG 3 MEI 1960 PAGINA IT OosloM gaan écldor of ptó DROEVE KENNISGEVING. N. S. B. Het is nu, na vijftien jaren, nauwe lijks meer voor te stellen hoe gehaat de Nationaal Socialistische Beweging (N.S.B.) en haar leider ir. A. A. Mus- sert voor en in de oorlog waren. Ze zijn al bijna vergeten. Vele middel bare scholieren bleken onlangs bij een enquête de naam Mussert niet te kun nen thuisbrengen. Dat heeft velen verbaasd en geërgerd. En terecht. Maar anderzijds is de vergetelheid een laatste straf van de geschiedenis voor een beweging, die van haar be gin af op de heftigste tegenstand van vrijwel de gehele Nederlandse bevol king stuitte en, in de bezetting, haar naam met de ergste misdaden heeft bevlekt. Zou er geen oorlog zijn uit gebroken het is, helaas, maar theo rie dan zou de N.S.B., als zovele extremistische partijtjes uit de chao tische crisistijd van de jaren dertig, waarschijnlijk ongemerkt verdwenen zijn. -Want haar aanhang bestond uit een zonderlinge mengelmoes van on tevredenen uit het „witte-boorden- proletariaat", mislukte kleine mid- llllllllltlllllllllllllllHIIIIIIIKItllllllllltinillllllllBIIIIIIIIIIMMt ItllllllMIHIItlllllliMllllllllllllllllilllHlllllllllllllllllllllllllllllt denstanders en, aan de top, enige ontspoorde telgen uit aanzienlijke fa milies. De basis van hun samenkomen waren respect voor het Duitse nazisme met zijn hardhandige discipline en zijn „sterke man" en verder ontevre denheid met de gang van zaken in ons land. Een geëxalteerd nationalisme en een mengsel van overspannen imperialis me, rassenwaan en veel „stoerdoene- rjj" kenmerkten de zwarthemden, die meenden de ernstige economische en geestelijke crisis van die dagen te kun nen oplossen door het overnemen van het Duitse „leidersprincipe". De imita tie van het Duitse nazisme ging tot in de kleinste details. De wolfsangel was een nabootsing van het hakenkruis, de zwarte unifoi'men van de W.A. een copie van de bruine uitmonstering van de S.A., de „hagespraken" op de Gouds- berg in Lunteren een imitatie van de ..Rijkspartijdagen" in Neurenberg. De N.S.B.kortom, was de „aap" van het Duitse nazisme, tot in haar verlangen naar een „Führer". Opnieuw zou men erover kunnen peinzen, wat er gebeurd zou zijn als er aan de leiding van de beweging, een man van formaat was gekomen, een politiek talent, intelligent en schurkachtig genoeg om de gewe tenloze clan uit Berlijn partij te kunnen geven. Dat is niet het geval geweest. Mus sert was een opvallend kleine, bijna mollige waterstaatsingenieur met een complex vopr orde en netheid. In zijn vak genoot hij zeer veel aanzien van wege zijn grote bekwaamheid. Daar buiten had hij vele vrienden, die zijn krachtig verzet tegen het voornemen van de regering om België een aan tal voorrechten op waterstaatsgebied in ons land te geven, bijzonder had den gewaardeerd. Mussert was tame lijk bespraakt en zijn politieke ideeën vertoonden juist dat mengsel van dag dromerij, realisme en ontevreden heid, dat de half-intellectuelen in zijn aanhang bijzonder boeide. Mussert werd in 1931 de oprichter en leider van de N.S.B. Hij verloor zijn fatsoenlijke vrienden, maar won een nieuwe aanhang. Hij verloor ook zijn be trokking, omdat de regering snel rea geerde op politiek extremisme onder haar ambtenaren. Maar eenmaal in het schuitje wilde MussCH van geen terug gaan 'meer weten. Wat was buiten on tevredenheid zijn drijfveer? Men heeft het vooral gezocht in machtswil en ildelheid, vanouds de kenmerken van absoluut'denkende geesten. Zich spiege lend in de Duitse machtsontplooiing, ad verteerde hij zichzelf als „de man zon- B. Alle Partijen in Nederland maken hiermede bekend, dat heden, 26 Mei 193?, na kortstondig lijden is overladen de De begrafenis heeft plaats onder groote belangstelling eh blijdschap van het oprechte NEDERLANliSCHE VOLK De vreugde over de verkiezingsnederlaag van 1937 de aanhang van de A.S.B. daalde van bijkans 300.000 tot 170.000 ontlaadde zich in een wrang overhjdens- kaartje. der wie Nederland geen toekomst meer heeft". Zijn nationalistische ideecn von den meer ingang in Indië dan in Ne derland. Daar kreeg hij vele volgelingen en vandaar werd zijn overdadige pro paganda ook in navolging van Duits land grotendeels gefinancierd. Na enkele jaren had de N.S.B. een vrij gro te aanhang, die plotseling bij de verkie zingen de Kamer en de gemeenteraden binnendrong. Maar het politiek nog steeds gezond denkende Nederland ont dekte instinctmatig, in deze opgeblazen dikdoenerij een zeer voze kern. In 1937 was het slemmental van Mussert al ge halveerd en bij de daarop volgende ver kiezingen liep het nog verder terug. De N.S.B. zou, tegen haar gewoon te, met stille trom verdwenen zijn, als niet in mei 1940 de Duitsers ons land hadden overvallen. Mussert was te voren door de Duitsers gepolst over spionagehulp. Hij had daar niet op gereageerd. Evenmin is van enige hulp door zijn beweging aan de Duit sers tijdens de meidagen gebleken. In schurkachtigheid kon Mussert zich al lerminst met zijn vereerde voorbeel den in Duitsland meten. „Ik zal met gekruiste armen staan," zo had hij de positie van de N.S.B. bij een Duitse inval gekarakteriseerd. Terwijl zijn aanhangers gevangen werden geno men zat hy ondergedoken b>j een boer in Huizen. De „bevrijding", zoals Mussert de komst van de Duitsers noemde, is voor hem en zijn partij de pijnlijkst denkbare ervaring ge worden. Want de Nazi's zagen in een oogopslag dat met het handjevol N.S.B.'ers, dat bovendien door de Ne derlanders uitgestoten werd als me laatsen, geen politieke macht in ons land kon worden opgebouwd. Boven dien is het de vraag of zij wel van enige Nederlandse macht, zelfs een vriendschappelijke, gediend waren. Vele Duitcrs koersten bewust op an nexatie van Nederland aan. En daar bij ontmoetten de voorstanders van dit beleid, mannen zoals Himmler en Rauter, een kleine, politiek halfvol wassen leidertje op hun weg. Mus sert heeft niets bij de lieren kunnen klaarspelen. De enige aanhanger van zijn politiek, „Generalkommissar" Schmidt, pleegde zelfmoord. Men hield Mussert natuurlijk wel te vriend. Hij mocht met zijn schijnrege- ring zijn intrek nemen in het Kabinet der Koningin aan de Vijverberg in Den Haag. Maar macht kreeg hij niet. Mus sert ging naar Berlijn om de eed van trouw af te leggen op Hitier. Maar hij mocht geen regering vormen, zoals hy wenste. Hij gaf Goering, de luchtmacht commandant, een klok cadeau. Maar de Pruis bleef erbij dat Nederland gean nexeerd moest worden. Alleen hulp, die paste in het schema van de Duitse uit plundering, was welkom. Mussert moest soldaten leveren voor het Oostfront. Mussert moest manschappen mobilise ren voor de strijd tegen de ondergrond se en voor het opsporen van onderdui kers. En de naïeve „leider" speelde het spel mee omdat hij, na de oorlog, op zijn beloning hoopte. Hij stuurde naar Berlijn ontwerpen voor de oprichting van de „Verenigde Staten van Ger maans Europa", onder leiding van de „Führer". Maar zijn voorstellen bleven zonder uitwerking. Zijn beweging liep hem uit de hand. Om de aanhang te vergroten werden alle mogelijk gespuis en opportunisten aangenomen. De aanwezigheid van S.S. en S.D. werkte het bederf in zijn, toch al allerminst vlekkeloze rangen snel in de hand. En zo werd de N.S.B. een handlanger van de ergste nazi-gruwe len. Als verrader, als politieman, als bewaker van kampen en in allerlei functies, die recht tegen de strijd van ons volk ingingen hebben de N.S.B.'ers de zwarte kleur van hun uniformen vol komen waar gemaakt. Mussert heeft eens gezegd in een openhartige hui, toen hij met een be zoeker voor het raam stond van zijn Secretarie van Staat der N.S.B.", in het gebouw van het Kabinet der Koningin: ,.U moet eens zien. hier j links is het Binnenhof, rechts voor mo de Gevangenpoort en daarnaast liet i Groene Zoodje, waarop de gebroeders de tvdt door het woedende gepeupel van Den Haag gelyncht zijn; een van dc drie zal misschien ook mijn cmue worden." Het werd de Gevangen poort. Mussert werd 7 mei 1945 gear resteerd terwijl hij een bordje aard beien zat te eten. Zijn berechting in Den Haag trok minder belangstelling dan die van Blokzijl, de gehate radio- propagandist. Hij werd ter dood ver- en-dedd p-i <l'rs"°g 7 mei 19"! gefu silleerd. Onbekenden hebben later ge poogd het stoffelijk overschot te ro ven. Zij bleken echter de verkeerde kist te hebben opgegraven. Het stof felijk overschot is toen op een gehei me plaats opnieuw ter aarde besteld. U.t. de felle verkiezingscampagne can 1937, toen de N.S.B. een gevoelige klap ,,W. A. marcheerteen lied en een rea liteit, die steeds groter ergernis opwekten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 11