kostte aan vijftig agenten het leven GROOTSCHEEPSE MISLEIDING DOOR DUITSE CONTR A-SP ION AGE Engelse contactmannen liepen in de val DINSDAG 3 MEI 1960 PAGINA 13 De oorlogsgeschiedenis zit vol „ster ke verhalen". M.en zou ze kunnen lezen als thrillers wanneer de feiten, waar het bij deze lectuur om gaat, niet zo diep tr agisch waren. Een van die haast ongelooflijke geschiedenis sen heeft zich afgespeeld in het seinver- keer tussen Nederland en Engeland; het is de affaire die na de bevrijding bekend geworden is onder de naam „England-Spiel". Om dit „spel" achter af te begrijpen moet men goed bedenken, dat in de oorlogsjaren alle normale ver bindingen tussen het bezette Europa en de vrije wereld verbroken waren. Het is wel gelukt via Zwitserland, Zweden en Spanje mededelingen uit Nederland naar Engeland te smokkelen, doch de voornaamste contactmogelijkh-id waarop men terugviel was de geheime radiografische berichtenwisseling. De Nederlandse geheime diensten te Londen zonden per vliegtuig agen ten uit naar ons land. Ze werden 's nachts per parachute neergelaten, „gedropped". Het woord „agent" heeft in dit geval niets met de politie te ma ken. De agenten hadden de opdracht ge gevens, die zij verzamelden over de gang van zaken in het bezette gebied, door te geven naar Londen; ze moesten sabotagegroepen oprichten, in contact treden met verzetsmensen enz. Het be hoeft geen betoog, dat er wel enige moed voor nodig was om dergelijke ta ken te verrichten- Het seinen geschied de in code. Het England-Spiel heeft hierin be staan, dat de Duitse contra-spionage er in geslaagd is een ontstellend groot aan tal van deze agenten te pakken te krij gen terwijl men dit in Engeland eerst zeer laat in de gaten heeft gekregen. mag spreken. Taconis werd na zijn ar restatie aan één stuk ondervraagd en hoe van negen uur 's avonds tot de volgende voormiddag. Hij heeft ech ter niets losgelaten. De „Prinz Eugen" De arrestatie van Lauwers geschied de vlak nadat hij aan het seinen was geweest. Hij had zojuist, in code uiter aard, een bericht doorgegeven, waarin stond, dat het Duitse schip „Prinz Eugen" in Schiedam zou liggen. Lau wers weigerde zijn code af te geven. Een man van de Duitse peildienst ging toen in zijn tegenwoordigheid aan een tafel zitten en zei, dat hij het bericht binnen twintig minuten toch wel ontcij ferd zou hebben. De agent wachtte ge spannen af. Inderdaad, na korte tijd sprong zijn tegenspeler op en zei: „Al so, der Prinz Eugen liegt in Schie dam......" Hca was het mogelijk, dat de Duit ser het bericht zo snel kon ontcijferen? teurs en drie marconisten op deze wij ze gevat. De parachutisten, die direct na hun „dropping" in Duitse handen vielen, kregen, heel begrijpelijk, de indruk, dat er in Londen verraad was ge pleegd. Dit werd nog erger toen do Duitsers bij de verhoren aan de agen ten lieten merken, dat ze van alles en nog wat wisten over de situatie in Londen. De ondervragers zeiden: je bent daar en daar opgeleid, je hebt les gehad in een vertrek, dat er zus en zo uitzag allemaal gegevens, losgepeuterd bij vorige verhoren. De verbijsterde agenten vonden het in die situatie niet nodig zich nog extra moeilijkheden met de Duitsers op de hals te halen. Zij gaven dus weer nieu we gegevens af en op deze wijze kon de Duitse contra-spionage een heel zendsysteem opbouwen In Londen dacht men, aat men een heel stel Nederlanders in het bezette gebied aan het werk had, terwijl er in feite een Duits spel werd gespeeld. Het werd voor Schreieder en de zijnen haast te mooi om waar te zijn. Er kwam een opdracht uit Londen om de zender Koot wijk op te blazen. Dit kon niet gene geerd worden zonder dat Londen arg waan zou krijgen. Schreieder redde zich uit het geval door het uitgeven van een persbulletin, meldende, dat er een po ging was gedaan een dynamietaanslag te plegen op een zender in Nederland, waarbij de meeste daders door landmij nen waren gedood en gewond. In de zelfde geest ging er een telegram naac Londen met daarbij nog de mededeling, dat Taconis met zijn beste medewerker was ontsnapt. Londen antwoordde, dat aan Taconis een onderscheiding was toe gekend Een andere misleidingsaffaire speelde zich af met de agent Jongelie, die na 'zijn arrestatie weigerde ook maar iets mee te delen. Zonder zijn gegevens kon de Duitse contra-spionnage nie* een zend- lijn-Jongelie met Londen openen. Aan de overkant zou men dan echter argwaan krijgen wegens het ontbreken van het seinverkeer. Er is toen over een andere verbinding aan Londen bericht, dat Jon gelie bij zijn „dropping" een hersen schudding had opgelopen. Later werd gemeld, dat de agent gestorven was. In werkelijkheid zat Jnngelie gevangen in Haaren De behandeling na de oorlog van ae zaak tegen v. d. Waals, een van de hoofdfiguren in het verraad rond het England-Spiel. Men ziet hem rechts voor. Er ontstond niet zelden een le vendige discussie tussen de getuigen. Men ziet hier Schreieder in debat met mr. Oud. uiiiiiiiiiiiniimiiiiiiiiiiHuiiiiiiiHiiiiimiimnmmrtHiiiiiin gecompliceerd en de samenwerking was verre van ideaal. Er deden zich allerlei competentiekwesties >oor. Het gevolg hiervan was, dat het hoofd van de Nederlandse geheime diensl wel de inhoud van de binnenkomende telegrammen kreeg, maar dat hij niet de tekst zelf kon controleren In Duitse handen Twee jaar lang is de zendlijn-Lauwers in gebruik geweest. Een paar duizend telegrammen werden er in die tijd tus sen Engeland en Nederland uitgewisseld. De mededelingen, die Londen zoge- Lauwers en Taconis De gehele affaire is in 1942 begonnen met de arrestatie van enkele agenten, van wie de Duitsers enige seincodegege- vens loskregen. Het is moeilijk achter af te beoordelen of de personen in kwes tie hun gegevens al dan niét lichtvaar dig hebben losgelaten. We moeten in aanmerking nemen, dat de verhoren vaak zeer zwaar waren en dat de in structies aan de agenten een zekere vrij heid tot spreken lieten. Men had in Engeland bjj de oplei ding van de agenten gezegd: „De Gestapo beschikt over middelen om zelfs de moedigste man aan het pra ten te krijgen. Als je gearresteerd zou worden moet je dus bij het ver hoor na enige tijd, zogenaamd onder druk, maar je code vertellen. Geef echter nooit je „security check" af." De security check bestond hierin, dat men bij het seinen bewust bepaalde, van te voren afgesproken, fouten maakte, waardoor degene, die de te legrammen ontving, kon weten, dat er iets niet in orde was met de agent. Hun security check schijnen de eer ste arrestanten inderdaad niet te heb ben losgelaten, maar de Duitsers kon den intussen uit de verkregen gegevens al het een en ander van de zendcode reconstrueren. In het bezit van deze ge gevens kreeg Joseph Schre.eder, een be langrijke figuur bij de „Sicherheitspoli- zei", begin maart 1942 de kans zijn eer ste 'grote slag te slaan. Een ,-,Neder landse" handlanger van de Duitsers was binnengedrongen in een verzets groep. De verrader kwam op deze wijze in contact met twee parachutisten, Lau wers en Taconis. Het gevolg was, dat de Duitsers deze agenten konden arres teren. Het is hier de plaats te wijzen op een van die bewijzen van de onverzettelijk heid der agenten, waarbij men zonder overdrijving van ware heldhaftigheid Dit was er gebeurd: Lauwers had het bericht gekregen van een Nederlandse verzetsgroep, waarin Duitse handlan gers waren binnengedrongen. Langs die weg had de Duitse contra-spionage zelf de marconist het bewuste bericht toe gespeeld. De Duitser, die het bericht zogenaamd ontcijferde, behoefde hele maal niets te decoderen: hij kende de inhoud van het bericht al vooraf. Het is begrijpelijk, dat Lauwers, die dacht dat het bericht wèl ontcijferd was, aan verraad begon te denken. Het had geen zin nog langer weerstand te bie den tegen de zware druk van de Duit sers. De agent gaf zijn gehele code afDaarmee kregen de Duitsers een belangrijke troef voor hun „spel" in handen. Lauwers is daarna voor de Duitsers gaan seinen. Hij ging hiermee zijn boek je niet te buiten. Bij de opleiding in Engeland waren de parachutisten er a) op voorbereid, dat bjj een eventuele ar restatie de Duitsers druk op hen zouden uitoefenen om voor hen te werken. De instructeurs hadden gezegd: „Doe dit maar. Zolang je voor de Duitsers werkt, ben je een voordeel voor hen; ze zul- len je dus niet dadelijk doden. Je hebt nog de kans te ontsnappen en boven dien: wanneer je door het toepassen van je security check Iaat weten, dat je ge arresteerd bent, is het voor ons moge lijk met de vijand een spel te spelen. De praktijk werd helaas, dat integen deel de Duitsers een spel speelden mét Londen Lauwers heeft zijn security check niet losgelaten, doch er gebruik van ge maakt om Engeland te waarschuwen, dat zijn telegrammen onbetrouwbaar waren. Een van die waarschuwingen is volgens de verklaring, welke Lau wers heeft afgelegd tegenover de Par lementaire Enquêtecommissie, die na de oorlog de hele zaak van het England- Spiel grondig heeft uitgezocht ge weest, dat in zijn bericht enkele ma len het woord „caught" (gevangen) ver werkt was. De achteraf verhoorde Duit sers achtten het mogelijk, dat de agent er inderdaad in geslaagd is deze waar schuwing door te seinen. De Duitsers vertrouwden Lauwers niet. Een dramatisch element in deze historie is nu^ dat op deze waarschu wing in Londen niet gereageerd is. De verhoudingen tussen de Engelse en de Nederlandse instanties waren noggl naamd van zjjn agenten kreeg, bevat ten niets dan misleiding. Taconis had de opdracht in ons land sabotagegroepen op te bouwen. Een paar weken na zjjn arrestatie zou de eerste agent „ge dropped" worden. De komst van deze man werd aangekondigd over de zend- lijn-Lauwers. Men antwoordde Londen, dat de agent daar en daar geparachu teerd kon worden. Hij zou opgevangen worden door verzetsmensen. In feite gingen de Duitsers er op af en namen de agent gevangen. Zo ging het „spel" verder. Twee maanden na de arrestatie van Lauwers had men reeds zes sabo- Beatrix Terwindt, de enige vrouw, die h England-Spiel overleefde. Na de oorlog was zij chef-stewardess bij de KLM Op het ogenblik woont zij op Maïlorca. Ze ontsnapte in 1942 naar Engeland werd vier maal geparachu teerd ten slotte gevangen genomen, vier 'dagen lang ondervraagd, naar een concentratiekamp overgebracht en ter dood veroordeeld. oaooiage cv psp»- Een bijzonder moment in het England- Spiel is de komst van tie reserve-kapi tein Jambroes geweest, die geparachu teerd en gegrepen werd in juni 1942. Hjj bracht de opdracht mee voor het op bouwen van een sabotagegroep van 1070 man, verdeeld over zeventien districten. Hiermee kreeg Schreieder de mogelijk heid tot een misleiding op fantastisch grote schaal: hij begon de gehele orga nisatie op papier op t£ bouwen. Men meldde regelmatig vorderingen aan Londen en „bestelde" voor de verdere opbouw van het sabotage-apparaat nieuwe agenten, die prompt gezonden en even prompt weer gevangen genomen werden. In totaal zjjn er 37 agenten in deze actie geparachuteerd en er was er niet een, die bij zjjn aankomst niet met een in Duitse handen viel. In de loop van 1943 begon men in Lon den argwaan te krijgen. De agenten Dourlein en Boogaert slaagden er in uit de gevangenis in Haaren berichten over de gevangenneming van agenten naar Engeland te smokkelen. Het England- Spiel eindigde op 1 apri] 1944 toen de Duitsers, wetend dat de zaak voor hen toch „kapot" was, het volgende sarcas- tische telegram naar Londen zonden: „In the last time you are trying to make business in Netherlands without our assistance stop we think this ra ther unfair in view our long and suc cessful cooperation as your sola agents stop but never mind whenever you will come to pay a visit to the Continent you may be assured that you will be received with same care and result as all those you sent us before stop so long." Doel niet bereikt Haar voornaamste doel heeft de Duit se contra-spionage met het England- Spiel niet bereikt. Het gehele spe] was bovenal begonnen om gegevens uit Lon den los te krijgen over de invasie van de geallieerden waar en wanneer? Die gegevens heeft men niet gekregen, maar dit kan voor ons Nederlanders het dramatische van deze affaire met verzachten: Het England-Spiel heeft het leven gekost aan niet minder dan 50 agen ten Zij zjjn ter dood gebracht f om gekomen in Duitse gevangenissen en kampen. Van de 59 die in de tijd van het England-Spiel boven onsj land werden afgeworpen zijn er siecnts negen, acht mannen en eén vrouw Trix Terwindt die de oorlog hebben overleefd. Het England-Spiel is meer dan de ge schiedenis van een bijzonder §eslfaf^® contra-spionage. Het is geschiedenis van. vijftig moedige mannen, die onder zwa re Duitse druk de heldhaftigste presta ties hebben geleverd; van de vpnig agenten, die met hun leven hebben meebetaald voor ons aller vrijheid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 13